Noren ongerust over lozen van afval op visgronden Lid familie Kreymborg als filiaalhouder geschorst (lag of 14 weer op gang, wordt verwacht Ongeluk op weg naar camping: twee doden Urk zal bewiizen: in IJsselmeer volop paling Mosselhandel in een Uit de Haagse hof geplukt Duitsers omgeslagen jacht door vissers gered Akzowoordvoerder: niets met hen te maken „Dames"-voetbal Nederlander verdronken Fondsen moeten abortus betalen Het zwarte bord bij de brede trap van het gebouw van de Tweede Kamer kondigt helemaal niets aan. Geen commissievergaderingen, geen openbare vergadering. De eerste zal pas op 3 augustus zijn. Het postkantoor, helemaal bene den in een uithoek is gesloten en de gleuf van de brievenbus bij de vergaderzaal is dicht, de bus be plakt met een strook, opdat geen poststuk er in terecht zal komen. De politici zijn met vakantie op een enkeling na, die de vinger wil blijven houden op de polsslag van het politieke leven, omdat de staats- secretaressen nog benoemd moeten komen. Het doolhof van gangen en rtap- pen, waar bij elke hoek wegwij zers moeten hangen om de bezoeker zijn doel te laten bereiken, is stil. Een enkele ambtenaar loopt er eens, de bodes zitten te zitten, want er komen geen bezoekers voor de Kamerleden. Maar dan, opeens, is er geroe zemoes in de hal. Heel gedempt, want niemand waagt het uitbundig te doen. Het zijn toeristen, die het nu allemaal zelf wel eens willen zien. Veel ouders met kinderen, soms een groep jeugd. Ze staan daar of zitten op het leuningloze bankje. Een plechtig begin bij de glazen schrijn waarin het boek met de namen der ge vallenen uit de bezettingstijd ligt. Iedere dag wordt een bladzijde om geslagen om nieuwe namen te to nen. Ze zijn geschreven met mooie letters door monniken in een kloos ter. De vlag. slap langs de stok han gend en nimmer wapperend, er naast En dan de trap op, de grote ver gaderzaal die ongelooflijk leeg en stil is. Daar de ministerstafel, daar de zetel van de voorzitter... leeg... de bankjes van de afgevaardigden... leeg... Kauierbezoek Omdat het verhaal hier lang is gaan sommigen zitten. Bescheiden in een van de nissen of met een beetje meer lef in de bankjes der afgevaardigden. De stem van de gids legt uit, ver klaart de ^geschiedenis. Het is riet als een wereldstad be kijken op een vroege zondagochtend. Alles is aanwezig behalve het leven zelf. Geen heen en weer geloop, geen drom voor het gestoelte van de Kamervoorzitter, geen snijdikke spanning bij een politiek steekspel, geen gedraaf uit alle hoeken van het doolhof als de bel fel rinkelt om een stemming aan te kondigen. Eigenlijk is er nu, in de va kantie, veel meer plechtige eerbied en aandacht in deze zaal dan wan neer het dagelijks parlementair le ven er woedt. Na de zaal komen de gangen, de trappen, de bibliotheek, dan weer de vergaderzaal, nu van de tribunes af gezien. De bezoekersgroep is al wat los ser geworden. Men fluistert niet meer. Een enkeling heeft ook oog voor de genoeglijkheden van het „huiselijk" Kamerleven. De koffie- en chocolade-automaat in de gang bij de perskamer; de kranten die royaal hier afgeleverd worden, een enkele journalist die toch nog nieuws komt peuren, om dat achter de gesloten deuren heus nog wel gewerkt wordt. En dan is het afgelopen, staan ze in de hal, waar naast nu al de nieu we entree blinkt, ruimer, groter, strakker dan de huidige. Buiten schetteren de stemmen op. De kluwen trekt naar de Grafe lijke zalen. Rumoerig nu, want op het Bin nenhof is niets dat tot stilte maant. Integendeel, het autoblik blinkert, een enkeling botst pardoes tegen de kettingen, er is nauwelijks ruimte om te lopen. Voor de Ridderzaal staat een ijs man en hij wordt begroet als de redder des vaderlands. In de hal van de Tweede Kamer wacht een nieuwe groep in eerbie dige stilte MAANiDAG 19 JUj aan de ontwikkeling van enkele tech nische oplossingen om de afvalstoffen in eigen installaties af te breken en intern te verwerken. Maar het eerste anderhalf jaar kan die 'vuilverbran der' nog niet worden verwacht, zodat de rommel in zee zal worden ge bracht. Bij de huidige produktie van het Botlek-bedrijf zal ongeveer 8000 ton afval per jaar vrij komen. Stella Maris De eerste lading afval, groot 600 ton, is in het ruim van het schip 'Stella Maris' (Sterren der zee) van Tanker Transport Services in Rotter dam onderweg naar de Noorse vis gronden. Tanker Transport Services heeft van Akzo het verzoek gekregen de afval in de komende periode te verwijderen. De 'Stella Maris' werd zaterdag morgen bij zijn vertrek uit Hoek van Holland begeleid door HM 'Friesland' van de Koninklijke Marine geduren de de tocht over het Nederlands deel van het continentaal plat. Deze 'be scherming* gebeurde op verzoek van rijkswaterstaat en diende uit 'voor zorg' om te voorkomen dat de afval vroegtijdig op andere vaste stort plaatsen in de Noordzee zou worden gedumpt. Later zou een Noors Marineschip bij de 55e breedtegraad, daar waar het Nederlandse continentale plat op houdt, de escorte hebben overgeno men. (Van een verslaggever) STAVEREN De vissersboot Sta veren 31 heeft zaterdagmorgen vroeg twee Duitse mannen en een jongen van een op het IJsselmeer omgesla gen jacht gered. Een van de mannen en de jongen zaten in een rubbervlot, de tweede man zat op het omgeslagen jacht. De schipper van een binnenvaar tuig ontdekte het omgeslagen jacht, dat voor het binnenvaartuig echter onbereikbaar was'door de lage water stand'. De schipper waarschuwde de wal, waarop de reddingboot uit Hin delopen uitvoer. De vissersboot uit Staveren had de schipbreukelingen echter eerder bereikt. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft voorlopig de verontrusting van Noorse zijde voor kennisgeving aangenpmen, na contact te hebt»?n ingewonnen met het rijks instituut voor de zuivering van afval water (RIZA) en het rijksinstituut voor visserijonderzoek (RIVON). Vol gens het ministerie is de afval slechts in hoge concentraties schadelijk voor de vis. Aan de Noorse ambassadeur is ge zegd „dat volgens Nederlandse des kundigen geen schade kan ontstaan en dat overigens geen wettelijke basis aanwezig is om het storten van af- valstoffèn in open zee te verbieden." Botlekafval Van een onzer verslaggevers BRUINISSE/IJMUIDEN De mosselhandel zal waarschijnlijk binnen veertien dagen weer op gang kunnen komen. Door de ge wijzigde weersomstandigheden zal, zo vertrouwen deskundigen, de hóeveelheid giftige plankton langs de Nederlandse kust sterk afnemen waardoor de mosselen ten slotte weer eetbaar zouden worden. Grevelingen; de weigering van de re gering om goede en vervangende mosselgronden als compensatie daar voor beschikbaar te stllen en het nog steeds niet bekend zijn van de schadeloosstelling voor de mossel kwekers. BUENOS AIRES Tijdens een landenwedstrijd damesvoetbal in Buenos Aires tussen Argentinië en Mexico moesten zondag twee speel sters het veld worden uitgesturd. De Mexicaanse Irma Mansilla en de Ar gentijnse Betty Garcia ondergingen dit lot nadat zij met elkaar hadden gevochten. De Mexicaanse „dames" hadden eerder het veld acht minuten verlaten nadat de scheidsrechter Ar gentinië een strafschop had toegewe zen. Argentinië won het duel met 3—2. Volgens de directeur van het rijks instituut voor visserijonderzoek in IJmuiden. prof. dr. P. Korringa, hangt het vrijkomen van de mossel- handel of van de reaktie van een aantal ratten die op dit ogenblik in- het laboratorium in IJmuiden mosse len wordt gevoerd Zodra de dieren geen ziektever schijnselen meer vertonen is er vol gens prof. Korringa geen aanleiding meer de handel nog langer te verbie den. De ratten die met mosselen wor den gdvoerd, reageren op de giftige plankton waarmee de mosselen in aan raking zijn gekomen, precies zoals mensen: ze krijgen last van darm- en ingewandstoornissen. Prof. Korringa acht het niet uitge sloten dat Zeeland eerder mosselen kan gaan kopen en verkopen als de rest van Nederland. Afgelopen zater dag ondervond althans Briunisse in Zeeland een strop door het stilliggen van de mosselhandel. Er werd toen de traditionele toeris tendag gehouden maar het feit dat geen mosselen konden worden gege ten, heeft naar alle waarschijnlijk heid veel toeristen er van weerhou den een bezoek aar het feest te bren gen. Ook de mosselkwekers gaven geen blijk van animo om de traditionele vlootschouw te houden. En daar heeft mee te maken de afsluiting van het Brouwershavense Gat; het verloren gaan van de mosselcultuur op de Van een verslaggever DALFSEN Op de Poppenallee in Dalfsen zijn het tienjarige meisje H. T. M. van der Werdt uit Kampen en de 39-jarige mevrouw J A M. C. Sinnema - Van der Werdt omgekomen toen de auto, waarin zij op weg wa ren naa,r een camping in Dalfsen. verongelukte. Bij een bocht van de weg verlooi de bestuurder de maoht over het stuur, waardoor de auto van de weg raakte, tegen een boom botste, weer op de weg schoot en in botsing kwam met een tegemoetkomende personen auto. Van de zeven personen die in de auto zaten werden het tienjarige meisje en haar tante gedood, van de overige inzittenden werden er twee ernstig en drie licht gewond. De. twee inzittenden van de andere personenauto liepen geen noemens waardige verwondingen op. GENNEP De 86-jarige weduwe 'J. H. Jetten-Van Bergen werd door een auto gegrepen toen zij de rijks weg overstak. Zij overleed ter plaat- RUTTEN (N.O.Polder) De 21-ja- rige Willy Ornee uit Arnhem en de 30-jarige N. Vermeulen uit Ede kwa men om toen bij Rutten in de Noord- Oostpolder de auto, waarin zij met twee andere jongens en meisjes te rugkwamen van een dag zeilen in Friesland, in een slip raakte, tegen een boom botste en in een sloot raak te. De twee andere inzittenden den gewond. TEGEN LICHTMAS HEERENVEEN Twee de zeventienjarige Hendrik Ri uit St. Jacobi-parochie en de i •tienjarige Hidde Sijpersma uit cum, zijn in de nacht van zaterc zondag met hun bromfiets vei - c lukt. De landbouwer Cuperus DU] zondagmorgen tussen Marssur aai Beetgumermolen hun lichamen de weg. Bij reconstructie kon P vaststellen dat de brommer tegePe rechts van de weg staande lichr van de vliegbasis Leeuwarden üray reden. De jongelui waren 's rlorc samen op één brommer uit Leeionc den op weg gegaan naar huis. ro BREDA Een verkeersor vrijdag op de weg BredaZi heeft dit weekeinde een derde s offer geëist. In een ziekenhu Breda overleed de 36-jarige M. de Ridder uit Breda. Van een onzer verslaggevers URK Urker vissers hopen des kundigen te kunnen overtuigen dat er paling plenty is in het IJsselmeer. Bij wijze van proef zullen ze morgen avond vier uur lang „met de kuiV' op verschillende plaatsen op paling gaan vissen. De vangst, die óp 150 pond wordt geraamd, zal de minister ervan moeten overtuigen dat alleen het „kuil" verbod er de oorzaak van i-s dat de vangsten de laatste tijd zo enorm zijn teruggelopen. Volgens prof. dr. P. Korringa, direc teur van het rijksinstituut voor visse rijonderzoek in IJmuiden, biologen en mensen van het ministerie, heeft de paling of zich verstopt in hei IJssel meer of is er weggetrokken. Het steeds vuiler wordende Rijnwater zou de paling uit het IJsselmeer hebben verjaagd. Het kuilverbod kwam in 1969 tot stand op aandrang van sportvissers en biologen die de minister ervan overtuigden dat de „kuilers" het IJs selmeer naar de haaien brachten. Sinds het kuilverbod en het overscha kelen naar andere vangstmethoden, daalde de vangst van de beroepsvis sers drastisch. Om aan te tonen dat er inderdaad geyn paling meer in het IJsselmeer te vinden is, heeft het Rizon in IJmui den zelf de proef met de kuil geno men, maar de vangst bleef minimaal. De vissers hebben evenwel geen ge loof in de deskundigheid van deze kuilvisserij en zeggen: „Wij zijn be roepsvissers, laat het ons zelf maar eens doen". Daarmee heeft het Rizon ingestemd en morgenavond vaart dé UK 238 met aan boord prof. Korringa, uit de haven van Medemblik (of Enk huizen, de afvaartplaats is nog niet precies bekend) om. op verschillende plaatsen in het IJsselmeer proeven te nemen. ROZENBURG Het festival dat zaterdagmiddag en -avoi een popfestival had moeten worden is compleet in het water vallen. Deels door de slechte weersomstandigheden, maar dei ook door het wat lauwe optreden van de diverse Nederlan< groepen, die weliswaar tot het puikje van de Nederlandse gfcrekend mogen worden maar dit zaterdag niet waarmaakt* Een kleine 3500 bezoekers vonden de weg naar de boulevard. H£ geheel werd georganiseerd door de voetbalvereniging Rozenbui die van de opbrengst de sportaccommodatie wilde uitbreid* Door het geringe aantal bezoekers de bouleverd kon 70. bezoekers hebben; de organisatoren hadden op 10.000 gerekei zal wellicht net quite gespeeld worden. In het kielzog van de UK 238 vaart het inspectievaartuig „Zuiderzee" mee met nog meer visdeskundigen. Voorzitter T. Pasterkamp van de al gemene vereniging van IJsselmeer- vissers: „We gaan op verschillende plaatsen vissen die soms drie uur uit elkaar liggen. De visduur zal vier uur zijn en we gaan zeker zo'n 150 pond vangen". De UK-238 zal woensdag morgen om ongrtveer acht uur weer in Medemblik of Enkhuizen terug zijn. SALZBURG De 26-jarige Willem Evers uit Kootwijkerbroek is in een meer in Niedersill Oostenrijk, ver dronken. Evers wilde het meer over zwemmen en was al bijna bij de oever toen hij om hulp riep en onder water verdween. Zijn lichaam werd uren later gevonden. AMSTERDAM Voor de heer H. A. M. Kreymborg, broer van mcj. Ilse Kreymborg, die tijdens de jaarverga dering van het gelijknamige mode huis een tumult ontketende, waarbij met asbakken en sherryglazen werd gegooid, heeft deze vergadering een onaangename nasleep. De directie heeft in de houding en uitlatingen van de heer Kreymborg tijdens de vergadering nl. aanleiding gezien hem met onmiddellijke ingang te schorsen als werknemer en hem de toegang tot de panden van het bedrijf te ontzeggen. De heer Kreymbon filiaalhouder van het kledingm* zijn in Haarlem. Behalve de heer H. A. M. Kr borg en zijn zuster behoort oo heer J. Kreymborg tot de groep deelhouders, die oppositie voert directie en commissarissen. Wat met hem (ook filiaalhouder) gaat beuren, is nog niet bekend. De directie heeft overigens in brief aan de heer H. A. M. Kr borg medegedeeld: „Ook andere beurtenissen deden, ons reeds er twijfelen of U te handhaven was". Van een onzer versdaggevers DEN HAAG7HENGELO In Noorwegen is grote opwinding ontstaan over een lading giftige afval, afkomstig van AKZO- Zout Chemie in de Botlek, die morgen op' ongeveer 75 kilometer buiten de Noorse kust, waar de Noorse visserijgronden zijn, in het water zal worden gedumpt. Uit mededelingen van het AKZO-concern valt op te maken dat het komende anderhalf jaar, vrijwel elke maand zo'n lading afval in zee zal verdwijnen. Volgens een woordvoerder van het Noorse directoraat voor de visserij zullen de in zee gestorte chemische afvalstoffen tenslotte langs heel de Noorse kust tot in de Barentszee wegdrijven. Verleden zomer zijn in hetzelfde gebied ook afvalstoffen ge loosd, met als gevolg dat zich een veld van dood plankton en vis vorm de met een omvang van 70 zeemijlen, aldus meldde zaterdag het Noorse dagblad „Aftenposten". Het Noorse ministerie van buiten landse zaken heeft vrijdag de Neder landse ambassadeur in Oslo ontboden en hem de grote bezorgdheid van Noorwegen over de kwestie kenbaar gemaakt. De Noorse ambassadeur in Den Haag heeft het ministerie van buitenlandse zaken benaderd. De Noorse autoriteiten hebben niet de illusie dat de dumping kan worden tegengegaan omdat er geen wetten zijn die lozingen in internationaal water verbieden. Maar een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Osio zei in het weekeinde: „Wij willen de publieke opinie alarmeren en duidelijk maken hoe we hier tegenover dit soort prak tijken staan." Een woordvoerder van het Akzo- concern maakte gisteren duidelijk dat de lozingen, ondanks de bezorgdheid en opwinding in Noorwegen, gewoon door zullen gaan: „We hebben hoe genaamd niets met Noorwegen te maken. Het gaat om internationaal water. Er wordt veel te emotioneel en te hard aan de bel getrokken. Het afval verdwijnt in 2000 meter diep water en daar kan het geen kwaad." Vrienden en verloofde paren, die voor een vakantie nog een aardig broekpak zoeken, dat bovendien duidelijk maakt, dat de man en de vrouw in dit geval bij elkaar horen, kunnen terecht bij deze twee modellen van Piz Buin de firma, die vroeger alleen maar zonne brandartikelen maakte, maar die zich tegenwoordig ook op de zomer en badmode heeft geworpen. Voor het meisje een broekpak in abstract dessin, voor de jongen eenzelfde soort broekpak, alleen wordt de gedessineerde broek hier vervangen door een effen exemplaar in een kleur, die ook in het jasje voorkomt. De afval is afkomstig van de nieu we vinylchloridefabriek van Akzo Zout Chemie in de Botlek, die sedert drie maanden in bedrijf is. Bij de fabricage van bepaalde plastics blijft dichloorcthaan over, een kortkete- nige koolwaterstof die niet oplost in water. Wel worden de teeracht'ge residuen afgebroken 'maar dat gebeurt betrek kelijk langzaam', aldus de directie van de Zout Chemie. Omdat de stof fen een soortgelijk gewicht van 1.3 hebben, zakken ze naar de zeebodem die 75 km voor de Noorse kust (b«ij de Haltenbanken en de Sklinnaban- ken) de vorm van een kuil heeft. Volgens de directie van Akzo in Hengelo wordt al een jaar gewerkt UTRECHT Enkele ziekenl die hebben geweigerd, de kosi behandeling en verpleging in huis in verband met abort vocatus voor hun rekening tejj zijn door de commissie wan b zaken wan de ziekenfondsraad ongelijk gesteld. De fondsen meenden, dat inj| trokken gevvallen geen indicaff ziekenhuisverpleging aanwezig Bovendien stelden ze zich standpunt, dat de desbetref feil handeling niet behoort tot de va kingen waarop de ziekenfond! kerden aanspraak kunnen mal Maar de commissie beroep! die een adviserende rol spelt I aanhangig maken vyan beroepf udres, vvonvdv dat er in de haaj gelegde gevallen wel sprake t een opnemings-indicaties als 1 in het besluit ziekenhuisverpj ziekenfondsverzekering. Ook commissie „geen bepalingen die voor het overige een belem zouden vormen voor deze kliij specialistische behandeling". PvdA-jeugd vrj Koningin niet naar IndonJ UTRECHT De Utrechtse van de Federatie van Jongen pen in de PvdA heeft koningii na schriftelijk verzocht af te zi haar officiële bezoek aan Indoj De briefschrijvers menen dal niet goed aan doet het prestigi een dergelijk weinig democrats weinig sociaal regiem door eei cieel bezoek te verhogen". Zij menen dat het bezoek vj Koningin zal worden aangegrepj opvijzeling van het eigen pn tegenover de bevolking en het tenland. Herinnerd wordt aan een sfeer van intimidatie" geh verkiezingen in Indonesië. r iS 7AE schrijver Jan Wolkers heeft zaterdag op het Waddeneiland Rot- tumerplaat de plaats ingenomen van Godfried Bomans die zijn verblijf eveneens van een weekerop had zitten en naar de bexooonde wereld terugkeerde. Elke dag geeft de in afzondering verblijvende auteur zijn impressies voor de radio-microfoon. Op deze foto de gaan de en de komende man; Bomans met een week van ontberingen achter de rug. Wolkers nog (zoals de fotograaf meldtzo fris als een hoentje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4