PRIJZEN STEGEN AL 5,2 PROCENT Zuid-Vietnam weer Landbouwministers geen stap verder met prijzen ME GKU NOG NIET VERLOREN Ierse ambassadeur uit bezorgdheid over lozing afval 2 moderne theeglazen Het Kwartet Stijging cao-lonen geheel opgeslokt LEIDSE SPAARBANK Alleen nog deze week CCOPrijzen openlijk vormen Ia Nètop tijd voor de zomer: r i i bon1 Bejaarde gedood bij vechtpartij op verjaarsfeest Ajax speelt niet tegen Nacional voor wereldbeker HIT WEER Iets warmer ieuwe Leidse Courant Woensdag 21 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" m lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De prijzen zijn de eerste helft van dit jaar met 5,2 procent gestegen. Dat betekent, dat de loon stijgingen voor een groot deel van de werknemers door de hogere kosten van levensonderhoud zijn opgeslokt. TAY NINH (Zuid-Vietnam) (AP) Een 10.000 man sterke troepenmacht oorafgegaan door 200 pantservoertui- en is vandaag ingezet voor een nieuw ffensief in liet oosten van Cambodja. De opperbevelhebber van de troe- luitenant-general Nguyen van i, heeft in zijn hoofdkwartier mee- leeld dat ht doel van actie is de iiligheid te verzekeren van de vei- fezingen voor het Zuidvietnamese >ngrea volgende maand en de Zuid- itnamese presidentsverkiezingen in 'iober. linh zei dat zijn troepen op het jenblik opereren tot op ongeveer 15 lometer binnen het Cambodjaanse 'ondgebied en ongeveer 15 km ten oorden van hoofdweg no. 7, een be- ngrijke Noordvietnamese infiltratie - ite, die door Cambodja naar het zui- 'lijke gedeelte idt. De stijging van de lonen was in de eerste helft van dit jaar beperkt door de loonmaatregel. Op grond daarvan mochten de lonen per 1 januari met 3 procent en per 1 april nog eens met 1 procent worden verhoogd. Voor de laagst betaalde werknemers weegt deze loonstijging niet eens op tegen de prijsstijgingen, zodat hun besteed baar inkomen in de eerste helft van dit jaar in feite kleiner is geworden. De prijsstijging van 5,2 pet. heeft zich als volgt ontwikkeld: januari: 1 pet., februari: 1,5 pet., maart 0,7 pet., apriM,3 pet., mei 0,3 pet., en juni 0,4 pet. 'In vergelijking met juni (1970) (over een periode van een heel jaar dus) is hfet prijsniveau met 7,2 pet. gestegen. Een en ander is te conclu deren uit de indexcijfers voor de kos ten van levensonderhoud die het Centraal Bureau voor Statistiek gis teren heeft bekendgemaakt. De prijsstijging in juni heeft zich vooral voorgedaan in de levensmidde lensector hoewel koffie en margarine goedkoper werden moest meer wor den betaald voor brood, aardappelen, groente, fruit, dranken, rundvlees en vis. Dames- en kinderkleding waren enigszins goedkoper, maar schoenen werden duurder. Waarnemers vrezen dat de prijs stijgingen over het gehelejaar wel eens vrij aanzienlijk kunnen uitko men boven de jongste raming van het centraal planbureau van 6,1 pet. Er wordt daarbij op gewezen dat er een goede vergelijking te trekken is met 1969, het jaar waarin de BTW werd ingevoerd, toen de prijzen in het eerste half jaar bijna zes procent op liepen en in het gehele jaar met niet meer dan 7,5 pet. In het eerste half jaar van 1970 van Zuid-Vietnam OPRUIMING Exclusieve MEUBELEN T00NKAMER- M0DELLEN 20-50 pel. korting KARPETTEN TAFELKLEDEN BULTHUIS Verkoop: BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25 Leiden Het Consumenten contact or gaan schrijft in haar blad „Koop kracht" naar aanleiding van de „noodsituatie die in de prijsont wikkeling in Nederland is ont staan" dat de regering de handel moet verplichten voortaan prijs verhogingen duidelijk bekend te maken. Dit om het de economi sche controledienst te vergemak kelijken en om de prijsvorming voor de consument doorzichtiger te maken. Het consumentenblad dringt er bij de regering op aan snel maatregelen te nemen. Er zou een voorlopige regeling moe ten komen. Later kan dan de verplichte aanduiding van nrijs- verhogingen worden ingepast in het voorontwerp van de wet prijsbekendmakingen, dat nog steeds bij de SER wordt bestu deerd. til it, (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: na«m p,",s: betaalt: □•per kwertaal per maand Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. a De nieuwe abonnee krijgt onze I (krant veertien dagen gratis. Mijn neem g al raat; j ^pluU: J steeg het prijsniveau met „slechts" 3,2 pet. De vrees voor een doorgaande prijsstijging in de tweede helft van CAO's als gevolg van de algemene de overweging dat in reeds afgesloten 1971 wordt ondermeer ingegeven door loonmaatregel na 1 juli extra forse loonstijgingen zijn overeengekomen, die voor een niet gering deel stellig in de prijzen zullen doorwerken; voorts zal in de nieuwe CAO's onge twijfeld met de forse prijsstijging in het eerste half jaar rekening worden gehouden zodat er ook via deze con tracten een opwaartse druk op de prijzen zal ontstaan. Bovendien is het niet uitgesloten dat ook de komende vrije prijsvor ming die, zeer waarschijnlijk met een aantal uitzonderingen, na de vakan tieperiode door de regering zal wor den ingevoerd de prijzen tijdelijk ex tra zal opstuwen. VALKENSWAARD De 57-jarige heer J. Bensing uit Tilburg kwam om het leven toen hij op een niet-bevei- ligde overweg tussen Valkenswaard en Nederpelt (België) tegen een goe derentrein botste. Zijn vrouw werd ernstig gewond, zijn dochter licht. Op het enkelsporige baanvak passeren maar twee treinen per dag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/HENGELO De Ierse ambassadeur in ons land zou vandaag contact opnemen met het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag om de bezorgdheid van de Ierse rege ring over te brengen over het besluit van het Akzo-concern de giftige afval in de ruimen van de Stella Maris niet boven de Noorse visgronden te dumpen, maar duizend kilometer ten wes ten van Ierland. Akzo Zout Chemie besloot gisteren tot de koerswijziging van de Stella Maris, na protesten uit Noorwegen en Denemarken over de giflozing in de Noordzee. VERGIFTIGD Volgens het instituut voor biologie ter zee in Oslo, zal de dumping van de 600 ton afval tot gevolg hebben dat een gebied van 1000 km oceaan water zozeer zal worden vergiftigd dat daarin niets meer blijft leven. Barrevoets lopend over uitgedroog de grond arriveert deze Oostpaki- staanse vrouw met haar kind in India. Zij maakt deel uit van een nog altijd niet aflatende stroom van vluchtelin gen, die dagenlang door de hete zon lopen om de „pacificatie-activiteiten" van de Pakistaanse strijdkrachten te ontlopen. Postzegel is niet nodig «Is u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden BRUSSEL De landbouwmi nisters van de EEG zijn maan dag en dinsdag geen stap verder gekomen met de vaststelling van de landbouwprijzen voor het seizoen 1973-'73. Zoals algemeen werd verwacht na men ze geen besluit over eventuele prijsverhogingen. Maar ook konden de zes ministers het niet eens worden over een nieuwe methode, die bij de prijsbepaling zal worden gebruikt. De EEG-commissie wil er bij het vaststellen van de prijzen voortaan vanuit gaan dat het gemiddelde inko men in de landbouw gelijke tred Van een verslaggever HENGELO De 81-jarige heer A. J. Wolberink uit Borne (Ov.) is in een ziekenhuis overleden, na een vecht partij op een verjaardagsfeest in zijn woonplaats. De bejaarde man kwam zaterdag avond binnen op een ver jaarsfeestje waarvoor hij niet uitgenodigd was. Een zoon, de veertigjarige J. W. werkte zijn vader de deur uit. Op het erf werd de ruzie voortgezet waarbij de oude man een paar maal hard met zijn hoofd tegen de buitenmuur geko men moet zijn. Daarbij moet hij, neemt de politie aan, ernstig letsel opgelopen hebben. Toen de bejaarde opnieuw binnen kwam nam de heer des huizes de taak op zich om hem naar buiten te wer ken, waarbij hij geholpen werd door de 32-jarige J. K. P. uit Borne. De bejaarde man zou met een mes in de richting van J. K. P. gestoken heb ben, waarop deze „uit zelfverediging" een melkfles stukgeslagen zou hebben op het hoofd van de heer Wolberink. Volgens de politie verkeerden de mensen die bij de vechtpartijen be trokken waren grotendeels onder in vloed van sterke drank. Vijf Nederlanders in Duitslaud gewond Van een correspondent DUSSELDORF Vijf leden van de familie Van der Wiel uit Gouda zijn gisteren zwaargewond toen hun auto bij Detmold op een tegenligger botste. De 19-jarige zoon, die achter het stuur zat, zou door de zon verblind zijn en de macht over het stuur verloren hebben. Het ongeluk gebeur de toen de auto van een parkeer plaats wegreed. moet houden met de vergelijkbare in komens buiten de landbouw en had op grond van dit principe enkele prijsvoorstellen voor het komende seizoen gedaan. Deze voorstellen werden door de Franse minister Cohitat „gevaarlijk en onzinnig" genoemd. De vijf andere ministers hadden er nog wel waarde ring voor, dat de EEG-Commissie had geprobeerd op grond van een inko menspolitiek tot een prijsbesluit te komen. Maar ook zij waren eensge zind van oordeel, dat de commissie haar voorstellen gegrond heeft op veel te smalle basis. De Luxemburgse minister Büchler stelde voor om een commissie van deskundigen te benoemen, die meer gegevens over de bedrijfsresultaten in de landbouw zou kunnen verzame len en beoordelen. De Franse minister wilde daar niets van weten. Hij vindt prijsvast stelling op grond van de inkomens ontwikkeling vooral gevaarlijk omdat op die manier geen verschuiving in de landbouwproduktie kan worden bereikt. De Fransen zijn al jarenlang voor een bevordering van de dierlijke produktie ten koste van de niet-dier- lijke. De voorstellen, die de commissie had gedaan voor de inkomenstoesla gen aan bepaalde- boeren, zijn door de gehele ministerraad niet erg geest driftig ontvangen. Men is bevreesd, dat de toeslagen de produktie zullen stimuleren, bevorderen en de EEG op hoge kosten zullen jagen. De Nederlandse minister Lardinois heeft gisteren de houding van de Co- pa, het overkoepelend orgaan voor de landbouworganisaties in de EEG be kritiseerd. Hij zei, dat het bijzonder jammer was, dat de Copa zich nu al zo heeft vastgelegd ten aanzien van de landbouwprijzen. De discussie over de prijsverhogin gen zal daardoor worden bemoeilijkt, zo verwa.htte de minister. Zoals be kend heeft de Copa zich op het standpunt gesteld, dat de prijzen voor de belangrijkste landbouwprodukten het komend najaar met 11 a 12 pro cent moeten worden verhoogd. De EEG-commissie wilde in haar eerste voorstellen niet verder gaan dan 2 a 3 procent. Minister Lardinois zei, dat een beslissing over de prijzen niet voor november te verwachten is. OTTERSUM (Noord-Limburg) De 41-jarige heer A. Klein uit Bun- nik en zijn vier maanden oude zoon tje Alexander zijn gisteren omgeko men toen hun auto tegen een vracht auto botste. Zijn 41-jarige vrouw Klein-Lamers en zijn tienjarige doch tertje Maria zijn zwaargewond in het St Canisiusziekenhuis in Nijmegen opgenomen. De dumpplaats ligt ongeveer 1000 km ten westen van Ierland en even eens 1000 km onder IJsland, de At lantische Oceaan is hier 3000 m diep. „Ver van de visgronden", aldus Akzo. De Ierse ambassadeur zei ons gis teravond dat zijn regering „veront rust" is over de voorgenomen lozing, dat deze de zaak bestudeert en dat hij vandaag contact zal hebben met de Nederlandse minister van buiten landse zaken. SCHADE Een woordvoerder van het Noorse ministerie van buitenlandse zaken in Oslo liet gisteravond weten dat de opluchting in Noorwegen gedeeltelijk is, omdat men het blijft betreuren dat de zee wordt gebruikt voor lozing van chemische afval. Volgens de Noorse zegsman zal ook bij dumping op de nieuwe plaats de visserij schade gaan ondervinden. Zoals bekend zal Akzo in het ko mende anderhalf jaar ongeveer maandelijks een giftransport de zee op gaan sturen om de chemische af valstoffen van de nieuwe fabriek in het Botlekgebied kwijt te raken. Het GPV-tweede kamerlid dr. Ver- brugh heeft gisteren in vragen aan de ministers van buitenlandse zaken en milieuhygiëne zijn mening uitge drukt, dat de vuilstortingen van het Akzo-concern in de Noordzee ernstige gevolgen kunnen hebben voor de houding van Denemarken en Noor wegen ten aanzien van de toetreding tot de EEG. „Door onverschilligheid vanuit de EEG zouden zij ook on tijdig de NAVO kunnen verlaten"- zo meent dr, Verbrugh. AMSTERDAM Het bestuur van Ajax heeft gisteravond besloten de twee wedstrijden om de wereldbeker voor clubs tegen de Zuid-Amerikaan se kampioen Nacional niet te spelen. De reden hiervoor is het feit dat Na cional gisteravond in een telegram liet blijken vast te houden aan de eis om zijn thuiswedstrijd voor 31 okto ber in Montevideo te spelen. In ver band met europa Cup-verplichtingen komt dit Ajax niet uit. Als men zegt, dat men het geld minacht, bedoelt men natuurlijk altijd het geld van anderen. BLATTER Ohl Ik heb vergeten het mid denblad weer in de tafel te doen, mam. Donderdag zal het warmer zijn dan vandaag het geval was. In de afgelopen 24 uur is een vlak lioge- drukgebied van de Golf van Bis kaje over Frankrijk naar het oos ten getrokken. Tegelijkertijd dringt over de oceaan een depres sie op in de richting van het Kanaal. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg, dat bij ons de wind verder zal krimpen naar zuidoost. Strandweer Een klein hogedrukgebied geeft ook morgen droog en vrij zonnig weer met een zwakke zuidelijke wind. Iets warmer, in de middag 19 a 20 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: Goed strand weer met tegen het einde van de week een wat grotere onweer kans. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar), stabiel. Zon en maan 22 juli zon op 4.46, onder 20.46; maan op 4.29, onder 20.59; Nieu we Maan. Hoog water Hoog water, 22 juli: Rotterdam le getij 4.38, 2e getij 16.51; Sche- veningen 2.54-15.25; Vlissingen 1.45-14.10; Haringvliet a. d. Zee zijde 3.25-15.54. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering stelt een onderzoek in naar de mogelijkheden om althans een deel van de bedreigde Groninger Kleding Unie NV (ruim 1000 man personeel) voor de onder gang te behoeden. Minister Langman (economische za ken) heeft dit gisteren in de vaste Tweede-Kamercommissies voor eco nomische en sociale zaken meege- Groot opperhoofd (burgemeester) jhr. mr. J. W. de Beaufort verlaat zijn stamhoofden (raadsleden) na de beraadslagingen van de grote raad der oudsten (gemeenteraad) aan de vooravond van de openluchtspelen in Ruurlo van Winnetou en de zoon van de berenjager. Gisteravond vergader den burgemeester en gemeenteraad in Ruurlo als indianen verkleed. deeld. Het onderzoek zal worden ver richt door enkele nauw bij de textiel industrie betrokken deskundigen. Na gegaan zal worden of de bedrijven ■■Muller in Groningen en in Drachten (ongeveer 500 man personeel) open kunnen blijven. De andere tak van de Groninger Kledingunie, Grol in Nieu- weschans, Hoogeveen, Groningen en Tilburg, biedt geen kansen op voort bestaan. Alle binnengekomen advie zen bevatten die mening, aldus minis ter Langman. Afhankelijk van het resultaat van dit onderzoek zal de regering beslis sen of het Groninger bedrijf voor overheidssteun in aanmerking komt. Minister Langman verwachtte die be slissing voor maandag, dus nog voor de werknemers terugkomen van va kantie, te kunnen meedelen. De re gering stemde toe in een nieuw on derzoek, nadat de ministers Langman en Boersma (sociale zaken) in de nacht van maandag op dinsdag een spoedoverleg hebben gehad met en kele topfiguren uit de Groninger en landelijke confectieindustrie. Dc toe stand is bijzonder somber, zo karak teriseerde minister Langman zijn be vindingen. Minister Boersma wees erop dat het personeel van de Groninger kle dingindustrie voor ongeveer de helft uit vrouwen bestaat. Hij noemde dit een gunstige omstandigheid omdat het vrouwelijk personeel weinig of geen moeite zal hebben bij herplaat sing. Ook de mannen zullen voor een groot gedeelte in dezelfde branche of elders kunnen worden herplaatst, zo meende drs. Boersma. Bij de GKU zijn in Nederland 1057 werknemers in dienst. De vestiging in Vorst (België) telt 31 werknemers. Bij Muller in Groningen werken er 315, waarvan 138 vrouwen, Grol Gronin gen telt 269 werknemers, waarvan 87 vrouwen, Grol Nieuweschans 246 mensen, waarvan 151 vrouwen, Mul ler Drachten 133 waarvan 91 vrou wen: Grol Hoogeveen 56 waarvan 41 vrouwen, Grol Tilburg 38 waarvan 8 vrouwen. (vodr vervolg zie pag. 2)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1