WILSON WIL ENGELAND NIET IN EEG HEBBEN „Thieu en Ky betalen uit drughandel verkiezingen" Splitsing dreigt in Labourpartij Aanslag op van Daily gebouw Mirror y Russische druk op Egypte? Papadopoelos: Wij verkopen ons niet Nog meer commando's naar Israël Jordaanse leger achtervolgt Palestijnen Actie van Ira in Belfast Hoessein MAANDAG 19 JULI 1971 de Central Hall, waar het Labourcongres werd gehouden, hadden 1 zich tegenstanders van Engelands toetreding tot de EEG verzameld. 1 va Harold Wilson heeft nu de jd gekregen alsnog te proberen ^ele dreigende breuk in zijn La- Dur-partij te helen. Hoe hij moet slagen, blijft voor- pig een raadsel, want het ging ■terdag hard tegen hard. ïa ter dagmorgen slingerde Peter ore, lagerhuislid en minister van _eelonomisohe zaken in Wilsons vroe- re kabinet, een felle anti-EEG-toe- 'aak de zaal in vanaf de galerij, ar ook een microfoon stond opge ld. Daarl van waanzin" Iet leverde hem een ovationeel ap- us op. Maar het echte vuurwerk am pas 's middags. Emotionele juichingen vielen toen zowel het 'lementslid professor John Mackin- h, die voor toetreding was, als Mi- lel Foot, een felle tegenstander, ten 1. 'eter Shore, die toetreding een ad van waanzin, die zou leiden tot grote nationale ramp', had ge- md, werd door Mackintosh scherp igevallen en over diens hoofd heen ld deze Harold Wilson. James Cal- han en andere anti-EEG-leiders op podium de spiegel voor. Huichelarij jlk wil beginnen te zeggen", aldus 'lintosh, „dat Peter Shore zich "de op het argument dat er iets nieuws is gebeurd. Maar laten duidelijk zijn over wat er. is ge- rd: alle belangrijke aspecten met ekking tot de gemeenschappelijke ct, waarnaar Shore verwees, wa- er ook in 1967 toen het Labourka- het lidmaatschap aanvroeg, iten we er volkomen eerlijk over I: niet alleen waren zij er in 1967, r de enige verandering die Shore toj. nde het organiseren van de I-*? ling voor het budget van de ge- r' nschap was geregeld in de- ber 1969 en de Labourregering j lieuwde haar aanvraag voor het Midmaatschap in mei 1970. Geen kinderspel 'Pelnu dat was geen luchthartige 'Kraag, het was geen kinderspel, l|was ernst; en toen onze leiders n: 'We willen zaken doen en zul- j'nee' niet als antwoord aceepte- l was dat, omdat we serieus in de r wilden op de voorwaarden, die i vorig jaar met zorg waren uit- •kt. t kan niet geloven dat er zulke lamentele veranderingen zijn ge- 'jst tussen mei vorig jaar en nu, [het rechtvaardigen om zo'n drei- 1 beeld af te schilderen van de tand als Shore en Eric Heffer [ander vooraanstaand Labourpar- hntslid) nu doen". 1 zich heftig opwindend, beschul- Mackintosh de anti-EEG-men- [uit Wilsons kabinet van huichela- i hij herinnerde Peter Shore er j die minister van economische geweest, dat onder Wilsons ng Engeland moest devalueren. Kleine man lboi 'gm!' toen kwam Michael Foot achter 'icrofoon. Deze man van de oude rt e' voorman van de uiterst linker- 0011 gel van Labour, liep gevaarlijk aan, toen hij met overslaande en zo'n volume, dat de luidspre- Wat het soms niet konden verwerken, weten dat de EEG niets met so- Jsme te maken had en dat als En- in nd zou toetreden de Britse arbei- KreJ le dupe zou worden, ere ern Het Britse parlement zou onder mijnd worden en Engeland zou de BTW invoeren, een manier van belas ting innen die onevenredig zwaar drukte op de schouders van de kleine man. Daarna vertelde oud-minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart nog, dat hij geen enkel respect had voor 'mensen die een jaar geleden nog in de EEG wilden en nu zeggen dat het een komplete ramp zal zijn'. Moeilijke weken Voor hem en voor zijn oud-collega's Thomson, Jenkins, George' Brown en anderen breken nu moeilijke weken aan. Wilson liet er zaterdag geen twijfel over bestaan, dat zij zich bij het standpunt van de meerderheid zullen moeten neerleggen. „We moe ten het debat zo voeren, dat we alle standpunten respecteren, maar als de beslissing eenmaal gevallen is. dan moeten we één zijn", aldus Wilson. „We moeten er oog voor hebben, dat wat ons nu verdeeld houdt een belangrijke politieke kwestie is, geen geloofsartikel". Het is duidelijk dat de beslissing in principe al genomen is. Na afloop van de conferentie vroeg ik de oud-minis ters Thomson en Jenkins om com mentaar op de rede van Wilson. Ze keken somber en weigerden een woord te zeggen. Daarentegen verze kerde Peter Shore me, dat Wilsons toespraak „zeer nuttig was geweest om de partij te voeren naar de juiste beslissing". En dat is, volgens hem, de EEG afwijzen. Het was vijf uur in de middag, toen Central Hall, gelegen te genover de Westminster Abbey, leegstroomde en de afgevaardig den zich mengden onder de stro men toeristen uit Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Be- neluxlanden. MOSKOU Dc correspondent in Londen van de Israëlische krant Maariv heeft melding gemaakt van een belangrijke „ja zelfs sensationele ontwikkeling" in de besprekingen over heropening van het Suezkanaal. Volgens diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad aldus de cor respondent oefent de Sowjet-Unie druk uit op Egypte om meer soepel heid aan de dag te leggen „met h-t oog op een spoedig akkoord met Is raël over heropening van het Sue,zka- naal". door Harm Lamberts LONDEN Er is geen twyfel meer mogelyk. Harold Wilson heeft zaterdag op het speciale partycongres van de Britse La bourpartij nee gezegd tegen de EEG. Daarmee heeft hy zich aan het hoofd geplaatst van de meerderheid in zijn party, maar lijnrecht tegenover zijn voorma lige ministers Roy Jenkins, Mi chael Stewart, George Thomson, George Brown en tal van an dere illustere leden van de La bourpartij. Nadat 49 afgevaardigden zich in soms zeen emotionele en felle rede voeringen voor of tegen Britse toetre ding tot de Gemeenschap hadden uit gesproken, liet Wilson aan het eind van de middag, toen de temperatuur in de immense ,zaal letterlijk en fi guurlijk hoog was opgelopen, geen spaan heel van de voorwaarden waarmee Geofrey Rippon namens de Conservatieve regering van Edward Heath akkoord is gegaan voor Enge lands toetreding. IN GEVAAR En niet alleen de voorwaarden moesten het ontgelden. Slechts een jaar nadat Wilsons Labourregering zelf probeerde Engeland in de EEG te krijgen, vindt Wilson nu, dat het mis schien helemaal niet verstandig is lid te worden van de EEG, op wat voor voorwaarden dan ook. Nu legde hij de nadruk op de Ang lo-Amerikaanse betrekkingen. die mogelijk in gevaar zouden kunnen komen. Dat was des te betreurens waardiger, nu er zulke wijde verge zichten geopend werden door Nixons aankondiging dat hij naar Peking zal reizen. De EEG zou ook wel eens een obstakel kunnen zijn op de weg naar verdere ontspanning. ATOOMMACHT Hij wees er op dat de Sowjet-Unie serieuze onderhandelingen voert met Amerika over een vermindering van de nucleaire bewapening en dat in het Verenigd Europa, dat premier Heath en sommige leiders in de EEG voor ogen staat, ook plaats moet zijn voor een Europese atoommacht Van zo'n atoommacht zal West-Duitsland ook deel uitmaken, waarschuwde Wilson. Zeer gedetailleerd kraakte de La- bourleider te voorwaarden voor En gelands toetreding, die in het Wit boek van de Conservatieve regering worden verdedigd. En hij deed een rechtstreekse aanval op zijn vroegere minister van Europese zaken, George Thomson, die 's morgens nog had ge zegd, dat de voorwaarden die de Con servatieve regering heeft geaccep teerd ook door hem zouden zijn aan vaard en dat hij er zeker van was, dat ze beter warer. dan de Labourre gering een jaar geleden durfde hopen. Op het podium knikte oud-minister .Jenkins, plaatsvervangend leider van Labour, instemmend. ONVERANTWOORDELIJK Maar Wilson dacht er nil anders over. „Ik verwerp de beweringen, waar ze ook vandaan komen, dat de voorwaarden, die de Conservatieve regering heeft verkregen, de voor waarden zijn, waar de Labourrege ring om heeft gevraagd en die zij geaccepteerd zou hebben. Het is onverantwoordelijk voor iedereen die de feiten kent om iets anders te be weren". Dat konden Thomson. Jenkins en de andere pro^EEG-Labourleden in hun zak steken. Het was een drama tisch hoogtepunt in de vergadering. De partijen stonden scherp tegenover elkaar HOGE PRIJS Allereerst had Wilson grote bezwa ren tegen de prijs die Engeland voor toetreding moet betalen. Hoewel het Witboek geen cijfer noemt („Het is een zwaar bewaakt Conservatief ge heim", aldus Wilson) hadden de kran ten geschreven, dat het een bedrag van 500 miljoen zou zijn En als een aantal kranten zoiets te gelijk publiceren, kun je er zeker van zijn dat de regering de bron is, meen de hij. Die prijs was veel te hoog en zou de Engelse economie enorme schade toebrengen. In de tweede plaats had meneer Rippon in Brussel de mogelijkheden verspeeld om wegvloeiing van kapi taal uit Engeland te voorkomen. In de derde plaats was het akkoord over de suiker uit de Gemenebestlanden veel en veel te vaag. Er was alleen maar sprake van een toezegging van de EEG-landen en geen enkele vaste garantie, dat de suikerexport uit de Gemenebest- landen op een redelijk niveau zou kunnen blijven. En de regering van Nieuw-Zeeland mocht dan wel akkoord gegaan zijn met het akkoord over de zuivel, maar Wilson zou een dezer dagen een brief publiceren van de Labouroppositie in dat land, waaruit zou blijken dat die niet tevreden is. Aan het slot van aijn rede, die door de ruim duizend afgevaardigden merkwaardig koel werd ontvangen, hield Wilson een scherp requisitoir tegen het bewind van Edward Heath. Die ihad het land in een jaar tijd op de rand van de afgrond gebracht en het Britse volk verbitterd en ver deeld. ANTICLIMAX De conferentie was 's morgens met een anti-climax begonnen. Nadat Jim Callaghan, de minister van binnen landse zaken in Wilsons vroegere ka binet, er op had aangedrongen de strategie van het partijbestuur te vol gen en op deze conferentie geen be slissing te nemen, werd daarover ge stemd. Tegen de verwachtingn in werd het voorstel om nu wel een definitie ve beslissing te nemen met 3.185.000 tegen 2.624.000 stemmen verworpen De vakbonden van transportarbeiders en metaalarbeiders, de grootsite en goed voor zo'n 2 miljoen stemmen, wilden nu daden, maar ondermeer de afgevaardigden van de mijnwerkers- bond steunden het bestuursvoorstel. Volgens The Observer, nadat ze van tevoren waren ingelicht over de anti-EEG-speech die Wilson later op de dag zou houden. GEEN TWIJFEL Het partijbestuur zal nu op 28 juli haar standpunt bekendma ken en het jaarlijkse partijcon gres zal begin oktober over het bestuursvoorstel stemmen. Nie mand twijfelt er meer aan, dat bestuur de EEG zal afwijzen. ATHENE (AP) George Papado poelos. aanvoerder van het kolonels regime in Griekenland, heeft ver klaard, dat het aan zijn regering moet worden overgelaten, wanneer er in Griekenland verkiezingen zullen worden gehouden 9m terugkeer naar de democratie mogelijk te maken. ,.,Dit kan morgen, na 20 maanden of na 20 jaar'Zijn." Hij reageerde hiermee op het be sluit van de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den om hulp aan Griekenland op te schorten. Papadopoelos zei dat het Griekse nationale belang boven iede re hulp uit het buitenland staat. ..Zelfs al zou ons al hét goud op aarde worden gegeven, dan zouden wij de belangen van het Griekse volk niet verkopen en zijn bestaan in ge vaar brengen. Uit Tel Aviv wordt nog vernomen, dat Joseph Sisco (de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken die speciaal belast is met zaken be treffende het Midden-Oosten) zijn bezoek aan Israël heeft uitgesteld. Partijleider Harold Wilson in een nadenkende hortding tijdens het congres van zijn Labourpartij. Naast hem Anthony Wedgwood Benn, ex-minister van technologie. TEL AVIV Nog zeventien Ara bische commando's zijn uit Jordanië naar Israël gevlucht waar zij zich van daag aan de Israëlische strijdkrachten hebben overgeven, zo heeft ht mili taire hoofdkwartier meegedeeld. In de afgelopen 36 uur zijn nu reeds 72 commando's uit Jordanië naar Is raël gekomen. Ooggetuien hebben ver teld dat acht Arabieren vandaag de rivier de Jordaan ten zuiden van het meer van Galilei zijn overgestoken, waar zij zich op de oever van de ri vier hebben schuil gehouden totdat Israëlische militairen schoten in de lucht hadden gelost. Volgens oogge tuigen hadden zij zich daarna zonder moeite overgegeven. Zij vertelden dat op de Jordaanse over van de rivier zich groepen com mando's schuilhouden in verlaten nui- zen, kenneklijk wachtend op een kans naar Israël over te steken. AMMAN De regering van ko ning Hoessein heeft gisteren de over eenkomst van Cairo en Amman met de Palestijnse querrillastrijdkrachten verscheurd. Het Jordaanse legér is bezig de Palestijnse commando's uit Jordanië te verddrijven. Vluchtend voor het geweld van het Arabische legioen gaan de eens zo machtige commando-eenheden, die vorig jaar september let de strijd krachten van de koning vochten om de macht in Amman, de rivier de Jordaan over om zich over te geven aan de wachtende Israëlische troe pen. Een gevangen genomen Palestijn zei dat de commando's bij honderden in de richting van de rivier vluchten en dat er hopen lijken op h'et slagveld liggen na een Jordaans offensief met tanks, artillerie en vliegtuigen. BELFAST (Reuter, AP) Ze ven gewapende mannen hebben zaterdag het gebouw van het Britse dagblad Daily Mirror in Belfast opgeblazen. Tevoren had den ze het personeel met het ge weer in de aanslag gelast, het ge bouw te verlaten. Niemand werd gewond, maar de machines in het gebouw zijn zwaar beschadigd en in de omtrek sneuvel den ruiten. Gisteren had de Noordier- se editie van de Sunday Mirror van de persen moeten rollen. Eén van de overvallers (die waar schijnlijk behoren tot het verboden Ierse republikeinse leger, de IRA) gaf één van de drukkers een envelop waarin de Mirror-voorpagina van za terdag zat. MISNOEGD Twee artikelen, die blijkbaar het misnoegen van de overvallers hadden opgewekt, waren rood aangekruist: een stuk waarin kritiek werd gele verd op de Noordierse sociaal-demo cratische partij wegens het boycotten van de parlementszittingen en een af keurend artikel over de ontvoering India laai Amerika luchtbrug staken NEW DELHI Op verzoek van de Indiase regering hebben de Amerika nen zondag het vervoer per vliegtuig van Oostpakistaanse vluchtelingen stopgezet. Vier Amerikaanse vliegtui gen van het type C-130 hebben in de afgelopen vier weken rond 23.000 Oostpakistaanse vluchtelingen van Tripoera, een afgelegen gebied in het oosten van India, naar Assam ge bracht. Deze foto, vrijgegeven door het Witte Huis, toont Nixons adviseur Kissinger (links) tijdens zijn geheime bespre kingen met de Chinese premier Tsjoe En-Lai. van een gewonde uit een ziekenhuis, eveneens vermoedelijk door de IRA. Eerder waren bij drie winkels en twee cafés in Belfast bommen ont ploft. Een man op een motor, die voor een stoplicht stond bij een van de cafés, werd gewond door rondvliegen de glasscherven. Aangenomen wordt dat ook dit het werk is geweest van de IRA die zonodig met geweld de scheiding tussen de Ierse republiek en Noord- Ierland wil opheffen. „EIGEN PARLEMENT" Intussen hebben zes leden van het parlement van Noord-Ierland hun werkzaamheden als parlementslid ge staakt. Zij zullen een „eigen parle ment" vormen. De zes zijn leden van de Labourpartij. Zij vormen een groep, die ongeveer een jaar geleden een campagne begon voor de burgerrechten van het rooms-katholieke deel van Noord-Ier land. De leider van de zes, Gerry Fitt, zei dat deze actie „de wereld zal to nen hoe ernstig de situatie in Noord- Ierland is". Bij ccn hotelbrand in Belfast zijn zaterdag drie mannen (een inwoner van de stad en twee Canadese toeris ten) om het leven gekomen. De politie gelooft niet, dat dc brand bet gevolg is van een aanslag. (Vervolg van pag. 1) Overeengekomen is, dat de com mando's die uit enkele steden in Noord-Jordanië zijn verdreven, zich op vier punten zullen verzamelen, voordat zij naar drie gebieden trek ken. waar zij zich definitief kunnen vestigen. Die bevinden zich in onbe woonde streken. Koning Hoessein meent, dat het probleem van de commando's nu uit de wereld is. Hij zei, dat als het wer kelijk om de strijd tegen Israël gaat, alle Jordaniërs zich eveneens com mando's weten. Elders in de Arabische wereld denkt men echter anders over de wij ze, waarop het Jordaanse leger de Palestijnse verzetsgroepen heeft aan gevallen. In Mersa Matroech in Egypte (bij de grens met Libië) gaven Egypte, Libië. Syrië en Soedan een verklaring «uit. waarin wordt gezegd dat de actie tegen de Palestijnen „niet door het Arabische geweten kan worden geto lereerd". Intussen is in Libië het staatshoofd kolonel Kadaffi in kampen aan het rondkijken, waar men vrijwilligers opleidt voor dc strijd aan de zijde van de Palestijnse commando's. In de Syrische hoofdstad Damascus zal president Anwar Sadat van Egyp te met koning Feisal van Saoedi-Ara- bië en president iHafez Assad van Sy rië het Jordaanse probleem bespre ken. Op zijn beurt gaat koning Hoessein aanstaande zondag een reis maken door staatjes langs de Perzische Golf om te bemiddelen in het conflict tus sen Iran (Perzië) en een aantal van deze gebieden over drie kleine eilan den in de Golf. nl. Groot-Toemb, Klein-Toemb en Aboe Moesa. Iran eist, dat deze eilanden, die 80 jaar geleden door Engeland werden bezet, aan haar worden teruggegeven, als de Britten zich dit jaar uit het ■gebied van de Perzische Golf terug trekken. Het heeft gedreigd, de eilan den te zullen bezetten, als dit niet gebeurt. SAIGON (AFP. AP) Het ka binet van de Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu heeft gewaarschuwd de nodige maatregelen te zullen nemen te gen 'onverantwoordelijke en kwaadwillige journalisten'. Dit gebeurde, nadat Thieu er door een Amerikaanse correspondent van beschuldigd was zijn ver- kiezingskas te spekken met geld uit de oubrengsten van verkoch te verdovende middelen. In de verk|aring werd de bewuste correspondent. Phil Brady van de Amerikaahse omroepmaatschappij NBC, verweten „lasterlijke geruchten te verspreiden" en daarmee de com munisten te helpen „in hun campagne de wettige regering van Vietnam te saboteren en te vernietigen". FORTVIN Volgens Brady wordt ook de ver- kiezingskas van vice-president Ngoe jen Cao Ky op dergelijke wijze ge vuld. Brady, die te kennen gaf zijn inlichtingen uit „zeer betrouwbare bronnen" te hebben, meldde dat de Zuidvietnamese luchtmacht deelnam aan het vervoer van verdovende mid delen, met goedkeuring van Ky, die vroeger opperbevelhebber van de luchtmacht was. Ky heeft een fortuin verdiend aan de smokkel van goud en opium. Na dat hij vice-president is geworden, heeft hij dit werk overgelaten aan vertrouwde ondergeschikten, maar hij krijgt nog wel een deel van de winst, aldus Brady's zegslieden. ADVISEUR Wat president Thieu betreft, zei Brady: „Hij os 7.0 geobsedeerd do;r het denkbeeld zich te laten herkiezen, dat hij niet te veel vragen stelt over de herkomst van het geld dat in zijn verkiezingskas wordt gestort". Brady zegt dat de Vietnamese na tionale politie ook actief in de handel van verdovende middelen is. De com mandant van deze politie. Eeneraal- majoor Tran Thanh Phong, zou voor de verkiezingskas van Thieu werken. „Dc grootste handelaar moet echter luitenant-generaal Dang van Quang zijn", berichtte de correspondent. Hij werd enkele jaren geleden wegens corruptie van zijn commando onthe ven, maar is nu „naaste adviseur" van de Zuidvietnamese president en heeft grote bedragen in diens verkie zingskas gestort. De zegslieden van Brady meldden verder, dat generaal-majoor Ngoejen Ngo Dzu niet meer is dan een zonde bok, die moet opkomen voor wat ho ger geplaatsten doen. Amerikaanse en Vietnamese functionarissen zouden over de bewijzen hiervoor beschik ken. Zoals bekend heeft het Amerikaan se Congreslid Robert Steele onlangs verklaard dat Dzu een sleutelfiguur is in de handel in verdovende midde len». Een adviseur van president Nixon. Jerome Jaffe, die in Vietnam een on derzoek heeft ingesteld naar het ge bruik van verdovende middelen on der Amerikaanse militairen, heeft ge meld, dat het gebruik niet zo groot is als werd gevreesd. Hij schatte dat 1.000 van de 22.000 soldaten, die de afgelopen weken uri netesten deden, gebruikers van ver dovende middelen waren een per centage van 4.5 procent. Volgens som mige berichten zou dat percentage echter bijna 10 procent bedragen Het Zuidvietnamese lid van de op positie, Ngo Cong Due, mag zich niet kandidaat stellen, omdat hij als pro- communistisch wordt beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5