GUNSTIGE LOTING NEDERLAND INTERLAND ATLETEN NUTTELOOS RECORDJACHT DUURT VOORT Ajax wellicht toch voor cup naar Uruguay Indeling wereldstrijd Ketting won kampioenschap ;ri MAANDAG 19 JUtf" EUROPA Groep 1: Zweden. Hongarije. Oosten rijk, Malta. Groep 2: Italië. Zwitserland, Turkije. Luxemburg. Groep 3: België. Nederland. Noorwegen, IJsland. Groep 4: Roemenië, Oost-Duitsland, Albanië. Finland. Groep 5: Engeland, polen, Wa les, Groep 6: Bulgarije. Portugal. Noord-Ierland. Cyprus. Groep 7: Joego slavië, Spanje, Griekenland. Groep 8: Tsjechoslowaklje. Denemarken. Schot land. Groep 9: Rusland. Frankrijk. Ier land. ZUID AMERIKA Om drie of vier plaatsen ln het elnd- toernool: Groep 1: Uruguay. Columbia, Ecuador. Groep 2: Argentinlë.Para- guay, Bolivia. Groep 3: Peru, Chili. Ve nezuela. De winnaar van groep 3 speelt tegen de winnaar van groep 9 Europa. AZIë Om een plaats in de eindronde: Groep 1: Israël, Thailand. Philippijnen. Malei sië. Hongkong. Zuid-Korea. Japan. Zurd-Vietnam. Groep 2: Perzië. Irak. Koeweit. Ceylon. Syrië. India. Indonesië en de winnaar van het duel Australië - Nieuw Zeeland. AFRIKA Om een plaats in de eindronde: Groep 1: Marokko, Senegal. Guinee, Algerije, Tunesië. Ivoorkust. Sierra Leone. Groep 2: Soedan, Kenia, Mauritius, Madagas car, Ethiopië, Tanzania, Zambia, Leso tho. Groep 3: Nigeria. Congo-Brazzavll- le, Ghana. Dahomey. Togo. Congo-Kins- Jasa. Kameroen. Gabon. MIDDEN EN NOORD AMERIKA Om een plaats in de eindronde: Groep t: Canada. Verenigde Staten. Mexico. Groep 2: Guatemala. El Salvador. Groep 3: Honduras. Costa Rica. Groep 4: Ja maica, Nederlandse Antillen. Groep 5: Haïti. Porto Rlco. Groep 6: Suriname. Trinidad. Antigua. Van onze sportredactie DÜSSELDORF/AMSTERDAM Het Nederlands elftal heeft zelden zon riant uitzicht gehad op het eindtoernooi om de we reldtitel voetbal als nu. Zater dagavond werd in Düsseldorf de loting voor het toernooi dat in 1974 in West-Duitsland wordt gehouden verricht door FIFA- president Sir Stanley Rous. Ne derland werd daarbij ingedeeld in groep drie van de Europese zone, samen met België, IJsland en Noorwegen. Daarmee hebben de komende wedstrijden tussen Nederland en België die de laat ste jaren wat in het vergeetboek je waren geraakt plotseling een nieuwe dimensie gekregen. Niet eerder hebben er zoveel belan gen op het spel gestaan bij ont moetingen tussen beide landen. De coach van het Nederlands elf tal, Frantisek Fadrhonc liet gisteren nauwelijks zijn tevredenheid of onte vredenheid met deze indeling blijken. „Het maakt voor mij niet uit wie on ze tegenstander is. Er staat maar een ding voorop, we moeten in München komen. Hoe, doet niet ter zake. Dit moet een totale inspanning worden. Het einde van een opbouwperiode van jaren. De loting is daarbij niet interessant. Wel zie ik dat er een goe de kans is dat wij in München verte genwoordigd zullen zijn. Een tegen stander als Italië zou natuurlijk inte ressanter zijn geweest. Dat doet ech ter niets af aan het doel dat we ons gesteld hebben. We moeten de natio nale gevoelens weer zien aan te wak keren." Voor het komende seizoen had de KNVB op het programma al een ont moeting met de Belgen gepland. Fadrhonc: „We hebben wel meer af spraken lopen. Ook met Portugal en Tsjechoslowakije. Daarbij hebben we wel de restricties aangelegd dat we dan niet in een groep zouden moeten loten voor het wereldkampioenschap" Een gunstig punt in de hele voorbe reiding van het Nederlands elftal vindt Fadrhonc, dat Jong Oranje in het toernooi om het Europees kam pioenschap een goede kans maakt de eindronde te bereiken. „Dit jaar moet het jaar van Jong Oranje worden. Als wij van Oost-Duitsland winnen zitten we in de eindronde. Ik ben van plan om spelers als Krol, Mulders en Neeskens ook naar Jong Oranje te halen. Het is belangrijk dat dit elftal tegen de sterkste naties van de we reld speelt Volgend jaar herfst kun nen we dan met het organisatorische deel voor het Nederlands elftal goed van start gaan." Eén voordeel ziet Fadrhonc wel nu België als tegenstander is aangewe zen. „We kunnen nu. hoop ik, gebruik maken van de Nederlanders die in België spelen. De voorhoede die tegen Roemenië speelde en daarin goed heeft voldaan, Keizer - Cruijff - Mulder, kan weer hersteld worden. Ik denk toch niet dat de Belgische clubs zullen spelen als het nationale elftal speelt." 0 Eindronde Jos Coler, de voorzitter van de sec tie betaald voetbal van de KNVB, was van mening dat Nederland nu de eindronde moet kunnen halen. „De Belgen zjjn ip onze groep alleen ster ke tegenstanders, maar zij zijn voor ons niet onbereikbaar. Het moet nu wel een keer kunnen lukken. We hebben nog wedstrijden tegen Oost- Duitsland en Luxemburg op het pro gramma staan in de voorronde van het Europees kampioenschap. In we zen hebben deze wedstrijden geen belang meer voor ons, maar het zijn goede wedstrijden als voorbereiding op het wereldkampioenschap lijkt mij." Vertelde KNVB-voorzitter Meu- leman: „Bijzonder gunstig, deze lo ting. Al blijft België een sterke te genstander. Ik ben wel blij dat we geen Oosteuropese tegenstander heb ben geloot. Die hebben altijd meer faciliteiten wat de competitie en der gelijke betreft." Voor twee landen die vorig jaar in Mexico een belangrijke rol hebben gespeeld, leverde de loting weinig schokkends op. Italië in de finale van het vorige wereldkampioenschap met 41 verslagen door Brazilië, is inge deeld in een groep met Zwitserland, Turkije en Luxemburg. Engeland voor wie het toernooi in Mexico min of meer in een desillusie eindigde is samen met Wales (dat de laatste zes tien jaar nog geen enkele maal van Engeland won) en t'olen. West-Duits- land als organiserend land en titel houder Brazilië hoeven geen voorron den te spelen. Ongelukkig De loting in Düsseldorf werd ver richt door FIFA-president Sir Stanley Rous. Hij maakte drie landen in Europa wel heel ongelukkig: Rusland, Frankrijk en Ierland. De winnaar van deze groep ,zal namelijk twee be slissingswedstrijden moeten spelen tegen de winnaar van groep drie van de Zuidamerikaanse zone. Deze groep bestaat uit Peru, Chili en Venezuela. Vertelde de enige trainer van een na tionaal elftal die in Düsseldorf aan wezig was, de Fransman Georges [Boulogne: „We hebben wel pech ge had Eerst moeten we een sterk land als Rusland zien te elimineren en daarna moeten we dan nog eens te gen een Zuidamerikaans land. Slech ter had het nauwelijks gekund." Be slist werd (ook via loting) dat de eerste beslissingswedstrijd in .Europa zal worden gespeeld. De datum van de finaje van het toernooi om het wereldkam pioenschap staat nog niet vast. In ieder geval zal de ontmoeting plaats hebben in het nog in aan bouw zijde Olympisch stadion van München. ELSLOO/ GEULLE De wieler ploeg van Ketting-Didam heeft in het Limburgse Elsloo/Geulle het Neder lands kampioenschap merkenploegen veroverd. De overwinning van Ket ting kwam tot stand door de klasse ringen van Hennie Kuiper (2e), Jan Lenferink (4e) en Jan Aling (8e) in een individuele rit over 136 km. Eer ste werd de jonge Brabantse renner Toine van de Bunder (Triconoble) in drie uur veertien min. en 25 sec. Hij was in de sprint Kuiper en Siem Berkhout (Felix-Bonzo), die met hem 86 km de kopgroep hadden gevormd, te snel af. Uitslag merkenkampioenschap: 1. Ketting 9.45.4; 2. Mars-Vlandria 9.4S.16; 3. Triconoble 9.46.30; 4. Felix-Bonzo 9.49.30; 5. Ovls 9.49.56. MÜNSTER Het interlandcontact tussen de herenatletiekploegen van West-Duitsland en Nederland, dat gisteren in Münster na ruim tien jaar weer werd hersteld, heeft aangetoond dat dergelijke wed strijden voor Nederland weinig zin hebben. De Nederlandse heren- atletiek, die dit jaar na een lange depressie-periode de opgaande lijn weer enigszins te pakken heeft, werd in het Preussen-stadion door de Westduitse b-ploeg, waarin speerwerper Hermann Slechter als enige Helsinki-ganger was opgenomen, met 13081 punten wegge vaagd. Die nederlaag was verwacht, maar tegenvaller vormde het feit dat geen van de Nederlandse kandidaten voor de Europese titel strijd, die over drie weken in Helsinki begint, er in slaagde de eis voor uitzending naar de Finse hoofdstad te halen. Bert Krijnen, hoog opgezwiept door de polsstok, zweeft door het luchtruim. Een Nederlands record zat er echter niet in. schakelen naar de 800 meter waarop hij reeds tot 1.48,7 kwam. won in 47.8 seconden net voor Reich in dezelfde tijd. Sjef Hensgens, Nederlands kam pioen en recordhouder (1.46,4) op de 800 meter, probeerde op zijn speciali teit de Duitse kampioen Franz Josef Kemper te verrassen door 200 meter voor de finish toe te slaan. De Lim burger kwam inderdaad even los. maar Kemper trok dat gat gemakke lijk dicht en ging daarna meteen door. Hij nam zijn landgenoot Jens Bodo Fried mee, waardoor Hensgens in derde positie kwam te liggen. De Limburger vocht nog wel terug maar moest Kemper (1.49,3 na een eerste 400 meter in 55,5 seconden) en Fried (l.-*9,9) toch voor laten gaan. Ondanks de dubbele nederlaag op de tien kilometer zorgde Piet Vonck toch voor een lichtpuntje. De kleine Zeeuw ging aanvankelijk goed mee met de Duitsers Glöde en Mielke maar werd na 3500 meter op „rusti ger" rondetijden van 72 en 73 seconden gezet. Dat bleek juist gezien, want Vonck kon in dat tempo goed door gaan en kwam uit op 29.52.8, waar mee hij als achtste Nederlander in de geschiedenis ond-r de dertig minu- tengrens kwam. pe Zeeuw verbeterde zijn nersoc"" '- record, dat sedert vo rig jaar op 30.05,0 stond, ruim. Op de technische nummers had Ne derland vrijwel niets in te brengen. Alleen bij het polsstokhoogsprineen en het hinkstapspringen ontliep Ne derland een dubbele nederlaag. Bert Krijnen probeerde, nadat hij gemak kelijk over 4 meter 70 was gegaan, de lat tien centimeter hoger wat een verbetering van zijn nationale record met negen centimeter zou hebben be tekend te passeren. De Hilversum mer faalde echter. Rudy Dellensen werd met 4 meter 40 zelfs geen laat ste omdat de Duitser Frank Kornatz zijn aanvangshoogte (4.40 meter) drie maal miste. De 4 x 100 meter estafetteploeg, die op Papendal de voor Helsinki ge vraagde veertig seconden éénmaal liep, kon zich ook dit keer niet waar maken. Het viertal Teun de Boer, Ad van Boekei, Chris van der Meulen en Bert de Jager finishte redelijk wisse lend in 40.6 seconden als tweede. Wellicht had het met Eddy Monsels, die geblesseerd aan de kant bleef, iets sneller gegaan, maar het is toch op nieuw duidelijk geworden dat de KNAU er verstandig aan doet de es- tafettetrein ondanks het halen van de limiet -huis te laten. 0 Resultaten 100 meter: 1. Bieler (Wdl) 10,5; 2. De Jager (Ned) 10.6; 3. Lewandowski (Wdl) 10,6 4. Monsels (Ned) 10.6 200 meter: 1. De Jong (Ned) 21.7: 2. Kriiger (Wdl) 31.9: 3. Honnef (Wdl) 21,9: 4. Van Boekei (Ned) 21.9. 4üo meter: 1. Van den Heuvel iNed) 47.8; 2. Relch (Wdl) 47.8; 3. Krtisman (Wdl) 47,9; 4. Franssen (Ned) 48.5. 800 meter: 1. Kemper (Wdl) 1.49 3; 2 Fried (Wdl) 1.49 9; 3. Hens gens (Ned) 1.50,2; 4. Toebosoh (Ned) 1.32.6. 1300 meter: 1. Wassenaar (Ned) 3 49.6: 2. Seharn (Ned) 3.50.0: 3. Sohmitz (Wdl) 3.50.4: 4. Maasch (Wdl) 3.50,4; 5.000 meter: 1. Nij- stad (Ned) 14.06,0; 2. Hermens (Ned) 14.06,0; 3. Brauer (Wdl) 14.08,2; 4. Falke (Wdl) 14.18,8. 10.000 meter: 1. Glöde (Wdl) 29.312; 2. Hielke (Wdl) 29.34 6; 3. Vonk (Ned) 29.52.8 4. Jansen (Ned) 30.12.0. 110 meter horden: 1. Van Enkhulzen (Ned) 14,3: 2. Trzmiel (Wdl) 14,4: 3. Schulze (Wdl) 14.6: 4. Keus (Ned) 14.8. 400 meter horden: 1 Rei- ber (Wdl) 51.9: 2. Schwan (Wdl) 52,5: 3. Br&aksma (Ned) 52.8: 4. Struyk (Ned) 53.8. 3.000 meter steeplechase: 1. Burscheid (Wdl) 8.56.4; 2. Schumann (Wdl) 8.56.4: 3. Kalf (Ned) 9.14 4; 4. KIJne (Ned) 9 14.6. Hoogspringen: i. Frost (Wdl) 2,08 meter; 2. Hartmann (Wdl) 2.05; 3. De Noorlander (Ned) 1.90: 4. Geelen (Ned) 1.90. Versprin gen: 1. Delfs (Wdl) 7.49 meter; 2. Pfister (Wdl) 7.38; 3. Saris (Ned) 7.36; 4. De Jong (Ned) 7.22. Polsstokhoogspringen: 1. Bec kers (Wdl) 4,95 meter; 2. Krijnen (Ned) 4.70; 3. Dellensen (Ned) 4.40: Kornatz (Wdl) miste de aanvangshoogte. Speerwerpen: i. Schleohter (Wdl) 76.88 meter; 2. Salomon (Wdl) 69,94; 3. Slaman (Ned) 61.78: 4. Ebben (Ned) 59.58. Discuswerpen: 1. Reu (Wdl) 59,29 meter; 2. Schladen (Wdl). 53,70; 3. Krlatkow (Ned) 46,80: 4. Klaassen (Ned) 45.94. Kogelstoten: 1. Engels (Wdl) 18.45; 2. Forst (Wdl) 17.40 3. Klaassen (Ned) 14.49; 4. Krlatkow (Ned) 14.33. Kogelsllngeren: 3. Riehm (Wdl) 68.24 2. Fahsl (Wdl) 67.46 3. Schoemaker (Ned) 48 06 4 Gerads (Ned) 46.76. 4 x 100 meter: 1. West-Duitsland B 40,5 sec.: 2. Nederland (De Boer, Monsels. Van Boekei. De Jager) 40.6 4 x 400 meter: 1. West-Duitsland B 3.12.0; 2. Nederland (Franssen, Van der Goolberg. Mahleu, Van den Heuvel) 3.19.2. Eindstand: 1. West-Duitsland B 130 pun ten: 2. Nederland ai punten. DÜSSELDORF/AMSTERDAM Het bestuur van Ajax morgenavond definitief beslissen of de beide wedstrijden de wereldbeker tegen Nacional wel of niet door zullen ga De Zuidamerikaanse voetbalorganisatie blijft bij het standpi dat één wedstrijd in Montevideo, de hoofdstad van Urugu gespeeld moet worden. Er is dit weekeinde voortdurend a drang uitgeoefend op Ajax om toch tot het spelen van de strijden over te gaan, omdat het als een morele plicht wo beschouwd dat deze reeks wordt voortgezet. Ajax en Nacional waren vorige week overeengekomen, dat de beide duels om het officieuze wereldkam pioenschap voor clubteams in Euro pa zouden worden gespeeld. De Zuidamerikaanse voetbalbond sprak dit weekeinde in Düsseldorf tijdens het congres van de FIFA echter op nieuw haar veto uit. Ruim een uur hebben Gustav Wiederkehr, voor zitter van de UEFA en zijn Zuid amerikaanse collega dr. Teofile Sa linas uit Peru, over deze zaak ver gaderd. Daarna hebben de bei de voorzitters Ajax verzocht 't be sluit te herzien. Aan het onderhoud heeft ook Jack van Zanten namens de KNVB deelgenomen. De KNVB is bereid gebleken het competitieprogramma van Ajax in de periode, dat de wedstrijden te gen Nacional op het programma staan, aan de omstandigheden aan te passen. De terugslag, die de Amsterdammers van 'n ongetwijfeld krachten slopende reis naar Zuid- Amerika zouden ondervinden, bleek een van de belangrijkste redenen voor de weigerachtige hou Vermoedelijk zal het bestuur Ajax niet alleen de medische maar ook de spelers inspraak nen voordat zij morgen een d< tief besluit neemt. Het Aja stuur heeft gisteren een spoei gadering belegd, maar daarin i geen definitief standpunt bep Wiederkehr: „Als Ajax naar Montevideo te gaan dan dat als hoogst onsportief wo beschouwd. De Zuidamerikï voetbalbond staat erop dat de derlandse ploeg naar Uru komt. De organisatie heeft recht zoiets te verlangen." De kans is groot, dat Ajax druk van de internationale voer"" wereld toch zal zwichten. De sterdammers hebben inmi< geëist, dat als de wedstri^A doorgaan zij eerst in Monter (op 2 september) zullen speler1, dat de return (vermoedelijk week later) in Amsterdam zal «id den gespeeld. Een eventuele be;t singswedstrijd kan dan eveneer Europa afgewerkt worden. pui -X- Anke Rijnders (linies) wenst Ansje van Bunschoten (rechts)' geluk met haar Nederlands record op de 400 meter. In het midden Astrid Verver. Jan van Scheijndel ds in de 45- terzwemwedstrijd, die in BagotvlP' toec) is gehouden, als vierde g Winnaar werd de Argentijn Horai 5™ :etor lc:er ÈM "o .w V A.; *V: i' Nu moet onmiddellijk gezegd wor den dat de rode sintelbaan weinig snel bleek. Dat was vooral een pech voor hordenloper Hans van Enkhui zen. De AAC-er, die enkele weken geleden op Papendal met 13,9 secon den het Nederlands record tweetiende seconde scherper stelde en voor de eerste maal de limiet haalde en daar na ir.et een flinke ru-gwind nog eens veertien seconden rond liep. behaalde weliswaar een knappe overwinning op de Duitse specialist Wemer Trzmiel, maar zijn 14,3 sec. geeft toch geen reden voor uitzending naar de Europese kampioenschappen. Van Enkhuizen dient zich te realiseren dat Trzmiel momenteel niet in zijn beste vorm steekt Hij krijgt zaterdag in Bonn op kunststof nog een kans om zich te plaatsen en wellicht mag Van Enkhuizen het daar ook nog eens proberen. Feit is echter wel dat de KNAU vanavond het team voor de Europese kampioenschappen samen stelt. 0 Mirldenafstand De vooruitgang, die de middenaf stand dit jaar heeft gemaakt, mani- fes'°erde zich ook weer in Munster. Weliswaar niet in scherpe tijden maar wel door taktisch knappe dub bele overwinningen op de 1500 en 5000 meter. Om in een taktisch gelo pen race te winnen is het noodzake lijk dat een loper beschikt over een sterke finish. Bram Wassenaar, na zijn Nederlands record van 3.39.1 in Aarhus eigenlijk al zeker van Helsin ki. toonde dat zeer duidelijk aan. De Amsterdammer moest voorzichtig te werk gaan omdat hij bij het inlopen op een zeer ongelijk bijveld een lich te spieraandoening had opgelopen. Met Haico Scharn, die woensdag avond in Leuven de limiet (3.42,0) op eentiende seconde miste, lipt Wasse naar de Duitsers Maasch en Schmitz tot het ingaan van de laatste ronde het kopwerk doen. Op de driehon- derdmeterlijn sloeg het Nederlands duo toen hard toe. Scharn spurtte weg en trok Wassenaar mee. Het tweetal t«etwistte elkaar daarna de overwinning in een fel duel. Wasse naar won in 3.49,6, Scharn finishte viertiende seconde later. De tijd was ondergeschikt; belangrijker was dat de laatste driehonderd meter in 38 seconden rond gingen. Hetzelfde spelletje speelden Egbert Nijstad en Jos Hermens op de vijf kilometer. De Duitser Falcke offerde zich bereidwillig 'op om de eerste 3000 meter te trekken in 8 min. 28 sec. Die tijd gaf geen uitzichten meer op een nieuw Nederlands record. Nijstad hield het tempo daarna redelijk hoog waardoor Falcke moest afhaken en later ook de tweede Duitser. Breuer. achter bleef. Op de laatste 400 meter sprintte de bijzonder gemakkelijk lo pende Hermens (zijn laatste ronde ging in 56 sec. rond) weg, maar Nij stad volgde onmiddellijk. Evenals tien dagen geleden op Papendal, toen Nijstad het nationale record op 13.49.0 bracht, bleek de Arnhemse politie man sterker. Het kleine verschil dat er op de streep was, kon niet in tijd worden uitgedrukt Beiden noteerden 14.06,0. 0 De Boer Onverwachte overwinningen be haalde Nederland verder nog op de 200 en 400 meter. Teun de Boer, dit seizoen met 21.1 seconden Nederlands snelste man op de 200 meter, finishte zeer sterk en won in 21,7 seconden, voor Krüger en Honnef. die dit jaar toch reeds respectievelijk 20.9 en 21.0 seconden liepen. iHet verschil tussen de drie lopers achter De Boer was zo gering dat voor Krüger, Honnef en de Nederlandse kampioen Ad van Boe kei in deze volgorde 21,9 seconden werd afgedrukt. Rijn van den Heu vel. die in Münster waarschijnlijk in een interlandwedstrijd zijn laatste 400 meter liep omdat hij over wil HEILOO De bijna tome loze jacht van Anke Rijnders op Nederlandse records heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. De Amersfoortse scholiere zwom in Heiloo de 100 meter vrije slag in een tijd van 1.02.2; precies een halve seconde snel ler dan de nationale toptijd, die zij sinds veertien dagen met Erica Terpstra deelde. Ook op de 400 meter bleef Anke Rijn ders onder het record. Na een uiterst boeiend gevecht ging de ereprijs echter naar Hansje Bunschoten, die een „Europese" tijd van 4.35.6 liet noteren. Een verbetering van het Nederland se record met 1,5 seconde. Eindelijk heeft de nationale zwemwereld ook op de sprint de forse inzinking overwonnen. Want het record van Erica Terpstra, ge zwommen tijdens selectiewedstrij den voor de Olympische Spelen in Tokio, stamt al uit 1964. Bijna ze ven jaar is die 1.02.7 onaangeroerd gebleven. Totdat Anke Rijnders tij dens wedstrijden in Utrecht twee weken geleden een zelfde tijd reali seerde en toen eindelijk aangaf dat het record wankelde. De pupil van trainer Wout Gerritse illustreert steeds dwingender dat de omscha keling van de 400 meter naar de sprint in het begin van het seizoen ;en uitstekende greep is geweest. Na de teleurstellende presta tie op de langere afstand tijdens de Europese titelstrijd in Barcelona (vorig jaar september) heeft het Amersfoortse duo in overleg met bondsadviseur Nico van Dam be wust voor de sprint gekozen. De 400 meter is bijzaak geworden. Golfslag De verbetering van het sprintre cord was zeker niet geprogram meerd voor de zesde NOS-wedstrij- den. die zaterdag in Heiloo zijn ge houden. Anke Rijnders kwam na melijk bijna te laat op de start blokken. Ze had de trein gemist en kreeg daardoor nauwelijks tijd zich in te zwemmen en te concenter§- ren. Die haastige preparatie bleek plotseling een fraai vervolg te krijgen. Onder verre van ideale omstandigheden (door een straffe wind was er nogal wat golfslag) snelde ze naar de recordtijd. Anke Rijnders: „Als ik iets niet verwacht had, dan is het wel deze tijd. Ik heb me bijna niet kunnen voorbe reiden. Ik was allang blij. dat ik nog op tijd aan de start kon ver schijnen." En Wout Gerritse, die met grote energie zijn talent naar internationaal niveau begeleidt: ,.Als Anke dit keer 1.02.- had ge zwommen, was ik in deze omstan digheden ook al meer dan tevreden geweest, 't Is gewoon beangstigend hoe goed het allemaal gaal. Al ze ven weken achtereen zwemt zé on der de records". 0 Records De opvallende prelude van hel Door GERRIT DEN AMBTMAN zwemseizoen. dat volgende week met de Nederlandse kampioen schappen in Den Haag pas goed op gang moet komen, belooft voor de komende tijd nog een reeks toptij den. In hoeverre Nederland zijn (grote) achterstand op de buiten landse concurrentie heeft geredu ceerd, kan in de komende maanden met de Europese jeugdkampioen schappen in Rotterdam, een zeslan- denduel in München en Europa- Cup-wedstrijden in Bratislawa duidelijk worden. Den Haag kan volgende week in ieder geval op eem vloed van Nederland se records rekenen. Vooral op de vrije slag dames spitst de strijd zich toe- Want Hansje Bunschoten. Linda de Boer, Anke Rijnders en wellicht ook Astrid Verver en Enith Brigita zijn in staat elkaar naar topprestaties op te jagen. De nieuwe concentratie tussen Anke Rijnders en Hansje Bunschoten onderstreep te die toenemende concurrentie op de vrije slag. Hansje Bunschoten kwam op de 100 meter tot een goe de tijd van 1.02.8. Ze bleef dan ook schoten afdoend beantwoord. Op de maar ééntiende seconde boven het record. 0 Voorzichtig Nog boeiender was het gevecht tussen dit tweetal op de 400 meter. Een gevecht, waarin de opvallend voorzichtig zwemmende Linda de Boer zich slechts sporadisch wilde mengen. De verbazend snelle (Wout Gerritse: „Tè snelle") start van An ke Rijnders werd op de laatste 200 meter door de kleine Hansje Bun- laatste tien meter maakte de Naar- den zwemster met een verrassende krachtsexplosie meer dan een halve lengte goed en realiseerde een van de scherpste 400-metertijden. die dit seizoen in Europa zijn gezwom men. De prestatiecurve van het Gooide meisje heeft het afgelopen jaar een zeer opmerkelijke stijging vertoond Haar trainster (en moe der) Will Bunschoten-Van Breuke- len: ..Vorig jaar. tijdens de Neder landse kampioenschappen in Leeuwarden kwam ze oo de sprint nog niet verder dan 65 seconden en 4 minuten 40 op de 400 meter. Ze is veel sterker geworden. Wat ze nu presteert is eigenlijk ongelooflijk voor een meisje van dertien jaar. 's Morgens voor deze wedstrijden is ze in alle vroegte weer op de fiets van Hilversum naar Laarden gere den voor een fikse training. Het doet haar niets. Sterker zelfs: ze vindt het fijn om zo hard te wer ken." Anke Rijnders traint nauwelijks meer voor de 400 meter. Ze concen treert zich vooral op de sprint en gebruikt de langere afstand slechts voor het opvijzelen van haar condi tie. Het gemak en de speelsheid, waarmee zij die afstand aflegt, zor gen er blijkbaar voor. dat ze ook op dit nummer nog steeds tot de sterksten behoort. Het Amersfoort se meisje zal tijdens de nationale titelstrijd vermoedelijk niet op de all-in finale van de 400 meter uit komen. De serie NOS-wedstrijden heef]., het prestatiepeil van de zwemtomte wellicht gestimuleerd. De sterke tefch genstand die talrijke talenten juisfo op die ontmoetingen hebben onder! vonden, zorgde voor een extri competitie-element, die andere ja{_ ren volledig op de „nationale" richt was. Na een serie van zei voorwedstrijden staat voor 8 augusjt tus in Rotterdam de halve finalej' op het programma. Begin septemiei ber volgt dan de finale. Maartei van Bergen, spil van de organisa-M tie: „Deze wedstrijden zijn tot nJo toe een succes. Het aantal afschrij* vingen is me hard meegevallen. Al-j_ leen dreigt het seizoen-programm nu overladen te worden," 0 Uitslagen 1. Eddie de Wit (Zlan) 1,09,8; 2, Rob Wou terin g (Zeemacht) 1.10.5; 3. Ma Eligh (Baronie) 1.10,5. 100 in vrije sl meisjes onder 18: 1. Anke Rijnders U en PC) 1.01.2 (nieuw Ned. record): Hansje Bunschoten (Xaarden) 1.02.8; Astrid Verver (PSV) 104.1: 4. Linda d£ Boer (Naarden) 1.94.4; 5. Cora Schouteif (VZC) 1.04,9. 200 m Wisselslag jongenL onder 19: 1. FranoLsc van KruHsdiUi, (PSV) 2.23.5; 2. Rob Weyhenke (HZ PC) 2.24,3; 3. Hans Elzerman (Zlanf 2,25,3; 4. Peter Spijk (IIZ en PC) 2.26,7|etc 100 m Vlinderslag meisjes onder 14: 1 Tineke Wolthuis 1.14,9; 2. Gini UlthovcC (GZ en PC) 1.15,5; 3. Veronica (PSV) 1.15.7. 200 m Wisselslag jonge onder 14: 1. Robin Wouterlng (Z macht) 2.30.0: 2. Eddie de Wit (Zia 2 30.5; 3. Frank van Haaien (Zian) 2.35 100 m Vrije slag meisjes- onder 18: Hansje Bunschoten (Naarden) (nieuw Ned. ree.): 2. Anke Rijnde 4.35.9; 3. Linda de Boer (Naarden) -r 4 Astrid Verver (PSV) 4.43.6. IC Schoolslag jongens onder 19: 1. Elzerman iZlan) 1.13.4; 2. Rob Spljke man (BZZ) 1.14,5; 3. Franolcs van Krulj dijk (PSV) 1.15,3: 4. Ronald Hond (Dol fijn) 1.15,6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 8