en beleid vevoerd TV-commentaar buitenlandse politiek Negentien jaren VOORTREFFELIJKE SCHUBERT-AVOND Toeristisch Palaver in Zeeland Jubileum bij cle Victoria Papendrechts oudste nu 95 jaar Actualiteit ZATERDAG 3 JUU 1971 Weliswaar ka niet ontkend worden deze minister inderdaad een sterk soonlijk stempel op zijn beleid •ft gedrukt, mede door de wijze arop hij daaraan vorm gaf en irop hij het presenteerde. Maar dit er toch niet toe leiden, het anec- ische met het essentiële te vereen igen. Het kan daarom nuttig zijn proberen een aantal kernpunten het tleleid-Luns te bezien, los de wijze waarop hij ze presen- rde, om dat juist deze presentatie dikwijls aanleiding was tot hevige troverses en daarom een verte- d .beeld kan opleveren van het >id als zodanig. Centraal uitgang- nt van dit beleid was het Neder- dse belang. Nu is uit de aard der k het antwoord op de vraag wat Nederlands belang meebrengt, 'k subjectief bepaald en ook in dit icht spelen de persoonlijke inzich- van de heer Luns een belangrijke Die persoonlijke opvattingen over vraag wat het Nederlands belang eist werden in hoge mate bepaald een pragmatische benadering- ze, die veelal de spot leek te drij- met consistentie en coherentie. Ik dit toelichten aan de hand van drie onderdelen van het buiter- ds beleid, waarop de minister wel meest zijn persoonlijke stempel ft gedrukt, te weten het beleid betrekking tot de eenwording Europa, het „Indonesië"-beleid de Nederlandse stellingname in de t-West-verhouding. Europa DORDRECHT Mejuffrouw A. C. in 't Veld is gistermorgen in gezel schap van haar moeder, feestelijk door de directie van Victoria NV ont vangen. Vijf en twintig jaarr geleden trad mejuffrouw In 't Veld bij het bedrijf in dienst als inpakster, welke functie zij nu nog bekleedt Op de feestelijke bijeenkomst kreeg mejuffrouw In 't Veld een portefeuil le met inhoud, de legpenning en het vererend getuigschrift van de Maat schappij van Nijverheid en Handel, een gouden ring namens het geschen kenfonds en het gouden Victoria- spcldje. Aan huis kreeg de jubilaresse een taart bezorgd. plaats; giroorj teL: Betaalt per plaats: Als beloning voor mijn aküviteit Vontvang ik het gezellige PJetina I schaaltje cadeau. M matiek onder te brengen, omdat de persoonlijke visie op de veiligheidss tructuur hier veel sterker verweven is met de actuele beleid. Vandaar dat hier de beweerde inconsistentie wel licht reëler is dan in de beide vorige gevallen. Deze inconsistentie zou be staan in het met de mond belijden van het beginsel van de toenadering en de ontspanning, maar het in de actuele beleid vasthouden aan het ue- ginsel van de confrontatie, in weerwil van bezoeken aan Oost-Europese lan den; een stap waar de minister overi gens als laatste van zijn West-Euro* pese collega's toe over ging. De bewindsman, die zijn ministeriële loopbaan begonnen is op het heetst van de koude oorlog, die een onwrik baar vertrouwen lijkt te hebben in de leer van de militaire machtseven wicht en die zichzelf als een „Real- politiker" karakteriseert, heeft weinig begrip voor het steeds toenemend streven naar een alternatieve veilig heidsstructuur, omdat hij voor deze alternatieve structuur (nog?) geen realiseerbare mogelijkheden ziet. Vandaar dat zijn uitlatingen over een onderwerp als de Europese Veilig heidsconferentie of over de Oost-West toenadering in het algemeen, zo wei nig vermogen te overtuigen, van een innerlijke wil om het met een andere minder op de bestaande wapensys temen berustend veiligheidssys teem te proberen. Men kan er overi gens van uitgaan dat ook hier de vi sie op wat het Nederlands belang vraagt van doorslaggevende betekenis is. Maar sterker dan in de beide voor gaande gevallen was hier de persoon lijke instelling van de minister bepa lend voor deze visie. En men kan zich afvragen of dit niet ten koste is ge gaan van de op ander terrein aanwe zige pragmatische benadering. Wel beleid Met het bovenstaande is aan de kleurrijke realiteit noodzakelijkerwijs afbreuk gedaan; er is te veel geabs traheerd en geschematiseerd. Waar het mij echter om te doen is, is aan te tonen dat het verwijt dat in de afgelopen 19 jaar geen beleid dan wel een tegenstrijdig beleid is gevoerd, niet opgaat. Er is wel degelijk een beleid geweest, waarin vaste elemen ten voortdurend zijn te herkennen. De opvallende starheid en de vaak onbegrijpelijke soepelheid, die beide dit beleid kenmerkten, zijn vooreen groot deel uit deze vaste elementen te verklaren. Natuurlijk kan men het oneens zijn met de richting van dat beleid, men kan fundamenteel ver schillen met de minister over de vraag wat het Nederlands belang op een gegeven moment vraagt, maar dat is een andere zaak. On-Nederlands Wat wellicht het meest opvalt is het in de presentatie vanhet beleid afwezig zijn van visie op lange er- mijn. Persoonlijk betreur ik dal, maar ik realiseer mij tegelijkertijd dat een pragmaticus weinig neiging zal hebben dergelijke visies te ont wikkelen. In wezen is dat een on-Ne- derlands trekje, maar in meer dan één opzicht was de heer Luns vol strekt on-Nederlands. Dat verklaart wellicht zijn grote populariteit en de sterke weerstand die hij opriep. Het is niet onmogelijk dat een minister, die meer innerlijke verwantschap heeft met datgene wat er in grote delen van de bevolking leeft, beter dan de scheidende bewindsman in staat zal zijn de spanning tussen pragmatisme en moralisme, die zich in de internationale verhoudingen nu eenmaal altijd voordoet, te overbrug gen in die zin dat hij het hoe en waarom van vele zaken beter zal kunnen verduidelijken. AMSTERDAM De derde avond van de Schubert-cyclus in het Holland Festival: een voor treffelijke greep in het Schubert- repertoire. Koorwerken, liederen voor sopraan en piano, voor solo stem, koor en instrumentale be geleiding. En tot slot een vier handige piano-sonate (Grand Duo) uit 1824. Schubert schreef met een overvloed uit een rijk hart vol muziek. Het pro gramma dat we gisteravond in de kleine Zaal te horen kregen, heeft iets zeldzaams: Ja, Gretchen am Spinnrade en het Standchen en ook het Gesang der Geister über den Wassern wil nog wel eens een keer uitgevoerd worden; maar wanneer horen we ooit de aangrijpende Szene im Dom met op de achtergrond 'n koor en orgel en op het podium de sopraan met een bariton en een pia no? Een stuk dramatiek dat Zo uit een nimmer door Schubert geschre ven opera gesneden is, uitgevoerd met een plastische perfectie (de bari ton Frans Schouten had wat meer dramatisch mogen zijn). De sopraan Elly Ameling heeft in haar vier Schubert-liederen bewezen dat ook deze muziek haar helemaal goed ligt, dat zij tot de kern van Schuberts intenties weet door te dringen in een glanzend geluid. Ook ae alt Marianne Dielemann bereikte in Standchen een schoon relief tegen het vrouwenkoor en de piano. BRESKENS Een vooral op toe risten gerichte soort palaver is de manifestatie „REWO" die op zaterdag 17 juli in de Zeeuwse plaats Breskens wordt gehouden. Volgens de organi satoren wordt het een „praat en luis- terfeest" waarmee men Nederlanders en buitenlanders wil confronteren met het evangelie. Behalve een reli- popfestival, waaraan talrijke binnen- en buitenlandse bands meewerken, zijn er speaker-corners, filmvoorstel lingen. mogelijkheden voor creatieve expressie en dergelijke. De organisatie is in handen van een team jongeren, waarvan onder meer ex-provo Anton Groeneschey deel uitmaakt; Groeneschey kwam enkele jaren geleden in het nieuws toen hij zich van de toen bestaande provo-be weging in Amsterdam distantieerde en christen werd. Zowel de kerken, als de VW en het bedrijfsleven ver lenen medewerking aan „REWO", af geleid van de woorden .recreatie en woord". In een grote tent komen informa tie-stands van zendings en andere ge nootschappen en instellingen, zoals het NBG, Kerk en Vrede, Youth for Christ, de Katholieke Bijbelstichting, de evangelische solidariteits-partij, het Palestina Komité, de Nederlandse Pinkster Jeugd Beweging. Trans World Radio en vele andere. Ook de plaatselijke keiken zullen zichzelf met stands presenteren. Het feest duurt van 2 uur 's middags tot 9 uur 's avonds. Op diverse podia spelen (voorname lijk religieuze) popgroepen. Uit Am sterdam komt de formatie „Focus", die op het ogenblik snel stijgt op de internationale hitparades. Andere groepen die zullen optreden zijn o.m. „de BBC combo (Bible Believing Christians), „de Burning Candles" uit Zwolle, „TTie Heralds of Joy", een ze ven man tellende formatie van het Leger des Heils uit Breda, de Duitse groep „The Electric Message" uit Düsseldorf Met verscheidene andere Engelse, Zwitserse en Nederlandse bands wordt op het ogenblik nog on derhandeld. In twee mini-theaters worden door lopende filmvoorstellingen gegeven, respectievelijk door de Amsterdamse evangelisatie groep „Moria" en de stichting „Palestina-komité". Enkele Nederlandse en Duitse predikanten zullen tijdens „REWO" het woord voeren endiscussiëren met de bezoe kers van de speakers-corners. In ver band met de te verwachten grote aantallen Duitse toeristen is een af zonderlijke „praathoek" ingericht voor Duits sprekenden. De leiding van de Nederlandse dis cussies is in handen van de Amster damse theologie-student H. Pater, die bekend is geworden door zijn belang rijke aandeel in de elke week druk bezochte diensten in de hoofdstede lijke Spuikerk. Er zal op „REWO" ve^l christelijke lectuur gratis worden verspreid door de standhouders, die ook met het publiek willen discus siëren. De organisatoren zorgen voor grote hoeveelheden etenswaren en fris dranken, die aan door hen zelf geëx ploiteerde stands worden verkocht. Ter bestrijding van de onkosten die het praat- en luisterfeest met zien meebrengt, is op 12 juni een loterij van start gegaan. De Vrije Evangeli sche-Jongeren vereniging van Bres kens is ingeschakeld om tijdens het feest hand- en spandiensten te ver richten. ■den. 1 omstii door prof. mr. P. H. Kooijmans Voor 1962 toonde de minister zich uiterst halstarrig 'en was hij bereid, terwille van het behoud van Nieuw- Guinea, de betrekkingen tussen Ne derland en de voormalige kolonie tot het absolute nulpunt te laten ver slechteren, zonder dat achteraf duide lijk is hoe het Nederlandse belang (we zien hier even af van het belang der Papoea's) daarmee gediend kon zijn. Toch moet, naar het oordeel van de minister, ook het Nederlands be lang daarbij een rol gespeeld hebben (wellicht de presentie van Nederland in de Pacific?). Na 1962 volgt een snelle toenadering tot Indonesië en een verrassende herleving van de economische en culturele contacten. Konden velen het al moeilijk begrij pen dat de minister de volstrekte mi slukking van zijn Nieuw-Guinea-be- leid had overleefd, deze ommekeer met betrekking tot het regime in In donesië was voor hen volstrekt on aanvaardbaar. Dit ongenoegen werd og versterkt door het feit. dat de mi nister naar hun inzicht in 1969, het jaar van de volksstemming op West- Irian, zich te weinig sterk maakte voor de belangen der Papoea's, die hij voor 1962 wel te vuur en te zwaard had verdedigd. Pragmatisch Toch is ook deze schijnbare incon sistentie te verklaren uit de pragma tische benadering van het Nederlands belang. Verlangde dit belang (wat dat dan ook geweest mag zijn) voor 1962 het vasthouden ten kosten van alles aan het behoud van Nieuw-Guinea, toen deze doelstelling niet/langer rea liseerbaar was, verlangde ditzelfde Nederlandse belang een goede ver standhouding met de voormalige vijand. Persoonlijke gevoelens, die juist hier zeker in het spel geweest zijn, zijn daaraan ondergeschikt. Wat voor velen een moeilijk te verie ren ommezwaai was. is vanuit deze optiek veel meer begrijpelijk. En waarom zou men dan de goede ver houdingen in gevaar brengen door een scherpe stellingname tegen de schijnvertoning van de volksstem ming, Wanneer men niet over de middelen beschikt om dit protest kracht bij te zetten en (ik sluit de ideële motieven niet uit) merf waar schijnlijk meer voor de bevolking van West-Irian kan doen door middel van goede contacten met de Indonesi sche regering. Wat het beleid met betrekking tot de Oost-West-relatie aangaat, dat is moeilijker in de bovengebruikte sche- PAPENDRECHT Vrijdag vier de de heer Victor A. van der Kruk, wonende met zijn dochter, mevr. Slingerland-Van der Kruk, in de Wilhelminastraat 37, zijn 95ste ver jaardag. Hij mag zich Papendrechts oudste inwoner noemen. Zijn ver jaardag was voor de burgemeester en mevr. Soetendal aanleiding hen thuis te komen feliciteren. Zij had den ook enkele geschenken voor hem meegebracht. Hoewel het gehoor van de overi gens nog zeer kwieke heer Van der Kruk hem thans enigszins in de steek laat. onderhield hij zich vlot en ongedwongen met zijn hoge gas ten. Geboren in Willemstad trok hem het water. Hij ging naar de school voor onderofficieren in Nieuwersluis en naar de kweekschool voor de zee- klaargestoomd voor de marine. In vaart in Rotterdam, waar hij werd 1893 vertrok hij naar het toenmalige Nederlands-Indië. Hij .nam daar deel aan enkele expedities en verwierf daarmee onderscheidingen, zoals het Lombok-kruis in 1894 en het onder- scheidingskruis* voor belangrijke diensten bij de Atjeh-expedities in 1896-1900 en van 1901-1905. Hij is met vrij grote zekerheid de enige nog in leven zijnde Nederlander die het Lombokkruis draagt. En verder konden we ons denkbaar verwonderen over Schuberts (in het Hebreeuws gezongen) Psalm 92 met een innemende solo van Otto Oytens; het Chor der Engel (uit Faust) voor het a-capella-koor; over lm Gegen- wartigen' Vergangenes voor mannen koor en piano; over het Gesang der Geister voor mannenkoor en strijkers. Een eminente koorklank van het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel in deze hartverheffende mu ziek, die ook buiten een Festival best nog eens gehoord mag worden om haar noblesse waarmee hier vooral de menselijke stem is gehanteerd. - Vr. Er is de afgelopen maanden en weken in verschillende kranten D tijdschriften zoveel geschreven over de persoon-Luns dat het leleid, dat de scheidende bewindsman gedurende zijn onwaar schijnlijk lang ministerschap heeft gevoerd, enigszins op de achter pond is geraakt. Nu zijn er een aantal mensen, wier oordeel over —je persoon-Luns samenvalt met dat over het beleid-Luns. een oor- |eel dat dan doorgaans uiterst positief or uiterst negatief is. hem was van doorslaggevende bete kenis het Nederlands belang. In Europees verband nu dreigt voortdu rend het gevaar dat kleinere landen als Nederland het slachtoffer worden van de politiek der groten, Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek. Tegen dit gevaar hgstaan twee remedie's: enerzijls versterking van de be voegdheden van de Gemeenschap zelf, waardoor de invloed van de gro tere partners afneemt en anderzijds uitbreiding van de Gemeenschap met tenminste nog ees grote mogendheid, omdat de kans op meningsverschillen tussen de groten nu eenmaal de ma- noevreermogelijkheden van de kleint jes vergroot. In de periode waarin door de grote verstandhouding tusses Adenauer en De Gaulle een directe as Bonn-Parijs liep, toonde minister Luns zich dan ook de meer geharna ste en hij heeft daarmee ongetwijfeld het Nederlandse belang gediend. Twee paarden Dit behartigen van het Nederlands belang vereiste het berijden van twee paarden, en het moet de scheidende bewindsman tot grote voldoening ge stemd hebben, dat hij op het laatste moment mocht meemaken dat het ene paard een winner bleek te zijn. Dat het andere daarmee wel eens automatisch tot verliezer kon zijn ge degradeerd, m.a w. dat de versterking van het supranationale karakter van de Gemeenschap wel eens voorlopig in de ijskast kan belanden, is iets wat op de koop toe moet worden geno men. Opvallend is voorts dat het der de hete Europese hasgrijzer: de de mocratisering van de Gemeenschap, een sterk verdediger vond in minister Luns, doch vooral dan. wanneer die democratisering een bijdrage kon be tekenen tot de versterking van het supra-natiosale karakter. Dus wan neer zij in hoge mate verband hield met één der hoofddoelen van het be leid. En ik betwijfel wel eens of deze democratisering in de opvatting van de minister zelfstandig beleidsdoel was, zoals zij dat wel behoorde te zijn naar de visie van het parlement. fee belangrijke elementes ken- kten het beleid met betrekking de Europese integratie: het open- den van de Gemeenschap (gericht Toetreding van andere landen, met ie van Engeland) en versterkisg het supranationale karakter. Er rel opgemerkt dat deze twee doel- lingen in feite niet goed met el- r te verenigen zijn en dat derhal- aan de Nederlandse politiek ten :ien van een vereenvoudigd Euro- sen visie ontbrak. Immers, toetre- tot van Enseland. dat altijd wars is eest van alles wat aan zijn souve- e bevoegdheden afbreuk kan zal de versterking van het su- lationale karakter alleen maar oeilijken, terwijl asderzijds een terking van het supranationale kter voor een Engelse toetreding ae of Selangstelling aan gene zijde van Kanaal wel eens zou hebben kun- does verflauwen. ectlef bezien berust deze kritiek >loog goede gronden. Maar naar mijn ieel, vormde een conceptie over rtructuur van een toekomstig poli per- verenigd Europa niet de eerste iccupatie van de minister. Voor Wat het Indonesisch-beleid aangaat lijkt het op het eerste gezicht moei lijk dit vaste element van zrg voor het Nederlandse belang te onderken nen. In dit beleid vormt het akkoord van New York van 1962. waarin de minister contre coeur in de over dracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië moest berusten, een beslissend keerpunt dat zich ook weerspiegelde in de houding van de minister ten opzichte van dat land, hetgeen door velen in het sterk ethisch ingestelde Nederland als onbegrijpelijk werd er varen. Wat daarvan zij, het staat vast dat met de scheidende minister een on vermoeibaar strijder voor het Neder lands belang heengaat. Het uiteinde lijk oordeel over zijn beleid is aan de historicus voorgehouden. Mr. P. H. Kooijmans is gewoon hoogleraar in het volkenrecht en het recht der Europese Gemeenschappen aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Het is deze week zo gelopen dat we tussen maandag- en vrijdagavond geen actualiteitenrubriek op het scherm hebben gezien. Dinsdag kriel Televizier ten offer aan de prikactiest dus dat kun je niet meetellen. Woensdag en donderdag hebben meestal geen actualiteitenrubriek, dus dat kun je ook niet meerekenen. Bo vendien zitten we in het zomerseizoen en dan mag je helemaal nergens op rekenen. Dat we twee dagen na het bekend worden van het nieuwe kabi net eindelijk een wat uitvoeriger in terview met de nieuwe premier te zien kregen, kan geen van de zend gemachtigden helpen moeten we maar denken. Gisteravond kwamen de NOS en de KRO er dan achter, dat het niet hele maal komkommertijd was. We kregen toen meteen twee interviews me Biesheuvel. Eén in de NOS-rubriek Ter Visie dat nogal chaotisch van 1967 naar Colijn sprong en via de nevenfuncties van de heer Biesheuvel naar de informatieperiode. De nieuwe premier werd er zo te zien wat krib big {van. Bij Langebent had hij het moeilij ker. Die had als enig gespreksthema het Volkskrant-bericht gekozen, dat de bezuinigingsplannen al in maart zouden hebben klaargelegen, maar i niet aan de kiezers van 28 april ter kennis zijn gebracht. Biesheuvel zei dat de plannen toen niet meer waren geweest dan een streefcijfernota, die was bedoeld als discussiestuk voor het kabinet. Hijzelf was niet op de hoogte geweest van de exacte inhoud, i maar dat er bezuinigd moest worden wist hij toch wel en dat had hij ook in zijn verkiezingscampagne gezegd. Op een vraag van Langebent of de hter Boersma ook minister van socia le zaken zou willen worden wanneer had hij geweten dat er 40 miljoen zou moeten worden bezuinigd op de 'so ciale werkplaatsen, zei de heer Bies heuvel dat het elk jaar voorkomt dat er meer wensen zijn dan mogelijkhe- aen. Bij de AVRO zagen we het eerste deel van „Uit AVRO's tele-archief', de zomerrubriek die je ervan over tuigt dat je niet behoeft terug te ver langen naar de televisie !uan vroeger. Het aardigste was wel, te zien hoe de haardos van Frits Thors in die tien jaar is verkleurd. C.J.L. f Wat een leuke 1 flesse- onder zetter heb jij- Ja- verdiend met het op geven van een nieuwe abonnee voor deze krant Ik geef op als nieuwe abonnee;

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9