Geen spelletje scrabble meer onder portret van Cats Veel mensen verdronken tijdens warm weekeinde Brits schaduwkabinet verdeeld over EEG Loongrens verplichte ziekenfondsverzekering 1,5 a 2 mille hoger BIESHEUVEL WIL MET IX \>IHTS\V<>\IN<, fa Hotel fa Voordelen fa Geen museum Zambia koopt mais van Rhodesië fa Verborghen fa Balletschool Per 1 januari 1972 organist Asma New York distribueert dreksehepjes Popfestival trok 3500 bezoekers Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel een van de twee bouwers van het Cats- huis naar de naam Colijn luisterde, heeft premier Biesheuvel, poli tieke nazaat van een andere Colijn, laten weten dat hij en zijn gezin voorlopig niet hun intrek zullen nemen in de vroegere woning van de dichter Jacob Cats. De Biesheuvels blijven domicilie houden in hun nog niet zo lang geleden betrokken villa in Aerdenhout. Nog geen tien jaar nadat het Catshuis als ambtswoning van de minister president werd ingericht, krijgt het daarmee een andere bestem ming. Over die bestemming wordt nog druk overleg gepleegd op het ministe rie van algemene zaken. De heer Biesheuvel heeft al wel gezegd, zoals vorige week in deze krant te lezen viel, dat hem een gebruik van het Catshuis als politiek trefpunt voor ogen staat. Besprekingen met delega ties uit de samenleving waarbij meer ministers zijn betrokken, zouden daar gehouden kunnen worden, in plaats van op een van de ministeries. Daarnaast zal de premier de ambtswoning als hotel gaan gebrui ken: na werkzaamheden die hem tot een vergevorderd uur in Den Haag houden, blijft hij in het Catshuis lo geren. Het zal dus, hoewel als woning versmaad, niet helemaal leeg komen te staan. Aangenomen mag worden dat de premier bij zijn besluit inzake het Catshuis ernstig rekening heeft ge houden met de opvattingen van zijn vrouw, mevrouw M. J. Biesheuvel- Meuring, die weinig gecharmeerd is van het tussen Den Haag en Scheve- ningen aan de Adriaan Goekooplaan gelegen onderkomen. Zij vindt dat het statige huis een gezin geen „leefruimte" biedt, waar bij zij een vergelijking maakt met het Rijksmuseum. De directeur daar van, zegt ze. heeft genoeg zalen tot z'n beschikking, maar zou kunnen te genwerpen: „Moet ik hier leven? Je doet toch geen spelletje scrabble on der de Nachtwacht?" Overigens houdt mevrouw Biesheu vel er rekening mee dat zij er door de omstandigheden toe gedwongen zal worden op haar besluit terug te komen. Meer dan eens zal zij naar het Catshuis moeten trekken om aan representatieve verplichtingen te vol doen en na verloop van tijd zou dat heen-en-weer-gereis best eens be zwaarlijk kunnen worden. Een sinds 1964 bestaande traditie zou dan als nog worden voortgezet. Intussen rijst de vraag of het in derdaad niet zo'n pretje is om in het Catshuis te wonen. Mevrouw De Jong, die het een paar weken geleden verliet, na er vier jaar geresideerd te hebben, was niet bereid deze vraag te beantwoorden. Ook haar man, oud premier P. J. S. de Jong, liet nauwe lijks iets los, toen het dagMad De Tijd hem in maart van dit jaar een paar vragen over zijn ambtswoning voorlegde. Praktisch het enige wat hij toen kwijt wilde, was dit: „Het heeft dui delijk voordelen om ontvangsten aan huis te kunnen hebben. De tegenkant is dat je als minister-president het risico loopt om voortijdig te worden weggestemd en dan ijlings een ander huis moet zien te vinden." Zelf liep de heer De Jong niet het risico op straat te komen staan, om dat zijn vroegere woning, het gerief lijke koetshuis bij het Paleis Huis ten Bosch, voor hem gereserveerd bleef. Als adjudant van de koningin genoot en geniet de oud-premier het voorrecht in de schaduw van het Haagse paleis te verblijven. Voor zijn voorgangers die in het Catshuis woonden, de premiers Ma- rijnen en Cals, gingen de woorden van de heer De Jong wel op. Me vrouw W. G. M. Marijnen-Schreurs, wel genegen iets over haar verblijf aan de Adriaan Goekooplaan te ver tellen, onderschrijft die woorden dan ook volledig. Je zou, vindt ze, eigen lijk je vroegere huis moeten kunnen aanhouden, maar de woningnood, be seft ze, verijdelt in de meeste geval len dat verlangen. Afgezien daarvan meent ze dat er aan de bewoning van het Catshuis veel voordelen zijn verbonden. „Ik heb het altijd erg prettig gevonden", zegt ze, „dat ik in het Catshuis nauw bij het werk van mijn man betrokken was. Het was ook plezierig voor de andere leden van het kabinet dat ze daar altijd terecht konden. Het fun geerde niet alleen als amtAswoning, maar ook als een soort kabinetshuis." Dat mevrouw Biesheuvel liever in Aerdenhout blijft wonen, kan me vrouw Marijnen zich overigens wel voorstellen. Zij zou haar intrek moe ten nemen in een huis dat zij niet persoonlijk heeft ingericht. Voor mevrouw Marijnen gold dat bezwaar niet. Mr. V. G. M. Marijnen was de eerste premier die, in februari 1964, in het Catshuis ging wonen, wat zijn vrouw het voordeel opleverde Een archiefopname van mevrouw Marijnen in de weer met een Friese klok, bestemd voor de als zitkamer gebruikte 'herenkamer' van het Cats huis. dat zij het huis voor een belangrijk deel naar haar eigen smaak kon in richten. Ook de niet-persoonlijke in ventaris kreeg hierdoor haar stempel opgedrukt. Mede daardoor had mevrouw Ma rijnen bepaald niet het gevoel in een museum te wonen. Met dat museum achtige van het Catshuis, valt het, afgezien daarvan, trouwens erg mee, vindt ze. Volgens haar is er ook geen sprake van dat de voor privé-bewo- ning beschikbare ruimte aan de krap pe kant is. Al moest er, met zes kinderen, dan wel met de ruimte „gegoocheld" wor den, zoals mevrouw Marijnen zegt, ze voelde zich in de ambtswoning niet op een naar verhouding klein terri toor teruggedrongen. Maar hoe gunstig mevrouw Marij nen ook over het Catshuis denkt, de bewoonster ervan blijft zich wel al tijd, zegt ze, „zetbaas" voelen. Dat LONDEN (Reuter) Michael Stewart, lid van het Engelse schaduwkabinet van Harold Wil son zal voor toetreding van En geland tot de EEG stemmen, ook al zal de partijleiding de Lager huisleden bevelen tegen te stem men. Hij zei dit in reactie op de televisierede van oud-premier Wilson. Daarin liet deze vorige week vrijdagavond doorscheme ren, dat hij zich zal uitspreken LOESAKA (Reuter) Zambia onderhandelt met Rhodesië over de fevering van anderhalf mil joen zakken mais. Hoewel Zam bia altijd zoveel mogelijk de hand heeft gehouden aan de economische boycot van het regi me van Ian Smith, is het iiu wel genoodzaakt om mais uit dit land te kopen vanwege het grote te kort aan dit belangrijkste volks- voedsel, aldus de Zambiaanse re gering. De regering beschuldigde er Portugal opnieuw van maisvoor- raden bestemd voor Zambia te- ;cn te houden in de havens va« Angola en Mozambique. tegen toetreding van Engeland tot de EEG. Volgens Michael Stewart, voormali ge minister van buitenlandse zaken, zijn de voorwaarden waarover de EEG en Engeland het eens zijn ge worden redelijk. Een Labourregering had geen beter onderhandelingsresul taat kunnen bereiken, meende hij. Denis Healey, minister van buiten landse zaken in Wilsons schaduwka binet, heeft zaterdag verklaard, dat hij tegen toetreding van Engeland tot de EEG is, tenzij de regering van premier Edward Heath haar econo mische politiek verandert. Volgens Healey zou het fataal voor Engeland kunnen zijn als het toetrad tot de EEG op een moment dat de economie stagneert, de prijzen stijgen en de werkloosheid hoger is dan ooit na de oorlog. Volgens Healey zegt de regering-Heath niet openlijk wat de kosten zullen zijn voor de toetreding. Komende zaterdag zal de Labour- partij in Londen een congres houden over de EEG. Daar zal nog niet be slist worden of de partij voor of te gen zal stemmen. Wilson zelf zal zich eind deze maand uitspreken, heeft hij gezegd. Het verbond van Britse vakvereni gingen, Trade Union Congress (TUC) heeft zich tegen toetreding uitgespro ken. Het dagelijks bestuur van het Europees Verbond van Vrije Vakver enigingen heeft nu een dringend be roep gedaan op TUC zijn mening te herzien. Het Europese vakverbond zegt, dat de uitbreiding van de EEG zal bij dragen tot een versteviging van de de mocratische strukturen en de bevor dering van een echte sociale politiek in West-Europa. bezwaar geldt overigens voor elke ambtswoning, ook voor die van de burgemeester van Den Haag, aan de lommerijke Klatteweg, die de Marij- nens na onder meer een tweejarig verblijf in Schiedam betrokken heb ben. Deze ambtswoning met die van de minister-president vergelijkend, ziet mevrouw Marijnen nog een ander voordeel van het Catshuis: „het biedt", zegt ze, „een maximum aan privacy. Als je thuis zat, was je ook volkomen vrij." De voor- en nadelen tegen elkaar afwegend, komt mevrouw Marijnen tot de conclusie dat het Catshuis voor een minister-president en zijn gezin toch wel een ideale wo«ing is. „Je kunt", zegt ze, „wel in je eigen huis blijven wonen, omdat je denJA dat je dan nog een beetje een eigen leven kunt leiden, maar dat is niet zo." Voordat de heer Marijnen met zijn vrouw en kinderen in het Catshuis ging wonen, is het grondig gerestau reerd en verbouwd. Nadat de staat het huis met omliggend terrein in 1961 had aangekocht, werd in juli 1963 met de verbouwing begonnen. De supervisie daarbij had de hoofd architect van de Rijksgebouwen dienst, ir. H. de Lussanet de la SaMo- nière. Met de verbouwing was een bedrag van 671.600,-. gemoeid. De restauratie van het Catshuis nam meer tijd in beslag dan de bouw ervan. Niet meer dan acht weken hadden de meester-timmerman Claes Dircks Balckeneijnde en de meester metselaar Willem Colijn in 1652 nodig om een huis neer te zetten op het landgoed Sorghvliet dat de raadspen sionaris Jacob Cats in 1643 van een commies van de Staten van Holland had gekocht. Het laatste waaraan Cats bij de aankoop van Sorghvliet dacht, was een politiek trefpunt, zoals blijkt uit de regels die hij eraan wijdde: lek neme deze plaets tot afkeer van de sorgen/Om daar bevrijt te sein, om daer te sein verborghen/Voor streken van het Hof, voor steken van den haet/En wat er in den Haegh niet selden ommegaet. Nadat Cats in 1660 was overleden, kwam Sorghvliet in bezit van zijn jongste dochter, Elisabeth Pauw. In 1675 werd het verkocht aan Hans Willem Bentinck, eerste kamerheer van prins Willem III. In de Franse tijd raakten de Bentincks het land goed kwijt, waarna het, in 1837, in bezit kwam van de latere koning Willem II. Na veelvuldige verbouwing en uit breiding werd het Catshuis ten slotte eigendom van mr. A. E. H. Goekoop. Voordat de staat het huis kocht, werd het tlewoond door diens zoon, mr. A. Goekoop. In de jaren vijftig deed een gedeelte ervan dienst als balletschool van Puck Goekoop-Santhagens. In 1964 zag het ernaar uit dat het Catshuis zijn definitieve be stemming gevonden had. Zeven jaar later lijkt het erop dat on der het portret van Jacob Cats, door de staat van de familie Goekoop overgenomen, geen scrabble meer gespeeld zal wor den. Van een verslaggever VENLO De 30-jarige Turkse ar beider Bayram is gistermiddag in het strandbad „Onderste molen" in Venlo verdronken. De man was'in het diepe bad gegaan, maar kon niet zwemmen. GIETEN De 14-jarige Jopie Sterreberg uit Veendam is zondag bij het zwemmen in het Sandgat in het' staatsbos bij Gieten verdronken. LOBITH In het watersportcen trum „DE Bijland" bij Lobith is zon dagmiddag de militair Henk Kraaij- vanger uit Zevenaar (21 jaar) ver dronken. Hij kon niet zwemmen. PERKPOLDER In de Wester- schelde bij Perkpolder zijn zondag middag twee Belgische broers ver- dronken. Het zijn Patrick (19) en Christiaan (14) van Dale uit Over- meere bij Gent. De jongens kwamen bij het zwemmen te dicht bij een strekdam en werden door de sterke stroom meegesleurd. DALEN Roelof Pierik (21) en Hendrik Altena (16) zijn verdronken bij Dalen toen het bootje waarmee zij aan het varen waren omsloeg. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers waren gisteravond nog niet gevonden. •DEN HELDER Op het wad bij de haven van Den Helder zijn zondagavond de twee broers Jan (24) en Peter (25) Bas uit Den Helder verdronken. De jongens zijn vermoe delijk door het opkomende tij en de sterke stroming verrast. Hun moeder sloeg alarm toen zij haar zoons niet NORG De 21-jarige A. Bosmai en de evenoude G. J. Smedes uit Grojj ningen kwamen zaterdag om het 1 ven bij een verkeersongeluk op Donderseweg in Norg. Het ongeluljl gebeurde toen zij met hun motor uit. de bocht vlogen en in botsing kwa men met langs de weg staande bo men. De een was op slag dood, d ander overleed op weg naar het zi(| kenhuis. WIERINGERMEER De 33-jarig maatschappelijk werkster mej. Sikkens uit Den Haag is zondagmid dag bij een autobotsing in Wieringer meer om het leven gekomen. Zij za in een personenauto die door eei naar links uitwijkende tegenligge werd aangereden. De vrouw overlee in een ziekenhuis in Alkmaar. sioeg aiarm toen zij naar zoons niet *- j meer ,zag zwemmen. Duikers van de CiTl Cf Pil Q HTinV TTlof marinebrandweer hadden de jongens J UllgVIldnUUl lUtfL Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De loongrens voor de verplichte ziekenfonds verzekering zal per 1 januari 1972 worden verhoogd van 17.050, tot een bedrag dat ligt tussen de 18.500,— en de 19.000,—. Dit blijkt uit de voorlopige bereke ningen van de indexcijfers voor de regelingslonen en voor de kosten van levensonderhoud tussen 1 juli 1970 en 1 juli 1971. De nieuwe ziekenfonds- loongrens wordt telkens per 1 janua ri vastgesteld op basis van de som der percentages, waarmee beide in dexcijfers in de voorafgegane periode 1 juli tot 1 juli gestegen zijn, gedeeld door twee. Dat er per 1 januari a s. sprake zal zijn van een aanzienlijke verhoging van om en nabij de 10 procent is te wijten aan het feit dat zowel de lo nen als de prijzen in de periode 1 juli 1970 tot 1 juli 1971 fors gestegen zijn. De komende stijging zal echter klei ner zijn dan die van 1 januari j.l. toen de ziekenfondsgrens met ƒ2200 werd verhoogd, namelijk van ƒ14.850 tot 17.050, als gevolg van een nood zakelijk geachte extra structurele aanpassing. Naar wij vernemen is het niet waarschijnlijk dat de ziekenfonds raad de minister van sociale zaken per 1 januari a.s. opnieuw een struc turele verhoging zal adviseren. De definitieve loongrens moet ruimschoots voor 1 november a.s. worden vastgesteld omdat dit de peil datum is voor het al dan niet ver plicht verzekerd zijn op basis van de ziekenfondswet. NEW YORK (RTR) De stad New York gaat gratis 10.000 dreksehepjes verstrekken aan de eigenaars van honden, zodat deze de uitwerpselen van hun dieren van de straat kunnen verwijderen. De schepjes, bestaande uit een stuk linoleum en een zak, zul len worden gedistribueerd door „houdt uw stad rein"-comités. Ze zijn de gemeente geschonken door een za kenman. en dragen het opschrift: „aangeboden door de burgemeester van de stad New York". Nederlandse dames verloren in Cannes CANNES De Nederlandse dames hebben gisteravond in een wedstrijd voor het internationale volleybaltor- nooi in Cannes met 13 verloren van Bulgarije. De setstanden waren: 3—15, 10—15, 16—14, 7—15. gisteravond nog niet gevonden. ALKMAAR De 42-jarige me vrouw M. Kruyt uit Alkmaar is zon dagmiddag in het recreatiemeer in Hensbroek bij Alkmaar verdronken toen zij het zevenjarige doctertje Pe tra wilde redden. Het meisje dat in het diepe gedeelte terecht was geko men, is tijdig door anderen uit het water gehaald. LEMMER De zesjarige Jochem Stoffel Bakker is zondag in zijn woonplaats Lemmer bij het ir. Wou- dagemaal verdronken Het jongetje speelde aan een particulier strandje met een oudere broer en raakt in een onbewaakt ogenblik te ver in het wa ter. Zijn broer kon hem niet meer redden. VERKEERSONGELUKKEN SPAUBEEK De vijfjarige John nie Berluwt uit Spaubeek is zondag morgen door een auto overreden toen hij onverwacht met zijn autoped de weg opreed. De jongen overleed aan zijn verwondingen. MEERLO Ruim 3500 poplief hebbers hebben het afgelopen week einde in de camping „Het karrewiel" in Meerloo (L) het mid summer pop festival bezocht. Bij dit festival traden op de Lim burgse formaties „Heat" en „Ghotic Novel", een door ziekte geteisterde „Bobby's" Childeren", de Neerkantse Commune, CCC ine, „Blue Planet", „Brainbrox" en „Levin's blues". Grote afwezige op het festival wa ren de gecontracteerde groepen „Fo cus" („vertraging" bij de Bel gische grens) en de Surinaamse „Dutch Rythm Steelband", die niets van zich lieten horen. In plaats van Focus werd de CCC Ine bereid gevonden voor een tweede optreden. Deze routiniers die ook op het Kralingse festival succes oogstten zorgden voor de hoogtepun ten van dit festival. MAASSLUIS Het Britis Columbia Boys Choir onder lei ding van Donald H. Forbes organist Feike Asma hebben zi terdagavond het publiek, dat i groten getale naar de Grot Kerk was getogen, een in all opzichten geslaagd concert ge boden. Het uit het Canadese Vancouvf sc he de afkomstige koor, dat reeds met orga nist Asma tijdens diens concerten i Canada heeft samengewerkt, bez 1 een ongehoorde koor-discipline enei zijds dirigent Forbes kan trots zij do op zijn ensemble en aan de andei v kant een technische en muzikale or dergrond, die vrijwel uitsluitend ga\ 1 reproducties garanderen. pe Het nuanceringsvermogen is daar W( bij één van de sterkste zijden van d koor, dat ook in kleinere bezettini zoals bij enkele Negro-spirituals, ov« zf een prachtige homogeniteit beschik De akoestiek van de kerk was na tuurlijk een gelukkig mee-werkend ln6 factor en zo hebben de luisteraars ge tuige kunnen zijn van een reeks va topprestaties, die noj lang in de her innering .zal blijven voortleven. W< lar de Niet alleen in de Geestelijke Liede 1 ren, maar evenzeer in Mozart's „Av ai^ Maria", een „Benedictus" van Die terich, werken van Da Vittoria, Faur (het fragment) „in Paradisum" ui diens Requiem) Orlando di Lassi Henry Purcell, Marengio en Heal: Willan toonde het ensemble steed J! een enorme inzet, die resulteerde sterke mededeelzaamheid. Dit was Organist Asma speel de tussendoor een aantal meesterwer ken uit de litteratuur, die eveneen sterke indruk maakten: Bach' grandioze Praeludium met fuga b-klein, de Ciacona van Pachelbel efj w<? de pakkende „Variations" van d< onlangs overleden Franse orgelmees ter Marcel Dupré.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4