'Enfant terrible' van Nederlands! S bouwmeesters voeht voor KIM Slecht visitekaartje Indianenplezier in Jeugddorp Orgelidylle in kerkje t Woudt Katwijks Jubilate zong in Noordwijk Architect A. J. Kropholler negentig jaar Norfolk Lijn 4ÏEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 JULI LEIDEN In het Jeugddorp aan de Voorschoterweg werd gisteren tot vermaak van vele jongeren een india nendorp opgebouwd. De opper-in diaan bleek de vindingen van het moderne westen te waarderen. Hij gebruikte tenminste een enorme megafoon om zijn gezag te kunnen handhaven. Trouwdag Prinses Marie met Vorst zu Wied in Dorpskerk herdacht WASSENAAR Zondag 18 juli zal het precies 100 jaar geleden zijn dat Prinses Marie jongste dochter van Prins Frederik in het huwelijk trad met Prins Wilhelm de vijfde vorst zu Wied. Prinses Marie werd op Huize „De Paauw" toen het paleis van Prins Frederik geboren. Zij nam, evenals trouwens de gehele prinselijke famile, een warme plaats in in de harten van de toenmalige bewoners van het dorp je Wassenaar. Doordat het raadhuis van Wassenaar toen nog in de Langstraat gevestigd ongeschikt geacht werd, werd het burgerlijk huwelijk op 18 juli 1871 voltrokken in de balzaal van Huize De Paauw de tegenwoordige raadzaal. In de Dorpskerk aan het Plein werd het huwelijk kerkelijk ingezegend tij dens een dienst, waarin de hofpredi ker, ds. G. Ruitenschild en de plaatse lijke predikant, ds. L. J. van Rhijn voorgingen. A.s. zondag zal in de Dorpskerk het huwelijk worden herdacht tijdens een samenkomst, die onder auspiciën van de Wassenaarse Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" om kwart voor 12 zal beginnen. Iedere belang stellende is daarbij welkom. De heer L. G. Oosterling zal een inleiding houden over het leven van Prinses Marie. Het gesproken woord zal met muziek worden afgewisseld. Intussen heeft zich in Wassenaar een comité gevormd, dat in het komende najaar ruimere aandacht zal schen ken aan Huize De Paauw en zijn vors telijke bewoners, onder meer dóór het organiseren van een tentoonstelling in het raadhuis. Dit comité heeft intussen zijn werkzaamheden aangevangen. 't WOUDT Tweemaal zoveel luisteraars tijdens een kerkcon- cert als de gemeente inwoners telt! In Delflands kleinste dorp, het even oude als pittoreske kerkdorp 't Woudt gemeente Schipluiden kan men zcfn muzikale idylle 'beleven. Het gehucht telt, verdeeld over een half dozijn boerderijen en wat hui zen, nog geen 80 inwoners, maar toch stond gisteravond een ongeveer gelijk aantal auto's rond de uit de 13e eeuw stammende N. H. Kerk ge parkeerd. De organist van de Nieuwe Kerk te Delft, Jan J. van den Berg, verzorgde op het bijna een jaar oude Kof-orgel het tweede zomerconcert in dit Woudtse orgelseizoen en al heeft het instrument van de Utrecht se bouwer dan maar negen registers, het waren er genoeg om Van den Bergs virtuositeit en romantiek vol komen ondergeschikt te maken aa de door de componisten voorgestane muzikaliteit in het algemeen en het juiste stijlbesef in het bijzonder. Helder en van de koraalteksten uitgaand Bachspel wisselde af met een klankgrapje als Daquins Koe koek, waarmede de organist van de Nótre Dame, die in het jaar 1700 als NOORDWIJK In de Oude Kerk te Noordwijk aan Zee concerteerde gisteren het Katwijkse Chr. Mannen koor Jubilate onder leiding van San der van Marion. Medewerking had men van Aad Hasenoot, bariton en Koos Bons piano. Voor het concert was een vrij grote belangstelling. Het programma bestond uit geeste lijke liederen, Negro Spirituals en na de pauze volksliederen van Neder landse, Duitse, Russische en Israëli sche oorsprong. Het was de eerste maal, dat ik dit mannenkoor onder zijn nieuwe leider hoorde. Ik kreeg daarbij niet de in druk, dat Van Marion er reeds in geslaagd is opvallende wijzigingen in het vocale beeld te bereiken. Nog steeds is immers het forte te grof door de te open stemplaatsing van bijv. de eerste tenoren. Een zangerig mezza voce ontbreekt nog, terwijl in de fjjnere nuanceringen alleen de bassen en baritons glans hebben. Wanneer Van Marion er in slaagt zijn muzikale visie (gezien zijn ken nis van bewerkingen) aan dit overi gens spontaan zingende koor op te leggen, komen wellicht de nu nog ontbrekende dynamische overgangen. Voorts hoorde ik Aad van Hase noot als solist met het koor en in eigen §oli. Deze bariton heeft van nature een glanzende resonans maar de stem klinkt thans gutturaler dan ooit, waardoor de stem vooral in de laagte en speciaal in het piano zijn draagkracht verliest. Een volkomen vrije stemplaatsing kan hier slechts verbetering brengen, die tevens de uitbeelding ten goede zal komen. Wil tenslotte de nieuwe dirigent dit koor vocaal cultiveren, dan zal hij oog moeten hebben voor de a ca- pella klassieke koorstijl. Ook ditmaal werd alles helaas begeleid op de pia no en het orgel der kerk. In Koos Bons had men overigens een goede accompagnateur, die zich in een tweetal soli ook nog deed horen. Het publiek toonde zich dankbaar. HENRI WELBOOREN SCHEVENINGEN Directeur L. Remeeus van de Norfolk Lijn heeft gistermiddag een kort gesprek met de handelsattaché van de Russische am bassade gevoerd. De rederij heeft het plan met een Russische draagvleugel boot „Kometa" tochtjes voor het pu bliek naar Rotterdam of Europoort te maken". De tocht vanuit de thuishaven Scheveningen zal ongeveer twee uur duren. Begin augustus zal het gesprak met hanrielsattaché V. D. Lovtchikov over dit projekit worden voortgezet. zesjarige reeds de Frankrijk mocht voorspelen, dat de 18e eeuw bepaald niet humor was. Naast composities van Th. Dubois was het vooral Prélude, Fugue et Variation, de concertgever zijn perioriteit en vermogen tot zwevende figuratie bewees. Vt Berg is naast organist ook c nist. Als leerling van Adriaan C. Sc) man is hij bij herhaling een ple zorger voor bruikbare, goed kende liturgie. Zo ook zijn canój gecomponeerde bewerking van zang 128 „Morgenglans der eeu heid" en de Toccata over Psali Muziek, geschreven en gespeel de sfeer van de tekst op „de van het oude kerkhof' van 't W <.ia</8, Frankfort 102.10— Stockholm 68.771/2 68.821A, Zürlch 86.77. Milaan 56.93i,<>—56*98^. Kop gne 47.401^—4)7.451^, Oslo 49.97—50.0Ï nen 14.25^14-26$., Lissabon 125214. Madrid 5.05-5.30. Het raadhuis te Wateringen (Van onze correspondent) ALPHEN Er is een tijd geweest, een halve eeuw geleden, dat een groot deel van de Alphense indus trie bestond uit steenfabrieken, dakpannenbedrijven en sigarenfa brieken. Van de steenplaatsen is niets meer over, evenmin als van de sigarenindustrie. Ze bleven ach ter bij de economische ontwikke ling en moesten rondom de derti ger jaren de strijd opgeven. De pannenindustrie hield het langer vol en vandaag is het nog zó, dat het dakpannenbedrijf D. van Oordt en Co een van de grootste leveran ciers van dakpannen is in Neder land. Maar dit bedrijf is hypermo dem en de echte ouderwetse „pan nenbakkers", mensen, die de ovens stookten, zijn er niet meer. Vroeger waren er de pannenbedrij- ven van Jan Karei van Leeuwen in de Emmalaan, Hendrik van Leeu wen in wijk Hoorn, v/d Kloot Meijburg aan 's Molenaars en der" werd genoemd, was het in de- tijd dat de werknemer nog „arbei der" werd genoemd, wat het in de ze bedrijven hard werken, tegen een loon. waarvan men zich van daag niet meer kan voorstellen dat daar nog levensmogelijkheden voor een gezin van konden overblijven. (Van onze redakteur-randgemeenten) WASSENAAR De bekende architekt Alexander Jacobus Krop holler, die beschouwd wordt als één van de belangrijkste bouw meesters die Nederland deze eeuw gehad heeft, hoopt op maandag 26 juli de 90-jarige leeftijd te bereiken. Kropholler wordt door velen beschouwd als het „enfant terrible" van de Nederlandse archi- tekten, door zijn geheel eigen opvattingen over de bouwkunst. „Bouwkunst is natuurlijk niet enkel het praktisch nut, dat met het bouwen wordt beoogd. Het is ook KUNST en dat is een eigen schap, die uitgaat van een of ander menselijk maaksel, dat ons innerlijk door zijn harmonie doet meeleven, buiten alle nutsgedach- ten voor onszelf om. Het doel der bouwkunst is, ons te verheffen door een edele levensuitdrukking, hetgeen ook het doel der andere kunsten is". Dat zijn woorden van Kropholler, die woont in een door hemzelf ontworpen huis in Wassenaar. restauratie van de Abdij van Eg- mond. Kwartellaan Bovendien heeft de bijna negentig jarige bouwmeester zich met de wo ningbouw bezig gehouden. Hij bouw de maar liefst 86 woningen aan de Kwartellaan in Den Haag, de gehele bebouwing daar. Deze woningen on derscheiden zich door hun typische stijl van de andere woningen uit die omgeving. Erkenning Kropholler heeft ook in tal van bladen en tijdschriften zijn zienswij zen uitgedragen. In 1936 verscheen van zijn hand: Bouwkunst als levens uiting, Lijn en vorm, Licht en kleur. In 1941 het boek „Over bouwstijl vroeger en nu" en in 1965 het al eerder genoemde „Wat is bouw kunst?". Een opleiding tot architect heeft Alexander Kropholler nooit gehad. Geheel door zelfstudie heeft hij het weten te brengen tot één van Neder lands meest gewaardeerde en beken de architecten. Ondanks zijn hoge leeftijd bestaat nog steeds een grote belangstelling voor zijn werk. Nog maar kort geleden heeft hij nog een ontwerp gemaakt voor het raadhuis van de gemeente Berkel en Roden-* rijs. Hij werd daarvoor in 1955 ge vraagd, maar de gemeenteraad meende In 1968 een wedstrijd te moeten uitschrijven voor een nieuw raadhuis. 'Utrecht'' De uitvoering van zijn ideeën be gon in 1900, toen een familielid hem de opdracht gaf drie winkels aan het Damrak in Amsterdam door een nieuw gebouw te vervangen. Zo ont stond het gebouw „Utrecht". In zijn geheel eigen stijl zette hij de traditie van Berlage voort. Berlage maakte zich los van versleten stijlimitaties. Hij maakte een eerlijk gebruik van baksteenmateriaal. Kropholler hecht altijd een groot belang aan kleur. In zijn boek „Wat is bouwkunst?", dat in 1965 ver scheen schreef hij „Grote vlakken mogen geen felle kleuren hebben. Daarbij moet de kleur van het mate riaal behouden blijven. Witte tegels met donkere voegen geven de indruk vuil te zijn". Principieel In zijn nu ruim zeventigjarige ar chitecten-carrière heeft Kropholler een zeer groot aantal gebouwen ont worpen. Hij bouwde de RK-Kerk aan de Nieuwe Parklaan in Scheve- ningen. De toren daarvan werd er pas enkele jaren geleden bij ge bouwd, ook volgens zijn ontwerp. Ook bouwde hij de huizen er om heen. Kropholler, een principieel ka tholiek, had als ideaal „de kerk in het centrum en de huizen van de gelovigen er omheen geschaard". Eén van zijn opmerkelijkste ge bouwen is het gemeentehuis in Leid- schendam. De plannen daarvoor wer den in 1939 gemaakt. De bouw werd tijdens de Tweede Wereldoorlog vol tooid. Het gemeentehuis werd zeven jaar geleden uitgebreid met een (al weer door hem ontworpen) vleugel. Het gebouw maakt de indruk van een onneembare vesting; een kasteel midden in de gracht met een voorna me ingangspartij, maar ademt toch een sfeer van rust. Voorts bouwde Kropholler raad huizen in Waalwijk, Medemblik, Idaarderadeel (Fr.), Wateringen, Ar- cen (L.) en Noordwijkerhout, het po- litiegebouw en een bank in Alkmaar, het Van Abbemuseum in Eindhoven, het bankgebouw van Mees en Zonen in Rotterdam, verschillende kerken te Beverwijk, Den Haag (de Pascha- lyskerk aan de Wassenaarseweg), Amsterdam, Leiden, Delfshaven en Vught, alsmede verschillende scho len. Gebouwencomplexen van zijn hand bezit Amsterdam-Watergraafs- meer. Rotierdam-Delfshaven, Lei den-Kamerlingh Onnesweg, terwijl zijn naam ook is verbonden aan de De Rijnstreek, ook de gemeente Alp hen aan den Rijn, heeft heel lang moeten wachten op betere arbeids voorwaarden. De mensen van de vakbeweging hebben daar nog zo hun herinnering aan en de laatste grote staking die we ons herinne ren, waarbij het zo hoog liep dat hier marechaussee te paard werd gestationeerd, was bij Oosthoek. Er vielen in die tijd harde klappen. Kentering Nadien is echter een kentering ten goede ingetreden en voor veel Al- phenaars is het een kwalijke zaak, dat het voormalige Oosthoekcom plex bij de ingang van de Emma laan, komende van de richting Lei den, zo staat te verworden. Het ge hele complex is nu van de Alphen se Bouwcombinatie, die er bepaal de bedoelingen inzake bebouwing mee had, maar de plannen stroken niet met die van de gemeente en nu gebeurt er al enkele jaren niets of niet veel, valt ook nog niet veel te bespeuren. Het voormalige patriciërshuis van de familie Oosthoek, .staat langs de weg als een toonbeeld van narig heid. Nadat het vorig jaar ge kraakt is geweest, waaraan zeer spoedig een einde werd gemaakt, zijn vrijwel alle ramen vernield en heeft men er maar planken voor geslagen. Van de bovenverdieping waaien zwartgeworden vitrages door het kapotte glas heen en weer. Het trottoir ligt bezaaid met glasscherven. Ook aan het kantoor gebouw er naast is zo het een en ander vernield. Voeg daarbij, dat het puin van de brand, die enkele maanden geleden in een loods woedde, ook nog niet is geruimd en dat het achtergele gen terrein zachtjesaan door het onkruid wordt overwoekerd, dan is het wel duidelijk, dat Alphen daar een weinig fraai visitekaartje heeft. En er passeert toch nog wel het een en ander. Het is daarom wel een wenselijke zaak, dat het complex van bouwvallen en braak liggende tereinen spoedig een goe de bestemming krijgt. A. J. KROPHOLLER Rond 1930 werd hij Officier in de Orde van Oranje sau als erkenning voor zijn verdienstelijk werk. Hij had met hetgeen zich als uiting" manifesteert, mene vroegere opvattingen in zo zegt hij, past reverentie, tallozen daarin bevrediging gevonden. Met het verlies reverentie, met het aannemen houding, dat wij daag" zijn en onze hebben op te lossen, «u» wijze houding binnen die bouwkunst alles doet maken, de uiting van cultuur. Woorden van de thans gentigjarige, grote bouwmeester,[„W het volgende week zeker niet )ar, belangstelling zal ontbreken. 1 k< jn~1 Het raadhuis te Leidschendanerer

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4