mee Jeiródfaerberövaiders Ëaan Gastarbeiders voor verzorging van bejaarden? met tiun tijd ook Rijnpoorthaven nu ook in streekplan 3R ecli ter-M aasoevc r- est Grandioos Natuurliefhebber „LANGHARIGE" S. BAKKER BIJNA 25 JAAR OP OCKENBURG Stamping Ground biedt zuivere impressie van Popfestival POPMUZIEK VERDRONG VOLKSDANS in kralingen j] Seen spelletjes Corvee Portugezen bedreigd met uitwijzing 5 DONDERDAG 1 JULI 1971 wassen worden. In Frankrijk heeft men daar iets op gevonden. Bij do prijs per nacht telt men een franc op. die bij het vertrek terug betaald wordt, als het corvee goed gedaan is. Ik vind dat niet zo noodzakelijk. Het loopt toch wel. Vaak zijn er mcnwn die niet warm eten omdat zij het te duur vinden. Die laat ik dan gratis meeëten, op voorwaarde dat zij afwassen. Anders ga ik bijvoorbeeld naar een groep Engelsen toe. maak een gezellig bab beltje en terwijl ik wegloop zeg ik: O ja, 'dat beetje afwas komt zeker wel voor elkaar, hé?" Tot zover is Bakker duidelijk een man die zijn devies, het met je tijd meegaan, heeft waargemaakt, maar dat blijkt meer een zaak van het hoofd dan van het hart: „Weet je, eigenlijk ben ik verschrikkelijk ro mantisch. Daarom vind ik volksdan sen ook zo geweldig. Je zweeft als het ware over de dansvloer. Daar zie je bij die moderne dansen niets van. Ze raken elkaar bijna niet meer aan. Het is allemaal zo koud en kil. Ik was eens in München bij een diri gent. De hele avond heb ik bijna al leen maar naar hem gekeken, met de muziek op de achtergrond." Hij is nu gaan staan en zijn armen maken brede zwaaien, ter verduidelij king van zijn woorden. „Eerlijk, dat was grandioos. De rillingen liepen over m'n rug. Opera, volksmuziek en klassiek, dat spreekt me aan. Ik heb zelf een flinke verzameling klassieke platen, waarvan ik er af en toe een paar met mijn zoon ruil tegen pop platen, want je moet wel op de hoog te blijven. Er zijn ook besl goede groepen bij. alleen kan ik me vreselijk kwaad maken, als ze klassiieke melodieën gaan omwerken in hun stijl. Dat vind ik een soort majesteitsschennis. Naast het luisteren naar muziek schrijf ik ook artikelen en sonts een boek. In de oorlog heb ik eens een eerste prijs gewonnen'bij een wedstrijd. Het zou gedrukt worden, maar de drukkerij ging over de kop en toen het na de oorlog uitkwam, was ieder een me allang weer vergeten en er werden er maar een kleine tiendui zend van verkocht. Schilderen doe ik ook. Kun je je zo lekker in uitlevén." „Ik kan ook urenlang gewoon van de natuur genieten Het is toch ge weldig om in alle rust bijvoorbeeld de vogels te bestuderen? Maar waar vind je die rust nog? Zelfs in Fries land, ik ben in Leeuwarden geboren, planten ze overal al bungalows neer. Dat is toch zonde." Op slag zit hier dan toch de oude, vertrouwde jeugdherbergvader. Een man, die het betreurt dat er 's mor gens voor dag en dauw geen wande lingen meer gemaakt worden, dat er geen belangstelling meer is voor zijn pianospel bij het open haardvuur en dat liefhebbers van het volksdansen steeds meer in de minderheid komen. Hij heeft echter ingezien, rlat de jeugd dit niet meer wil en hij past zich aan. Zelfs zijn haar heeft hij laten groeien, maar dan kan ook uit gelegd worden als een uiting van ar tisticiteit. ROTTERDAM „We praten over geestelijke dingen, over God, over de vrede." In enkele woorden geeft Alan, lead guitar- speler van de popgroep Quintes sence, weer dat tijdens het Kra- lingse popfestival niet alleen maar naar de muziek van de vele groepen werd geluisterd. door Zettie Leeuwenburgh Een kenmerk dat ook duidelijk naar voren komt in de film Stam ping Ground, die woensdagavond in de Cineac-AD in première ging. In kleur, met een vier sporen geluids band wordt een zuivere impressie ge geven van het popfestival, dat zoveel stof heeft doen opwaaien. Wie het festival zelf heeft meege maakt. zal desondanks met enige ver bijstering constateren dat zoveel dui zenden mensen in alle rust, zonder spanningen en wanklanken, op zo'n klein stuk grond drie dagen en drie nachten bij elkaar konden zijn. Ze kwamen uit heel Europa en van overzee en om dit te benadrukken heeft de regisseur, Jason Pohland, fitsen' ingevoegd van het stille Kin derdijk en de lege grachten van Am sterdam, die in schrille tegenstelling staan tot de drukte in Kralingen. De camera werd veel gericht op het optredèn van bekende groepen als Santana, Canned Heat, Jefferson Airplane, The Birds, Family, Soft Machine en Pink Floyd. Daarnaast werden op boeiende wijze vraagge sprekken met de artiesten gemon teerd. Voor de velen die het festival be zochten. zal Stamping Ground ten dele een herinnering zijn, ten dele ook een hernieuwde kennismaking met iets wat één keer kon in Neder land. Voor niet-bezoekers is het een boeiende documentatie, die zuiver weergeeft hoe het was. De artistieke belevingen en de na tuur zijn op verantwoorde wijze in de film verwerkt. Zelfs werd gebruik gemaakt van het overrompelende on weer. dat velen onder grote vellen plastic joeg. Geen seconde hindert de rollende donder, maar sluit aan op een stormachtig beeld van huizenhoge golven aan zee. Zeker kan men stellen dat Stam ping Ground op artistieke verant woorde wijze werd gemonteerd. Mede hierdoor kan men de voorzichtige ver wachting uitspreken, dat Stamping Ground een succes kan worden. Een succes, dat de organisatoren, George Knap en Berry Visser, hard nodig hebben. Daar blijft immers nog steeds de grote schuld, die zij binnen de Stich ting Holland Popfestival moeten af betalen. Komt daar nog bij de pro- duktie van de film, die de makers, Wolf Schmidt en Sam Waynberg, meer dan een miljoen heeft gekost. George Knap heeft met Stamping Ground een mijlpaal bereikt. Het hangt van deze film af. wat hij ver der gaat doen. Wordt de film inder daad een succes dan denkt hij aan het organiseren van een nieuw fes tival. „Niet alleen pop", zo vertelt hij. „Het culturele gebied biedt zoveel, en het bos is zo groot". Stamping Ground duurt 110 minuten en zal behalve in Rotterdam tegelijkertijd vertoond worden in Amsterdam, Den Haag en Utrecht. DEN HAAG Een gesten cilde noodkreet was onlangs voor het verzorgingstehuis Kra nenburg aan de Morsestraat in Den Haag de laatste strohalm voor hulp. Waar talloze adver tenties gefaald hadden pro beerde men op deze manier de wijkbewoners rond het verzor gingstehuis er toe te brengen het nijpende personeelstekort in het tehuis te niet te doen. Een tekort dat voor negentien leegstaande verzorgingsbedden had gezorgd en dat in een stad waar een schreeuwende behoef te bestaat aan verzorgingsbed den. ook dan rijden er problemen. „In de eerste plaats weer het probleem van de huisvesting, omdat buiten landse werknemers uiteraard even veel recht hebben op een behoorlijk onderkomen. INDONESISCH Verder staat nog te bezien of het economisch wel verantwoord is. De Indonesische verpleegsters die wij nu hebben aangetrokken verblijven hier, overeenkomstig een voorwaar de van Indonesië, voor de duur van hunopleiding. Daarna keren de meisjes weer te rug. De opleiding van verzorgster duurt twee jaar. Als dezelfde voor waarde dan van toepassing zou zijn betekent dit dat wij de meisjes na twee jaar weer moeten terugsturen. 600 MAN In Kranenburg is de situatie weer opgeklaard, het appèl op de wijkbewoners was niet vergeefs. Waar moet het in de lockomst ech ter naar toe. als nu al blijkt dat er via de gebruikelijke manier ad vertenties geen aanbod van per soneel te venvachten is? „Den Haag bestudeert op het ogenblik met de andere grote ste den in Nederland de mogelijkheid om met buitenlandse hulp een op lossing te vinden voor het perso neelstekort in de verzorgingstehui zen, een weg die ook Amsterdam al is ingeslagen. Daarbij valt ook te denken aan ontwikkelingslanden omdat daar", zo zegt wethouder H. F. Happel, van soc. zaken en volks gezondheid, het bejaardenvraag- stuk nu eenmaal niet speelt". Den Haag heeft op dat gebied al ervaring opgedaan met dc Indone sische verpleegsters die voor het gemeentelijk ziekenhuis werden aangetrokken. ..De ervaring met hen is bevredigend". Desondanks gelooft de wethouder niet dat daar mee het personeelsprobleem in dc naaste toekomst voldoende zal wor den opgelost. De vooruitzichten zijn op het ogenblik allesbehalve rooskleurig. Nederland, en met name de grote steden kampt met. een uiterst on gunstige leeftijdsopbouw van haar bevolking. „Den Haag is een pyra- mide met een brede „bejaarde" top en een smalle „jonge" basis. Het gevolg daarvan is dat er niet vol doende jongeren voorhanden zijn om het aantal verzorgingsbehoe- vende bejaarden te kunnen verzor gen. IDEALISME Ondanks het feit dat het meren deel van de bejaarden in hun eigen behoeften kan voorzien en volko men onafhankelijk is. Het perso neelstekort is het gevolg van het jongerentekort, het heeft niets te maken met onvoldoende betaling of een gebrek aan idealisme bij de jongeren. Dat is er gelukkig wel degelijk, er wordt op eigen initia tief veel. gedaan voor de bejaarden. Om wat jong bloed in Den Haag te pompen lonkt Den Haag met an dere grote steden dan ook over de grenzen van de ontwikkelde landen naar de ontwikkelingslanden. Maar Het personeelstekort blijft voor lopig nog nijpend, zelfs met de mo gelijkheid nog nijpender te worden. De tendens is namelijk, ook wet houder Happel onderkent dal, dat in de naaste toekomst de leeftijds opbouw nog verder verslechtert. En waartoe dat op dit moment reeds geleid heeft illustreert de heer Happel met de volgende cijfers. „De gemeentelijke tehuizen in Den Haag hebben een organieke sterkte van 600 personeelsleden. In totaal zijn er echter 88 vacatures, gemiddeld 14,5 per tehuis. Tussen 16 maart en eind mei is hel tekort aan verzorgsters (was 10,6 pet.) ver dubbeld, het tekort aan verpleegs ters (40 pet.) is gelijk gebleven. In het verzorgingstehuis Kranenburg zijn 50 verzorgsters nodig, er ont breken er 15. In het Strangeduinte- huis, zijn veertig verzorgsters no dig, er zijn er echter slechts 25". Om aan de hachelijke situatie zo goed mogelijk het hoofd te bieden luidt het „urgentieprogramma" van de wethouder, in afwachting van het gewenste jonge bloed, als volgt. „Houd de bejaarden die niet per se behoeven te worden opgenomen rr.et bejaardenhulp, thuis. Bouw zo veel mogelijk bejaardenwoningen. Er zijn op het ogenblik meer be jaardenwoningen in aanbouw en meer plannen voor bejaardenwo ningen dan ooit tevoren, ook al is dat een druppel op een gloeiende plaat. Ook de bouw van verzor- gings- en verpleegtehuizen moet doorgaan. EFFECTIEF Of in de toekomst daarmee geen gestencilde noodkreten meer ver stuurd behoeven te worden, zoals bi] huize Kranenburg, het geval was. is voor de wethouder, een open vraag. De noodkreet was in elk geval wel effectief. „Het heeft twee full time en vijf parttime krachten op geleverd en daarvoor zijn wij de wijk erg erkentelijk. Door zo'n cir culaire wordt de wijkgebondenheid van het tehuis bovendien vergroot. De mensen zien het tehuis niet meer als een instituut waar zij iedere dag zonder er bij na te den ken voorbijkomen op weg naar huis. Het is wat gaan betekenen voor ze". LOOSDUINEN „Een jaar of tien geleden zou ik er achteraan gegaan zijn, als een meisje van een jaar of vijftien 's avonds het park inging met een of andere Italiaan. Dat interesseert me nu niet meer. Die kinderen zijn mo menteel veel volwassener wat dat betreft, veel vrijer ook en je kunt ze niet meer „kort" houden. Tegen een condoomautomaat zou ik dan ook geen bezwaar hebben en ik zie er in de toekomst wel een verschijnen. Hij zal er dan hangen net als bijvoorbeeld een kauwgomballenautomaat. Het zijn tenslotte dingen van deze tijd". Aldus illustreert de heer S. Bakker, „vader" van de Haagse jeugdherberg „Ockenburg", zijn standpunt dat je met je tijd mee moet gaan. Om tot dit standpunt te komen, be hoefde hij niet over één nacht ijs te gaan: volgende maand bestaat het jeugdhotel vijfentwintig jaar, waar van hij slechts de eerste twee miste. „Wij hebben met alle collega's uit iNederland regelmatig vergaderingen, waarop we mensen uitnodigen om jons op de hoogte te houden van de laatste ontwikkelingen. Zo hadden wc laatst een dokter van de NVSH en Idaarvoor een medewerker van een |„drugteam"." Zijn hoofd schudt echter nee, als et gemengd slapen ter sprake komt. ar zie ik niets in. Nog niet ten- inste. Met die grote slaapzalen van iu krijg je daar maar ellende mee. In Ie toekomst is het misschien wel te ■ealiseren, maar dan moeten er ook wil-^cleinere slaapvertrekken komen. Iets ligt het met de drugs. Die wil ik hier persé niet hebben en als ik dat iemand ze in het gebouw ge- 30i>ruikt, wordt hij vriendelijk verzocht "het te laten. Let wel, vriendelijk, ik probeer altijd alles eerst gemoedelijk pp te lossen en dat is me in de dertig jaar dat ik dit werk doe vrij aardig gelukt". De mentaliteit van de jongelui is veranderd en de leiding van de heeft zich daarbij e zijpan te passen, of men wil of niet. "roeger ging ik 's morgens voor het wel eens een grote wandeling met een groep. Daarna speelde piano, terwijl zij meezongen. Dat is iu ondenkbaar Als ik dat zou proberen zouden ze m I tewoon de radio keihard aanzetten. |k vind het verschrikkelijk jammer dat er ook geen spelletjes meer ge daan worden of toneelstukjes opge voerd. Maar ze willen het niet meer. Ze willen gewoon zichzelf zijn en doen waar ze zin in hebben. Ik laat ze dan ook hun gang maar gaan." Hierdoor behoort het dansen op moderne muziek ook niet meer tot de onmogelijkheden, in tegenstelling tot enige jaren terug toen het volksdan sen nog hoogtij vierde. Volksdansen de van oudsher bekende manier om zonder woorden iets van het tempe rament en de mentaliteit van een an der volk te weten te komen. „Je komt ook gemakkelijker in .contact met je mede-dansers, omdat de stemming vrolijker is., Op deze manier zijn er in de loop van de tijd al heel wat relaties aangeknoopt tus sen mensen van verschillende natio naliteit. We zouden hier alleen nog maar vreemd opkijken als er een paar Russen binnenkomen. Je moet ook weer niet denken dat we nooit aan volksdansen doen, maar de meeste jongelui dansen liever op popmuziek en dat begrijp ik ergens ook wel. Hoewel ik dat geschuifel op die halve vierkante meter niet zo da- egge g zij! k lij een justu ROTTERDAM Het streek- •lan Westland van 1961 zal wor- e£re- ien herzien. In dit nieuwe erdea treekplan. Rechter Maasoever- bete vest, wordt rekening gehouden amhe ontwikkelingen in de ransportfunctie van de Rotter- ii amse haven. Met uame de con- ïandejainerisatie neemt een hoge lucht. d begin kssub L H« estuu 22 t Besloten is over te gaan tot een odanigc wijziging, dat „een nieuwe aven wordt aangelegd met een aan- uitendc groenstrook. Een industriële itwikkeling in de onmiddellijke na- Ijheid van deze haven, de Rijnpoorc- aven wordt uitgesloten. Rijn poorthaven Centraal in het nieuwe streekplan de geprojecteerde Rijnpoortha- De aanleg van de haven is aan gezien de sociaal-economi- voordelen die de Nederlandse ten deel vallen. Hieronder de transportkostenbesparingen een betere concurrentiepositie ten van het buitenland. De ha- wordt tevens benut voor de veer- met Engeland. De totale arbeidsbehoefte die door verend vind." Het dansen, lezen en discussiëren van nu vindt overigens plaats op dezelfde plaats, waar ruim driehonderd jaar geleden de eerste eigenaar van „Oekenburgh", de dich ter Jacob Westerbaen, zijn inspiratie opdeed en dromerige verzen schreef. „Ik dacht dat wij hier op „Ocken burg" goed met de tijd zijn meege gaan. Er zijn natuurlijk wel huisre gels, maar daar moet je een beetje soepel mee omspringen. Je kunt een meisje van veertien of vijftien toch niet in donker buiten laten staan als >.e zich om half twee 's nachts nog aan komt melden? Als alle bedden dan al bezet zijn zeg ik iröar dat ze zo lang in een stoel kan zitten, want dat ls tenslotte beter dan buiten. Als zo'n meisje hier al logeert en ze doet zo iets. ben ik formeel gerechtigd haar kaart in te nemen, maar dat heb ik praktisch nog nooit gedaan. Zoals ik al zei, ik probeer alles altijd gemoedelijk op te lossen." de aanleg van de haven ontstaat is gering: ruim 2000, merendeels zeer gespecialiseerde, werknemers. Een in dustriële bestemming van dit gebied is ongewenst omdat de sterke toena me van het aantal werknemers zou leiden tot nieuwe ruimtebehoefte voor woon- en verkeersfuntie De ha ven krijgt een lengte van vijf kilome ter en ligt aan de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Hoek van Hol land. Groenstrook De verbindingszone tussen Midden- Delfland en het kustgebied en de groenstrook bezuiden het Staelduinse bos krijgen een beperkte recreatieve functie. De strook is erg smal; slechts een wegverbinding naar het strand bij Hoek van Holland kan erin wor den ondergebracht. Het strand- en duingebied bij Hoek van Holland wordt geschikt gemaakt voor dagrecreatie. De kustlijn wordt uitgebouwd en de zandvlakte die daar achter kpmt te liggen omvat ruim 100 hectare. Door de aanleg van deze groen strook en de aanleg van de nieuwe haven komt voor het agrarisch ge bruik van dit gebied geen oppervlak te beschikbaar Zodra de gebieden ten noorden van Hoek van Holland bezet zijn met kassen, bestaat voor de uit breiding van de tuinbouw geen moge lijkheid Hoek von Holland Dc ontwikkeling van Hock van Holland kan niet los worden gezien van de haven- en industriegebieden aan de Waterweg. Gezien de afstand van de stad tot de industrievestiging op de Maasvlakte en de Europoort zal Hoek van Holland slechte een be perkte woonfunctie gaan vervullen. Daarnaast hangt een eventuele uit breiding af van een goede waarborg van de milieuhygiënische omstandig heden. Op de vraag hoe het corvee gedaan wordt, het verschijnen van de lijst, waarop de taken verdeeld stonden, wat voorheen voor de bezoeker aan leiding was zich ogenblikkelijk te „drukken", antwoord de heer Bakker: „Dat is ook allemaal wat gemakkelij ker geworden. Mijn „logé's" hoeven geen waslokalen meer schoon te ma ken, vloeren te dweilen of ramen te lappen. Daar zijn werksters voor aangenomen. Wel behoren natuurlijk de bedden opgemaakt te zijn en moet er afge- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De vreemde lingenpolitie wil 18 Portugese gastarbeiders uitwijzen ondanks het feit dat de directie van Ver- olme zich bereid heeft verklaard hen in dienst te nemen en het gewestelijk arbeidsbureau werk vergunningen wil uitreiken. Het socialistische kamerlid Wierin- ga heeft hierover vragen aan de mi nisters van justitie en volkshuisves ting gesteld. De metaa'.bonden hebben aan deze bewindslieden gevraagd te voorkomen dat de gastarbeiders over de zrens worden gezet De Portugezen, die nu op het Rot terdamse hoofdbureau van politie worden vastgehouden, werkten eerst via een koDpelbedrijf bij Verolme. Zij kwamen als illegaal naar voren, toen onder druk van overheid en vakbon den de metaalbedrijven in het Water weggebied besloten geen gebruik van koppelbazen meer te maken. Toen een lid van de ondernemings raad van Verolme voor de Portugezen op het hoofdbureau van politie de laatste formaliteiten wilde regelen hoorde hij onverwacht dat zij zouden worden vastgehouden, omdat ze waarschijnlijk zullen worden uitge wezen. Daarover moet. zo zei de poli tie van Rotterdam, de minister van justitie beslissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5