CHAOS MET VLIEGCHARTERS Kissinger in gesprek met Noordvietnamees? De onderontwikkelde coup tegen Hassan Sr en Jij - B Zweden dichter bij EEG JULI DINSDAG 13 JULI 1971 BUSSUM „Het is in Nederland op het gebied van de goedkope vliegcharters gewoon een beestenbende, een totaal chaotische toe stand. Wie goedkoop op reis wil, krijgt te maken met bepalingen, die ronduit belachelijk zijn, naar willekeur worden gehanteerd en dus ook op grote sehaal ontdoken. Een lijn zit er niet in en de controle van de Rijksluchtvaartdienst wordt alleen uitgevoerd als de KLM daarvoor een seintje geeft", zegt de Bussumse reisorganisa tor G. G. Gerkens. heiös afgeg n N< n <de in za Dit Eun :t uil e op nerli pro< S g€ van issie ichti tanha Mieke Grishaver, het Nederlandse deelneemstertje aan de Miss Young International-verkiezing in Japan, vertrok gistermiddag van Schiphol De heer Gerkens, tevens voorzitter van de Federatie van Reisadviseurs, ervoer enkele weken terug zélf wat de gevolgen van die chaos kunnen zijn: enkele tientallen Nederlandse passa giers, die hij had geboekt voor een reis van het Duitse bureau Südost Reisen, mochten evenmin als een groep wan zestig Duitsers, die ook bij de groep behoorden, van de RLD niet van Schiphol naar New York vertrekken. Een dag later bleek dat wél te kunnen vanaf de Brusselse luchthaven. Gerkens: „dit is een sprekend voor beeld van de grilligheid, waarmee de RLD optreedt. Een week ervoor nog was een vertegenwoordiger van Süd ost Reisen bij de RLD in Den Haag geweest om de passagierslijsten te laten zien en aan te tonen, dat alle deelnemers ten minste een half jaar lid waren van de Deutsche Kulturzirkel. Dat was een van de bepalingen, die de RLD stelde voor het afgeven van een vergunning van goedkope vluchten. Die lijsten werden toen in orde be vonden. Maar ik heb toen direct ge zegd: jongens, daar komen moeilijk heden van. Dat is inderdaad ook uit gekomen. Op Schiphol volgde controle en omdat enkele passagiers hun lid maatschapskaart niet bij zich hadden ze hadden deze wel degelijk al lang tevoren toegestuurd gekregen werd de hele groep vastgehouden". Gerkens vindt dat een kwalijke ont wikkeling, omdat de chartermaat schappijen kopschuw worden gemaakt door dit optreden van de RLD. „Het is aL duidelijk merkbaar, dat zij Schip hol gaan mijden. Grote maatschap pijen als American Flyers, Ona en Trans International Airlines hebben Nederland al opgegeven en zijn naar Duitsland vertrokken. En er zullen er nog meer volgen. Een jiieuwe Indonesische charter maatschappij probeert het hier zelfs niet eens en begint deze zomer direct al in Frankfort met goedkope retour vluchten voor 1600 gulden naar Indo nesië. Dat Nederland daardoor een berg kostbare deviezen derft, is een duidelijke zaak. Dat alles door het op treden van de RLD en de machtsposi tie van de KLM. De KLM wil die buitenlandse con currentie gewoon niet op Schiphol. En zij hoeft maar met de vingers te knip pen of de RLD komt te hulp, voert een controle uit en vaardigt een start verbod uit. Ik noem het geen toeval ligheid meer, dat nog nooit een KLM- charter aan zo'n controle is onderwor pen. Datzelfde geldt voor Martin Air, waar de KLM een zeer dikke vinger in de pap heeft. Transavia daaren tegen. een maatschappij, die volledig los staat van de KLM, wordt weer wél gepakt. De torpedering van de goed kope Surinaamse-vluchten is er een treffend voorbeeld van". Oneerlijk Weck Terug van niet weggeweest. Geen vakantie met wilde avonturen, maar toch Het simpele leven zelf heeft zijn aantrekkelijkheden. Zoals het dage lijks wieden van het oerwoud van mijn bloembakken, de algemene schoonheidsbehandeling van de planten in de vensterbank, het uit mesten van de archiefkast en het niet op de klok kijken, maar tijdloos doordraaien van de dag met een rustpunt wanneer geest of lichaam dat wensen. Toch wel een ontdekking gedaan in die week. De Westlanders zullen het misschien dwaasvinden, dat het nog een ontdekking was. Het was in Naaldwijk, waar twee zijden van het centrumplein verzon ken zijn in oude tijden en twee kan ten het streven naar vernieuwing la ten zien. We hebben de rug naar de ver nieuwing gekeerd en liepen natuur lijk het kleine kronkelstraatje naast de kerk in En dan het hofjerozengeur en zonneschijn Een cactuskwekerij, een museumpje in de oude kapel en al lemaal vriendelijke mensen, die de bezoeker wegwijs willen maken. Een lusthof van stilte, waar het avontuur schuilt in het steeds weer opmerken van verfijnde details. Duizendmaal mooier dan het be roemde Bagijnenhofje in Brug- Ook voor het eerst in 't Woudt ge weest. Er wat staan dromen, omdat hier in de vorige eeuw zich een ro mance heeft afgespeeld. Een handvol huizen en een kerk en achter de kerk de pastorie. Het verhaal gaat dat vanuit de' zolderkamer aan de achterkant van die pastorie met beddelakens geseind werd naar het notarishuis in Wateringen, Vanwaar dan prompt antwoord kwam Dominee had namelijk zoons en de notaris dochters.er is een brui loft van gekomen! De koster was helaas niet thuis en de kerkdeur gesloten, wel werd er naarstig op het kerkhof gewerkt, waarbij een transistorradiootje vro lijke wijsjes rondstrooide We zijn doorgekronkeldniet op de dreigende flatmassa's van Delft af, maar over de dijk en langs het water naar Schipluiden, waar St. Cecilia net aan het feestvieren was na vijftig kennelijk succesvolle ja ren. Rust- en eindpunt: Likkebaarts- hoeve. Behalve likkebaarden kan men er ook de ogen uitkijken. Het leuke is, dat je beide er rustig doen mag. Of dat nu boven op de hooizolder is, waar de knusse schemer heerst op de ruime deel waar een met boeren bont gedekte tafel lokt of in de zij kamer met een nog echte bedstee, waarin het opgemaakte bed pronkt Tocht met verrassingen en ook wel verbazingen. Waarom ze in Naaldwijk voor het beeldige oude raadhuisje een mon sterachtige caravan parkeren; waar om de Haagse V.V.V. geen woord weet te vertellen over het West- land Volgens Gerkens kan die chaotische toestand, waarin allerlei beperkingen het goedkope charterverkeer belem meren, snel worden opgelost door gewoon al die bepalingen overboord te gooien. „Ik begrijp best, dat de lijnmaat- schappijen zich bedreigd voelen door goedkope charters, maar de wijze waarop zij zich hiertegen verzetten, is verkeerd en oneerlijk. Er wordt ge konkeld en maar wat aangerommeld. Het hele probleem zou uit de wereld zijn als goedkope charters slechts aan deze voorwaarde zouden moeten vol doen: een vaste datum voor vertrek en een vaste datum voor terugkeer. Officieel is dat ook nu al zo, maar er zijn talloze mogelijkheden om die be palingen te ontduiken. maar als je maar lang genoeg wacht slaag je daar ook wel in". De Bussumse touroperator is ervan overtuigd, dat het uitvoeren van zulke charters een lucratieve bezigheid is. „Het bewijs daarvoor is, dat er in alle delen van de wereld nieuwe maat schappijen worden opgericht. Vroeger bleven de activiteiten van de charter maatschappijen beperkt tot Europa en Amerika. Nu zie je ze ineens overal opduiken. Vaak opgericht met Ameri kaans kapitaal. Een voorbeeld daar van is de luchtvaartmaatschappij, waarmee Maleisië onlangs is begon nen. De Amerikanen stoppen er geld G. G. Gerkens: „Een beestenbende.. in en het land is maar wat blij, dat het daardoor ineens ook kan meedoen met het vlagvertoon in de lucht". Volgens Gerkens trekken de win sten, die daarmee worden gemaakt, ook de onderwereld aan. „Ik heb be wijzen in handen, dat verscheidene Amerikaanse charterbedrijven hele maal in handen zijn van Maffia. Een van die maatschappijen heeft zelfs een kantoor in de Amsterdamse binnen stad. Jongelui worden door dit bureau de stad ingestuurd met stencils, waar in goedkope reismogelijkheden naar Amerika worden aangeboden. Dat al les natuurlijk niet volgens de regels, maar het blijkt mogelijk". Vreemd Gerkens wil al die chaotische toe standen uitbannen. „Om dat te berei ken zullen eerst die beperkende regels moeten worden opgeheven. Het is toch een wel zeer vreemde situatie, dat de verantwoordelijkheid voor verre bui tenlandse reizen in handen wordt ge legd van de secretaris van de een of andere vereniging. Zo'n man schrijft leden in, huurt vliegtuigen, kortom: hij organiseert hele reizen. Alleen maar omdat dat de enige mogelijkheid is om goedkoop te kunnen vliegen. De RLD heeft dat nu eenmaal zo bepaald: voordelig charteren kan alleen maar wanneer dat een vereniging doet, die niet het reizen tot doel heeft. Een damclub bijvoorbeeld, of een vereni ging van natuurgenieters. Is dat niet een zotte situatie? Zou dat werk niet veel beter in handen van dc vakman kunnen worden gegeven, in casu in die van de reisbureauman?" Vakman buitenspel Gerkens: „wat nu gebeurt, is een aanfluiting voor de vakman. Hij wordt op deze manier buitenspel gezet. De passagier wordt helemaal overgele verd aan de man, die van reizen in feite maar weinig weet. Die man kan natuurlijk heel bonafide te werk gaan maar hij mist de vakkennis. Zul ke zaken horen thuis bij een reisbu reau". De Bussumse touroperator wil daar mee maar zeggen, dat er snel wat moet veranderen in de ondoorzich tige wereld van de charterreizen. ..Over de hoofden van de passagier heen wordt gevochten om belangen. Het verleden heeft bewezen, dat de klant daarvan de dupe kan worden. En als er niet snel nieuwe spelregels worden opgesteld, zullen zich zeker nog meer drama's voordoen". Hippies Je moet alleen de wegen kennen. Ga maar eens op Kennedy Airport in New York kijken. Daar zie je tal loze hippies, die erin slagen voor een appel en een ei naar Europa te vlie gen. Ze stellen zich op bij de „gates" voor de chartervluchten, wachten tot een half uur voor vertrek, vragen of er nog stoelen vrij zijn en boeken dan voor zo'n 350 gulden. Natuurlijk mag dat niet, maar de chartermaatschap pijen doen het toch omdat elke dollar, die op het laatste moment binnen komt, is meegenomen. De Amerikaanse Rijksluchtvaart dienst (CAB) zou daartegen kunnen optreden, maar in de praktijk is dat onmogelijk. Er vertrekken uit New York zoveel charters, dat je een halve politiemacht nodig zou hebben om controle uit te oefenen. Op Schiphol zijn die manoeuvres wat moeilijker, PARIJS (Reuter, UPI) Henry Kissinger, president Nixons adviseur voor bui tenlandse aangelegenheden, confereerde gisteren met Amerikaanse topfunctiona rissen over liet jongste vre desvoorstel van de Viet Cong, maar verdween daarna plot seling, hetgeen tot de specu laties leidde dat hij geheime besprekingen voerde met een afgevaardigde van Hanoi. Nadat hij 's morgens had over legd met David Bruce, de Ame rikaanse onderhandelaar in Pa rijs, weigerde hij te antwoorden op vragen van journalisten of hij plannen had om Le Due Tho, lid van het Noordvietnamese polit- buro, te ontmoeten. In New Del hi, van waaruit hij gisteren was gekomen, had hij echter ver klaard geen belangstelling te hebben avoor een dergelijk ge- Koning Hassan II van Ma rokko (in het midden, met zonnebril) legt zijn hand op de kist van een hoge officier, die vermoord werd tijdens de mislukte staatsgreep. Rechts koning Hoessein van Jordanië door Michael Stein „Zijne Majesteit, Koning Hassan II, staatshoofd en opper bevelhebber van de strijdkrachten, houdt de teugels van de macht in Zijn handen met de heldere blik en de wijsheid, die altijd Zijn daden ten gunste van het volk hebben gekarakte riseerd". Met deze woorden kondigde luitenant-generaal Mohammed Oufkir, de minister van binnenlandse zaken en Marokko's sterke man, zondagochtend vroeg aan, dat de operette-achtige maar bloedige staatsgreep tegen het leven en de macht van koning Maulay Hassan II op een fiasco was uitgelopen. De minister riep alle burgerlijke en militaire autoriteiten op, om zich onder de wettige leiding van de vorst te scharen, „die altijd het devies van ons dappere vaderland voor ogen houdt: God, Vaderland en Koning". Met dit devies is de stand van za ken in het huidige Marokko bijna 1i waarheidsgetrouw omschreven. Slechts de volgorde van de te vereren zaken zou verwisseld moeten worden: God, Koning en Vaderland. Erg be- langrijk is het verschil echter niet, "omdat Hassan II en Sharif is uit de familie der Alawieten, een reeht- Ufstreekse afstammeling van de schoon zoon van de Profeet. Een dergelijke afstamming is in het Neijzeer traditionele Arabisch-islamiti- sche Marokko en gedeeltelijk ook bij de Berber-stammen, die ongeveer oof eenderde van de bevolking uitmaken, van het hoogste belang. Want in de islam geldt van oudsher, dat de ge meenschap der gelovigen en de ge- der burgers een onont- da warbaar gegeven is. Dit is waar- ste schijnlijk ook de belangrijkste reden cht< voor het mislukken van de zo stunte- krt lig opgezette staatsgreep. tQsv vo de Hf TRADITIONEEL De kadetten van de militaire aca demie immers, die de putsch moesten uitvoeren, werden waarschijnlijk zeer terecht door hun meerderen >g zodanig gewantrouwd als te tra ditioneel denkend, dat zij onder valse voorwendsels voor politieke doelein den werden gebruikt, die met hun igen ideeën in strijd waren De officieren deelden de jonge sol daten namelijk mee, dat het leven van Zijne Majesteit vanwege een dreigende staatsgreep gevaar liep en dat zij daarom de koning door middel van een aanval op het paleis en de paleisgasten terzijde moesten staan. Volgens Hassan II zouden de ka detten door drugs- nog verder gesti muleerd zijn om in de kortst mogelij ke tijd zo veel mogelijk hogere perso den uit het Marokkaanse openbare 'even naar de andere wereld te hel pen Hassan commentarieerde tic coup als „een staatsgreep in Lybische stijl met al zijn onvolkomenheden, fouten en alles wat maar infantiel is". Te gelijkertijd gaf hij toekomstige com- plotteurs de goede raad om allereerst de steun van de mensen in de sleutel posities te verwerven, wat de vier op standige generaals hadden nagelaten. ,.Ze bezetten", aldus Hassan, „het radio-station, maar niet het gebouw van de posterijen. Wél het ministerie van binnenlandse zaken, maar niet het gebouw van de staatsveiligheids dienst". Volgens de koning .zouden de opstandige generaals en kolonels er beter aan hebben gedaan om hem als pressie-middel te gebruiken. Uit het feit dat dit allemaal was nagelaten, concludeerde hij. „dat het allemaal erg onderontwikkeld was". Deze cynische analyse is volkomen juist. Maar niet alleen de uitvoering van de coup was „onderontwikkeld", de reden om tot zo'n staatsgreep te komen was al eveneens typisch voor een Afrikaans ontwikkelingsland. Want Marokko vertoont al die ken merken, die inhaerent zijn aar* een hypertraditioneel ontwikkelingsland. WERKLOOSHEID Nog steeds hebben dc rijke fami lies, die in het verleden heer en mees ter over hun clans waren, de macht op economisch en op politiek gebied in handen. Het enorm uitgestrekte platteland vereert de koning eerder om zijn religieuze leiderschap hij is de Imam aller gelovigen dan om zijn politieke leidersrol. In de steden neemt het proletariaat voortdurend toe en aan de meest elementaire so ciale voorzieningen is tot op heden niets gedaan. De werkloosheid is immens; één op de acht Marokkaanse mannen heeft geen werk. Hassan heeft weliswaar vele honderden schooltjes laten op zetten, maar de kinderen leren daar niet veel anders dan de Koran uit het hoofd te reciteren. De studenten krij gen typisch voor zö vele ontwikke lingslanden i— na hun studie geen emplooi, als zij geen belangrijke fa milierelaties hebben om hen vooruit te helpen. Dus is voor vele jongeren het leger nog de enige toegangsmogelijkheid om zich maatschappelijk enigszins te ontplooien. Het is dan ook geen ge heim, dat in dit leger drie stromingen aanwezig zijn: zij. die een sociale re volutie in Egyptische of Lybische stijl zoeken; zij, die onvoorwaardelijk het patroniserende gezag van de koning aanvaarden en daarop hun carrière willen bouwen; en zij. die een Ara- bisch-socialistische koers nastreven naar het model van de doctrines die de Baëth-partij stelt. Het is onbekend, welke idee de op standelingen van afgelopen zaterdag voor ogen stond. BOOSDOENERS In Rabat worden nu afwisselend Egypte, Lybië en Syrië als de grote zondaars en aanstichters achter de schermen genoemd. Hassan heeft al publiekelijk verklaard, dat er geen twijfel aan bestaat, dat buitenlandse mogendheden bij de voorbereidingen van de aanslag betrokken waren. Een maand geleden werd Algerije als één van de boosaardige wroeters achter de sociale onrust bij de linkse intel lectuelen genoemd. Dat al deze landen direct geïnter venieerd zouden hebben, lijkt niet zo waarschijnlijk. De zondebokken kan men met evenveel reden in het eigen land zoeken. Tenslotte komen in de hele Arabische wereld de laatste ja ren twee slogans steeds 'krachtiger opzetten: socialisme en Arabische eenheid. Niet voor niets voelen de verschil lende Arabische regimes zich ver plicht om in hun onderlinge propa ganda elkaar regelmatig met de kre ten om de oren te slaan, aangezien zij tegenover hun bevolkingen wel ver plicht zijn daaraan tenminste verbale aandacht te schenken. ANALFABETISME In Marokko, waar het gemiddelde jaarinkomen per gezinshoofd slechts 700 gulden per jaar bedraagt (de overgrote meerderheid ligt m.a.w. ruimschoots onder dit bedrag, aange zien hierin ook de inkomsten vermeld zijn van de schatrijke, heersende fa milies), waar naar schatting minstens 80 procent van de bevolking niet le zen of schrijven kan en waar men gemiddeld niet ouder dan 47 jaar wordt, is het overduidelijk, dat met name in studenten- en vakbondskrin gen de heftige wens leeft om radicale sociale veranderingen aan te brengen, die vanzelfsprekend ook de politieke machtsopbouw raken. Voor die ver anderingen voelt juist de koning in zijn rol van absolute machthebber bitter weinig, omdat daardoor ook zijn gezag aangetast zou worden. TOCH VERSCHIL Marokko lijkt daarmee op die an dere fossielen-regimes in de Arabi sche wereld: Jordanië, Saoedisch- Arabië en Koeweit, waar de konink lijke families en/of hun huishoudin gen de absolute macht in handen hebben. Met dit verschil alleen, dat er meerdere partijen zijn, dat een lichte vorm van oppositie nog getole reerd wordt en dat een zekere mits niet al te grote mate van vrije meningsvorming en -uiting nog mo gelijk is. In dit opzicht is Marokko heel wat toleranter dan de meeste re gimes in de Derde Wereld, of deze nu progressief, schijnprogressief of reac tionair zijn. Een ander verschil met bijv. Jorda nië cn Saoedisch-Arabië is, dat het overgrote deel van de bevolking in Marokko in tegenstelling tot de Arabische zuster-landen zich nog steeds sterk met het vorstenhuis ver bonden voelt. Niet in het minst, omdat de dynas tie van Hassan II al sinds 1660 over Marokko heerst en het koningshuis, zelfs door de Fransen tijdens hun ko loniale avonturen in Noord-Afrika, in naam althans gerespecteerd werd. Bovendien heeft Hassan II het enorme voordeel, dat zijn vader. Sul tan Mohammed V, zich onmiddellijk na zijn troonbestijging niet de Marok kaanse onafhankelijkheidsbeweging verbond. Marokko is daarmee het enige traditioneel-Arabische land, waar de troon zonder compromissen een bondgenootschap met de nationa listen aanging in de strijd tegen de koloniale overheerser. ANTICOMMUNISTISCH Vandaar, dat de koninklijke macht het in Marokko nog wel even zal kunnen uitzingen. Maar Marokko, dat in het Westen zo'n uitstekende naam heeft als een redelijk stabiel, anti communistisch land, zal echter uit eindelijk de zo hoognodige revolutio naire veranderingen niet kunnen te genhouden. Ook in de toekomst zullen daarom nieuwe komplotten tegen de ver ouderde, feodale staatsstructuur wor den gesmeed, zoals dat in de afgelo pen tien jaar eveneens gebeurd is. Alle politieke processen, zoals het proces in Casablanca tegen 193 linkse personen, dat op 15 juni jl. begon, op grond van hun al te revolutionaire activiteiten, zullen deze ontwikkeling niet kunnen tegenhouden. De opluchting" vart-koning Hoessein van Jordanië en van koning Faisal van Saoedisch-Arabië, dat hun broe der-koning aan het bloedbad van za terdag is ontsnapt, zal daarom toch slechts van tijdelijke aard zijn. Want na de terrèurgolf tegen progressieve of semi-progressieve krachten, die men nu verwachten kan, zal de onte vredenheid van de stedelijke bevol king toch steeds verder groeien. Daardoor zullen er ook in Marokko sociale veranderingen komen. Of die goedschiks of kwaadschiks afgedwongen zullen worden, zal voor een belangrijk deel van het inzicht en de goede wil vari- Hassan II afhangen. sprek. Aangekondigd werd dat Kissinger 's middags zijn bespre kingen op de Amerikaanse am bassade zou hervatten. Maar Kissinger keerde niet terug en de Amerikaanse ambassadeur ver klaarde dat de adviseur besloten had te werken in zijn verblijfplaats. „Hij heeft een hoop rapporten samen te stellen, omdat hij morgen dc presi dent zal ontmoeten", zo werd eraan toegevoegd. Maar de pers en andere waarnemers waren eerder geneigd aan een andere mogelijkheid te den ken: een ontmoeting met Le Due Tho, wiens komst naar Parijs gevolgd werd door het aanbieden van het jongste vredesplan. De Verenigde Staten reageerden uiterst koel op deze voorstellen tij dens het overleg van verleden week. Van de hand gewezen werden ze ech ter niet Het was echter een voorlopige reactie, omdat het Witte Huis wilde wachten op de terugkeer van Kissin ger, die een reis door Aziatische hoofd steden heeft gemaakt, waarschijnlijk om daar de reacties op het plan te peilen. Le Due Tho heeft gisteren onthuld, dat Noord-Vietnam en de Viet Cong samen hun laatste vredesaanbod heb ben uitgewerkt en het openbaar ge maakt hebben op een moment dat de Verenigde Staten volgens hen zwak ker waren dan ooit. „Nog nooit waren de Verenigde Staten in zo'n slechte positie", meende Tho, die wees op de werkloosheid, inflatie, betalingsbalans en andere moeilijkheden met de dollar. ..Wat de publieke opinie betreft, die was juist opgeleefd door de publi- katie van onze Pentagon-documenten, die aan de publieke opinie heeft dui delijk gemaakt de ware oorzaken van het conflict in Indo-China en in het bijzonder de rol, die Richard Nixon daarin gespeeld heeft", aldus Tho, die de titel „speciale adviseur" van de Noordvietnamese delegatie heeft. „Daarom kwam ik naar Parijs om de situatie te bespreken met Xuan Thuy en mevrouw Binh", aldus het polit- buro-lid. Uit de Pentagon-documenten blijkt overigens dat de CIA het jongste vredesaanbod van de Viet Cong reeds drie-en-een half jaar geleden ver wachtte. In een analyse voor presi dent Johnson, die hem echter nooit bereikt heeft, werd gezegd: „Bij de besprekingen zouden de communis tische voorwaarden inhouden de op richting van een nieuwe „coalitie regering", die in wezen, zo niet naar buiten, door de communisten zou worden overheerst. Ten tweede zou den zij staan op een garantie over een terugtrekking van de Amerikaan se troepen binnen een nauwkeurig omschreven periode.'1 Beide voor waarden zijn onderdeel van het jong ste voorstel. STOCKHOLM (DPA) De Zweed se regering acht kennelijk een asso- ciëring met de EEG niet meer uit gesloten. Minister van Handel Kjell- Olof Feldt zei maandag in een inter view met het conservatieve blad „Svenska Dagbladet", dat men een handelsovereenkomst tussen de Ge meenschap en Zweden als een te smalle basis voor samenwerking kan zien. Men zou het daarom eens kun nen worden over een associëring .zonder dat men daarvoor de naam associëring behoeft te gebruiken". Begin van dit jaar nog was in Stockholm de gedachte aan een asso ciëring als niet-acceptabel omschre ven. Minister Feldt zal morgen in Brussel samenkomen met vertegen woordigers van de Europese Commis-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5