Zes dagen lopen van de Hoek - Den Helder Onervaren raadslede] kunnen school gaan Prinses Marianne in Swaensteyn door Leen Post Ministers verdelen werk van onderwijs en wetenschappen Miljoen schade bij brand in Tegelen Trawler en jacht zinken, drie opvarenden vermist Pas Nederlan EEG-ingezeten langer geldig Amsterdam w centrum vooi topsport Urker gewond 1 demonteren va oud Duits kam Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN Gemeenteraadsleden, die kersvers en on ervaren een gemeenteraad binnenstappen, hebben over bet algemeen vaak te lijden onder het gevoel veel te weinig van allerlei politieke en maatschappelijke zaken te weten om zinnig te kunnen meepraten of meebeslissen. Juist door dat gebrek aan kennis, hebben ze de indruk dat ze door burge meester en wethouders soms in een bepaalde richting gema nipuleerd worden, waartegen ze eigenlijk bezwaar hebben, maar waar ze niet veel aan kunnen doen omdat ze niet ge noeg kennis bezitten om andere mogelijklieden voor te stellen en uit te diepen. Vooral de gemeentebegroting is een stuk, dat maar zeer weinig nieuwe raadsleden kunnen lezen en doorzien. Dit is enige tijd geleden op een studiebijeen komst van gemeenteraadsleden gebleken. blijkt wel uit het aantal cursisten: sedert augustus van het vorig jaar volgen 2500 gemeenteraadsleden deze cursus. Opgaven HOEK VAN HOLLAND Over smaak valt niet te twisten zegt een oud volksgezegde en zeker niet als het over „vakantie houdengaat. Dweept de één met oogver blindende shows op het door spotlights bedwelmde Broad wayde ander voelt zich pas in zijn hum, wanneer hij de strakke teerlucht van ruwe vissersboten aan Siciliaanse stranden kan opzuigen. Zoekt de één z'n rust in een verlaten Frans dorp. waar alleen de namiddagse klokslagen attrac tieve momenten van een warme dag vormende ander heeft pas écht vakantie, wanneer hij op een overvol terras wereld, stad en leven, ja alles tegelijk, op zich in kan laten werken. Hoe groot de verscheidenheid in het „vakantie houden" is, bleek gisteren weer eens duide lijk vlak voor het bekende Jagershuisin Hoek van Hol land. Want voerde daar een bijna niet aflatende stroom vakantie gangers naar het strand om een dag niets te doen; even verder stelde zich een groep van niet minder dan vijfhonderd deel nemers op om zes dagen te gaan lopen. En dat nog tegen betaling ook! Van start ging de bekende Strand Zesdaagse van Hoek van Holland naar Den Helder. Zes dagen lang wandelen langs Neerlands strand en daarmee tegelijk deelnemer zijn aan een uniek evene ment, dat zijn weerga in Europa vrij wel niet vindt. Want waar kan men zo'n grote onafgebroken afstand langs het strand afleggen? Dertien De Strand Zesdaagse van Hoek van Holland naar Den Helder wordt deze week voor de dertiende keer gehou den en hoewel de organisatoren het op dat cijfer niet zo gezien hebben, twijfelen ze er niet aan of ook deze Zesdaagse belooft een enorm succes te worden. Niet minder dan vijfhon derd deelnemers hebben zich als wa re trimmers en aktieve tegenvoeters van de bermtoerist aangemeld. Dit aantal is vele tientallen keren groter dan vorig jaar! Ook het aantal bui tenlanders, dat meeloopt, is aanmer kelijk toegenomen. Duitsers, Ameri kanen, Belgen, om maar enige natio naliteiten te noemen, nemen aan de Zesdaagse, die bij de start een beetje aan de Nijmeegse vierdaagse deed denken, deel. De oudste wandelaar is een vieren- zeventigjarige deelnemer uit Essen in Duitsland, de jongste is een zevenja rige scholier. Zwaar De Strand Zesdaagse, die dertien jaar geleden uit particulier initiatief ontstond en in die eerste jaren slechts enkele tientallen deelnemers trok, is vooral de laatste jaren tot een bijna monsterachtige massale groep uitge groeid. Maar in de ruimte van strand, zee en lucht merkt men niets meer van de omvangrijkheid van de groep. Daar komt nog bij, dat de meeste deelnemers in kleine groepjes ver trekken en gedurende de komende dagen ook bij elkaar blijven. De Zes daagse is lang geen gemakkelijke wandeltocht. Elke dag zullen de deel nemers zo'n slordige vijfentwintig ki lometer onder hun zolen krijgen. De meesten zijn dan ook bij aankomst in een overnachtingskamp meer dan moe. Tenten De organisatoren hebben met over leg de trajecten zo aantrekkelijk mo gelijk samengesteld. De afgelopen nacht werd in de pleisterplaats Was senaar overnacht. De komende nach ten wordt er in Noord wijk, Velsen, Egmond aan Zee en Callantsoog door gebracht. Iedere deelnemer heeft z'n eigen tent meegebracht en elke avond ont staat op een geïmproviseerd terrein zo een compleet tentenkamp. De meesten zullen zo ongeveer om vijf uur op hun pleisterplaatsen arri veren. Daar wordt de warme maaltijd gebruikt, die geheel door een aantal dames vanuit Den Helder verzorgd wordt. De meeste deelnemers lopen in groepen. Dat is niet alleen gezellig, maar het loopt gemakkelijker ook. Eén van deze groepen telt drie gene raties onder zijn deelnemers. Stevig doorstappend en genoeglijk keuve lend lopen hier een grootmoeder, een moeder en 'n dochter vol goede moed, dat ze het eindpunt zullen bereiken mee. Overigens staat het voor lang nog niet iedereen vast, dat ze het eindpunt zullen halen. Want uit de praktijk blijkt, dat elk jaar nog heei wat deelnemers hun wandelen moe ten opgeven. Vorig jaar betrof dit aantal zelfs tien procent. En ook nu rekenen de organisatoren erop, dat zeker honderd deelnemers de Strand Zesdaagse niet geheel kunnen uitlo pen. Bezemwagen Om toch vooral de strandtocht van Hoek van Holland naar Den Helder aantrekkelijk te houden en er geen disciplinaire mars van te maken, mo gen deelnemers, die uitvallen tijdelijk van een zogenaamde bezemwagen ge bruik maken. Voor de volhouders ligt bij de eindstreep in Den Helder een begeerde herinneringsplaquette klaar, die hoe kan het ook anders uitgevoerd is in een schoenenhak Bij de start vanmorgen in Hoek van Hol land was de stemming van de deelne mers. de dertig man tellende staf en EHBO-team bijzonder goed. De weersomstandigheden waren voor een dergelijke mars niet slecht. Zaterdag zullen we jiveten hoevelen er ook d:t jaar weer in geslaagd zijn deze bekende Strand Zesdaagse van Hoek van Holland naar Den Helder tot een goed einde te brengen. Alhoewel ruim vijfhonderd deelne mers meelopen in de Strand-Zes- daagse merkt men in de ruimte van strand, zee en lucht weinig van dit grote aantal. Voor al deze onervaren en onzekere gemeenteraadsleden bestaat er sedert enige tijd e^n cursus burgerschaps kunde, speciaal gericht op de ge meentepolitiek en alles wat daarbij te pas kan komen. Deze cursus, „De Ge meenteraad", is een uitgave van de in 1968 opgerichte stichting Burger schapskunde, een stichting, die steunt op de gezamenlijke politieke partijen, vrouwenbonden en politieke jonge renorganisaties. De stichting is indertijd opgericht, omdat er vooral behoefte gevoeld werd aan voorlichting over de demo cratie en het leven in en met de de mocratie. Men is in eerste instantie begonnen met een algemene cursus over burgerschapskunde (op school heet dit vak maatschappijleer), die bedoeld was voor elke geïnteresseer de. Daarna kwam de cursus „De Ge meenteraad", speciaal bedoeld voor gemeenteraadsleden en bestuurders van plaatselijke afdelingen van poli tieke partijen, die veel te maken heb ben met de gemeentepolitiek. En ten slotte is men begin dit jaar gestart met een cursus burgerschapskunde, speciaal van jongeren. Alle lopen erg goed, maar vooral de cursus voor de gemeenteraadsleden blijkt in een enorme behoefte te voorzien. Hoe blij veel gemeenteraadsleden zijn met deze schriftelijke hulp bleek onlangs, toen men voor het eerst een bijeen komst voor cursisten organiseerde, waar een enquête werd gehouden on der de deelnemers. Bovenaan Organisator van de cursus, de heer Th. J. Schouten, over deze enquête: „Opvallend groot is het aantal ge meenteraadsleden, dat voorlichting wil hebben over financiële zaken. Ik geloof, dat je rustig kunt stellen, dat bijna geen enkele nieuw gemeente raadslid financieel zo deskundig is, dat hij een begroting kan lezen en begrijpen. Voorlichting over financiën staat dan ook bovenaan het wensenlijstje van de cursisten. Wij hebben daar in onze cursus trouwens ad mee gere kend. In de huidige cursus zijn vier lessen aan gemeente-financiën ge wijd, waarbij een stuk begroting van een kleine en een grote gemeente worden bekeken. Verder blijken onze cursisten met name voorlichting te willen hebben over woningbouw, subsidiebeleid, milieuhygiëne, com missies (hoe deze gemeentelijke in stellingen fungeren), de uitvoering van de bijstandswet, ruimtelijke or dening, gewestvorming en onderwijs. Verscheidene deelnemers willen ver der graag cursussen hebben, die aan dacht besteden aan zaken als jeugd zorg, recreatie, sport en openbaar vervoer. Natuurlijk is zo'n enquête erg belangrijk voor ons. Op grond hiervan kunnen we beslissen, wat we allemaal in onze cursus opnemen." Dat de cursus „De Gemeenteraad", die onder leiding staat van de Am» sterdamse hoogleraar sociologie prof. dr. G. Kuiper Hzn. (met als vaste me dewerkers o.a. drs. Hans Gruijter^ drs. H. van Ruller, wethouder van Amsterdam, mr. H. E. Phaff, direc teur Vereniging Nederlandse Ge meenten, drs. F. K. Langemeijer, bur gemeester van Warmond, en vele an deren), veel belangstelling heeft, - Ipgllgjjgj|i0^igp||jgg VOORBURG Uit het huwe lijk van Willem Frederik, Erf prins van Oranje-Nassau en Frederika Wilhelmina, prinses van Pruisen, werd in Berlijn, waar zij in ballingschap leefden, op 9 mei 1810 geboren prinses Wilhelmina frederika Louise Charlotte Marianne. Eerdere kinderen uit dit huwelijk wa ren prins Willem, de latere ko ning Willem II en Willem Fre derik, met wie zij respectievelijk zeventien en dertien jaar in leeftijd scheelde. Een deel van haar leven heeft prinses Marian ne in Voorburg doorgebracht en in deze gemeente, in Museum Swaensteyn in de Herenstraat, wordt tot en met 8 augustus een tentoonstelling over haar leven gehouden. Prinses Marianne was in haar jeugd een levendig opgewekt kind. De houding van haar ouders ten op zichte van haar was eigenlijk te liefdevol: de koning kon haar, zijn lievelingskind, niets weigeren en Wilhelmina was te zachtaardig. Tij dens haar jeugd verbleef prinses Marianne veelvuldig op Het Loo. waar haar vader, inmiddels koning Willem I geworden, in 1825 een boerderijtje voor haar liet bouwen, dat tijdens haar afwezigheid was toevertrouwd aan de zorgen van de vrouw van Harmen Lukas van Loe- nen, huisknecht ten paleize Met „Vrouwtje van Loenen" heeft Ma rianne tot kort voor haar dood een regelmatige briefwisseling onder houden, die grotendeels bewaard is gebleven. Die opvoeding werkte door. ook toen zij volwassen was. Het troetel kind was nog steeds gewend haar zin door te drijven. De energie, de koppigheid en ook het zakentalent van haar vader waren haar f niet vreemd. Door het verstandig behe ren van haar talrijke goederen, zoals het landgoed Kamenz in Silezië en het slot Rienhartshausen met de daarbij behorende landerijen nam het vermogen van de van huis uit toch al rijke prinses voortdurend toe. Nog op hoge leeftijd ondernam zij inspectiereizen om nauwkeurig op de hoogte te zijn van de toe stand van haar bezittingen. Haar liefdeleven werd gekenmerkt door een groot aantal moeilijkheden. Na een kortstondige verloving met de Zweedse prins Gustaaf Wasa werd prinses Marianne op 14 sep tember 1830 in de echt verbonden met haar neef prins Albert van Pruisen. Dit huwelijk werd een tra gedie. Hun naturen harmonieerden volstrekt niet met elkaar en de prin ses trof in Albert niet de man, die haar in haar huwelijk zou kunnen leiden en steunen In het begin van 1842 was de toestand tussen hen bei den onhoudbaar geworden en pogin gen om het paar te verzoenen, mis lukten. Na de scheiding werd het de prin ses verboden een voet in Pruisen te zetten en omstreeks die tijd had zij in Voorburg de inmiddels verdwe nen buitenplaats Rusthof gekocht. Later verwierf zij tevens het aan grenzende Noordervliet en het ooste lijker gelegen Leeuwesteyn. Tot het gevolg dat Marianne naar Voorburg vergezelde behoorde Johannes van Rossum (1809 - 1873), echtgenoot van Catharina Wilhelmina Keyser. Met deze Van Rossum, die enkele jaren tevoren als lakei-koetsier in haar dienst was getreden, ontwikkelde zich op Rusthof een diep contact, waarvan eind 1848 bleek dat dit niet zonder gevolgen was gebleven. Dit leidde tot Mariannes echt scheiding, die in maart 1849 op Al berts vordering werd uitgesproken en tot haar tijdelijk vertrek uit Voorburg: begin juli 1849 reisde gij af naar het Heilige Land, onder meer in gezelschap van Van Rossum. Tot aan de dood van Van Rossum heeft Marianne met hem samenge leefd, zonder zich te storen aan het schandaal dat zij veroorzaakte. Zij was gewend te doen wat zij van plan was en stoorde zich niet aan het oordeel van anderen. Juist deze karaktertrek bracht haar er toe om met Van Rossum en Johannes Wil lem, hun onecht kind, openlijk te leven. Zij heeft er zelfs voor gevoch ten om dit kind een naam te geven. Het kind stierf op 12-jarige leef tijd in 1861, waarin ook Van Ros- sums vrouw, in Den Haag woonach tig, kwam te overlijden. De laatste decennia van haar leven bracht Ma rianne afwisselend door op Rusthof in Voorburg en op Reinhartshausen, waar zij, tien jaar na haar vriend en raadsman, op 29 mei 1883 overleed. Voorburg heeft aan prinses Ma rianne veel te danken. Zo droeg zij grotendeels de bouwkosten van het raadhuis, deed zij een belangrijke gift voor de bouw van de voormalige N.H.-pastorie en schonk zij voor de dorpskerk het orgel. Het Museum Swaenesteyn is ge opend dinsdag, donderdag en zater dag van een tot vier uur en op zon dag van twee tot vijf uur. Zoals het bij een rechtgeaarde cur sus betaamt, staat er in elke les een aantal opgaven. „We hebben gemerkt, dat maar een klein percentage ge meenteraadsleden dit huiswerk maakt", zegt de heer Schouten. De secretaris van de stichting burger schapskunde, de heer A. J. van Haas- teren, directeur van de Leidse Onder wijsinstellingen, voegt daaraan toe. dat slechts 20 a 25 procent van de cursisten de opgegeven opdrachten maakt. „Overigens mogen we hieruit niet concluderen, dat de meeste cursisten de lessen ongezien in de kast schui ven, echt niet. Maar heel veel cursis ten hebben natuurlijk geen tijd om keurig al die opgaven te gaan zitten uitwerken. Bovendien is het zo, dat elk gemeenteraadslid een speciaal aantal gebieden krijgt toegewezen. Voor hem zijn dus ook niet alle les sen van even groot belang." Dat het niet alleen jonge gemeen teraadsleden zijn, die de cursus erg waarderen (de gemiddelde leeftijd van de cursisten ligt zo omstreeks de 35 jaar), blijkt uit het feit, dat be paalde gemeenten, zoals Utrecht, een collectief abonnement voor al haar gemeenteraadsleden neemt op de cur sus. Toch komt het grootste aantal cur sisten uit de kleinere gemeenten. „(Heel begrijpelijk", vindt de heer Schouten. „In grote steden kan een gemeenteraadslid nog eens gauw naar de plaatselijke afdeling van zijn poli tieke partij stappen om hem eigens mee te helpen. In kleine plaatsjes hebben gemeenteraadsleden deze gug- DEN HAAG De twee ministers die zijn benoemd aan het ministerie van onderwijs en wetenschappen, mr. C. van Veen en jhr. mr. M. L. de Brauw, hebben hun werkzaamheden verdeeld. Minister Van Veen neemt voorlopig het directoraat-generaal voor het onderwijs met inbegrip van het hoger beroepsonderwijs voor zijn rekening, en de afdelingen van algemene aard, met uitzondering van de afdeling rijksstudietoelagen in Groningen. De andere Groningse af deling (tegemoetkoming studiekosten) ressorteert wèl onder minister Van Veen. Het personeelsbeleid van het directoraat-generaal voor het onder wijs en dat van wetenschappen be hoort ook tot de taak van minister Van Veen. Hij oefent dit personeels beleid uit in overeenstemming «net minister De Brauw. Minister De Brauw is belast met de aangelegenheden betreffende het we tenschapsbeleid en het wetenschappe lijk onderwijs. Ook de afdeling rijks studietoelagen berust onder hem. Minister Van Veen heeft de kamer van oud-minister Veringa aan de Nieuwe Uitleg 1 betrokken. Minister De Brauw heeft zijn intrek genomen in het pand Thorbeckelaan 360, even eens in Den Haag. TEGELEN In Tegelen is gister morgen brand uitgebroken in de klei- warenfabriek Laumans NV. De bijna 2000 vierkante meter grote fabriek werd in de as gelegd door de snel om zich heen grijpende vuurzee. De brandweerkorpsen van Venlo, Tege len en Hout-Blerick bestreden de brand, maar konden niet voorkomen dat een schade van ruim 1 miljoen weed aangericht. Het bedrijf is verze kerd tegen brandschade. De fabriek lag op een paar honderd meter afstand van de plaats waar za terdagnacht een brand een loods van de dakpannenfabnek Tegula NV ver nielde. Daar was een schade van 100.000 gulden ontstaan. Volgens een woordvoerder van de Tegelse politie is er omtrent de oor zaken van de beide branden nog niets te zeggen. LONDEN De Franse trawler Thierry uit La Rochelle is dinsdag ochtend in het Kanaal van Bristol in aanvaring gekomen met de Westduit- se vrachtschip Regine. De schipper van de trawler en een bemanningslid worden vermist. Acht opvarenden konden worden gered. De trawler is kort na de aanvaring gezonken. De Regine heeft schade op gelopen aan de boeg. De Nederlandse sleepboot Utrecht, die onmiddellijk koers zette naar de plaats van het ongeluk, blijft voorlopig standby. De aanvaring gebeurde in de buurt van Land's End, de zuidwestelijke punt van de Britse eilanden. In het Kattegat is maandagavond het Deense zeiljacht Esther gezonken na een aanvaring met het Zweedse motorschip Rio de Janeiro. Een opva rende van het jacht is opgepikt. Zijn collega wordt vermist. Het ongeluk gebeurde ten oosten van Fornaes in Denemarken. DINSDAG 13 JUU gesteun veel minder. Zij voeleil daardoor ook vaak veel onzekf Dat is wel gebleken op onze komst." Gesterkt door het grote succJ de cursus voor gemeenteraadsled men enkele maanden geleden 1 nen met de cursus „Politiek ken", speciaal voor de jeugd. Uitbreiding Tenslotte enkele plannen vod toekomst van de stichting Bil schapskunde: een cursus voor van de Ondernemingsraden (waa nog overleg gaande is met wel vers- en werknemersorganisatie! 'heel misschien een cursi speciaal bedoeld zal zijn om grJ die politiek of sociaal minde* schoold zijn (zoals vrouwen jaarden), te betrekken 'bij het i ke leven. „Je zou zo zeggen, waaront aparte cursus voor vrouwen? Wl er ook erg huiverig voor. We ziej de discriminatie al om de hoel ren, maar een feit is, dat ven het grootste deel van onze hi| cursisten uit mannen bestaat. 1 blijkelijk slaan de cursussen niJ noeg aan bij vrouwen", aldus def Van Haasteren. Mieh deeh DEN HAAG De geldigheids van paspoorten die worden afgeg of verlengd ten behoeve van Ni landse onderdanen die in een de dere vijf EEG-landen wonen za vijf jaar worden verlengd. Dit de Nederlandse regering de Eun commissie meegedeeld, blijkt uit antwoord van de commissie op vraag van het Tweede-Kamerli G. Vredeling (PvdA). Door deze toezegging is de proc re die de commissie tegen Nedei aanhangig had gemaakt geschors zal worden ingetrokken zodra wetswijziging van kracht is ge pla den. Krachtens het verdrag van me kan de Europese commissie, dien een lidstaat zijn verplichti niet nakomt, deze zaak aanhai maken bij het hof van justitie. I AMSTERDAM Besprek tussen het gemeentebestuur van sterdam en de NV het Olympisch] dion hebben geleid tot de cont dat er in Amsterdam behoefte b« aan een topsportcentrum, ges voor internationale wedstrijden. Dit centrum, zo werd maandagl degedeeld op de buitengewone let vergadering van het Olympisch dion. zal worden gecreëerd op del reinen van en rond het Olymj stadion en zal bestaan uit een balaccommodatie, sporthallen het beoefen van o.a. volleybal, ketbal, tafeltennis, schermen en vendien aanvullende voorzieni zoals restaurants, keukens, kleed massageruimte, een ingebouwd visiecircuit en een studio. De uitvoering van dit projecl een enorme investering vergen, in dit vroege stadium konden geen cijfers genoemd worden, ambitieuze plan zal in ieder i meer gaan kosten dan het Ahoy-< plex in Rotterdam (72 miljoen den) het rijk en de gemeente dam zullen zeer zeker moeten springen. waai Slee zake God lang omd Van een verslaggever URK De 29-jarige Klaas Nei in Urk is bij het demonteren van oud kanon aan zijn gezicht gev waardoor hij vermoedelijk een oo| moeten missen. Het kanon werd onlangs door Urker kotter opgevist uit de Dl bocht bij Denemarken. Het is veri meei delijk afkomstig van een schip da de slag om Jutland in de eerste reldoorlog is vergaan. Het slachtt was bezig het plaatje van de ki kamer te verwijderen toen het s hoedje van de granaat die er no bleek te zitten tot ontbranding kv Met kracht werd de huls naar ac ren geslingerd midden in het gez van het slachtoffer, dat in het ziel huis van Emmeloord is opgenomt dem uitv zeer nog ditic vooi den

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4