Eisenhower saboteerde de Geneefse akkoorden Kiesinger maakt baan vrij voor zijn opvolger(s) Israël houdt in Amerika boot af Q over Onenigheid tactische kernwapens bedreigt SALT b r Toenemende klachten intimidatie Indonesië Sew York Times in laatste onthullingen: Mi Ontsnapte Rus wil asiel in Zweden Engelsman met lösjiesj gearresteerd 1?* op Schiphol Suriname dankt Brits-Rhodesisch overleg hervat Verleider-dief premier De Jon« gearresteerd [AN BEKENT MOORDEN DINSDAG 6 JULI 1971 NEW YORK (Reuter, AP) 1 regering-Eiscnhower be bouwde de Geneefse akkoor- -ndb van 1954 als „een ramp" en eft onmiddellijk na het beëin- jijnfen van deze conferentie agen- I naar Noord-Vietnam gezon- n om daar clandestien oorlog voeren. Dit meldt de New 1 gfjrk Times in zijn negende en at d|tste artikel over de geheime heukken van het Pentagon. Zl%ierikaanse saboteurs in Hanoi naapntreinigden de olievoorraden van gemeentelijk vervoerbedrijf op pnige wijze, dat de motoren van ■J stadsbussen geleidelijk onklaar ae2Uen raken. Verder stelden zij noti- over doelen, die mogelijk voor sabota"e In aanmerking zouden lp 8 en 12 augustus 1954 had de vionale Veiligheidsraad van de re- jng-Eisenhower vernomen, dat de S bduiten van Genève een ramp be binden, die „een grote voorsprong r het communisme bezegelde" en tot het verlies van Zuidoost-Azië e da: 1e'^en "- Geneefse Akkoorden indigden de Franse heerschappij t Vietnam en verbood de aanwe- aaJeid van 'buitenlandse troepen in tnam. Ontkracht ZW3resident Eisenhower keurde daar- imaatregelen goed, die de commu- ische expansie zouden indammen. 8 augustus bracht de regering- jnhower economische en militaire p aan Zuid-Vietnam op gang. nse adviseurs werden vervangen P% Amerikaanse. Het Witte Huis Zuid-Vietnam zo te verster- dat t enslotte de Geneefse Ak- rden ontkracht zouden worden. I een ra-port, dat bij de Penta- -stwdie was gevoegd, wordt be leven hoe een aantal Amerikaanse ha#ten- onder leiding van lucht- ht-kolonel Edward Lansdale, in is opgetreden, kort voordat de pakt 'n oktober 1954 werd ontruimd. Ilaatste actie was het vervuilen de olie-voorraden. De auteurs ct ge het Pentagon-rapport zeiden dat Amerikaanse instemming met de Juisljeefse akkoorden het Amerikaanse cfi verhinderden de sabotage uit te ren, die het wilde ondernemen te- t aaj een krachtcentrale, waterleiding, ensefaven en de brug. j een commentaar vraagt de Ti- mc|zich af waarom het team wel het nbaar vervoer mocht saboteren kr de Geneefse akkoorden, als sa- stre(tge tegen krachtcentrales en in de /eravn verboden was. ;ezicboIgens de studie zijn in de jaren 'eterL" door de regeringen Truman Eisenhower vitale beslissingen ge- waarvan het publiek niets of die het verkeerd begreep. Te- dte tijd, dat president Kennedy in vaa aan het bewind kwam, voelde de rrikaanse regering zich al zeer wnden met de defensie van Zuid- nam. e analyse van het Pentagon leidde de slotsom, dat de VS mede-ver- Woordelijk waren voor het mis- (ken van de uitvoering van de be- len van Genève. Deze conclusie is tegenspraak met beweringen van cheidene Amerikaanse regerin- die zeiden dat Noord-Vietnam n de schuld droeg voor het falen de formule van Genève. Ho Tsji Minh de studie van het Pentagon nog het volgende opgemerkt: 1945 en 1946 heeft Ho Tsji Minh, eider van Noord-Vietnam. ten- te acht brieven geschreven aan lent Truman en het Amerikaan- inisterie van buitenlandse zaken, in hij verzocht de onafhanke- :id van Vietnam te steunen, ens is iets te vinden, waaruit dat deze brieven beantwoord dat China in handLen van de inunisten was gevallen, is de re- ig-Truman begonnen de Fransen ire hulp te verlenen in de strijd li de Viet Minh. Vanaf dat mo- t waren de Verenigde Staten di- „bij de oorlog in Vietnam betrok- [mei en juni 1954 was de Ameri- Nationale Veiligheidsraad zo iegen beëindiging van de oorlog 1 Frankrijk, dat hij de regering- phower aanried Parijs te laten p, dat als Frankrijk zou instem- rr.en met een communistische machts overname in Vietnam dit consequen ties zou hebben voor haar status als lid van de Grote Drie en het einde van de Amerikaanse hulp aan Frank rijk zou betekenen. Twee keer werd Frankrijk ingelicht dat de VS bereid waren te interveniëren om een Fran se nederlaag te voorkomen. In augustus 1954 lanceerde de Na tionale Veiligheidsraad zijn program ma van economische en militaire, hulp aan Zuid-Vietnam en bepaalde daarmee de koers, die het Ameri kaanse beleid in de komende jaren zou .varen. Dit beleid werd voortgezet ondanks de waarschuwingen van de CIA, het ministerie van buitenlandse zaken en zelfs van het Pentagon, dat de Fransen en hun aanhangers in GOUDEN BOROBUDUR PENNING Gezet met een echte zeldzame smaragd. Deze unieke penning wordt uitgegeven in bet kader van de restauratie van de Borobudur waar Nederland zo'n belangrijk aandeel in heeft Wajen* Ardjnna, bet symbool VU moed en wl held, affe- beeld. A. 1000 ex. 6 gr. 0 22,8 mm f 99 B. 500 ex. 12 gr. 0 28 mm 175 C. 100 ex. 25 gr. 0 38 mm f 350 D. 50 ex. 50 gr. 0 38 mm f 650 Zuiver zilver zonder smaragd 25 gr. 0 38 mm 39 Alle gouden munten rijn genummerd en voorzien van een garantie- veri«kering8bewija. Goudgehalte 14 karaat. Prijren Inclusief B.T.W. Levertijd phn. 14 dagea. ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A Tel. 07044.69.24* Eveneens te bestellen bij Zuid-Vietnam zwak waren en impo pulair, maar de communisten sterk. Domino-theorie De zogenaamde „domino-theorie" leidde ertoe dat Amerika steeds meer betrokken werd in Zuid-Vietnam. Een document van de Nationale Vei ligheidsraad, dat in januari 1954 goedgekeurd werd door president Eisenhower, voorspelde dat „het ver lies van één enkel land" in Zuidoost- Azië uiteindelijk zou leiden tot het verlies van geheel Zuidoost-Azië, dan India en Japan en tenslotte de stabili teit en veiligheid van Europa in ge vaar zou brengen. „De domino-theorie en de veron derstellingen daarachter werden nooit in discussie gesteld", aldus de studie van het Pentagon. De columnist van de New York Ti mes. James Reston, heeft vlak voor zijn vertrek naar China de publicatie ran de geheime stukken verdedigd. „Wij zijn geen onverantwoordelijke idioten. Ik geloof dat we erin ge slaagd zijn deze zinloze oorlog nog belachelijker te maken, dan ze al was. In heel Amerika hebben de mensen er werkelijk tabak van, zo zeer zelfs dat ze bereid zijn compro missen te sluiten, die ze een paar jaar geleden nooit hadden willen maken". STOCKHOLM (Reuter) Een jonge Rus heeft in Stockholm om polixiek asiel gevraagd, nadat hij kort tevo ren was ontsnapt aan functionaris sen van de Russische ambassade die probeerden hem te ontvoeren. Volgens de Zweedse politie hadden voorbijgangers de om hulp roepende Rus ontzet, nadat hij door drie man nen op straat was neergeslagen. Zij probeerden hem naar een wachtende auto te slepen. Deze bleek later als een auto van de Russische ambassade geregistreerd te staan. Het drietal nam de vlucht toen de voorbijgangers tussenbeide kwamen. De politie was zo snel ter plaatse dat zij de bestuurder van de auto kon beletten weg te rijden. Hij toonde een Russisch diplomatiek paspoort, waar na men hem liet gaan. De drie man nen werden later in een andere auto gesignaleerd. Deze reed het terrein van de ambassade op. De Rus zei dat hij vorige maand naar Stockholm was gekomen als tolk van een Russische atletiekploeg. P ÏHIPHOL Zondagmiddag is op "tihol in een der pieren de 21-ja- Engelsman M. A. M.t die 2 kg. een Bes3 °P za^ bleek te hebben, door noufienst luchtvaart van het korps hijgjpolitie gearresteerd. De jonge- i Billfhad in de vertrekhal een vlieg- <p gekocht voor een vlucht naar gart, maar had daarna alle ver controle-posten weten te omzei- Het gevolg was, dat hij zich in ier bij de laatste balie meldde instapkaart, wat achterdocht DJAKARTA (Reuter, AP) Terwijl het er steeds meer naar gaat uitzien, dat de door de re gering Soeharto gesteunde orga nisatie Sekber Golkar met een grotere meerderheid gaat win nen dan werd verwacht, nemen de berichten toe over intimidatie van kiezers, ongeoorloofde druk en onregelmatigheden btf de tel ling van de uitgebrachte stem men bq de zaterdag gehouden algemene verkiezingen in Indo nesië. Soebchan, de leider van de moslim partij Nahdatoel Oelama (NO) (die een verre tweede wordt volgens de voorlopige uitslagen) heeft gisteren gezegd, dat berichten uit vele delen van het land de beschuldigingen sta ven. „In heel Soelawesi (Celebes) hebben nergens geheime stemmingen plaatsgevonden, met uitzondering wellicht van Makassar". Bij alle stembureaus stonden volgens de in lichtingen van Soebchan militairen, die de kiezers waarschuwden dat zij op Sekber Golkar moesten stemmen. Na elke 20 stemmen werden de stem bussen geopend door de militairen om te zien hoe de stand was. De uitsla gen uit Soelawesi wijzen op een voor sprong voor Golkar. In Indramajoe op West-Java, waar Golkar 92 procent van de stemmen behaalde, gingen de autoriteiten mee in de stemhokjes om de overwinning van Golkar te „verzekeren". In Oost en Centraal-Java en in Atjeh is vol- jens Soebchans inlichtingen geknoeid bij het tellen van de uitgebrachte stemmen. NO-leiders in de dorpen Imdramak en Parti in West-Java werden na het sluiten van de stemlo kalen afgetuigd omdat bleek, dat de NO hier meer stemmen had gekregen dan Golkar. In Demak zouden negen NO-leden zijn gearresteerd na de verkiezingen. van het Centrale kiescomité: „Wij hebben nog niets gehoord. Men zal met bewijzen moeten komen. Het is gemakkelijk, beschuldigingen te uiten via de pers. Men moet ze bewijzen via de daarvoor bestemde kanalen". Volgens de bekend gemaakte uit slagen heeft Golkar 55 tot 60 procent van de uitgebrachte stemmen op zich weten te verenigen. Zelf had zij 30 tot 40 percent verwacht. De groepe ring is nu al zeker van 200 zetels. Daarbij komen nog de 100 zetels, die president Soeharto zelf mag toewij zen. De NO heeft ongeveer 100 zetels gewonnen, terwijl de PNI waar schijnlijk niet boven de 25 zetels zal komen. Met enkele zetels zullen ook de roomskatholieke en protestantse partijen in het parlement komen. Kleinere groeperingen zullen bijna zeker in het 460 zetels tellende parle ment geen enkele zetel krijgen. Een Parijse opticien heeft zonnebrillen op de markt gebracht voor sportliefhebbers. Voor iedere sport bestaat er een bril. Op de foto de zonnebril voor tennis-entliousiasten I Van een onzer redacteuren Ex-bondskanselier dr. Kurt Georg Kiesinger heeft het presi dium van de CDU (christen-de mocraten) laten weten, zich niet beschikbaar te stellen voor het voorzitterschap van de partij. In oktober moet op het partijcon gres in Saarbrücken een nieuwe voorzitter worden gekozen. Totnogtoe is het voorzitterschap onlosmakelijk verbonden met het kanselierschap of (als een partij in ae oppositie is) de kandidatuur voor het kanselierschap. De mogelijkheid be staat echter, dat het congres zal be slissen, beide posten te scheiden, om dat zij langzamerhand onverenigbaar zijn geworden. Temeer omdat de CSU (de Beierse zusterpartij van de CDU) mee wil beslissen over de persoon van de kanseliers-kandidaat. CSU- voorzitter Franz Joseph Strauss heeft laten weten, dat hij zelf ook belang stelling heeft voor de kanseliers-kan didatuur. De beslissing van Kiesinger moet worden gezien tegen de achtergrond van de kandidatuur van fractievoor zitter Rainer Barzel, ex-minister Ger hard Schroder en de premier van Rijnland-Palts, Helmut Kohl, die en kele weken geleden al bekend werd gemaakt. Barzel wil zowel partijvoor zitter als kanseliers-kandidaat wor den. Schroder en Kohl voelen voor een „scheiding der ambten", waarbij de een genoegen wenst te nemen met de kanseliers-kandidatuur en de an der (Kohl) met het partijvoorzitter schap. De beslissing van Kiesinger kan worden gezien als een poging de kan sen van Barzel zo goed mogelijk te maken. Deze heeft al het grootste deel van de Bondsdagfractie achter zich. De uitslag van de conferentie in Saarbrücken staat echter nog geens zins vast, omdat èerst een besluit moet worden genomen over het al dan niet scheiden van partijvoorzit terschap en kanseliers-kandidatuur. Komt een scheiding tot stand, dan ontstaat een geheel nieuwe situatie, die ook de kansen van Schroder in belangrijke mate kan beïnvloeden. Gemeld is, dat in het presidium niet werd gesproken over de reactie van Kiesinger op een eventueel ver zoek van het partijcongres in oktober, de kanseliers-kandidatuur te aan vaarden. Deze mogelijkheid kan zich voordoen, als een keus tussen Barzel en Schroder tot grote spanningen in de CDU en tussen de CDU en de CSU zou leiden. Grote moeilijkheden wor den echter niet verwacht. Kiesinger werd in 1966 partijvoor zitter als opvolger van ex-kanselier Ludwig Erhard. Hij was kanselier van 1966 tot 1969, toen de christen democraten in Bonn met de sociaal democraten in een coalitiekabinet sa menwerkten. Na de verkiezingen van 1969 sloten de SPD-leiders een ver bond met de liberale FDP van Walter Scheel. TEL AVIV, BEIROET. CAIRO (UPI, Reuter, AP) Israël zou de Verenigde Staten hebben la ten weten dat het nog geen aan leiding ziet voor een nieuw be zoek van Joseph J. Siaco aan het Midden-Oosten. Volgens het blad Maariv zou ambassadeur Jitzjak Rabin instructies hebben gekregen de Amerikaanse rege ring te adviseren, het voor het midden van deze maand bedoel de bezoek van de onderminister uit te stellen. Zolang Egypte een oorlogszuchtige houding blijft aannemen en ook de Amerikaanse onderhandelaars Donald C. Bergus en Michael Sterner in Cai ro er niet in slagen daarin verande ring te brengen, heeft een bezoek van Sisco geen zin, zo verluidt in diplo matieke kringen in Israël. Bergus en Sterner arriveerden pas vandaag in de Egyptische hoofdstad. Er was nie mand van het ministerie van buiten landse zaken op het vliegveld aanwe zig om hen te verwelkomen. In Washington is meegedeeld, dat- Bergus en Sterner geen voorstellen bij zich hebben. Het voornaamste doel van de missie is, de belangrijk ste hinderpaal voor heropening van het Suezk anaal het al of niet toe staan. dat Egyptische troepen het door Israël te ontruimen gebied be zetten te verwijderen. Zoals be kend wil Israël niet meewerken aan een regeling die Egypte gelegenheid geeft, zijn troepen over het kanaal te brengen. Het blad Maariv weet te melden dat Israël zich uit een groot deel van de Sinaïwoestijn wil terugtrekken, als Amerikaanse troepen de Israëlische posities overnemen. Het is wel bereid, Egyptisch burgerpersoneel in het te ontruimen gebied toe te laten. Een Amerikaans voorstel, troepen van de Verenigde Naties de plaats van de Israëlische strijdkrachten te laten in nemen, blijft Israël van de hand wij zen. Amerika zou hebben aangeboden, Israël de kosten te vergoeden die ge maakt zouden moeten worden om een nieuwe verdedigingslinie aan te leg gen, als die langs het Suez-kanaal wordt ontruimd. Israël heeft het aan bod nog niet aanvaard. Wel zou het Washington hebben ingelicht over het bedrag, dat er ongeveer mee gemoeid zal zijn. Van Amerikaanse zijde zou deze reactie zijn aangegrepen om te genover de Egyptische regering aan te tonen, dat Israël bereid is, zijn troepen terug te trekken. Intussen hebben de redacties van de Israëlische dagbladen besloten, het persbeleid van de regering te gaan bestrijden om „het recht van het pu bliek op b?t ontvangen van betrouw bare informatie te waarborgen". De regering irobeerdo in de afgelopen weken twee belangrijke zaken ge heim te houden: het bezoek van de Russische journalist Victor Louis en dat van het hoofd van de Amerikaan se inlichtingendienst (CIA), Richard Helms. In Damascus heeft een woordvoer der van Al Fatah het bericht van het Syrische dagblad Al Nahar tegenge sproken als zou in de Syrische ha venstad Lattakia een grote lading Chinese wapens (waaronder 200 tanks) in beslag zijn genomen, die be stemd waren voor Al Fatah. De woordvoerder ontkende ook de in het blad gemelde verslechtering van de betrekkingen tussen de Syrische re gering en Al Fatah. Volgens het blad zouden Syrische ambtenaren leden van Al Fatah de toegang tot Syrië ontzeggen, als zij geen identiteitspapieren bezitten. Ook zouden Syriërs worden aangehouden, die sympathiseren met Al Fatah. •Uit Beiroet wordt gemeld, dat het leger van koning Hoessein gisteren artillerie-aanvallen heeft gedaan op bases van Palestijnse commando's in- het noorden van Jordanië. Volgens Al Fatah heeft het leger alle wegen in de buurt van Jerasj voor burgerver keer afgesloten en werden drie dor pen geëvacueerd voordat de beschie tingen begonnen. Ook het vluchtelin genkamp bij Jerasj zou door Jor daanse troepen van de buitenwereld zijn afgesloten. Irak heeft twee Britse diplomaten tot ..persona non grata" verklaard. Zij moeten uiterlijk vandaag het land verlaten. Het zijn de luchtvaartatta- ché Hugh Harrison en de eerste secre taris George Rolieston. Zij zouden aan een complot hebben deelgenomen om het linkse regime van president Ahmed el-Bakr ten val te brengen In Londen vraagt men zich af, wat hier achter kan zitten, omdat de be schuldiging ongegrond is en de be trekkingen met Irak de laatste tjjd niet zijn verslechterd. SALISBURY (AP) De Britse regeringsdelegatie onder leiding van Lord Goodman heeft maandag zijn besprekingen met leden van de rege ring van premier Ian Smith hervat. De vooruitzichten op een spoedige topconferentie tussen Smith en de Britse minister van buitenlandse za ken. Sir Alec Douglas-Home, schijnen gering te zijn. Men verwacht, dat de Britse on derhandelingsdelegatie aan het einde van deze week naar Londen zal te rugkeren om in Whitehall verslag uit te brengen van de tot nog toe ge boekte resultaten en om de wense lijkheid van verder overleg te be spreken. Surinaamse minister treedt af na kritiek PARAMARIBO De Surinaamse minister van onderwijs en volksont wikkeling dr. R. M. Nanan - Panday van de Verenigde Hindustaanso Par tij, heeft „om persoonlijke redenen" per 7 juli zijn portefeuille ter be schikking van de gouverneur gesteld. In een verklaring zegt minister Nanan Panday onder meer daf via publiciteitsmedia geruime tijd be schuldigingen aan zijn adres ztjn geuit, als zou hij in zijn vorige werk kring als hoofd van het bureau volks ontwikkeling en volksvorming in 1967 en 1968 het land voor een groot be drag hebben benadeeld. Hij vindt het noodzakelijk dat in deze kwestie klaarheid wordt gebracht. PARAMARIBO „Aan het einde van uw regeringsperiode mag ik u, mede namens de Surinaamse rege ring, dank zeggen voor de goede samenwerking in de achter ons lig gende tijd. Wij wensen u in uw ver dere loopbaan veel succes toe". Dit zegt de Surinaamse minister-presi dent, dr. J. Sedney, in een telegram, dat hij gisteren aan premier De Jong heeft gezonden. AMSTERDAM Een 37-jarige Nieuw-Zeelander beroofde na korte romances jonge Amerikaanse toeris- tes van hun traveller-cheques. De man heeft bekend na te zijn aange houden op het Stationsplein, waar hij iets niet kon betalen. Hij papte met zijn slachtoffers aan, had dan een vrijage en ging er met geld of che queboek vandoor. De politie herkende hem van een foto, die een „vriendin" van hem had gemaakt. IIUIS AAN HUIS het e, mi ANKFORT (DPA) Een 24- i man uit Frankfort heeft tegen- jde politie bekend in de afgelo- Jzes maanden vijf vrouwen van Jeven te hebben beroofd. Hij zei e hebben gedaan uit moordlust wraakgevoelens tegenover vrou- De politie vermoedt dat de man. Inds 5 mei in hechtenis wordt iden, nog meer moorden op zijn 1 heeft. Op de vooravond van de verkiezin gen zijn volgens Soebchan in vele dorpen militairen huis aan huis gaan waarschuwen dat er op Golkar moest worden gestemd, anders... Ook de PNI (de Indonesische Nationalistische Partij, die in 1927 door Soekarno werd opgericht) heeft problemen. In Soebang op West-Java werd een aan tal functionarissen van deze partij gearresteerd nadat was gebleken, dat op de PNI was gestemd. Voor de ver kiezingen hadden de autoriteiten nl. Soebang „vrij van politieke partijen verklaard". Reizigers uit Tjirbon in West-Java vertelden dat de uitslagen daar on geldig zijn verklaard, nadat partij functionarissen hadden geprotesteerd tegen het feit dat stembiljetten van tevoren waren ingevuld. Naar aanlei ding van deze en andere beschuldi gingen verklaarde een woordvoerder Als de SALT de mist in gaat, kan dat liggen aan een kwestie van definities definities waar achter een vreselijk gevaar voor de wereld schuilgaat. De besprekingen over beperking van strategische wapenen (SALT) tussen Russen en Amerikanen wor den op 6 juli in Helsinki hervat. Een van de grondproblemen is het vast stellen van de grens tussen „strate gische" en „tactische" kernwapens. De Verenigde Staten maken daar een scherp verschil tussen, de Sow- jet-Unie niet. Er staat aanzienlijk meer op het spel dan alleen de Amerika heeft mins'tens twaalf duizend kernwapens met beperkte reikwijdte, over de hele wereld ver spreid, die als „tactisch" worden ge detineerd. De meeste ervan kunnen op een of andere manier wel tegen doelen achter het ijzeren gordijn worden gebruikt. Vele zijn in feite gericht op de Sowjet-Unie of de an dere landen van het Pact van War schau. De vernietigende kracht van sommige is vijftig maal zo groot als die van de atoombommen, die in de tweede wereldoorlog Hirosjima en Nagasaki verwoestten. Toch zijn deze wapens niet opge nomen in de inventaris van af schrikkingsmogelijkheden van het Amerikaanse ministerie van defensie die wordt aangeluid als het „verze kerd vernietigingsvermogen". De Sowjet-Unie, letterlijk omringd door deze Amerikaanse wapens en verstoken van elke mogelijkheid om dergelijke wapens met beperkte reikwijdte tegen de Verenigde Sta ten te gebruiken, beschouwt elk kernwapen als „strategisch" als het haar grondgebied kan bereiken. Het Amerikaanse standpunt luidt dat deze wapens bestemd zijn voor gebruik op het slagveld, van nature dus niet strategisch zijn en daarom door Elisabeth Wharton buiten een eventuele beperking van strategische wapens moeten vallen. Het probleem is, of het mogelijk is bepaalde kernwapens uitsluitend voor gebruik op het slagveld te be stemmen. Hierover is tot nog toe erg weinig in het openbaar gesproken. De natuurkundige dr. Ralph Lapp, een van Amerika's meest uitgespro ken en kleurrijke auteurs op het ge bied van kernwapens, vindt dat daar verandering in moet komen. Volgens hem zijn „tactische" kernwapens de gevaarlijkste dingen die ooit zijn uitgevonden. Hij noemt ze „het slag hoedje voor een totale kernoorlog". Amerikaanse militaire deskundi gen praten kleinerend over „tacti sche" wapens als verhoudingsgewijs licht. In verhouding tot de strategi sche kernladingen in de Minuteman- raketten of aan bo.ord van de B52-bommenwerpers zijn ze mis schien inderdaad licht. In verhou ding tot willekeurige andere wapens zijn ze onvoorstelbaar krachtig. Het grootste „tactische" wapen is in de orde van één megaton over eenkomend met een miljoen ton TNT. De bom op Hirosjima kwam overeen met twintigduizend ton. Ve le tactische wapens zijn aanzienlijk kleiner. Sommige zijn landmijnen en artilleriegranaten die zuiver voor gebruik op het slagveld zijn ontwor pen. De vraag is, of er in een kern oorlog zo'n beperkt gebied als een slagveld zal zijn. Lapp denkt van niet. Hij vindt het bovendien onzin te geloven, dat bijvoorbeeld in West- Europa een beperkte oorlog met tac tische kernwapens zou kunnen wor den uitgevochten zonder een totale kernoorlog op gang te brengen. Toch is er in het Amerikaanse Congres nog nooit een debat geweest dat toestemming gaf om deze wa pens over de hele wereld op te stel len. Een speciale ondercommissie van de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, die vorig jaar de Amerikaanse overzeese ver plichtingen onderzocht, kon geen in formatie krijgen over geheime over eenkomsten over de aanwezigheid van deze wapens in Europa In haar eindrapport betreurde de subcommissie dat de meeste Ameri kanen niet weten dat tactische kern wapens „staan opgesteld in landen over de hele wereld". Volgens de commissie „beweerden militaire functionarissen dat dit onderwerp zo geheim was dat het onder geen en kele omstandigheid met de commis sie Icon worden besproken." „Ongrondwettig" „De subcommissie gelooft dat dit duidelijk ongerijmde standpunt ge bruikt wordt om een bedenkelijke politiek en bedenkelijke praktijken te verbergen. De commissie acht dit ongrondwettig en in strijd met de belangen van de Verenigde Staten. Aantal en omvang van in het bui tenland opgestelde tactische kern wapens blijven dus goedbewaakte geheimen, hoewel voorzitter John O. Pastore van de Congrescommissie voor atoomenergie de totale Ameri kaanse kernbewapening schatte „in de tienduizenden". Volgens de beste onofficiële gege vens zijn er In Azië minstens vier duizend, voor het grootste deel in opslag, dus niet gebruiksklaar op gesteld. Maar in Europa zijn meer dan 7.500, voor het merendeel ge- vechtsgereed, in West-Duitsland, Turkije, Griekenland, Italië en En geland. In explosieve kracht lopen zij uit een van ongeveer een kwart kiloton (nog altijd honderdmaal zo sterk als de conventionele „block-busters" uit de tweede wereldoorlog) tot bijna een megaton. Omdat zelfs het „kleinste" tacti sche kernwapen een hele stadswijk of een flinke provinciestad kan ver nietigen, ligt het verschil tussen een tactisch en een strategisch wapen hoofdzakelijk aan de manier waarop het gebruikt wordt. Een tactisch wa pen is bedoeld voor gebruik op het slagveld, uitsluitend tegen militaire doelen, terwijl een strategisch wa pen de burgerbevolking zal treffen. Ralph Lapp wees in een interview op twee" misvattingen in deze defini tie. Ten eerste zou zelfs een klein slagveld in bijvoorbeeld het dichtbe volkte West-Duitsland, duizenden burgers omvatten waaronder vrouwen en kinderen van de daar gelegerde Amerikaanse troepen De andere fout, zei Lapp, is de zeker heid van escalatie. „Stel dat je aan de goede kant van een conflict zit," legde hij uit, „dat je je verdedigt tegen een binnen dringende communistische strijd macht. Plotseling krijg je op je don der met atoomgranaten afgevuurd door kanonnen vijftien of twintig kilometer achter de vijandelijke li nies. Natuurlijk doe je dan een be roep op je eigen zware wapens om de vuurposities van de vijand weg te branden". „Maar de vijand zal natuurlijk zwaardere spullen aanslepen om je tegenvuur te stoppen en dus zal je vliegtuigen moeten oproepen om hem verder achter zijn eigen lijnen aan te vallen. Plotseling zit je in een kringloop die alleen nog maar in een totale kernoorlog kan eindigen." Ingewikkeld De militairen geloven dat het an ders kan. Hoewel hun deskundigen privé toegeven dat de plannen wel erg ingewikkeld worden door de aanwezigheid van Amerikaanse vrouwen en kinderen in Europa, houden zij vol dat de kleinere tacti sche wapens binnen een beperkt ge bied gebruikt kunnen worden. Morgen: Rusland ingesloten «foor gordel „lichte" kernwapens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7