!r NIXON GAAT NAAR PEKING 9.95 Politie bekogeld met dakpannen VS staakt hulp aan Pakistan en Griekenland VS omhoog Reis voor de vrede van alle generaties Groninger Kleding gaat waarschijnlijk helemaal dicht 495 Het Kwartet ke ISte Charges in Den Haag Protest van Formosa Goedkopere sigaretten duurder Nederlander neergschoten bij Hongaarse grens IVJaiilH Geen uitzending van Campus door lioge bomen Italiaan stak kleren in brand jy Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 16 juli 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh fs ghebleven mijn hort in teghenspoetr Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 55 fit een boek leert men altijd nu 4 al was 't alleen maar, dat jn beter een ander had kunnen „O*"' VAN BUUREN I ANGELES (AP) President Nixon lieeft gisteren aan- Jmdigd dat hij een bezoek zal brengen aan communistisch na voor mei van het volgend jaar op uitnodiging van premier En Lai. Nixon die gisteravond een radio- en televisierede hield van uit Burbank, Californië, ver klaarde dat het bezoek was ge regeld tijdens besprekingen tus sen Henri Kissinger en Tsjoe En Lai. Kissinger is van 9 tot 11 juli in Peking geweest tijdens zijn reis rond de wereld .Over zijn bezoek aan Pe- kin was niets uitgelekt. VREDE Nixon zei dat hij de reis naar China onderneemt als een reis voor de vrede, vrede niet alleen voor de ze generatie maar voor alle komende generaties op aarde. De president noemde zijn reis een belangrijke ontwikkeling in het streven naar een blijvende vrede op aarde. „In de afgelopen drie jaren heb ik er herhaalde malen op gewezen dat er geen stabiele en blijvende vrede kan zijn zonder deelname van de volksrepubliek China en zijn be volking van 750 miljoen. Dat is de reden waarom ik op verschillende gebieden initiatieven heb ontwikkeld tot het openen van de deur voor meer normale betrekkingen tussen onze twee landen. Premier Tsjoe En Lai en dr. Kis singer, medewerker nationale veilig heid van president Nixon, hebben van 9 tot 11 juli 1971 in Peking be sprekingen gevoerd. Premier Tsjoe En Lai, het door president Nixon uitgesproken verlangen kennende de volksrepubliek China te bezoeken, heeft, namens de regering van de volksrepubliek China, een uitnodiging gericht aan president Nixon China te bezoeken op een geschikte datum voor mei 1972. President Nixon heeft de uitnodi ging met genoegen aanvaard. Dc ont moeting tussen de leiders van China en de V S beoogt de normalisering van de betrekkingen tussen de twee landen en ook de uitwisseling van ge dachten over vraagstukken die van belang zijn voor beide zijden", aldus de tekst van de rede. Nixon vervolgde: „Onze stap in het streven naar een nieuwe verhouding met de volksrepubliek China zal niet ten koste gaan van oude vrienden. Hij is niet gericht tegen enige andere natie, wij streven naar vriendschap pelijke betrekkingen met alle naties. heb een betere oefening voor je je kunt onze trap auto gaan duwen! f)E BILT In de nacht van iderdag op vrijdag trok een [ntensysteem over ons land het zuiden weg. Het was |iter weinig actief en veroor- ikte alleen in het noordoosten l het land op enkele plaatsen 3 lichte regen. niddels ligt even ten noor-- van Schotland een kleine ting. Deze trekt het komende paal naar het zuiden. Hierdoor de wind bij ons langzaam rnder worden. De temperaturen nnen daarbij iets hoger worden i de afgelopen dagen het ge- was. Strandweer luchtdruk gaat langzaam gen waardoor morgen een tot tig afnemende wind. Flinke lige perioden en overwegend >og. Gematigde temperatuur 17 18 graden, zeewater 18 iden. fooruitzichten: Langzaam weer bieler met zon en redelijk indweer. larometerstand: Heden' 10 uur cm (1013 millibar), dalend. Zon en maan 17 juli zon- op 4.39, onder 20.52; ian oponder 16.51; 22 juli M. »og water loog water, 17 juli: Rotterdam getij 11.38, 2e getij 23.55; Sche- gen 9.53-22 28; Vlissingen 1-21.30; Haringvliet a. d. Zee- de 10.25-22.56. gei Voordeel Ontslag dreigt voor 1100 man fan onze redactie economie RONINGEN Het ziet er uit dat de Groninger Kle- Unie in haar geheel zal :en sluiten. Hierdoor zouden i werknemers in Nederland lelgië op straat komen te Van deze ontslagen zullen I kleine duizend in het noor- van ons land vallen. Nationale Investeringsbank telbank) heeft de minister van mische zaken Langman geadvi- I de in liquiditeitsmoeiiykheden rende GKU de gevraagde kre- irantie van 4,5 miljoen gulden I te geven. De bank is het niet p met het rapport van het Engelse tekbureau Urwick Internatio- J dit rapport stelde het bureau, Ier zeker 600 personeelsleden van f*KU ontslagen zouden moeten Ben, maar dat door een krediet |l4,5 miljoen gulden de werkgele- eid voor de rest van de weckne- js gered zou kunnen worden. ister Langman heeft nog niet Luchtopname van het brandende met chemicaliën geladen Deense vrachtschip „Poona", dat van daag in de haven van Gothen burg explodeerde. Zover men kan nagaan zijn minstens twee personen hierbij om het leven gekomen; zeven personen wer den gewond. „Iedere natie kan onze vriend zijn zonder de vijand te zijn van enige andere natie. Ik heb deze stap gezet omdat ik er diep van overtuigd ben dat alle naties voordeel zullen trek ken uit een vermindering van span ningen en een betere verhouding tus sen de Verenigde Staten en de volks republiek China. Het is in deze geest dat ik onder neem Wat naar ik innig hoop,-een reis zal worden voor vrede vrede niet alleen voor onze generatie maar voor toekomstige generaties op deze aarde, die ons gezamenlijk deel is. Zie ook pagina 7 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse po litie heeft gisteravond met char ges de honderden by de Net- scherstraat samengestroomde buurtbewoners uit elkaar ge jaagd, nadat de mensen gewei gerd hadden te voldoen aan de opiroepen om zich te verspreiden. Eén jongeman werd gewond en met rugletsel per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Voerde de politie woensdagavond nog charges uit om te voorkomen dat de buurtbewoners een groep Turken te lijf ging, gisteravond hadden de gevechten die ontstonden niets meer met Turken te maken. Tot omstreeks acht uur gisteravond was het rustig bij de afgezette Net- scherstraat, waar omheen enkele honderden mensen stonden te wach ten op dingen die mogelijk zouden gaan gebeuren. Toen kwam de mo biele brigade die, nadat de mensen geen gehoor hadden gegeven aan de oproep om weg te gaan de buurt ging „schoonvegen". In zijstraten werd de politie vanaf de daken met dakpan nen bekogeld. Ook vlogen er stenen door de lucht. Op het plaveisel wer den kopspijkers gesirooid, die echter geen lekke banden bij de politieauto's veroorzaakten. Op verschillende plaatsen werd de straat opengebroken. Er werd ook met molotovcocktails gegooid. Met name in de Delftselaan sloeg de politie er bij een uitval flink op los. Een automobilist, die zijn auto besloten of het krediet verstrekt zal worden. Verwacht wordt dat dit van daag tijdens het kabinetsberaad zal gebeuren. De heer W. J. Koevoet, bondsbe- stuurder van de NVV textielbond „Eendracht" heeft geprobeerd de mi nister een duidelijker beeld te ver schaffen van de mogelijkheden die er nog bij de GKU liggen. De heer Koe voet heeft de indruk dat de bewinds man een vertekend' beeld heeft van de toekomstmogelijkheden van het bedrijf. Als de heer Koevoet er niet in slaagt de minister te overtuigen van de noodzaak het krediet te verlenen, dan zal hij trachten de beslissing van het kabinet enige tijd op te schorten, zodat een beter beeld van de situatie bij de GKU gevormd kan worden. Het is overigens niet gebruikelijk dat een minister van economische za ken het advies van de investerings bank naast zich neerlegt. De enige kans voor het bedrijf is. dat de toch al niet zo grote werkgelegenheid in het noorden van ons land voor de minister aanleiding zou zijn om de staat de eerste tijd de rente en aflos sing voor haar rekening te laten ne men. TAIPEH Nationalistisch- China heeft vandaag met klem geprotesteerd tegen de voorgeno men reis van president Nixon naar Peking. De regering van generalissimo Tsjang Kai-Sjek is in spoedzit ting bijeen. Waarnemers op For mosa noemen het aangekondigde bezoek van Nixon de grootste klap voor Tsjang sinds de com munisten in 1949 het gehele Chi nese vasteland in handen kregen. Eén van de voornaamste wrij vingspunten in de betrekkingen tussen Washington en Peking is voor de Chinese communisten de „militaire paraplu" die de Ver enigde Staten ten behoeve van het bewind van Tsjang Kai-sjek op Formosa in stand houden. verliet om de chargerende politie uit te schelden, kreeg een afranseling. De politie arresteerde één man we gens het gooien van stenen. Verder werden vier jongens tussen de 15 en 20 jaar gearresteerd. Twee van hen hadden een dolkmes en een rubbfer mes bij zich, een derde wilde niet doorlopen en de vierde versperde de politie met zijn auto de doorgang. Woensdagavond begonnen de moei lijkheden in de buurt toen de bevol king een groep Turken te lijf wilde gaan nadat in een plaatselijke krant een interview was gepubliceerd met de heer L. Lugtigheid. Deze zei met vrouw en kinderen op een camping te verblijven omdat hij niet meer naar zijn huis terug durfde dat door Tur ken was gekocht. De Turken hebben het huis gekocht in huurkoop en wis ten niet dat de bewoners er in zo'n geval niet uitgezet kunnen worden. Zij zouden op allerlei manieren ge tracht hebben het gezin uit de wo ning in de Netscherstraat te krijgen. De Turkse bewoners van het huis in de Netscherstraat zijn sinds woensdagmiddag al niet meer in het huis. De rellen verplaatsten zich gis teravond naar de Delftschelaan en De Lierstraat. DEN HAAG Sigaretten van 1,40 en 1,50 per pakje (van 25 stuks) zullen in de nabije toe komst 1,55 kosten. De prijs van het meest verkochte pakje, 1,75 per 25 stuks, blijft onveranderd. De prijsverhoging voor de goedko pere merken samen 16,5 procent van de totale omzet vloeit voort uit een voorstel van de minister van fi nanciën tot wijzigingen in de accijns. Deze zijn nodig om het Nederlandse systeem aan te passen aan andere in de EEG-landen. Het voorstel van de minister houdt in feite een accijnsverlaging in. In de nieuwe prijzen zit echter ook ver werkt een tegemoetkoming in de stij gende kosten van de fabrikanten. Het nieuwe systeem leidt er toe dat de accijns op de goedkopere merken iets omhoog gaat, en die op de sigaretten van ƒ1.75 per pakje daalt. Over de gehele linie betekent het een accijns- verlaging. De accijnsverlaging betekent een of fer voor de schatkist van 20 miljoen per jaar. De minister verwacht dit echter op te vangen door een afspraak met de sigarettenindustrie over in Nederland gangbare merken die in België te koop zijn. De fabrikanten zullen door „interne maatregelen" de invoer in Nederland van deze siga retten verkleinen. Het verlies van de WENEN De 23-jarige Nijmege- naar Marinus Reinders is gister avond op de grens tussen Oostenrijk en Hongarije door Hongaarse grens wachten neergeschoten. De Nederlander werd met schot wonden aan de benen en de rug op genomen in het ziekenhuis te Kittsee (Oostenrijk) waar operatief ingegre pen werd. De jongeman is niet in levensgevaar. Het incident gebeurde op ongeveer een kilometer afstand van de Oosten rijkse douanepost langs de weg WenenBoedapest. Volgens zijn eigen opgave wilde Marinus Reinders de versterkingen aan de grens bezichti gen. Om dichter bij de grens te komen was hij over de spoorbaan bij het station Nickelsdorf gelopen. Vol gens spoorwegbeambten zou hij be schoten zijn toen hij nog ongeveer dertig meter van de grens af was. Een commissie stelt op het ogen blik een onderzoek in naar de juiste toedracht, waarbij de kernvraag is of Marinus Reinders op het moment dat hij beschoten werd inderdaad nog op Oostenrijks grondgebied was of dat hij al op Hongaarse bodem was. De ouders van het slachtoffer zijn door de Nijmeegse politie van het gebeurde op de hoogte gesteld. Raffia struktiyir of ongebl. katoen van JUbRfTvoor In Acryl Jersey of Suedine van^FOS^voor IftOf* HURUMWKTIIMTI63 TEL 01710 4l3s? schatkist van 20 miljoen zou op deze wijze geheel ongedaan worden ge maakt. De fabrikanten zijn onverplicht tot deze interne maatregelen bereid, als de voorstellen van de minister door het parlement worden aanvaard. WASHINGTON (UPI, Reuter) De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse huis van Afgevaardigden heeft gisteren besloten de economische en militaire hulp aan Grie kenland en Pakistan op te schorten. De in het algemeen regerings gezinde commissie ging hiermee in tegen de nadrukkelijke wensen van de regering-Nixon. De commissie besloot verder zich te verzetten tegen een zinsnede in de laatste wet op de buitenlandse hulp, waardoor Zuid-Korea 50 miljoen dol lar meer aan oorlogsmaterieel zou hebben gekregen, dan de regering had gevraagd. Met 17 tegen 12 atemmen nam de belangrijke commissie een voorstel aan onmiddellijk alle militaire hulp en verkopen aan Griekenland te ver bieden. In een rapport, dat het wets voorstel zal vergezellen, zal de com missie verklaren dat de hulp alleen hervat mag worden wanneer de mili taire junta, die nu Griekenland re geert, terugkeer naar een constitu tionele democratie toestaat door mid del van vrije verkiezingen. De enige uitzondering op de ban zal plaats vinden als de president for meel verklaart dat de voortzetting van de hulp gerechtvaardigd wordt 'door overtuigende belangen voor de nationale veiligheid van de Verenigde Staten'. In het pas afgelopen fiscale jaar leverden de Verenigde Staten Grie kenland ongeveer 80 miljoen aan mi litaire steun. Voor het huidige belas tingjaar had de regering Nixon aan het Congres om 117 miljoen dollar gevraagd. De Griekse kolonels had den geen economische hulp gevraagd. Met 17-6 stemmen be9loot de com missie de militaire en economische hulp aan Pakistan op te schorten, tot dat de toestand in Oost-Pakistan weer normaal geworden is. De rege ring had voor dit land een bedrag van 118 miljoen dollar gevraagd. Ver wacht wordt dat het Huis van Afge vaardigden de aanbevelingen van de commissie zonder meer zal overne men. De hulp aan Pakistan mag pas weer hervat worden als de president meldt, dat inspectieteams hem heb ben verzekerd dat de Pakistaanse re gering volledig meewerkt aan de te rugkeer van de normale toestand van redelijke stabiliteit en dat het de vluchtelingen wordt toegestaan terug te keren. WASHINGTON (Reuter) Van daag gaat het bankdisconto in de Verenigde Staten omhoog. De centra le banken van New York, Philadel phia, St. Louis en San Francisco, die deel uitmaken van de federal reserve board (centrale bankensysteem), zul len hun tarief brengen van 4 3/4 pro cent op vijf procent. Het disconto dat eerder dit jaar tweemaal was verlaagd, wordt weer gebracht op het peil van eind januari en begin februari. De federal reserve board die de verhoging bekendmaakte zei dat men hiermede rekening houdt met de ren testijgingen van andere kortlopende leningen en dat het bankdisconto hiermede beter overeenstemt met de rente van kortlopende leningen in het algemeen. Ook komt met de maatre gel de bezorgdheid tot uiting over de aanhoudende sterke inflatie als ge volg van de kostenstijgingen. HILVERSUM De VPRO-televisie heeft donderdagavond niet haar aan gekondigde programma kunnen uit zenden. Omdat tussen Leeuwarden en de studio in Hilversum geen straal verbinding tot stand kon worden ge bracht, kon de avondvullende uitzen ding vari Campus, die ruim drie uur in besdag zou nemen, geen doorgang vinden. Vermoedelijk moet de oorzaak van het niet tot stand komen van de beeld- en geluidsverbinding met Hil versum gezocht worden in de aanwe zigheid van een aantal hoge bomen bij de plaats van uitzending in Leeuwarden. Wel is nog getracht, een andere plaats voor de zender te moe ken, maar zonder resultaat. Pas om tien uur gisteravond kwa men de eerste beelden uit Leeuwar den in Hilversum binnen. Zij zijn vastge legd op beeldband en zullen wellicht later nog eens worden uitgezonden. SITTARD Een 4^-jarige Ita liaanse gastarbeider heeft zich don derdagmiddag op het Stationsplein te Sittard ontkleed op zijn zwem broekje na en vervolgens zijn kle ren in brand gestoken; hij deed dit uit protest. De Italiaan had zeven maanden als schilder in Den Haag gewerkt, was werkloos geworden en ontving daar van de sociale dienst 122 gulden per week. Dit beviel hem niet en daarom ging hij naar Sittard om daar ander werk te zoeken. De vreemdelingen dienst had geprobeerd hem duidelijk te maken dat werk vinden door de bouwva kantte onmogelijk was. Nu zal de man worden uitgewezen. Alleen nog deze week OPRUIMING EXCLUSIEVE MEUBELEN T00NKAMER- M0DELLEN 20-50 korting KARPETTEN TAFELKLEDEN BULTHUIS Verkoop: BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25 Leiden BEIROET (Reuter) Syrië heeft Palestijnse commando-organisaties verboden vanaf zijn gebied acties te ondernemen tegen Jordanië. Dit heb ben Palestijnse kringen in Beiroet donderdagavond meegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1