erkcx wil lans terug Ambtenaren uit op eigen voordeel i% RABAT WACHT TOP IN EGYPTE AF lüpi Hartoch pakt eerste punt na fraai duel Israëlrapport van EEG verontrust Kamerlid Tour in cijfers Verrassend verlies voor Jan Hordijk Larsen ziek MORGEN 4 De feodale machtstruktuur in Marokko (2 Winst voor Okker Naar verwachting 14.000 deelnemers aan Vierdaagse Delegatie Nacional bij Ajaxbestuur Wereldrecords schaatsen erkend Aap schuldig aan stroomstoring VRIJDAG 16 JULI 1971 Van onze speciale verslaggever •RDEAUX Voor Eddy Merckx is er nog maar een probleem: zijn overwinning in deze Tour zijn glans te geven die er ook in •gaande jaren vanaf straalde. Het aureool van de onaantastbare hem wreed van het hoofd gerukt door Luis Ocana. Daarom rest m nog maar een doel: alles phoberen te winnen wat er nog te nnen is in deze Tour de France. Om althans nog enige glans terug krijgen. 082 bs van der Vleuten, de hoogst ge arde Goudsmit-Hof f-coureur, dat tot zijn schade ervaren. In vlucht naar de wijnstad Bordeaux de Eddy Merckx niets verkopen, [smeekbede van „de Vleut" werd verhoord. Eddy Merckx had de in de stad die in het tamelijk ze Tour-verleden als typisch Ne- |lands gold hard nodig voor zijn ige en voor de verdediging van roene trui van het puntenklasse- flt. Wandeletappe Ie rit naar Bordeaux was een typi- e wandeletappe. De demarrage die tte dan ook inzette ruim vijftig ometer voor het einde werd nau- lijks beantwoord. George van den 'ghe mocht meegaan. Ook Jos van Vleuten werd niets in de weg Kgd. Gerben Karstens: „Ik reed op moment dat Hiotte wegging op in de groep. Van den Berghe de- ITeerde, Van der Vleuten er achter Ij toen ik ook wilde gaan zag ik :kx langs flitsen. Ik dacht toen: jblijven niet weg. Als Merckx gaat gj er gefietst worden." olthausen U—i 'S i de'Tour' :ht ,o IT«i j 79, ër! •9 )- 165. Van der Vleuten had in het begin van de etappe keer op keer meege- sprint in de Miko-prijs. Een bonifica tie-sprint waarover het algemeen klassement wordt opgemaakt. Van der Vleuten hoopt in dat klassement de tweede plaats te kunnen bereiken. „Wanneer mij dat lukt, krijg ik nog twee en een half duizend Franse Francs en Pellenaars heeft al aange kondigd dat er dan ook nog een pre mie valt te verdienen. Ik heb als niet sprinter dan ook alles moeten geven in de bonificatie-jacht. Toen die ont snapping eenmaal goed op gang was voelde ik dan ook dat ik tevoren al heel wat gedaan had. Ik wist dat ik dan ook geen enkele kans zou hebben in een echte sprint. Ik ben toen naar Merckx toegegaan. En heb gevraagd: Eddy kunnen wij praten? Valt er wat te regelen in deze etappe? Maar Eddy Merckx antwoordde: nee, want ik heb die overwinning zelf nodig voor de verdediging van de groene trui." Eddy Merckx: „I'k leg mij erop toe om de winst wat meer allure te ge ven. Toen Riotte wegging ben ik er gewoon achteraan gesprongen. Nie mand reageerde en toen ben ik mee gegaan." Merckx sprintte in Bor- deuax voor Van den Berghe naar de overwinning. Van der Vleuten, uitge roepen tot de strijdlustigste renner, kwam op de vierde plaats. Ploeglei der Pellenaars: „De Vleut is een man van de oude stempel. Hij heeft nog wat armoede gekend en is bereid te knokken voor iedere meter. Hij zal niet slechter worden van zijn presta ties in deze ronde. Ik ga de ploeg nu niet meer belonen. Nu ga ik de cen ten geven aan de man die er recht op heeft. Aan Jos van der Vleuten." r werd niet meer gefietst. De Fa- Mercier-ploeg van Guimard noch Sonolor-equipe van Van Impe en Mars Flandria-formatie van Joop temelk hadden nog de macht om 'ageren. iHet groepje waarbij ook Swerts aansluiting wilde krijgen if weg. 'an der Vleuten: „Toen hoopte ik beetje omdat ik een kans zag. tging wel niet meer zo voortreffe- als in het begin maar ik had toch een beetje hoop. Tenslotte had ik prdag dn de jacht van Merckx naar jrseille mijn werk ruimschoots ge in. En ik hoopte dat ik daarvoor k soort beloning zou krijgen." Tevreden uitslag van de 17c etappe: 1. MercXx Driessens) 5.32.31 met bonificatie 1; 2. van den Berghe {Bel. Adornl) z.t. bon. 5.32.21: 3. Swerts (Bel. Driessens) met bon. 5.32.26: 4. van der Vleuten Pellenaars) z.t 5. Riotte (Fr. Sta- z.t.: 6. Hoban (Eng. Stablinskl) I ffr; 7. Lopez Rodriquez (Sp. Momene) Ölp 8. Jimenez (Sp. Langarlca) z.t.: 9. Ste- (Bel. Driessens) 5.35.32; 10. Karstens IJZEï# Pellenaars) 5.35.36: 11. Leman (Bel. htte) 5.35.36: 12. Guimard (Fr. Caput) 13. Bruyere (Bel. Driessens) z.t.: 14. tmans (Ned. Driessens) z.t.; 15. Krekels Pellenaars) z.t.: 16. Pella (It Giganti) Fl){ 17. Benjamins (Ned. Pellenaars) z.t.; Impe (Bel. Stablinskl) z.t.: 19. va.n priJk(Ned. Pellenaars) z.t.: 20. Prinsen VIP-pI. Pellenaars) z.t.: 21. Eric ce Viae ___ck (Bel Schot te) z.t.: 22. Martinez (Fr. lyKiiniani) z.t.; 26. Zoetemelk(Ned, Schot- '««■Izt43. de Koning (Ned Pellenaars) Harings (Ned. Pellenaars) z.t. tijden van Pella. Benjamins en van werden afgedrukt bij de aankomst het circuit. Het drietal werd op het lit Ingehaald door het grote peloton behield de vier seconden voorsprong. Van Impe en Zoetemelk, de tweede en derde man in het klassement, ble ven kalm in de groep zitten. Beiden hebben zich neergelegd bij de zege van Merckx. Beiden ook zijn zij te vreden met hun posities. Zoetemelk moet echter proberen om nog voor de tijdrit van zondag de tweede plaats te bereiken in het klassement. Zoete melk: „Dan 'kan ik voor Merckx star ten. Als Eddy mij dan inhaalt, kan ik proberen heir, te volgen. Lukt mij dat dan maak ik een goede tijd en ben ik er voor honderd procent zeker van dat Van Impe achter mij blijft in het klassement." Lucien van Impe probeert op zijn beurt verwarring te zaaien bij Zoete melk. In de bonificatie-sprint zorgde hij er steeds voor een ploeggenoot vooruit te sturen om de Nederlander te beletten zijn positie in het alge-, meen klassement te verbeteren. Van Impe had nog een verrassing in petto voor Zoetemelk. Vlak voor de aan komst in Bordeaux 'kwam de kleine Belg mee met Benjamins en Pella. „Ik was volkomen verrast, zoals ik ook al verrast was door de demarrage leider Briek Schotte was echter van mening dat Zoetemelk twee fouten van Merckx." Mars-Flandria-ploeg- had gemaakt." Joops eerste fout was dat Merckx wegging. Als Merckx gaat moet je niet op de ploeg reke nen. Dan moet je zelf rijden. En zijn tweede fout was, dat hij Van Impe weer een paar seconden liet pakken. Joop had in het wiel van Van Impe moeten zitten. Er gelden geen excu ses. Joop rijdt gewoon niet zo goed als in het begin van de ronde. Op de ploeg kan hij niet rekenen. Joop moet het nu totaal alleen doen." Bij het binnenrijden van Bordeaux controleerde gele-trui-drager Eddy Merckx nog steeds de kopgroep. Achter hem. rijden zijn ploeggenoot Roger SwertsGeorge van den Ber ghe en Jos van der Vleuten. BUSSUM (ANP) Jan Hordijk is tijdens de tweede ronde van het toer nooi in Bussum verrassend uitgescha keld. Hij werd verslagen door de Zwitser Bahler met 16 36. Uitslagen kwartfinales, heren: M. Bahler (Zwi) B. Olson (Zwe) 63, 63. Fred Hemmes (Ned.) B. En- gervall (Den.) 61 60. J. Looyd (GB) J. Blomberg (Zwe) 64 64. L. Manta (Zwi) L. Riba (Spa) 63 36 64. Dames: Anna Reymus (Ned.) J. Grootten (Ned.) 6—0 6—2. Ellie Simons (Ned.) J. Boshouwer (Ned.) 6—2 2. M. Krediet (Ned.) J. Dielen (Ned.) 7—5 6—8 6—3 An- nelies Schothorst (Ned.) Annemie- ke Prins (Ned.) 64 62. DENVER (AP) De. vijfde partij in de halve finale van het kandida tentoernooi tussen de Amerikaan Bobby Fischer en de Deen Bent Lar sen, die gisteren zou worden gespeeld, is wegens ziekte van Larsen uitge steld. De partij zal nu zondag of dinsdag worden gespeeld. Wat Larsen, die de eerste vier par tijen in de halve finale tegen Fischer heeft verloren, mankeert, is niet be kend gemaakt. SSL- - Wfer ■illlllililii RABAT, CAIRO (DPA, UPI, Reuter) Marokko heeft op de Lybische mededeling, dat Libië de diplomatieke betrekkingen met dat land verbreekt, smalewd gereageerd. Koning Hassan II zei in een vraaggesprek dat de diplomatieke betrelddngen tus sen Lybië en Marokko geen reële betekenis hadden, „aan gezien tussen ons niet alleen een woestijn van zand, maar ook een woestijn van onbegrip ligt". In Rabat werd gisteren meegedeeld, dat Lybië de samenzweerders tegen koning Hassan wapens zou hebben geleverd. De Marokkaanse regering, die de Lybische stap tot verbreking van de betrekkingen „voorspelbaar" noemde, heeft van haar kant geen identieke stappen ondernomen. De Egyptische ambassadeur in Ma rokko, die tevens doyen van het di plomatieke corps is, heeft zonder re sultaat navragingen gedaan omtrent het lot van de Lybische diplomatieke staf in Rabat. Volgens Lybische mei- 19e RIT VERSAILLES 185 km Voves Péronville JBLOIS Deen Tomas Petterson (Zw. Martini) tte niet. t algemeen klassement: 1. 1. Merckx Driessens) 83 18.30; 2. van Impe (Bel. Ilnski) op 5.38: 3. Zoetemelk (Ned. >tte) op 5.46; 4. Thevenet (Fr. Plaud) op 5. Mortensen (Den. de Muer) op 16.32: Ir-pr( gostinho (Por. Gemlniani) op 19.24; 7. mard (Fr. Caput) op 19.29: 8. Labour- e (Fr. de Muer) op 24.37: 9. Almar (Fr. ,i linskl) op 26.19; 10. Lopez Carrll (Sp. "irlca) op 27.45; 11. Galdos (Sp. Lang- op 34.05: 12. Mori (It. Adornl) op 13. Martos (Sp. Momene) op 41 26: 14. tames (Sp. Momene) op 42.05: 15. van pingel (Bel. Driessens) op 44 56: 16. Paoli- tt. Giganti) op 45.37: 17. Letort (Fr. de r) op 49.08: 18. Wagtmans (Ned. Dries- AA op 50.37; 19 Dumont (Fr. de Muer) op O 20- Simonettl (It. Martini) op 57.42; 29. der Vleuten (Ned. Pellenaars) op n52; 60- Prinsen (Ned. Pellenaars) op 55; 61. ex aequo: Karstens en Krekels acc i. Pellenaars) op 1.40 13; 73. de Koning IP-pri Pellenaars) op 1.55.11: 81. Benjamins I. Pellenaars) op 2.03.18; 83. Harln»s 79 Pellenaars) op 2.10.39; 89. van Kat- (Ned. Pellenaars) op 2.33.08. algemeen ploegenklassemcut: 1. de 252.31.51; 2. Driessens 253.02.25; 3. ld 253.04.04 4. Stablinskil 253.30.16 5. Unl 253.43.53: 6. Langarlca 253.57.57; 12. enaars 255.52.23. algemeen puntenklassement: 1. ekx (Bel.) 187 pnt.; 2. Guimard (Fr.) 156 3. Karstens (Ned) 104 pnt.; 4. Zoete- (Ned.) 85 pnt.: 5. Leman (Bel.) 77 6. Wagtmans (Ned.) 72 pnt. dagploegenklassement Is: 1. Drles- (Merckx. Stevens. Swerts) 16.40.34: 2. 'linskl (Riotte. Hoban. van Impe) Pellenaars (van der Vleuten. Benjamins) 16.43.39: 4. Adornl 43; 5. Momene 16.46.09, 105 pnt.: 6. Lar- z.t., 108 pnt. combinatleklassement: 1. Merokx 5 pnt.; 2. Zoetemelk (Ned.) 9 pnt 3. .Impe (Bel.) 10 pnt.; 7. Wagtmans d 38 pnt. prijs voor de strijdlustigste renner naar Jos van der Vleuten (Pelle- CHAAM De acht van Chaam, a.s. woensdag zal worden verre- I. heeft weer een bijzonder sterk d. Van de Nederlanders rijden o.a. P Zoetemelk, Rinus Wagtmans, Ier Post, René Pijnen, Jan Janssen, fransen Thevenet, Labourdette en Hpioen Hézard, de Belg Rosiers, de en Mortensen, de Portugees Agos- ho en de Italiaan Bitossi. Van een verslaggever AMSTERDAM De derde ronde van het Amsterdamse IBM- toernooi verliep iets kalmer dan de voorgaande. De held van de dag werd de Nederlander Rob Hartoch, die met zwart een fraai duel tegen Larry Evans won, de Amerikaanse grootmees ter-trainer van Fischer. Het be tekent Hartochs eerste punt. Over het algemeen ging het de Ne derlanders niet slecht. Donner stond comfortabel tegen Bobotsow, maar moest zich toch met remise tevreden stellen. Landskampioen Hans Ree knokte een puntendeling bijeen tegen Portisch en staat thans gedeeld twee de op de ranglijst, maar Langeweg moets voor Ivkov het hoofd buigen. De hard vechtende Jan Timman kon het tegen oud-wereldkampioen Was- sili Smyslow niet bolwerken. Welis waar brak hij af, doch in tweede ter mijn is de positie hopeloos geworden. Opmerkelijk is de rustige start van Keres, maar deze grootmeester ver telde dat hij in de laatste week nog goed in conditie wil zijn. Daar hij wel niet zal verliezen, moet men hem tot de favorieten blijven rekenen, of schoon de vlotte start van Smyslow toch al wel een factor van betekenis is. In de meestergroep speelt de Ne derlandse niet-meester Bert Enklaar een grote rol. Sensationeel is hier, dat de sterke Tsjech Smejkal opnieuw heeft verloren. Zijn kansen op de eerste plaats die hoog werden aan geslagen lijken gedecimeerd te zijn. IBM GROOTMEESTERGROEP. afgebroken partijen tweede ronde: Scholl (Ned) - Ree (Ned) 0—1, Bobotsow (Buig) - Langeweg (Ned) 1—0. Derde ronde: Evans (VS) - Hartoch (Ned) 0—1, Adorjan (Hong) - Browne (Austr) 0—1. Langeweg (Ned) - Iv- kow (Joegsl) 0—1, Donner (Ned) - Bobot sow (Buig) '/t—Ree (Ned) - Portisch (Hong) '/i—Dhlmann fODld) - Scholl (Ned) '/sGligoric (Joegsl) - Keres (Rusl) Vï—Vs, Smyslov (Rusl) - Timman (Ned) alg. Stand na 3 ronden: 1 Smyslov 2-f-l afg., 2-5 Browne, Ree. Uhlmann en Ivkow 2. 6-12 Evans, Adorjan. Gligoric, Ke res, Scholl, Portisch en Bobotsow l'/s, 13 en 14 Langeweg en Hartoch 1, 15 Donner Va. 16 Timman 0+1 afg. MEESTERGROEP. afgebroken partijen tweede ronde: Medina (Spa) - Ghitescu (Roem) afg.. Kort (Ned) - Enklaar (Ned) 0—l. Zuldema (Ned) - Hecht (WDld) Derde ronde: Hecht (WDld) - Medina (Sp) 1—0. Malich (ODld) - Zuldema (Ned) Vs, Van Geet (Ned) - Minic (Joegsl) 0—1, Smej kal (Tsjsl) - Kurajica (Joegsl) 0—1. Enklaar (Ned) - Van der Weide (Ned) 1—0, Ghitescu (Roem) - Kort (Ned) afg. Stand na 3 ron den: 1 Enklaar 2Vi, 2-4 Hecht, Malich en Minic 2. 5-7 Zuldema. Kurajica en Van der Welde 1"/j, 8 en 9 Van Geet en Smejkal 1. 10 Ghitescu '/s+2 afg.. 11 Medina '/i+i afg.. 12 Kort 0+1 afg. GROOTMEESTERGROEP. tweede ronde. Wit: Jan Timman (Ned), zwart: S. Gligo ric (Joeg) 1 e2—e4. e7—e52 Pgl—f3. Pb8—c6: 3 Lfl—bö. a7—a6: 4 Lb5c6. d7xc6; 5 0—0. H—f6: 6 d2—d4. e5xd47 Pf3xd4. Lf8—d6; 8 Ddl—hot. K7—g6: 9 DhS—h4. h7—h5: 10 e4—e5. f6xc5' m Lei—g5. Ld6—c7: 12 Pd4—f3. Le7x gó: 13 Pf3xg5. Lc8—f5: 14 Pblc3, Pg8h6: 15 Dh4—g3. Ph6—(7. 16 Pc3e4. Pf7xg5: 17 Pe4xg5. Dd8—f6: 18 f2—f4. e5e4; 19 Tal—dl. Df6—b2: 20 c2—c3. Db2a2: 21 Dg3—e3. 0—0: 22 h2—h3. Da2—a3: 23 g2—g4. h5xg4; 24 h3xg4. Lf5xg4: 25 De3—€4. Da3—5ct: 26 Tfl—f2. Tf8—f6: 27 Tdl—d4. Ta8—f8; 28 Tf2—g2. Lf5—c8: 29 Tg2—h2. DcSc3: 30 Td4d3. De?—clt: 31 Kglg2. Del—f4, wit geeft op. KATWIJK Quick Boys heeft morgen een primeur. De Katwijkers zijn morgen de eerste tegenstander van de nieuwe combinatie FC Den Haag/ADO. De wedstrijd, die op het sportpark Nieuw Zuid wordt ge speeld, begint om vier uur. Sinds de onafhankelijkheid zijn de twee polen, waartussen de Marokkanen een uitgangspositie moeten kiezen, natuur lijk in naam veranderd: het gaat nu niet meer om een keus tussen samenwerking met de Fransen, respctievelijk verzet tegen de Fransen, maar om samenwerking met het tegen woordige regime, of verzet daartegen. Ogenschijnlijk een groot verschil, maar bij nadere beschouwing blij ken de principes van het spel nau welijks veranderd te zijn. Wanneer er al een groot verschil te consta teren is, dan is het dit: het blijkt hoe langer hoe duidelijker, dat mo derne bestuursvormen die vanuit het Westen in de derde wereld geïn troduceerd zijn, in het algemeen vrij snel door bepaalde machtsgroe peringen beheerst worden en ver volgens gebruikt als instrumenten om bestaande machtsevenwichten definitief in een machtoverwicht om te zetten. De groeperingen die aan het an dere einde van de balans zitten, heb ben dan de keus tussen overlopen naar de winnende partij of overgaan tot harde acties. De eerste moge lijkheid heeft als bezwaar dat alleen de eerste overlopers een goede prijs kunnen bedingen en het judasloon daalt naarmate het pleit beslecht lijkt; de tweede keuze heeft als na deel dat de toch al machtige tegen stander gebruik kan maken van het overheidsapparaat om het verzet te breken. Verkiezingen kunnen aan deze si tuatie weinig veranderen als de ano nimiteit van de uitgebrachte stem men niet gewaarborgd kan worden. Wanneer men in een land als Ma rokko, waar een groot deel van de bevolking nog analfabeet is iedere stemgerechtigde één kaart geeft die hij voor iedereen zichtbaar in één van twee bussen moet gooien, hetzij die van de door de regering voor gestelde lijst van kamerleden of die van de lijst met door de overheid geaccepteerde kandidaten voor de parlementaire oppositie, dan kan zo'n verkiezing natuurlijk niet die nen als middel om een politieke machtsstrijd te beslissen; die wordt dan op andere manieren uitgevoch ten. Die strijd wordt nog verscherpt door een aantal zeer banale waar heden. De kolonisatiepogingen van de Fransen hebben sommigen meer welvaart gebracht, maar door on bekendheid met de mogelijkheden in dit klimaat ook veel families tot nog grotere armoede gebracht. Als over al in de derde wereld heeft de in- troduktie van moderne medische zorg een bevolkingsexplosie tot ge volg gehad. De regering heeft niet genoeg geld om het land in snel tempo te kunnen ontwikkelen. Ge volg van dit alles is werkloosheid op alle niveau's, van ongeschoold arbeiders tot academicus. De re gering heeft allerlei banen te ver geven en wie zo'n baantje krijgt is niet alleen zelf binnen, maar kan bovendien direkt of via relaties op het werk familieleden, vrienden en kennissen bevoordelen bij het zoe ken naar werk, het krijgen van ver gunningen en dergelijke. In de derde wereld in dat opzicht is Marokko beslist geen uitzondering be schikt men in het algemeen nog niet over een betrekkelijk neutraal, ef ficiënt ambtenarenapparaat zoals dat in een moderne demokratie be hoort te funktioneren. Ambtenaren doen, uitzonderingen daargelaten, alleen echt hun best als het gaat om een zaak waar zijzelf, of persoonlijke relaties, direkt of indirekt voordeel bij hebben. Wie geen persoonlijke relaties in de overheidssektor heeft, kan met een kleine attentie in contanten vaak bereiken dat hij toch snel geholpen wordt, in plaats van tien keer terug te moeten komen en drie maanden of langer te moeten wachten. Wie geen relaties en geen geld heeft kan proberen invloed te krijgen door lid te worden van de regeringspartij met alle verplichtingen van dien, zoals het leveren van inlichtingen over politieke aktiviteiten die tegen regeringsvoorstellen gericht zijn, en over het doen en laten van de per soonlijke tegenstanders van allerlei grote en kleine machthebbers. Zoals gezegd is deze situatie in het alge meen gesproken kenmerkend voor alle ontwikkelingslanden. Men kan hoogstens zeggen dat Marokko geen uitzondering op de regel vormt Zelfs als daar een politiek geheel anders georiënteerd regime zou zetelen, zouden deze symptomen daar niet onbekend zijn, met dit verschil al leen dat diegenen die van het huidige regime profiteren dan voor een deel de dupe zouden zijn, en omgekeerd. De gewone man let dan ock niet op de eerste plaats op de letterlijke inhoud van politieke slogans, maar op de namen die achter een politieke aktie staan. Sinds de verdwijning van Ben Barka is er geen enkele politieke figuur overgebleven die op een eervolle wijze de taak van op positieleider op zich kan nemen. De weinigen die voldoende respekt ge noten om zijn rol over te nemen hebben zich uit de politiek terugge trokken of zijn naar het buitenland verhuisd. Het is voordelig voor hui dige machthebbers om de tegen stelling conservatieven-progressie ven te overdekken met de tegenstel ling monarchisten-republikeinen. Voor de grote massa van de platte landsbevolking, en velen van de ont wikkelden in de steden, is de koning behalve een symbool van nationale eenheid bovendien een religieus lei der, als afstammeling van Ali, de schoonzoon van de profeet Moham med. De huidige machthebbers probe ren de progressieven de kans te ont nemen via verkiezingen of een staatsgreep aan de macht te komen, door hun programma in de gedach ten van de grote massa van het volk niet alleen te verbinden met zaken als vrije vakverenigingen en sociale maatregelen, maar bovendien met de republikeinse staatsvorm. Een links regime, zoals in Algerije, maakt in Marokko voorlopig dus weinig kans. Dat neemt niet weg dat er latent een grote mate van onvrede met het huidige regime bestaat, maar dan vooral in de vorm van ontevreden heid over het functioneren van het ambtenarenapparaat, dat naar de mening van velen de ontwikkeling van het land veel meer zou kunnen stimuleren, in plaats van de voor delen van die ontwikkeling aan een kleine minderheid te doen toeko men, zoals nu toch wel min of meer gebeurt. WASHINGTON (ANP) Tom Ok ker heeft de derde ronde van het in ternationale tennistoernooi in Was hington bereikt. Okker versloeg in de tweede ronde de Australiër Bill Bo- wrey in twee sets. De cijfers waren 63 75. Betty Stöve heeft de tweede ronde van het open kam pioenschap van het noorden in Enge land niet overleefd. Zij verloor in de tweede ronde van de Amerikaanse Jean Heldman. NIJMEGEN Naar alle waar schijnlijkheid zullen dinsdag 20 juli ruim 14.000 wandelaars starten voor de 55e Vierdaagse van Nijmegen, die tot en met vrijdag 23 juli zal duren. Weliswaar wees de computer don derdag tijdens de persbijeenkomst „pas" 13.180 deelnemers aan, maar de organisatoren verwachten zeker nog 1000 wandelaars te kunnen noteren. Dat zou betekenen dat ongeveer dui zend personen meer dan vorig jaar zullen meedoen. Van die 13.180 wandelaars zijn 7410 Nederlanders en 1422 Duitsers. Voor de eerste keer zal êpn wandelaar uit de Ivoorkust en één uit Brazilië de Vierdaagse wandelen. In totaal zullen 25 nationaliteiten vertegenwoordigd zijn. Van onze parlementsrcdactie DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid H. Pors jr. (DS'70) heeft de minister van buiten landse zaken een verklaring ge vraagd over de Nederlandse in stemming met het EEG-rapport over de toestand in het Nabije Oosten. Dit zogenaamde document-Schu mann is in Parijs uitgebracht. De in houd is geheim gebleven tot het Westduitse dagblad Die Welt het deze week publiceerde. De heer Pors vraagt minister Schmelzer of deze zich realiseert dat er door de instem ming die Nederland aan het rapport heeft gegeven in brede kring onge rustheid is ontstaan over de Neder landse loyaliteit jegens Israël. Grenscorrecties Volgens Die Welt vindt de EEG- ministerraad de volgende punten van essentiëel belang voor het herstel van de vrede in het Midden-rOosten: territoriaal gewin door middel van oorlog is ontoelaatbaar; de Israëlische troepen moeten zich terugtrekken uit de gebieden die bij het laatste conflict zijn bezet, waarbij kleine grenscorrecties kun nen worden toegepast, voorzover bei de partijen ermee instemmen; Bufferzones tussen Israël en de buurlanden moeten gedemilitariseerde zones wor den opgericht, die gecontroleerd wor den door VN-waarnemers en buffer zones met strijdkrachten onder multi nationale leiding, die verantwoording verschuldigd is aan de Veiligheids raad; de Straat van Tiran en de Golf van Akaba moeten erkend worden als internationale vaarwegen; Het Suezkanaal moet open staan voor alle schepen, ook Israëlische; het ommuurde stadsdeel van je- ruzalem en de heilige plaatsen moe ten bestuurlijk geïnternationaliseerd worden; Vluchtelingen de Palestijnse vluchtelingen hebben recht op vrije keuze tussen geleidelijke terugkeer naar hun vroe gere woonplaatsen of vestiging in een ander land, met compensatie; een Europees initiatief moet ont plooid worden om in het kader van de Verenigde Naties en in samenwer king met de landen van het Midden- Oosten en financieel krachtige landen een oplossing te zoeken voor het Pa lestijnse vluchtelingenprobleem. Thant Volgens Die Welt is dit gezamenlijke EEG-standpunt reeds aan de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. •Oe Thant, overgebracht, en is de EEG-regeringen gevraagd het bij in ternationale gesprekken naar voren te brengen. Volgens het ministerie van buiten landse zaken in Bonn is het „vertrou welijke" rapport niet gepubliceerd, omdat de EEG ministers bang waren de huidige onderhandelingen ermee '■nog moeilijker te maken. dingen is deze ambassadeur gearres teerd. samen met zijn eerste secreta ris. In Rabat ontkent men dit. Lybië heeft Egypte verzocht haar belangen in Marokko te willen behartigen. TOPCONFERENTIE Naar in Rabat verluidt, wil koning Hassan op dit moment nog geen stap pen- tegen Lybië ondernemen, omdat hij eerst wil afwachten, hoe de top conferentie, die president Sadat bijeen heeft geroepen, zal aflopen. Sinds twee dagen worden in het plaatsje Marsa Matruh vlakbij de Lybische grens topbesprekingen ge voerd tussen president Sadat en de Lybische leider Khaddaffi. RECHTS Volgens een hoge Marokkaanse functionaris in Rabat wordt het steeds duidelijker, dat de coup van zaterdag bedoeld was „om een rechtse militaire dictatuur naar Grieks voor beeld te krijgen, teneinde daarmee te voorkomen dat het regime van de koning zou worden „geliberaliseerd". Aangezien de officieren geen enkele politieke rugdekking hadden, in wel- ke vorm dan ook hadden ze het doen voorkomen, dat hun revolutie .Jinks'' geweest was. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Ajax-voorzitter Van Praag heeft gisteren op Schiphol twee leiders van de Zuidamerikaanse kam- pioensploeg Nacional afgehaald om met hen definitief te bespreken waar en wanneer de beide ploegen hun twee wedstrijden zullen spelen om de wereldbeker. Uit Montevideo kwamen daarvoor naar Amsterdam de voorzit ter van Nacional, Miguel Restuccia, en een bestuurslid, dr. Carrere. Op Schiphol verklaarden de beide Zuidamerikanen er geen bezwaar te gen te hebben als de beide wedstrij den in Europa zouden worden ge speeld. „Er zijn hier goede velden en goede scheidsrechters", zo stelde Res tuccia vast. De beide Uruguese bestuursleden zijn vandaag naar Düsseldorf ver trokken waar morgen de loting zal plaatsvinden voor het wereldkam pioenschap voetbal. MÜNCHEN (ANP) De inter nationale Schaats Unie heeft gis teren een aantal wereldrecords, die in het vorig seizoen werden verwezenlijkt, erkend. Het zijn d£ volgende records: HEREN: 500 meter, Erhard Keiler (WDld) 38.42 sec Inzeil 14 maart 1971. 1000 meter, Ard Schenk (Ned) 1.18.8 Inzeil 26 februari 1971. 1500 meter, Ard Schenk (Ned) 1.58.7 Davos 16 januari 1971. 3000 meter, Ard Schenk (Ned) 4.12.6 Davos 15 januari 1971. 5000 meter, Ard Schenk (Ned) 7.12.0 Inzeil 13 maart 1971. 10000 meter, Ard Schenk (Ned) 14.55.9 Inzeil 14 maart 1971. Puntentotaal, Ard Schenk (Ned) 168 248 punten Inzeil 13-14 maart 71. DAMES: 500 meter. Ann Henning (VS) 42.75 sec Inzeil 21 februari 1971. 1000 meter, Loedmilla Titova (Rus) 1.27.7 Inzeil 21 februari 1971. 1500 meter. Stien Kaiser (Ned) 2.15 8 Davos 15 januari 1971. 3000 meter, Stien Kaiser (Ned) 4.46.5 Davos 16 januari 1971. Puntentotaal, Stien Kaiser (Ned) 182.817 punten Davos 15/16 jan. 71. Groenewoud kampioen ploegachtervolging AMSTERDAM De Nijmeegse wielervereniging Groenewoud heeft met de renners Comelissen, Geurts, Kleine en De Vlam het Nederlands kampioenschap ploegachtervolging voor clubs veroverd. De Nijmegena- ren versloegen gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam de slecht draaiende ploeg van Alcmaria Victrix. In de strijd om de derde plaats zegevierde de Bataaf met ruim verschil voor de Zwaluwen. De tijden werden ongunstig beïn vloed door de harde wind. Daarom viel ook de 4.52,4 van een nationale selectie, bestaande uit Nieuwenhuis, Knettemann, Moret en Den Hertog tegen. Als solist liet Den Hertog een veel betere indruk achter. Hij startte op de vier kilometer met de bedoe ling beneden de 5.10,0 te blijven en slaagde ruimschoots: 5.08,2. Gezien de omstandigheden een zeer goede tijd. Zijn tegenstander, de Amster dammer Peter Nieuwenhuis, die de laatste landenwedstrijden op dit nummer in het oranje had gereden, kreeg van Den Hertog een lesje. Nieuwenhuis bleef ver achter: 5.21,6. EINDHOVEN Een gevluchte aap heeft gistermorgen een storing in de elektriciteitsvoorziening in het gebied rondom Eindhoven veroorzaakt. Daardoor kwamen de gemeenten Son en Breugel en een deel van Woensel zonder stroom te zitten. De storing was na een kwartier opgelost. Zij was ontstaan, doordat de aap twee leidin gen in een verdeelstation met elkaar verbond. De aap, die afkomstig was van een handelaar in Best. moest zijn vlucht rr.et de dood bekopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11