Voorgestelde bezuiniging op onderwijs: kortzichtig Ambonezen beter in onze samenleving opnemen Jaarkaart 65* Haagse Hopjes nu van Droste Aantal gehandicapten door welvaart steeds groter Geslaagd? Bezuinigingsplannen kabinet-De Jong model voor Biesheuvel Alternatief kabinet Den Uyl „gevallen" Vraag naar hetNS- zomermenu 625 - 725 5 Criminologen: gevaar voor agressiespiraal IP iP ITII Door overneming Rademaker Landelijke cao voor landbouw „Formatie ging buiten kiezers om BOEKENHOEK Brochure stimuleert arbeidsmogelijkheden 7 ZATERDAG 3 JULI 1971 in dis ci e- Jg- net sM. ing /en Van onze onderwqsredactie DEN HAAG Mensen met school gaande kinderen zullen de laatste weken met groeiende bezorgdheid de krant gelezen hebben. Verdubbeling van het kleuterschoolgeld van 48 tot 96. Verdubbeling van het schoolgeld voor voortgezet onderwijs van 200 tot 400 (en dan vanaf de eerste klas). Invoering van een examengeld voor middelbare scholen. Vervijfvoudiging van het collegegeld van 200 tot 1000 (en dan ook voor vijfde- en oudere jaars). Voor een gezin met schoolgaan de kinderen gaat dat er aardig in hakken. Niet direct merkbaar in de huishoudpor temonnee, maar waarschijnlijk ootk niet erg populair zijn de andere bezuinigingen die cijferaars als Witteveen, Drees jr. en Nelis- sen voor het onderwijs in petto hebben. Vertraging van de scholenbouw in het voirtgezet onderwijs, grotere klassen in het lager beroepsonderwijs, afschaffing van taakuren in 'het voortgezet onderwijs, verla ging van de rijksstudietoeslagen, minder in vesteringen in universitaire nieuwbouw, versobering van wetenschappelijk onder wijs en onderzoek en dan nog wat kleinere verrassingen voor vormingswerk, midden standscursussen en zeevaartscholen. Het lijkt op een botte-bijl-politiek. Maar de toekomstige regering zal volhouden dat zij slechts wat al te overdadige groei bij middelbaar en hoger onderwijs snoeit om de bloei van andere taklken van onderwijs te bevorderen. De klassen in kleuter- en basisonderwijs worden kleiner: in de ko mende vier jaar gaat de klassedeler daar vijf, reap, drie leerlingen omlaag. En de 15- en 16-jarige werkende jongeren krijgen twee dagen onderwijs per week. Hoewel deze accentverschuiving in prin cipe heel acceptabel is, getuigen veel van de voorgestelde bezuinigingen toch van kort zichtigheid. Hoe kun je bijvoorbeeld de scholenbouw in het voortgezet onderwijs afremmen, als je weet dat geen afdeling van het ministerie zo'n achterstand heeft als juist de afdeling bouwzaken. Vele scho lengemeenschappen barsten uit hun voegen. Sommige scholen zijn permanent in houten noodgebouwen gehuisvest. De afschaffing van taakuren voor leraren in het voortgezet onderwijs is op zichzelf geen ramp. Maar dan zou je tegelijkertijd de hele taakomschrijving van leraren moe ten herzien. Nu is een leraar aangesteld voor een bepaald aantal lessen en daarmee uit. Het zou beter ,zijn dat men uitging van een normale dagtaak. De leraar zou dan de hele dag op school beschikbaar zijn voor lesgeven, voorbereiding en correctie, indivi duele hulp aan leerlingen, vergaderingen en andere activiteiten. Het moeilijkste punt in alle bezuinigings voorstellen is de verhoging van schoolgel den. Het kleuteronderwijs is wel niet ver plicht, maar wordt toch steeds meer gezien als een onmisbare voorbereiding voor ver der onderwijs Barrière Voor arbeiderskinderen is de kleuter school eigenlijk de laatste kans om hun achterstand op kinderen uit „betere" mi lieus in te halen. Je kunt ouders met lage inkomens natuurlijk vrijstellen, maar dan zal er waarschijnlijk toch een groep blijven voor wie een schoolgeld van bijna honderd gulden eeh ongewenste barrière vormt. Dat geldt ook voor het voortgezet onder wijs. Zolang de leerplicht duurt (nu nog acht, straks negen jaar) is dit nog gratis. Om de schatkist te spekken zou nu vanaf de eerste klas een (verdubbeld) schoolgeld geheven worden. Het lijkt een gevaarlijke maatregel. Niet alleen het verplichte onder wijs (van 6 tot 14/15 jaar), maar heel het kleuter-, lager en voortgezet onderwijs zou den kosteloos moeten zijn. Zolang dat niet zo is zullen er altijd mensen zijn die ƒ600 school- en boekengeld maar zonde van het geld vinden. Voor het hoger onderwijs liggen de zaken anders. Slechts een klein deel van de schooljeugd krijgt de kans om na zijn acht tiende jaar door te studeren. Een academi sche studie levert later een flink meer-in komen op en het is redelijk dat de consu ment van hoger onderwijs (om de termino logie van Drees jr. te gebruiken) daar zelf aan meebetaalt. Dat zou kunnen door via de belastingen dat meer-irtkomen nog zwaarder te belasten dan nu het geval is. Maar omdat dan de hele inkomenspolitiek op de helling moet, ligt het meer voor de hand voorlopig de academici een deel van hun studiekosten te laten betalen. Gezien de werkelijke kosten van de studie komen ze er dan met een collegegeld van 1000 nog goedkoop af. Het probleem is alleen dat kinderen van welgestelde ouders geen last van een dergelijke verhoging hébben (de ouders betalen), terwijl beursstudenten la ter via afbetaling van hun studieschuld zelf hiervoor opdraaien. Bij het huidige rijksstudietoelagenbeleid behoeven financiële problemen geen belem mering te vormen om door te studeren. Maar wanneer de collegelden zo drastisch verhoogd worden, weet men niet van tevo ren in hoeverre dit remmend werkt op de toch al geringe toestroming van studenten uit lagere inkomensgroepen. De commissie- Andriessen studeert al een paar jaar op deze problematiek. Wij vrezen dat de partijen die het regeer akkoord gesloten hebben zich te weinig in deze problemen verdiept hebben en meer aan bezuinigingen dan aan de onderverte genwoordiging van arbeiderskinderen aan de universiteit gedacht hébben. I (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De overheid toet het vraagstuk van de Zuid- ïolukkers in Nederland beter anpakken. Voor het probleem an de Republiek der Zuid-Mo- fikken moet een oplossing ge- jonden worden en verder zal er ïeer moeten worden gedaan aan et opnemen van de Ambone- ;n in de Nederlandse bevolking. Anders is de kans groot, dat deze volkingsgroep een. werkelijk lastig obleem gaat vormen an de Neder- ndse samenleving. De laatste jaren de criminaliteit onder de Ambonese ngeren duidelijk gestegen en naar it schijnt neemt ook de agressie on- ■r deze groep toe. Deze stellingen zijn van prof. dr. Buikhulsen en zijn assistent mr. Timmerman, die een onderzoek in- elden naar de criminaliteit onder n groep Ambonezen in de provincie roningen. Professor buikhuisen en r. timmerman, beiden verbonden p de criminologisch instituut in roningen, vergeleken de strafbladen in 440 Ambonezen met die van een oep vergelijkbare „Groningers", et bleek dat de oudere ..Groningers" crimineel gedrag niet onder deden »or de oudere Ambonezen. Bij de ngeren bleek 20.5 procent van de mbonezen geen schoon strafblad te bben. Van een vergelijkbare groep ngeren had 9.6 procent wel eens een liet gepleegd. dorp *E choolH OPMERKELIJK mnd mnd 3 jaai N.V gelijk Geeft recht op onbeperkt reizen voor de helft van d© enkele reis-prijs. Verkrijgbaar voor iedere 65+er. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto vereist. Eén persoon f 50.- Echtpaar f 75.- Als een aantal Ambonezen zich ag ressief gedraagt, wordt gemakkelijk gezegd „de Ambonezen zijn agres sief". De onderzoekers wijzen in dit verband op het gevaar van het kwa lijke gebruik van een groot deel van de Nederlanddse pers bij de bericht geving over delicten altijd duidelijk te vermelden dat het om Ambonezen, Surinamers, Turken of andere min derheidsgroepen gaat. KAMPEN Prof. Buikhuizen en mr. Timmer man pleiten voor een beleid, dat er meer opgericht is de Zuidrr.olukkers In de Nederlandse samenleving te la ten opgaan. De nog bestaande kam pen moeten zo snel mogelijk verdwij nen en verder moet men de zuidmo lukkers niet zoveel mogelijk in de zelfde woonwijk stoppen. Dat ver sterkt het saamhorigheidsgevoel en maakt het leggen van contacten met anderen moeilijker. De Groninger criminologen stellen vast, dat de Vrije Republiek der Zuid-Molukken nog steeds een bron var. frustratie is. Daarom, vinden zij, moet deze zaak uit de wereld gehol pen worden. Duidelijk is voor hen, dat de vrije republiek er nooit zal komen. Indonesië is nu eenmaal veel machtiger en de Zuidmolukkers zul len er nooit in slagen sterke steun te vergaren, gezien het gewicht dat In donesië als handelspartner voor an dere landen heeft. De Nederlandse overheid moet de Zuidmolukkers daarom duidelijk ma ken, dat ze alleen terug kunnen naar hun eilanden als ze zich willen schik ken naar het Indonesisoh bewind. Zij die terug willen zullen moeten wor den geholpen met bijvoorbeeld goede voorlichting en omscholingsmogelijk heden. De Nederlandse regering kan ook iets doen aan hun begeleiding na aankomst op de Zuid-Molukken. De andere mogelijkheid voor hen is opgenomen worden in de Nederlandse samenleving. INTEGRATIE Ten aanzien van het integratiebe leid merken Buikhuisen en Timmer man nog op. dat de politie goed moet worden voorgelicht over het Ambone- zenvraagstuk. De politie moet zich hoeden voor overtrokken optreden te gen deze groep. Het in oorlogsuitrus ting bezoeken van een kamp moet in elk geval worden voorkomen, vinden de criminologen. De publiciteitsmedia zullen voor zichtig moeten zijn bij de berichtge ving over de Zuidmolukkers. ze kun nen gemakkelijk bijdragen een te ne gatieve beeldvorming. Ook de discri minerende maatregelen, die caféhou ders en dergelijke soms nemen tegen Ambonezen, verdienen aandacht. Voorkomen moet worden, dat neiuwe frustraties ontstaan bij deze groep, die gemakkelijk leiden tot agressief gedrag, vinden prof. Buikhuizen en mr Timmerman. De onderzoekers schrijven in het ni-nummer van het Nederlands jdschrift voor Criminologie dat dit rschil opmerkelijk is. Nog opval- ider is, dat de criminaliteit onder Ambonezen de laatste jaren veel trker is gestegen dan onder de an- re jongeren. Uit het onderzoek van likhuizen en Timmerman blijkt dat de Ambonezen meer agres- 1 delicten zouden plegen. Sowel bij de Groningers als bij de -r.bonezen komen vermogensdelicten el vaker voor dan de geweldmis- jven, die bij beide groepen maar procent van het totaal uitmaken, lar daarbij moet worden aangete- id. dat het onderzoek zich uitstrekt medio 1970. Buikhuizen en Tim- rman schrijven de indruk te heb- dat sindsdien het aantal agressie- icten van Ambonese jongeren is ;enomen. SPIRAAL 'e onderzoekers poneren hier voor- itig de stelling, dat de Ambonese jgeren wel eens aan het begin van bAnA agressie-spiraal kunnen staan, 'snet+^bij &aat bet onfeveer als volgt: Ver'-f1 bepaalde groep krijgt op een ge- 'en moment de naam agressief te jctro-f1- De mensen gaan deze groep Dlom^rom anders benaderen. Caféhou- derdefs bijvoorbeeld zullen duidelijk :en dat ze de leden van die groep er niet binnen zien komen. De po- zal hen beter in de gaten hou- i. Deze houding zal weer tot gevolg >ben dat die bepaalde groep gaat ;eren en op een gegeven moment L geJ inderdaad agressiever gaat optre- HAARLEM, DEN HAAG Ko ninklijke Droste Fabrieken in Haar lem gaat Rademakers Koninklijke Cacao- en Chocoladefabrieken (van de enige echte Haagse Hopjes) over nemen. Daartoe zal Droste een bod uitbrengen op de aandelen Radema ker. Dit bod zal inhouden een vergoe ding van 190 procent voor de gewone aandelen en van 100 procent voor de 6 procent preferente aandelen. Op de bewijzen van winstaandeel zal een bieding worden gedaan van 1.000. Het ligt in het voornemen over enke le weken een bericht aan aandeel houders te publiceren. Indien een naar het oordeel van plomarof- Buikhuisen en mr. Timmer- roomf» merken op. dat ten aanzien van Zuid-Molukkers aan alle voor- irden voldaan is voor zon agres- spiraal. Daarbij is gevaarlijk dat leefj Ambonezen heel duidelijk als ep herkenbaar zijn. Daardoor ont- in gemakkelijk stereotypen. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Binnen het land bouwschap is in principe overeen stemming bereikt oVer de afsluiting van een CAO voor de landbouw (ak ker- en weidebouw en veehouderij) voor het gehele land. Tot nu toe ken de de landbouw tien gewestelijke CAO's. De uitwerking van de landelijke CAO moet woensdag haar beslag krijgen in de sociale commissie land bouw van hej landbouwschap. Over het principe-akkoord deelt het land bouwschap het volgende mee: De arbeidstijd in de akkerbouw be draagt gemiddeld 42,5 uur. In enkele gebieden zal 80 uur per jaar extra worden gewerkt door degenen die ar beiden met zware landbouwmachines. Voor de veehouderij zal een jaar maximum gelden van 2490 uur. Het uurloon voor de vakarbeider zal per 1 september worden vastgesteld op ƒ4.72. Het verdwijnen van een aantal toeslagen zal worden gecompenseerd met een bedrag van 8 per week De leeftijdsgrens voor het volwas- senenloon zal worden teruggebracht van 23 tot 22 jaar. De vakantie wordt met een dag uitgebreid. De vakantie toeslag zal worden verhoogd van 6 tot 6.4 procent. Ten slotte is overeen stemming bereikt over een indexe ringsclausule waardoor een reële in komensverbetering van 2.75 procent op jaarbasis gewaarborgd blijft. Koningin Juliana heeft gisteren het nieuwe SER-gebouw aan de Bezui- denhoutseweg in Den Haag officieel geopend. Naast haar de voorzitter van de Sociaal-economische raad, drs. J. W. de Pous. Droste voldoende aantal aandeelhou ders Rademaker dit bod zal accepte ren, ligt het in de bedoeling te komen tot een concentratie van de activitei ten in het bedrijf van Droste te Haarlem Aantrekkelijk Dit is het resultaat van besprekin gen, die tussen de beide bedrijven zijn gevoerd teneinde na te gaan op welke wijze door samenwerking de rentabiliteit van het Haagse bedrijf, zou kunnen worden verbeterd en de continuïteit zou kunnen worden ver zekerd. In de loop der besprekingen werd het steeds duidelijker, dat de concentratie als thans beoogd hiertoe de enige oplossing was. Ook voor de diversificatie van Drost vormt de toe voeging van de hopjes een aantrekke lijke bijdrage. Overeenkomstig de fusie-gedrags regels zijn de consequenties der plan nen welke voor het personeel van Rademaker uit de concentratie voort vloeien, met de werknemersorganisa ties besprdkes, hetgeen tot volledige overeenstemming heeft geleid. In overleg met de bonden zijn de perso- nelen der beile ondernemingen door de directies ingelicht. WIJ ONTVINGEN Ds. Th. Delleman. Hij huw! <le mensen aan elkander. Over de liturgische viering van de huwelijkssluiting. Uitg. T. Wever, Kianeker 1971. Omvang 216 blz. Paperback Prijs 14.50. In dit boek worden een aantal oude cn nieuwe huwelijksliturgieën geana lyseerd, alsmede een zestal visies op de relatie tussen (burgerlijke) huwelijksvol trekking en (kerkelijke) huwelijksbevesti ging besproken. Historisch onderzoek en liturgische analyse tezamen maken het tot een waardevolle bezinning op een stuk kerkelijke praxis. Dr. L. Batelaan. De Kerk van Korinthe en wij. De actualiteit van Paulus' eerste brief aan de Korinthiërs (1 Kor, 8-11:1). Uitg. T. Wever. Franeker. Omvang 142 blz. Paperback 9.90. In begrijpelijke taal geeft de schrijver een stuk uitleg van Paulus' eerste brief aan de Korinthiërs. HIJ doet dat in de overtuiging terecht dat onze tijd met zijn roep om medemenselijkheid van de apostel Paulus nog kan leren wat voor de opbouw van waarlijk menselijke verhoudingen nuttig en nodig is. c. van der Wal, Amen en beamen. Doop - Belijdenis - Avondmaal. Uitg. J. H. Kok n.v., Kampen 1971. Prijs ƒ14,75. Het boekje Is ontstaan uit de samenvoeging van een reeks grotendeels ongewijzigde arti kelen die de laatste jaren verschenen zijn in De Waarheidsvriend, het officieel or gaan van de Gereformeerde Bond in de Hervormde kerk. Zoals de ondertitel aan duidt. zijn ze gecentreerd rond de thema's van doop, belijdenis en avondmaal. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nu de rege ring-Biesheuvel is voltooid, heeft het alternatieve kabinet van de PvdA, D'66 en PPR zichzelf op geheven. Gedurende de forma tie van het nieuwe kabinet heeft het zich beschikbaar gehouden, omdat men bereid was als min derheidsregering op te treden. In een korte verklaring van het al ternatieve kabinet wordt gezegd, dat het nooit een schaduwkabinet heeft willen zijn in de Engelse zin. Bijna de helft van de leden van het nu opgeheven alternatieve kabinet is im mers geen lid van het parlement. De bedoeling van het alternatieve kabi net was om de kiezers de gelegenheid te geven zelf hun regering te kiezen. Daarmee werd een wezenlijk nieuw en noodzakelijk element in de Neder landse politiek geïntroduceerd. De gang van zaken rond de tot standkoming van het kabinet-Bies heuvel, aldus de verklaring van de alternatieven, heeft aangetoond hoe zeer een formatie in nieuwe stijl no dig is. De formatie was weer een pro ces van loven en bieden, waaraan de kiezer niet te pas kwam en dat te recht bij zovelen de politiek een slechte naam heeft bezorgd. Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van inolusief bedieningsgeld en BTW. eten bij NS Het regeerakkoord, aldus de ver klaring van het verdwijnende alter natieve kabinet, wijkt wezenlijk af van de programs, die de vijf partijen de kiezers hebben voorgehouden. De kiezers op de confessionele partijen hebben moeilijk kunnen bevroeden dat hun politieke leiders na de ver kiezingen weer zoveel programpunten zouden laten schieten. Belofte houden In de verklaring wordt toegegeven, dat de progressieve combinatie alleen in samenwerking met de confessione le partijen een parlementaire meer derheid had kunnen vinden. De kri tiek was immers, dat de winnende combinatie (PvdA, D'66 en PPR won nen samen acht zetels) had moeten regeren. Maar in de afscheidsverkla ring wordt er weer aan herinnerd, dat de confessionele partijen geen af spraken hadden willen maken voor de verkiezingen. Deze gedachte heeft, zoals uit de winst van de vooruitstrevende combi natie is gebleken, bij vele kiezers be grip ontmoet. Het ging het alternatie ve kabinet om de kwaliteit van de politiek. Wij vinden het noodzakelijk, aldus de verklaring, vast tehouden aan de opvatting, dat alleen door le blijven bij wat men de kiezers be looft, de mensen kunnen geloven in het politieke bedrijf en hun eigen de mocratische rechten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet- De Jong beschikte ruim een maand voor de verkiezingen over enkele documenten, waarin voor de komende kabinetsperiode va rianten zijn ontworpen voor mo gelijke bezuinigingen. De te be zuinigen bedragen varieerden van 800 miljoen gulden tot ruim 3,5 miljard in vier jaar. In Den Haag wordt aangenomen dat deze documenten een niet onbe langrijke rol hebben gespeeld tijdens de formatie-periode. Het bestaan van deze stukken verklaart althans de snelheid waarmee de commissie-Ne- lissen voor 1972 een bezuiniging kon voorstellen van 900 miljoen gulden. De stukken werden geproduceerd toen duidelijk was dat de nieuwe re gering het in de komende jaren zui niger aan zou moeten doen. KVP- li.jsttrekker Veringa en CHU-Hjst- trekker Udink, beiden minister in het kabinet-De Jong moeten reeds voor Interim-bestuur van Willem Arntszhoeve gaat inventariseren (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De voorzitter van het interim-bestuur van de Willem Arntszstichting, dr. G. M. J. Veld kamp, oud-minister van Sociale Za ken, wilde gisteren geen commentaar leveren op zijn benoeming. „We zul len eerst de situatie moeten inventa riseren en ik hoop dat dit zo gauw mogelijk kan gebeuren". Gedeputeer de Staten van Utrecht en het Utrechtse gemeentebestuur deelden gisteren mee dat het interimbestuur verder bestaat uit de heren J. A. Middelhuis, oud-voorzitter van het NKV, en P. L. Hessing, oud-fractie- voorzitter van de PvdA in de raad van Utrecht. Dit nieuwe voorlopige bestuur is formeel benoemd met in gang van maandag 5 juli. Alle drie bestuursleden hebben de crisis op de Willem Arntszhoeve slechts uit de verte, via de persmedia, gevolgd. De keus is op hen gevallen omdat zij over een grote bestuurser- varing beschikken. Dr. J. B. M. Ver aart, voorzitter van de adviescommis sie van de Willem Arntszhoeve, ver wacht spoedig een uitnodiging van het interim-bestuur voor overleg. De heer J. C. Mulder, woordvoerder van de Dennendal-staf, zei „er op te ver trouwen dat dit bestuur drs. Carel Muller onmiddellijk weer in dienst zal stellen". De staf overweegt 'dras tische maatregelen' als de heer Mul ler niet terugkomt. de verkiezingen van de inhoud van deze documenten op de hoogte zijn geweest. De Volkskrant publiceerde gisteren een variant, waarin voor de komende kabinetsperiode een mogelijk bezui niging is aangegeven van ruim 3.5 miljard gulden, n.l. 688 miljoen gul den in 1972, ruim 733 miljoen gulden in het jaar daarop en bijna 885 mil joen voor 1973 en ruim een miljard in het laatste jaar van de kabinetsperio de. Enkele punten Enkele punten uit dit bezuinigings plan zijn: De werkloosheidswet (betaald uit premieheffing) gaat een jaar werken in plaats van een half jaar. Deze maatregel betekent voor de overheid op den duur minder bijstandsuitke ringen. De afbraak van subsidies op nieuwe sportaccommodaties. Het aantal toneelgezelschappen en orkesten moet worden verminderd. Het operagezelschap Forum ver liest zijn subsidie. De bouw van de omstreden smeerpijp in Oost-Groningen wordt uitgesteld. De toegezegde subsidie voor aardappelmeel- en strokartonfabrie ken om het afval aan de bron te rei nigen wordt geschrapt. De verbetering in de kinderbe scherming wordt beperkt. Bekend zijn reeds de bezuinigingen op onderwijs en verkeer en water staat en landbouw. Van dc genoemde bezuinigingen is alleen een beslissing genomen voor de begroting 1972. NS-identiteit8bewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. voordelig uit met NS Den Uyl vraagt om in formatie-stukken DEN HAAG PvdA-fractievoor- zitter drs. J M. den Uyl heeft vrijdag de ministers Nelissen, Udink en Lar- dinois schriftelijk gevraagd of zij nu. onverwijld gevolg willen geven aan het unanieme verzoek van de Tweede Kamer, dinsdag gedaan aan het kabi net-De Jong, om de Kamer bepaalde stukken te verstrekken die tijdens de informatieperiode van prof. Steen kamp ter kennis zijn gebracht van de fractievoorzitters van KVP. WD. ARP, CHU en DS'70 en de met hen bevriende Kamerleden. In zijn vraag wijst drs Den Uyl erop, dat de stukken opgesteld zijn onder verantwoordelijkheid van het nog zittende kabinet en dat de drie ministers tot wie hij de schriftelijke vraag richtte als Kamerlid het ver zoek van de Tweede Kamer onder steunden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het aantal ge handicapten in Nederland blijft voortdurend stijgen. De oorzaak hiervan is de toenemende wel vaart. In de eerste plaats krijgen gemiddeld 120 personen per dag een hartinfarct. Voor twintig van hen zijn de gevogen zo ernstig, dat zij gehandicapt blij ven. Dit betekent 7.000 gehandi capten meer per jaar. In de brochure "Werk in het be drijfsleven voor gehandicapten", die minister B. Roolvink vlak voor zijn aftreden door het departement van sociale zaken heeft laten uitgeven, worden verder de 25.000 verkeerson gelukken en 300.000 bedrijfsongeluk- ken per jaar genoemd. Het aantal gehandicapten als ge volg van al deze ongelukken is niet bekend. Van de werknemers is wel het volgende cijfer bekend: er komen per jaar 30.000 mensen bij, die een uitkering krijgen op grond van de Wet op de arbeidsongeschiktheid (WAO). Een derde deel van deze ge handicapten is mmder arbeidsge schikt. twee derde deel is in het ge heel niet meer geschikt. Deze cijfers worden in de brochure genoemd om aan te tonen hoe nij pend het probleem van de gehandi capten wordt. De bedoeling van het boekje is meer bekendheid te geven aan de mogelijkheden die er voor het bedrijfsleven bestaan om gehandicap ten in dienst te nemen. Aandacht voor het probleem van het recht op arbeid ook voor de ge handicapten, is hard nodig. Dat heeft een onderzoek uitgewezen van het Instituut voor psychologisch markt onderzoek N.V. te Schiedam. In opdracht "van het ministerie van sociale zaken hield men een enquête onder directieleden en andere func tionarissen van 513 bedrijven. Van de ondervraagden hadden 414 ervaring met gehandicapten en 100 hadden geen gehandicapten in hun bedrijf. Duidelijk bleek dat het bedrijfsleven onvoldoende op de hoogte is van de mogelijkheden om de gehandicapten in dienst te nemen. Het onderzoek wees verder uit, dat in ruim veertig procent van de be drijven. die gehandicapten onder de werknemers tellen, de hartpatiënten, ï-ugpatiënten. ln hun voortbeweging gestoorden en debielen het meest v oorkomen. Rolstoelpatiënten en blinden komen slechts in tien procent van deze be- drijven voor. In de voedings- en ge notsmiddelenindustrie werken meer debielen dan in andere bedrijfstak ken. De grafische industrie kent meer doofstommen. Bij de geënquêteerde bedrijven was bijna drie procent van het personeel gehandicapt. De oplossing van het probleem van passend werk voor de gehandicapten, ip de verbetering en de uitbreiding var het vervolg-onderwijs. Belang rijk is vooral, dat de vooroordelen verdwijnen, die in het bedrijfsleven bestaan tegen het in dienst nemen van deze mensen. Nauwe samenwerking is nodig tus sen het bedrijfsleven en de arbeids- deskunddgen van overheid en verze keringsinstanties. Ook heeft het mi nisterie van 9ociale zaken een bro chure uitgegeven voor werkzoeken den en voor hen. die door werkloos heid worden bedreigd. Het vouwblad wijst op de moge lijkheden tot omschakeling en vraagt aandacht voor de ongeveer dertig op leidingen, die in 25 centra voor vak opleiding voor volwassenen worden gegeven. Deze op dc praktijk afge stemde opleidingen hebben als doel de cursisten zo goed en zo snel moge lijk een nieuw vak te leren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7