SER VERDEELD OVER REPERKING UITGAVEN ■isïSFï-i Kunstenaars de dupe an fraude op Schiphol Leden kabinet-Biesheuvel in donker kostuum beëdigd NIXON STELT ONDER DRUK ANTWOORD AAN VIETCONG OP J i Het Kwartet Beleid overheid in 1971 en 1972 Vissers vinden Chaam verdwenen stuurman Nederland geeft f 35000 aan fonds ielsrische agenten Kosmonauten waren vervangers Geslaagde vlucht werd drama Wagen met tonnen frisdrank bocht uit Ziekenfondsen vragen: artsen niet in dienst Weer een geheim proces in Praag »R£ÏM (R'TA) HET WSER 5 Nieuwe Leidse CooranU CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblever mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 6 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prof. christelijke dagbladen - ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 7 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur BUITENLANDS GELD REISVERZEKERINGEN REISCHEQUES Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De Sociaal Economische Raad is verdeeld over de dekking van de overheidsuitgaven. De vakbeweging en de werkge versorganisaties hebben gqen overeenstemming kunnen bereiken over de mate waarin de overheidsuitgaven in '71 en '72 beperkt moe ten worden en de overheidsinkomsten in dezelfde periode vergroot kunnen worden. ^PAARBANK TE ROTTERDAM OFDKANTOOR BOTERSLOOT 25 - OPHEUSDEN Tussen twee krib- n in de Rijn bij Opheusden hebben ngelaars het lichaam van de 39- ige Adriaan van Urk uit Den Hel- r gevonden. Het slachtoffer was turman van het motorschip Coen- inel en sloeg 29juni ter hoogte het Lexkesveer bij Wageningen irboord. Dit blijkt uit een concept van het economisch rapport dat de SER in z'n vergadering van vrijdag a.s. moet vaststellen. Het gaat hier om een ad vies aan de regering op welke manier het proces van inflate en overbeste- ding kan worden tei-ggedrongen. De vakbeweging kan zich niet ver enigen met een beleid dat „het ge vaar inhoudt dat op langere termijn gezien het niveau van de collectieve voorzieningen wezenlijk zou worden aangetast." Er zijn volgens de vak centrales in de sfeer van de over heidsuitgaven dan ook weinig reële mogelijkheden voor een bijdrage tot herstel van het ecohomisch even wicht, temeer daar deze uitgaven reeds dreigen te worden beknot door sterke loon- en prijsstijging. Bovendien moet volgens de vakbe weging „juist in de huidige, wat on zekere fase van de conjunctuur de nodige voorzichtigheid worden be tracht met het afremmen van de overheidsuitgaven, omdat dit wel eens een spiraalwerking kan hebben en de ontwikkeling van de conjunc- van het land tuurgevoelige delen kan benadelen."' Voorstel De vakbeweging stelt daarom voor: 1. De omzetbelasting in 1972 niet te verhogen; 2. De vermogensbelasting en de suc cessierechten te verhogen met circa 100 miljoen gulden; 3. De loon- en inkomstenbelasting te verhogen met een bedrag van circa 250 miljoen (bijvoorbeeld door ver mindering van inflatiecorrectie) De extra-belastingopbrengst van 350 miljoen gulden is 170 miljoen meer dan de 180 miljoen gulden die nodig is voor de dekking van het zo genaamde relevante budgetaire ver lies en dat bedrag zal ten goede kun nen komen aan de woningbouwpro- duktie en het terugbrengen van het financieringstekort van de centrale overheid. De vakbeweging is bereid er genoe gen mee te nemen dat de voorgestel de verzwaring van de belastingdruk ten opzichte van 1971 enigszins ach terblijft bij de jaarlijkse verzwaring van 0,6 procent, die tot 1975 nodig wordt geoordeeld om haar actiepro gram te realiseren. Aangenomen wordt evenwel dat in 1973 wèl het gewenste tempo kan worden bereikt. Werkgevers !HIPHOL De kunst- en ;iek-galerij op de luchthaven iphol heeft een roemloos ein- gekregen en de concessie- [ïdster, de 49-jarige mevr. L. I ter L. uit Amsterdam, is op ^nd van fraude in voorlopige Chtenis genomen. Van de frau- zijn vrijwel alle 45 kunste- ^rs, die hun werken via deze h shop" op Schiphol aan de in poogden te brengen, de du- Als medeplichtige van de acessionaresse is twee weken reeds een van haar ver pers, de 26-jarige H. de M. uit üsterdam, gearresteerd. tan mevr. Ter -L., die zondag bij terugkomst van een vakantie in ië op Schiphol werd gearresteerd, •dt verduistering van ontvangen lien, van kunstwerken en van an ke voorwerpen ten laste gelegd en endien een valse aangifte van stal bij de politie en een poging oplichting van de verzekerings- atschappij, waarbij ze een claim r vergoeding wegens vermeende stal van kunstwerken indiende een bedrag van ƒ50.000,-. Zij ft een gedeeltelijke bekentenis af- gd, aldus de dienst Luchtvaart het korps rijkspolitie, idden mei deed mevr Ter L. aan- i van diefstal bij de dienst lucht- t op Schiphol. Er Waren volgens gouaches, beeldhouwwerken en Iderijen (waarde ƒ50.000) verdwe- die in een aantal grote kisten den opgeslagen in het magazijn, maast deed ze aangifte van het Iwijnen van vele antieke voor pen, waaronder een groot aantal eke gouden munten, ter waarde ruim 26 mille. Na haar aangifte ide ze bij de verzekering een n in voor vergoeding. ARGWAAN j het verhoren van andere em- é's, die ook toegang hadden tot magazijn, ontstond al direct arg- n tegen de concessiehoudster zelf, at dit personeel verklaarde er grote kisten te hebben gezien, endien trof de politie in de admi- ■atie voorwerpen als verkocht die eveneens op de aangiftelijst gestolen kunstvoorwerpen voor men. •en tenslotte enkele gedupeerde itenaars. nog met de mededeling men, dat mevr. Ter L. hun had ocht het spelletje mee te rpelen duidelijk, dat op vele ounten gefraudeerd. Er was geld, ont- ;en voor verkochte goederen, ont vreemd en er waren zowel kunstwer ken als antieke voorwerpen gestolen. Verkoper H. de M. viel al spoedig door de mand. Bij hem thuis troffen rechercheurs gouden munten aan in een pot met meel. Onder druk gezeL deelde hij mede, dat de overige mun ten in de tuin van mevr. Ter L. wa ren begraven. Hoewel zij met vakantie was, liet de politie haar tuin omspitten en zo waar kwamen de munten tevoor schijn. Of mevr. Ter L. ze daar zelf heeft begraven staat niet vast, aange zien ze dit ontkent. Inmiddels zijn ook enkele verdwenen kunstwerken opgespoord. Zij waren door mevr Ter L. op adressen in Den Haag onderge bracht. IUSSEL De Nederlandse rege- heeft een bedrag van 35.000 gul- geschonken aan het fonds dat in ikke in het leven is geroepen om labestaanden van de twee Knokse iten, die daar door de Nederland- ïilitair van S zijn doodgeschoten, ilpen. De centrale werkgeversorganisaties, die naar verwacht wordt in de plenaire vergadering van de SER de meerderheid der onafhankelijke Kroonleden op hun hand zullen krij gen, achten het noodzakelijk dat de overheidsuitgaven in 1972 binnen de budgetnorm blijven. Ter dekking van het relevante budgetaire verlies van 180 miljoen gulden geven werkgevers de voorkeur aan de verhoging van de BTW boven andere alternatieven. Bezwaren hebben de werkgevers tegen verhoging van de loon- en in komstenbelasting (na inflatiecorrectie) omdat de Nederlandse belastingstruc tuur daardoor in EEG-verband nog onevenwichtiger wordt dan zij al is. Ook verhogingen van andere direkte belastingen, zoals de vermogensbelas ting en de successierechten, komen volgens de werkgevers niet in aan merking omdat de opbrengsten' daar van onvoldoende zijn en/of het ge- vaqr inhouden de particuliere bespa ringen aan te tasten. De werkgevers zouden er overigens geen bezwaar tegen hebben als het budgettair verlies geheel of ten dele zou worden gedekt door verhoging van de niet-belastinginkomsten, zoals retributies. Over diverse andere mid delen om het inflatie- en overbeste- dingsproces tegen te gaan is in de SER-commissie „Ontwikkeling Natio nale Economie" die het economisch rapport heeft voorbereid, wel. over eenstemming bereikt (zie elders deze krant). MOSKOU (AFP) De drie omge komen Russische kosmonauten blij ken leden van de reserveploeg ge weest te zijn. Zij hadden de oor spronkelijke bemanning van de So- joez 11 vervangen, omdat één daar van twee dagen voor de lancering ziek was geworden. Dit is uit Moskou uit welingelichte bron vernomen. Georgi Dobrowolski, Victor Patsa- jew en Waldislaw Wolkow waren technisch uitstekend voorbereid voor hun taak, maar op psychologisch vlak veel minder. Daar kunnen zij bij het uitvoeren van hun buitengewoon moeilijke- opdracht door gehinderd zijn geweest, aldus de zegsman. De man stond zeer sceptisch tegen over de voorspellingen van westelijke specialisten, die menen dat de Sow- jet-Unie zeer binnenkort opnieuw een Sojoez zou gaan lanceren. De Sowjet- Unie beschikt wel over een uitste kend voorbereide ploeg ruimtevaar ders, maar de schok van de dood van de complete Sojoez-bemanning is over het gehel* land hard. aangeko men. Onder de bevolking gaan zelfs stemmen op, die de leiders van het ruimteprogramma beschuldigen van het nemen van teveel risico's om een record te vestigen. Internationaal werkende zakkenroller gegrepen SCHIPHOL Door de oplettend heid van enkele El Al-employé's is zaterdagmiddag op Schiphol een in ternationale zakkenroller aangehou den. De man is de 35-jarige F de L., een Italiaan, afkomstig uit Napels, voor wie Interpol in het opsporingsregister een waarschuwing had uitgegeven. Met dit voertuig hopen de Amerikaanse astronauten Irwin en Scott binnen een maand op de maan rond te rijden: de Apollo 15 moet op 26 juli vertrekken. Het electrische wagentje zal zich maar enkele kilometers van de maanlander verwijderen; als het kapot gaat moeten de maanreizigers terug kun nen lopen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vanmorgen zijn premier mr. B. W. Bies heuvel en de meeste leden van zijn kabinet door koningin Julia na'beëdigd. De ministers Lar- dinois, Nelissen en Udink, die hun ambt continueren, behoef den niet opnieuw de eed af te leggen. Nadat gisteren de con stituerende vergadering van het kabinet was gehouden lag niets de beëdiging meer in de weg. Opmerkelijk was dat de ministers vanmorgen niet zoals bij dergelijke plechtigheden gebruikelijk is, in jac- WASHINGTON. SAIGON (UPI, AP, REUTER) Duidelijk in het de fensief gedwongen door de jongste voorstellen van de Viet Cong, is pre sident Nixon vandaag begonnen met het opstellen van een antwoord. Drie belangrijke leden van zijn regering bevinden zich in Aziatische hoofdste den en zullen ongetwijfeld daar 'de reacties peilen. De druk op Nixon om een datum voor de volledige terug trekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam bekend te maken wordt steeds groter. China heeft daar het zijne toe bij gedragen. Het sprak „krachtige steun" uit voor .het juiste standpunt en de redelijke voorstellen van het Vietnamese volk" Het. partijdaghlad Het Volksdagblad, meende dat het een nieuwe belangrijke poging be treft om „een vreedzame oplossing van het Vietnamese vraagstuk te be reiken". Peking heeft zich nog nooit zo openlijk voor een vreedzame oplos sing van de kwestie uitgesproken. De Chinese leiders zijn nooit enthousiast geweest voor de onderhandelingen in Parijs. In Peking werd steeds gerept over een „strijd tot het einde". Het laatste artikel was echter in rustige taal gesteld en de term .het Ameri kaanse imperialisme" kwam er maar éénmaal in voor. Aangezien Nixon graag betere betrekkingen met China wil, zal het hem moeilijk vallen de voorstellen van de Viet Cong zonder meer af te wijzen. middels in Thailand aangekomen. Donderdag spreekt hij in Parijs Da vid Bruce, de Amerikaanse onder handelaar, en van Parijs vliegt hij naar San Clemente, waar Nixon aan het werk is. Ook Spiro Agnew bevindt zich in Azië, op een reis langs tien landen. Zuid-Korea en Singapore heeft hij al aangedaan. Minister van defensie Laird is momenteel in Japan en zal eveneens nog Zuid-Korea bezoeken. Agnew ontkende dat de reizen duide lijk gecoördineerd waren. Bovendien verklaarde hij, dat de Verenigde Staten nooit zoveel solda ten uit Vietnam zullen terugtrekken, dat Noord-Vietnam met succes een militaire actie kan ondernemen. Hij gaf toe dat de regering-Nixon in „een zeer kwetsbare situatie" was, gezien de Amerikaanse publieke opinie ten gunste van het jongste voorstel van de Viet Cong. EISENSTADT (AP) Zaterdag is een Oostduits gezin (vader, moeder en zoontje) erin geslaagd via de Hon gaarse grens Oostenrijk te bereiken, bij Nickelsdorf. De ouders kwamen uitzinnig van vreugde, dat het gelukt was, een Oostenrijkse vrachtauto uit, waarin zij de tocht over de grens hadden ge maakt. Maar toen zag men ineens' dat het driejarig zoontje slap in zijn vaders armen hing. Het bleek, dat de vader, toen het kind huilde, in zijn angst om niet de aandacht van de Hongaarse grens wachten te trekken, zijn hand op de mond van het kind had gehouden, waarop het in het donker was gestikt. De vader zal niet worden vervolgd. Als het incident zich in Oostenrijk had voorgedaan, had hij kunnen wor den beschuldigd van dood door ver zuim, maar het drama had zich afge speeld in het buitenland. Van een onzer verslaggevers VENLO Op de rijksweg Venlo- Nijmegen bij Heijen raakte gisteren in alle vroegte een wagen met aan hanger uit Schinnen, geladen met ne gentien ton frisdranken, van de weg en kantelde. Praktisch de gehele lading ging hierbij verloren. De schade bedraagt ruim 100.000 gulden. De 19-jarige be stuurder kwam met de schrik vrij. De verpleegsters en ziekenverzorg- sters in het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk zullen binnenkort als uniform kunnen kiezen tussen een witte japon met een lengte tot op de knie en een tuniekpak. Op de foto toont een van de verpleegsters het nieuwe kostuum. Kissinger Voordat Nixon evenwel zijn reactie bekend maakt zal hij een uitvoerige bespreking voeren met zijn adviseur Henry Kissinger, die in Saigon met president Thieu en andere Zuidviet- namese politici over het Viet-Cong- plan heeft beraad. Kissinger is in- Van een verslaggever UTRECHT De ziekenfondsen willen vrijstelling van militaire dienst voor die huisartsen, die bereid zijn zich in gebieden te vestigen waar een nijpend tekort aan huisartsen bestaat. Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties (GOZ) heeft daartoe een dringend verzoek ingediend bij de minister van defensie. Het artsentekort bestaat vooral in de grote steden in de randstad. Het GOZ verwacht, dat dit tekort zich steeds duidelijker zal manifesteren omdat de bereidheid van huisartsen zich in deze steden te vestigen, uiterst gering is. Daarbij komt dat het aantal praktiserende artsen daar afneemt, o.a. door dat artsen een ambtelijke functie aanvaarden, of in verband met hun leeftijd hun praktijk neerleggen. De ziekenfondsen die het als hun taak zien de fonds verzekerden huisartsenhulp te garanderen tonen zich zeer bezorgd over die ontwikkeling. quet verschenen. Zij waren gekleed in een donker kostuum. „Dat past be ter bij de tijd", was het commentaar van mr. Biesheuvel. Na afloop van de oprichtingsverga dering deelde de premier mee dat het kabinet in zijn eerste officiële verga- de*'ng van vrijdag a.s. over de in trekking van de loonmaatregel zal spreken. De bedoeling is, dat nog voor de vakantie het informele over leg tussen het nieuwe kabinet en de sociale partners over deze belangrijke kwestie wordt geopend. Verder gingen de nieuwe ministers ermee akkoord dat de regeringsver klaring op dinsdag 3 augustus in de Tweede Kamer wordt afgelegd. Coördinatie Uitvoerig is gesproken over de coördinatie van het beleid. Het aantal raden uit de ministerraad, die steeds onder leiding zullen staan van de mi nister-president, wordt uitgebreid met een raad voor het wetenschaps beleid (coördinator de minister voor het wetenschapsbeleid) en een raad voor het welzijnsbeleid (coördinator de minister van crm). In het verleden kende men al de raad voor economische aangelegenhe den (coördinator minister van eco nomische zaken), de algemene verde- digingsraad (minister van defensie), de raad voor de rijksdienst (binnenland se zaken), de raad voor de ruimtelijke ordening (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) en de raad voor Euro pese zaken (ecgnomische zaken). Gisteren sprak de nieuwe minis tersploeg oriënterend over de benoe ming van de staatssecretarissen. Alle staatssecretarissen uit het kabinet-De Jong zullen hun ontslag indienen met uitzondering van de heer Van Es (ARP), die vermoedelijk op defensie zal terugkeren. Er komen in totaal waarschijnlijk twaalf staatssecretarissen. Mr. Bies heuvel deelde mee dat de verdeling over de vijf partijen ongeveer gelijk zal zijn aan de verdeling van de mi nisters over de partijen. Minister Biesheuvel zag een redelijke kans dat twee vrouwen als staatssecretaris be noemd zouden worden. Beperkte vrijheid Het werkschema van het nieuwe kabinet zal zijn dat in de eerste plaats gesproken zal worden over de rijksbegroting 1972 en over de rege ringsverklaring. Over de kwestie van de bezuinigin gen zei minister Biesheuvel dat de ministers binnen het regeerakkoord slechts een beperkte vrijheid hebben. Zij kunnen verschuivingen aanbren gen (b.v. geen verhoging van het schoolgeld), maar het effect van de besparingen moet hetzelfde 'olijven. Er zijn niet veel mogelijkheden, zei hij. PRAAG (AFP) Voor de recht bank in Praag is het proces begonnen tegen Alois Polednak. ex-direkteur van de Tsjeohoslowaakse filmindus trie. Met hem staan nog viif andere Tsjechoslowaken terecht onder wie Hubert Stein, tolk bij de Nederlandse ambassade, die al een jaar gevangen .zit. Hij wordt beschuldigd van spio nage en de anderen van ondermij nende activiteiten. Het is niet hekend welke beschuldiging tegen Polednak is lpgebracht-.- Het proces wordt ach ter gesloten deuren gehouden. Mr. Biesheuvel bood vanmorgen vóór de beëdiging koningin Juliana zijn eindrapport aan. Hij is van plan voorlopig met zijn gezin in Aerden- hout te blijven wonen. Het is wel de bedoeling de ambtswoning van de premier, het Catshuis, te laten func tioneren. Hij wil die functie zelfs uit breiden door er ook overleg te plegen buiten de politieke sfeer. Wij zouden vaak uit ervaring kunnen spreken, als wij niet lie ver uit ervaring zwegen. BLATTER Als Ik groot ben en ga trouwen, wil je dan niet verklappen dat Ik altijd hielp met afwassen. DE BILT De luchtdruk bo ven de Britse eilanden is vrij hard gestegen. Door deze druk- stijgingen werd een zwak front dat gisteren boven de Engelse oostkust lag naar het oosten ver plaatst. Het bevond zich vanmorgen boven de Oostzee en onze kust. Achter dit front vormde zich bo ven de Noordzee op diverse plaat sen mist die in de ochtenduren op diverse plaatsen het land bin nendrong. 'Verwacht wordt dat het ko mende etmaal het eerder ge noemde hogedrukgebied het weer in ons land blijft beheersen. Ge rekend. mag worden op het voort duren van het fraaie zomerweer. Barometerstand: heden 10 uur 76,6 cm (1021 millibar), stijgend. Strandweer Een hogedrukcentrum boven Engeland blijft in de buurt. Hier door ook morgen zonnig en droog bij een matige noordoosten wind. Temperatuur 19 20 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Aanhoudend setabiel en goed strandweer. Zon en maan 7 juli zon op 4.28, onder 21.01; maan op 20.52, onder 2.44; 8 juli VM. Hoog water Hoog water, 7 juli: Rotterdam le getij 3.32, 2e getij 15.51; Sche- veningen 1.54-14.25; Vlissingen 0.50-13.13; Haringvliet a. d. Zee zijde 2.25-14.53. a

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1