IBRITSE MILITAIR DOODGESCHOTEN Marokko draalt met uitvoeren executies fVixon ondersteunt «aanvallen op pers Bezoek van Ceaucescu aan Mongolië werd politiek schandaal Het Kwartet Op Ierse oranjedag Drie Franse toeristen in Engeland vermoord Muskusrat plaagt Overijssel ler W. Biewenga )8) overleden (oningin en Prins "Snaar Porto Ercole DODEN IN DE GAZASTROOK Vier mensen na botsing verbrand Links" wil regeerakkoord in Frankrijk Giftige plankton op terugtocht Meisje gewond door exploderende fles Koning Hoessein naar Rabat Hanoi bereid tot grote concessies KLM vliegt weer op Casablanca Het weer in Europa WCiR (R'TA) Droog I 197] 'iïeiiwe Leidse Coeramut CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 13 juli 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen bfdkantoor Leiden Sfeenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Zwolsman: 1 en W hielden zich niet aan afspraak hij overdracht EMS-circus )EN HAAG De heer R. Zwols- an is van mening dat het college B en W zich niet aan de afspra- n gehouden heeft omtrent de over ig icht van het circustheater van de :o IS. De president-directeur van eïen. IS zei dit naar aanleiding van de chil- rklaring van burgemeester Marij- K°P n over het mislukken van de be- nze" rekingen. 'olgens de heer Zwolsman is het eustheater per 1 november 1970 1 de gemeente verkocht. De over- acht heeft echter nog niet plaats ïad. Evenmin trouwens de betaling in zo'n acht miljoen gulden. De ge- eente wil niet tot koop over- n omdat verschillende secundaire gelegenheden nog geregeld moe- worden. Zo zijn er verschilpunten de te betalen rente, de prijs voor ontwikkelde plannen voor de ïdbebouwing van het theater en de overneming van het perso- EMS heeft al aangekondigd een geding aan te zullen spannen om gemeentebestuur van Den Haag te dwingen tot koop van het heater over te gaan. Overi- blijft de EMS bereid tot onder- fldelingen. De heer Zwolsman: „Als burgemeester wil komen, is hij Ikom." AU BELFAST (Reuter, UPI) Een sluipschutter heeft gisteren een op een dak geposteerde Britse militair doodgeschoten, terwijl tienduizenden protestant se Ieren op vreedzame wijze „Oranje-dag" vierden. De sol- CHESTER (Reuter, AP) Twee Frangaises en de verloofde van een van hen zijn gisteren vermoord aan getroffen op een kampeerplaats bij het Dela mere-woud in het noordwes ten van Engeland. Zij waren op gru welijke manier verminkt. De politie heeft een grote klopjacht ontketend in het bos en de,omringende dorpen. De lichamen werden bij het aan breken van de dag gevonden door twee mannen, die naar hun werk gingen. Een van de meisjes leefde nog, maar stierf ondanks behandeling in een nabijgelegen ziekenhuis. Hoe het drietal werd vermoord, heeft de politie niet willen zeggen. ZWOLLE In Overijssel woedt een massale Muskusratten-plaag. Via het gebied van de Dinkel en de Vecht en dat tussen Bergentheim en Kloos terhaar dringt deze rat massaal de provincie binnen. Dit binnendringen kan ernstige gevaren voor de water keringen met zich meeff^èffgën. Op korte termijn zal een rijks-muskus- rattenvanger in Overijssel worden aangesteld. daat hield vanaf een dak in de katholieke wijk Falls Road de menigte in de gaten, toen hij van achteren door een sluipschutter met drie kogels werd beschoten. Kort na aankomst in het zieken huis overleed hij. De schutter slaagde erin te ontko men. Het incident gebeurde, kort na dat de Noordierse regering en de Britse militaire autoriteiten met te vredenheid hadden vastgesteld dat de „gevaarlijkste dag" voor Noord-Ier- land zonder incidenten was verlopen. De overwinning bij de Slag bij de Boyne, 281 jaar geleden, werd door 120.000 mensen herdacht, en tegen de verwachting in, vreedzaam. De Noordierse veiligheidstroepen en 11.000 Britse militairen stonden ge reed om in te grijpen. Meer dan 100.000 mensen waren getuige van het voorbijtrekken van de Oranje-op- tochten, waaraan 20.000 Ieren en 200 muziekkorpsen deelnamen. Het 11 km lange parcours werd bewaakt door 2500 militairen. Op de daken hadden zich scherpschutters geposteerd en le- gerhelikopters patrouilleerden in de lucht. 55 BOSTON (UPI, Reuter, AP) President Nixon ondersteunt recente „zware en openlijke" ïvallen van de regering op de nerikaanse nieuwsmedia, zo eft de voorzitter van de Ame- caanse bond voor de dagblad- dustrie gisteren verklaard. Waarschijnlijk is de pers, in het 5-jarig bestaan deze natie, nog oit zo hevig en openlijk aan vallen als vandaag", meende .es Woods. Vice-president Spiro T. Agnew niet en kon niet zijn onstuimige tvallen voortzetten, zonder de 'kennis en de steun van president »n", zo sprak de voorzitter. „De lident, die tien jaar geleden zei de pers niet meer tegen hem aan n trappen, is nu klaarblijkelijk aan proberen de rollen om te draaien zelf te trappen". inator Edward Kennedy kreeg Van een onzer verslaggevers e,®jGRONINGEN De heer A. W. ewenga is zondag in Helpman inlelerleden. De heer Biewenga. die 68 nottr is geworden, was van 1960 tot nde*6 voorzitter van het landhouw- lap. Van 1948 tot 1963 was hij jid in de Tweede Kamer voor de ARP. Weemaal is hij een periode lid ge est van Gedeputeerde Staten van i| oningen. e voor de levensloop van de heer cwenga pagina 2) ,eu' r. DEN HAAG De Koningin en ins Bernhard zijn in gezelschap in prinses Christina naar hun Ita- lanse zomerhuis in Porto Ercole irtrokken. De prins is in zoverre ■rsteld dat hij met toestemming van in doktoren voor zijn vakantie naar >rto Ercole mocht vertrekken. In verband met haar werkzaamhe- n onder meer gesprekken met de den van het nieuwe kabinet zal 1 Koningin woensdag enige dagen iar Nederland terugkeren. een staande ovatie van de journalis ten. toen hij verklaarde dat de rege ring „zich de autoriteit heeft aange meten om te besluiten wat het pu bliek wel en wat het niet mag weten. Ik verlaat me liever op de verant woordelijkheid van de pers dan op het oordeel van deze of welke andere regering dan ook". Volgens twee recente opiniepeilin gen van Gallup heeft het vertrouwen van het publiek in president Nixon een nieuw dieptepunt bereikt. Op het ogenblik is slechts 48 procent van de Amerikanen het met zijn beleid eens. Na 29 maanden in het Witte Huis waren zijn vier voorgangers meer geliefd bij het Amerikaanse volk, Johnson had 57 procent, Kenne dy 61, Eisenhower 69 en Truman 55 procent. De controverse over de ge heime Pentagonstudie heeft geen en kele invloed uitgeoefend op de po pulariteit van de president, zo meldde Gall. Sinds februari i§ Nixon nooit meer boven het percentage van 51 geko men. In november 1969 was nog 68 procent van de Amerikanen het met' zijn beleid eens. Desondanks heeft nog geen enkele Democraat in de opiniepeilingen een voorsprong op hem genomen. De meest populaire Democraat blijkt nog steeds Edward Kennedy te zijn, hoewel deze voort durend verklaart niet te zullen mee doen aan de presidentsverkiezingen van volgend jaar. Vooral onder de zwarte bevolking is hij zeer geliefd. Binnen de Democratische partij wordt senator Edmund Muskie echter als de sterkste kandidaat gezien. TEL AVIV Voor de tweede op eenvolgende dag hebben Israëlische kanonniers op Egyptische straalbom- menwerpers geschoten, die boven de Israëlische linies aan het Suezkanaal vlogen. Israël heeft bij de VN klach ten inzake bestandsschendingen inge diend. In een vluchtelingenkamp in de Gazastrook zijn gisteren een Israëli sche soldaat, een Arabische vrouw, een baby en een Palesteinse comman do doodgeschoten, terwijl een andere commando en twee meisjes verwon dingen opliepen. Volgens het Jor daanse leger zouden Palesteinse com mando's bij een beschieting van het dorp Kitta in noord-Jordanië twee burgers hebben gedood en vier kinde ren verwond. IJMUIDEN A'icr mensen zijn verbrand in een personenauto, die vlam vatte bij een botsing in IJmui- den. De bestuurder van de auto, de heer H. van der Stroom uit IJmuiden, bracht het er levend af, doordat hij bij de botsing uit de wagen werd ge slingerd. Zijn echtgenote, de 31-jarige me vrouw M. van der Stroom-Zijlstra, zijn 2-jarig pleegkind Angelique en zijn 80-jarige moeder kwamen om in de vlammen. Het vierde slachtoffer is de 81-jarige mevrouw N. Gijzen-Met, een zuster van de oude mevrouw Van der Stroom. Het ongeluk gebeurde maandag avond op het kruispunt De Noor- straat-Willebrordstraat in IJmuiden. Hier kreeg de heer Van der Stroom geen voorrang van een auto, die be stuurd werd door een 40-jarige Chi nees. Hij en zijn twee passagiers lie pen lichte verwondingen op. De auto van Van der Stroom kantelde na de botsing en vloog toen direct in brand. PARIJS De Franse socialisten zijn in principe bereid een politiek akkoord en een gemeenschappelijk links regeringsprogramma met de communisten op te stellen. Maar het partijbestuur van de socialistische partij maakt in een brief aan de com munistische partij wel een voorbe houd: het sluiten van een fundamen teel politiek akkoord wordt afhanke lijk gesteld van het communistische antwoord op een aantal vragen. Een akkoord moet gebaseerd zijn op eerbiediging van de openbare en persoonlijke vrijheden, op de demo cratie en op de vrije volkswil. De socialisten betreuren dat de commu nisten het zwijgen bewaren over de invasie in Tsjechoslowakije. Het gaat erom, aldus de brief van het socialistische partijbestuur, de ar beider in Frankrijk duidelijke per spectieven te geven. Het einddoel blijft dan ook een regeerakkoord met de communisten. IJMUIDEN Het Rijksinstituut voor de volksgezondheid (RIV) te Bilthoven is evenals het Rijksinsti tuut voor visserijonderzoek (RIVO) te IJmuiden van mening, dat de giftige stoffen in mosselen, die vorige week ziekteverschijnselen onder de consu menten veroorzaakten uit het giftige plankton kwamen. Het RIV zal de komende weken, op verzoek van het RIVO Mj wijze van experiment rat ten met mosselen voeden. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het RIVO, zei gisteren dat het giftige plankton op de terugtocht is. Wel wa ren er zaterdag onder de genomen mossel-monsters nog verschillende slechte. Zodra dit niet meer het geval is, wil het RIVO het productschap voor vis- en visproducten adviseren de mosselhandel weer vrij te geven Dit kan echter nog dagen of weken duren. MEEDEN De acht-jarige Jartne- kc Bcttenbroek uit Meeden is gewond aan knie en enkel door rondvliegende glasscherven van een exploderende fles frisdrank (Kaak-cola). Zij verzet te de fles om iets anders te pakken. Op dat moment knalde de fles uit elkaar. ROTTERDAM Een exploderende limonadefles heeft gisteren de 29-ja- rige mevrouw M. van den Borg uit Rotterdam aan haar benen verwond. De fles sprong uit elkaar zonder dat iemand hem had aangeraakt. De vrouw werd behandeld door de GGD. WILP De 70-jarige brandstof- fenhandelaar L. H. Koopman ut Haarlem is maandag na een ver keersongeluk in Wilp in Gelderland overleden. Hij vereende als brom fietser geen voorrang aan een vracht auto. De heer Koopman overleed op weg naar het ziekenhuis. Zijn vrouw, die achterop zat, is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. VOORST Maandagmiddag is de 83-jarige P. A. Nuesink uit Voorst in zijn woonplaats door een auto aange reden, toen hij per fiets vanuit een zijweg de rijksweg overstak. Hij werd zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Zutphen, waar hij kort na aankomst overleed. Ruim 600 schepen zijn gisteren in Leeuwarden begonnen aan de 225 ki lometerslange tocht langs de elf Frie se steden. De vloot doet zes dagen over deze elfstedentocht over het wa ter, die eens in de 3 jaar wordt geor ganiseerd. Er wordt aan deelgenomen met schepen van zeer uiteenlopende type's. De meeste elfstedenvaarders bedienen zich van motorboten, tot welke categorie ook de soms luxueuze kruisers worden gerekend, die elke keer in aantal toenemen. De minder op comfort gestelde watersporters leggen de tocht af per zeilboot en er is ook elke keer weer een klein aan tal moedigen, die de elf steden al roeiend proberen te bedwingen. Aan de tocht is geen wedstrijd verbonden, zodat bij de elfstedentocht de emoties ook nooit zo hoog oplaaien als bij het skütjesilen, dat andere typisch Frie se watersportfestijn, dat ook dezeda- gen wordt gehouden. Foto boven: de elfstedenvloot werd gisteren in Leeuwarden uitgewuifd door een gro te menigte onder wie commissaris der Koningin mr. Rijpstra, die dat ambts halve deed. Foto onder: een aantal bootjes met op de achtergrond de „Oldenhove". RABAT (DPA, Reuter, AFP, AP, UPI) De leiders van de mislukte staatsgreep tegen ko ning Hassan II van Marokko zijn zondagnacht en maandag voor hun aangekondigde execu tie ononderbroken verhoord. Het was gisteravond onduidelijk, of zij al dan niet waren doodge schoten. 's Ochtends was van officiële zijde bekend gemaakt, dat de belangrijkste leiders al door een vuurpeloton wa ren geëxecuteerd. Maar in dc middag werd dit bericht van officiële zijde weer ontkend. Koning Hassan had zondagavond op een persconferentie aangekondigd, dat de leiders voor maandagavond acht uur ter dood zouden worden gebracht. De Internationale Commissie van Juristen heeft hiertegen telegrafisch geprotesteerd. De commissie een niet-gouvernementele en adviserende organisatie, waarin de meest voor aanstaande rechtskundigen ter we reld zijn georganiseerd wenste de koning geluk met het feit, dat hij de aanslag overleefd had, maar deelde tevens mee, „dat zelfs diegenen, die beschuldigd worden van medeplich tigheid aan moord, binnen een rede lijke termijn en volgens de normale juridische procedures berecht zouden moeten worden". Volgens de koning telde het kom- plot tegen hem acht leiders, onder wie vier generaals en drie kolonels. De belangrijkste leider van de coup was generaal Mohamed Medbouh, hoofd van de militaire staf van de vorst en één van diens naaste mede werkers. Medbouh werd waarschijn lijk per ongeluk door zijn eigen man nen tijdens de overval doodgeschoten. Ook kolonel Ababou, de comman dant van de militaire academie in Ahermoumou werd door de kadetten gedood. Hij voerde het bevel over hen. Hij had hen wijs gemaakt, dat de koning door diens eigen gasten ge vangen was genomen. Toen de kadet ten al ongeveer dertig gasten hadden LOS ANGELES (AP) Noord- Vietnam is bereid om als onderdeel van een regeling van de Vietnamese oorlog, te aanvaarden dat er een on afhankelijk of neutraal Zuid-Vietnam tot stand komt. Dit zou een vooraanstaande Noord- vietnamese diplomaat vorige week in Hanoi aan een tkiitenlandse diplo maat hebben meegedeeld. Aldus heeft de Los Angeles Times bericht. Vol gens het blad zou de Sowjet-Unie de VS dringend hebben verzocht om het jongste voorstel van de Vietcong „zeer nauwkeurig in overweging te willen nemen". GROENLO De 18-jarige M. Kruize uit Borculo is maandagmiddag in het ziekenhuis in Groenlo overle den. Hij zat in een auto die in de nacht van zaterdag op zondag in Eibergen door onbekende oorzaak uit de bocht vloog en tegen een boom terecht kwam. De bestuurder en twee andere inzittenden werden, evenals het slachtoffer, zwaar gewond. gedood, begrepen zij dat zij om de tuin waren geleid. Zij keerden zich daarop tegen Ababou en schoten hem dood. Volgens de regering werden de zes andere leiders van de coup ter plaat- ise gearresteerd of later toen zij probeerden te vluchten aangehou den. VERHOOR De zes hebben de hele nacht „een intensief verhoor" ondergaan, dat door generaal Oufkir persoonlijk ge leid werd. Koning Hassan had zondag verklaard, dat de opstandelingen zou den worden doodgeschoten." nadat zij ons alles hebben verteld, wat wij wil len weten". De gearresteerden zijn: generaal Mustapha, inspecteur van de Marok kaanse militaire opleidingsscholen; generaal Bougrine, de commandant van het derde militaire district, waar in o.a. Fez en Taza liggen; generaal Hamou, de commandant van het eerste militaire district, waaronder ook Rabat ressorteert; kolonel Feneri en kolonel Bougrine, waarschijnlijk een familielid van de generaal. (voor vervolg zie pag. 2) SCHIPHOL Op haar geregelde vlucht Schiphol-Lissabon-Casablanca heeft de KLM zondag haar passagiers voor Casablanca op Schiphol achter gelaten in verband met de staats greep, die zaterdag onrust in Marok ko had gezaaid. Kort na het vertrek van Schiphol werd echter bekend ge maakt, dat het vliegveld bij Casa blanca weer open was gesteld. De vlucht werd daarom toch nog geheel volgens de dienstregeling uitgevoerd, want ook in Lissabon stonden nog reizigers voor Marokko voor het KLM-toestel gereed. De volgende lijn- vlucht van de KLM naar Casablanca, eveneens via Lissabon, wordt woens dag uitgevoerd. MOSKOU (AFP) Tijdens het korte verblijf van president Ceaucescu aan de Sowjet-repu- bliek heeft zich een politiek schandaal voorgedaan, dat alles te maken heeft met de politieke tegenstellingen tussen de Sowjet- Unie en haar 'bondgenoot'. Dit wordt vernomen van missies van socialistische landen in de Rus sische hoofdstad. Tijdens het officiële bezoek dat de Roemeense partijleider na zijn terug keer aan het land bracht is het vol gens deze bronnen gekomen tot tal rijke incidenten en zelfs tot een con frontatie in het openbaar. De Sowjet- Unie was lang niet ingenomen met het bezoek dat Nicolae Ceaucescu aan haar politieke rivaal China had gebracht. De Oost-Europese landen en met name Hongarije hebben het bezoek gehekeld, waarop het Roemeense par tijblad een ongekend felle aanval deed op Hongarije, waarin onomwon den werd gezegd zich met eigen za ken te bemoeien. Afkeuring Al direct na het bezoek staken dc partijfunctionarissen van de Sowjet- partij hun afkeuring over het bezoek niet onder stoelen of banken, zo blijkt nu. Zo zou tijdens de traditionele komst in Oelan-Bator premier Tse- denbal van Mongolië zich hebben verzet tegen de inhoud van de toe spraak, die Ceausescu zou houden. Ceaucescu dreigde daarop de zaal uit te lopen, als premier Tsedenbal zijn eigen toespraak zou houden, waarin enkele aanvallen op China voor kwamen. Na een telefoontje tussen Oelan- Bator en Moskou zouden de exempla ren van de twee toespraken, die al in de zaal verspreid waren, in beslag zijn genomen en zou de bijeenkomst zijn beëindigd, zonder dat er een rede was afgestoken. Na afloop van het verblijf zou er ook geen communiqué uitgegeven zijn en zou Nicolae Ceaucescu in een gespannen sfeer vertrokken zijn. Korte tijd later maakte premier Alexej Kosygin een reis naar Mongo lië. Deze reis is, volgens de zegslie den, bedoeld geweest om de sporen van dit schandaal uit te wissen. weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam zw. bew. 31 lt 0 Brussel onbew. 27 11 0 Frankfort zw. bcw. 29 16 0 Genève half bew. 30 14 3 Innsbruck regen 32 17 0.1 Kopenhagen licht bew. 19 10 0.5 Locarno zw. bcw. 30 13 8 Londen onbew. 24 10 0 Luxemburg zw. bew. 27 15 0 Madrid half bew. a 15 1 Majorca zw. bew. 34 München geh. bew. 30 16 11 Nice licht bew. 30 22 0 Parijs zw. bew. 30 15 0 Rome licht bew. 31 13 0 Wenen onbew. 32 17 0 ZUricb regenbul 31 15 8 Menigeen wordt bewonderd, omdat hij niet begrepen wordt. BLATTER Die daar aan het eind i mam. Zon en maan 14 juli zon op 4.36, onder 20.55; maan op 23.12, onder 12.32; 15 juli L.K. Hoog water Hoog water. 14 juli; Rotterdam le getij 8.56, 2e getij 21.02; Sche- veningen 6.50-19.19; Vlissingen 5.57-18.11; Haringvliet a. d. Zee zijde 7.40-20.06. DE BILT Maandag is vanuit het noorden drogere lucht bin nengedrongen. In de vroege och tend vormden zich wolkenvelden waardoor het weer minder zonnig II was dan zich gisteren liet aan zien. Het weer bij ons staat on der invloed van een krachtige oostelyke uitloper van een om vangrijk hogedrukgebied weste lijk van Ierland. Het blijft dan ook droog weer met geleidelijk meer zon. Strandweer In de nacht of morgenochtend passeert een zwak frontje met tijdelijke bewolking. Daarna weer zonnige perioden. Matige zee wind, temperatuur 18 a 19 gra den, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Zonnige perio den, maar iets aan de koele kant door zeewind. Barometerstand: heden 10 uur 77 cm (1026 millibar) stijgend

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1