RIVO wil trek van IJsselmeerpaling naar zee beletten TV-commentaar Verslaafde aan heroïne Kwaliteit water oorzaak? De mens Merckx stierf in gevangenis Internist stuurde patiënt met schurft naar huis PTT speurt vier etherpiraten op Autoverzekering zou 25 procent duurder moeten Fusie Panam-Twa? r Wapens ontdekt na autobotsing DINSDAG 13 JULI Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN Het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek (RIVO) onderzoekt de mogelijk heid om het IJsselmeer „aal- dicht" af te sluiten om te voor komen dat alle paling de wijk neemt naar zee. Het RIVO neemt proeven met een afscheiding met behulp van elektriciteit en met licht. Prof. dr. P. Korringa, de directeur van het RIVO, ver moedt dat de paling naar de Waddenzee vertrekt vanwege de slechte kwaliteit van het water in het IJsselmeer. De paling wordt in de Waddenzee van een veel mindere kwaliteit als de paling uit het IJsselmeer. waar de vissers op het ogenblik teleurstellen de vangstresultaten hebben. Het RIVO overweegt om binnen kort de proeven voor afsluiting van het IJsselmeer voor paling op grote schaal te gaan nemen in de spuisluis van Den Oever. De palingen zouden door electriciteit en licht afgeschrikt moeten worden en daardoor gedwon gen worden hun vertrekplannen ie laten varen. NIET AANGENAAM De paling vertrekt naar open 7.ee omdat daar de omgeving aangenamer is dan in het vervuilde IJsselmeerwa- ter. ..De aal „smeert hem" altijd als het leven niet naar zijn zin is, wan neer hij het niet gezellig genoeg meer vindt", zegt prof. Korringa. „Wanneer de experimenten van het RIVO slagen en de paling gedwongen kan worden in het IJselmeer te blij ven. kunnen pas de precieze redenen van het verdwijnen van de palingen blijken. Vindt de paling het IJssel- meerwater alleen maar niet lekker ruiken, dan is er niets aan de hand. Vindt de paling het IJsselmeerwa- ter zo vervelend dat zijn eetlust er dikwijls door bedorven wordt, dan zullen de vissers minder vette paling in hun netten krijgen. Vindt de pa ling het water hopeloos, dan stopt hij met eten en gaat hij dood." Prof. Korringa houdt zelfs rekening met de mogelijkheid dat de paling, wanneer er geen kans meer is om naar de Waddenzee te vertrekken, in het IJsselmeer een neurotisch ge drag zal gaan vertonen, als gevolg van overbevolking en stinkende om geving. Hij vergelijkt de palingen die nu het IJsselmeer voor vreugdevoller oorden verwisselen met mensen die genoeg krijgen van de stank m het Rijnmondgebied en op de Veluwe gaan wonen. Prof. Korringa gelooft niet dat het kuilverbod iets te maken heeft met de slechte palingvangsten van de af gelopen maanden. Het RIVO, dat sis wetenschappelijk instituut wel met de kuil mag vissen, heeft met die me- Dr. Kruisinga niet in beroep in zaak Meijering DEN HAAG Ex-staatssecretaris dr. Kruisinga zal niet in hoger beroep gaan tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht in Utrecht, waar bij dr.W. L. Meijering in het gelijk werd gesteld. Het ambtenarengerecht heeft op J4 juni de heer Meijering. inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in Utrecht en Noord-Holland, in het gelijk gesteld voor zijn klacht dat de staatssecretaris niet de zorgvuldig heid in acht had genomen passende bij een behoorlijk bestuur door hem tijdelijk te schorsen van zijn toezicht op de gang van zaken in de Willem Arntzhoeve. Het besluit van dr. Kruisinga was genomen zonder dat de inspecteur tevoren was gehoord. De staatssecretaris had bovendien moeten bedenken dat dr. Meijering zich gegriefd had kunnen voelen, al dus het ambtenarengerecht in zijn uitpraak van 14 juni. thode even teleurstellende resultaten gehad als de gewone vissers met de toegestane vistuigen. VERRASSING Bij het RIVO bestaat het vermoe de». dat behalve de toevoer van met afvalstoffen verontreinigd water van de Rijn, ook de nieuwe inpolderingen een rol spelen bij de gewijzigde wa terkwaliteit van het IJsselmeer. Prof. Korringa is er overigens zeker van dat wanneer het water in het IJsselmeer is verbeterd, de nakome lingen van de verhuisde paling hier weer terug gullen keren. De slechte palingvangst in het IJs selmeer dit jaar is niet alleen voor de vissers, maar ook voor het RIVO een verrassing geweest. Vorig jaar was er veel ondermaatse paling en een over maat aan voedsel. Daarom werd dit jaar veel vette paling verwacht. Dat is niet uitgekomen. Wel hebben garnalenvissers met voor de palingvangst eigenlijk onge schikt tuig in de Zeeuwse wateren en langs de Noordzeekust deze vissoort gevangen. „De palingen zitten niet waar ze horen", concludeert prof. Korringa. Van onze correspondent KAMPEN De 70-jarige G. Som- meling uit Kampen heeft bij het me disch tuchtcollege in Zwolle een klacht ingediend tegen een internist uit het ziekenhuis in zijn woonplaats. Midden vorig jaar werd de heer Som- meling op advies van de internist dr. F. L.. in het stadsziekenhuis de En gelenberg-stichting in Kampen opge nomen om behandeld te worden voor suikerziekte en hartmoeilijkheden. Halverwege zijn negen weken du rende verblijf in het ziekenhuis kreeg de bejaarde Kampenaar last van jeuk over het gehele lichaam. Op klachten daarover bij dr. L. werd geantwoord dat het waarschijn lijk aan de medicijnen, die de heer Sommeling kreeg toegediend, zou lig gen. Na zijn ontslag uit het zieken huis kreeg de heer Sommeling steeds meer last van jeuk en hij raakte zelfs herhaaldelijk bewusteloos. Eind vorig jaar werden de heer Sommeling en zijn echtgenote, die in middels ook last van jeuk kreeg, door hun huisarts naar een huidarts in Zwolle verwezen. Deze constateerde dat beiden leden aan schurft en liet de heer Sommeling in een ziekenhuis in Zwolle opnemen. Deze heeft nu tegen de Kamper in ternist een klacht ingediéhd wegens nalatigheid en nonchalance, omdat hij van mening is dat wanneer dokter L. tijdens zijn verblijf in het Kamper ziekenhuis een huidarts had geraad pleegd hem veel leed bespaard zou zijn gebleven. De heer Sommeling wil ook de in specteur van de volksgezondheid met de zaak confronteren en overweegt bij de rechter een eis tot schadever goeding tegen het ziekenhuis in te stellen. Van een verslaggever DEN HAAG De PTT heeft het afgelopen weekeinde in samenwer king met gemeente- en rijkspolitie vier klandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen. In Groningen werden de TH 143' van de 18-jarige scholier J. H. en de "Monte Carlo' van de 18-jarige electriciën E. G. het zwijgen opgelegd. In Zaandam gebeurde hetzelfde met de walkie-talkie '1044' van de 13-jarige scholier E. de B._ In het Noordbrabantse Oosterhout moest de walkie-talkie van de 14-jarige scho liere A. J. M. D. het ontgelden. Tegen alle niet-zendgemachtigden werd pro ces-verbaal opgemaakt. De meest beeldende uitspraak die we gisteravond opvingen was van een Belgisch sportcommentator bij de Tour de France. Hij zei dat achter de jietser Eddie Merckx de mens Merckx tevoorschijn was getreden na het ongeluk dat koploper Ocana was overkomen. Merckx had liever de tweede plaats behouden dan op deze manier eerste te worden. Je kunt ge makkelijk twijfels hebben over dit soort uitspraken, vooral omdat ze worden gedaan als het pleit toch al is beslecht. In het Journaal zagen we Ajax- voorzitter Van Praag Johan Cruijff veel goeds toewensen. Dat was een vergelijkbare zaak want Johan heeft het zijn club niet gemakkelijk ge maakt voordat hij zijn handtekening had gezet. Het was uit het Tour-ver slag van half z&ven trouwens moei lijk op te maken wat er nu precies was gebeurd bij die val van Ocana. De commentatoren waren in een moeilijke positie, want niemand had gezien wie er nu wel en wie niet tegen de renner waren opgereden. Voor die moeilijkheid hadden we dus het nodige begrip. Het was wel een beetje dwaas dat de rol van Zoete melk vaag bleef. Hij was kort tevo ren voor de microfoon geweest maar werd over dat onderwerp maar heel summier gehoord. In het voor-avond programma viel de door de NCRV uitgezonden docu mentaire over een groep Eskimo's op. De eerste aflevering beperkte zich geheel tot het bouwen van een kajak. Als dat zo doorgaat zal de serie zich ver kunnen houden van het alleen maar plaatjes vertonen en zal er die per worden gegraven en dus met meer aandacht worden gekeken dan bij sommige andere documentaires over vreemde volken het geval is. Ook bij de tweede aflevering van Watermerk (VARA) viel het ons op dat de toon gematigd optimistisch bleef. Het was waar dat Bosboom aan het begin constateerde edat er alleen maar een verandering in het weer nodig is om sommige binnenwateren vuiler te laten worden, maar daarte genover stond bijvoorbeeeld de ver klaring van een BBiesbosch-kenner dat we de olieramp over 'n paar jaar te boven zullen zijn. We herinneren ons duidelijk uitzendingen waarin de doodsklok over dit natuurgebied werd geluid. CJ.L. Van een verslaggever AMSTERDAM De heer P. A. Ze ven, lid van de Raad van Bestuur van Delta-Lloyd Verzekeringsgroep N.V. vindt het een „schandelijk on recht" dat autoverzekeringen de loonstijgingen niet in de premie mo gen doorberekenen. De premies voor autoverzekeringen zijn volgens hem in Nederland „spot goedkoop" en zouden zeker met 25 procent omhoog moeten, maar de prijsbeheersing van de regering maakt dit onmogelijk. De heer Zeven zei gisteren op een persconferentie van Delta-Lloyd dat het schadepercentage van autoverze keringen vorig jaar met zeventig pro cent is gestegen. Grote risico's bij bijvoorbeeld vrachtwagencombinaties kunnen niet worden geweigerd, omdat anders de overheid zou ingrijpen. „En dan is het einde niet in zicht, want dan wil len ze ook winstgevende assurantie- afdelingen overnemen", zei de heer Zeven. NEWTON (AP) Hij stierf in de gevangenis, de verslaafde aan drugs. Met veel pijn. Hij was verslaafd aan heroïne, zo erg, dat hij voor zijn arrestatie 75 doses per dag gebruikte, wat hem dagelijks 750 dollar kostte. Hij liet een gefilmde getuigenis achter, waarin hij jonge mensen waarschuwde niet te experimen teren met marihuana en hard drugs. De film is in april 1970 voor de politie gemaakt, vier maanden voor hij stierf geduren de zijn voorarrest in afwachting van een proces wegens inbraak. De film wordt nu geschikt ge maakt voor vertoning op scho len. In verband met juridische problemen met de familie van de overledene is er enige vertraging ontstaan. „Stop er mee voor je begint", zegt hij. „Iedereen in je omgeving lijdt er onder. Niemand kan het ontvluchten. Er is niets dat je niet wilt doen, er is niets dat je niet kunt doen als het op misdaad uitloopt. Drugs vormen de aansporing, de drijvende kracht". De 29-jarige zoon van een onder wijzer uit een voorstad wordt alleen maar „Dennis" genoemd om zijn vrouw en drie kinderen te sparen. Zij die marihuana gebruiken en menen dat het helemaal niet gevaarlijk is, houden zichzelf voor de gek, zegt Dennis. „Het is door de jaren heen mijn ervaring met andere druggebrui kers geweest, dat de grote meerder heid, zo niet allen, beginnen met mari huana en dan overgaan op hardere drugs. Ze zeggen allemaal dat je er mee op kimt houden wanneer je maar wilt. Ik zei het ook. Maar de jaren spreken voor zichzelf. Mijn armen, mijn benen. Daaraan kun je wel zien hoe het gaat. Je kunt er niet mee op houden. Praat je zelf niet aan, dat je het kunt, want je kunt het niet". Zijn armen en benen waren bedekt met naaldprikken. Zij waren bijna zo hard als steen na dertien jaar van injectie na injectie. Zelfs onder de nagels van zijn vingers. „Ik gebruikte iedere spier die beschikbaar was op ieder lichaamsdeel", zegt hij. Dennis vertelde zijn verhaal in een kleine voorstad van Philadelphia in de studio's van Lower Bucks-kabel-tele visiemaatschappij aan rechercheurs. Hij stemde er meei n om het te doen om de kinderen op de middelbare scho len te bereiken en hen te vertellen hoe het is een verslaafde te zijn. Dennis vertelde dat hij begon met drugs te gebruiken toen hij 16 jaar was. Toen probeerde hij heroïne. Korte tijd later going hij over op cocaïne toen hij in ging hij over op cocaïne toen hij in het kader van een ontwenningskuur het middel methadon gebruikte. „Er is geen behandeling tegen ver slaving aan heroïne. De verslaving kan gestopt worden maar alleen in het beginstadium als men er#vlug bij is. Men denkt geen ogenblik'dat metha don een soort wonderdrug is, die je kan afhelpen van verslaving. Toen ik methadon gebruikte, bevredigde het mijn fysieke drang naar drugs. Ik ver langde niet langer lichamelijk naar heroïne. Maar methadon verving niet. het psychologische gevoel en het zorg de ook niet voor de lichamelijke ver lichting die je kreeg van het inspuiten van heroïne. Dat deed methadon niet, het kon het niet doen. Niets kan „In de loop van de jaren heb ik ^VANAVONI) Rechtstreekse uitzending v.b. 2c ged. 22.20 Nieuws met o m. fllmverslag van de vandaag verreden etappe in de Ronde van Frankrijk NEDERLAND 1 NOS 18.45 (K) Pip en Zip. STER 18.50 (K) Reclame. NOS 18.55 (K) Journaal. STER 19.00 (K) Reclame. KRO 19.06 (K) Dalctart. TV-fllm voor de Jeugd. STER 19.55 (K) Recla me. NOS 20.00 (K) Journaal. STER 20.16 <K) Reclame. KRO 20.21 (K) Andy Williams Show. 2l.li KRO-Wielerronde op de wielerbaan van het Gotfert- stadion in NIJmeRen. 22.11 UO De Rode kamer. TV-fcuillcton. NOS 22.25-23.00 (K) Journaal. NEDERLAND 2 NOS 18.25 (K> Tour de Fran ce. 18.45 (K> Pip en Zip. STER 18.50 CK) Reolame NOS 18.55 (K) Journaal. STER 19.00 (K) Reclame. NOS 19.05 VrU-Uit: programma over het wel en wee van de rekreatle. AVRO •19.30 <K) Operatie minus 5 (Barrier Reef). TV-serlc. STER 19.56 (K) Reclame. NOS 20.00 Journaal. STER 20.15 <K) Re clame. AVRO 20.31 Peyton Pla ce, TV-feullIeton. 21.10 (K) Moskou nach Noten, showpro gramma 22.05 AVRO'S Televi- zler Magazine. NOS 22 55-23.00 OC> Journaal. Hilversum 1 408 m. KRO 18.30 Nieuws. 18.41 Ac tualiteiten. 19.00 Nabeschou wing Ronde van Frankrijk 1971. 19.05 CS) Lichte muziek (opn.). 20.00 (S) Gevarieerd muziekprogramma. 22.25 Over weging. 22 JO Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Relsoogst: toeristisch magazine. 23.15 (S) Lichte muziek 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum 2 298 m. AVRO 18.00 NWS. 18.11 Radio journaal. 18.25 (S) Dansorkest The Skymasters met zangso- llst. 18.55 Amateurs musiceren. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nieuws 19.35 Vanavond: geva rieerd programma met veel muziek. 22.30 Nieuws. 22 40 Me dedelingen. 22.45 Radiojour naal. NOS 22.55 (S) Zln-tulg nr. 43: Kunstkroniek. 23.55-54.00 Nieuws. -NEDERLANDS 19.00 Tienerklanken. 19.28 Sportlva 71. 19.43 Mededelin gen. 19.45 Nieuws met o.m. flitsen uit de vandaag verre den etappe In de Ronde van Frankrijk. 20.15 Zoeklicht. 20 20 Wachtwoord, quizprogramma. 20.50 (K> De vrolijke vrienden - Hongaarse tekenfilm. 21.00 (K> 13e Europese Beker voor Zangvoordracht te Knokke. Hilversum 1. 402 m. NCRV 7 00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.) (7.25 Horen en zien: 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Hier en nu: actualiteiten). TROS 8.00 Nieuws. 8.11 Verzoekplatenpro- gramma voor de militairen. <8.30-8.32 Nieuws: 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). 9.30 Voor de kleuters. 9.45 (S) Geschikt... voor UI: Pianorecital. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 nieuws. 11.03 Ak- tua-Magazine: Nieuws, nieuw tjes. reportages, kpmmentaren en muziek. 11.55 Mededelingen. KRO 12.00 (S) Vna twaalf tot twee (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actalitelten: 13.00-13.05 Raden maar...). NCRV 14.10 (S) Herdenkings programma Arnold Schönberg. 15.00 in 't zilver: voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Meisjeskoor met pianobe geleiding. 16.15 Radiostrip voor de kinderen. 16.30 Jeugdland. 17.30 NCRV en bloc: actueel programma met muzikale il lustratie. (17.50-18.00 Overheids voorlichting). Hilversum 2. 298 m. VARA 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Muzikale Och tendpost (gr.). (7.33-7.38 Van de voorpagina.) VPRO 7.54 Deze dag. VARA 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Muzikale ochtendpost (verv.). (Om plm. 8.35 Van alle markten thuis.) 9.00 Radioweekblad met om 9.35 Waterstanden: 10.15 Ko ning Klant: 10.30 De Weekbla den: 11.00 Nieuws: 11.03 Op de koffie: informatie en commen taar. 12.00 (VARA/AVRO) Al leen op een eiland: dagboek van Godfried Bomans. 12.10 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 12.25 Openluchtconcert door de Amsterdamse Polltlekapel. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualitei ten. 13.25 Speelruimte: om 13.25 Kennismaking met d« buurt bewoners; 14.00 Operettewe- reld: 14.35 Kinderkoor; 14.50 De avonturen van Allee: voor dracht en muziek: 15.10 Buurt bewoners en hun favoriete muziek: 15.40 Een grote naam van toen: profiel In muziek: 16.00 Nieuws: 16.03 Vragen- vuur; 16.25 De Toonzaal: mu ziek voor en door de Jeugd. NOS 17.02 Vonken onder de as: over Nederlandse volksverha len en volksgebruiken. 17.20 (S) Chansons wedstrijd B.R.T. - N.O.S. door het Metropole Orkest met zangsolisten. 17.40 Friese Water week 1971: Toeris tische aspekten van Friesland cn impressies van de Friese Elfstedenweek. 17.55 Medede lingen. Hilversum 3, 240 m. AVRO 9.00 Nieuws. 9.02 Platenpro- gramma. 10.00 Nieuws. 10.03 Radiojournaal. 10.08 Arbeidsvi taminen. (11.00 Nieuws.) NOS 12.00 Nieuws. 12.03 Nordrlng 1971: de Eddy Becker Show. AVRO 13.00 Nieuws. 13.03 Ra diojournaal. 13.06 Licht platen- programma. 14.00 Nieuws. 14.03 Gimmick. 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Lichte grammofoon muzlek. (17.00 Nieuws: 17.02-17.05 Radiojournaal.) minstens 12 tot 15 mensen zien dood gaan aan heroïne. Ik heb mensen in cellen zien sterven. Ik heb mensen op daken zien sterven, in badkamers en benzinestations." Dennis vertelde ook dat hij stal om drugs te kunnen kopen. De politie be loofde hem dat hij niet vervolgd zou worden als hij voor de camera zijn ervaringen wilde vertellen. In de loop der jaren heb ik lichte misdaden gepleegd zoals winkeldief stallen, het innen van ongedekte cheques of het stelen van cheques uit brievenbussen waarmee de mensen geld terug kregen van de belastings dienst. Dat was in de tijd dat ik maar kleine bedragen nodig had om mijn verslaving te financieren. Maar toen mijn verslaving opliep tot 75 doses per dag moest ik mijn toevlucht nemen tot steeds zwaardere misdaden omdat ik zeer dringend geld nodig had. Het is overduidelijk dat je geen 750 dollar per dag uit iemands brievenbus kunt vissen of door middel van winkeldief stallen kunt bijeen vergaren. Een verslaafde is niet gevaarlijk zolang als hij zijn drugs kan krijgen, maar als hij in een situatie komt die het nodig maakt een misdaad te ple gen dan deinst hij niet terug voor geweld. Een verslaafde kan iemand doden om aan geld voor drugs te ko men. Ik zeg dit niet om iemand bang te maken of om iets zoveel te benade- drukken. Ik zeg gewoon wat de fei ten zijn. Als ik zelf ooit in de positie was gekomen dat ik geen geld zou hebben kunnen krijgen tenzij ik iemand verwondde, zou ik geen mo ment geaarzeld hebben alles te doen wat nodig was om het geld te krij gen NEW YORK Volgens de New York Times hebben Pan American World Airways en Trans World Airli nes afgelopen vrijdag fusiebesprekin gen gehouden. In de loop van deze week zou opnieuw een bijeenkomst tussen beide maatschappijen plaats vinden. Er was geen onmiddellijk commentaar van beide maatschap pijen te verkrijgen. Vanavond te zien Nederland t KRO 19.05 Daktari; 20.21 Andy Williams Show; 22.11 De Rode Kamer, tv-feuilletos. Nederland AVRO. 19.30 Operatie minus, tv-serie; 20.21 Peyton Place; 21.10 Moskou nach Noten, show; 22.05 Televizier. Vanavond te horen Hilversum I KRO. 19.05 Lichte mu ziek uit eigen produikties; 20.00 uur De muziek van Eys, gevarieerd mu ziekprogramma; 22.50 uur Reisoogst, toeristisch magazine; 23.15 uur Lichte muziek. Hilversum II AVRO en NOS. 18.55 uur Amateurs musiceren: brassband; 19.35 uur Vanavond, gevarieerd pro gramma; 22.55 uur Zin-tuig no. 43; kunstkroniek. Igor von Percha 199 luch oegtiji rie eir ns, ge ama 1 jende omet( rschri gele erde rvoer nfron nnerij leana'i wee wildi ndigh( Tour lied re word ir Lui begr >e rer fs de uitbi Mei ïtbaai otste ig vai eite c gele t het hij. Alexander Berckheim keek op de klok: vijf over acht. Ze hadden nog drie uur de tijd. "Waarom vertel je mij dat alles?" vroeg hij terwijl hij een nieuwe sigaret opstak met bedachtzame bewegingen!, waarachter hij zijn on rust trachtte te verbergen. "Waarom?" Vera tilde haar hoofd op. Ze keek hem aan, maar haar ogen met de kleine vlammetjes van de petroleumlamp in haar pupillen keken in het verleden, pogend de beelden en de gebeurtenissen van die tijd weer op te roepen, alsof het alleen daar vanaf hing, met hen, met Alexander, maar ook met zichzelf definitief in het reine te komen. "Ik moet het", zei ze. "Ik wil dat je het weet. Alles. Het is be langrijk. Wij hopen dat wij hieruit zullen komen. Maar we weten het niet. En ik zou later niet graag tegen mijzelf moeten zeggen..i Eigenaardig. Aan Sipjagin denk ik als aan een vreemde ging ze na een tijdje verder, terwijl de geluiden van buitenaf amper hoorbaar tot hen doordrongen: voetstappen op straat, gedempte, angstige stem- He men in het grote huis, de langgerekte tonen van een accordeon... "Een groot, gevaarlijk kind. Gewelddadig. Zwak. Achterdochtig en goedgelovig. Egoïstisch en eigengereid cn toch weer bereid zichzelf op te offeren. En altijd onberekenbaar. Hij zou mij met een klap van zijn vuist hebben kunnen doden, terwijl ik soms aan hem kon zien dat daar nog maar weinig aan scheelde. Ik wist het, maar eigenlijk dacht ik toen - eigenlijk kan hij mij niets aandoen. Wat hij ook deed, het raakte mij niet. En nuHet is als een schaduw. Verdienen. Een vreemde man, die kwam en ging, zonder meer achter te laten dan een gevoel van verveling en van afschuwEn misschien een beetje medelijden. Daar veranderde ook niets aan, toen ik merkte dat ik een kind van hem verwachtte. In werkelijkheid was het niet zijn, maar mijn kind. Ik weet niet of je dat kunt begrijpen Ze keek op, glimlachte vluchtig en streek een haarsliert uit haar voorhoofd. Het haar viel meteen weer terug, Alexander Berckheim boog zich voorover, schoof het weer opzij, terwijl hij een ogenblik de toppen van zijn vingers op haar slapen liet rusten, waaronder hij het kloppen van haar bloed voelde. "Ik probeer het", mompelde hij. "Als twee mensen van elkaar houden, dan zijn zij als een gesloten cirkel", zei Vera na een tijdje terwijl er tussen haar wenkbrauwen een steile rimpel verscheen van inspanning om de juiste woorden te vinden. "Je kunt niet zeggen waar de een begint en waar de ander ophoudt. Ze zijn éénZonder einde. Krijgen ze een kind, dan ont staat er binnen die cirkel een nieuwe cirkel: die omsluiten zij beiden. Leven twee mensen echter langs elkaar heen, dan zijn zij twee cirkels die elkaar vaak helemaal niet raken. Terwijl het kind altijd slechts een cirkel is in een van hen. In die van de moeder. De vader heeft geen toegang. Hij heeft het kind verwekt, maar hij blijft een vreem de." "Ik begrijp het zei Alexander Berckheim. Ze heeft het door gemaakt en alleen doorstaan, dacht hij. Ze werd vernederd, misbruikt, ze droeg een kind, ze bracht het in een goederentrein ter wereld en verloor het, terwijl jij;aan haar getwijfeld hebt... Egoïsme. Ge krenkte trots. Een erbarmelijke, kleinzielige jaloezie. "Ik heb je onrecht aangedaan", zei hij. "Nu weet ik dat." "Onrecht? Jij?" Vera keek hem verrast aan. "Ik houd van je." "En toch?" "Des te meerEen cirkel. Zonder einde. (Wordt vervolg Van een verslaggever AMERONGEN Een pistool, een revolver, een hoeveelheid bijbehoren de munitie, inbrekerswerktuigen en een portefeuille met 20.000 gulden werden maandagmorgen gevonden in een personenauto die betrokken was geraakt bij een botsing. De wagen reed op rijksweg 12 bij Amerongen achterop een geparkeerde truck met oplegger. De twee inzitten den, de 34-jarige Ph. J. A. uit Alk maar en de 27-jarige R T. K. uit Delft, moesten naar een ziekenhuis in Veenendaal worden gebracht. De Delftenaar kon in de loop van dezelfde dag uit het ziekenhuis wor den ontslagen. Hij vertelde bij het politieverhoor dat zij de wapens bij zich hadden uit zelfverdediging. De politie stelt een onderzoek in. Belfcie - Nederlands. 13.30 - 14.30 en 17J5 - 18.25 Ronde van Frankrijk. 103; „Ja, ik hoor het al", zei Richard, toen smidje Verholen was binnengeko men en nogmaals zijn ver haaltje had afgedraaid. „Jij bent dus Verholen, hè? Jij bent de man, die bij mij zevenhonderd vijftigdui zend dollar moei komen halen. Ik zal ze je geven. Heb je wat om het in te doen?" „Nou en of", zei de smid. „Onder mijn kiel draag ik een stevige leren beurs. Die heb ik aan een tcuw zomaar op mijn blote lijf." „Dat lijkt me een fijne beurs", zei Richard. „Laten we dan nu maar meteen gaan tellen." Met verba zing keek smidje Verholen naar oude Richard, die aan iafel ging zitten temidden van een onvoorstelbare hoeveelheid munten, bankbiljetten en zakjes goudstukken. „Jongejonge, wat een geld!" zuchtte de smid „Allemaal schijn", zei Richatd. „Allemaal modder, allemaal slijk. Geld is de wortel van alle kwaad! Als het aan mij lag, cTan telde ik helemaal niet. Dan zei ik: pak maar zoveel je wilt, Verholen. Hoe eerder ik van de rommel af ben, hoe liever het mij is. Maar ja, een vakbekwame kassier mag dat niet doen, hè! In ons vak moet je precies tellen. En dat zijn er dan precies zeven honderd en vijftigduizend. Tel ze maar na. Verholen. Ik doe Andy Malone geen dollar tekort". Smidje Verholen telde het ontvangen geld precies na en borg het onder zijl >oi kiel. „Ziezo", lachte hij. „Een knappe jongen, die het daar vindt!" jere Eilaas, de smid wist niet dat ergens langs de weg een ongunstig persoon o£er de loer lag, die Sugarface heette en vast dreigende wapens met zich voerders „Doe je mijn groeten aan Andy", zei oude Richard, toen de smid weer afschei D>n nam. „Natuurlijk", antwoordde deze en daar ging hij alweer, terug naar deu' ranch van Stinky Andy. Toen hij het stationnetje van Cowtown passeerdi v zag hij dat daar nog licht brandde. En van onder de houten ballustrade klonk ee< een stem, die riep: „Hee Verholen, ouwe streenzer! Kom eens hier!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6