Kijkende mensen: bron van CaaKar^ÉSep^6e inspiratie voor tandarts Rotterdam bedreigd Film fazantenjacht stoot onder prinselijke gordel Politierechter mild voor koppelbaas TZ**1 1 1 Besluitvorming geen stap ver de -fjitgewezen Portugezen donderdag weer terug ^Enterprise NV «nj vraasjt om .evj getuigschrift Boze dochter weer terecht Jachtopziener van Ruijchenhoek NIET TE PAS Woningproductie dit jaar gestegen Internatio- Müller voldaan 5 VRIJDAG 16 JULI 1971 d' I dUL' DÖp de foto-tentoonstelling "O kom >s. eens kijken" is de hippe jeugd ed vertegenwoordigd. ie. (ROTTERDAM De groep Portu- een se arbeiders die vorige week over Nederlandse grens gezet werd om- t zij illegaal in ons land verbleven mt volgende week terug. Verolme 1 eft aan 17 van de 18 Portugezen ifdsn jaarcontract aangeboden. Nu in t bezit van een geldige verblijfs- po rgunning. De achttiende man zag van een Nederlands contract. De irtugezen kwamen met de vreemde- e genpolitie in aanraking omdat zij h vrijwillig hadden gemeld om een rblijfsvergunning aan te vragen. j werkten op dat moment voor Ver- me. die er op stond dat zij een ver telt ijfsvergunning zouden aanvragen. i advies van de minister van justi- Fawerd tot de „heen-en-weermetho- jve bloten. In hun land konden de irtugezen via een Nederlands wer- igsbureau voor een vergunning in nmerking komen, hetgeen zij ook uit. den. Twee Verolme-functionarissen 2282 rgden voor de nodige spoed. >be\f J. O ROTTERDAM In een brief aan bedrijven waarvoor Enterprise te Schiedam in de afgelopen ertien jaar heeft gewerkt .vraagt t uitleenbedrijf om een getuig- prift. Zoals bekend zette het rr.inis- rie van Sociale Zaken en Volksge- fidheid een punt achter de activi- vejten van het uitleenbedrijf door te a*palen dat er geen personeel inge- jnd mag worden in de bouw-haven metaalbedrijven in het Rijnmond- bied. [Enterprise is van mening dat de die gevonden is voor het we pbleem in de vorm van de stichting 'Jjnmetaal niet voldoende is en climt een plaats naast deze stichting. reekpet Schiedamse uitleenbedrijf is het besluit van de minister bij fKroon in beroep gegaan. I Opmerkzame voorbijgangers zal 5het niet ontgaan zijn: het elegante IOR'? rentje van het oude stadhuis aan gEQijde Groenmarkt te Den Haag is als een vlinder uit het cocon gekropen. „>Het algehele gedaantewisseling is "idaarmee nog geen feit. Het totale "^restauratiekarwei zal nog een klein ^Wjaar duren. Achter het historische (bouwwerk in de steigers, het dak van de aanbouw, waarin onder meer de zaal voor raadsvergaderingen zal (worden ondergebracht. VLAARDINGEN Op een minder fraaie zomerse vakantiedag is het méér dan de moeite waard om eens aan te leggen bij Het Weeshuis aan het Weeshuisplein 18 in de Vlaardingse binnenstad, waar onder het romantische thema: „O kom er eens kijken" een even speelse als fascinerende foto-expositie wordt gehouden. Tandarts Joop Verheij Pols, afkomstig uit het door de mosselen- cultuur zó bekend geworden Yerseke, maar alweer zo'n vijfentwintig jaar woonachtig in de Haringstad en dus een „getogen" Vlaardinger, heeft de gehele prettige ruimte van de expositiezaal weten te benutten voor de opbouw van deze goed verzorgde foto-ten toonstel ling. Niet minder dan ongeveer tachtig platen zijn daar bijeen gebracht van „kijkende mensen" in het museum Boymans van Beuningen in Rotterdam. Het zijn stuk voor stuk heerlijke foto's, die daar door de heer Verheij Pols zijn neergehangen! Impressies van museumbezoekers; zoals men die in elk museum tegen kan komen. De „typetjes" zijn er, die alles over een bepaald werk moeten weten en jaar tallen naslaan in omvangrijke boe ken. Jeugd De jeugd is er in mini en maxi in haardracht en houding proteste rend tegen het traditionalisme. De bejaarden zijn er, die er de tijd voor uittrekken en in alle rust de exposi tiezalen ronddwalen. En dan zijn er ook de kinderen. Ja, vooral niet ver geten de kinderen, waarvan Joop Verhey aanhankelijke prentjes, dan weer geraffineerde boefjes met schalkse pretoogjes maakte Telkens ook heeft de Vlaardingse tandarts gezocht naar de dingen ach ter de mensen: elk portret kreeg er een dimensie bij omdat het gevangen werd tegen een bepaalde achtergrond den toen opnamen gemaakt bij ningen van tentoonstellingen, zoals Pomodoro, reportage Erasmusten- toonstellingen. Communicatie '70. Joop Verhey kwam tot een samenspel met mevrouw Froukina Noorlander van Boymans en onder het motto „In spin het museum m". speelde zij met een groep kinderen tussen tien <>n twaalf jaar geregeld een uurtje tn het museum De bedoeling was de Kunst tempel te veranderen in een ruimte, waarin men al spelend, pratend en lachend naar kunst kon leren kijken. Expositie Van al die museumbezoekende kin deren en volwassenen is nu in Het Weeshuis een zeer aantrekkelijke ex positie samengesteld. Met nadruk wijst de heer Verheij er nog op, dat er nergens van regie of poseren spra ke is geweest bij het maken van c'e foto's. „Ik heb gewoon meegekelcen als één van hen." De tentoonstelling: „O kom er ééns kijken", die vanavond om kwart over acht start, is dagelijks, behalve op zondagen, tot en met 8 augustus van 12 tot 5 uur geopend. Tandarts-fotograaf-kunstschilder Joop Verhey Pols uit Vlaardingen heeft naast zijn vele hobby's een drukke praktijk. ROTTERDAM Het bestuur van de Rotterdamse Kamer van Koophandel is niet optimistisch over de concurrentiepositie van de haven van Rotterdam. In het jaarverslag 1970 schrijft het bestuur dat na de loonsver hogingen in de haven, afgedwon gen door de staking van 1970, de Rotterdamse havenbedrijven de tarieven aanzienlijk moesten ver hogen. Dit heeft geleid tot een verzwakking van de Rotterdam se concurrentiepositie. Ook op wat langere termijn ziet de Ka mer van Koophandel die positie zich niet gunstig ontwikkelen. De besluitvorming over wezenlijke en centrale vraagstukken in het wa terweggebied is volgens de Kamer geen stap verder gekomen, „Wij schijnen ten aanzien van de toekomst van het waterweggebied maar geen inzicht te kunnen krijgen in wat er moet gebeuren, wanneer het moet ge beuren en hoe het moet gebeuren. De studies en rapporten stapelen zich op en in vrijwel elke studie valt te lezen dat er verdere studies moeten worden verricht omdat er nog niet voldoende inzicht is verkregen. Tegen de tijd dat wij eindelijk aan besluiten toe zijn is de derde hond er met het been vandoor", aldus de Kamer, die in dit verband nog constateert dat het bui tenland zich gericht prepareert op overname van een deel van voor Ne derland essentiële posities. Aarzelingen en onzekerheden rond centrale beleidsvragen in het Rotter damse havengebied hebben de meest directe invloed op de problematiek van een Hoogovenvestigirfg op de Maasvlakte. De Kamer zegt dat het vorig jaar de nadelen van een Hoog ovenvestiging meer aandacht kregen dan de voordelen. Men vindt dat al met al de bedrijfsbelangen van Hoog ovens, steeds meer op de achtergrond komen, waardoor het risico toeneemt dat Hoogovens in overleg met zijn Duitse partner Hoesch definitief zal besluiten de Hoogoven vestiging niet op de Maasvlakte, maar buiten Ne derland te realiseren. VLISSINGEN De 14-jarige Lies- beth de Pagter uit Vlissingen is te recht. Op 4 juli j.l. liep zij boos van het. vakantieadres van haar ouders weg in de plaats LÏafranche in Spaiv je. De dodelijk ongeruste ouders schakelden de politie in Spanje en Nederland in. Deze deden op hun beurt een beroep op Interpol. Donderdag belde Liesbeth op vanuit Palamos. waar zij na haar omzwer vingen bij Vlissingse buren, die op een camping aldaar vertoefde, aan klopte. De dolgelukkige vader heeft het eerste vliegtuig naar Spanje ge nomen om de verloren dochter op te halen, die haar ouders per telefoon liet weten het verder goed te maken. en daardoor meer niveau, meer in houd kreeg. Vooral de foto's, waarop kinderen in het museum schilderijen, in oewe- ging en houding nabootsten, streelden het oog. Maar dan was er ook weer het eigentijdse jongetje tegen de pi laar of de hippies op de stoepen van het museum, die de bezoekers "an deze foto-tentoonstelling zullen doen glimlachen. Kijken „De mensen boeien mij buitenge woon! Iedereen kijkt anders en bena dert de dingen anders. Mensen zijn onuitputtelijke wezens", zegt dokter Verheij Pols, die niets liever doet dan mensen op de gevoelige plaat vastleg gen. Niet alleen mensen, maar ook de diverse facetten, die daarmee samen hangen, een verlaten fiets en afval stoffen, boeien hem als creatief inge steld mens bijzonder. Het is.niet de eerste keer, dat tand arts Verheij met zijn kunst naar bui ten treedt. Eerder exposeerde hij in museum Boymans van Beuningen in Rotterdam en in andere galerieën. Ook in Den Haag richtte hij ten toonstellingen in. Het is overigens niet de enige hobby, die hij beoefent. Weliswaar is hij een aktief lid van de Amateur Fotografen Vereniging Vlaardingen, maar ook schilderen en tekenen doet hij graag. Mensen Alhoewel tandarts Verheij soms van de mens'maar een zeer eenzijdi ge indruk krijgt: „meestal ontmoet je de mensen, die je bij je krijgt niet in zo'n ideaal humeur." kent hij ze. zoals de foto's duidelijk tonen, wel erg goed. „Als ik dagelijks zo'n vijftig patiënten krijg, ken ik bij het bin nenkomen al het karakter en pas ik mijn behandeling daarop aan. De oorsprong van de tentoonstel ling, zoals deze in Vlaardingen wordt gehouden, ligt in het verzoek om mee te werken aan het boekwerkje „Gaan kijken in Bovmans van Beuningen", een uitgave, die bestemd was voor de esthetische vorming op de middelbare scholen en het museum zelf. Zo wer- Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Te Pas (Ned. Middenst partij) heeft aan de minister van justitie ge vraagd of hij passende - maatregelen wil nemen opdat „nachtelijke over vallen op vreedzame kampeerders" zoals vorige week om vijf uur 's mor gens bij een boerderij te Ameide voortaan uitblijven. De heer Te Pas vraagt op grond van welke justitiële bepalingen het is toegestaan „fatsoen lijke Nederlandse burgers" zo vroeg in de ochtend door een politiemacht uit bed te laten halen, en of door een dergelijk optreden het aanzien van het korps rijkspolitie niet wordt aan getast. Het kamerlid wijst erop dat in Amsterdam is toegestaan zonder vergunning en „zelfs op aanstootge vende wijze" op de openbare weg te overnachten. DEN HAAG Een fazant verlaat plotseling een met konijnen keutels omrande pol duingras. Tegen de strakke lucht vormt het verschrikte dier een donker silhouet. De rust van het landgoed de Ruijchenhoek wijkt even voor het plotselinge gedruis van de weg vliegende vogel. Op enkele honderden meters van het ijsjesvretende en naar patat riekende Scheveningen komt de stilte echter weer snel terug. Een man loopt er rand een donkere landrover. Al veertig jaar loopt P. J. Leeuwenburgh over het 2600 hectare grote duinengebied, dat dient als jachtgebied voor het koninklijk huis. Vorige week ont ving hij in verband met het langdurige, dienstbetoon als jachtopzie ner een gouden ereteken. Vandaag is hij dat al weer een beetje ver geten. Het kruis voor trouw en verdienste in goud in de huisorde van Oranje Nassau is thuis veilig opgeborgende zorg_ voor het wild is voor hem momenteel van groter belang. Het jachtseizoen is immers weer op komst. Het was op dit jachtgebied, dat de Brandpunt-ploeg van de KRO de ja gende prins Bernhard op de film ver eeuwigde. Jachtopziener Leeuwen burgh ervaarde de uitzending in de actualiteitenrubriek als een stoot on der de prinselijke gordel. Hij raakt nog opgewonden als men hem aan de gefilmde fazantenjacht herinnert. „Misplaatst was het. Het gaat de ja gers niet om het aantal. Er wordt hier om de sport gejaagd. Het wild heeft voldoende kans zich te redden. Het gaat om de kwaliteit van het schot; dat geldt. „Het is natuurlijk geen kunst een hok vol fazanten neer te zetten en de dieren er dan een voor een uit te laten komen. De fazanten moeten hoog en hard vliegen als ze voor de ge weren komen. Een snel en torenhoog vliegende fazant neerhalen, dat is de sport. Daar kan ik mijn hoed voor afnemen". Het jachtseizoen is ieder jaar op nieuw het examen voor de jachtop ziener. Hij de verantwoordelijke man voor de wildstand. Direct na het aflo pen van het jachtseizoen, zo tegen eind januari, moet hij al beginnen met de voorbereidingen voor de ko mende periode. Er moet voer worden uitgezet op de driften, de plaats waar de fazanten samenkomen. Niet alleen DEN HAAG, In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn 47.144 nieuwe woningen gereed gekomen, ruim 6000 meer dan in die periode in het vorige jaar. Ook het aantal in aanbouw genomen woningen is geste gen nl. tot 55.144 (vorig jaar 50.727). Eind mei waren 160088 woningen in aanbouw, 101 395 eengezinshuizen en 58.693 woningen in meergezinshuizen. Eind mei het vorig jaar waren 154.935 woningen in aanbouw. De cijfers over mei van dit jaar; voltooide woningen 10794 (v.j. 9977), „begonnen", woningen 12.697 (v.j. 11.251). Personeelsstop bij overheid geen noodzaak DEN HAAG De centrales voor overheidspersoneel zijn niet overtuigd van de noodzaak van de personeels stop, die de regering heeft afgekon digd voor de overheidsdiensten. De centrales hebben er ook kritiek op, dat de personeelsstop niet is vooraf gegaan door een onderzoek naar de mogelijkheden om de overheidstaken in te krimpen. de toekomstige jachtbuit kan zich hier aan het voer tegoed doen, ook vele wintervogels verschalken hier de voor hen zo vaak noodzakelijke harti ge hap. Met de komst van het voor jaar moet de vermenigvuldiging nauw lettend in het oog gehouden wor den. Indien noodzakelijk moeten er extra dieren worden uitgezet. Dan moeten de fazanten ook nog leren vliegen. De fazant is van nature een loper, hij moet tot vliegen gedwongen worden. En dan nog hard en snel. Het hele jaar door speelt de strijd tegen de vijanden van de te schieten fazanten. Wilde katten, bunzing, her melijn, wezel, loslopende honden en stropers zijn de tegenstanders van de jachtopziener. „De wilde kat is een Hollandse tijger", zo stelt jachtopzie ner Leeuwenburgh. Een kat jaagt het hele jaar door en maakt alles kapot wat hij kan krijgen. Hij is niet alleen op zoek naar eten, maar is een bloed dorstige moordenaar. Zo ook de wezel en de hermelijn. Ze kunnen in een half uur wel vijf of zes konijnen koud maken, puur uit bloeddorst De enige uitzondering is de bunzins. Die doodt om te eten." „De loslopende hond is ook zo'n kil ler. Het zijn echte jagers". De stro pers vormen een belangrijke tegen stander. „Voor de oorlog waren het er veel meer dan tegenwoordig", zo weet de jachtopziener zich te herinneren. Het aantal stropers neemt nog steeds af. „Kijk", zo wil P. J. Leeuwenburgh zijn redenering over de uitstervende stropers kracht bijzetten, „er wordt alleen maar gestroopt voor geld. Er is geen andere reden, En geld is tegen woordig makkelijker te verdienen dan 's nachts door het veld te zwer ven voor een paar haasjes. Overigens zijn er natuurlijk stropers en stro pers. Er zijn van die lui, die in de broedtijd strikken zetten. Dat is geen stropen, dat is moorden". Die andere stropers kan hij ergans nog wel waarderen. Maar als hij ze kan vat ten, dan zal hij het zeker niet,nala ten." De heer Leeuwenburgh begon zijn loopbaan al3 jachtopziener toen hij 23 jaar was. Toen al werd hij gestatio neerd op de Ruijchenhoek. De Ruij chenhoek was in die jaren nog het buitenverblijf van koningin Wilhel- mina. Thans is het een vakantiever blijf voor personeel van het Konink lijk Huis. „Toen werd er ook anders gejaagd dan tegenwoordig. Men jaag de voor de voet. De hond zocht de prooi. Tegenwoordig zijn de drijf jachten in zwang". In al die jaren heeft de heer Leeuwenburgh een enorme waardering voor het vorsten huis opgebouwd. „Ik weet hoe ze zijn, en wie ze zijn. Zij staan bij mij hoog aangeschreven." Nog twee jaar heeft de jachtopzie ner voor de boeg. Dan breekt ook voor hem de pensioengerechtigde leef tijd aan. „Ik wil echter wel mijn werk blijven doen. Het is een mooi vak en iedereen profiteert ervan. Zonder jacht was cr geen wild meer. Wij houden de wildstand op peil." ROTTERDAM Bijzondere factoren, waaronder fusieproble men in aanmerking genomen, geeft een nettowinst na belastin gen van 28,2 min. de raad van bestuur van Internatio-Müller reden tot voldoening. Deze winst is 10 procent van het eigen ver mogen. Toch moest het concern genoegen •nemen met een kleine winstdaling, want in 1969 was netto 29,6 min. verdiend. De omzet steeg van ruim 1,8 miljard naar ƒ2,4 mrd. ROTTERDAM Een boete van 25.000 gulden en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf eiste de officier mr. P. A. H. Bos gisteren te gen de 52-jarige Rotterdammer Jan V. tijdens de zitting van de economi sche politierechter. Politierechter Mr. H. Oort had bij een onderzoek gecon stateerd dat V. bij zijn activiteiten als koppelbaas (hij was medevennoot van een montagebedrijf) 97 mensen had uitgeleend. Niettemin zakte Mr. Oort bij de uitspraak tot 10.000. Raadsman mr. Daems was van me ning dat zijn cliënt een goede koppel baas was geweest, omdat hij zijn mensen bij wijze van vriendendienst alleen uitleende aan bedrijven, waar van hij opdrachten had ontvangen. Aan deze activiteiten had V. 140.000 gulden overgehouden. Mr. Bos stelde vast dat men, uit sluitend tijdelijke vergunningen had uitgegeven om deze bedrijven te kun nen registreren. De aanvraag voor een definitieve vergunning van V. was zo goed -als zeker afgewezen. De raadsman vond de eis van de officier overtrokken, omdat zijn cliënt was vergeten de vergunning tijdig aan te vragen. Bovendien, zo zei hij, heeft V. steeds loonbelasting en sociale lasten betaalt en inmiddels heeft het bedrijf voldoende opdrachten om niet uitslui tend te hoeven teren op het uitlenen van arbeidskrachten. De economische politierechter wenste V. niet aan de rand van de financiële afgrond te plaatsen en kwam daarom tot een boete van 10.000 gulden. Mr. Oort zag af van een voorwaardelijke gevangenisstraf. Het resultaat bij Internatio-Müller was voor ruim de helft te danken aan de distributieve groothandel en de in ternationale grondstoffenhandel in clusief de ertsenhandel. De betekenis van deze sectoren zijn relatief be langrijker geworden door de verkoop van de Koninklijke Hollandsche Lloyd en van de Batavierlijnen, en zorgden voor driekwart van de totale omzet. Werkzaamheden in de havens (omzet ƒ165 min.) droegen voor 16 pet. bij in het concern-resultaat. De hoofdgroep installatie registreerde 23 pet. minder winst (omzet 175 min.), mdar de hoofdgroep fabrikage zag de winst 43 pet. toenemen. De kostenstijgingen waren aanzien lijk. Alleen al de personeelskosten ste gen met circa 10 pet. of ruiir. ƒ25 min. Een zorgwekkende factor wordt volgens de raad van bestuur gevormd door de voor 1971 sprongsgewijze toe neming van het bedrag der perso neelskosten. Men houdt ér rekening mee, dat deze post na de grote loons verhogingen waarmee speciaal Ne derland wordt geconfronteerd, met circa 13,5 pet. jal stijgen tot ongeveer 290 min. Dit zal dan een hogere stij ging zijn dan het bedrijf ooit in enig na-oorlogs jaar heeft meegemaakt. Zoals gemeld wordt een dividend van ƒ3,60 per aandeel van 20 voor gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5