MERCKX E\ TEGENAANVAL Opnieuw conflict Nog twijfelt Luis Ocana Hilda gaan en Theo Blanken wat kalmer doen Ocana nog steeds grote voorsprong Karstens-Pellenaars MORGEN Tour in cijfers HI 197 7 MAAN*DAG 12 JULI .1971 ALBI Een Frans spreekwoord zegt „Het is gemakkelijker vijf olifanten in de armen te houden dan één vos". Het waren deze woor den die Luis Ocana het afgelopen weekeinde aan de haven van Mar seille sprak terwijl zijn donkere ogen dringend in de rug van Eddy I Merckx priemden. Die vos, gepersonificeerd in de persoon van de- j zelfde Eddy Merckx heeft zich nog niet gewonnen gegeven. Zijn verklaring van donderdagavond („Deze Tour is voor mij afgelopen") nadat Ocana zijn triomf over de Alpen-toppen voltooid had, was louter als misleiding bedoeld. Want Eddy Merckx heeft zaterdag in een ziedende jacht zijn kaarten met één klap op tafel gegooid. Een jacht, onvergetelijk voor hen die haar hebben meegemaakt. Een jacht ook waarin de winst van Merckx op Ocana weliswaar slechts twee minuten en 12 seconden bedroeg, waar waarin tevens het hechte bastion dat Ocana meende te hebben opgebouwd enigszins i het wankëlen is gebracht. Gisteren in de tijdrit voegde Merckx aan die winst nog eens 11 seconden toe. De slag, die zaterdag tussen Orciè- res-Merlette en Marseille woedde, is volstrekt uniek in de rijke historie van de Tour de France. Van de eerste tot de laatste kilometer is er door de wielermiljonairs geknokt alsof het nieuwelingen waren. Het heroïsch ge vecht om de seconden waarin de gro ten van deze Tour de France, Luis Ocana en Eddy Merckx bereid waren om 250 kilometer lang met inzet van al hun krachten te attaqueren. Briek Schotte. een van de oudste ploeglei ders in de Tour: „Dit zullen wij nooit meer meemaken. Het was het mooiste gevecht dat wij ooit hebben gezien." Het brein achter dat gevecht was de Nederlandse Molteni-man Rini Wagtmans. Op de rustdag in het war me Orcières na de nederlaag van Merckx in de Alpen, had de coureur uit Sint Willebrord een weldoordacht plan uitgebroed dat de Tour-zege van zijn verslagen baas alsnog moest red den. Als een stel samenzweerders waren de Molteni's bijeengekomen. Tot diep in de avond was vergaderd. De belangrijkste aanwezigen: Eddy Merckx, Lomme Driessens en Rini Wagtmans. Rini: „Ik heb gezegd te gen Eddy: „Jij bent nog niet verloren. Wij moeten alleen datgene doen wat niemand zal verwachten. Op die on betekenende wandeletappe naar Mar seille aanvallen. Dat zou pas een stunt zijn." De hele Molteni-ploeg gaapte me heel verbaasd aan. Zij dachten „die vent heeft last van de warmte". Maar toen ik mijn planne tje eenmaal ontvouwd had, draaiden ze volledig bij." Het plan van Wagtmans was even simpel als effectief van opzet. Wagt mans: „I'k heb gezegd: wij vertrekken boven op een berg. Dan komt er een lange afdaling. Ik demarreer in het vertrek en dan moet Eddy met nog een paar Molteni's mij nakomen. Zij krijgen allicht een paar mannen mee en het moet al heel vreemd zijn als Ocana bij de start helemaal vooraan gaat staan". Aldus geschiedde. Wagt mans pakte in het vertrek ogenblik kelijk honderd meter en ging in een geweldig tempo door. Merckx, Huis mans, Stevens (alle Molteni), Letort (Bic, Aimar en Sanquer (Sonolor Lejeune), Van ^ler Vleuten en Ha- rings (Goudsmit-Hoff), Paolini en Ar- mini (Scic) en Bouloux (Peugeot) scheurden zich los van het peloton. Toen Wagtmans vijftien seconden had, richtte hij zich op en liet de groep-Merckx komen. Voordat Ocana en de andere Bics goed en wel in de gaten hadden wat er aan de hand was, lag de trein-Merckx al op volle snelheid. In die afdaling van veertig kilome ter naar Gap groeide de voorsprong tot bijna twee minuten. En op het moment dat iedereen geloofde dat de kloof zou uitgroeien tot een catastro faal aantal minuten voor Ocana kwam het herstel van de ploeg. Nu eens pakte het groepje Merckx 15 se conden, dan weer knabbelde Ocana enkele tientallen seconden van de voorsprong af. Ocana en de zijnen brachten 75 kilometer na de start het verschil zelfs terug tot 55 seconden. Medevluchter Bernard Labourdette: „Ik ben ervan overtuigd dat Luis tus sen de wielen van zijn ploeggenoten minder heeft geleden dan Merckx in de kopgroep. Toch heeft Luis naar mijn mening een fout gemaakt. Op het moment dat het verschil tussen ons en de kopgroep nog slechts 55 seconden bedroeg, heeft hij opgedra- Van onze speciale verslaggever ALBI Opnieuw is er onenigheid binnen de Goudsmit-Hoff ploeg van Kees Pellenaars. Eind vorige week was er een controverse tussen Wim Prinsen en Gerben Karstens. Pellenaars trok, eigenlijk vanzelf sprekend, partij voor de grote beschermeling Prinsen, waardoor het opnieuw tot een conflict kwam tussen Pellenaars en Karstens. Er kwam een einde aan toen Pellenaars meedeelde de ploeg geen extra premies meer te zullen geven wanneer Karstens in het nog resterende deel van de Tour de France successen behaalt. Volgens de Bredase ploegleider zou Karstens zijn excuses hebben aangeboden over het gebeurde. Eddy Merckx leidt de kopgroep die zaterdag een beetje inliep op Ocana naar Marseille. Direct achter hem rij den Jos Huijsmans, Luciano Armani (de uiteindelijke etappe-winnaar) en Lucien Aimar. gen ons te beperken tot het controle ren van de koers en Merckx en de zijnen te laten rijden. „Laat ze ster ven" heeft Luis gezegd. Vanaf dat moment hebben wij ingehouden. Maar Merckx heeft daar moed uit ge put. Hij heeft ondanks onze her nieuwde inspanningen zijn voor sprong nog wat kunnen vergroten." Rini Wagtmans: „Niemand bij ons dacht aan opgeven. Eddy zei steeds maar weer tegen ons 'doorgaan, door gaan"." De voorste groep had inmid dels Stevens, Harings en Sanquer al zien terugvallen. Merckx wist van geen wijken. Gesecundeerd door Huismans, Aimar, Van der Vleuten maar vooral door Rini Wagtmans („Ik reed de koers van mijn leven") joeg de Belg voort. Het hoofd tussen de schouders weggezonken, zijn benen malend als zuigerstangen. Ruim één minuut achter hem: Ocana en de Bic- ploeg die in de gloeiende zon van de Provence naar adem happend het be vel van hem opvolgde: „Rijd Merckx kapot". Mede-vluchter Robert Bouloux: „Deze Merckx is een echte machine. Men heeft eraan getwijfeld, maar men kon weten dat hij naar een triomfantelijke revanche zocht. Iede re keer weer als er tijdens een ont- Igd ALBI De twijfel knaagt aan Luis Ocana. De slanke donkere Spanjaard weet, dat het gele shirt, dat hij in Orcièrs-Merlette zo fier om de schouders trok, nog niet veilig is. De rebellie tegen Eddy Merckx heeft hem terecht grote roem gebracht, maar de maarschalkstaf, die door het wegvallen van Eddy Merckx vast om kneld werd door Ocana, dreigt alsnog in andere handen over te gaan. Zaterdag moest hij in een ziedende jacht ruim twee minuten aan Merckx prijsgeven. Die onbuigzaamheid van de Belg heeft hem aan het twijfelen gebracht. Ondanks de ruim zeven minuten voor sprong op het Belgische fenomeen, ondanks ook het voordeel van eigen terrein. Want de Pyreneeën zijn het toernooiveld van Luis Ocana, een Spanjaard die het grimmige Franse bergland tot zijn woonoord heeft gekozen. En toch zegt Luis Ocana: „Deze Tour de France is niet afgelopen voor de laatste renner Parijs binnenrijdt. Eddy Merckx is de belangrijkste man voor de Pyreneeën. Ik ben echt bang voor zijn grote aanval." De zieke Ocana van vorig seizoen en de gezonde Ocana van nu is het eerste grote verschil in de situatie met een jaar geleden. Een tweede verschil ligt in de gevolgde taktiek. Vorig jaar wilden Jan Janssen en Ocana in elk geval voor de bergen al afstand nemen, nu heeft hij zich tot de bergen beperkt tot meerijden. „Ik hoefde niet te attaqueren. De enige zorg was op gelijke hoogte te blijven met Merckx. In het hooggebergte wilde ik toeslaan. En voor mij heeft in dat opzicht de Puy de Dóme veel te betekenen gehad." De rit naar de top van de Puy de Dóme was voor Ocana meer dan een uiterst belangrijke etappe. Het was voor hem een test of hij al dan geen kansen zou hebben in een recht streeks duel met Eddy Merckx. Merckx legde na de door Ocana ge wonnen etappe op de top van het Centtaai Massief betrekkelijk weinig waarde aan zijn nederlaag. „Ik hid gewoon een slechte dag", luidde rijn alleszins acceptabel excuus Ocana echter zag de zaak wezenlijk anders. „De Puy de Dome is van beslissende betekenis geweest voor deze Tour. A's ik door Merckx verslagen zou zijn had mijn moraal een vreselijke optater gehad. Voor die etappe had ik mij helemaal gezet. Tevoren had lk wel honderd maal die elf kilometer naar de top gereden. Toen ik achter Thevenet aan ging wist ik precies wat mii nog te wachten stond, ik was heel zeker van mijn zaak. Toen ik als eerste oo de top aankwam wist ik dat ik een kans had in deze Tour 'ege.n Fddv Merckx En die overtuiging zul len maar weinigen hebben gehad in de laatste jaren." in de'Tour' 4 De 26-jarige Luis Ocana uit Mont Sde Marsan is de kopman van de B'c- 2 ploeg van Maurice de Muer. Zijn H grootste wapenfeit is tot op heden het 1 winnen van de Ronde van Spanje in 1970. Ocana is in deze Franse m?r- kenformatie de opvolger van de Ne- derlander Jan Janssen. Van hem heeft hij de nodige instructies ge kregen. Het vak ook geleerd. „Jan Janssen is voor mjj van onschatbare waarde geweest. Hij heeft mij weg wijs gemaakt in de wielrennerij." Rebellen Vorig jaar was het duo Janssen- Ocana het tegenwicht tegen de supre matie v§n Merckx. Honderdachten twintig renners stapten met de ban den omhoog het „Tour-circus" bln- sls d nen. Zij hadden zich tevoren al over- i, d gegeven. Twee wensten er slecnts te sla^ rebelleren: Jan Janssen en Luis Oca na. Zij geloofden ook voorwaardelijk in hun kansen. Al voor de bergen in zicht kwamen werden zij eenvoudig overtroefd door de Belg. Hun atta ques werden met het grootste gemak door de grote groep „Merckx-isten" afgeslagen. Jan Janssen: „We hadden te weinig hulp. Als we met meer mensen waren geweest die Merckx wilden afmatten zouden we zeker kans van slagen hebben gehad. Er waren echter teveel renners die met hem. de sterkste, in de slag waren gegaan." i-yT' Luis Ocana is daar ook van over- III tuigd: „Onze mankracht was te be- perkt. Maar het voornaamste was ~~L voor mij, ik stapte ziek de Tour in. Ik I had niet zoveel kracht en macht als ik deze ronde bezit. In deze Tour de France ben ik ook de eerste geweest die heeft aangevallen. Vorig jaar had Q- Merckx een voorsprong op mij. Toen was het een zieke tegen een gezonde Nu staan er twee gezonde sportmen sen tegen elkaar in de arena. Ik wil wel eens uitgemaakt zien wie de sterkste is. Ik heb vertrouwen in me zelf en ik voel me nu in vorm als nooit tevoren." Pyreneeën Ocana kondigde na de rit naar de Puy de Dóme aan met aanvallen te zullen wachten tot dc Pyreneeën, tpn- zij hij een zwak moment bij Merckx zou ontdekken. Dat zwakke moment kw^m in de historische etappe naar Orcièrs-Merlette waar Ocana majes tueus over de hoge toppen naar de gele trui fietste. Vandaag gaat dc Tour-karavaan de Pyreneeën in, het terrein, waar Ocana bij wijze van snreken iedere centimeter grond op ziin duimoie kent. Iedere top. elke bocht, iedere gevaarlijke afdaling 'angs Diilloze afgronden heeft hij tij dens zijn talloze trainingstochten in zün hoofd geprent. „De Pyreneeën ziin het terrein waar ik mij het sterkste voel", heel't hii herhaaldelijk verklaard Desondanks is er twijfel. Ocana: „Ik heb een groot voordeel: Merckx heeft nog maar twee etappes de tijd om de achterstand op mij weg te werken. Als hij op tijd echter gijn grote vorm terugvindt, blijft hij zelfs met zo'n grote achterstand uiterst ge vaarlijk. Ik zal me helemaal concen treren op de strijd om de gele trui. Het bergklassement interesseert mij niet. Ik moet die gele trui hebben." Luis Ocana heeft zich nooit aan enige overeenkomst met Merckx ge waagd. Dit jaar reed hij samen met de Belg in de etappewedstrijd de Ronde van de zes provinciën. Het strijdyerloop in die wedstrijd sterkte hem in zijn overtuiging dat Merckx te verslaan is. „Daar heb ik ontdekt, dat hij niet zo sterk is als vorig jaar. In het hooggebergte kon ik niet al leen met hem duelleren, ik kon hem verslaan. In echte suprematie van Merckx heb ik nooit geloofd. Ik be grijp dan ook niet dat veel anderen zich bij voorbaat neerleggen bij zijn suprematie. Daarom is het verloop van deze Tour voor zo enorm grote betekenis voor de profwielrennerij. Iedereen heeft nu kunnen zien dat Merckx te verslaan is. Dat hij ook maar een mens is." Het matige rijden van Merckx in de Zes Provinciën was een vervolg op de laatste voorjaars klassieker Luik -Bastenaken -Luik. waarin hij door Pintens achterhaald werd en alleen door het wapperen met de geldbuidel een nederlaag kon voorkomen. Zoetemelk Luis Ocana vindt de rol van Zoete melk in de Tour de France erg be langrijk. „Hij heeft niet zoveel aan gevallen, maar in de ontsnappingen waarin ik het initiatief nam heeft Zoetemelk zoveel gedaan als hij kon. Jammer vind ik het echter wel dat :n de rit naar Clermont Ferrand mijn medevluchters Thevenet, Zoetemelk en Gösta Pettersson zo weinig op kop waren Had het langer geduurd, dan zou de kloof met Merckx nu meer dan tien minuten hebben bedragen." snapping een verschil met de groep- Ocana bekend werd gemaakt, trok hij er nog eens extra aan. Wij konden alleen maar meerijden. Wij waren blij dat we het leven hadden. Ook zijn ploeggenoten hadden af en toe moeite om zijn wiel te houden. Als hij op deze manier doorgaat ben ik er zeker van dat hij deze Tour de Fran ce alsnog gaat winnen. De manier waarop hij reed is er niet een van een man die aan zichzelf twijfelt maar die van een gewonde leeuw die niet van plan is zich te laten afma ken." Op dat moment maakte Giorgio Ai- bani, hulpploegleider van de Molte ni's de fout van zijn leven. Ploeglei der Driessens die met zijn wogen achter de groep meereed nam het de Italiaan hoogst kwalijk. Albani liet twee Molteni's in het peloton wachten op het moment dat Bruyere plat reed. „Ik kon Bruyere toch niet laten staan, want ik wist niet dat Merckx door zou gaan met zo'n geringe voor sprong", verdedigde de Italiaan zich. Maar Herman van Springel: „Dat had nooit mogen gebeuren; er waren geen Molteni's in het peloton om Ocana af te stoppen. Was dat wel het geval geweest dan zou Eddy de kans heb ben gehad om een beslissende kloof te slaan." Albani's handeling bleek volkomen ten onrechte. Bruyere en de andere Moltenis' hadden geen schijn van kans om het peleton nog in te halen, dat in een tempo van 50 kilometer per uur voortraasde. Tn de eerste drie uur werden 147 kilometer afgelegd; een absoluut record in een etappe-wedstrijd. Jos van der Vleuten over de vlucht: „Ik was op de hoogte gebracht van deze jacht door Rini. Hij had mij voor de start gezegd, zet je parachute maar uit, toen wist ik dat het zou gaan gebeuren. Ik heb voluit meege reden. Eddy heeft ons twee bonifica tiesprints laten winnen en hij heeft bovendien beloofd dat ik nog een rit zou mogen winnen als ik goed zou meerijden in de ontsnapping. De winst van Merckx bedroeg uiteinde lijk slechts twee minuten twaalf se conden. Merckx: „Onderweg hebben we steeds gehoopt op een grotere voorsprong. Als je dan zo'n kilometer of 50 voor het einde bent, laat je je niet meer terug pakken. Tenslotte wil ie ook niet het idee hebben om twee honderd kilometer voor niets alles uit je kast te hebben gereden." Het weinig professioneel knokken om een minimale winst mag dan niet uitge kookt zijn, het komt toch aan hoe de dikwijls terecht vergruisde prof-wiel rennerij plotseling toch weer sport van het zuiverste soort kan bieden. Ploegleider Driessens: „"Eddv zal geen gelegenheid voorbij laten gaan om Ocana aan te vallen Hij heeft het zaterdag duidelijk gemaakt dat hij niet van plan is om een nederlaag te accepteren. Hij zal Ocana onophoude lijk laten twijfelen en proberen om de Bic-equiDe uit te hollen." Wagt mans: „Eddv heeft verschrikkelijk veel moeten doen, hij is er niet voor beloond. Twee minuten is wel erg weinig na heteeen wii ervoor hebben moeten doen." Ploegleider Maurice Demuer: „Deze Tour de France be loofd zeer dramatisch te zuileneindi gen, maar ik vertrouw heel normaal op Luis Ocana. Ik heb er zeker aan gedacht oj hem wat af te remmen toen hij zo verschrikkelijk hard ach ter Merckx reed. Maar ik geloof dat hii dat werk met de nodige voorzich tigheid en intelligentie heeft ver richt". En Eddy Merckx: „Ik heb mij zelf zaterdag getest. Ik ben tot de overtuiging gekomen dat ik deze Tour nog niet heb verloren, natuur lek had ik meer verwacht van deze ontsnapping maar toch heeft die aan val ook een psychologisch effect. Oca na is zich onzeker gaan voelen. Mijn werk is niet naar behoren beloond, moar ik zal opnieuw aanvallen." Die aanval kwam ook in het mini-tijd- ritje gisteren in Albri, al bedroeg de winst van Merckx toen slechts echt seconden. Hoe nerveus de Belg is bleek na aankomst. Hij stormde met gebalde vuist op Tourdirekteur Felix Lévitan aan en zei: „Had maar beter op Ocana gelet, die heeft de hele weg een wagen van de kleuren televisie voor zich gehad die hem uit de wind heeft gehouden. Ik moest twee keer remmen omdat een cameramen op een motor mij vlak voor de wielen ging rijden De meeste leden van de Pellenaars- ploeg zijn vooral gebelgd over het feit dat Pellenaars heeft verklaard 'met een samenraapseltje' naar de Tour te zijn gekomen. „Dat is niet goed voor onze moraal", zo luidde het commentaar van de ploeg. De rol van de Goudsmit-Hoff equipe in deze Tour is uiterst bescheiden. De publi citeit die de ploeg heeft gekregen is voor een belangrijk deel nog te dan ken aan de man die Pellenaars het minst graag meenam naar de Ronde van Frankrijk. Gerben Karstens. iHij irr.mers droeg enkele dagen de groene trui. Hij immers zorgde voor een etappe-zege en een paar ereplaatsen. Het maakte echter ook dat hij, Kars tens, de onvoorwaardelijke steun zou genieten van de complete ploeg. Karstens: „Dat lijkt me toch nor maal." Geen kopman Pellenaars weigerde echter om Karstens aan te wijzen als de man die door dik en dun gesteund moest worden. Wim Prinsen, Pellenaars be langrijkste volgeling, voelde daar bij voorbeeld niets voor. „Op bepaalde momenten verwacht ik de steun van Karstens. In een bergrit, waarin hij toch niets kan maken zou hij mij best eens kunnen helpen. Ik heb in een bergrit enkele malen geattaqueerd, maar dan haalde Karstens mij terug. Hij vertelde mij dat ik dat niet zou moeten doen. Hij zei zelfs tegen mij „Als je het nog een probeert deel je niet mee in de prijkenWie is Karstens wel dat hij dat kan zeggen. Karstens probeert koste wat kost voor zichzelf een goede uitslag te ma ken. Maar van de ploeg trekt hij zich niets aan. Hij moet zich helemaal an ders instellen." De maatregel van Pellenaars acht Prinsen volkomen juist. „Het kost ons geld wanneer Karstens zou winnen. Maar dat vind ik niet zo erg. Ik ge loof overigens niet dat Karstens er veel nadeel van zal ondervinden als hij in een eindsprint komt te zitten. Ik ga toch automatisch als hij roept aan de kant. Al was ik dat misschien niet van plan. Commentaar van Gerben Kars tens „Geen commentaar. Voor mij is de controverse tussen mij en Pelle naars afgedaan voor de Tour. Als hij tegen de journalisten weer wat an ders zegt bewijst dat dat hem weer wat dwars zit." Sfeer matig Jan van Katwijk is wel van plan de consequenties te trekken uit de strafmaatregel die Pellenaars jegens Karstens heeft uitgevaardigd. „De sfeer in onze ploeg is zeer matig. Ik vind dat de ploeg de dupe wordt van de controverse Pellenaars-Karstens. Wij als ploeg willen ons daar niet mee bemoeien. Wij houden ons zoveel mogelijk neutraal. Maar ik weet wel dat als ik met Karstens in de eind sprint kom dat ik dan mijn eigen kans ga, en hem niet meer zal lance ren." Wim Prinsen: „De houding van Gerben Karstens breekt onze moraal. Dat haalt net dat kleine beetje weg wat je nodig hebt orr. tot successen te kunnen komen." CAPELLE Theo Blanken en Hilda Blanken-Van Gulik hebben er een punt achter gezet. Het Woerdense dames-volleybalteam Valbovol, nog niet zo lang geleden gloriërend in de kwartfirtale van de Europa Cup, moet het in het komend seizoen doen zonder aanvalster-purrsang Hilda en zonder trainer-coach Theo. En wan neer we dan beseffen dat Edith van Aarst en Trudy Uitenboogaard ook niet meer beschikbaar zijn, dan staat vast dat Valbovol het in de nieuwe competitie, waarin het hoogstwaarschijnlijk zal worden geleid door Lex Meijers, beslist niet gemakkelijk zal krijgen. door RENS KNEGT Theo Blanken Ook in 1969 namen Hilda en Theo Blanken afscheid van Valbovol, maar dat bleek niet meer dan een pitstop te zijn, want vorig jaar verenigden zich bij het Woerdense team alle krachten weer. Voor één jaar, want nu is de beurt toch echt aan de jeugd. Theo Blanken geeft zes hoog in Ca- pelle aan de IJssel èn in korte broek nader uitleg: „Op advies van de dok ter moet ik een jaartje kalm aan doen. Ik 'heb een val gemaakt en daarvan heb ik rugklachten overge houden. Het is gelukkig van tijdelijke aard, maar ik heb geen zin om nu de zaak te forceren en straks voor goed ongeschikt te zijn. Het is dus best mogelijk dat ik over een jaar weer wat ga doen, hoewel dat beslist geen Valbovol meer zou zijn." HALSBL'ESSURE Hilda Blanken, zeer vrouwelijk ge kleed, attente gastvrouw en fraai ge bruind, lijkt definitief aan het einde van een schitterende carrière geko men, waarin ze maar liefst 68 maal voor het Nederlandse team uitkwam. Hilda: Het vertrek van Edith en Tru dy en het feit dat ik in het voorbije seizoen door een halsblessure tijdelijk uitgeschakeld ben geweest, maken het niet erg aantrekkelijk om door te gaan. En nu Theo ook moet stoppen is het helemaal niet leuk meer, omdat ik dan alleen steeds naar Woerden zou moeten reizen en dat wordt met mijn zoontje wiens komst aanlei ding was in "Gg-^O aan de kant te blijven moeilijk te combineren." Ondanks die duidelijke redenen er mee op te houden rijst toch de vraag of het afgelopen seizoen wel helemaal naar wens is verlopen. Hilda: „Ik heb gemerkt dat terugkomen erg moeilijk is. Het ging gewoon minder en dat is voor het publiek moeilijk te accepte ren. Dat vergelijk je steeds met die topjaren. Ik heb veel tijd nodig gehad om dat oude aanvalsritme weer te pakken te krijgen Vult Theo aan: „Op het laatst ging het echt weer grandioos Wat Hilda toen weer pres teerde en zoals het team toen weer draaide was verbluffend. Verder heb ben we dit seizoen nogal wat blessu res gehad, terwijl Kitty Prins nooit meer aan een redelijk niveau is toe gekomen." GEEN HEREN Als we aan Theo Blanken vragen of hij ooit een herenteam zou willen trainen, komt het antwoord: „Nooit". En gevraagd naar het waarom dan volgt na enig gepeins: ,.k weet het niet. Het is ook geen probleem voor me. Ik train dames en dat gaat ge weldig fijn. O ja. ze giechelen om dingen, waar ik geen plezier in heb, maar dan moet je je even in hun situatie ve~plaatsen en ze uit laten giechelen. Bovendien heb ik de in druk dat ,ze meer voor je willen doen Waarop Hilda zeer overtui gend in het midden brengt: „Het is veel lastiger om heren te trainen. Want die weten het altijd beter, vor men geen team en kunnen tegen el kaar nooit eens sorry zeggen. Dat merk je wel bij het Nederlands team". Dat gebrek aan eenheid, dat indivi dualisme is er volgens het Blanken duo ook oorzaak van dat Nederland ondanks het enorme talent nooit op het niveau van Oost-Europa komt. Theo „Het grote verschil tussen West- en Oost-Europa is het zich voor 100 pet. willen geven. Men is daar bereid ook de eenvoudigste oefe ningen eindeloos te doen. Hoef je hier niet mee te komen. En zijn vrouw: „Ze vechten zich in Bulgarije bij voorbeeld kapot om wat te bereiken in de sport. Want dan betekenen ze iets en kunnen ze naar het westen." SPONSORING Als middel de mogelijkheden hier te verruimen en daardoor het enthou siasme aan te wakkeren is volgens Theo Blanken sponsoring de aange wezen weg: „Het zou voor een coach ideaal zijn bijvoorbeeld een dag eer der te vertrekken als er in Maastricht gespeeld moet worden en als hij alles wat nodig is, kan aanschaffen Als dat wat soepeler gaat komt wellicht het grote enthousiasme, wat ik bij de jeugd te vaak mis, ook weer terug. Ik weet dat er spelers zijn die wat die sponsor betreft alleen om hun porte monnee denken, maar ik benader de zaak vanuit het gezichtspunt van een coach." En Hilda tenslotte: „Het fana tisme je in te blijven zetten, ook als je achter staat, ontbreekt te veel bij de jongeren. Onlangs heb ik een filmpje gezien van onze Europa Cup-wedstrijden, nou we leken wel een stel tijgerinnen. Zoiets moet in je zitten. Heb je dat niet, dan is het erg moeilijk te leren. Ik ben daarom erg be nieuwd hoe Valbovol komend seizoen gaat draaien". TWAALFDE ETAPPE: 1. Annani (It-sclc) de 251 km ln 5.25.23, 2. Merckx <Belg-Molteni) z.t., 3. Aimar (Fr-Sonolor-Lejeune) z.t,, 4. Van der Vleuten (Ned-Goudmit-Hoff) r.t., 5. Paolini (It-Sclc) z.t., 6. Letort (Fr-Blc) z.t., 7. Bouloux (Fr-Peugeot) z.t., 8. Wagtmans (Ned-Molteni) 5.25.30. 9. (Belg-Molteni) z.t. 10 Almaird (Fr- -Fagor-Mercier) 5.27.24 11 Harings (Ned.-Goudsmit-Hoff) z.t. 12. Van den Berghe (Belg-Salvaranl) z.t. 14. E. de Vlaemlnck (Belg-Mars Flandrla» z.t15. Teurlinek (Beig-Sonolor-Le- jeune) z.t., 16. Rlotte (Fr. Sonolor-Lc- jeune) z.t., 17. Van Vllerberghe (bt-lg- Ferettl) z.t., 18. Tamanes (Sp-Kas) z.t., 19. Martinez (Fr-Hoover de Grlbaldl) z.t 20. Benjamins (Ned-Goudsmil- Hoffi z.t.. 21. Crepaldl (It-Salvaranl) z.t.. 22. Catlou (Fr-Sonolor-Lejeune) z.t. 23. Horban (GB-Sonolor-Lejeune) z.t., 24. Rub (Zw-Hoover de Gribaldl) z.t., 25. Van Schil (Belg-Moltenl) z.t., 30. De Koning (Ned-Goudsmlt-Hoff) z.t.. 35 .Zoetemelk (Ned-Mars Flan drla) z.t.. 40. Ocana (Spa-Bic) z.t 75. Karstens (Ned-Goudemlt-Hoff )5.47.25, 89. Prinsen (Ned-Goudsmit-Hoff) z.t. Dertien rrenners (onder wie Jan van Katwijk en acbt man van de Kas- ploeg van Langarlea) passeerden de flnlsch na de tljdcontrole. wegens het uitzonderlijk hoge gemiddelde (meer dan 46 km/u) zijn zij niet uit de strijd genomen. De Spanjaard Granse gaf op. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Molteni 16.16 28. 2. Sclc 16.18.20, 3. Goudsmit-Hoff 16.20.16 DOORKOMST op de Cote de Pade- quette (vierde categorie): i. Merckx 5 punten, 2. Paolint 3 pnt, 3. Huysmans 2 pnt, 4. Aimar l pnt. ALGEMEEN BERGKLASSEMENT; 1. Van Impe en Zoetemelk belden 136 punten, 3. Ocana 84 pnt, 4. Merckx 71 pnt. DERTIENDE ETAPPE (tijdrit over 16.3 km): 1. Merckx (Belg-Molteni) 22.57.5. 2. Ocana (Sp-BlC) 23.08.7. 3. Grosskost (Fr-Blc) 23 08.9. 4 Gulmard (Fr-Fagor-Merclert 23.23.6. 5. Bracke (Belg-Peugeot) 23.23.9. 6. Slmonetti dt- Ferettl) 23.38.1, 7. Thevenet (Tr-Peu geot) 23.39 8. 8. Agostinho (Port-Hoo- ver de Grlbaldi) 23.47 0, 9. Letort (Fr- Blc) 23.52.0. 10. Labourdette (Fr-B!c> 23.53.1, 11. Karstens (Ned-Goudsinit Hoff) 23.57.7, 12 en 13 Zoetemelk (Ned. Mars-Flandrla) en (Zw-Fer6ttl) 23 59.5. 14. Bruyere <Belg-Moltenl(23.59.8, 15. van Impe (Belg-Sonolor-Lejeune) 24.02.4 16. BoLfava (It-Sclc) 24.dt 3, 17. Pella (It-Sclc) 24.10.8. 18. G. Pet'.erson (Zw. Feretti) 24 12.6. 19. Aimar (Fr-So- noler-LeJeune) 24.12.8, 20. Dangulllau- me (Fr-Peugeot) 24.13.7, 21. Hoban (GB-Sonolor-Lejeune) 24.15.7, 22. Mor- tensen (Den Bic) 24.17.3, 23. Santoma- rlna (Sp-Werner) 24 19.2. 24. Lopez Carrll (Sp-Kas) 24.19.9, 25. Krekels (Ned-Goudsmlt Hoff) 24.22.3, 26. van der Vleuten (Ned-GH) 24.22.7. 61 Prin sen (Ned-GH) 25.27.3. 71. De Koning (Xcd-GH) 25.45.2. 73. harings (Ned-GH) 25.45.7. 76. Van Katwijk (Ned-GH) 25.49.0. 87. Wagtmans (Ned-Molt 26.06.8, 88. Benjamins (Ned-GH) 26.06.9. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Oca- na (Sp-Blc) 64.23.32. 2. Merckx (Belg- Molt) op 7.23, 3. Zoetemelk (Ned-MFL) op 9.34. 4. Van Impe (Belg-SL) op 10.14, 5. G. Petterson (Zw-Fer) op 10.30, 6. Thevenet (Fr-Peug) op 10.39. 7. Mortensen (Den-Bic) op 14.31 8. T. Petterson (Zw-Fer) op 15.21, 9. Agos tinho (Port-HdG) op 21.10. 10. Gul mard (Fr-rM) op 21.50. 11. Labourdet te (Fr-Blc) op 26.10, 12. Paoimi (It- Scio op 26.14. 13. Aimar (Fr-SL) op 27.04. 14. Galdos (Sp-Kas) op 29 12. 15. Lopze Carrll (Sp-Kas) op 29.33. 18 Ta- maDes (Sp-Wern) op 30.21, 17. Morl (It-Salv) op 37 10. 18. Slmonetü (It-Fer) op 38.04. 19. Mar- tos (Sp-Wern) op 40.13. 20. Crepaldl (It-Salv) op 40.19. 21. Dumont (Fr. Peug) op 41.57 22. Van Springel (Belg- Molt) op 42.12. 23. Wagtmans (Ned- Molt) op 43.46. 24. Letort (Fr-Blc) op 43 55. 36 Van der Vleuten (Ned-GH) op 58 56. 58. Krekels (Ned-GH) op 1.07.49. 63 .Prtreen (Ned-GH) op 1.13.54. 65. De Koning (Ned-GH) op 1.14 43 76.. Karstens (Ned-GH) op 1.23.28. '9. Ben jamins (Ned-GH) op 1 23 34 91. Harms (Ned-GH) op 1.37.10. 104. Van K■itwijk (Ned-GH) op 1.57.36. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Bic 1.10.08. 2. Peugeot 1.11.15. 3 MMtl- nl 1.11.37, 4. Feretti 1.11.49. 5. Sonolor- Lejeune 1.12.29, 7. Goudsmit-Hoff ALGEMEEN PLOEGENKLASSF.- MENT: 1. BIC 194.45.07 2. Peugeot 194.56.59. 3. Feretti 195.00 55. 4. Molte ni 195.33.55. 5. Sonolor-Lejeune 195.40.45. 13. Goudsmit-Hoff 197.15.31. PUNTENKLASSEMENT: 1. Gul mard 123 punten. 2. Merckx 117. J. Karstens 93. 4. Leman 72. 5. Wagt mans 66, 6. Ocana 62. 7 Zoetemelk 56. 8. Genet 54. 9 Paolini 47. 10. Guerra 4«. COMBINATIE: 1. Merckx 8 punten. Ocana 10, 3. Zoetemelk 11'/:. 4. Gul mard 17. 5. Gösta Petterson 24.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7