Nieuwe Leidse Comramt LOONMAATREGEL PER 1 JANUARI WEG 1971 Zware strijd in Jordanië Pakistani's door ziekten bedreigd Cabinet wil discriminatie voorkomen J* nnAAnvaLm» 2 moderne theeglazen Rebellen prezen Hassan tijdens hun executie Het Kwartet \7~ 7 I I Hogere uilkering voor helft „oud-invaliden'' RITA) té Nèt op tijd voor de zomer. bon Amerikaans eetgerei bevat lood Opnieuw Britse militair gedood Auto te Mater: twee mannen verdronken Banden startende DC-8 klappen Woensdag 14 juli 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn bert in teghenspoet!" ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m./6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur an onze soc.-econom. redactie )EN HAAG Het kabinet zal algemene loonmaatregel zeer tarschijnlijk intrekken met te- herkende kracht tot 1 janu- van dit jaar. Daaraan wordt voorkeur gegeven boven in- ikking op een datum verder in t jaar, omdat zo discriminatie n worden voorkomen. Iet enige gevaar dat verbonden is intrekking met terugwerkende icht is, dat sommige vakbonden irin aanleiding zouden kunnen iden reeds afgesloten cao's open te (ken om de „schade" als gevolg de loonmaatregel alsnog goed te ken. Dit gevaar wordt niet groot icht omdat in de meeste cao's, die de loonmaatregel tot stand amen, extra forse loonstijgingen afloop van de matigingsperiode een half jaar zijn overeengeko- n. ïn bovendien omdat de vakcentra- vorige week in de Sociaal-Eco- mische Raad hebben verklaard er ;n behoefte aan te hebben op open- (ken van afgesloten cao's aan te ngen. linister-president mr. B. W. Bies- uvel verklaarde gisteravond op één twee persconferenties na afloop de eerste informele besprekingen de regering met de vakcentrales de centrale werkgeversorganisaties hij aan die verklaring van de kbeweging grote waarde hecht. De nier beschouwt het intrekken van loonmaatregel niet als het laten lien van zijn eigen beleid dat hem leider van de Tweede-Kamerfrac- van de AR bij de aanvaarding van loonmaatregel voor ogen stond. >e omstandigheden zijn in het af- fcpen half jaar aanzienlijk gewij- zei hij. „Er is nu een beter Jmaat tussen de sociale partners in lt bedrijfsleven; er is unanimiteit fer het standpunt dat de loonmaat- pel weg moet en eenstemmigheid in bereidheid om gezamenlijk een bte verantwoordelijkheid voor de en prijsvorming te dragen. Bo- |ndien draag ik zelf nu een andere irantwoordelijkheid dan vorig jaar." UTRECHT De meeste „oud-in validen" zullen deze maand bericht krijgen over de aanpassing van de daglonen, waarnaar hun wao-uitke- ring wordt berekend. Dit deelt het voorlichtingscentrum sociale verzeke ring mee. De aanpassingswet maakte het no dig, voor circa honderdduizend oud invaliden (dat zijn zij die vroeger een uitkering hadden van de interimwet invaliditeitsrentetrekkers) individuele berekeningen uit te voeren. Zoals ge meld, is de wettelijke regeling van belang voor hen die toen zij invalide werden een loon verdienden dat omgerekend naar het huidige loonpeil thans meer zou bedragen dan 207,50 per week. De nieuwe algemene bedrijfsver eniging, die het overgrote deel van de wao-uitkeringen voor de oud-invali den verzorgt, heeft laten weten dat voor ongeveer de helft van de betrok kenen een hoger dagloon kon worden vastgesteld. Bij de anderen onderging het dagloon geen verandering. Alle belanghebbenden krijgen een per soonlijke mededeling over de verho ging of het ongewijzigd blijven van hun dagloon. Het is niet erg om verkeerd te worden begrepen: het kan oor zaak zijn dat men zichzelf beter gaat begrijpen. DE BOISSON Je moet bijblijven met de mode. dus ik heb de vogelverschrikker Ellen's hot pants aangetrokken. Zon en maan 15 juli zon op 4.37, onder 20.54; maan op 23.29. onder 13.59; Laatste Kw UfY UlCiH DE BILT Dinsdag bleven de max. temperaturen in een groot deel van West-Europa enkele gra den lager dan de voorafgaande dagen. In ons land werden dinsdag middag in het Zuid-Oosten tem peraturen van ongeveer 21 graden geregistreerd, maar aan de kust werd het niet veel warmer dan 17 graden. Strandweer Rond het hogedrukcentrum bij Ierland bereikt ons koele iucht. Hierin ook morgen een wisselen de bewolking met een klein bui enkansje. Matige wind tussen west en noord. In de middag 18 a 19 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Weinig neer slag, af en toe wat zon, maar koele zeewind. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,8 cm (1024 millibar) dalend. Hoog water Hoog water, 15 juli: Rotterdam le getij 9.42, 2e getij 21.49; Sche- veningen 7.43-20.13; Vlissingen 6.49-19.05; Haringvliet a. d. Zee zijde 8.27-20.52. verleg ei p [et gesprek met de voorzitters van vakcentrales had gistermiddag aats op het Catshuis in Den Haag. larbij heeft de vakbeweging er gmaals bij de regering op aange- ongen de loonmaatregel zo spoedig Dgelijk in te trekken. vakbeweging heeft er geen be fte aan een ingewikkeld en lang- ige overlegprocedure vooraf te eren, maar kan zich er best in schik- n indien de regering rechtstreeks ntact zoekt met de looncommissie n de Stichting van de Arbeid die n op korte termijn met een advies n komen over de procedure en de tonische problemen die zich bij de trekking voordoen. De minister van sociale zaken, drs. Boersma, zei na afloop van dit erleg op een persconferentie nog en tijdstip te kunnen noemen om- er over een aantal technische pecten nog overleg moet plaats vin- n. Verwacht wordt evenwel dat het iluit en de aard ervan nog voor de feringsverklaring (3 augustus) zul- i worden bekend gemaakt. Voor vervolg zie pag. 13 NEW DELHI, NEW YORK (Reuter) De Pakistaanse vluchtelingen in India, die nu al het astronomische getal van 6,7 miljoen hebben overschreden, worden in de naaste toekomst door cholera en difterie bedreigd. Het aantal zeer ernstige geval len van ondervoeding, speciaal onder de kinderen, is snel aan het stijgen. Dit heeft de Unicef in een rapport uit India meegedeeld. De Unicef is een gespecialiseerde sub-organisatie van de VN en houdt zich speciaal met de zorg voor kinderen bezig. Volgens het rapport hebben op zijn minst 1,5 miljoen moeders en kinde ren dringend extra-rantsoenen van proteïnen-rijk voedsel nodig. Het ernstigste probleem op het ogenblik is het gebrek aan transportmiddelen. Als niet binnen enkele weken hieraan iets gedaan wordt, zal er een buiten gewoon ernstige situatie ontstam, zegt het rapport. Een tweede dringende vereiste voor de vluchtelingenkampen is de verbe tering van de watertoevoer en van de sanitaire voorzieningen. Als voorbeeld geeft het rapport het vluchtelingen- (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: D.per kwartaal par maand I I Als beloning voor mijn aktiviteit I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam ---—^jj Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden kamp Hasnabad op, waar 58.000 men sen gebruik kunnen maken van slechts 36 latrines, dat wil zeggen één latrine voor 1611 mensen. WERELDBANK Een speciale missie, die door de Wereldbank naar Oo9t-Pakistan is gestuurd, is tot de conclusie gekomen, dat het Westpakistaanse leger derma te heeft huisgehouden in Oost-Pakis- tan, dat pogingen om het land te ont wikkelen tot minstens volgend jaar moeten worden uitgesteld. Onder de bevolking heerst overal angst en gebrek aan vertrouwen, ter wijl van een behoorlijk communica tie-systeem geen sprake is. De rebel len blijven met hun activiteiten door gaan, hetwelk tot massale represailles leidt. Mr. Hendrik van der Heiden, een econoom en één van de commissiele den merkte op, dat de stad Kushtia bijv. voor 90 proeent verwoest was en dat van de bevolking van 40.000 zie len er nog maar 5.000 woonden. „Kushtia is, zoals iemand mij vertel de, het Mv Lai van het Westpakis taanse leger", schreef hij. „Er was slechts één reactie: die kon die in druk slechts bevesfigen." De Wereldbank heeft vorige maand aanbevolen, dat het consortium van elf landen dat een aantal jaren gele den is gevormd om Pakistan hulp te verlenen, voorlopig zijn hulp bevriest. GEEN VS-BU STAND Functionarissen van het State De partment hebben gisteren meegedeeld dat de VS alle economische en tech nische bijstand aan Pakistan zullen stopzetten, totdat de centrale regering met een nieuwe lijst van ontwikke lingspro jekten komt, waarbij ook de huidige situatie in Oost-Pakistan in aanmerking wordt genomen. Tegelijkertijd deelde een woord voerder mee, dat de Amerikaanse re gering vergunning heeft gegeven om 100.000 ton graan naar Oost-Pakistan te verschepen. WASHINGTON (DPA) De Ame rikanen moeten in de toekomst voor zichtig zijn met hun eetgerei. De autoriteiten van de levensmiddelen branche deelden dinsdag in Washing ton mee dat „miljoenen" exemplaren keramische borden, pannen en wat dies meer zij op plaatsen waar inge brande motieven zijn aangebracht lood en kadmium bevatten. Ter ver troosting voegden zij eraan toe: „bij normaal gebruik, dat wil zeggen bij het eten behoven de Amerikaanse gezinnen geen vrees voor vergiftiging te hebben. Ze moeten etenswaren al leen niet voor langere tijd op of in dit gerei bewaren. Op het Catshuis spraken enkele ministers gisteren met de voor zitters van de werknemers- en werkgeversorganisaties. Op de fo to van links naar rechts: NKV- vgorzitter Mertens, CNV-voorzit- ter Lanser, minister Lardinois landbouw), premier Biesheuvel en NVV-voozitter Ter Heide. BELFAST (RTR) In de nacht van dinsdag op woensdag is in de Noordierse hoofdstad Belfast opnieuw een Britse militair doodgeschoten. Hij bevond zich in een patrouillewagen die op de kruising van Andersontown Road en Stewartstown Road dóór sluipschutters met een automatisch wapen en een geweer onder vuur werd genomen. De wagen werd ge troffen door twintig tot dertig kogels. De drie andere inzittenden bleven on gedeerd. Het was de tiende Britse militair die dit jaar in Noord-Ierland is ge dood. Maandag was in het district Falls Road en wachtpost door een sluipschutter doodgeschoten. „Provi sionals" van het ondergrondse Ierse republikeinse leger (IRA) verklaarden zich daarvoor verantwoordelijk. Ze zeiden dat de militair was ^geëxecu teerd" als vergelding voor de dood van twee burgers, die vorige week in Londonderry door Britse soldaten waren neergeschoten. RAALTE De 57-jarige L. J Beu- wer en de 58-jarige G. J M. Hoge- man, beiden uit Raalte, zijn gister middag in die gemeente om het leven gekomen. Dit gebeurde toen de heer Beuwer met zijn auto achteruitrij dend in de naast de weg gelegen We tering/terecht kwam Beide mannen verdronken. BEIROET, DAMASCUS (AFP, Reuter, AP, UPI) De Jordaan se strijdkrachten zijn gisteren bij het aanbreken van de dag een massaal offensief begonnen te gen de bases van de Palestijnse commando's in Noord-Jordanië, en in het Jordaan-dal. Aldus heeft de Palestijnse commando beweging meegedeeld. De strijd, waarbij reeds honderden Palestijnen gedood of gewond zouden zijn, werd voornamelijk in de beboste heuvels van Jerash en Aljoen ge voerd. Ongeveer drieduizend Pales tijnse commando's hebben zich daar in vijf bases verschanst. De Jordaan se troepen zouden hun aanval hebben ingezet met een hevig artilleriebom bardement. Vervolgens zouden twee gepantserde brigades, twee bataljons stoottroepen en de Jordaanse tweede divisie zijn ingezet Het leger zou van tanks, houwitzers, licht snelvuurge- schut en machinegeweren gebruik maken. In Amman heeft een regerings woordvoerder de berichten over de geveohten tegengesproken. Hij had het over „de gewone, dagelijkse inci denten", waarvan het niet „de moeite waard" was om daarover melding te maken. Volgens hem was er niets ernstigs aan de hand. Dat er wel degelijk iets aan de hand is, blijkt uit berichten van rei zigers, die van Amman in Beiroet aankwamen. Zij vertelden, dat alle burgerlijke verkeer op de weg van Amman naar Jerash werd tegenge houden en dat de auto's terug moes ten keren. Volgens het Jordaanse ministerie van binnenlandse zaken werd giste ren in Amman een wapenvoorraad ontdekt, waarvan onder meer anti- tank-mijnen, machinegeweren en ontplofbare middelen deel uitmaak ten Een man werd gearresteerd. (Volgens het laatste akkoord tussen de Palestijnen en de Jordaniërs mochten de Palestijnen geen wapens in Amman houden, red.). Het Algemeen Commando van de Palestijnse Revolutie heeft gisteren in een communiqué meegedeeld, dat overal branden zijn uitgebroken als gevolg van de bombardementen door het leger en dat er gisteren tot aan zonsondergang heftige man-tot-man- gevechten zijn uitgevoerd. Het vluch telingenkamp Gaza, dat op 38 km ten noorden van Amman ligt, zou onder een hagel van granaten liggen, waar van er „tientallen per minuut" wor den afgeschoten. De commando's zou den hun aanvallers met de bajonet in de hand tegemoet treden en met de uitroep: „Allah Akhbar" (Allah is groot). Uit Amman werd daarentegen gemeld, dat kroonprins Hassan (de broer van de koning) gisteren aanwe zig was bij oefeningen van het leger en de luchtmacht op een niet nader genoemde plaats in het land, waarbij met scherpe munitie werd geschoten. Koning Hoessein, die naar Rabat was gereisd, om aan koning Hassan van Marokko zijn persoonlijke felicitaties met diens lijfsbehoud en zijn condo leances met het verlies van diens loyale generaals en kolonels aan te bieden, is gisteren naar Jordanië te ruggereisd. De Palestijnen hebben onmiddellijk om interventie van Egypte, Syrië en Saoudie-Arabië gevraagd om een ein de aan „de bloedbaden" te maken. President Hafez al-Assad werd gewe zen op de „eervolle houding" van Sy rië bij de burgeroorlog van vorig jaar september, toen Syrische tanks Jor danië binnenrukten om de comman do's te helpen. De Syrische chef-staf, generaal Moestafa Tlass, heeft zijn Jordaanse collega, Mohammed Khalil Aibdel Dayem, opgebeld en hem het verzoek overgebracht om de gevechten, die hem „verdriet en pijn" bezorgden, onmiddellijk te beëindigen, opdat alle geschillen in „een broederlijke geest" besproken konden worden. Het Palestijnse Nationale Congres, dat in Cairo bijeenkwam is voortijdig ontbonden om alle leiders in de gele genheid te stellen bij de gevechten aanwezig te zijn. De Palestijnen zeg gen dat er in het vluchtelingenkamp Gaza hongersnood is uitgebroken, omdat de Jordaniërs het kamp al sinds een week van de buitenwereld afsluiten. Het sturen van voedsel en medicamenten is door het bombarde ment onmogelijk geworden. Zes drie-tonners, een AMX-tank en een takelwagen van het 44-ste Pantser Infanterie Bataljon uit Zuid-Laren zijn bij Nieuw-Schoone- beek in drassig veengebied wegge zakt. De zes drie-tonners kwamen vorige week vrijdag met manschap pen van een kaartleesoefening in Duitsland terug. Vlak over de grens reden zij door een verkeerde weg aanduiding van begeleidende mare chaussee een zijweggetje van de Europaweg in om even te rusten. Het weggetje kon de wagens niet dragen en bij het draaien zakten zij in het moeras. Bij pogingen om de wagens los te trekken kwamen ook de takelwagen en de AMX-tank vast te zitten. De genie wil nu proberen met een helikopter de voertuigen uit de zuigende veenbodem te lichten. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Een DC-8 heeft gisteren op Schiphol schielijk de start moeten onderbreken, toen de vier banden klapten van de rechter poot van het landingsgestel Door het harde remmen, ook op de ge sprongen banden, ondervond het lan dingsgestel zoveel druk, dat een der oliedrukleidingen sprong waardoor olie op de baan stroomde. De brand weer van Schiphol spoot veiligheids halve wat blusmateriaal op de olie maar behoefde verder niet in actie komen. Het vliegtuig, van de Ameri kaanse chartermaatschappij Capitol Airways, vervoerde groepen van het NW, CNV en de Coöp. De passa giers zijn later met een ander vlieg tuig naar Vancouver vertrokken. 10 dagen OPRUIMING Exclusieve Meubelen FAUTEUILS BANKEN KASTEN SECRETAIRES TOONKAMERMODELLEN 20-50 korting Smyrna karpetten 200 x 300 van 335.— 2.39.— 225 x 325 van 395.— 289.— extra grote maten 250 x 350 van 485.— 369.— BULTHUIS Verkoop: BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25 LEIDEN RABAT (UPI, Reuter. AP) Tien hoge Marokkaanse officieren zyn gis teren, terwijl ze „Lange leve koning Hassan" riepen, geëxecuteerd voor het leiden van de mislukte, bloedige staatsgreep tegen hun leider. Met hun handen op de rug en zonder blind doeken voor, waren zij vastgebonden aan palen, die tien meter uit elkaar stonden. Hun uniformen waren ont daan van onderscheidingstekenen. Na de terechtstelling defileerden militairen van leger, luchtmacht en marine langs de lichamen om ze te bespuwen. Terwijl de executie plaats vond ('s middags om 12.15 uur), vaar digde koning Hassan een bevel uit waarin reservisten opgeroepen wer den de loyale eenheden te versterken. Bovendien gaf Hassan de opdracht de haven van Casablanca af te grende len om voortvluchtige komplotteurs de pas naar de zee af te snijden. Functionarissen verklaarden dat de koning, die ternauwernood aan de dood ontsnapte, spoedig de leiding van het leger zal veranderen. De staatsgreep heeft het leger onthoofd. Terwijl vier generaals, vijf kolonels en een majoor als verraders gisteren werden doodgeschoten, schoten de opstandelingen zaterdag twintig hoge officieren, onder wie vier generaals, dood. Voor de coup telde het Marok kaanse leger 15 generaals.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1