Nog geen samengaan diakonale organen Clir. Ref. Church den over nieuwe belijden! Thomas a Kempis herdacht Kritiek ziekenfondsen en huisartsen op uitlatingen minister Langharige theoloog uit de gratie Noodzakelijk voor integratie met zending Personalia Prof. C. Patijn vraagt ontslag Een woord voor vandaag Reislustig COMMENTAAR Gehandicapten Engelse bijbel meer verkocht dan Spock Franco wijst Juan Carlos aan tot plaatsvervanger Uw problet is het onze.... BEROEPINGSWERK Puzzelhoeli MILAAN Studenten van de theologische faculteit van de uni versiteit van Milaan verwijten hun deken. Carlo Colombo, ver- trouwenstheoloog van de paus, dat hij eigengereid en ondemo cratisch is. Herhaalde malen hebben de studenten reeds ge staakt. Op het ogenblik is het conflict tot een hoogtepunt geste gen, omdat Colombo de herbenoe ming heeft belet van een der meest geziene hoogleraren, de langharige prof. Angelo Gramig- lia (31 jaar), die kerkvaders do ceert. Tijdens een van de (al geruime tijd durende) discussies over de bestuursvorm van de faculteit riep mgr. Colombo uit: „Hier kan niet iedereen doen wat hij wil". Op deze opmerking van Colombo antwoordde Gramiglia: „Voorlo pig is er hier maar één, die doet wat hij wil, uzelf". Een woe dende Colombo verklaarde toen: „Prof. Gramiglia, ik herinner u eraan, dat u op grond van uw lange haren, uw baard en om uw gedrag in het algerrteen niet het vertrouwen van de bisschoppen geniet. De discussie leidde tot heftige protestbrieven van studenten en hoogleraren aan de bisschoppelij ke commissie en uiteindelijk tot kardinaal Garrone als hoofd van de congregatie voor het onder wijs. Het resultaat is slechts ge weest, dat Colombo schriftelijk aan de bisschop van prof. Gra miglia, kardinaal Pellegrina van Turijn, heeft meegedeeld, dat hij de benoeming van Gramiglia aan de faculteit niet had verlengd. I Als redenen voerde Colombo niet meer de lange haren van de I hoogleraar aan maar Gramig- lia's „ideologische tendenzen". Van een onzer verslaggevers UTRECHT De besprekingen over een samengaan van de pro testantse (en oudkatholieke) diakonale organen in één raad voor het werelddiakonaat, met uitvoerend apparaat, vorderen maar wei nig. Toch zal deze integratie vooraf moeten gaan aan de al in eind 1968 in het uitzicht gestelde samenwerkingsvorm voor werelddiako naat en zending. Dit staat in het zojuist verschenen jaarverslag van de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht. een duidelijke taak ligt voor de „dia- konia" der kerken, de dienst waartoe de liefde van Christus dringt. Wat de stichting oecumenische hulp zelf betreft, in het jaarverslag wordt opgemerkt: „Naar analogie van het denken van de wereldraad over de vorm van hulpverlening heeft ook het denken van de stichting oecumenische hulp over deze zaken zich ontwikkeld, waarbij ook bij ons grotere, struktu- rele projekten en programma's aan dacht kregen, terwijl anderzijds het typisch diakonale werk zijn plaats behoudt Het ene ligt in het verleng de van het andere. Beide zijn dienst aan de mens in nood; een poging deze rsens de gelegenheid te geven zich in zijn omgeving te kunnen ontplooien. Tussen de stichting en de Neder landse zendingsraad bestaat nog steeds het voornemen om, als goede huisvesting op het terrein van de evangelische broedergemeente te Zeist te verwerkelijken valt, samen hun kantoren in één gebouw onder te brengen, zo mogelijk niet later dan 1 januari 1974. Het verslag houdt zich bezig met de kwestie van de plaats en het karakter van de werelddiakonale activiteiten. Binnen de wereldraad van kerken is een commissie bezig met studie op de vraag naar de deelname van de ker ken in ontwikkelingsprojecten. Intussen viel waar te nemen dat naast de bijna traditionele projecten die de mogelijkheid openen dat ker ken en in nood verkerende kerken el kaar de hand reiken, en dat naast, hulp aan mensen en groepen in nood, sterker dan voorgaande jaren projec ten naar voren kwamen die beogen om samen als broeders en zusters, in Noord en Zuid, Oost en West, te wer ken aan gemeenschapsopbouw: mee- arbeiden aan opleiding en training en aan doorbreking en verandering van bestaande strukturen. Men acht dat ook op dit laatst genoemde terrein Of het om één mens gaat of om een relatief groot aantal, maakt funda menteel weinig verschil. Hoogstens zou men kunnen stellen, dat bij het diakonaat de barmhartigheid naar voren springt en bij het opbouwwerk de gerechtigheid, maar het blijven twee onderling niet te scheiden facet ten van één zaak. Vandaar de be moeienis van de stichting met beide soorten van hulpverlening. Eredoctoraten: de senaat van de Univer siteit van Amsterdam heeft besloten een eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid te verlenen aan de oud-president van de Ho ge Raad, mr. Frederlk Johan de Jong (70), wegens zijn verdiensten op het terrein van de rechtswetenschap. Door publicaties, in rechterlijk werk en in wetgevende arbeid heeft hij belangrijke bijdragen geleverd aan de vooruitgang van deze wetenschap, aldus de motivering van de toekenning. Voorts zal aan dr. Otto Isler uit Bazel een eredoctoraat in de wiskunde en na tuurwetenschappen worden verleend van wege de grote verdiensten van zijn pio nierswerk op het bred gebied der organi sche chemie. De beide ere-doctoraten zullen worden verleend ln een plechtige openbare se naatsvergadering op 18 oktobr. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT Als gevolg van het feit, dat hij zich niet kon verenigen met de afwijzing van een hoogleraars benoeming, heeft de Utrechtse hoog leraar prof. dr. C. L. Patijn, buitenge woon hoogleraar in de leer der inter nationale politieke betrekkingen zijn ontslag aangeboden. Professor Patijn, die elk commentaar op zijn ontslag aanvraag weigert, zou zich niet heb ben kunnen verenigen met de manier, waarop de afwijzing van de benoe ming van dr. I. Jaquet tot bijzonder hoogleraar aan de universiteit, is ge beurd. Door het senaatsbesluit dr. Ja quet niet te benoemen kan de vesti ging van een bijzondere leerstoel in internationale betrekkingen aan de juridische faculteit, niet doorgaan. Dr. Jaquet, die op het ogenblik di recteur van het Genootschap voor In ternationale Zaken is, is indertijd door professor Patijn gepolst voor deze bijzondere leerstoel. De senaat heeft echter besloten dat het oorspronkelij ke plan voor een leerstoel (en dus voor een benoeming van dr. Jaquet) zodanig is gewijzigd, dat het niet meer voor goedkeuring in aanmer king kan komen. In verband met de plannen van prof. Patijn om dr. Jaquet voor deze bijzondere leerstoel aan te bevelen, is er enige tijd geleden al onrust onder de studenten ontstaan die bezwaren hebben tegen de persoon van dr. Ja quet, die zich volgens hen teveel zou concentreren op de bestudering van het huidige machtsevenwicht in plaats van zich te richten op toe komstige structuren. „Maar de hoofdman stelde meer vertrouwen in de stuurmanj schipper dan in de woorden van Paulus" (Handelingen 27lil Voordat Paulus in Rome aankomt, beleeft hij een groots avoii Achter die enkele hoofdstukken uit de Handelingen gaat, wa zouden kunnen noemen, een spannende roman schuil. Eerst gaat alles goed. Er is, bij wijze van spreken, geen vuiltji de lucht. Dan komt het: een wind, die niet gunstig is en voorbode wordt van grote tegenslag. Wachten,, zegt Paulus. Doorvaren, zeggen de schipper en de jj man. De hoofdman zal uiteindelijk moeten beslissen. De tweestrijd van de hoofdman kan de tweestrijd van de mem Wie geeft hij een luisterend oor en een open hart? Ja, het kan Ij nen alsof het logischer is te luisteren naar de mens, naar de c' dige, dan naar Gods Woord. We lezen vandaag Jesaja 55 1-6. Op verzoek van Canadese classis Met mis iii hervormde kerk Van een onzer verslaggevers jyiEPENVEEN Voor het eerst sedert vier eeuwen is gisteren in de hervormde kerk van Diepenveen ten noorden van Deventer weer een rooms-katholieke eucharistieviering gehouden. In deze viering werd herdacht, dat het op 26 juli 500 jaar geleden is. dat Thomas a Kempis overleed. Thomas is over de hele wereld be kend geworden als auteur van de „Navolging van Christus", na de bij bel het meest gelezen boek van de christenheid. (Hij werd in 1380 in het Rijnlandse stadje Kempen geboren. In 1399 trad hij in het 'klooster op de Agnietenberg bij Zwolle. Deze com muniteit was een stichting van de be roemde congregatie van Windesheim, de kloosterlijke richting van de gees telijke beweging der moderne devo tie. Nog één over De enige communitlet van Windes- heimse signatuur, die in Nederland is overgebleven, is het zusterklooster Soeterbeeck te Deursen (NB). Deze zusters kozen voor hun herdenking van Thomas het kerkje van Diepen veen uit, omdat daar tot 1578 het moederklooster gevestigd was van de DEN HAAG De ruim 13 miljoen Nederlanders reizen gezamenlijk meer dan 100 miljard kilometer per jaar, wat gelijk staat aan ongeveer zeventig maal de afstand tussen de aarde en de zon. Daarmee zijn wij heel wat bewegelijker geworden dan zo'n jaar of twintig geleden, want in 1959 reisden de toen 10 miljoen inwo ners van Nederland maar 21 miljard kilometer. Van het totaal aantal afgelegde ki lometers werd in 1969 bijna 83 pro cent (87,1 miljard km.) met een parti culier vervoermiddel afgelegd en wel 75,7 mrd. met de auto en 11,4 mrd. met fiets of bromfiets. Het openbaar vervoer nam 18,1 miljard voor zijn rekening, aldus de Stichting Weg. vrouwentak van de Windesheimse beweging. Eucharistieviering was mogelijk door de medewerking van ds. A. W. J. A. Knorth, de kerkeraad en de ge meente van Diepenveen. De preek werd gehouden door pater drs. R. van Dijk O. Carm., wetenschappelijk me dewerker van het Titus Brandsma Instituut te Nijmegen. Er was ook een groep zusters van het zogenaam de Engelse klooster te Brugge in Bel gië. NFGV: experimenteren in Dennendal nodig AMSTERDAM „Het experimen teren met nieuwe vormen van- psy chotherapeutische behandeling om de kwaliteit van de zorg voor de psy chisch gestoorde medemensen te ver hogen is een noodzaak" aldus één der punten uit een brief, die de Nationale federatie voor de geestelijke volksge zondheid (NFGV) donderdag heeft verzonden naar het nieuwe bestuur van de Willem Arntz-stichting, het oudercomité en de staf van Dennen dal. De federatie acht het een onmoge lijkheid het actuele conflict op te los sen door simpelweg personen te ver vangen of gedragsregels te wijzigen. De NFGV vindt het onvermijdelijk, dat er bij het experimenteren met nieuwe vormen spanningen ontstaan en weerstanden worden opgeroepen. Afschriften van de brief heeft de federatie gestuurd naar de minister van volksgezondheid en milieuhygië ne dr L. B. J. Stuyt, de hoofdinspec teur voor de volksgezondheid dr P. Baan en de regionaal inspecteur; dr W. L. Meijering. Van onze kerkredactie GRAND RAPIDS De synode van de Christian Refor med Church heeft een commissie ingesteld, die moet bezien of een nieuwe belijdenis noodzakelijk is. Daarmee heeft de synode groten deels gevolg gegeven aan een verzoek van de classis Chatham (Ontario). De ze classis had de synode gevraagd, uit te spreken dat het gewenst en nood zakelijk is, het geloof ^van' de kerk opnieuw te verwoorden* in een nieu we belijdenis, die in de plaats zou moeten komen van de drie formulie ren van enigheid. De synodale commissie van advies ried de synode aan, het verzoek van de classis zonder meer af te wijzen. Na een lange discussie sprak de syno de evenwel uit, dat het altijd gewenst is voor de kerk, haar geloof uit te drukken op eigentijdse wijze en dat het soms noodzakelijk wordt dat de kerk haar belijdenis uitbreidt De commissie, die volgend jaar op de synode moet rapporteren, moet drie vragen onderzoeken: 1. Hoe kan New York: r.k. en episcopalen praten NEW YORK Tussen de rooms katholieken en de episcopalen in New York zijn aftastende besprekingen begonnen over de mogelijkheden van samenvoeging van hun beide aarts bisdommen. Uit de eerste gesprekken, waaraan een zeer groot deel van de priesters van beide kerken deelnemen, blijkt, dat men die samenvoeging niet als gelijkschakeling ziet. Father Herbert Ryan van het r.k. Woodstock College wH, hoe de structuur van de samen voeging er ook uit zal zien, in ieder geval het behoud van de culturele en liturgische verschillen. Zowel de ro- meinse als de episcopaalse (angli caanse) eigenheden dienen te blijven bestaan en zich verder te ontwikke len. Het departement van sociale zaken heeft kort geleden een brochure gepubliceerd, waarin bij zondere aandacht wordt gevraagd voor de inscha keling van gehandicapten in het arbeidsproces. Inderdaad ontgaat het nog te veel mensen, dat de groep gehandicapten in ons land zo groot is, dat niet ten onrechte gesproken kan worden van een maatschappelijk probleem. Op basis van de cijfers uit genoemde brochure krijgen 120 personen per dag een hartinfarct, waarvan er gemiddeld twintig invalide blijven. Groot is ook het aantal, dat per jaar als gevolg van ongelukken in bedrijf of verkeer levenslang minder valide blijft. De Wet op de Arbeidsonge schiktheid krijgt jaarlijk in totaal met niet minder dan 30.000 nieuwe gevallen te maken. Wanneer men bovendien weet dat het bedrijfs leven zich over het algemeen sterk terughoudend opstelt als het gaat om plaatsing van gehandicap ten, dan is het duidelijk dat er nog veel moet ge beuren om het leven van de tienduizenden minder- validen enigermate zinvoller te maken. Het probleem wekt bovendien verbazing bij kennisneming van de uit 1947 daterende Wet Plaatsing minder-valide werkkrachten. Krachtens deze wet is iedere werkgever verplicht per vijftig werknemers tenminste één minder-valide arbeids kracht in dienst te hebben. Bedrijven van twintig tot vijftig werknemers moeten ook al tenminste één minder-valide aantrekken. De toepassing van deze wet heeft de overheid in de praktijk overgelaten aan de vrijwillige keus van de werkgevers, kennelijk met de gedachte dat een opgedrongen zaak ook weinig geluk voor de betrokkenen zal meebrengen. Er zullen echter meer maatregelen getroffen moeten worden die tot een betere effectuering van de wet leiden dan in het verleden het geval was. Zo zouden de organisaties van werkgevers en werknemers naast de arbeidsbureaus een niet geringe bemiddelende rol kunnen spelen. Het Arnhems initiatief om te komen tot een uitzend bureau voor gehandicapten is een belangrijke, po sitieve bijdrage, die kan bijdragen tot een door breking van de weerstand bij het bedrijfsleven te gen minder-validen. De Wet Arbeidsongeschiktheid is een belangrijk verworven goed maar deze zal meer in relatie ge zien moeten worden met de Wet Plaatsing minder valide werkkrachten. Tot nog toe is hieraan te weinig aandacht besteed. Gisteren zijn op Schiphol tien weeskinderen uit Korea aange komen en aan hun nieuwe ouders overgedragen. De kinde ren zijn door bemiddeling van de Stichting Interlandelijke Adop tie naar Nederland gekomen. NEW YORK Het Nieuwe Testa ment in hedendaags Engels, „Good news for modern man", is een opmer kelijke bestseller. Tot nog toe werden al dertig miljoen exemplaren ver kocht, waaronder 25 miljoen in de Verenigde Staten zelf. Met dit re cordcijfer slaat deze bijbeluitgave de verkoop van het populaire handboek voor baby- en kleuterverzorging van dr. Benjamin Spock. „Good news" verscheen in 1966, Spock jaren eer der. „Good news" wordt niet zonder meer herdrukt, maar regelmatig bij gewerkt. Ook in de massale derde druk zijn weer verschillende wijzi gingen aangebracht. MADRID (Reuter/AFP) Gene raal Franco heeft vrijdag per decreet de Spaanse kroonprins Juan Carlos de Bourbon benoemd tot zijn plaats vervanger, wanneer hij buiten Spanje verblijft of ziek is. De prins werd twee jaar geleden door de Cortes, het Spaanse parle ment, aangewezen als opvolger van Franco. Juan Carlos zal nu als waar nemend staatshoofd optreden wan neer Franco ziek of afwezig is, zo blijkt uit Franco's decreet, dat vrij dag in de staatscourant werd gepubli ceerd. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. UTRECHT De opmerkin gen over de invoering van een eigen risico voor ziekenfondsver zekerden, die minister Stuyt van volksgezondheid en milieuhygië ne woensdag tijdens zijn eerste persconferentie heeft gemaakt, hebben kritiek uitgelokt van ziekenfondszijde. Volgens de heer A. Polderman, ad junct-secretaris van de drie miljoen verzekerden tellende Unie van zie kenfondsen, heeft de nieuwe minister „een aantal ongelukkige uitlatingen gedaan, die bij de ziekenfondsen de nodige vragen oproepen." De bezwaren van de heer Polder man zijn vooral gericht op de nadruk die minister Stuyt heeft gelegd op het ..ongebreidelde beroep" dat zieken fondspatiënten op de artsenstand zou den doen. Er is geen enkel wetenschappelijk onderzoek verricht naar een mogelij ke „overconsumptie" door zieken fondsverzekerden waaraan de nood zaak van de invoering van een eigen bijdrage zou kunnen worden ont leend. De medische hulp aan ziekenfonds verzekerden is bepaald niet gratis. ..De minister .veet kennelijk niet, dat er tegenwoordig een forse premie wordt betaald", zei de heer Polder man. OVERBELAST Volgens de adjunct-secretaris zijn veel artsen inderdaad overbelast, maar de oorzaak daarvan ligt waar schijnlijk bij het tekort aan artsen. Het gemiddelde aantal contacten dat de ziekenfondsverzekerde jaarlijks met zijn huisarts heeft ongeveer vier is stabiel en vertoont zelfs neiging tot afnemen. Als minister Stuyt zich druk maakt over de stijgende kosten van de ge zondheidszorg een probleem dat trouwens meer op de weg ligt van zijn collega van sociale zaken onder wie de financiering van de sociale verzekering valt kan hij zich vol gens de heer Polderman beter op de wet ziekenhuisvoorzieningen werpen. STRAK BELEID ..Op dit terrein valt in het kader van de gezondheidszorg veel meer te verdienen," aldus de Unie-secretaris, „namelijk door het voeren van een strak beleid dat zoal niet op de bouw van minder, dan toch wel op de bouw van minder luxueus opgezette zieken huizen is gericht. De voorzitter van de landelijke huisartsenvereniging (LHV) dokter F. N. M. Bierens, verklaarde desge vraagd dat de LHV een eigen risico onaanvaardbaar vindt, omdat geen materiële drempels mogen worden in gebouwd in de relatie huisarts-pa tiënt. De toegang tot de huisarts moet vrij zijn, aldus Bierens. GEEN DREMPELS Als men een eigen risico wil invoe ren als kostenverlagende factor, moet men dat daar doen waar de kosten worden gemaakt: in de ziekenhuizen en bij de specialisten. Gedacht kan dan worden aan een beperkte eigen bijdrage van patiënten die door hun huisarts naar een specialist worden verwezen, alhoewel dan weer de kans bestaat dat men dit risico afzonder lijk gaat verzekeren. Ook de heer Bierens zei dat nooit is bewezen dat ziekenfondspatiënten een ongebreideld beroep op de artsen doen. de kerk thans haar geloof op tijdse wijze belijden; 2. Achteil gemeenten het thans noodzak^» dat hun belijdenis uitgebreid 3. Op welke punten wil de kerk j belijdenis uitbreiden. Brieven die niet zijn voorzij vao naam en adres kunnen nieil behandeling worden senomen. r' tielmhoudlng is verzekerd. Vrai die niet onderling met elkaar verband staan moeten ln afzondf lijke brieven worden gesteld, brief dient een gulden aan pos gels te worden ingesloten. N®D. HERV. KERK Bennekom: c. w. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Blezelinge: kand. G. C. v.d. Klis te Apeldoorn. Aangenomen naar Drogeham: kand. J. Jonkman te Hilversum, die bedankte voor Boskoop. Eemdljk. Gorinchem, Murmer- woude, Sliedrecht, Soestdijk en Zaandam. VRAAG: Wij wonen in een vrij le straat met voortuintjes. Nu een van de bewoners elk we weg met zijn caravan, maar d< van de week staat dat ding vt buurhuizen. De plsats voor de zijn eigen huis wordt ingenomeri zijn eigen auto. Mogen wij in onze eigen vool een parkeerplaats voor onze wagen maken en daartoe een plaats laten maken in het trol Heeft zoiets enige zin, want vooi inrit mag men niet parkeren die manier komt er toch ook parkeerruimte vrij. ANTWOORD: Het wordt hard tiji de overheden zich gaan bezi over de overlast, die de buren el plegen aan te doen door voertui die alle licht en uitzicht wegnei voor de huizen van hun medei te plaatsen. Het beste is, deze kw( voor te brengen bij verschillende de 150 Kamerleden die van zo liefde voor het lot van hun kii bezield zijn. Het zal heel moeilijk hiervoor een bevredigende reg« uit té stippelen, maar het m( toch eindelijk van komen. Alleen in heel bijzondere gev waarin kennelijke plagerij te bt zen is, is het mogelijk de hulp v: rechterlijke macht in te roepen, gelijke gevallen komen zeer z voor. Wat het inrichten van een v tuintje als parkeerplaats voor eigen woning betreft, is het beste op de hoogte te stellen van de lingen, die in de betrokken gemee J gelden. Voor een uitweg heeft eveneens de hulp van de gemedJOO: nodig. het VRAAG: Hoe gaat het met de erf<en van een ongehuwde? Komt alles i on haar ouders als zij twee zustersji ma een halfbroer heeft? ANTWOORD: Als de ongehutV overlijdt, krijgt elk van de ouders j vierde van de nalatenschap. Een v de wordt verdeeld tussen de t zusters en de rest (een vierde) w< verv> verdeeld tussen beide zusters er halfbroer. Elk van de zusters vangt dus in totaal 5/24ste en de n broer een twaalfde. Wil de ongehi (a d de, dat alles naar haar ouders gu. d dan kan zij een testament maken. tgeer ever lanv iden lerzc sto va in( orde Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die b kenen: 1. medeklinker. 2. onderricht, a t noodvoorraad, 5. fazantachtige vc mistig, 7. voor ogen houdend, 8. ka. laar. 9. naam of opschrift van een t 10. verkeerd,11.medeklinker. Bij de juiste oplossing leest men X ca all hetzelfde als horizontaal 6. Oplossing vorige puzzel 1. hor, 2. order, 3. ufl, 4. tante, 5. het

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2