PERSONEELSSTOP BIJ HET RIJK Progil klaar speelt het België in Loonmaatregel wordt ongedaan gemaakt KRITIEK ROEMENIË OP HONGARIJE Crita) Het Kwartet Kapitein gedood door handgranaat Overheid ontraadt eten mosselen a co idi Volle treinen, maar normale verkeersstroom Biesheuvel wil geheime stukken /s publiceren Pentagon-studie wordt bestseller McGloskey neemt op tegen Nixon r Autobussen kniger voorrang bij halte 66 doden bij aardbeving in Chili Sporthal in as: schade 1 miljoen Zomers in bebouwde kom fienwe Leidse Coiiramt CHRISmiJK OAGBIAD VOOR IEIDEM EN OMGEVING „Stontvastieh I* ghebleven Zaterdag 10 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. j 1.63. p. m./«.95, p. kw. 20,65 - Klachtendiensl bezorging 18.00-19.00 uur Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het aantal ambtenaren wordt voorlopig niet uit gebreid. Alleen wordt een uitzondering gemaakt voor het onderwijs, de politie en de defensie. Tot deze stringente maatregel, met het oog op de noodzakelijke bezuinigingen in de sector van de overheid heeft het kabinet-Biesheuvel gisteren in zijn eerste vergadering besloten. Tweede belangrijke besluit van de nieuwe ministerraad is de loonmaat regel en de prijsbeschikklng onge daan te maken en het overleg met het bedrijfsleven te beginnen over de procedure van de intrekking en het nemen van alternatieve beleidsmaat regelen. De, wat premier Biesheuvel noem de, gematigde personeelsstop in de overheidssfeer, betekent ook dat er een dringend beroep wordt gedaan op gesubsidieerde instellingen en instan ties een zelfde gedragslijn te volgen in het personeelsbeleid. Over het ver vullen van elke vacature moeten de ministers overleg plegen met het mi nisterie van financiën. Ingrijpend 1 De voltallige ministerraad is gistermiddag voor het eerst in nieuwe sa menstelling bijeen geweest. V.l.n.r. zittend de ministers Boersma, Schmelzer, Geertsema, Nelissen, Biesheuvel, Udink, Drees, De Koster en Lardinous. Staande v.l.n.r. de ministers De Brauw, Boertien, Stuijt En gels, Van Veen, Van Agt, Rozendal gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen), Polanen gevolmachtichd minister van Suriname), en de Langman. Geheel rechts secretaris Middelburg, (die overigens niet de notulen maakt, want dat doet) mejuffrouw Van Beahem. Van een verslaggevr DEN HAAG Op de RucphMUé pide bij Roosendaal is de 31-jarige spitein van de commandotroepen J. J. Petter gedood door een explode- fende handgranaat. De 21-jarige sol- aat D. D. W. van de Sman uit Ber- pl (ZH) werd door scherven gewond, jaar zijn toestand is niet ernstig. Hij I opgenomen in een ziekenhuis te loosendaal. Een vaandrig die eveneens door ïherven werd getroffen, bleek zo cht te zijn gewond dat hij na be- Bndeling naar zijn onderdeel kon te- pgkeren. De marechaussee heeft de zaak in hderzoek. Op het ogenMik heeft men bg geen getuigen kunnen horen, om- at degenen, die bij het ongeval aan- jezig waren erg geschokt waren. 'Vermoed wordt dat Kapitein Petter en handgranaat, die al op scherp ge leld was, maar die op de grond van e zogenaamde granaatkuil was ge- ellen, alsnog heeft willen wegwer en. In de granaatkuil stonden drie aan: de kapitein, de soldaat en de faandrig. Wanneer de granaat in de uil ontploft zou zijn, zouden er [aarschijnlijk nog meer doden geval- a zijn. 'HEI 3Q an een onzer verslaggevers DEN HAAGNadat de mossel- rkoop en -export donderdag al was staakt, heeft de rijksoverheid giste- n het eten van mosselen afgeraden. In een communiué van het minis- rie van volksgezondheid en milieu- 'giëne en van het ministerie van ndbouw en visserij wordt geadvi- erd rauwe en gekookte mosselen, en k zelf verzamelde schelpdieren, niet consumeren. Verwacht wordt dat de vergifti- ngsverschijnselen, die de mosselen roorzaken omdat ze giftig plankton memen, bij ander weer tot het ver- deh zullen behoren. WENEJJ (Reuter, UPI, DPAJ Voor het eerst sinds de Tsje- choslowaakse lente van 1968 is er weer een twist tussen het Pact van Warschau aan het licht gekomen. Roemenië heeft giste ren Hongarije, dat heftige kri tiek had geleverd op het bezoek van Ceausescu aan Peking, ge voelig op de vingers getikt en onomwonden gezegd zich met zijn eigen zaken te bemoeien. Dit gebeurde in een artikel van 4.000 woorden in het partijdagblad Scinteia, dat geschreven was door Paul Niculescu-Mizil, nauwe mede werker en vertrouweling van presi dent Nicolae Ceausescu, partij-ideo loog en lid vain het politburo. Het was de felste aanval op Roemenië's bond genoten sinds een jaar geleden Roe menië en de Sowjet-Unie een vriend schapsverdrag sloten. Ceauscescu bezocht China, Noord- Korea en Nöord-Vietnam verleden maand tijdens wat de langdurigste reis naar Azië van een Oosteuropese leider zou worden sinds de scheuring tussen China en de Sowjet-Unie tien ik 3 ft Ve roi cm V&uLuu/n.—i INTERIEURVERZORGING CR'JNSBUPGD MEER KEU5 IN1 PASSENDE OMGEVING jaaf- geleden begon. Hij stopte in Mos kou slechts drie uur op de terugweg, maar de Russische partijleider Leonid Breznjew verscheen niet op het vlieg veld om de president te verwelkomen. Tijdens het bezoek van Ceaucescu aan Peking voerden de Russische nieuwsmedia hun aanvallen tegen Pe king op. Tegelijkertijd bekritiseerde de Hongaarse televisie het bezoek en verklaarde een Hongaarse partij-func tionaris, Zoltan Komocsin, later dat de verschillen tussen de Hongaarse en Roemeense buitenlandse politiek samenwerking soms onmogelijk ma ken. Niculescu-Mizil omschreef gisteren deze kritiek als zijnde „verbazingwek kend, ontstellend, flagrant" en zei dat het „de regels van de betrekkingen tussen twee bevriende socialistische landen" schendt. Roemenië is een soe vereine staat en zal banden met China blijven onderhouden, aldus het arti kel. Zonder China kan geen enkel fundamenteel, internationaal pro bleem worden opgelost." Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ondanks het begin van de boüwvakvakantie was de ver keersstroom gisteravond in het hele land normaal. Volgens de verkeers- centrale van de rijkspolitie in Drie bergen was dit grotendeels te danken aan de betere vakantiespreiding. Bo vendien zijn velen, met het oog op He -warmte, eerst vannacht en in de vroege morgen vertrokken. Bij de spoorwegen was de vakan- tiedrukte gisteravond duidelijk merk baar. Wat het binnenlands verkeer betreft was het vooral in het westen drukker dan normaal. De NS konden het grotere reizigersaanbod aan zon der extra treinen in te leggen. De normale treinen werden versterkt met wagens en treinstellen. De inter nationale treinen vanuit Nederland wareii gisteravond propvol. Van onze parlement&redactie DEN HAAG In het kabinet- Biesheuvel bestaat geen bezwaar te gen het publiceren van documenten die een belangrijke rol hebben ge speeld bij de kabinetsformatie. Dit is gisteren gebleken tijdens de vergadering van de ministerraad, premier Biesheuvel en minister Ne lissen zullen nagaan welke relevante stukken nog vóór het afleggen van de regeringsverklaring aan de Tweede Kamer kunnen worden voorgelegd. De personeelstop blijft in ieder ge val van kracht totdat er meer duide lijkheid is over de rijksbegroting 1972. De ingrijpende maatregel is ge troffen in het kader van een strin gent begrotingsbeleid. Achtergrond van de maatregel is ook de benoe mingen voor bijvoorbeeld het nieuwe departement van volksgezondheid en milieuhygiëne veilig te stellen. In afwachting van het opstellen van de nieuwe rijksbegroting (minis ter van financiën Nelissen is van daag begonnen met zijn eerste be spreking hierover met zijn collega's), wilde premier Biesheuvel nog geen commentaar geven op de wenselijk heid spoedig over te gaan tot verzwa ring van de direkte en indirekte be lastingen. In de openbare vergadering van de SER heeft de president van de neder- landsche Bank, dr. Zijlstra, gezien de precaire economische toestand en de betalingsbalans, gisteren voor derge lijke maatregelen gepleit. Zoals be kend hebben DS'70 en de WD zich sterk verweerd tegen belastingver zwaring. Over de opmerkingen van dr. Zijlstra zei de premier, dat hij er goede nota van had genomen en dat voor het kabinet het regeerakköord geldt. In dit akkoord wordt gesteld, dat de omstandigheden en het tijdstip van verzwaring van de belastingen nader moet worden bepaald. Juist op dit punt is het compromis van de vijf regeringspartijen vaag. Zolang de besprekingen tussen de ministers over de rijksbegroting voortduren voelde minister Biesheu- WASHINGTON (AP) De in boekvorm verschenen geheime Pentagon-documenten blijken een bestseller te zijn. Een functionaris van de uitgeverij Bantam ver klaarde dat in Washington de gehele voorraad al uitverkocht is. Maandag komt een nieuwe zen ding van 20.000 stuks naar de Amerikaanse hoofdstad, maar die is reeds bij voorbaat uitverkocht. Bantam verklaarde dat de Ame rikaanse regering en de CIA goede klanten waren door de eerste paar honderd stuks te be stellen. IS ANGELES (Reuter. UPI) LOS ANGELES (Reuter. UPI) Paul McCIoskey heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de presidents nominatie van de Republikeinse par ty. Het Congreslid is de eerste Repu blikein, die het bü de komende pre sidentsverkiezingen wil opnemen te gen president Nixon, van wiens be leid hü een fel tegenstander is. McCIoskey, een vele malen onder scheiden veteraan uit de tweede we reldoorlog, zei dat hij de oorlog in Vietnam wil beëindigen, met als eni ge voorwaarde dat de Amerikaanse krijgsgevangenen veilig naar hun land terugkeren. Hij zal deelnemen aan de voorverkiezingen in Californië, waar gouverneur Reagan het beleid van Nixon zal verdedigen, en in New Hampshire, waar de eerste voorver kiezingen worden gehouden. Deelna me in andere voorverkiezingen hangt af van ontvangen campagne-fondsen. ANTWERPEN De provin ciale raad van Antwerpen heeft gisteren aan de nv Chemie Union (Progil) Brussel voorwaardelijk machtiging verleend tot de bouw van een zwavelkoolstoffabriek in Kalle op de linker Scheldeoever. Eerder heeft de gemeente Am sterdam de vestiging van dit bedrijf afgewezen op grond van milieu-hygiënische bezwaren. Het college van burgemeester en schepenen van Kalle had een onguns tig advies uitgebracht, steunend op het feit dat de basisindustrie op een afstadn van minstens 3200 meter van het woongebied van de gemeente ge vestigd zou moeten worden. Het bestuur van de stedebouw bracht echter een gunstig advies uit, waarbij is afgezien van de 500 m bre de bufferzone, oorspronkelijk op de linker Scheldeoever voorzien, en waarbij een dichte groenbeplanting van ten minste 50 m werd voorge schreven. Ook het advies van de arbeidsin spectie was gunstig, onder meer om dat het bedrijf gevestigd zal worden op een afstand van 10 km van de stadskern van Antwerpen en 4 km in vogelvlucht van de kom van de ge meente Kallo, en ook omdat de hin der van eventuele zwavelwaterstof- verontreinigingen tegengegaan zal worden door het aanbrengen van een incineratieoven voor restgassen. De arbeidsinspectie zegt verder dat de nodige maatregelen zijn getroffen om o.a. verontreiniging door zwavel koolstof te voorkomen. vel zich niet gerechtigd op het pro bleem van de belastingverzwaring in te gaan. Verrassend noemde hij ove rigens de opmerking van dr Zijlstra niet. Mr Biesheuvel herinnerde aan de eerste maatregelen van het kabi net-Zijlstra in 1966: uitstel van de beloofde belastingverlaging en verho ging van de omzetbelasting. Die maatregelen waren toen nodig. De president van de Nederlandsche Bank maakte gisteren in de vergade ring van de SER zijn opmerkingen tegen de achtergrond van de voortdu rende inflatie en overbesteding, waarover ook dr. B. Goudzwaard in onze krant van gisteren schreef. In politiek Den Haag wordt reke ning gehouden met het feit dat nog krachtiger maatregelen nodig zijn als reeds zün aangekondigd. Met bezui nigingsmaatregelen alleen door de overheid komt men er niet. Het overleg over de procedure van het intrekken van de loonmaatregel en de prijsbeschikking begint dinsdag a.s. op het Catshuis tussen de drie vakbondsvoorzitters en de minister president, en de ministers van sociale zaken, economische zaken en land bouw. Verder zal over dit probleem een gesnrek worden gevoerd met de industriële werkgeversvoorzitters en met de vertegenwoordigers van de middenstand en de landbouw. SANTIAGO De krachtige aard beving die gisteren Chili heeft getrof fen, heeft aan 66 mensen het leven gekost, terwijl 317 personen gewond werden, zo heeft de Chileense rege ring bekendgemaakt. Vele duizenden mensen werden da kloos, aldus de regering. In sommige delen van het land werden de elek triciteitsvoorziening. de drinkwater voorziening en de telefoonverbindin gen afgesneden. Vier centraal Chileense provincies, waar ongeveer de helft van de negen miljoen inwoners van Chili leeft, werden tot rampgebied verklaard. Het ttestuur van deze provincies is voorlopig overgenomen door de strijdkrachten. DEDEMSVAART Vanmorgen is in Dedemsvaart de sporthal „De Cita del" geheel door brand verwoest. Ook een bij de sporthal gebouwd restau rant ging in vlammen op. De schade wordt geschat op onge veer een millioen gulden. De brand die omstreeks half zes uitbrak, werd bestreden door de brandweerkorpsen van Dedemsvaart en Balk. Een man, die zichzelf hervormt, heeft het volle pond bijgedragen tot de hervorming van zijn buur man. DOUGLAS Het Is mijn eigen uitvinding, - het percentage fouten is veel lager dan van mij. ;x MMWPf tÊÊtBËÏ DE BILT Een nieuw hoge- drukgebied nadert van Engeland en voert met een noordoosten wind tijdelijk wat koelere lucht aan. Vrijdag werd bijna 30 graden bereikt, zondag 22 tot 24 graden. Het blijft de komende dagen zomers met na zondag weer een verdere stijging van temperatuur. Ook voor het strandweer zijn de vooruitzichten aanhoudend gun stig. Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar), stabiel. Zon en maan 11 juli zon op 4.32, onder 20.58; maan op 22.30, onder 8.14; 15 juli L.K. 12 juli zon op 4.33, onder 20.57; maan op 22.44, onder 9.41; 15 juli L.K Hoog water Hoog water, 11 juli: Rotterdam le getij 6.42, 2e getij 18.47; Sche- veningen 4.48-17.16; Vlissingen 3.49-16.06; Haringvliet a. d. Zee zijde 5.26-17.53 Hoog water, 12 juli: Rotterdam le getij 7.29, 2e getij 19.34; Sche- veningen 5.30-17.58; Vlissingen 4.32-16.46; Haringvliet a. d. Zee zijde 6.11-18.39. Vandaag in ZO: Leo Kleyn: Fusiekoorts van advocaten is niet voor iedereen leuk C. L. Los: Gaat u gesprek met kinderen over televisie uit de weg? Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: lelies geven cachet -#■ Dialoog: In je verbeelding was het bijna de hemel Harm Lamberts: Cosmas Desmond klaagt aan Apartheid eist ho ge tol Mr. G. van Vorden: Koninginnen met luciferskoppen A. I. Kiel: Eenheid van gelovigen moet sterker blijken dan verdeeld heid der kerken -ft- Dr. C. Rijnsdorp: De dood rond- Dick Ringlever: Actiegroep waar schuwt: Roulette oplichterij! We« door natuur. DEN HAAG De ministerraad heeft zich akkoord verklaard met een wijziging van het reglement ver keersregels, waarin wordt bepaald dat overig verkeer binnen de be bouwde kom de bestuurders van autobussen de gelegenheid moet ge ven de halte te verlaten en zich weer in het verkeer te voegen. De gedragsregel is beperkt tot de bebouwde kom, omdat dit voorschrift buiten de bebouwde kom tot gevaar lijke situaties aanleiding zou kunnen geven, gezien de aanzienlijk hogere snelheden waarmee wordt gereden. gebied gaat door DEN HAAG G.S. van Zuid-Hol land willen het openbaar vervoer per rail tussen de Haagse en Leidse agg lomeratie blijven bevorderen, maar toch zal de aanleg van de secundaire weg 16 bis. de „Leidse Baan" ge noemd. moeten doorgaan. Dit ant woorden G.S. aan de werkgroep mi lieubeheer van de rijksuniversiteit Leiden. De werkgroep milieubeheer vindt aanleg van dergelijke grote verkeerswegen funest voor de unieke natuurgebieden tussen Leiden en Den Haag. waar volgens de groep een na tionaal landschapspark van moet worden gemaakt. Louis Armstrong, de beroemste jazzmusicus ter wereld, is gisteren in New York ten grave gedragen. De uit vaart was "de koning van de jazz" waardig. Duizenden verdrongen zich voor de kerk waar de uitvaartdienst werd gehouden. Onder de 500 genodigden waren gouveneur Rockefeller vanjazzwereld, als Ella Fitzgerald, Diz de staat New York en velen uit dezy Gillespie en Gene Krupa. Op de foto wordt het stoffelijk overschot de kerk uitgedragen. Achter de kist de weduwe Armstrong. c-X'JÓri*it

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1