Autobiografie Aanleg van Rijksweg 3 begint bij Amsterdam Toyota brengt weer nieuws ig Twee-liter Alfa Romeos (T and) artsenrekeningen vaak zeer ondoorzichtig Tariefsverlioging NS geeft geen oplossing door Sicco de Jong Consumentenbond bepleit inspraak Consumentenbond meent: Arnhemmer op de bres voor bomen Schade door kunstmanen wordt vergoed Wijklijn verwacht 60.000 werklieden nu „volwaardig" ambtenaar Premie voor niet-roken DONDERDAG 1 JULI 1971 Er begint enige tekening te ko men in de plannen voor de auto snelweg, die Nederlands twee grootste steden moet verbinden. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft het ontwerp voor een tracé aan de Raad van Waterstaat voorgelegd. De nieu we Rijksweg 3 loopt in Amster dam door Buitenveldert, verder langs Amstelveen en dan door polderland naar Rijksweg 20, de noordelijke weg van de „Rotter damse ruit". Wanneer deze Rijksweg Amster dam - Rotterdam voltooid zal zijn, valt nog niet te voorspellen. Volgens de verwachtingen van Verkeer en Waterstaat zullen er „in 1985 circa 40 000 voertuigen per etmaal passe ren". De totale lengte zal 55 km be dragen. Volgens het vigerende uitvoerings programma voor de rijkswegen, /al de eerste 5 km hiervan nog voor 1075 gereedkomen. Het betreft het gedeel te tussen de Amsterdamse ringweg - Rijksweg 10 - en de Rijksweg 6, die van de Velsertunnel door Badhoeve dorp en Amstelveen naar Rijksweg 2 (Amsterdam - Utrecht) zal lopen. Dit deel v^n Rijksweg 6 moet begin 1975 gereed zijn. In het Amsterdamse Buitenveldert liggen de dijken, waarop Rijkswig 3 komt te liggen, al een paar jaar te wachten. De weg wordt aangesloten op het Europaplein en de Beethoven- straat. In zuidwaartse richting zal de weg langs de jonge, oostelijke uit breidingen van Amstelveen voeren en vervolgens bij Nes over de Amstel gaan. Daarna wordt ook in de ver re toekomst Rijksweg 80 tussen Uithoorn en Mijdrecht gekruist, zal de weg de Kromme Mijdrecht en de Oude Rijn overgaan, om vervolgens onder de Schinkel Gouwevaart door te gaan met een aquaduct. Deze op lossing is gekozen uit economische .en %ndschappelijke overwegingen en uit oogpunt van verkeersveiligheid. Oe Gouwevaart is een belangrijke 'scheepvaartroute. Rijksweg 3 wordt in de toekomst van grote betekenis geacht voor de' ontsluiting van de poldergebieden frond de Oude Rijn. Voor het verkeer haar en van Amsterdam zal /Ie weg reeds, zodra de eerste vijf km aange legd zijn de traditionele Rijksweg 4 Amsterdam - Schiphol - Voorburg - Rotterdam) belangrijk ontlasten. Am stelveen krijgt er feitelijk een rond weg mée. Wordt Rijksweg 3 geheel voltooid, dan betekent dit belangrijk minder verkeer voor Rijksweg 4. Eer net echter zover is. zal Rijksweg 4 wel zwaar overbelast zijn. omdat deze De ingenieurs van Japans grootste lutoconcern Toyota doen de nijvere laam van hun land dit jaar wel zeer eel eer aan. Na de introdukrie van e nieuwe 1600 cc-modellen Celica en larina op de RAI-tentoonstelling n februari na het ontwerp van terkere motoren voor de Corona en Hark II en na de koop van een Wan- el-licentie zijn thans compleet nieu- ze Crowns verschenen. Deze top-modellen van Toyota heb ben in de prijsklasse boven de 10.000 gulden ook in ons land reeds opmer kelijke successen behaald. De jongste Crown-versies hebben tevens sterkere motoren gekrpgen. Van de viercilinder 2000 werd het vermogen van 95 op 106 SAE-pk ge bracht. In de 6-cilinder klasse is een 2,6 liter motor met 140 SAE-pk ver mogen in de plaats van de 2.3 liter 115 SAE-pk gekomen. De prijs van de nieuwe Toyota Crown 2000 bedraagt 11.999 gulden. Voor drie mille meer koopt men de 600 Special, waarin elektrische be diening is aangebracht voor de radio antenne, het kofferdeksel en de zij ruiten achter. ■;i: i'.-i Ufa Romeo brengt deze maand een uwe 2000-serie uit. Uiterlijk zijn de modellen van de 1750 de 1 'lina, GT Veloce (coupé) en Spider oce (cabriolet) maar met oen rcilinder tweeliter motor. Verder verschilt de nieuwe reeks ook op tal van detailpunten met de 1750-serie, zoals nieuwe grille, nieuw dashboard, gewijzigd veiligheidsstuurwiel, voor- stoelen met extra comfort en andere achterlichten. De grotere motoren hebben nog op merkelijk meer vermogen dan de 1750-krachtbron. De 1750 beschikt toch al snel accelererende over 132 SAE-pk; de 2000 over 150 SAE-pk. Het prijsverschil voor de drie uitvoeringen bedraagt ten oo- zichte van de 1750 rond 1000 gulden. RW24 weg de drie grootste Nederlandse ge meenten onderling verbindt. Het belang van de weg komt wel duidelijk naar voren uit de planning van de breedte: 2x3 rijstroken, doorlopende vluchtstroken en een 7 meter brede middenberm. Langs de weg zijn een wegrestaurant, twee tankstations en twee parkeerplaalseri geprojekteerd Naakt op tv (17) De heer Schimmel heeft waar schijnlijk nooit de geschiedenis van de val in het paradijs gelezen, want dan zou hij hebben opgemerkt dat niet God over de naaktheid van de mens inzit (Hij had ze zelf zo ge schapen) maar dat de mens zich na die val onrein voelde tegenover een heilige God. Het uitgangspunt van de heer Schimmel is al helemaal fout, dus deugt het verdere betoog evenmin. Laten we de zaak niet om keren, mijnheer Schimmel. DEN HAAG T. Lalleman Naakt op tv (18) Voor de heer Schimmel is het pa- radijsverhaal een sprookje. Zo komt hij ertoe, te zeggen dat God zich niet bekommerde om de miljoenen mensen die in de concentratiekam pen naakt de gaskamers werden ingejaagd. Gods Woord leert ons wel wat anders (Openb. 6 9-17). Telkens blijkt hoe een enorme macht de satan nog in deze wereld heeft, als je ziet wat de ene mens de andere aandoet. Gelukkig heeft Christus aan zijn kruis de duivel overwonnen. Dat gelooft de heer Schimmel niet. Wie Genesis 3 uit de Bijbel schrapt, heeft Christus niet nodig. ROTTERDAM M.de Lange Discussie gesloten. AKV en de brij Ik geloof nog steeds da4 drs. Exalto gelijk had met „het eten van de vieze brij van de AKV". Wel is ze door de synode op haar manier wat gezuiverd opgediend, immers de wirwar resulte jrt nu in enkele voorstellen. Ik vrees dat de smaak nu zo gemaakt is dat de meerderheid van de synode ze straks zal slikken. Misschien krij gen we dan door de zoetsappige oecumenische smaak één grote kerk in ons land met een grootste geme ne deler aan belijdenis, gediend door een aantal specialisten per streek en een toegang tot het avondmaal zonder belijdenis. De kerk die de doorsnee AKV-ers voor ogen hebben, wordt een lege kerk. De moderne mens kent geen geregelde kerkgang. Aan waarschuwende stemmen ontbreekt het gelukkig niet. We denken aan wijlen dr. Grafemeijer, dr. De Ru, prof. Van Itterzon, dr. Aalders en vele anderen, 't Is nog niet te laat. NUMANSDORP A. de Vogelaar Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De Nederland se Consumentenbond is op het ogenblik druk bezig na te gaan hoe iets gedaan zou kunnen wor den aan het feit, dat de medische tarieven (van artsen, tandartsen, specialisten enz.) steeds maar omhoog gaan, zonder dat de pa tiënt daarbij enige inspraak heeft. Enige tijd geleden heeft de bond zich al intensief beziggehouden met de specialistentarieven (na een half jaar tegenspartelen zijn er toen re delijke resultaten geboekt). Nu giste ren bekend is geworden, dat de tand artsentarieven met ingang van 1 juli weer acht procent mogen worden verhoogd, wil de bond met verdub belde ijver zoeken naar mogelijkhe den om de consument (de patiënt) in spraak te bezorgen bij het tot stand komen van deze tariefsverhogingen. „Wij hebben ons als consumenten bond al eens aangeboden als onder handelingspartner namens de Neder landse consument bij gesprekken over medische tariefswijzigingen, maar dat aanbod is niet aanvaard", aldus de heer D. M. Westendorp van dc consumentenbond. Te gek „Wij willen bepaald aandacht gaan besteden aan dit soort dienstverlenin gen, maar we weten nog niet hoe. Misschien zullen we onze toevlucht nemen tot het opvragen van tand artsrekeningen aan onze leden, waardoor wij zouden kunnen probe ren iets uit te zoeken over redelijke en niet-redelijke tarieven. Een ge middeld Nederlands gezin, dat geen bijzondere afwijkingen aan het gebit heeft, besteedt per jaar toch altijd een paar honderd gulden aan de tandarts. Dat is toch te gek", aldus de heer Westendorp. Overigens weet men bij de consu mentenbond wel, dat het controleren en vergelijken van tandartsrekenin gen geen gemakkelijke zaak zal zijn, omdat de rekeningen van deze artsen over het algemeen niet erg doorzich tig zijn. „Veel tandartsen weigeren hun patiënten een gespecificeerde re- kenning te geven. Dat is natuurlijk i- dioot, want zo kan nooit iemand con- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De door de r «gering opgedrongen tariefsverhoging biedt geen enkele oplossing voov de v;'lie zen van de Nederlandse Spoorwegen. Dit zegt de Consumentenbond in een commentaar in de consumentengids van juli over de tariefsverhoging van de NS die op 1 juni is ingegaan. Opgemerkt wordt dat cr geheel an dere maatregelen moeten worden ge nomen. Of het zal de NS moeter. wor den toegestaan onrendabele lii.en op te heffen met als gevolg toename van het autovervoer óf de NS zul len moeten worden gesubsidieerd, waardoor een uitbreiding van de fre quenties en daarmee uitbreiding van het treinvervoer mogelijk wordt. De Consumentenbond geeft, omdat wegen en parkeerplaatsen duurder zijn dan spoorlijnen en stations en omdat de auto het milieu vervuilt en de trein niet, de voorkeur aan de laatste oplossing. Vliegprijzen Dc consumentenbond tekent ook aan tegen het jeugdtarief voor vluch ten naar de VS, die een aantal lucht vaartmaatschappijen hebben inge voerd, w.o. de KLM. De bond vraagt zich af waarom juist deze groep wordt bevoorrecht. Verschillen in ta rieven dienen, naar de mening van de bond, voort te vloeien uit verschillen in kosten van het vliegtransport en uit verschillen in dienstverlening. Daarbij wordt gedacht aan bijv. kor tingen voor nachtvluchten voor reizi- Auto's op aardgas niet binnen parkereu Van onze parlcmentsredactie DEN HAAG Aan het parkeren in een garage van auto's die op aard gas rijden, zijn grote bezwaren ver bonden. Het vloeibare aardgas ver dampt namelijk voor een deel uil de tank. waardoor explosies kunnen ont staan. Minister Nelissen antwoordt dit schriftelijk aan het Tweede Kamerlid Wierenga (PvdA), die vragen stelde over de proefnemingen met een aard gasauto door de gemeente Groningen. Voor de experimenten was een kleine subsidie verleend tot een maximum van 10.000 gulden. De voorlopige ervaring is, dat aard gas alleen aantrekkelijk is voor voer tuigen met een hoge rijtijd De auto moet vrijwel continu in bedrijf zijn in een bepaald rayon. De voordelen van aardgas zijn: minder vuile uitlaatgassen, minder motorslijtage en een .zuiniger brand stofverbruik. Mochten de Groningse experimen ten positief uitvallen, dan zou de m;- nister zeker het gebruik vsn aardgas als motorbrandstof bevorderen Maar dit stadium is nog niet be;?'kt. gers die bereid zijn pas op de dag van vertrek te boeken (stand-by tic kets), voor hen die in groepsverband reizen en bij gebruik van oudere vliegtuigtypen. Ook Amerika Ook de Amerikaanse regering is gekant tegen financiële bevoordeling van studenten en jongeren op dc Noord-Atlantische vliegroutes. De on derminister van vervoer. Charles Ba ker. heeft laten weten dat zijn depar tement de raad voor de burgerlucht vaart zal vragen druk uit te oefenen op de Amerikaanse en buitenlandse luchtvaartmaatschappijen om, ofwel een eind te maken aan deze pas inge voerde tarieven, of deze voor alle rei zigers ter beschikking tc stellen. Van een verslaggever Van een onzer verslaggevers ARNHEM In een brief aan mi nister Bakker (verkeer en waterstaat) protesteert de Arnhemmer N. J. D. Verbeek tegen het plan van de mi nister 800 bomen langs de rijksweg Arnhem-Nijmegen te laten rooien. De minister heeft daartoe besloten op aandrang van de Tweede-Kamerle den Van Ooijen en Jans (beiden PvdA). Verscheidene automobilisten zou den verongelukt zijn, doordat ze te gen de bomen reden. Volgens de heer Verbeek is dat een ondeugdelijk mo tief. Zo'n botsing, meent hij, is uit sluitend te wijten aan de bestuurder zelf of aan <jiens auto. Willen, vraagt hij. de twee Kamerleden de vangrails langs dezelfde weg ook laten verwij deren, nu daartegen vier mensen met dodelijk gevolg opgebotst zijn? De heer Verbeek verzoekt degenen die het met hem eens zijn dat voor een „stupide oplossing" is gekozen, de minister een briefkaartje te sturen met de woorden: „Excellentie, ver- zoeke dringend de bomen te laten staan." Promoties: Gepromoveerd tot doctor In de letteren: C. Kramer (Univ. van Amster dam). Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde: J. S. F. C. Gimbrere (R. U. Utrecht). Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen: R. G Gosslnk (TH Eindhoven). troleren wal er precies gebeurd is en hoeveel dat gekost heeft. Je kunt als patiënt wel met een klacht terecht bij een speciale honorariumbeoordelings commissie, maar in die commissie zit ten alleen maar tandartsen en het ge vaar van bedrijfsblindheid is dan niet afwezig, lijkt mij zo. Daarom kan een patiënt zich met een klacht beter tot de Economische Controledienst wen den Daar zal de klacht tenminste ob jectief bekeken worden", meent de heer Westendorp. Zolang de consumentenbond nog geen invloed kan uitoefenen op het prijsbeleid van de medische wereld, raadt men het publiek aan de reke ningen van de tandartsen met argus ogen te bekijken, zo mogelijk te ver gelijken met rekeningen van enige tijd geleden en zo nodig een klacht in te dienen bij de economische contro ledienst. Verder vindt men dat de overheid de tarieven van tandartsen ep specialisten meer in de hand zou moeten houden. Erger voorkomen Dr. J. R. Toussaint, plaatsvervan gend hoofd van de hoofdafdeling prijzen industrie en handel, van het ministerie van Economische Zaken, zegt dat deze nieuwe prijsmaatregel vooral gezien moet worden als een mogelijkheid om de tandartstarieven zoveel mogelijk in de hand te houden, zodat de tandartsen niet zelf wille keurig hun prijzen kunnen vaststel len. „Je zou kunnen zeggen, dat zo'n ta riefsverhoging, die overigens geba seerd is op cijfermateriaal over de kostenverhogingen, waarmee de tand artsen te maken hebben, vastgesteld wordt om (nog) erger te voorkomen", aldus dr. Toussaint, die verwacht dat deze tariefsmaatregel wel ongeveer een jaar van kracht zal zijn. Overi gens is ook hij van mening, dat de controle van de tandartstarieven erg moeilijk is omdat de rekeningen over het algemeen nogal ondoorzichtig zijn. Ondanks die ondoorzichtigheid wordt er beslist we.l controle uitge oefend op de tarieven, die de tandart sen berekenen voor allerlei behande lingen. „Wij laten de controle niet af- hangen van klachten van patiënten. Ook zelf controleren we de tarieven geregeld door steekproeven te nemen bij verschillende tandartsen. Wanneer wij ongeoorloofde prijzen constateren maken we proces-verbaal op", aldus de heer L. M. Bruins, directeur van de Economische Controledienst. Over de recente tariefsverhoging zegt hij: „Je kunt vaak verstandiger een regeling treffen, dan dat je het aan de mensen zelf overlaat een kos- eigen arts of tandarts te klagen. Men is bang voor repercussies in de per soonlijke verhouding. „Men klaagt eerder over een loodgieter dan over een arts", meent de heer Bruins. Mr. J. G. Kramer, secretaris van de Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde tenslotte vindt dat de nieuwe tariefsverhoging beslist niet onredelijk is gezien de kostenstijgingen, die de tandartsen hebben gehad. Het feit, dat tandart sen door het publiek over het alge meen worden gezien als nogal inhali ge wezens, die zeer op (veel) geld ge steld zijn, berust volgens hem op on kunde bij het publiek. De mensen moeten weten dat wan neer zij honderd gulden aan een tandarts betalen, daar eerst al de helft van af gaat aan onkosten. Van de overblijvende vijftig gulden moet de tandarts nog. allerlei sociale voor zieningen. zoals pensioenpremies en zo betalen. Er gaat dus erg veel van dit oorspronkelijke honderd gulden af. De mensen weten daar te weinig van en krijgen daar ook te weinig voorlichting over, vandaar dat zo'n vooroordeel blijft bestaan", aldus mr. Kramer. GENEVE (Reuter) Iedereen die getroffen wordt door een onderdeel van een kunstmaan dat uit de ruimte op aarde terugvalt, zal in de toekomst bij het land dat de kunstmaan heeft gelanceerd, een verzoek om schade vergoeding kunnen indienen. Dit op grond van een donderdag in Genève gepubliceerde conventie, die is opge steld door de juridische groep van de ruimtecommissie der Verenigde Na ties. De conventie, waar Rusland en de Verenigde Staten achter staan, moet nu in New York worden goedgekeurd door de ruimtecommissie. Daarna wordt zij in het najaar voorgelegd aan de algemene vergadering der Verenigde Naties. De schadevergoeding betreft zowel lichamelijk letsel als schade toege bracht aan eigendommen. Er hebben zich nog geen gevallen van kunst- maanschade voorgedaan, maar nu het aantal kunstmanen en satellietonder delen in de duizenden loopt, wordt de kans op een dergelijke schade steeds groter. tenberekening te maken en die door te berekenen in de tarieven". i f\^ -| v De economische controlediehst VOOT* I V I VPTIIPS dringt er altijd bij het publiek op v V LyJ. XXL/ö aan, dat men duidelijk gespecificeer de rekeningen vraagt, ook al voordat de behandeling begint. Wat het kla gen over medische behandelingen be treft: men is volgens de heer Bruins nog altijd een beetje bang om over de Resultaat Goudsmit tot nu toe gunstig ROTTERDAM De resultaten bij Eduard Goudsmit zijn in de eerste maanden van dit jaar bevredigend geweest. De verwachting luidt dat het bedrijf het dividend van 10 pet. over het dan vergrote aandelenkapitaal op zijn minst zal weten te handhaven. Dit is in de jaarvergadering gezegd. De directie ontkende nadrukkelijk dat met Hagemeijer besprekingen gaande zijn over een eventuele over neming van Eduard Goudsmit. „We hebben geen enkel contact met Hage meijer over een overname", zo zei de directie. Enige tijd geleden circuleer den geruchten dat Hagemeijer een bod van ƒ2,1 min. zou hebben gedaan op Goudsmit. „Hagemeijer heeft wel belangstelling voor ons getoond, maar daaruit is geen enkel contact ge groeid", zo werd gezegd. ROTTERDAM Dc stijgende loonkosten en de sterk toenemende verzekeringspremies drukken de re sultaten van Stoomvaartmaatschappij Wijklijn over dit jaar. De directie toonde zich in de jaarvergadering niet al te optimistisch over de gang van zaken. De slechte situatie op de vrachten- markt is er de oorzaak van, dat in de scheepvaartsector van het bedrijf weinig of geen positieve resultaten zijn te verwachten. De eventuele ne gatieve uitkomsten moeten worden goedgemaakt door de opdrachten, die door de sleephopperzuiger „Trans- mundum 5" worden uitgevoerd in op dracht van de regering. Over de voortgang van de werkzaamheden op de Maasvlakte is de leiding van het bedrijf niet ontevreden. Niettemin toonde zij enige reserve in verband met het komende kabinet. Men is er niet zeker van of de werk zaamheden op dezelfde voet kunnen worden voortgezet. De directie houdt er rekening mee, dat de financiële kraan wel eens gedeeltelijk dichtge draaid zou kunnen worden. Voor het olietransport worden de zelfde resultaten als vorig jaar ver wacht. In december zal Wijklijn een tweede hopperzuiger in dienst nemen, die in Duitsland te werk wordt ge steld. DEN HAAG Ruim 60.000 rijkswerklieden en rijkswerk- vrouwen zijn vandaag „volwaar dig" ambtenaar geworden. Want met ingang van 1 juli is het al oude verschil in status tussen de „blauwe boorden" (de werklie den) en de „witte boorden" (de overige ambtenaren) verdwenen door de integratie van de toon groepen in de salarisschalen. Dat wil zeggen: het loonschalen- boekje van de werklieden bestaat niet meer. maar vanaf vandaag kun nen zij hun inkomen vinden in het salarisschalen-boekje van „de ambte naren". Daaimee is de eerste fase voltooid van de algehele structurele herziening van -het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren, die uiteindelijk zal leiden tot vervan- Van een verslaggever PADERBORN Een groothandelaar in levensmiddelen ,in Paderborn (W.-Duitsland) heeft ieder van zijn veertig medewerkers een premie van vijftig gulden per maand in het vooruitzicht gesteld als zij ophouden met roken. Wie het geld verdienen wil moet zijn erewoord geven op het niet-roken. De groothandelaarzelf geen roker, zal de premie met ingang van juli gaan betalen. ging van de huidige ongeveer 150 sa larisschalen door 18 schalen gegroe peerd in zes elkaar gedeeltelijk over lappende hoofdniveau's. Daarbij zul len ook de rang-benamingen verdwij nen. De integratie van de loongroepen der rijkswerklieden in de salarisscha len brengt voor de meesten hunner een geringe inkomensverbetering mee. waarvan de totale kosten in het eerste jaar worden geschat op 2.4 miljoen gulden die voor een deel uit de normale salaristrend moeten wor den gefinancierd. Met name de jeugdlonen zullen van de integratie profiteren. De huwe lijkstoelage vervalt, terwijl de dienst tijd-toevordering en de diensttijd toelage worden vervangen door een systeem waarbfj aan de salarisscha len een uitloop van enkele periodie ken wordt toegevoegd en enige ande re toelagen in het salaris worden ver werkt. Ook vond een kleine vermin dering van de maximaal te verdienen tariefpremie plaats. Voor de rijks werkvrouwen, die per ai^beidsuur worden beloond, zijn afhankelijk van de leeftijd nieuwe uurlonen vastgesteld. De harmonisatie van de salariëring der werklieden met die van de overige ambtenaren, zoals die nu tot stand is gekomen, heeft overi gens een voorlopig karakter, omdat de definitieve waardering der func ties nog moet plaatsvinden in het ka der van de algehele structurele her ziening. de huidige indeling van de werklieden zal t.z.t. aan de nieuwe normen moeten worden getoetst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7