Dr. O. Noordmans (100 jaar geleden geboren) herdacht O O O O O O O O O O O O O Biewenga van jongsat actief in politiek en- landbouworganisaties f Libië blijft verzet in Marokko steunen Puzzelboek Israël geschokt over EEG-nota Kerkje-voor-King in Budapest wordt afgebroken Groningse ontslagenen direct werk COMMENTAAR Holland Festival In Moskou 27 joden in hongerstaking Rijksweg 27 buiten landffoed Een woord voor vandaag Israël niet tegen internationalisatie Voor belediging heilige piaatsen Spaanse leger lialf jaar cel BEROEPINGSWEI 2 3 6 6 7 8 10 11 12 13 Invul-puzzel VnJ horizontaal in: 1. hoofddeksel, 2. serpent, 3. tent, 4. deel van een auto, 5. ge hechtheid, 6. vieren van een heugl ijk feit, 7. soort kers, 8. gebak, 9. uitgestotene, 10. koifhamer. 11. oogvocht, 12. deel van het jaar, 13. verzekeringsbrieL Bij juiste oplossing leest men op de cir kelt jes drie namen van een kleur. Oplossing vorige puszel 1. kraam, 2. manie, 3. manen, 4. plano, 5. api, 6. a, 7. u, 8. alt. 9. stoer, 10. ouwel, 11. renet, 12. liaan. Verticaal. 13. Anna Pau- lowna. In Israël is nogal wat opschudding ontstaan over de nota die de minis ters van Buitenlandse Zaken van de EEG-landen over de situatie in het Midden-Oosten hebben uitgegeven. De Israëlische leiders zijn van me ning. dat de nota het pro-Arabische standpunt van de Franse regering verkondigt en dat de vooruitzich ten op een overeenkomst in het Mid den-Oosten verslechterd zijn, omdat de Arabische regeringen nu een har der standpunt in kunnen nemen. In de geheime verklaring wordt aangedrongen op bijna volledige te rugtrekking van de Israëlische troe pen uit de bezette Arabische gebie den. Verder wordt gesteld, dat langs de nieuwe grenzen veiligheidstroepen van de VN gestationeerd moeten zijn. De ministers hebben zich volgens zegslieden geconformeerd aan het plan-Rogers, waarin wordt voorge steld de Israëlische troepen terug te trekken tot achter de grenzen van vóór de juni-oorlog -van 1967, afge zien van enkele kleine grenscorrec ties. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op bevel van de Hongaarse overheid wordt het kerkje dat de 35-jarige hervormde (of gerefor meerde, dat is daar het.zelfde) predi kant Nemet in de industriewijk Erd. van Budapest bezig was te bouwen ter nagedachtenis van Martin Luther King, tot de grond toe afgebroken. Dit vernemen wij in aansluiting op ons donderdag j.l. gepubliceerde be richt,waarin stond dat de Hongaarse autoriteiten enigszins in hun maag za ten met het voor hen ongewenste pro ject van ds. Nemet, omdat King's op volger ds. Ralph Abernathy in de zaak gemengd was met als gevolg dat de,ze kerkbouw veel publiciteit gekregen had. Inmiddels heeft men zijn aarze lingen dus overwonnen: het kerkje moet verdwijnen. Bovendien heeft, zo vernemen wij verder, de kerkelijke overheid ds. Nemet uit het ambt ont zet; dit zou o.m. .zijn omdat hij zon der iemand er in te kennen ds. Aber nathy bij zijn project betrokken had. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Op 18 juli 1871 werd in liet Friese Oosterend Oepke Noordmans geboren: de latere hervormde theoloog, aan wie in 1935 door de rijksuniversiteit te Groningen een eredoctoraat in de godgeleerdheid is verleend en aan wiens werk reeds drie proefschriften zijn gewijd. Dr. Noordmans, die in 1956 overleed, wordt nu ter ge legenheid van het feit dat zijn geboortedag een eeuw achter ons ligt, dankbaar herdacht in een speciaal nummer van het „Kerkhlaadje", uitgave van de „Kring van Vrienden van Kohlbrugge" (p/a Hessel Mulertstraat 7, Ommen). Voorts schreef in het „Gereformeerd Weekblad" (uitg. Kok, Kampen) de historicus dr. G. Puchinger een hooggestemd her denkingsartikel. In beide bladen wordt er bij stilge staan dat deze oorspronkelijke en in vloedrijke theoloog nooit hoogleraar is geworden. Dr. Puchinger merkt hierover o.m. op: „Hij was levens lang dorpspredikant: 1903 intrede te Idsegahuizen en Piaam; in 1910 intre de in Suameer; in 1923 intrede te La ren (Gld.), tot hij in 1943 met emeri taat ging, waarna hij zich in Lunte- ren vestigde. Hij is in discussie ge weest voor het hoogleraarschap, maar het heette dat men dit de studenten niet kon aandoen! Van Ruler, kort voor zijn dood over dit feit naar zijn mening gevraagd, antwoordde: „Ik vind het voor hem persoonlijk jam mer. Het werpt een vreemd licht op de kerk van die tijd. Of het veel schade aan de theologische weten schap heeft gedaan, is een vraag, want ook nu heeft hii een enorme dieoe invloed uitgeoefend". Groningen verhief hem in oktober 1935 tot eredoctor, en zelden zal een eredoctoraat in de theologie zozeer een zaak van de ecclesia (de kerk, red.) ziin geweest als dit. En dat is te begrijpen: zijn stem was krachtig ge noeg om ziin spirituele bezinning tot op vandaag toe doorgang te doen vin den voor diegenen d;e luisteren wil len; en rondom een ieder die wat te zeegen heeft moet d'e scheidshm van het uiteindelijk luisteren willen te trekken zijn, zodat de luisteraars van het eerste en die van het laatste uur tenslotte bijeenkomen. Misschien is Noordmans' stem wel zo pastoraal ge bleven juist omdat hij de pastorie nooit verlaten heeft. Misschien is het wel goed dat de synode hem het hoogleraarschap niét heeft aange daan!" Gepasseerd Treffend is wat hierover de her vormde emeritus-predikant W. A. Hoek (die onlangs zijn zestigjarig ambtsjubileum vierde) in het „Kerk hlaadje" vertelt: „Hier komt met kracht een herin nering bij mij boven. Dr. Noordmans was voor de zoveelste maal door de kerk, die hij zo trouw en bekwaam diende, gepasseerd. Ik voelde me ge drongen om tegenover hem aan mijn verontwaardiging natuurlijk niet hem beklagend lucht te geven, me ondertussen troostend met de zeker- WINSCHOTEN De industriële Kring Oost-Groningen zal trachten zo snel mogelijk de ongeveer 225 werk nemers van de Groninger Kledingin dustrie te Nieuweschans, die zullen worden ontslagen, elders in het ar beidsproces op te nemen. Er zijn in de streek zeker 15 tot 20 bedrijven die direct behoefte aan personeel hebben. Het vrouwelijk personeel van de Groninger Kledingindustrie on geveer 140 dames kan ook meteen in het arbeidsproces worden opgeno men. Dit kwam naar voren op een bij eenkomst van de leden van de Indus triële Kring Oost-Groningen te Win schoten, die maandagavond te Win schoten werd gehouden. De Kring zal ook bijzondere aandacht besteden aan de werknemers boven de 50 jaar. BAYONNE (AFP) Twee van de drie Rembrandts die op 3 maart jl. uit het museum Bonnat in Bayonne werden ontvreemd, zijn teruggevon den. Het zijn een „Christus aan het kruis" en een portret van een burge meester. DR. O. NOORDMANS heid, dat hij ook zonder professorale katheder veler leermeester blijven zou. «Hij antwoordde daarop, dat hij „ook wel van de grond af praten kon". Hiermee typeerde hij argeloos zichzelf. Allereerst in dat „praten". Hij, die de ware welsprekendheid be zat, was allesbehalve een „redenaar". Vandaar, dat hij voor de menigte, ook voor de kerkelijke, verborgen bleef. Hij praatte. Zo beheerste hij de stof, dat hij haar causerend kon behandelen en zonder stemverheffingen of verla gingen ons in spanning hield. Hij was, rustig hardop denkend, de grote meester van het woord". Groot leider Ds. Hoek schrijft in hetzelfde arti kel; „Toen ik hem mocht ontdekken, moet hij nog dominee in Idsegahuizen zijn geweest Het was, als ik mij niet zwaar vergis, in de „Stemmen voor Waarheid en Vrede" van dr. A. W. Bronsveld, dat hij een geschrift van de toen reeds stralend verrezen dr. A. H. den Hartog besprak. Welk een openbaring! Een onbekende dorpsdo minee uit een onbekend dorpje wor stelde met de grote De Hartog en... hield hem in bedwang! Die onbeken de was een geheel ander soort geest, maar van gelijke statuur en kracht. Sedert kon ik hem niet meer uit het oog verliezen. Van Idsegahuizen werd het Sua meer, en van Suameer Laren (Gld.). In deze gang deed hij aan de man denken, aan wie hij een meesterlijk boekje wijdde, aan Augustinus, die het niet verder bracht dan bisschop in het toenmalige Noord-Afrika we melde het van bisschoppen van het landstadje Hippo Regius. Ook Noord mans heeft een tot in de hemel stra lende carrière gemaakt, maar de aardse viel weinig op. Ondertussen is hij een van de grote leiders van zijn kerk geweest. Hij was de ziel van „Kerkopbouw" en de theoloog van de nieuwe kerkorde. Die twee zijn zeker zonder hem niet te denken". Onuitputtelijk In het „Kerkhlaadje" somt dr. H. C. Touw (met name bekend door zijn werk over het vei7et van de her vormde kerk in de Tweede Wereld oorlog) een aantal werken van Noordmans op: zijn bundels Schrift uitleggingen, zijn boeken over Augustinus en over de liturgie, zijn leken-dogmatiek „Herschepping" e.a. Uit het opstel van dr. Touw citeren we dit fragment: „Onuitputtelijk rijk aan Schrift-in zichten en -uitzichten zijn al deze boeken. Gereformeerd, en tegelijk ge richt tot de moderne mens. Het geloof van de Kerk aller eeuwen vertolkend maar tegelijk in gesprek met de moderne kuituur. „Moderner dan wat nu in de mode is. omvattender dan wat zich als katholiek aanbiedt" Wie het met betrekking tot het Holland Festival nog steeds over een cultuurfeest voor het establish ment heeft, loopt wel achter bij de feiten. Dat is dit jaar nog duidelijker gebleken dan vorig jaar, toen de wijziging in het programmabeleid zich in de manifestaties en voor de publieke belangstelling begon af te tekenen. Aan de toen al gewekte verwachting dat men bezig was te werken aan een formule die tot een levendiger en meer op de actualiteit gerichte uit komst zou kunnen leiden, is dit jaar op verschillen de manieren nog meer voldaan. Zowel de oncon ventionele opzet van de opening in Amsterdam met diverse openluchtmanifestaties als de veelzijdige muzikale circusavond in Den Haag tot slot, getuig den van begrip voor de noodzakelijk geworden doorbreking van de sleur. Wat daartussen in drie weken voornamelijk in Amsterdam en Den Haag werd gepresenteerd heeft over het geheel genomen een groter en vooral ge varieerder publiek getrokken dan ooit tevoren. Voor programma's waarvan bepaald niet gezegd kan worden dat zij de mentaliteit van het establish ment vertegenwoordigden; die integendeel eerder rechtstreeks daartegen gericht waren, zoals het programma met Italiaanse films, die juist daarom weinig kans maken in de gewone bioscopen tot vertoning te komen. Daarnaast hebben de speciaal op het jonge pu bliek gerichte voorstellingen als Esperanza en Alice in Wonderland een tot nu toe verwaarloosd deel van het publiek aangetrokken. Zelfs evidente mis lukkingen als de Bacchanten en Spinoza, en de maar door weinigen bezochte uitvoeringen van hedendaagse muziek zijn evenzovele bewijzen voor de durf waarmee het Holland Festival het risico van het onconventionele neemt. Men kan terecht stellen dat al deze evene menten toch maar weer voor een happy few zijn gegeven. Maar daar moet dan wel direct aan wor den toegevoegd dat die happy few nu meer dan ooit uit bevolkingsgroepen met verschillend ge richte interesses kwamen; doordat het voor ieder een in allerlei opzichten steeds gemakkelijker wordt zich bij die happy few te voegen. Dat is wel de meest positieve uitkomst van de koerswijziging bij het Holland Festival. (prof. Miskotte). Toch blijft het nog vaak moeilijk de samenhang en die pere eenheid van zijn verrassende uitspraken en spreuken te overzien. Telkens stellen zijn woorden ons voor vragen, lijken ze ons raadselachtig en ontoegankelijk. Hoe vaak we zijn boeken ook herlezen, ze bewaren in allerlei opzicht hun geheimen. Dat is niet toevallig, maar wezenlijk voor deze geestelijke denker, die de diep ten des Geestes alleen op verborgen wijze ons kan openbaren. Daarom blijven dr. Noordmans' boeken ons boeien en kunnen ons een machtige troost en hulp zijn als wij ze door denken. Maar zij stellen ons ook voor moeilijke vragen. Gelukkig hebben in deze jaren, na het overlijden van dr. Noordmans, verschillende theologen diepgaande studies geschreven over zijn werk, die ons helpen deze hoogst originele denker wat beter te ver staan". Dissertaties flierna attendeert dr. Touw op de drie dissertaties welke aan dr. Noord mans zijn gewijd: „Schepping en Ko ninkrijk. Een studie over de theologie van dr. O. Noordmans" van dr. G. J. Paul (Groningen, 1959); „Geest en Kerk", een studie over de leer der lazen, Noordmans nauwelijks is door gedrongen binnen de bredere bezin ning der gereformeerde kerken. Ze ker, de gereformeerde studenten die zo wijs waren in de twintiger en der tiger jaren Eltheto te volgen, wisten wat Noordmans te bieden had; Schil der nodigde hem uit tot een debat in De Reformatie; de jonge S. J. Ridder bos correspondeerde met hem in 1935, en Berkouwer schreef bij Noordmans' heengaan in Trouw van woensdag 8 februari 1956 een In Memoriam dat recht deed aan Noordmans' uitzon derlijke betekenis. Maar is Noord mans ooit doorgedrongen tot de echte lectuur van predikanten en gemeen teleden der gereformeerde kerken en andere kefken van gereformeerde de nominatie dan de hervormde?" MOSKOU Zeven-en-twintig jo den uit de Sowjet-republiek Georgië zijn gisteren in Moskou een honger staking begonnen, omdat president Nikolai Podgorni hen geen visum naar Israël wilde verlenen, zo is door joodse bronnen bekend gemaakt. De 27 hadden een petitie gestuurd aan de president en gezworen dat ze in het parlemefitsgebouw zouden blij ven, totdat ze antwoord hadden ge kregen. Toen de wachtkamer gesloten werd. trokken ze naar het telegraaf kantoor, waar ze besloten tot een hongerstaking. In een telegram stel den zij Podgorni van hun actie op de hoogte. Indien zij niet aan boord blijven, kunt gij niet gered (Handelingen 27:31). De angst het leven te verliezen zit er bij de bemanning zo in, I in weerwil van de beloften van Paulus zoekt naar middel met de ondergang bedreigde schip te verlaten. Dat middel is p zullen de reddingsloep neerlaten eii naar wal varen. Dal is t uitkomst. Daar ligt hun redding. En geheel tegen deze van de kant van de mens gezien LJ komt Paulus met de waarschuwing: Indien zij niet aan booti ven, kunt gij niet worden gered. k< Het moet een wonderlijke uitspraak geweest zijn voor hoofdm schipper. En toch men luistert weer. Misschien tegen eigen l Straks zullen ze ontdekken 'dat Paulus hun de juiste raad het geven-. i Zo kan het ook gaan in het leven van de mens. God heej var belofte gegeven, het kan allemaal met de mens in orde kotri redding is er, maar de mens zal zich aan Zijn Woord hebt houden. Wat Hij ook beveelt, de mens heeft het te doen, al l hij er niets van. We lezen vandaag Jesaja 52:13-15. wen i oeft -L Itisc Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Oud-voorzitter van het landbouwschap Ahrend Wil lem Biewenga, die zondag na een ziekte van enige maanden in zijn wo- dr. F. Haarsma (Nijmegen, 1967) en „Geest en Gestalte. O. Noordmans' bijbeluitlegging in hermeneutisch verband", van dr. H. W. de Knijff (Leiden, 1970). Kerkmuren Tenslotte willen we nog een opmer king uit de beschouwing van (de ge reformeerde) dr. Puchinger in het „Gereformeerd Weekblad" doorgeven. Hij zegt: „Er zijn momenten dat we, waar en hoe we ook staan tegenover de kerkelijke tegenstellingen van het verleden, moéten erkennen dat de kerkmuren de doorwerking van de geest gestuit hebben. Daartoe reken ik het feit dat, afge zien van enkele omnivoren die alles DEN HAAG Er is een goede kans dat bet landgoed Nieuw-Amelis- weerd ten oosten van Utrecht buiten het nieuwe trace van de Rijksweg 27 komt te liggen. De (voormalige) minis ter van Verkeer en Waterstaat, de heer Bakker, heeft de uitvoering van de werken opgeschort, omdat hij oog had voor de bezwaren van de Werk groep Amelisweerd. Deze werkgroep wees er op dat het landgoed, dat gro te natuurwetenschappelijke waarde heeft, zou worden aangetast als de nieuwe weg er dwars doorheen zou lopen. :n ïiuuie uver ue ïeer aer Al* O £ICKle vani enl6e maanaen in zijn wo- kerk van dr. Noordmans. door prof. <P> I "IOlYl ninS in Helpman overleed, is il op larsma (Niimesen. 19671 on 1 A-■-■■£3 tv V-JL aa jonge leeftijd begonnen aan zijn loop baan in de politiek en de landbouw organisaties. Hij was nog zeer jong toen hij het grote landbouwbedrijf van zijn ouders in Garsthuizen (Groningen) moest gaan beheren, maar hij zag toch kans daarnaast deel te nemen aan de activiteiten van de Groninger Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. Op 23-jarige leeftijd werd de heer Biewenga lid van de gemeente raad van Uithuizermeden. Later zat hij in de raad van Stedum. In 1940 werd hij voorzitter van de Groninger CBTB. Deze post vervulde hij ruim 15 jaar. Bij zijn afscheid van de organisatie werd hij benoemd tot ere-voorzitter. In de oorlog nam de heer Biewenga actief deel aan het verzet. In 1946 had hij een aandeel in de vorming van de Stichting voor de Landbouw, de voorloper van het landbouwschap. Binnen deze organisatie werd hij voorzitter van de hoofdafdeling socia le zaken. In 1946 deed hij ook zijn intrede in de landelijke politiek. Voor de ARP werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer. Twee jaar later maakte hij de overstap naar de Tweede Kamer, waar hij tot 1963 een zetel bezette. In 1954 beëindigde hij zijn werk zaamheden bij de Stichting voor de Landbouw en ging hij zich op het hoogste bestuurlijke niveau inzetten voor zijn provincie. Van 1954 tot 1958 was hij gedeputeerde van Groningen. Hij bekleedde deze functie nog eens van 1966 tot 1969. FELLE KRITIEK Voorzitter van het landbouwschap werd de heer Biewenga in 1960. Juist onder zijn bewind begonnen de „vrije boeren" van H. Koekoek met een bij- BARCELONA De bekende Spaanse socioloog Manado de Miguel Rodriguez (33) is door een militaire rechtbank veroordeeld tot zes maan den en een dag gevangenisstraf we gens belediging van het leger. De Miguel, die hoogleraar is aan de universiteit van Madrid, had in een tijdschriftartikel verleden jaar de cember kritiek uitgeoefend op een preek van een legeraalmoezenier. De aalmoezenier had gezegd, dat God „die Spanje liefhad, onze opstand (de opstand van generaal Franco tegen de republiek in 1936) heeft verheerlijkt, omdat Hij er het middel van heeft gemaakt, dat Hij had gekozen om het geloof te bewaren en te beschermen... Hem zij alle eeuwigdurende lof ge geven, omdat Hij ook de kruistocht onzer dagen leidt, die een bevrijding betekent van buitenlandse ideeën en buitenlandse doctrines". De Miguel had over de preek ge schreven: „Dit is niet de wijze, waar- op de soldaten op een godsdienstige en vaderlandse manier moeten wor den gevormd. De tijden zijn niet rijp voor kruistochten. Laat ons iedere ideologie eerbiedigen, zelfs de meest excentrieke. Maar laat ons geen niet- politieke instellingen zoals het leger gebruiken voor de verspreiding van ideologieën. Dat is niet eerlijk". RECIFE (KNP) De Braziliaanse politie heeft het huis doorzocht van aartsbisschop Helder Camara. Een aantal brochures van de katholieke actie werden in beslag genomen. Deze brochures dateerden van 1967 en handelen over de ontwikkelingspro blematiek van achtergebleven Brazi liaanse gebieden. R.k. universiteit daagt Vaticaan uit OMAHA (VS. KNP) Geheel in strijd met het Vaticaanse verbod om uit het ambt getreden priesters theo logische leeropdrachten te geven, heeft de theologische faculteit van de Creigthonuniversiteit in de Ameri kaanse staat Nebraska de 38-jarige ex-priester Michael Lawler tot voor zitter gekozen. Aartsbisschop Sheehan sprak van „een openlijke daad van ongehoorzaamheid". GENEVE De burgemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek, heeft in een persconferentie in Genève mee gedeeld, dat Israël geen bezwaar heeft tegen internationalisatie van de heilige plaatsen van de christenen en moslims in Jeruzalem. Hij stelde voor aan die plaatsen een extra-territoria le status te geven. Koliek verklaarde voorts, dat de christelijke geloofsgemeenschappen zeer vaak ernstige moeilijkheden on der elkaar hebben inzake hun rechten op de heilige plaatsen. „Het is voor ons dikwijls gemakke lijker om met de christenen tot over eenstemming te komen, dan voor hen om onderling tot een akkoord te ko men", zei hij. Koliek woont in Genè ve een conferentie bij van de Wereld raad van Kerken. zonder hevige campagne tegen landbouwschap. Daarbij was de Biewenga vaak mikpunt van zeerF le kritiek van de kant van de vrijef ren, die toen nog gesteund wel door de Telegraaf. Een hoogtepuif de acties tegen de heer Biewengap' de tocht van een hondertal naar Helpman, waar ze de bungj van de landbouwschapvoorzitter F' den opzoeken. De politie legde cordon om het huis. maar de liep af zonder incidenten. Toen de heer Biewenga aftradi. voorzitter van het landbouwschap^ J zen de Groninger staten hem me: weer tot gedeputeerde. In die fuij heeft hij zich onder meer beiJkfi voor de aanleg van de nieuwe E#iJ haven bij Delfzijl. In oktober trok hij zich om gezondheidsredj terug uit het provinciaal bestuur! heer Biewenga was nog lid vaifri* Zuiderzeeraad, commissaris vanr-*- Grontmij, bestuurslid van de aanj verkoop vereniging voor de land*] ^m) (Vervolg van pagina 1) Gisterochtend zijn in het leger kamp Maulay Ismail in Rabat de meeste slachtoffers van het bloedbad van zaterdag met militaire eer begra ven. Onder hen bevonden zich een aantal van Hassans meest vertrouwde militaire en burgerlijke adviseurs. Deze werden zaterdagmiddag in de zomerresidentie door de kadetten bij hun naam opgeroepen en vervolgens zonder pardon doodgeschoten. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dwrdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. HOESSEIN Koning Hoessein van Jordanië, die in het gezelschap van zijn oom en Neef, resp. Sjerif Nasser Ben Jamil en Salah Aboe Zeid, persoonlijk naar Rabat was overgevlogen om „zijn broeder" Hassan te feliciteren, woon de de begrafenis bij. Ter aarde werden besteld vier ge neraals, drie kolonels, een majoor, twee kapiteins, twee militaire artsen, twee luitenants, twee sergeanten van de staf van Hassan, een legerser- geant en drie korporaals. Afgezien van deze regeringsgetrou we militairen werd ook de minister van toerisme. Mohammed Lazrak, ge dood, evenals oud-premier Ahmed Bahnini, die president van het Hoog gerechtshof was en de Belgische am bassadeur Dupré. BESCHULDIGING De koning beschuldigde zondag avond indirect ook Egypte, dat het de coup had gesteund. Volgens Hassan hadden de laatste dagen ongeveer 600 Marokkanen In Egypte een visum voor Marokko aangevraagd. (In Egypte bevinden zich veel linkse op posanten van het huidige Marok kaanse regime, red.). Maar president Sadat van Egypte heeft inmiddels de koning eveneens een gelukstelegram gestuurd en bo vendien zijn persoonlijke gezant Sa- bry el-Kholy naar Rabat gestuurd. De Egyptische regering is door de houding van de Lybische junta (waarmee Egypte in een federatie verbonden is) in zeer grote verlegen heid gebracht en zou er zeer veel voor over hebben om op dit moment niet ook nog onenigheid met Marokko te hebben. Algerije had al eerder een speciale gezant naar Marokko gestuurd, „om zich van de feiten op de hoogte te stellen" en koning Hassan persoonlijk namens de Algerijnse regering te fe liciteren. LIBIË De Lybische regering daarentegen zet haar aanvallen op de Marokkaan se vorst onverdroten voort. Sadat heeft al zijn privésecretaris naar Ly- bië gestuurd om de dwarsliggende Lybische leiders tot inkeer te bren gen. Maar de Lybische radio ging giste ren door met omroepen uit te zenden aan „de vrije officieren van het Ma rokkaanse leger' om nogmaals te trachten de koning af te zetten. „De revolutie in Marokko is niet afgelo pen", zei een omroeper voor radio- Tripoli. „De toorts van de opstand van za terdag zal onvermijdelijk binnenkort door andere vrije officieren worden overgenomen. De opstand was slechts het begin van de republikeinse revo lutie in Marokko. De;ze revolutie zal niet eerder stoppen, dat nadat de feo dale, reactionaire monarchie terzijde is geschoven." In gelijke termen lieten zich de se- mi-officiële Lybische bladen uit. Over het Lybische ambassade-personeel in Rabat, dat door de Marokkaanse overheid onder huisarrest is ge plaatst, als represaille voor de Lybi sche inmenging in de coup, is niets bekend gemaakt. De Lybiërs zullen waarschijnlijk worden uitgewezen. Cebeco, buitengewoon bestuurslid de Stichting Noord-Groningen commissaris van de autobusonde ming Gado. Hij was officier Orde van Oranje-Nassau. De Biewenga was vader van elf kiff. ren. De begrafenis is bepaald op derdagmiddag in Garsthuizen. gis ve ■f: luto de d J. van Veen secretaris voor tuinbouw van CB1 aars de E. i DEN HAAG Het bestuur var Christelijke Boeren- en Tuin Bond heeft de heer J. van der "V £l benoemd tot secretaris voor de t t bouw. In deze functie zal hij p( 1 oktober de opvolger zijn van Bukman, die eerder benoemd tot algemeen secretaris van de Cl De heer Van der Veen (27) was tuinder te Marknesse van 1964 1969. In dat jaar werd hij bezoli secretaris van de CBTB IJsselm P polders. 'tuig tvagc dami NED. HERV. KERK Beroepen: te Arnhem „Het Do bijz. werkz.: J. Schellingerhout werkz. Groesbeek, die dit beroep heeft genomen. Aangenomen: naar Bodegraven: J. van Embden te Middelburg; benoeming tot godsdienstleraar aan Nijmeegse Scholengemeenschap Nijmegen: F. Don te Wijchen. Bedankt: voor Culemborg: J. Th. Quak te Koudekerk a.d. Rijn. GEREF. KERKEN Beroepen: te Marum: L. G. Ro/en legerpred. te Harderwijk; te Sfc kanaal: J. W. Post te Kornhorn. Benoemd: tot leraar godsdienst chr. scholengemeenschap „Overv< de" te Den Haag: A. Bolwijn te 1 landscheveld, die deze benoei heeft aangenomen. Aangenomen: naar Almelo: J. Zanden te Groningen N.O. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen: naar Breukelen: fden. M. J. Arntzen te 's-Gravendeel. Gvi. Kerken: Beroepen: te Stads rden naai, J W. Post te Kornhorn. eau i »r inj Setje iwon den de k n tht. li fcoi tie 2 iarl et 1 vfc" 1 kust de uwd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2