„Huidige orde niet te vuur en te zwaard bestrijden" Nieuw bestuur Arntszhoeve r1 r 1 Positieve elementen in Vietcong-plan FABRIEK HOESCH IN DORTMUND i L_I 2 moderne theeglazen Het Kwartet ret weer De koningin opende nieuw SER-gebouw Reactie Witte Huis: Straks 90% van inkomen voür algemene voorzieningen Situatie normaliseren Suiker duurder, Landbouwschap te weinig Maasvlakte niet van de baan Nèt op tijd voor de zomer: Ibon Nieuwe Leidse Goarant Vrijdag 2 juli 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen loofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 1 8.00—1 9.00 uur Wanneer de helft van iemands verlangen bewaarheid werd, zou den zijn zorgen verdubbelen. FRANKLIN Crita) Dag, vader en moeder, vee! plezier in de bioscoop. Eert front dat de scheiding vormt met zeer vochtige lucht afkomstig van de oceaan trok vannacht van Engeland naar ons land. Met dit front kwam veel bewolking mee, waaruit het vanochtend plaatselijk wat mot regende. De bewolking lost ge deeltelijk weer op. Daarbij blijft de luchtdruk in onze omgeving hoog. Het ziet er dan ook naar uit dat zaterdag naast wolken velden ook zonnige perioden zullen voorkomen, terwijl het op de meeste plaatsen droog biyft. Strandweer Met veel bewolking is in de nacht een zwak front binnen gedrongen. Daar achter bevindt zich iets warmere lucht. De be wolking lost geleidelijk op, waar door tijdens het weekeinde flinke zonnige perioden. Zwakke wind, temperatuur 18 tot 20 graden. Vooruitzichten: Een hogedruk- gebied blijft de komende, dagen redelijk zomerweer brengen met flinke opklaringen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur uur 76,2 cm (1015 millibar), dalend. Zou eu maan 3 juli zon op 4.25, onder 21.03; maan op 16 29, onder 0.23; 8 juli V.M. Hoog water Hoog water, 3 juli: Rotterdam le getij 12.18, 2e getij -.-; Scheve- ningen 10.39-23.09; Vlissingen 9.37-22.07; Haringvliet a. d. Zee zijde 11.09-23.38. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG „De Sociaal-Economische Raad heeft zich in de ruim twintig jaar van zijn bestaan bewogen binnen de bestaande economische orde. Dat impliceert niet dat deze orde de meest ideale is. dat er geen bezwaren aan zouden kleven. Maar het gaat m.i. veel te ver wanneer, met name van bepaalde sociologische zijde, deze economische orde te vuur en te zwaar wordt bestreden, als ware zij iets verderfelijks". Dit zei de voorzitter van de SER, drs. J. W. de Pous, vanmiddag bij de officiële ingebruikneming van het nieuwe gebouw van de raad aan de Haagse Bezuidenhoutseweg. nadat koningin Juliana het immense, ruim 1? miljoen gulden kostende pand (ex clusief btw) met een enkel woord of ficieel voor geopend had verklaard. In het bijzijn van vele hoge gasten, onder wie zeven demissionaire minis ters en onder-ministers, gaf drs. De Pous een indrukwekkend overzicht van twintig jaar SER-arbeid. Waarna hij concludeerde dat ,.een alternatie ve maatschappij, die vanuit het grondvlak door confligerende en el kaar permanent bestrijdende groepen moet worden opgetrokken, in een land waar straks 17 a 18 miljoen in woners op een luttel aantal vierkante kilometers boven elkaar wonen er. waar de actieve beroepsbevolking zo'n 100 a 200 pet of meer van de toeneming van haar inkomen terwille van het behoud van welzijn en leef baarheid moet afstaan, weinig kans van slagen biedt. Betere resultaten mogen worden verwacht van de ver dere opbouw van een maatschappij, waar na twintig jaar overleg en sa menspraken zoveel mijlpalen aan de Bezuidenhoutseweg werden opge richt". Baanbrekend werk Drs. de Pous herinnerde eraan dat de SER in januari 1950 werd inge steld met het duidelijke oogmerk een maatschappelijke structuur te creë ren, die mede geschraagd zou worden door een publiekrechtelijke organisa tie van het bedrijfsleven. O.m. door de snelle ontwikkelingen op nationaal en internationaal niveau werd een pbo met uitgebreide verordenende bevoegdheden voor de vele sectoren van het bedrijfsleven niet adequaat bevonden om aan de sociale en econo mische problematiek van onze zich sterk industrialiserende maatschappij het hoofd te bieden. Naast zijn optreden als centraal or gaan van het bedrijfsleven en zijn werkzaamheden op diverse uitvoe rende terreinen is de betekenis van de SER als „college van advies en bijstand van de regering" steeds be langrijker geworden en daarbij is, al dus drs. De Pous, baanbrekend werk verricht, met name ook op het gebied van het ondernemingsrecht. „De pbo mag dan niet volledig geslaagd zijn, de raad is doorgegaan met het stre ven naar maatschappijvernieuwing zonder daarbij de grondslagen van onze samenleving omver te willen werpen". Machtsverhoudingen De kroon op dit werk noemde de SER-voorzitter het unanieme advies over de vennootschapsstructuur van de ondernemingen. „Daarmee is een mijlpaal in de maatschappelijke ge schiedenis dn ons land bereikt. De PARIJS, WASHINGTON Reuter, UPI, AP) Het Witte luis is van mening dat het nieu we vredesplan van de Vietcong pwel positieve als duidelijk on- pnvaardbare voorwaarden be- jat. I Woordvoerder Ronald L. Ziegler zei It in een reactie op het voorstel van bt Zuidvietnamese bevrijdingsfront, t vrijlating van krijgsgevangenen te bppelen aan de volledige terugtrek ing van de Amerikaanse troepen uit letnam. Ziegler voegde er meteen aan toe, it president Nixon duidelijk heeft jsteld, dat hij geen regeling zal aan- larden, die de 17 miljoen inwoners in Zuid-Vietnam „aan de oommu- Isten zou overleveren". Hij doelde (ermee op de eis van het Bevrij- ngsfront tot vorming van een coali- feregering in Saigon. Het onderhandelingsstandpunt van fnerika zal in Parijs worden uiteen zet. De volgende zitting is volgende eek donderdag. Het zeven punten jlende plan wordt nauwkeurig be- lideerd. Nixon besprak het gisteren pt Henry A. Kissinger, zijn adviseur i het gebied van de nationale veilig- id, die later uit Washington zou rtrekken om een wereldreis te ma- n, die hem onder meer naar Parijs l Saigon zal brengen. Op 10 juli keert hij terug om de president ver slag uit te brengen. Zoals we gisteren in enkele edities reeds konden melden verschillen de uitgangspunten "van het op de Parijse vredesbesprekingen door mevrouw Ngoejen Thi Binh ingediende plan van zeven punten niet van vroegere voorstellen. Deze blijven: volledige en onvoorwaardelijke terugtrekking van allé Amerikaanse troepen en de vor ming van een coalitieregering n Sai gon. In feite is het enige nieuwe aspect van het plan dat de vrijlating 'van krijgsgevangenen op eenzelfde ogen blik zal beginnen als de terugtrek king van de Amerikaanse troepen. Zij zal worden voltooid als ook de laatste Amerikaanse militair uit Vietnam is vertrokken. De democratisch fractieleider in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, verklaarde naar aanleiding van de indiening van het plan dat men ..de president alle eer moest toekennen voor de initiatieven die hij heeft ge nomen". Senator Hugh Scott, de republi keinse fractieleider, noemde het voor- stel „het meest bemoedigende en ver heugende nieuws in lange tijd". Hij zei dat de poRtiek van Nixon zijn vruchten had afgeworpén en dat nu ernstige onderhandelingen kunnen beginnen. DEN HAAG Voor de financie ring van de algemene voorzieningen is de marginale belasting- en premie druk thans geste.gen tot 54 pet. Bij verwezenlijking van de door de meerderheid van de SER gestelde prioriteiten zal deze druk in 1975 63 pet bedragen en eenvoudige extrapo latie leert dat bij ongewijzigd beleid in de tachtiger jaren een percentage van 90 zal worden bereikt. Dit houdt in, dat de reële beschik bare lonen en andere inkomens dan niet meer „enigszins" (zoals nu), maar vrijwel volledig bij de produktivi- teitsstijging zouden moeten achter blijven. Aldus SER-voorzitter drs. J. W. de Pous vanmiddag in zijp rede bij de opening van het nieuwe ge bouw van de sociaal-Economische Raad in Den Haag. En hij voegde daaraan toe, dat z.i. de spanning tus sen de besteding van het inkomen „naar eigen inzicht" of „voor de col lectiviteit" een van de meest funda mentele vraagstukken van de toe komst vormt. Overigens meende de heer De Pous, dat onze maatschappij wel een men taliteitsaanpassing vereist in die zin, dat iedere burger zich bewust wordt van de urgentie van deze problema tiek en ook bereid is daarvoor wezen lijke offers te brengen. De noodzaak van deze aanpassing leeft bij ons volk z.i. nog onvoldoende om het ernstige euvel van de inflatie („die zelfs een rechtstreekse bedreiging van de maatschappelijke orde gaat vormen") een halt toe te roepen. Van een instelling als „laat maar waaien, de wal zal het schip wel keren" wor den tenslotte de zwakke groepen de dupe, aldus de SER-voorzitter. ontwikkelingen rechtvaardigen de conclusie, dat een belangrijke wijzi ging in de machtsverhoudingen bin nen de vennootschap zal ontstaan, waarvan de consequenties wellicht nog niet steeds voldoende worden overzien". Drs. De Pous ging in zijn rede ook in op de, wat hij noemde, periodieke kritiek op het tempo waar in de adviezen van de SER tot stand worden gebracht, „hoewel parlemen taire en ambtelijke molens veel lang zamer malen". In dit verband herin nerde hij eraan dat de door stadhou der Willem V in 1790 ingestelde com missie ter bestudering van de proble matiek der kindermishandeling eerst dit voorjaar (na 181 jaar dus) haar rapport heeft uitgebracht. „De gemid delde voorbereidingstijd van de 200 belangrijkste SER-adviezen, waaron der vele zeer omvangrijke en funda mentele, was slechts 1 jaar 1 maand 1 dag", aldus de heer De Pous, die het ook niet eens was met critici, die een afnemende unanimiteit binnen de raad menen te kunnen constateren. Het tegendeel is het geval. „Overi gens is de 'kwaliteit van de adviezen beslissend". De voorzitter deelde mee, dat de raad thans in totaal ca. 500 adviezen heeft uitgebracht, de raadscommissie bijna 2.000 en dat daarvoor ruim 5.000 vergaderingen nodig waren.' Namens de regering bracht de de missionaire minister van sociale za ken, de heer B. Roolvink, zijn geluk wensen over. Hij noemde het nieuwe gebouw een bevestiging van de be langrijke plaats die de raad in het sociaal-economische en staatkundige leven inneetnt. „De SER wacht niet af wat de regering voorstelt om daar na te volstaan met het leveren van kritiek daarop, maar de raad denkt ook mee en denkt ook vooruit om eventueel met andere of betere oplos singen te komen. Daarip.. lig1, de krocht van de SER", aldus dé mini ster, die zei dat uit dit zoeken naar constructieve oplossingen adviezen zijn verkregen, waarvan enkele wel licht historische betekenis zullen krij gen. Waardering sprak de bewindsman ook uit voor het voortdurende streven naar harmonie, al moeten „sommige unanieme adviezen als het ware voor de poorten van de hel worden wegge sleept." KOM HAAR HET \POL F1ROPAM VOOR 'HDOLFIJNE SHOW! De romantiek van het cir cus is nog wel degelijk aan wezig. Rotterdam kan er weer enkele dagen van proeven nu het circus Althoff de gigan tische tent heeft opgeslagen aan het Pompenburg. Dieren zijn troef bij het Duitse cir cus hetgeen duidelijk werd toen een lange caravaan oli fanten, kamelen, paarden en pony's hun weg zochten door het centrum van de stad. 'In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL 137800. UTRECHT Het voorlopige nieuwe bestuur van de Willem Arntszhoeve is gevormd. Gede puteerde Staten van Utrecht en B en W van de gemeente Utrecht zouden vandaag de samenstel ling bekend maken. Een van de nieuwe bestuursleden is de heer J. A. Middelhuis te Utrecht, de vroegere voorzitter van het NKV. De taak van het interim-bestuur is de situatie op de Willem Arntszhoeve te normaliseren met behulp van de bestaande advies commissie. „Ik vind het bijzonder onfatsoenlijk en zeer bedenkelijk dat wetenschaps mensen zich aan roddel te buiten gaan". Dit zei drs. Muller, de buiten dienst gestelde directeur van Den nendal ons gisteren in een commen taar op uitlatingen van prof. dr. N. Speijer. De heer Speijer is voorzitter van de commissie, die in opdracht van staatssecretaris Kruisinga de si tuatie op de Willem Arntszhoeve heeft onderzocht. Hij (prof. Speijer) verklaarde in een interview met Avro's Televizier dat dinsdagavond door prfkacties niet kon worden Hitgezonden. „Ik kan u hier wel zeggen; er was een aborteur op de W.A.-hoeve". Drs Muller meent dat de commis- sie-Speijer de passages over abortus in het rapport had moeten concretise ren. Als er een aborteur op de hoeve was, is er sprake van een strafbaar feit en zou prof. Speijer de justitie moeten inschakelen. Bovendien is het een goed wetenschappelijk gebruik een eenvoudige verklaring te zoeken. Waarom werd in de eerste plaats aan een aborteur gedacht en n'et aan de meer voor de hand liggende conclusie dat er* minder bevruchtingen ge schiedden of dat er meer voorbehoed middelen werden gebruikt?" De heer Muller zei tevens dat de „abortus-kwestie" niet onder de ver antwoordelijkheid' valt van de Den nendal-directie, maar van de huis houdelijke dienst en de afdeling per soneelszaken van de W.A.-noeve. ..De directie algemene zaken is verant woordelijk voor de woonsituatie van de leerlingen". In het interview gaf prof. Spfeijc-r toe dat wegens tijdnood de passages over abortus in het rapport, wat haastig zijn feeformul?*rd. In het rap port staat dat er gezien het teruglo pend aantal ongewenste zwanger schappen waarschijnlijk een aborteur op de hoeve was. In een volgende zin is te lezen dat het aantal ongewenste zwangerschappen terugliep door ge bruik van de anticon- ep.ie pil. Kritiek op manager Prof. Speijer zei in het vraagge sprek ook dat de commissie hel vol komen eens is met *'e algemene op vattingen van de gewraakte Dennen dal-directeur. drs. Muller. De kritiek op de heer Muller richtte zich dan ook niet op hem als psycholoog, maar als manager. Het ging de commissie om de wijze waarop drs. Muller zijn opvattingen trachtte te verwezenlij ken. Een grief van de commissie-Speijer was dat de heer Muller de medische inbreng in de multidisciplinaire aan pak „beslist niet heeft willen bevor deren". In zijn commentaar hierop zei de heer Muller ons: „Ik heb de medische inbreng gelaten zoals hij was en de laatste tijd voor het conflict heb ik zelfs dèyze inbreng trachten te vergro ten. Het enige wat ik heb gedaan, is naast de medische ook andere disci plines hieraan toevoegen". Drs. Mul ler besloot dat het rapport-Speijer volkomen onlogisch is opgesteld. Ook de opmerking van prof. Speijer dat de „commissie geen behoefte had aan gesprekken met de heer Muller en zijn staf juist omdat men het met zijn opvattingen eens was", reageerde hij: „Kletsoek, als wij het zo met el kaar eens waren, waarom kwam de commissae dan tot de conclusie dat ik eruit moest?" „Evenals 't gehele rapport-Speler .is ook de weergave hiervan in het interview brokkelig, chaotisch en to taal onvolledig. Het zijn 141 bladzij den met veronderstellingen die de commissie niet kan waarmaken." Naar aanleiding van de situatie op de Willem Arntszhoeve heeft staats secretaris Kruisinga een gesprek ge voerd met vertegenwoordigers van de federatie van ouderverenigingen. Op suggestie van de federatie ouders van kinderen op te nemen in het bestuur van de inrichtingen waar deze kinde ren worden verpleegd, heeft de staatssecretaris instemmend gerea geerd. Hij zal „op redelijke termijn" de wensen van de federatie opstellen en deponeren in de portefeuille van zijn opvolger. Deze wensen houden onder meer in dat de ouderverenigingen per internaat een aantal kinderen bin dend moeten voordragen. Dit dient wettelijk te worden vastgelegd, opdat de ouders daarvoor een blijvende verantwoordelijkheid voor de kinde ren kunnen verwezenlijken. DEN HAAG Waarschijnlijk aan staande maandag zal de prijs van suiker met een cent per kilo worden verhoogd. Dit tegen de zin van het landbouwschap, dat de verhoging te weinig vindt om de door de EEG-be- sluiten in het vooruitzicht gestelde richtprijs voor de bietentelers te rea liseren. Het landbouwschap heeft dit woensdag aan minister Lardinois verteld tijdens het maandelijkse ge sprek met de minister. Ook bij de minister van economische zaken zal de bedrijfsorganisatie aandringen op wat zij een goed aangepaste verho ging van de consumentenprijs noemt. IJMUIDEN/DORTMUND Het Duitse staalconcern Hoesch (•waarvan Hoogovens 14 procent van de aandelen in handen heeft) gaat voor 700 miljoen gulden een nieuwe oxystaalfabriek in Dordt- nuind houwen. Dit plan betekent niet, aldus een woordvoerder van Hoogovens, dat het Maasvlakte project dat door het Rotterdam se gemeentebestuur voorlopig in de ijskast is gezet, van de baan is. Wel zullen de oorspronkelijke plan nen met het daarbij gedachte afzet- programma ingrijpend moeten wor den gewijzigd. Er wordt rekening mee gehouden, dat dit project zal moeten worden uitgevoerd met een derde partner. Wie dit zal worden wil Hoogovens nog niet meedelen. De onzekerheid ten aanzien van de perspectieven voor Hoogovens en Hoesch op de Maasvlakte is een van de redenen geweest, waarom men nu in Dortmund gaat bouwen. Een ande re rol hebben de nieuwe Duitse eisen op het gebied van de milieu-hygiëne gespeeld. Als gevolg hiervan zullen drie van de vier Martinstaalfabrieken van Hoesch, die aanvankelijk in be drijf zouden blijven totdat de fabrie ken op de Maasvlakte klaar zouden zijn, binnen afzienbare tijd moeten worden gesloten. De capeciteit van de nieuwe oxy staalfabriek ligt met die miljoen ton per jaar ongeveer een miljoen hoger dan de te sluiten fabrieken. Intussen blijven Hoogovens .en Hoesch in contact met het gemeente bestuur van Rotterdam en dat van Rijnmond over de voortgang van het overleg over de bestemming van de Maasvlakte. „In ons standpunt, dat de Maas vlakte vooral qua ligging structureel goede mogelijkheden biedt voor de vestiging van een ijzer- en staalbe drijf is geen enkele wijziging geko men. Gezien de tijdsduur welke voor de politieke besluitvorming nodig blijkt, zal echter rekening moeten worden gehouden met een aanpassing van de plannen voor de Maasvlakte aan de ontwikkeling van de techniek en de gewijzigde economische om standigheden. Dit betekent, dat de oorspronkelijke opzet vrijwel zeker ingrijpend zal moeten worden gewij zigd", aldus Hoogovens. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op ais nieuweabonnee: plaats: I betaalt: G.per kwartaal per maand I I Als beloning voor mijn aktiviteit I I ontvang ik 2 theeglazen. De nieuweabonnee krijgtonze I ikrant veertiendagen gratis. u Mijn naam g Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Uidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1