Samengaan met academie geeft universiteit grotere capaciteit Textiel dringt aan op slagvaardig beleid Twee drughandelaars op Ameland in arrest Vereniging Nederlane Fabrikaat ter ziele Moeder van Panagoelis ongerust Studentenstop hoeft dan voorlopig niet Uw probleem is het onze. Aan hersens geopereerd om stelen tegen te gaan Politie stuurt joden naar Georgië terug Een noord voor vandaag BOEKENHOEK BEROEPINGSWERK Puzzelboek O 0 0 0 0 0 0 0 O Hippies van Ibiza worden verwijderd ii Marinebevelhebb," bezoekt Indones ATHENE (DPA) De moeder van dc Griek Alekos Panagoelis, die in 1968 ter dood werd veroordeeld we gens een mislukte aanslag op pfémicr Georgios Papadopoelos, is ongerust over haar zoon. In een brief aan het Rode Kruis in Genève zegt ze. dat ze haar zoon sinds 18 ir.ei niet heeft mogen bezoe ken, terwijl voor die tijd een bezoek per twee weken was toegestaan. De bewakers van de militaire ge vangenis in Bojati bij Athene, waar Panagoelis gevangen zit, willen ook geen kleren en levensmiddelen voor haar zoon meer aannemen. Alleen geld wordt nog geaccepteerd. Het doodvonnis is niet ten uitvoer gebracht, nadat veel internationale persoonlijkheden, onder wie Oe Thant en paus Paulus, de Griekse re gering om gratie hadden verzocht. Officieel is echter nooit gratie ver leend. Wij ontvingen: Binnenpretjes en buitenbeentjes cursiefjes uit de omroepwereld) door Okke Jager. Uitg. Kok. Kampen; 165 blz.; - 9,95. Reizen en avonturen van mijnheer Prikkebeen. Getekend door R. Töpf- fer en berijmd door J. J. A. Goever- neur. 10e druk. Uitg. Ad. Donker, Rotterdam; 187 blz. Kijkboek voor de seksuele opvoe ding (voor kinderen van 3 tot 8 jaar) door B. Delarge. Uitg. van Helmond in Helmond en Kok te Kampen: 9,90. Wat is sociologie, N. Elias. Uitg. Spectrum, UtTecht. Vertaling onder supervisie van prof. dr. J. Gouds blom; 204 blz.; - ƒ5,50. Deze vrouw, door A. M. Hoeken dijk; 12e druk. Uitg. Voorhoeve, Den Haag; 130 blz. Ir. C. A. Doets wil meer doen met onderwijspot AMSTERDAM Universiteiten bouwen lijkt een uitzichtloze bezigheid. Ir. C. A. Doets, bouw- directeur van de Vrije Universiteit, kan daarvan meepraten .Wanneer het in ijltempo uit de grond gestampte VU-complex in Buitenveldert omstreeks 1975 klaar is, zal het bijna alweer te klein zijn om de alsmaar wassende stroom van studenten op te vangen. Dat heeft de heer Doets, tevens lid van de commissie ter voorbereiding van de nieuwe universiteit in Maas tricht, aan het denken gezet Zijn conclusie is dat er meer gewoekerd moet worden met de beschikbare mid delen. Aan de vraag naar hoger on derwijs moet zoveel mogelijk voldaan worden. Dat kan alleen als de bestaan de capaciteit zo goed mogelijk benut wordt Samenwerken Daarvoor is allereerst nodig dat de verschillende afdelingen van bijvoor beeld een faculteit tot nauwere sa menwerking komen bij het gebruik van onderwijs-voorzieningen als labo ratoria, collegezalen en apparatuur. De huidige tendens is dat er steeds TILBURG De Nederlandse textielindustrie wil, dat de re gering slagvaardig reageert op steunmaatregelen, die in tal van landen van overheidswege aan de textiel worden gegeven. Zij vraagt de regering, niet toe te laten, dat de Nederlandse tex tielindustrie de nadelen blijft on dervinden van de ongelijke con currentievoorwaarden. Deze zou den blijvende schade voor de be drijfstak inhouden en tevens voor de werkgelegenheid. Bovengenoemde wensen komen naar voren in een nota van de Com missie van overleg en samenwerking voor de textielindustrie, waarin alle werkgevers- en werknemersorganisa ties in de textiel samenwerken. De nota is gezonden aan de nieuwe mi nisters en aan de Staten-Generaal. De textiel, zo staat in het geschrift, is een belangrijke bedrijfstak, met een omzet van ƒ3,5 miljard, een ex port van 1,5 mrd. en werkgelegen heid voor 65.000 mensen. Internationaal is de textiel aan in grijpende structurele veranderingen onderhevig, waarbij in Nederland het aantal bedrijven en de werkgelegen heid is ingekrompen. De produktie is aanzienlijk' kapitaalintensiever ge worden. In vele landen helpt de over heid de textièl in deze overgangssi tuatie. Op handelspolitiek gebied, al dus de nota, komen in het bijzon der in de VS protectionistische tendensen, naar voren. Bijna alle be langrijke geïndustrialiseerde landen hebben in tegenstelling tot de EEG —I textielprodukten uitgezonderd bij hun tariefspreferenties voor de ont wikkelingslanden. Brieven tlle nle^ zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In nehund^llna ivorden genomen. <Je- iiclinhouding Is verzekerd. Vragen dlc niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per nrlef dunt een gulden aan postze gels te worden Ingesloten VRAAG: Een bejaarde weduwe is overleden. Er valt nagenoeg niets te erven, maar haar pensioen van de af gelopen maand en A.O.W., samen on geveer ƒ900 moet nu dienen ter dek king van de begrafenis en andere kosten. Naar ik aanneem, wordt dit nu bij de postgiro geblokkeerd, zodat haar zoon er niet aan kan komen. Nu zegt men dat hij een akte van erf recht bij de notaris moet laten op maken. Aangezien de notariskosten zo groot zijn, dat ze het hele pensioen opslokken aan kosten, is dat niet te doen. De zoon is gepensioneerd en kan van zijn pensioen onmogelijk de belastingen en de hele begrafenis be talen. Is er een mogelijkheid om kos teloos of tegen een gering bedrag de pensioengelden bij de postgiro te de blokkeren? ANTWOORD: De notariskossten zul len betrekkelijk gering zijn en over successierechten moet u zich geen zorgen maken. Informeer eersl eens voor alle ze kerheid bij de postgiro, wat u te doen staat. Mocht notariële hulp nodig zijn en mochten de geringe kosten een be zwaar zijn, dan kan de zoon een be wijs van onvermogen vragen op het gemeentehuis en vervolgens een ver zoek om hulp richten aan de Kamer van toezicht op notarissen, per adres de Arrondissementsrechtbank. Overigens is het zeer aannemelijk dat elke notaris bereid zal zijn, ie mand ie helpen zonder dat de tussen komst van de Kamer nodig is. Aangezien het bedrag waarschijn lijk niet voldoende zal zijn om de kostpn van de begrafenis, ziekte, enz. te dekken, kan de zoon zich tot de Raad van Arbeid wenden om te zien of hii nog in aanmerking komt voor de AOW -termijn over de maand van overlijden. VRAAG: Mijn AWW wordt elke maand op mijn spaarrekening gestort, maar elke keer bijna is het een ander bedrag. Het zal wel in orde zijn, maar hoe zit het eigenlijk? ANTWOORD: Inderdaad is het een verwarrende geschiedenis. Echter kunt u aan de ambtenaar achter het loket (soms liggen ze voor het meene men) een papiertje vragen waar alle wijzigingen en betalingen op voorko men. We zouden hier teveel ruimte in beslag nemen als we dat zouden co- piëren. De 23-jarige Nijmegenaar Marinus Reinders, die door Hongaarse grens wachten werd neergeschoten toen hij zich vlakbij de grens tussen Oosten rijk en Hongarije bevond, ligt nu (zie foto) in het ziekenhuis in het Oosten rijkse Kittsee. Nadat de kogels operatief verwij derd zijn, is Reinders buiten levens gevaar. De Oostenrijkse politie heeft verklaard dat Reinders zich dertig meter van de grens op Oostenrijks gebied bevond toen de Hongaarse grenswachten op hem vuurden. Er werd aan toegevoegd dat niet bekend was of hij de grens heeft overschreden. De gezamenlijke Oos tenrijks-Hongaarse grenscommissie zal het incident bespreken. The dispersion of the people of God, door Richard R. De Ridder. Uitg. J H. Kok, Kampen, 239 pag. prijs 16.75. Op deze studie verwierf de auteur aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de graad van doctor in de godgeleerdheid. meer zelfstandige afdelingen en insti tuten komen. Ieder met een eigen hoogleraar als direkteur. En als goede direkteuren proberen zij uiteraard al len voor hun eigen afdeling het on derste uit de kan te halen. Vooral als het gaat om kostbare voorzieningen (dure apparaten) is een gemeenschap pelijk beheer en gebruik echter veel efficiënter. De heer Doets is gewend ruimtelijk te denken en hij illustreert zijn idee met een schets van een B-faculteitsge bouw van zeven verdiepingen. Op de onderste twee etages de practicum- en collegezalen voor de jongerejaars stu denten die nog voor hun kandidaats zitten. Op de middelste verdiepingen de „braintrust"het wetenschappelijk personeel met bijbehorende vergader zaaltjes, werkkamers, bibliotheek, enz. Bovenin het gebouw is dan het re- searchlaboratorium waar doctoraal studenten en wetenschappelijke on derzoekers werken. In deze opzet kunnen de verschil lende vakgroepen wel hun zelfstandig heid behouden, maar ze bedienen zich wel van dezelfde onderwij s-facilitei- ten. Dat levert een enorme besparing op ten opzichte van een systeem met autonome afdelingen die per verdie ping ieder zoveel mogelijk eigen ap paratuur en andere voorzieningen claimen. Op deze wijze is het volgens ir. Doets mogelijk de snel stijgende uit gaven voor het wetenschappelijk on derwijs enigszins onder controle te krijgen. Men kan namelijk met het zelfde geld veel meer doen. Toch zal op den duur een verdergaande struc tuurverandering nodig blijken. De gedachten van de heer Doets gaan ongeveer in de richting van de „concentrische universiteit" van de Leidse hoogleraar P. van Duijn en de „paraplu-universiteit" van prof. R. de Moor (de adviseur van de minister van onderwijs inzake de uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs). De overeenkomst in al deze modellen is de opheffing van de scheiding tussen hoger beroeps onderwijs (h.b.o.) en universiteit. Zowel De Moor als Doets denken aan een gemeenschappelijke propedeuse van één jaar. Daarna kiest de meer praktisch ingestelde student de h.b.o.-richting en de meer theore tisch begaafde student de universitai re kant. Ook na dat eerste jaar blij ven zij voorlopig nog bij elkaar op dezelfde academie. Voor een deel ge bruiken ze nog dezelfde studieboeken, hebben ze dezelfde docenten, gebrui ken ze dezelfde practicum- en college zalen, en profiteren ze van dezelfde voorzieningen op het gebied van huis vesting, sport, recreatie enz. Het soci ale contact tussen de tot nog toe ge scheiden werelden van bijvoorbeeld de T.H.-student en de H.T.S.-student wordt daardoor bevorderd. Academicus Iedere universiteit zou zich kun nen omringen met een krans van en kele tientallen academies die dan per studierichting h.b.o. en universiteit verenigen. Dat kunnen academies voor taal- en letterkunde zijn, acade mies voor lichamelijke opvoeding of exacte vakken, sociale academies, me dische of technische academies, enz. De h.b.o.-student studeert in totaal drie jaar aan zo'n academie, met zijn praktijkjaar meegerekend vier jaar. Daarna krijgt hij zijn einddiploma. De universitaire student doet na drie jaar zijn kandidaats (dat wil ir. Doets handhaven), stapt dan over naar de universiteit en doet daar na twee jaar zijn doctoraal. De studie duurt zo voor een universitaire student vijf jaar, dat is een jaar langer dan het wetsontwerp Veringa-Posthumus no dig acht. De heer Doets ziet veel voordelen in deze oplossing. Allereerst noemt hij dat de bestaande universiteiten zon der verdere uitbreiding anderhalf maal zoveel studenten aankunnen. Dat kwartet i trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D>»rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J de Berg (voorzitter) H P Ester G -I Brinkman van Hofwegen Van een verslaggever SYDNEY (Reuter) Een Nederlandse emigrant in Australië, die sedert z(jn zevende jaar na twee hersenschuddingen dwangmatig stal, heeft een hersen operatie ondergaan om hem te genezen. Dit is aan de rechtbank in Sydney meegedeeld. De 23-jarige J. J. D. was wegens inbraak en diefstal tot drie jaar voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Volgens de gevangenis-aalmoezenier meenden psychiaters en psychologen dat de operatie goed zou zijn voor de man. De rechter zei echter te vrezen, dat misdadigers graag zo'n operatie zouden ondergaan om hun straffen te ontgaan. Hij zei voorzichtig te moeten zijn om niet de deur te openen voor valse excuses ter voorkoming van straf. De aalmoezenier zei, dat D. de operatie twee weken geleden had onder gaan, maar dat na zes maanden de resultaten pas bekend zouden zijn. D. was negen jaar oud toen hij met zijn ouders naar Australië emigreerde. Ir. c. A. Doets komt mede doordat de groep van studenten die nu nooit aan zijn kan didaats toekomt (ongeveer eenderde van alle eerstejaars) geen beslag meer legt op de allerduurste onderwijsin stelling. De meest kostbare voorzie ningen en allerbeste wetenschapsmen sen kunnen dan op het hoogste onder wijsniveau geconcentreerd worden. Natuurlijk moet daarin niet alle ken. nis opgepot worden. Daarom zou hel goed zijn wanneer de professoren als „spoor-hoogleraren" een of tweemaal per week naar een academie reisden om daar jöngejaars studenten onder wijs te geven. Ir Doets rekent dat voor het bedrag van dertig tot veertig miljoen dat per jaar per universiteit geïnvesteerd wordt ongeveer 10 academies van 300 tot 500 studenten te bouwen zijn. Op die manier kan het tertiair onderwijs voorlopgi verder groeien zonder dat een studentstop nodig is. Bij het opzetten van een nieuwe universiteit kunnen bovendien bestaande acade mies direct worden ingeschakeld zo dat men alvast een begin heeft. Magnetiseren Hoe lang blijft Nederland nog een achtergebleven gebied waar het de bestudering en het benutten van pa- ranomale gaven betreft? In Enge land en Amerika is het heel gewoon dat magnetiseurs in ziekenhuizen naast en met medeweten van ge neesheren hun zegenrijk werk doen. De Grote Meester Jezus geeft het voorbeeld. Het Nieuwe Testament beschrijft heel precies verschillende manieren van magnetiseren. Ook wordt opdracht gegeven o.m. hand oplegging toe te passen. Hoe lang zitten wij dan nog vast aan een verouderd wetje uit de vorige eeuw? En dan te weten dat paranormale gaven bij ieder mens, latent of min of meer ontwikkeld, aanwezig zijn en dus in wezen tot het normale z:eleleven behoren. Maar speciaal psychiaters, een enkele uit zondering daargelaten, ontkennen deze verschijnselen of negeren ze. Men vraagt zich af, waar een ka merlid, een dr. De Groot e.a. de brutaliteit vandaan halen om leden van ons vorstenhuis ter verantwoor ding te roepen en inbreuk te maken op hun privéleven. Het was op ver zoek van de patiënte zelf, dat de heer Croiset Jr. zijn zegenrijk werk verrichtte, waarbij hij de kracht ontving, bij prinses Ar^ga^d de pijn te mogen verzachten. Mag dit s.v.p.? Het is voor de volksgezondheid van groot belang, dat het bonafide „magnetiseren" in de publieke aan dacht komt. zodat men het leert kennen en waarderen. ROTTERDAM M. J. J. Terwen AMSTERDAM Uit de kluis van hotel Brinkers in de Kerkstraat is 11.000 gulden gestolen. De politie houdt rekening met twee mogelijkhe den: of de kluisdeur stond open, of de dieven hadden een valse sleutel. Van een verslaggever AMELAND De politie op Ame land heeft twee handelaars in verdo vende middelen aangehouden: de 19-jarige Tj. R. R. en de 24-jarige W. V. uit Ee (Drente). De jongelui kam peerden op de camping Duinoord en hadden onder meer verdovende mid delen verkocht aan de 18-jarige W. A. C. M. van der L., de even oude J. van MOSKOU (Reuter) De 35 Joden uit Georgië, die de afgelopen week in het telegraafkantoor in Moskou een hongerstaking hielden uit protest te gen het uitblijven van een uitreisver gunning voor Israël, zijn door de po litie op de trein naar Tbilisi, Georgië, gezet. Daar wacht hun waarschijnlijk gevangenisstraf. Donderdag werden ze door de poli tie aangehouden en ondervraagd. De politie deelde mee dat ze werden ge arresteerd wegens overtreden van de pasregeling. Russische burgers dragen een pas of identiteitskaart en moeten zich bij de politie melden als ze lan der dan twee dagen in een andere plaats dan hun woonplaats verblij ven. Tien andere Joodse Russen, voornamelijk uit Moskou, die zich bij de demonstranten hadden gevoegd, zijn vrijgelaten. btgi it h Daarommannen, houdt moed, want dit vertrouwen heb ik dat het zo zal gaan, als mij gezegd is" (Handelingen 27:25). Paulus gaat, als hij de bemanning van het schip aanspoort nu houden, uit van een zekerheid. Het fy^bij hem niet: Misschien Lrek het nog wel in orde, nee, bij hem is het liet komt goed - 0ogi heeft het mij beloofd, dus is het waar. jt tet Wat een geloof Er kan gebeuren wat er gebeurt, maar //ijrk Zijn woord gestand. Ach, misschien is Paulus zelf wel nieuw, geweest hoe God het nog in orde zou brengen. Men leze hoofdstuk van Handelingen maar eens op na de toestai zeer kritiek. Naar de mens gesproken kon de bemanning gen hoop laten varen. Uiteindelijk bleef het voorschip onwrikbaai zitten op een klip en het achterschip brak af door het gt golven. De hoofdman, de schipper en de stuurman zullen best, in dei narde positie, Paulus, hoofdschuddend hebben aangekeken. En Paulus? Op al dit leven tussen lioop en vrees heeft hij een antwoord: God heeft het gezegd, zo zal het gaan! of :uri| [curs We lezen vandaag Jesaja 58 1-8. Ijheit bkre he' vor Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Vereniging Nederlands Fabrikaat is ter ziele. Tot 31 december zetten de zeven personeelsleden nog even de kie zen op elkaar, maar daarna slui ten de deuren van de VNF aan de Haagse Cornelis Jolstraat de finitief. Heeft de slagzin „Koopt Nederland se waar, dan helpen wij elkaar" (door Gerard Kornelis van het Reve re centelijk gebezigd bij zijn huldiging D. en de 16-jarige M.S., allen uit het Brabantse Schijndel. De twee drughandelaars zijn inge sloten in het huis van bewaring in Leeuwarden. De drie gebruikers zijn van het eiland afgezet en overgedra gen aan de politie in Schijndel. De rijkspolitie wijst erop dat er op het ogenblik handelaren zijn, die trachten verdovende middelen te ver kopen die helemaal geen verdovende middelen zijn. Onder andere doet men in aspirinepapiertjes „Buisman" en ook wel zand, vermengd met zaad, en biedt dit te koop aan als verdo vend middel. De politie waarschuwt het publiek deze spullen niet te ko pen. Volgens de rijkspolitie op het ei land kan nog niet worden gesproken van een grote handel in verdovende middelen, „maar er gebeurt wel wat op het eiland". Er verblijven nu 35.000 badgasten. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Hardin«cveld/Giessen- dam, C. Smits te Clifton (USA). 2 3 4 5 b 7 8 9 Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die bete kenen: 1. omtrek, 2. kandelaar met armen, 3. schitterend slottoneel, 4. stellig. 5. benoe ming. 6. vol gevaren, 7. zonder smaak, 8. muziekinstrument, 9. neushoorn. Bij juiste oplossing leest men in dediagonaal opde cirkeltjes denaam vaneen bloem. Oplossingvorige puzzel 1. n, 2. les, 3. kever, 4. reserve. 51 parel hoen, 6. nevelachtig, 7. indachtig, 8. luch ter, 9. titel, 10. mis, 11. g. Vert 1. nevelachtig. IBIZA (UPI, Reuter) De Spaanse autoriteiten zullen de meesten van de 50 hippies, die vrijdag werden gearresteerd na een botsing met de politie op het eiland Ibiza, vrijlaten en naar het vasteland „deporte ren". Slechts enkelen zullen voor ^de rechter moeten ver schijnen. De hippie-kolonie op Ibiza bestaat voornamelijk uit Amerikaanse jongeren. De moeilijkheden begonnen, toen hippie-leider Robert (Blind Bob) Berge een 44-jarige Amerikaan uit Californië met zijn volgelingen naar het vredige vissersdorp Santa Eulalie del Rio trok. Met fladderen de kleren, een witte stok in de ene en een kruis in de andere hand wilde hij met de 300 man sterke groep een verjaardag vieren. Volgens het officiële Spaanse persbureau Cifra namen de hippies het dorp stormenderhand, tot groot ongenoegen van de bevolking. De enkele politie-agenten vroegen om hulp uit omliggende dorpen en slaagden er tenslotte in, de hippies te verdrijven. Dezen zouden zich eerder hebben schuldig gemaakt aan het stelen van fruit, naaktlope- rij en gebruik van de openbare weg als toilet. Blinde Bob (die zijn gezichtsver mogen bijna geheel heeft verloren) en toeristen hebben een andere le zing. Het zou heel vreedzaam zijn toegegaan, totdat 30 politiemannen in een bus arriveerden. De hippies kregen opdracht te vertrekken en toen zij geen aanstalten maakten, vuurde de politie waarschuwings schoten af. Voordat 50 arrestaties waren ver richt zou de politie enkele tiental len, jongelui hebben geslagen. Vol gens een Britse toerist was het een afschuwelijk gezicht. Het politie-optreden wordt in verband gebracht met. e^n artikel in het Amerikaanse weekblad Newsweek. Kleurenfoto's in het blad geven een beeld van „pot" ro kende en guitaar spelende hippies, die vrijwel naakt langs het strand liggen. Twee jaar geleden werd ook tegen de hippies op Ibiza opgetre den Velen lijken het eiland nu de rug toe te keren. Hei Dan Potter: De Weg van een arend. Uitgave: Wereldbibliotheek Amster- dam-Antwerpen Prijs: 8,90: Onder verwijzing naar Spreuken 30: 18,19 heeft de Amerikaanse auteur Dan Potter een indringend verhaal geschreven over een blijmoedig le vende hippie, Buddy, die dan weer een bijbels gedragspatroon vertoont en anderzijds statussymbolen te lijf gaat. Deze hoofdpersoon arriveert in een Amerikaanse dorp, waar hij door z'n gedrag vele reacties wekt, romances ervaart en tenslotte onvermijdelijk heel wat botsingen veroorzaakt. Het verhaal speelt zich grotendeels af rondom een tankstation. Buddy rijdt op een motor, „als de weg eens arends in de hemel". Deze helder, soms zeer geserreerd geschreven ro man, heeft vele kwaliteiten, zeker ook vanwege de scherpe weergave van een kleine Amerikaanse samen leving. De conceptie is vooral op dialogen afgestemd, waarvan de lezer de diep te dient te peilen. Een opmerkelijk, eigentijds verhaal van jonge mensen, dat men zeker niet primair als een sexroman d«ent te lezen. De vertaling is van M. J M. Jansen. RFS ,,'t Is feest bij ons thuis", door Elly Tuinstra-Combrink. Uitg. Strengholt, Amsterdam, 77 pag. geïll., prijs 10,-. De schrijfster geeft hier een aantal ideeën voor en voorbeelden van het vieren van kinderfeestjes en „vaste" feestdagen (sinterklaas, pasen, hier omschreven als „een feest van het nieuwe leven dat alom begint op te bloeien" waarmee tevens een zet fout is verbeterd advent, kerst en nieuwjaar staan broederlijk op een rij). Bijna de helft van het boekje speelt zich binnenhuis, in een flat af: gelukkig, want daarmee zijn de mee ste mensen gediend! Verder zijn er buitenspelen beschreven, en alles niet op een docerende, maar op een ani merende toon. Een niet goedkoop, maar bruikbaar boekje voor mensen die tijd en fantasie hebben. in de Kerk van het Heilig Hart,1C hij, bij het in ontvangst nemen:I de P.C. Hooftprijs, zijn eigen bcfen 1 wilde aanprijzen) geen aantrekk jien kracht meer? Die vraag legdei.df 1 voor aan de adjunct-directrice vy VNF. mej. E. M. Veldheer. „Dat was het motto van de dertig. Dat zegt niet veel m meer iets. De Vereniging is in opgericht met de bedoeling het nationale produkt meer beken p§ te geven. Dat sloeg toen beho aan, zowel bij de industrie als 1 consument. Maar dan spreken v twintiger en dertiger jaren. Na de oorlog is de Europese ging ontstaan, de EEG kwarf communicatie verbeterde en h< ternationalisme begon op te ki En het zou natuurlijk niet juis daartegen bezwaar te maken hebben dat ook wel ingezien. L< merhand hebben dus de nadrul legd naar andere zijden. We zijn begonnen met persi sies, die steeds naar een bepaalt van Nederland voerden om pers de consument een inzicht ven in wat de Nederlandse im doet. maar daarnaast zijn we plaatsbare tentoonstellingen in richten, die met zo min mo reclame van stad tot stad trj en waar door vier leraren a hoogste klassen van de lagere s< en aan middelbare scholieren lichting werd gegeven. Voorlichting |r n I Zo is er bijvoorbeeld een tent stelling die we in sarr.enwerkin} DSM hebben ingericht, en w$OR getracht wordt kinderen een zo mogelijk beeld te verschaffen ovtroe. Nederlandse chemische industrie ystr ze doet, hoe ze werkt, waaro werkt en wat de export voor di dustrie betekent, om maar een dwarsstraten op te noemen). 65 Een andere activiteit was hel reiken van de jaarlijkse Koning 1 n d I icirvcu van uc jaouijMt ilullul6 r lem I-prijzen aan Nederlandse 1 kanten die zich in het afgelopen1 op de een of andere wijze h JV' onderscheiden". Weemoed vol 1 e b Worden al deze activiteiten doekt? Juffrouw Veldheer, een weemoedig: „We proberen de aft en onderwijs te redden, hoewel er nig hoop is. De uitreiking van di ning Willem I-priis gaat misschj de toekomst wel door, omdat in een aparte stichting willen brengen". Wat is de directe aanleidinj weest van het opheffen van de Juffrouw Veldheer: „Ach, het tal liep sterk terug. In de vii jaren hadden we nog 8000 ledl nu nog maar 2000 Die leden b den contributies en die liepen na lijk steeds terug. Geen subsidie Daarnaast ontvingen wij van he nisterie van Onderwijs en v j ^1 schappen een subsidie, die me^s gang van volgend jaar is ingetro B.el" Dat deed ons de das om. Vandaa 5." 2 dezer dagen op de algemene 1 n'. vergadering tot liquidatie is ten". Wat gaat het personeel d 1( „Onze directeur, de heer Hoogerland, heeft al een bij het VNO. De vier leerkr ten zoeken nog en ik ook. I we zullen wel iets vinden." dus juffrouw Veldheer, die ei toevoegt na een diensttijd va kstu jaar erg veel moeite te het""; met haar vertrek. (Van een verslaggever) itla; DEN HAAG De bevelhebber ï.ab, de Nederlandse zeestrijdkrachteien chef van de marinestaf, vice-a vrjj raai J. B. M. J. Maas, zal op uitnIC:18A ging van de chef van de Indonesi' marinestaf, vice-admiraal Soed Oco; van 23 juli tot 2 augustus een be r-. b aan Indonesië brengen. Admiraal Maas zal bespre kil '^y voeren met Indonesische marv'r: autoriteiten en, behalve Djaki Djokjakarta, Soerabaja en Bali zoeken. za

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2