Geen doorbraak in Vietnam-overleg Reuzenkwalien plagen baders r i mf kamsteeg/OC occasion MM centrum y*JS Qüta) Taxichauffeur betrapt aanrander op heterdaad TBR voor Delftse wurger 2 moderne theeglazen Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I krant veertiendagen gratis. I Mijn mum g Verkoop mosselen gestaakt Het Kwartet Amerikaans verzoek afgewezen imervragen over stierf in een ziekenhuis. Ooggetuigen Lwikvervuiling Ierse betoger gedood Steden in VS steeds zwarter Plotseling geen paling in het IJsselmeer Vrouw steekt auto van ex- minnaar in brand Man geëlektrocuteerd Nètoptijd voor de zomen Gemeenten financieel in de knoei leidse Courant Vrijdag 9 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen de 3n en CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" 3rkt. fdkantoor Leiden ges> Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur deel; loet i het PARIJS (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Staten hebben koele reactie op de jong- vredesvoorstellen van de it Cong voorgesteld het vre- verleg voort te zetten in •trouwelijke bijeenkomsten, de Viet Cong en Hanoi oordden hierop met „een .list nee", zodat de hoop op doorbraak in Parijs voorlo- vervlogen is. rtro ~Xo glist favid Bruce, de Amerikaanse on- landelaar. gaf toe dat het nieuwe lesplan 'enkele nieuwe elementen' maar verder niets schijnt te inderen aan de oude basiseisen en imin blijk geeft van de wil een de te maken aan de strijd. Toch jtte Amerika de voorstellen nader Irleg waard, overleg dat het graag vertrouwelijke bijeenkomsten wil irtzetten om uw voorstellen ver- r na te gaan en tevens de onze te jpreken'. (ladat ze het Amerikaanse ant- prd had aangehoord, vroeg me luw Ngoejen Thi Binh, de dele- lieleidster van de Viet Cong openhartig aan Bruce of diens re- "ing nu wel of niet bereid was een |um voor de totale terugtrekking l de Amerikaanse troepen te ge il. Maar Bruce voelde er niets voor ider voorafgaande onderhandelin- l een dergelijke datum te geven, èze eisen zijn dermate verstrek en radicaal dat wij onmogelijk >rd kunnen gaan met uw arbi- bepaling dat wij er zonder be king of onderhandeling mee moe- Instemmen', zei de Amerikaan. Geen veiling )m een 'frisse start' te maken in fijs vroeg Bruce om vertrouwelijke jprekingen. Een vertrouwelijke zit- aordt alleen bijgewoond door de functionarissen van iedere dele te, die ook bepalen wat er na at- ip aan de buitenwereld zal worden egedeeld. |en Amerikaans delegatielid ver arde: „Je kan besprekingen over ide i niet voeren op de manier irop je een veiling houdt waarbij publiek getuige is van elk bod", ouw Binh noemde het Ameri- ïse antwoord echter een 'perfide ïoeuvre', die bedoeld was om een creet antwoord op het kernpunt het voorstel te ontwijken. flU rvaren waarnemers meenden erh- uit de toon van het Amerikaanse vertelden dat ze nog iemand weg Van onze parlementsredactie »EN HAAG Als het aan drs. G. teboom, lid van de Tweede Ka- voor D'66 ligt, zullen binnenkort rhloor-alkali industrieën processen yyassen, die minder kwikverontrei- fllpj ng tot gevolg hebben dan het ikcelproces. oorts wil hij het gebruik van ikhoudende schimmel- en aangroei- ende middelen en verven verbie- i. Zolang er geen minder schadelij- preparaten beschikbaar zijn, moet mogelijkheid tot ontheffing be- m Ie heer Nooteboom legt dit alles de minister van volksgezondheid milieuhygiëne in schriftelijke vra- voor. Hij wijst er op, dat reeds ren vergiftigd «zijn door kwikver- [dingen. Gcersstrlat 30, Oegstgeest, Telefoon 01710-51940-52661 De slechtste gewoonte, die een i mens kan hebben is zich met de êgewoonten van anderen te be- 1 moeien. HASKINS i k Geef me nog eens wat stopverf Rita. Zon en maan 10 juli zon op 4.31. onder 20 58: •sir maan op 22.14. onder 6.46; 15 juli L.K. ZOMERWEER DE BILT Het komende et maal zal het opnieuw warm en zonnig zijn. Het hogedrukgebied, dat lucht naar onze omgeving voerde, waarin temperaturen tot 30 graden voorkwamen is naar het zuidoosten weggetrokken. Via de Britse eilanden komt alweer een ander hogedrukgebied naderbij. Dit is met. wat minder warme lucht gevuld, maar in een groot deel van het land zal hier van nauwelijks iets te merken zijn. Strandweer Een nieuw hogedrukgebied geeft met een noordelijke wind morgen iets koelere lucht. Tijde lijk enige bewolking, later zon nig. Temperatuur ruim 20 gra den. zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Opnieuw zon nig en geleidelijk ook weer war mer strandweer. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), dalend. Hoog water Hoog water, 10 juli: Rotterdam le getij 6.01. 2e getij 18.06; Sche- veningen 4.08-16.37; Vlissingen 3.06-15.23; Haringvliet a. d. Zee zijde 4.45-17.11. keren', merkte hij op. Mevrouw Dinh gaf als commentaar: „De VS proberen het karakter van de besprekingen t^ veranderen om te ontkomen aan da duidelijke eisen van Vietnam, de Verenigde Staten en de wereld'. Regering David Bruce stond ook nog even stil bij de 'regering van nationale eenheid', die wel enige figuren uit de huidige Zuidvietnamese regering mocht bevatten, maar beslist niet president Ngoejen Van Thieu. „We willen het volk van Zuid-Vietnam, 'dat toegestaan moet worden zelf ov«r zijn toekomst te beslissen, geen enke le regering opleggen". Mevrouw Binh antwoordde dat de Viet Cong de macht in Saigon niet wilde monopoliseren. „We staan klaar overeenstemming te bereiken over een brede regering van nationale eenheid, opgebouwd uit drie par tijen". Een regering van neutralisten, leden van de Viet Cong en de huidige regering zou tot aan algemene ver kiezingen aan de macht moeten zijn. Xuan-Thuy, de woordvoerder van Hanoi in Parijs. antwoord op te maken, dat de kansen op een doorbraak bij het overleg nog niet definitief verloren waren, on danks de besliste weigering van de tegenpartij vertrouwelijke besprekin gen te voeren. Bovendien draagt de Amerikaanse reactie een voorlopig karakter. Een definitief antwoord zal pas komen nadat president Nixon overleg heeft gepleegd met zijn advi seur Henry Kissinger, die momenteel Zuidoost-Azië bezoekt en nog Parijs op zijn programma heeft staan. Xuan Thuy, delegatie-leider van Hanoi, sprak zijn afkeuring uit over het dralen van de Amerikanen. „Dit bewijst dat de Verenigde Staten er niet om zit te springen hun Ameri kaanse soldaten en gevangenen zo spoedig mogelijk naar huis te laten O LONDONDERRY (AFP, Reuter) Een katholieke betoger is gistermid dag in de wijk Bogside van London derry om het leven gekomen, toen Britse troepen het vuur openden op een menigte die hen met spijkerbom- men bekogelde. De getroffen man WASHINGTON (AFP) Volgens de jongste volkstelling in de VS is het aantal Amerikaanse steden, waar in meer negers dan blanken wonen in de afgelopen tien jaar aanzienlijk toegenomen. In 1970 telden zestien Amerikaanse steden met meer dan 25.000 inwoners minstens evenveel negers als blanken. In 1960 was dat met slechts drie steden het geval. Op het ogenblik heeft in de volgen de vijf steden de negerbevolklftg de 70 procent gehaald of overschreden: Willowbrock (82 procent), Westmont (80,6 proc.), Compton (71 proc.), Wash ington DC (71 proc.) en St Louis (69 proc.). Hoewel de grote steden als New York, Chicago en Detroit negers blijven aantrekken, heeft alleen laatstgenoemde stad een overwegend zwarte bevolking. Arabische guerrillastrijders, waarschijnlijk vanuit een postie in Israël zelf. hebben granaten afgevuurd op een voorstadje van Tel Aviv. Twee mensen kwamen om het leven, 30 werden gewond. Van c s correspondent SCHIEDAM De Schiedamse po litie heeft, dankzij dè oplettendheid van een taxichauffeur en een visser, gisteren de 23-jarige operator G. van T. uit Den Helder aangehouden. De man werd op heterdaad betrapt b'j een poging de 41-jarige secretaresse rnej. A. de J. te wurgen. Op het politiebureau bleek dat de man een enorm aantal pogingen fct hadden zien dragen. De onlusten speelden zich af op de zelfde plaats waar 's ochtends vroeg twee Ierse nationalisten door Britse militairen waren neëgeschoten. Beide mannen waren door kameraden weg gevoerd. Later werd vernomen dat één der gewonden, een 26-jarige man, was overleden in een ziekenhuis in Letterkenny, juist over de grens met de Ierse republiek. Volgens het Britse leger had hij een patrouille bescho ten. Van een onzer verslaggevers ENKHUIZEN De palingvis serij op het IJsselmeer staat aan de rand van een totale onder gang als niet spoedig verbetering optreedt in de vangsten. Binnen enkele weken is de vangst van paling dermate teruggelopen dat gevreesd wordt voor een ramp. Vooral in de visafslag van Enkhui zen wat wel eens het palingparadijs wordt genoemd is het plotselinge ver dwijnen van de IJsselmeer paling het best merkbaar in de aanvoer-cijfers. Werd er over de eerste weken van juni van verleden jaar nog bijna 105 duizend pond aangevoerd, dit jaar zal men niet hoger dan rond de 35 dui zend pond komen. Biologen en tech nici van de visserijinspectie hebben uit proeven met keilnetten geconsta teerd dat er vrijwel geen paling meer op de IJsselmeer bodem voorkomt. VERKOCHT De bijzonder slechte palingvangsten hebben er reeds toe geleid dat ver scheidene vissers hun schepen hebben verkocht of voorgoed hebben afge meerd in de haven om elders hun boterham te verdienen. De inkomsten van de vissers zijn nu gedaald met bijna 60 pet. en liggen gemiddeld op 700 gulden per week tegen normaal 1500 a 1600 gulden. Alleen de kosten Van een verslaggever AMSTERDAM De 39-jarige Am sterdamse modinette m, v.d. B.-G. heeft gisternacht de auto van haai ex-minnaar in brand gestoken. Van de wagen is niet veel over. Zij was boos geworden toen de hum met wie ze enige tijd had samenge leefd plotseling de voorkeur gaf aar. haar zuster. De man wijzigde ook prompt zijn vakantieplannen, en ging niet met haar. maar met haar zuste. op stap. Om daar een stokje voor te steken heeft de vrouw een lucifer bij de auto gehouden. voor het schip worden al op zo'n 200 a 250 gulden per week geschat. En dan moet het resterende geld onder de bemanningsleden worden ver deeld Verleden jaar werd het vissen met keilnetten verboden en beleefde de palingvisserij al een flinke terug slag maar toch was er nog een ruime aanvoer. Dit jaar lijkt het erop of de paling massaal het eens zo visrijke IJssel meer heeft verlaten. Over dit mysterieuze geval doen de meest vreemde geruchten de ronde, die va riëren van misborlngen naar aardgas op het IJsselmeer tot watervervui ling. Nu is de watervervuiling door de Deltawerken wel met verontrus tende cijfers toegenomen. Dit komt doordat de IJssel nu twee maal zo veel water op het IJsselmeer loost dan voorheen. Hierdoor is de water vervuiling met ongeveer 65 procent gestegen. HAREN De 31-jarige R. Borg man is gistermiddag om het leven ge komen toen de stofzuiger waarmee hij thuis aan het werk was onder stroom kwam te staan. aanranding op zijn geweten heeft. De operator liep op de Nieuwpoort- weg1 in het industriegebied van Schiedam te wandelen, toen daar de secretaresse op haar fiets passeerde. De man gooide een touw naar de fiet ser, waardoor zij viel. De man de°d toen een poging haar aan te randen. Op dat ogenblik passeerde een 28-jarige taxichauffeur, de lieer G. Dechenne van Eurotax, uit Vlaardin- gen. Toen deze het gegil van de vrouw hoorde, stapte hij uit de auto, greep de aanrander vast, die echter wist te ontsnappen. Daarna kreeg de chauffeur hulp van een visser, die in de buurt zat te vissen. Het tweetal kreeg de aanrander tenslotte te pak ken en reed hem in de taxi naar h°t politiebureau. De man bekende daar een aantal aanrandingen, die meestal werden gepleegd in de parken en plantsoenen van Schiedam. De slachtoffers van de aanrandingen, waarvan overigens niet een is gelukt, waren over het algemeen meisjes in de leeftijd van acht tot elf jaar. Verleden week d»ed hij nog een poging op de Vlaardin- gerdijk een vrouw aan te randen. DEN HAAG Het gebruik van verdovende middelen moet uit de misdaadsfeer gehaald worden en dé handel in hennepprodukten moet in de overtredingensfeer komen. Dit is de belangrijkste conclusie uit een rapport over drugs, opgesteld door een D'66-werkgroep. De werk groep meent verder, dat op langere termijn het gebruik van druks gele galiseerd moet worden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De strandge- noegens van duizenden zwem mers en baders langs de gehele Noordzeekust zijn gisteren ver gald door grote scholen kwallen. De badgasten, die in aanraking kwamen met de tentakels van de dieren moesten op de pijn lijke plekken worden behandeld met een ammoniakoplossing. De zogenaamde „haarkwallen" het zijn geen „oorkwallen" zoals de strandpolitie ze gisteren noemde worden door de thans heersende oos tenwind op de kust gedreven. De grootte van de dieren, een meter mi- dellijn, wordt door de Scheveningse strandpolitie en de bemanning van het EHBO-centrum „uitzonderlijk" genoemd. In Scheveningen werden de badgasten gewaarschuwd niet in zee te gaan. De EHBO-post op het Scheveningse (Van een onzer verslaggeesfters) DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen, vrijdag, de 25-jarige Delftse ver koper Hans K. conform de eis van de officier van justitie, mr. J. Wessel, ontslagen van rechts vervolging, zijn plaatsing in een psychiatrische inrichting gelast en hem ter beschikking gesteld van de regering. De rechtbank acht. Hans K. schul dig aan doodslag op de 21-jarige Ada Lansbergen-Hölschcr op 24 november 1970 en poging tot doodslag op de 22-jarige Marijke van Staayercn- Karlas op 4 januari. De president van de rechtbank, mr. W. F. C. van Hattum, merkte bij het uitspreken van "net vonnis tegen de Delftse wurger op, dat er grote waar borgen moeten worden geschapen om te voorkomen dat dergelijke feiten als K. heeft pleegd, nog eens ge beuren. Tijdens de behandeling van de zaak op 25 juni heeft ook prof. J. Kloek van de psychiatrische abservatie- klieniek in Utrecht hierop gewezen. Volgens prof. Kloek waarborgen de inrichting de bescherming van de maatschappij in voldoende mate. Hoe moeilijk het ook mag zijn voor de publieke opninie om te aanvaarden dat Hans K. ziek is, kan toch elke garantie worden gegeven ten aanzien van de beveiliging. „In de inrichtingen heerst een bij zonder streng regiem en men is ge wend aan „schijnaanpassingen", die zelfs enkele jaren kunnen duren.'ter wijl de behandelde in kwestie nog niet genezen is", aldus prof. Kloek. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: I Alsbeloning voor mij naktiviteit I L. strand kon de mensen die een mid deltje tegen de „kwallebeten" kwa men halen, nauwelijks verwerken. In Zandvoort zowel als in Scheveningen ging de politie over tot een zelfbedie ningssysteem voor de slachtoffers van de kwallen. Er werden emmers neer gezet met ammoniakoplossing en watjes om de getroffen lichaamsdelen te behandelen. In Zandvoort alleen meldden zich ongeveer 2500 slachtoffers. Ook in Katwijk sprak de politie van een plaag. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Niauwa Leids* Courant antwoordnummer 267, loidon Niet vrij van gif Van een. onzer verslaggevers YERSEKE De verkoop van verse mosselen is met ingang van vandaag gestaakt. Hoewel er geen „wolk van giftig plankton" voor komt zoals in 1961, hebben veel mosselen toch organismen uit dit plankton opgenn. men. Het produktschap voor vis en visprodukten kan daarom geen 'certi ficaten bij de mosselen verstrekken, waarin wordt verklaard dat het pro- dukt geen schadelijke bacteriën noch giftige bestanddelen bevat. Deze (export-) certificaten worden sinds 1902 uitgegeven op grond van een bacteriologisch en toxicologisch onderzoek, dat thans wordt verricht door het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek te IJmuiden. Volgens prof. dr. P. Korringa, directeur van het RT- VO, kan de „mosselstop" wel enkele weken duren. De weersomstandighe den spelen hierin een grote rol: het giftige plankton, het zogenaamde „prorocentrum micans', gedijt door het warme weer. Zoals bekend kwamen maandag tientallen meldingen van eters van zelfgeplukte mosselen, die ziek warpn geworden, binnen bij het RIVO. Dr. S. Leli, inspecteur van de volksge zondheid in Zeeland, gaf dinsdag de badgasten aan de Zeeuwse en Zuid hollandse kust de raad geen wilde mosselen of alikruiken meer te eten. Dinsag en woensdag verkochten d»» grote mosselrestaurants echter ook geen gekweekte mosselen meer. Om de „naam" van de mossel niet te schaden adviseerde prof. Korringa woensdag, na een onderzoek van zijn biologen, het produktschap maandag niet te beginnen met het voorgeno men inleggen van de mosselen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De gemeenten in Nederland dreigen in de twee de helft van dit jaar in moeilijk heden te komen met hun geld middelen. Nodig is naar schatting een bedrag van twee tot drie miljard gulden. Maar de vrees bestaat, dat de bank van Nederlandse gemeenten niet in staat zal zijn genoeg geld op de kapi taalmarkt aan te trekken. De heer J. T. Vellenga (PvdA) heeft de ministers Geertsema (binnenlandse zaken) en Nelissen (financiën) vragen gesteld. Hij dringt er op aan dat de ministers passende maatregelen ne- Imen. De directie van de bank voor Ne derlandse gemeenten ziet zich name lijk voor moeilijkheden geplaatst door een geringer aanbod van geld middelen als gevolg van de valutacri- Een andere belemmering voor de bank is, dat het rijk in 1971 niet 400 miljoen, maar 600 miljoen gulden moet lenen. Hierbij komt nog, dat het bedrijfsleven in het eerste kwartaal van 1971 ruim 33 pet. méér heeft ge leend dan in het eerste kwartaal van 1970. In het jaarverslag van de bank voor Nederlandse gemeenten wordt een lening van twee miljard gulden wenselijk genoemd. Van de kant van de vereniging voor Nederlandse ge meenten wordt erop gewezen, dat de nieuwe regering volgens het regeer akkoord het oude beleid zal voortzet ten. Er is daarom nog weinig finan cieel uitzicht voor de gemeenten. De zaak loopt stellig eens spaak, aldus het commentaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1