KlopKlopte u vergeefs aan bij uw leverancier? i pllf Zoetermeer in Vichy: vol vertrouwen op goed eind KlöpKlop I-'- Turks gezin is er 11a rellen in Den Haag slecht aan toe 1 Spel zonder grenzen lo MAANDAG 19 JULI 1971! Sorry, we hadden nooit kunnen dromen dat u Klop-Klop zó enthousiast zou ontvangen. Maar 't is waar: de nieuwe calorie-arme topping vliegt weg. En daardoor zitten sommigen nu zonder één enkel pakje. Wij produceren momenteel met man en macht. Binnenkort zal Klop-Klop dan ook weer overal verkrijgbaar zijn. Hopelijk heeft u dus nog eventjes geduld. Hoewel wij beseffen dat het erg moeilijk is om te wachten op iets dat zó lekker, zó goed voor de lijn en zó gemakkelijk is. Maar daarom werken wij des te harder. Klop-Klop, "'met uitsluitend plantaardige vetten, geeft 2x% liter voor f 1,27. Een ZNZ-produkt (Van een speciale verslaggevers) VICHY In het Zuidfranse Vichy dat zichzelf chauvinistisch de hoofdstad voor leverpatiënten noemt, die hier komen kuren is de zon vandaag eindelek van achter het grauwe wolkendek te voorschijn gekomen. Voor de Franse organisatoren van het in ternationale spel zonder grenzen een pak van het hart want sinds de aankomst van de ploeg van Zoetermeer na een voorspoedige vliegreis op het vliegveld van Clermont-Ferrand in de stro mende regen en een hels onweer zag het er allemaal wat somber uit Vichy is een drukbezocht toeristenoord waar vooral de oudere Fransen in de drie grote Bains Thermales die de stad rijk is compensatie trachten te vin den voor hun overvloedige eet- en drinkgewoonten. Het straatbeeld in het Franse kuur oord heeft een rustieke aanblik met haar uitgebreide van veel groen voor ziene parken waar de Fransman en de enkele buitenlandse toerist niet bepaald een haastige indruk toont. Op de Nederlandse kolonie maakt deze rustige genezende sfeer een wat timide indruk vooral als je op straat wordt toegeroepen om de noodzake lijke stilte te betrachten. Een voor iedere Nederlander moeilijk probleem. In deze rustieke omgeving wordt woensdag de derde ronde verwerkt van het internationale televisiepro gramma Spel zonder grenzen dat ook dit keer weer achter het ijzeren gor dijn en in enkele Afrikaanse landen zal worden uitgezonden. Gistermiddag arriveerden de ploegen uit Duitsland, België, Italië, Zwitserland en Enge land die evenals de Franse en Ne derlandse afvaardiging in uitstekende hotels werden ondergebracht. ONTVANGST Vanmorgen werden vertegenwoor digers van de zeven televisieomroe pen, deelnemers en de burgemeesters en wethouders van de deelnemende plaatsen door de plaatselijke notabel en op het stadhuis ontvangen. NCRV-regisseur Dick van 't Sant en producer Piet Hooy keken op het toernooiveld op het riviertje l'Allier bedenkelijk naar een inderhaast op getrokken kabelbaan waar vanaf de deelnemers elkaar met een rubber lans in het water, net zo vuil als in Nederland, moeten duwen. Het regle ment zegt dat een spelletje moet ver vallen of worden gewijzigd, wanneer er gevaar dreigt voor de deelnemers. Hiervan zal dan ook zeker in dit ge val gebruik worden gemaakt. De Franse radio- en televisieomroep, de ORTF heeft voor woensdagavond op de l'Allier voor een sprookjesachtige sfeer gezorgd. SFEER De meeste spelletjes worden ge bracht in een Walt Disney-sfeer waar bij sneeuwwitje en de zeven dwergen, Captain Hook, Donald Duck en zijn vriendjes een voorname rol zullen spelen. De Fransen hebben daaihij zeer beslist niet op de Franse franc gekeken getuige bijvoorbeeld de zes spiksplinternieuwe zware twintigtons hefkrane- die een lange wiebelende loopbrug, een spelonderdeel in even wicht moeten houden. INJECTIE Het belang van het deelnemen aan zo'n internationaal evenement komt in Zoetermeer vooral tot uit drukking door de financiële injec tie aan de Zoetermeerse sportraad. Het spel zonder grenzen ziet de Zoetermeerse wethouder Van der Wouw alleen als een goede vorm van public relations. Hij verbindt er ook een sociale functie aan: „Ons team bestaat uit een kern die van het begin de ups en downs heeft meegemaakt. De ploeg is langzamerhand naar el kaar toe gegroeid. Ze heeft geleerd zich in te zetten voor iets dat niet direct hun eigen privé-belang is. Ik weet ook dat er enorm aangehikt wordt tegen de kwalificatie wel of geen sport. Onze mensen moeten een enorme prestatie leveren. Even als een topsporter." Aan sportverdwazing gelooft wet houder Van der Wouw niet. „Ik heb de indruk dat dit spel met de nodige relativiteit wordt benaderd. Maar men wil er iets goed van maken- Vooral tijdens een televisie uitzending waar miljoenen mensen naar zitten te kijken. Woensdag avond zullen onze jongens en meis jes dan ook fanatiek staan te trap pelen. Ik maak me daarover geen zorgen want ze kennen langzamer* hand hun eigen beperkingen wel." In Vichy zal het, vergeleken met de heksenketel in het Rotterdamse, sportpaleis waar de ploeg van phen aan den Rijn naar de overwin ning werd geschreeuwd, stilletjes zijn. Het grootste deel van de tri- b\peaccommodatie zal worden in genomen door officials, notabelen van de deelnemende plaatsen en kleine buitenlandse supporters- groepjes. Misschien werkt dit alle* in het voordeel van Zoetermeer dat de komende internationale kracht meting met vertrouwen tegemoet ziet Daarbij wordt gerekend op de on ontbeerlijke steun van het thuis front dat de verrichtingen in Vichy via het Eurovisienet zal kunnen volgen. Vanavond te zien NEDERLAND 1. NCRV 19.05 k De Flaxton Boys, tv-serie 19.30 k Zo moeder zo dochter, tv-spel 20.21 Met liedjes het land in 22.25 Ander Nieuws NEDERLAND 2. VARA 19.05 k Kunstsignalering (NOS) 19.30 k Coronation Street, feuilleton 20.20 The Knack, speelfilm 21.45 k De man die niet wilde zwij gen, documentair drama navond te horen HILVERSUM I EO en NCRV 19.00 uur Gewijde muziek 19.25 uur Reformatie en reveil en Het woord aan het woord, le zingen 20.00' uur Haarlemse Orgelmaand 1971 21.55 uur Jazz-time 22.40 uur Literama 23.00 uur NCRV-Vocaal Ensemble, daarna Klankjuwelen HILVERSUM II AVRO 19.35 uur (RVU- Nieuws uit de aard wetenschappen 20.15 uur Radiorama 20.45 uur Buitenlands repertoire 21.40 uur Gamma van Alpha en Beta 22.10 uur Peter Nero met koor en or kest 22.55 uur Metro's midnight music Hilversum I. 402 m. NCRV 18 30-18.41 Nieuws. E.O.: 19.00 Gewilde muziek. 19.25 Kelor- matie en reveil, lezing. 19.35 Muzikaal intermezzo 19.40 Het woord aan het woord lezing. NCRV 20.00 (S) Haarlemse Or gelmaand 1971: Omroeporkest: Groot Omroepkoor. Orgels en zangsollste 21.35 Agressiviteit, lezing. 21.55 (S) Jazz-Tlme. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Literama: over boeken, schrijvers en toneel. 23 00 (S) NCRV-Vocaal ensem ble. 23.30 (S) Klankjuwelen: oude en klassieke kamermu ziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour- naaL 18.25 Ik verbind u loor praatje. 18 30 (S) Finale mili taire talentenjacht 1979- i97l. 19.30 Nieuws. 19.35 R.V.U.: Nieuws uit dc aardweten schappen. NOS: 20.15 lcadlora- ma: Smaakmakers voor brui loften en partijen. 20.45 (S) Minder bekend buitenlands re pertoire 21.40 Gamma van al pha en bèta: recente vorderin gen in de wetenschap 22.10 (S) 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen. AVRO 2245 Radiojour naal NOS 22.56 <S> Metro's Mldnigh*. Music: licht muziek programma. 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP Draadomroep 18.00-20.00 uur Franz Schubert. I. sonatine voor plano en viool In g kl. t. op. 137 nr. 3. H. Die schöne Müllerin. liederencyclus op. 25. II. Quintet voor plano, viool, altviool, cello en contrabas in A gr. t. op. 114 (Forellen-Quin- tet>. <K> Fabeltjeskrant. 19.00 (K) ton (4). 19.25 (K> De toverbal, tekenfilmreeks voor de jeugd. 19.45 Nieuws. 20.10 Sporttribu- ne. 20.30 (K) Beschuldigde, sta opl De zaak: Virginia Callens (herh.). 21.23 Ertussendoor. Bloemlezing uit de reeks Ten huize van. 22.15 Sterrekunde (9). 22.45 Nieuws. Nederland I. NOS 13.45 (K) Pip en Zip. STER 18.50 (K) Journaal. STER 19.00 (K) Re clame. NCRV 19.05 (K) De Flaxton Boys, TV-serie voor de Jeugd. 19.30 (K) Zo moeder, zo dochter, spelprograrnma. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. NCRV 20.21 Met liedjes het land in. 22.00 Hier en Nu: actualiteitenrubriek. 22.25 Ander Nieuws. NOS 22.30-22.35 (K) Journ. Nederland II. NOS 18.45 (K) Pip en Zip. STER 18.50 (K) Re clame. NOS 18.55 (K) Journaal. STER 19.00 (K) Reclame. NOS 19.05 (K) Kunstsignalering. VA RA 19.30 CK) Coronation Street. Tv-feuilleton. STER 19.55 <K) Reclame. NOS 30.00 (K) Journaal. STER 20.15 (K) Reclame. VARA 20.20 The Knack. speelfilm (Cannes Filmfestival 1965). 21.45 CO De man die niet wilde zwijgen, gedramatiseerde dokumentalre over de Rus PJotr Grigore- witsch Grlgorenko. NOS 22.30-22.35 (K) Journaal. België - Nederlands: 18.55 Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.11 Het levende Woord; 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.): (7.25 Horen cn zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten.) 8.00 Nieuws; 8.11 Te Deum Laudamus: 8.30 Nieuws; 8.32 (S) Voor dc huis vrouw: (9.00-9.10 Gymnastiek voor de hulsvrouw.) 9.40 Lich te grammofoonmuzlek10.05 Bijbelse verkenningen: 10.15 (S) Franse Operafrasmenten (cr.): 11.00 Nieuws; 11.03 (S) Opera-aria's (gr.); 11.15 Voor de zieken; 11.55 Mededelingen; KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee; (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten: 13.00-13.05 Raden maar 1400 (S) interlokaal: muzikaal middagmagazine; (16.00-16.02 Nieuws.); 17.00 Overheidsvoor lichting: KRO: 17.10 Voor de kleuters; 17.15 Hai! Jeugdpro gramma. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Kws en ochtendgymnas tiek: 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr): 8.00 Nieuws: 8.11 Radiojournaal: 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg): (Om 8.30-8.33 De groenteman.); 8.50 Morgenwijding ;NOS:,9.00 Uit gebreide reportage: 9.35 Wa terstanden; 9.40 Muziek uit de Morgenwijding: NOS: 9.00 Ult- (opn.); AVRO: 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeidsvitami nen; (11.00 Nieuws.) 11.30 Voor de vrouw: (om 11.55 Beursbe richten: 12.00-12.10: VARA/AV RO. Alleen op een eiland: dagboek van Jan Wolkers; 12.30 Voor de landbouw: 12 40 Knipperlicht: verkeersmagazl- nc; 13.00 Nieuws: 13.11 Radio journaal: NOS: 13.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen: 14.00 NOS-Jazz: Bopthema's en swingsessions: 14.30 (S) Prome nade Orkest: 15.00 Van ta-ta tot totale taal: het leven in dc taal; AVRO: 15.10 Muziekmid- dag. waarin om: 15J0 (S) Nieuwe grammofoonplaten met toelichting: om 16.00 Nieuws; om 16.03 Alert! op het vlak van muziek en maat schappij: 16.25 Internationaal Beiaardconcours 1971; 16.40 (S) Radio Kamerorkest: 16.55 (S) Ensemble Ileana Melita; 17.25 Skutsjc zeilen, reportage; 17.30 Brabant Journaal; 17.55 Mede- dellngn. Hilversum III 240 m. VARA- 9.00 Nieuws; 9.03 Plaatjes voor de pep: 10.00 Nieuws: 10.03 Licht platen programma; 11 00 Nieuws: 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite (12.00 Nieuws); 13.00 Nieuws: 13.03 De Eddy Becker Show: (14.00 Nieuws): 15.00 Nieuws: 15 03 Drie-draal; 16.00 Nieuws; 16.03-18.00 Mix: rijp en groen op alle toeren: <17.00 Nieuws). Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Turkse gezin Sönmez (vader, moeder en zes kinderen) uit de Haagse Netscherstraat, dat de afgelopen week het mikpunt vormde van een reeks woedeuitbarstingen van de buurt, is er ellendig aan toe. Op het ogenblik is de familie on dergebracht bij Turkse kennissen die een klein drie-kamer huisje bewonen elders in Den Haag. Deze ruimte moet nu veertien mensen herbergen. Het gezin zal bovendien moeten op draaien voor de schade die aan hun huis is toegebracht. Bovendien ver wacht het landelijk werkverband huisvestingsnood, die een en ander bekend maakte, dat de financiële consequenties niet gering zullen zijn nu het gezin hun in huurkoop ge kocht pand heeft achter moeten laten. Uit huis De Turken kwamen met de buurt in conflict toen zij de Nederlandse familie Lugtigheid, die de tweede etage van het pand bewoont, uit huis wilden hebben. De Turken meenden als huurkoper daartoe het recht te hebben. Na een gespannen situatie nam de familie Lugtigheid de wijk naar een camping in Heerhugowaard. Twee huiseigenaren hebben deze gedupeerde familie inmiddels woon ruimte elders in Den Haag aangebo den. Burgemeester Marijnen van Den Haag. de Turkse ambassade en het Landelijk Werkverbond Huisvestings nood, zullen deze week naar aanlei ding van dit conflict een gsprek hebben over huisvestingsproblemen van de Turken in Den Haag. Op het ogenblik zijn er in de residentie zeker nog 20 gevallen waarbij Turken moei lijkheden hebben met medebewoners of buurtgenoten. Het Werkverband heeft er eerder al op gewezen dat de moeilijkheden worden veroorzaakt door enkele hui- Nog geen antwoord op vragen over een Russisch consulaat BONN De Westduitse regering heeft commentaar geweigerd op een bericht van het Springerblad „Welt am Sonntag", volgens welk staatsse cretaris Egon Bahr van de kanselarij in Bonn er bij Washington op zou hebben aangedrongen, een Russisch consultaat-generaal in West-Berlijn te accepteren. Het blad meldde uit „volstrekt be trouwbare bron in Washington" dat Bahr bij zijn besprekingen in Ameri ka eind april had verklaard dat Ber lijn geen Westduitse deelstaat is en derhalve een bijzondere status moet hebben. Hij kon zich goed voorstellen dat Moskou in West-Berlijn een ver tegenwoordiging kreeg zoals elke an dere willekeurige staat. De CDU-oppositieleider in de Bondsdag, Rainer Barzel heeft naar aanleiding van dit bericht van de re gering-Brandt geëist dat zij „ondub belzinnig duidelijk maakt", welk standpunt zij in de onderhandelingen om Berlijn inneemt. zen-handelaren, die aan Turken hui zen in huurkoop verkopen en daarbij een valse voorstelling van zaken ge ven. De Turken van hun kant zijn onvoldoende met de Nederlandse wetgeving bekend om moeilijkheden te voorzien. De Turkse attaché voor arbeidsza ken, de heer Irrugeler, zal deze week voor de radio zijn landgenoten in Ne derland uitgebreid voorlichten over het in huurkoop kopen of huren van woonruimte in ons land. Het lande lijk werkverband neemt deze week contact op met alle ambassades van landen, waarvan gastarbeiders in ons land werken. De bedoeling is de pro blemen op het gebied van de huisves ting te inventariseren om zodoende een gerichte actie te kunnen voeren. 20.000 automaten van ivarme dranken in de bedrijven Ongeveer een-derde van de wer kende bevolking van Nederland kan op het werk genieten van een of an dere warme drank uit een automaat. Er staan in Nederland namelijk zo'n 20.000 warme-dranken-automaten in bedrijven en werkplaatsen. Deze auto maten leveren koffie, chocolademelk, soep of thee, afzonderlijk of alles uit één grote automaat. Uit een onderzoek is gebleken dat 35 procent van de werkende man nen ouder dan 18 jaar op het werk gebruik kan maken van één van deze automaten. Bijna allen (84 procent) maken daadwerkelijk gebruik van deze automaten. Bijna de helft (47 procent) van de genen, die dagelijks een warme drank uit een automaat halen, doet dat méér dan drie keer per dag. De prijs van de produkten uit de warme- dranken-automaat wordt door on geveer driekwart van de gebruikers (76 procent) „gewoon" tot „erg goed koop" gevonden. Twintig procent vindt de dranken uit een automaat „te duur" of „veel te duur". De kwaliteitsbeoordeling valt nogal positief üit: twintig procent tot een kwart van degenen, die van een der- geiijKe automaat gebruik maken oor deelt negatief over de kwaliteit van de automaatdranken. De rest vindt de automaatdranken best te drinken. Landen, steden.... mensen door Martien J. G. de Jong; uitgegeven door A. W. Sijthoff in Leiden; 110 blz.; prijs ƒ8,50. Dit deel uit de serie Literaire Ver kenningen, een literatuurgeschiedenis met veel biografisch en illustrerend tekstmateriaal voor de hoogste klas sen van de middelbare scholen, gaat over R Blijstra, veelzijdig schrijver van novellen, reisboeken (o.a. Grie kenland, Turkije), boeken over archi tectuur en stedebouw. De wonderdokter van Stompwijk, door G. Gorris. Uitg. Strengholt, Am sterdam. 236 blz.; - 12,50. Igor von Percha 204 "Neemt u mij niet kwalijkIk heet Nadja Pronsky. Overste Pronsky is mijn man. Dr. Berckheim zal u wel over hem verteld heb ben. O - wat ben ik toch onattent!" Ze legde een met bont gevoerde deken over de knieën van Vera, stopte die achter haar rug in en streek met snelle, handige bewegin gen de vouwen glad. "Het is koud geworden. Maar wacht u maar Zo dadelijk zult u het warm hebben. Gaat het zo?" "O ja, dank u wel!" zei Vera. Ze hoorde het zichzelf zeggen, ter wijl het heel iets anders was dan ze in werkelijkheid tegen deze vrouw had willen zeggen. "Heeft u werkelijk een zuster in Chimki?" vroeg Alexander. "Ja, natuurlijk. Ze woont op het platteland, in een datsja. Dat is alles wat er van vroeger is overgebleven." En vervolgens gejaagd, alsof ze probeerde haar spijtige uitdrukking te verjagen die in haar stem had geklonken"Ik bezoek haar vaker,- bijna iedere week. Het zal niet opvallen als wij er vannacht heen rijden. Vooral omdat zij mij heeft opgebeld dat zij zich niet zo lekker voelt. Nou, we heb ben gelukChimki ligt toevallig langs de spoorlijn naar Petrograd. De trein die tegen een uur uit Moskou vertrekt kunnen wij gemakke lijk halen." "Is dat - onze trein?" "Ja. Ik heb nieuwe passen meegebracht. En reispapieren. U bent met uw vrouw voor een regeringsmissie onderweg naar Petrograd. De papieren zijn echt, niemand zal u lastig vallen. Ik zal u ook het adres van een man in Petrograd geven. Hij zal u naar de Finse grens bren gen. Maar voor wij naar Chimki gaan, moet u zich omkleden. We zullen ergens stoppenIk heb al het nodige meegebracht." "En de chauffeur?" n "Grisjka? O, om hem hoeft u zich geen zorgen te maken. Ik ken hem al meer dan twintig jaar. Toen hij bij ons kwam was ik nog een klein meisje. Wij woonden bij Nowgorod en mijn vader had vanuit Duitsland een auto laten komen. Grisjka ruilde de koetsiersbok met de chauffeursstoel. Toentertijd droeg hij een livrei met veel blauw en goud. Tegenwoordig is het een uniform. Ik geloof dat het livrei hem beter beviel." De vróuw lachte, boog zich weer naar Vera, ter wijl haar gezicht mat glansde in de duisternis toen zij zei: "Is het nu beter? Heeft u het nog koud?" "Nee. Ik yoel me goed, werkelijk." Nadja tastte onder de deken naar Vera's hand en omklemde die in een warme, stevige greep. "Helemaal koudIk heb handschoenen voor u meegebracht, een bontjas, bontlaarzenDe laarzen zullen misschien wat te groot zijn, maar u kunt er een paar wollen sokken onder aantrekken." "Ikbegon Vera, maar de blonde vrouw scheen te raden wat zij wilde zeggen en legde haar vingertoppen op haar mond. "Laten we daar niet over praten. U gaat weg, naar West-Euro paIk heb er bijna ziii in om met u mee te gaan. ParijsIk heb daar drie heerlijke weken doorgebracht. Maar nu, na de oorlog zs' daar ook wel alles anders zijn Achter Boetyrki sloeg de auto van de hoofdweg af, reed hobbelend over een spoorbaan en reed verder over slecht onderhouden wegen vol gaten. De laatste huizen van het voorstadje verdwenen.' De maan stond bleek en hoog achter de wolkensluiers en doopte het eentonige, vlakke land in een kil, zilverachtig licht. (Wordt Vervolgd (lri. rigf e ai imi le g no£ na£ n h< uis1 ■est ils c VI [prol liet [van te met ïalli uitsl Drie Smidje Verholen en de veedieven van Texas 108: Ja, die knokpartij was dus gauw afgelopen. Nog één zielig .zuchtje klonk er en toen lag Su- garface stil.... „Ziezo, die zal voorlopig niks meer zeggen", mompelde Koos de Knokker. „Hij hield het anders langer vol dan ik dacht! Afijn, ik zal zijn hoed maar meeneme as oorlogsbuit. Ik ken best een hoedje gebruike". En eventjes later wandelde Koos de Knokker rustig verder met de hoed van Sugarface op zijn hoofd. En terwijl die beursgeslagen Sugarface daar langs de weg ligt te kreunen, gaan wij maar weer eens terug naar Cowtown om te zien wat die smidje Verholen nu eigenlijk aan het doen was. We herinneren ons natuurlijk nog wel, dat hij hard was weggelopen bij de oude controleur om op zoek te gaan naar Ezechiël Dottenbroek. „Zo, zo", mompelde de smid terwijl hij op de saloon afliep. „Zo, j.o, dus die oude Ezechiël zit meestal in de saloon. Nou, dan zal ik hem maar eens een paar vragen gaan stellen, want ik wil toch wel eens precies weten of de pakjes, die hij bij de winkelier brengt, dezelfde zijn als de pakjes, die de winkelier iedere dag naar het spoor brengt. Als dat waar is, dan vervoert Ezechiël soepblokjes op zijn wagen en dan moet ik hem toch eens vragen waar hij ze vandaan haalt. Jonge, jonge, jonge, ik had nooit kunnen denken, dat ik toch weer eens te maken zou krijgen met dr. ir. Blikslager. Is het niet met hemzelf, dan is het met zijn soepblokjes". De smid was intussen de trap van de saloon opgeklommen en was er binnen getreden. Ondanks het feit, dat er slechts één be,zoeker aanwezig was, was het er toch behoorlijk lawaaiig. Dat kwam omdat die ene bezoeker al smakkend en knarsend een biefstukje zat te vermalen tussen zijn blijkbaar stevige tanden. Ja, en verder was er natuurlijk de herbergier, doch die stond met een somber en mistroostig gezicht achter de tapkast. - „Haidee, buc zei de herbergier op zijn Amerikaans. „Wat zal het zijn?" „Biertje", woordde de smid „Rustig hier, hé?" „Zeg dat wel buddie", zei de herbei ,„Het is helemaal mis met de zaken. Moet je nou eens zien. Eén vent in tent. Dat kwam toch een tijdje geleden niet voor. Maar sinds die veediefst^; laten de veehouders het geld niet meer rollen. Ze gaan morgen zelfs opnemen bij ouwe Richard. Ze zijn allemaal bang, dat is het! Let op wat s zeg, de veehouders zijn bang!" - „Waarvoor .zouden ze bang zijn?" vrot smid. „Ja, dat kan ik je zo in één-twee-drie niet uitleggen", antwoordip herbergier met een gewichtige trek op zijn troosteloze gelaat. „Daarvoor je Texas kennen. Een vreemdeling begrijpt dat niet. Maar geloof me nu als ik zeg, dat ze bang zijn!" - „Wat ik zeggen wou", zei de smid, „is Ezi^" Dottenbroek nog hier geweest?" „Ja, die is hier wel geweest", zei de he zubi gier, „maar hij is weer weggegaan, omdat er toch niemand was om ninent biljarten. Misschien kun je hem thuis vinden. Hij woont in dat kleine 1 even buiten het dorp. Trouwens.... hummesie daar, vroeg ook al naar hem!" Hoe vaak hoort men niet: is de krant er al?

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6