VAN PING-PONG TOT PARA SPRONG !warte Panters van Israël zetten hun acties stug voort ongewone ervaring van gewone sportliefhebbers Arthur Frld (31, Jurist en als weten schappelijk medewerker verbonden aan het Criminologisch Instituut van da Vrije Universiteit) Is een verwoed plng- ponger die een oude droom in verwe zenlijking zag gaan. Hier geeft hij zijn ervarinqen weer van zjjn eerste en twee de parachutesprong. Inlichtingen over „zijn" club kan men verkrijgen bij J. de Bruyne, secretaris van de Paraclub Mobiele Colonnes, Lasstraat 37 te Bunschoten. De PCMC is een van de zeven clubs, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart en door de Rijks luchtvaartdienst erkend voor het oplei den van parachutisten. Dit onvoorstelbaar grote geheel (al leen de koepel al heeft een diameter van 7 meter) moet uiterst secuur worden samengevouwen tot een pakketje op je rug voorwaar geen sinecure. De static line trekt, nadat je drie m bent gevallen, vanuit het vliegtuig de chute open. Een reservechute op de borst, een helm (niet zozeer voor de landing maar met het oog op de exit, ala de zich ontvouwende touwen nog we! eens om je oren willen slaan), een over all en hoge schoenen voltooien de uit rusting van de springer in spe. „Springen is vouwen", luidt een van de kreten die je worden bijgebracht. Het vouwen kost twee leerlingen minstens een uur en wordt uiteraard zeer minu tieus gecontroleerd. Het vallen oefenen we lange tijd In de bossen. Daarvan, en niet van de landing zelf, heb ik menige blauwe plek overge houden op knieën, heupen en achterkant. „Frid", roept bestuurslid John de Vries, als we achteruit van een tafeltje moeten springen, „je hoeft echt geen stokjes en steentjes te verwijderen: dat doe ja straks ook niet als je van 750 m komt". Bij een generale repetitie Is het nog steeds 'droogzwemmen' geblazen. Een punt van belang; immers bij Iets zo to taal nieuws als parachutespringen is een netelige vraag die je jezelf steeds klem mender stelt: hoe groot zal het verschil zijn tussen theorie en praktijk....? Tja, en dan de korte impressie van „het gebeuren". In de stromende regen rijden we naar Hilversum. Dat wordt niets, vanmiddag. Maar het vliegtuig is besteld, de instructeur is optimistisch en de leerlingen willen de lucht in. Wat mijzelf betreft moet ik toegeven, dat mijn gevoelens nogal dualistisch van aard zijn: de opluchting vanwege moge lijk uitstel nee, niet van executie tegenover de kater als de tweedaagse opleiding voorlopig een onvoltooide zal blijken te zijn. Om zes üur komt hef sein: we gaan de lucht in. Gelukkig(?) ben Ik niet de eerste; ik word ingedeeld bij het laatste tweetal on heb nog een uur de tijd. Ik rook drie sigaretten tegelijk parachutespringen is slecht voor je longen zie de strak ke gezichten van de vertrekkende eer sten, hoor even later de trotse verhalen van dezelfden en doe een slappe poging tot het opdissen van slck-jokes. Nu is het onze beurt. „Je liegt als je beweert dat je de eerste keer niet bang bent", zeggen de instructeurs. Welnu, de leugen, mijn (kleine) waarheid luidt: Ik ben niet bang, wel gespannen. Ik geniet, zittende naast een gat in de romp, van de vliegtocht en krijg van Glenn de eerste tik op mijn arm: teken dat m'n benen buitenboord moeten. Ze waaien zowat weg In de wind van 100 km luchtstroom veroorzaakt door de propel- lor. De tweede tik. Inderdaad, die zal ik nooit vergeten. Niet, dat-die nu zo hard aankwam, maar het bevel dat hij inhield wel. Met Je linkervoet op een miniem steuntje, met je rechter op het wiel („voorzichtig, de piloot is ook maar een mens eerst even proberen of het wel op de handrem staat!"), gezicht In de volle wind, links de deurspijl vasthou dend en met de rechter hand steun zoe kend bij de spijl van de vleugel boven je hoofd. In feit kan je niks gebeuren, want mocht je onverhoopt voortijdig vallen dan zorgt de static line echt wel voor een geopende chute. Maar we willen het 'stijlvol' doen. Bij de derde tik dus; afzetten met handen en voeten, hoofd achterover, handen er naast, knieën half gebogen, buik naar voren. Als bij een vrlje-val-sprong. Pro beren het vliegtuig te zien en tellen: „1001, 1002.... tot 1005". Mocht, hetgeen theoretisch en bijna praktisch uitgesloten is, je chute weigeren (of, wat een enkele keer wel eens gebeurt, minder goed functioneren: line-over, sigaret-rol, chute gescheurd) dan heb je een prima reser ve op je buik, die nog eenvoudiger werkt. Je moet je trouwens wel realise ren dat je daar, pakweg, vijftien secon den de tijd voor hebt, althans bij een total mal-function. Parakreet: een parachutist handelt al tijd nuchter. Nuchter en kalm of nuchter en snel. Tussen haakjes: heel juist naar mijn smaak wordt tijdens de training ver teld wat er (in theorie) verkeerd zou kunnen gaan. Dat is niet veel ook hier verrichten de statistieken wonderen en bovendien werkelijk allemaal tij dens dalen en landen te herstellen of op te vangen. De klap-als de chute (bij „1003") Ale de wind je chute te grazen neemt opengaat valt me niet helemaal mee. Eigen schuld, want je dient je lichaams delen nauwgezet te schikken tussen de zitriemen; bij mijn tweede sprong was dit dan ook geen punt meer.... John de Vries had gezegd: „Ga expe rimenteren de eerste minuut, stuur naar links en rechts, draai eens om je as. zie wat je met een chute kunt doen". En. ik dééd het. Terwijl hijzélf notabene tijdens zijn allereerste sprong in vervoering al leen maar rondkeek, vergat te sturen en ten slotte prompt in een tuintje beland de. En na die eerste minuut blijk ik in derdaad zo nuchter om rustig mijn doel. een plek bij de hangars van het vlieg veld Hilversum, te bepalen. Tegelijkertijd bezweet en Intens de kick inhalerend van het frank en vrij .zweven, in doodse stilte, met de machtige, rustgevende oranje-witte koepel boven mijn hoofd. Mijn vrouw Marion, angstige kabouter, pal onder mij aan de rand van het veld. roept omhoog en ik galm terug. Ik draai tegen de wind in en neem veiligheidshal ve alvast de parahouding aan. Op 'n gegeven moment denk ik „nul" en zo waar, een korte rol en de opeens tege moet gestormde aarde ligt stil. 't Laatste restje onzekerheid is verdwenen. De theorie is wel degelijk werkelijkheid geworden, zonder meer. Parahouding en col hadden zelfs iets weg van een auto matisme. Na twee dagenl Ik spring op en ren om de chute heen om de wind eruit te halen. Een zinloze bezigheid, want door het vochtige weer en de haast afwezige wind zakt zij als een pudding in elkaar. Soms echter zie je een springer als een arreslee achter zijn chute aan het hele veld over zeilen. Eenmaal zelfs, en de instructeurs rolden over de grond van het lachen, heeft een beginner achter zijn weer opgebolde chute aan het hele vliegveld over ge- rénd. en passant een sloot van ruim drie meter nemend... Alle acht zijn we keurig geland, we worden gefeliciteerd en genoodzaakt tot diep In de avond rondjes uit te delen. We doen het graag. Want we kunnen intussen vertellen en vertellen. Twee da gen lang blijf je er vol van, voorspelt men. Nou, reken maar. Tijdens m'n tweede sprong sorry John.' ik heb voor de zekerheid maar niet geïnformeerd of het mocht heb ik In de lucht twee foto's gemaakt: één van de chute boven me en één van de we reld onder mij. M'n logboekje behoefde een prent van dit unieke gebeuren. Want volgend seizoen ga ik weer pingpongen. Ondanks alles. Let wel, dit laatste is beslist niet de reactie van de gemiddelde springer (plm 25 Jaar; 1 op de 50 springers is een vrouw). Die gaat nl meestal door. gro- re hoogten, vrije val en brevet-B etc. tegemoet, steeds meer zijn lichaam In de ruimte beheersend, salto's makend en trefzeker landend. Ik wilde iets anders. Een nu-of-noolt- gevoel van twee maanden geleden na een toevallig gesprek over dit onder werp is in handelen omgezet Ik heb geproefd en daar was het me eigen lijk om te doen hoezeer een primitie ve vliegdroom te benaderen valt. Ik heb nogal snobistisch genoten van het Idee een (thans nog) excentrieke sport te be drijven. Ik heb. ongetwijfeld, m'n com pensatie gehad. (Waarvoor? Levenssleur, werk. liefde? Nou, nee. 'k Hou het voor lopig maar op zucht naar avontuur en zelftoetsing.) Ik heb tenslotte achteraf ervaren hoe bevredigend het Is om te merken dat Je, als het er op aan komt, inderdaad in staat bent om Je hersens bij elkaar te houden. De uitdaging van het springen, zwe ven. landen is thans, na twee sprongen, in feite reeds beantwoord. Naar de zes resterende gevoelsbevestigingen zie Ik met vreugde uit. Waarvan brevet-A als akte moge dienen. ARTHUR FRID He. huisje van Shlomo C. staat in Kiriat Gat, industriestadje midden in de Negew- n de weg van Beër-Sheba ■aar Tel Aviv. Kiriat Gat bestaat nog maar kort. ■et was een van de plaatsen, die na de pro- ie van de staat Israël letterlijk uit de ond zijn gestampt. Een stuk dorre woestijn is veranderd in een niet eens onaantrekkelijk stadje, waar een groot deel van de bevolking werk vindt in een aantal fabrieken. De meeste oudere in woners van Kiriat Gat zijn afkomstig uit Marokko. Zij behoren tot de bevolkings groep, die in Israël wordt aangeduid als „Mizrachiem", wat letterlijk oosterlingen be tekent. ZATERDAG 3 JULI 1971 Maar men vergeet te vaak, dat het wel een of twee generaties zal duren voordat we een resultante krijgen uit een volk dat is samengesteld uit mensen uit meer dan 80 landen". Oud-minister Eliahoe Sasson schreef onlangs in het dagblad Da- war (spreekbuis van de arbeiders partij): „Indien de morele en intel lectuele voorsprong van de Europese Joden ons vrijheid, onafhankelijk heid en soevereiniteit gaf, dan kan dat niet het voorrecht blijven van de helft van het volk. Het moet het ze kere recht zijn van de gehele bevol king, onafhankelijk het land van herkomst. Dat is geen droom. De oriëntaalse Joden zijn bij mijn Deste weten in geen enkel opzicht geringer van begrip, geest, trouw en Üefde voor hun land. Wat moet worden ge daan, is eenvoudigweg de hindernis sen wegnemen die wij zelf hebben opgeworpen". Hij suggereerde in zijn artikel twee mogelijkheden om een snellere oplossing te bewerkstelligen: het in het leven roepen van een speciaal ministerie en het vormen van een niet-politieke organisatie voor alle oriëntaalse Joden. Prof Amnon Rubinstein merkt in het onafhankelijke dagblad Ha'aretz op: „Er is sprake van een zeker vooroordeel ten opzichte van or'ën- taalse immigranten. Maar de mensen vergeten dat dat altijd het geval is geweest tegenover groepen nieuwe immigranten. Men is kennelijk r.u al vergeten wat een geweldige vijan digheid er destijds bestond tegen nieuwe immigranten uit Duitsland. Dat is altijd het lot van nieuwko mers in een gemeenschap van mi granten". Het is uiteraard zeer belangrijk hoe de confrontatie verloopt tussen de Israëlische kinderen van oriën taalse en westerse afkomst. Gunstig is dat zeker volgens de westerse normen oriëntaalse jongens en meisjes erg mooi kunnen zijn. Huwe lijken over en weer komen steeds meer voor en dat is een troef voor de toekomst. De eerste confrontatie tussen beide groeperingen vindt plaats op dfl scholen. Veel oriëntaalse kinderen blijken zich redelijk te kunnen aan passen en dat neemt een zekere bar rière weg. Tweede belangrijke con frontatie is het leger, waar zoals be kend behalve jongens, ook meisjes moeten dienen. In het leger valt het verschil meer op, omdat de oriëntaalse Joden nu meriek in de minderheid zijn. Dat heeft ook een oorzaak. Tot voor kort mocht iemand die een strafblad bad. niet in militaire dienst. En iemand die niet in dienst is geweest, maakt in het Israëlische burgerleven geen grote kans. De grootste criminaliteit komt, zoals gezegd, voor onder het oriëntaalse volksdeel, waardoor van zelf minder oriëntaalse Joden in dienst zitten, maar waardoor ook vooral minder oriëntaalse Joden een kans krijgen in het bedrijfsleven of in een overheidsbetrekking. De acties van de Zwarte Panters richtten zich in eerste instantie op deze feiten. En met succes, want voor de redenering dat het leger mensen met een strafblad in wezen terug drong naar de misdaad, voelde de regering wel en de regel werd dus geschrapt. Golda Meir benoemde bo vendien een speciale commissie die tot taak kreeg de jeugdmisdaad te bestuderen. David Ben-Goerion. de Israëlische vader des vaderlands, heeft al eens min of meer toegegeven dat ook hij het probleem van de oriëntaalse Jo den heeft onderschat. Hij had erop gerekend „dat ze wel zouden wen nen", wal op zichzelf ook al geen verkwikkelijk uitgangspunt is. Hij is ook degene geweest die heeft ge tracht te berekenen over hoeveel jaar het wat hij noemt 'Israëli sche vplk' zal ontstaan, „vergelijk baar met onze voorouders, duizenden jaren geleden". Hij meent dat daar minstens nog een jaar of twintig overheen moet gaan. Dat maakt het probleem, waar de Zwarte Panters op wijzen, niet min der schrijnend. Maar, en dat zeggen de meeste Israëli's ook, men moet niet de indruk krijgen dat het inte gratie-probleem in Israël onoplos baar is. Bij het ministerie van onder wijs, een van de belangrijkste scha kels in de integratie, meent men op den duur een onderwijssysteem te kunnen ontwikkelen waarmee oriën taalse kinderen even snel kunnen le ren als westerse kinderen, waarbij men bovendien wijst op het toene mend aantal „gemengde" huwelijken. Belangrijke grief van het ministe rie tegen de acties van de Zwarte Panters is hun nadruk op het woord discriminatie. „We hebben gefaald in onze opzet", zegt een expert op dit gebied. „Dat geven wij ook toe. Maar men zal ons moeten toegeven dat er verschillen zijn. Het is gewoonweg onzin verschillen tussen de bevol kingsgroepen te ontkennen, want die zijn er nu eenmaal. Het is wel on juist op grond daarvan te zeggen dat de ene mens beter of waardevoller is dan de andere. Maar dat doen wij niet. Wij onderkennen dat er een kloof is, die wij zelf hebben gemaakt, dan wel niet tijdig hebben gezien en we doen ons best die op te vullen. Maar dat heeft tijd nodig". Tijd. die de Zwarte Panters riet hebben. Die willen nu volledig wor den gelijkgesteld. Door Bernard Hammelburg lomo komt ook uit Marokko. Hij in Kiriat Gat een huisje, dat ruime kamers, een keuken, een en een badkamer telt. Behalve dertien dochters en zijn vrouw, n in dat huisje ook nog zijn »n moeder en zijn broer, enige zoon van Shlomo is in lire dienst. Wanneer er, zoals nij het geval was, een gast is en >on is met verlof, slapen in die kamers negentien mensen, omo C. behoort tot de arme Is- s. Is hij ontevreden? Zonder aarzeling zegt hij: „Helemaal Ik ben niet rijk. maar ik heb Mijn kinderen zijn gezond en b mijn ideaal bereikt: een eigen e in Israël. Ik kom uit de hel, larokko voor ons Joden is, en ik me hier in het paradijs". gezin van Shlomo krijgt één per week vlees: op vrijdag- 1. Dat vlees is pens (dat wij aan >nden plegen te geven), zorgvul- loor de vrouw des huizes aan e blokjes gesneden, waarvan een paar stukjes krijgt. Maar no C. is tevreden, t volkje uit Kiriat Gat doet zijn Het beklaagt zich niet, werkt en heeft daar plezier in. Ar- le in de absolute zin des woords it er niet, iedereen heeft dage- te eten en een huis en dat is een uit Marokko afkomstige een ongekende luxe. ar Kiriat Gat is niet representar voor de rest van de oriëntaals fee bevolking in Israël. Tsraël I ongeveer 3 miljoen inwoners. Van de helft van westerse origi- I, terwijl de andere 1.5 miljoen |;n meest uit Arabische landen ïstig zijn. grootste deel van deze laatste is aanzienlijk armer, minder rend en vooral kinderrijker de Israëli's van westerse af- De opleiding is meestal min- het taalgebruik beperkter, de lalitcit aanzienlijk hoger. Dat eiten, die met cijfers zijn am- - ind. Feiten die ook de Israëli- J RlZwarte Panters niet trachten te nnen. rte Panters. Een kleine groep chiem' die het Israëlische ka- m de laatste tijd grijze haren be- f U|| door steeds luidruchtiger te Kteren tegen het feit dat zij raai vTlopen bij de Joden van Furo- t. wol afkomst (Asjkenaziem) en die pkamtbeledigd voelen door de voor behandeling die Joden uit de t-Unie momenteel krijgen. Tlun is eenvoudig: „Wij willen hui lwerk en onderwijs. Waarom Russische Joden alles? )OR een einde aan de achterstelling oosterse gemeenschap." de naam Zwarte Panters is de tijd veel geschreven. Sommi- werèn dat het een psychologi- surantlout was dat zij deze naam ko- mdat de Amerikaanse Zwarte |rs bekend staan om hun anti- 574. ie en anti-Israëlische houding ren zeggen, dat zij nooit zoveel 'OP Vtiteit hadden gekregen als zij REKKuist deze naam hadden gekozen EN. Panters zelf beweren geen en- "laffiniteit tot hun Amerikaanse "^""genoten te hebben. Onlangs jderden zij hun naam ook. Zij en zich nu „Zwarte Panters p-Wit", als eerbetoon aan de Is- che vlag en ten bewijze van idoor anderen ontkende na- .tische gevoelens, sraëlische pers reageerde ver- >p recente acties van de Pan- ea Ben-Dor schreef onlangs in gelstalige blad The Jeruzalem |„Ze zijn echt. Maar ze zijn niet I en 'panters' is niet meer dan roomwens. Degenen die ik ont- y, heb, zijn meestal tenger, soms pndervoed. Ze proberen aan te dat ze worden gediscrimineerde zin dat de Europese en Ameri- Joden de goede baantjes heb- Zij concludeert dat er v'an dis- latie geen sprake is. „Er wordt 'ediscrimineerd, maar de staat gefaald en dat is veel erger." liddelliik nrdat Israël in 1948 jnapai «ifstpndige st at V-as geworden. ComfC)UWde de regering van David f37.3 kierion „het bevrijden van alle icierdjlrukte Joden, vooral in de Ara- oners. ten? t de vol <t kijk* I vater id in bische wereld" als een van haar be langrijkste opdrachten. In het begin van de jaren vijftig werden immigratie-acties gevoerd, waardoor de oriëntaalse Joden met honderdduizenden tegelijk binnen stroomden. Zij kwamen een vreemde, in feite westerse wereld binnen. De stichters van de staat Israël waren vrijwel uitsluitend Europese Joden en onder hen namen intellectuelen een overheersende plaats in. Zij heb ben het nieuwe Israël tot een moder ne, op westerse leest geschoeide staat gemaakt. In de^ze staat namen zij lei dinggevende posities in. De oriëntaalse Joden stonden vreemd tegenover de Israëlische sa menleving. Alles was hen onbekend niet alleen vaak het gebruik van elektrisch licht, maar ook bijvoor beeld de parlementaire structuur. Zij konden geen aansluiting vinden bij deze wereld en verzamelden zich in de armere wijken van de steden, die zich weldra tot achterbuurten ont wikkelden. Zij zochten beroepen als havenarbeider, bouwvakker, kellner, werkster, taxi-chauffeur, terwijl de tsaren van de georganiseerde mis^ daad eveneens voor het grootste deel van oriëntaalse afkomstig zijn. De meerderheid van de jeugdige misdadigers en de meeste steuntrek kende gezinnen zijn 'Mizrachiem'. Slechts één oriëntaalse Jood r.oeft zitting in het kabinet van mevrouw Golda Meir en bij het kader van het leger vindt men uitsluitend westerse Joden. Van degenen die een middel bare schoolopleiding hebben, is een Israëlische meisjes, die beho ren tot de bevolkingsgroep der Mizrachiem (oosterlingen). De Zwarte Panters zetten er zich voor in een einde te maken aan de kloof, die hen scheidt van de Israëlische kinderen, wier ouders uit het Westen afkomstig zijn. kwart van niet-Europeaanse afkomst en van de academici nog geen 8 pro cent. Een woordvoerder van het ministe rie van onderwijs merkt over de pro blemen van de oriëntaalse Joden op: „De westerse samenleving heeft tra ditioneel de nadruk gelegd op school se prestaties als maatschaf voor maatschappelijk succes, maar in de oosterse maatschappij is dat anders. Daar telt je positie binnen je familie, je geslacht, hoezeer je je vader ver eert, hoe trouw je waakt over da naam van je familie." „Onze scholen zijn verwesterst en dat levert moeilijkheden op voor on ze oriëntaalse leerlingen. We hebben wel eens geprobeerd lagere cijfers te aanvaarden van oosterse leerlingen dan van westerse, maar dat is mis lukt. Op het ogenblik proberen we de oriëntaalse kinderen extra lessen te geven, deschooldagen te verlen gen, meer op de stof in te gaan. Ping-pong is nu niet direct een bezigheid van de „happy few". Ik ben er echter alleszins gelukkig mee: jaarlijks bedrijven we met ons tweede team van APGS fanatiek competitie in de derde (op één na de laagste) klasse F, afd. Amsterdam. Reactiesnelheid, het taxeren van je tegenstan der, training en jazeker spanning zijn een paar belangrijke ingre diënten. Kortom, een echte sport voor de liefhebber. De „few" die para chutespringen tot hun favoriete hobby verhieven in Nederland slechts 400 hebben andere argumenten. Doodsverachting, onverantwoorde risico's nemen, het noodlot tarten etc. horen daar echter niet bij. Parachutespringen is geen goedkope liefhebberij, maar f 300 voor twee dagen grondtraining, acht sprongen uit een vliegtuig, goed voor het A-brevet en incl. WA-verzekering, clubcontributies, oefenvergunning, gebruik parachutes e.d. is relatief gezien misschien toch niet zo erg duur. Op een morgen meld ik me met zeven medeleerlingen in het kamp te Huis ter Heide; de volgende middag stijg ik met een andere bangerd tot 2500 voet in een Cessna om mijn vogel-aspiraties waar te maken. In die tussentijd heb ik als een spons informatie opgezogen, werd ik van een volslagen leek een marginaal Inge wijde en leerde ik grondregels dromen ais: 'hangen met je gezicht in de richting waar je naar toe wilt. landen met je gezicht in de richting waar je vandaan komt' en 'als je gras gras ziet worden ben je verdraaid dichtbij' en 'je verticale snelheid afrollen in horizontale snelheid' Men leert parachutevouwen, uit een vliegtuig springen, sturen in de lucht, en landen, telkens maar weer landen. Want niet de angst om je in het niets te stor ten, de vrees voor een totai mal-functlon (weigering) van de chute, maar het neer komen op de aarde was me nogal zwart afgeschilderd. Het neerkomen zou Je misschien het best kunnen vergelijken met een sprong van een kast vsn ongeveer 2V2 rn hoog te. Alleen.... je springt achteruit en als het ware met een blinddoek voor. Dat is een van de eerste dingen die instructeur Glenn Bohnen (van beroep automonteur en ruim 500 sprongen op z'n naam) ons vertelt: „Een landing komt de eerste ke ren altijd onverwacht. Daarom moet je Je uiterlijk op 50 m (kerktorenhoogte) heb ben omgedraaid, zodat je tegen de wind In komt te hangen. Nooit draaien tijdens de laatste meters: kans op een torsie breuk. Nooit voorover landen- dat is minder prettig voor knieën, polsen, ge zicht. Maar: parahouding aannemen, on der alle omstandigheden". Dit laatste houdt in: voeten en knieën tegen elkaar, benen ietwat gebogen en naar links of rechts gewend, kin op de borst, handen aan stuurtokkels achter je hoofd en ellebogen naast Je gezicht. Een misslag bij pingpongen betekent een punt voor je tegenstander; één van bovengenoemde handelingen vergeten tijdens de landing incasseer je zelf. Dat wel. Overigens liggen missers op dit ter rein in de orde van grootte van kneuzin gen of bloeduitstortingen en komen ze slechts één op de zoveel honderd spron gen voor en zijn ze bovendien praktisch altijd te wijten aan overmoed of aan extreme condities tijdens kampioen schappen. De eerste morgen wordt ons de chute- getoond: de TU 7 in dit geval, bestaande uit een harness (bandenstel waar je in zit), een cover (waarin de chute zit) en de canopy (koepel) plus de sleeve (huls om koepel) en pilot chute. Deze laatste ontplooit zich en trekt de chute-combina- tie eruit, terwijl de sleeve er op zijn beurt voor zorgt dat de chute zich gelei delijk en niet met een schok opent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13