STAGNATIE VERWACHT Eén tot vijf jaar voor negen Russische joden Victor Louis de meest journalist geheimzinnige van Moskou Senator onthult Vietnam-rapport Deken kan terrorisme nu wegens doodstraf krijgen in Zuid-Afrika VS-topspion pleegt overleg in Israël „Desnoods oorlog als krijgsgevangenen niet worden vrijgelaten" THIEU Is lange gewichtloosheid onverantwoord? Mogelijk storing technische in Sojoez Hof heft het verbod op Frans-Algerijns olie-akkoord Belgisch kustwater wel vuil maar ongevaarlük NKV'er TVakbond moet bij fusies scherper optreden Marinebezoek van Libië aan Malta DONDERDAG 1 JULI 1971 MOSROU/HOUSTON (Reuter, UPI) Toen voor het eerst een Russische kosmonaut om het leven kwam was de oorzaak vrij duidelijk. Wladimir Komarov stortte vier jaar geleden met de eerste Sojoez neer, omdat zijn parachute niet werkte. Het duurde anderhalf jaar voordat de Russen weer een mens in de ruim te brachten. Nu de dodenlijst in één keer tot vier is gestegen, ligt de oor zaak veel minder duidelijk. Men kan dan ook een aanzienlijke vertraging in de bemande ruimtevaart verwach ten. Officieel is over de oorzaak van de ramp niets bekend Er is een commis sie van onderzoek ingesteld. Dit laat ruimte voor allerlei speculaties, die gisteren dan ook van vele kanten werden gegeven. De volgende moge lijkheden kwamen daaruit naar vo ren. Hartstilstand 1) Acute hartstilstand bij de over gang van vierentwintig dagen ge wichtloosheid naar de beproevingen van de terugkeer. Bij het afrem men in de dampkring wordt een ruimtevaarder met drie tot vijf maal de zwaartekracht in zijn stoel gedrukt. 2) Storing in de zuurstofvoorziening, waardoor de mannen zouden zijn gestikt. Door de bij de afdaling op tredende krachten en trillingen kan de apparatuur onklaar zijn geraakt. 3) Defect raken van het hitteschild, dat bij de terugkeer in de damp kring de door wrijving ontstane hitte moet afvoeren. De mannen zouden door hoge temperatuur om het leven kunnen zijn gekomen. 4) Onjuiste werking van de remraket- ten, waardoor de Sojoez te hard zou zijn neergekomen. Zoals bekend komen Russische ruimtevaartuigen altijd boven land neer, waarbij het zorgvuldig afremmen belangrijker is dan bij de plons in zee die voor de Amerikanen de vaste praktijk is. 51 Een vooralsnog onbekend medisch verschijnsel bij het terugkeren van een lange ruimtevlucht. Toen de drie kosmonauten vorige week het ruimterecord van de Sojoez-9 bra ken (die 18 dagen was weggeweest) schreef de Russische ruimte-arts Worobjow donderdag dat elke vol gende dag een stap in het onbeken de was. Storing Deskundigen in het Amerikaanse centrum voor bemande ruimtevaart in Houston hielden het gisteren op een technische storing, of aan het hit teschild of aan de zuurstofvoorzie ning Maar men zei met nadruk, dat zonder verdere details geen duidelij ke uitspraak mogelijk was. Dit commentaar werd gegeven, voordat de officieuze berichten be kend werden dat de Sojoez op het eerste gezicht onbeschadigd was. Hierdoor is intussen de mogelijkheid uitgeschakeld dat de lucht uit het ruimteschip was ontsnapt. Een gebrek aan de zuurstoftoevoer zou pas na eer verder technisch onderzoek kun nen blijken. De mogelijkheid van oververhitting lijkt door de berichten ook uitgeschakeld. Uit niets bleek dat de Sojoez oververhit was. Volgens het officiële Tass-bericht was de bergingsploeg onmiddellijk ter plaatse, en had men kennelijk geen moeilijkheden met het openen van het luik. Uit de toon van het bericht valt niet op te maken dat de slachtoffers brandwonden hadden. Volgens de niet-officiële verslagen zagen zij er uit alsof zij sliepen. Vol gens Tass was de landing technisch goed verlopen, wat de vierde theorie zou uitschakelen. Waarschijnlijk Tenzij de slachtoffers toch gestikt zijn, en dat kan bij sectie eenvoudig worden vastgesteld, dringt acute hartstilstand zich als meest waar schijnlijke oorzaak op. Tot die conclusie kwam ook het hoofd van het Franse ruimtevaartla boratorium, de militaire arts Francois Violette. Na een gewichtloos verblijf van 24 dagen in de ruimte zijn hart en bloedsomloop van de kosmonauten wellicht zo gewend geraakt aan func tioneren op beperkte snelheid, dat toen het circulatiesysteem bij en na de terugkeer geconfronteerd werd met werken op volle snelheid, het de strijd opgaf, zei Violette. Dit is de eerste keer, dat mensen zo lang in de ruimte zijn geweest, en niemand kon van te voren zeggen hoe hun hart en bloedsomloop daarna WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) De democratische sena tor Mike Gravel uit Alaska, heeft voor een subcommissie van de Senaat mededelingen gedaan uit het geheime Vietnam-rapport van het Pentagon. De regering had het rapport vertrouwelijk aan het Congres ter kennisma king ter beschikking gesteld. Senator Gravel wil langs deze weg bereiken, dat de inhoud van het ge ruchtmakende rapport toch aan het publiek bekend wordt, nadat een aantal Amerikaanse kranten een ver bod kregen opgelegd om delen van het rapport te publiceren. Een ver bod, dat gisteravond door het hoogge rechtshof is opgeheven). Hij riep daarom de leden van de subcommis sie voor openbare werken, de enige waarvan hij voorzitter is, bijeen om zich zo een forum te verschaffen om zijn verslag in de handelingen te krijgen, die openbaar zijn. Een eerdere poging van Gravel om passages uit het geheime rapport tij dens een openbare zitting aan de Se naat voor te lezen is dezer dagen door De drie omgekomen Rnssisciie ruimtevaarders toen zij werden gefotografeerd vlak voor het be gin van hun ruimtereis. V.l.n.r. Dobrowolski, Wolkos en Patsa- jew. zouden werken, aldus de Franse arts. gASF Bedilt ZwitSCrSC kunststoffabriek over JOHANNESBURG (Reuter, AP, UPI) De anglicaanse deken van Johannesburg, Gon- ville Ffrench-Beytagh, moet op 2 augustus voor het Hoogge rechtshof in Pretoria terecht staan wegens overtreding van de wet op het terrorisme. Volgens de openbare aanklager zjjn de misdrijven van de deken zo ernstig, dat zelfs terdoodveroor deling mogelijk is. De eerder tegen de 59-jarige gees telijke ingebrachte beschuldiging op grond van de wet tegen het commu nisme is ingetrokken. Aan de deken wordt nu onder andere ten laste ge legd dat hij een kwart miljoen gulden heeft ontvangen van het verboden Defence and Aid fund en propaganda heeft gemaakt voor een gewelddadige revolutie in Zuid-Afrika. Toen hij eens in Londen was zou hij het stre ven van de guerillabeweging Frelimo hebben onderschreven. Ook zou hij hebben aangedrongen op het plegen van een moordaanslag op een Zuid- afrikaanse politie-officier. Ffrench-Beytagh werd op 22 janua ri in Johannesburg gearresteerd en zes dagen later in voorlopige staat ALGIERS (AP) Algerije en de Franse oliemaatschappij Compagnie Frangaise des Petroles (CFP) hebben gisteren een overeenkomst onderte kend, waardoor een oplossing is ge vonden voor de geschillen, die het ge volg waren van de gedeeltelijke naasting van de belangen van de maatschappij in Algerije in februari van dit jaar. De overeenkomst werd getekend door de CFP en de Algerijnse staats- firma Sonatrach. Bijzonderheden van de overeenkomst werden niet onmid dellijk bekend gemaakt, maar men verwacht dat er een regeling is ge troffen voor een schadevergoeding voor de CFP. Gisteren werd bovendien bekend gemaakt, dat op 19 juli de onderhan delingen tussen Algerije en de tweede Franse oliemaatschappij ERAP hervat zullen worden. BRUSSEL (ANP) Aan de voor avond van het Belgische vakantiesei zoen heeft de gouverneur van de pro vincie West-Vlaanderen (de Belgische kustprovincie) verklaard, dat het Bel gische kustwater wel verontreinigd is, maar geen gevaar voor de gezondheid oplevert. De gouverneur zei, dat het onder zoek, dat de Belgische consumenten organisatie onlangs publiceerde, en waaruit bleek dat 12 procent van de badgasten in 1970, na het baden in zee bepaalde ziekteverschijnselen vertoonden, niet gebaseerd was op medisch wetenschappelijke gegevens. Tot nu toe zijn er nog nooit tyfus- of paratyfusbacillen gevonden, zelfs niet bij oester- en mosselontledingen, die sinds 15 jaar geregeld twee tot drie maal per jaar in Oostende en Blankenberge worden uitgevoerd, al dus de gouverneur. van beschuldiging gesteld. Sindsdien is hij tweemaal voor de rechter ver schenen, maar de zaak werd steeds aangehouden. Hij is op een borgsom van 10.000 Rand (50.000 gulden) in voorlopige vrijheid gesteld. De deken wordt er ook van be schuldigd, dat hij vier jaar lang pam fletten ter ondersteuning van geweld dadige omverwerping van de staat heeft doorgegeven aan Winnie Man dela, vrouw van de vioegere leider van het Afrikaanse Nationale Con gres, Nelson Mandela. Op bijeen komsten in Johannesburg spoorde hij aan om met gewelddadige middelen politieke veranderingen in Zuid-Afri ka teweeg te brengen. Toen hij vorig jaar mei in Enge land was zou hij meegewerkt hebben aan het inzamelen van gelden voor de vrijheidsstrijders in Angola en Mo zambique De omverwerping van het Portugese bewind zou een noodzake lijke stap zijn naar het ten val bren gen van de Zuidafrikaanse regering Aldus de beschuldigingen. Nadat zij aanvankelijk meer aan een technische oorzaak hadden ge dacht, helden ook Britse deskundigen gisteravond tot deze mening over. Zwaartekracht De zwaartekracht speelt een be langrijke rol bii het reguleren van de bloedsomloop, die gewoonlijk niet op valt maar pas duidelijk wordt als die zwaartekracht wegvalt. De bloedtoe- voer naar het hoofd moet door het hart omhoog gepompt worden, en ,daar gaat meer energie in zitten dan in de bloedvoorziening van lichaam en benen, die bergaf gaat. Dat wordt allemaal geregeld door een ingewik keld en nog niet helemaal begrepen systeem, dat in het hele lichaam de bloeddruk toch redelijk constant houdt. Als een ruimtevaarder van de lan cering is bekomen, heeft hij het ge voel dat hij op zijn kop hangt: het regelingssysteem heeft zich nog niet aangepast, er wordt nog steeds extra moeite gedaan om bloed „naar boven" naar zijn hoofd te pompen, maaT er is geen „boven" meer. Na verloop van tijd past het li chaam zich aan de gewichtloosheid aan. Hoe dat gebeurt is nog niet pre cies bekend. Duidelijk is wel dat. als die aanpassins „te goed" is (en hier geldt natuurlijk: hoe langer hoe „be ter") levert de aanpassing bij terug komst naar de oude toestand moei lijkheden op. Die worden verzwaard door het plotselinge afremmen in de atmosfeer waarbij tot vijf maal de gewone zwaartekracht optreedt. Als de drie Russen inderdaad zijn overle den aan een crisis bij deze „te- rug"-aanpassing, ziet het er voor de bemande ruimtevaart somber uit. LUDWIGSHAFEN BASF heeft alle aandelen in Elastomer te Chur, Zwitserland, verworven. Twee jaar geleden nam BASF 50 pet van de aandelen in dit bedrijf over met een optie op de rest. Alle onderdelen van Elastomer, die zich met polyure- thaan-kunststoffen bezig houden gaan naar BASF. De overige onder delen worden buiten het kader van de onderneming geplaatst en door de vroegere eigenaar voortgezet. Elastomer is over de gehele wereld actief op het gebied van de produktie, verwerking en toepassing van polyu- rethaan-kunststoffen. Deze stoffen worden momenteel hoofdzakelijk ver werkt tot zachte en harde kunststof- schuimen. MOSKOU (Reuter, UPI) Negen Russische joden, die in Kisjinow terechtstaan op beschuldiging van medeplichtigheid aan een complot om een Russisch vliegtuig te kapen en anti Sow jet-activiteiten, zijn gisteren veroordeeld tot straffen van een tot vijf jaar. Dit werd vernomen uit joodse bronnen in Moskou en later bevestigd door het persbureau TASS. De zwaarste straf, vijf jaar, kreeg de 32-jarige David Tsjernoglaz. Hij werd een medeplichtige genoemd van de hoofdbeklaagden. die tijdens soortgelijke processen in Leningrad reeds zijn veroordeeld. De rechtbank legde lagere straffen op, dan die wel ke taterdag door de openbare aankla ger waren geëist. Zij moeten in werkkampen ondergaan worden. Toen de vonnissen bekend werd ge- JERUZALEM (Reuter. UPI, AP) Amerika's topspion Ri chard C. Helms, hoofd van CIA (Central Intelligence Agency), is enkele dagen geleden in het ge heim in Israël gearriveerd. Hij heeft besprekingen gevoerd met premier Golda Meir, minister van buitenlandse zaken Abba MOSKOU (AP) Victor Louis pleegt te zeggen: Reizen is mijn hobby. Waarom zou ik niet reizen?" In zijn comfortabele landhuis in de Moskouse voorstad Peredelkino laat deze Sowjet-joumalist graag een wereldkaart zien. waarop hij heeft aangetekend welke landen hij in de loop der jaren heeft bezocht. Bij elkaar blijkt hij indrukwekkend veel gereisd te hebben, vooral als men bedenkt dat het maken van een buitenlandse reis voor de meeste Sowjet-burgers een onvervulde droom blijft. Louis probeert dat reizen als een normale zaak voor te stellen. Maar elke keer. als hij opduikt in een land dat geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt met de Sowjet Unie cir culeren er geruchten dat hij een speciale opdracht uitvoert voor het Kremlin. Er wordt ook beweerd dat hij nauwe contacten onderhoudt met de KGB. de staatsveiligheidsdienst van de Sowjet-Unie. In 1968 bezocht Louis Formosa en direct begonnen de geruchten. Deze maand was hij een week in Israël, waarmee de Sowjet-Unie in 1967 de diplomatieke betrekkingen verbrak. In Tel Aviv werd gezegd dat de Sowjet-joumalist op een geheime diplomatieke missie was en moest peilen hoe de Israëlische regering stond tegenover het herstel van de diplomatieke betrekkingen met Rus land. Louis, die 43 is, werd geboren in de Sowjet-Unie. Zijn vader was een Belgische communist, die zich in Rusland had gevestigd en daar met een Russin trouwde. De ouders !uan Louis zouden na de Tweede Wereld oorlog in concentratiekampen van Stalin gestorven zijn. Zelf heeft Louis negen jaar in een kamp geze ten, op de beschuldiging van spiona ge. Na de destalinisatie, in 1956, kwam hij vrij. Sinds die tijd is het hem bijzonder goed gegaan. Hij kreeg een groot ap partement in Moskou, waar de meeste mensen klein behuisd zijn. Bovendien verwierf hij een landhuis in Peredelkino. Het is voorzien van tennisbaan en zwembad. Hij is ge trouwd met een Engelse. Zij hebben drie zoons en drie buitenlandse au to's. Louis is een gezette man van ge middelde lengte, met scherpe ogen. Hij is op zijn manier een mysterieu ze figuur. Hij onderhoudt op soepele wijze contacten met personen uit de kapitalistische wereld en wordt daarvoor beloond door het Kremlin. Hij is de enige Sowjet-burger. die in Moskou is geaccrediteerd als cor respondent van een westers, niet- communistisch dagblad, namelijk de Londense Evening News. Als jour nalist vestigde hij zijn naam door in oktober 1964 als eerste de val van Chroestsjow te melden. Als het hem zo uitkomt, schrijft hij ook voor andere westerse bladen. Hij heeft er slag van om harde maatregelen van het Sowjet-regime op een handige manier als normaal voor te stellen. Zo heeft hij voor de Amerikaanse pers de vervolging van Aleksander Solzjenitsin, Ruslands grootste lévende schrijver, „uitge legd". Louis vertaalde de musical „My fair lady" in het Russisch. De musical loopt nog steeds in Moskou. Verder heeft hij boeken over sport en toerisme in de Sowjet-Unie ge schreven. Daarnaast ver*vult hij allerlei op drachten voor het Sowjet-regime. In 1965 en 1966 heeft hij in het Westen zeldzame foto's en een tv-film over Chroestsjow na zijn val afgeleverd. In 1966 bracht hij de omstreden Russische schrijver Waleri Tarsis naar Londen. Tarsis had, na een verblijf in een psychiatrische inrich ting. toestemming gekregen naar het Westen te emigreren. In 1967 bood Louis aan westerse uitgeverijen een aparte versie aan van de memoires van Stalins dochter, Swetlana Alli- loejewa. die naar Amerika was ge vlucht. Louis verkocht ook zeldzame foto's uit het familiealbum'van Sta lin. Het staat vrijioel vast dat Louis in opdracht handelde van de Russi sche geheime dienst, die wilde voor komen dat Swetlana Alliloejewa op normale wijze haar boek in het Westen zou kunnen publiceren. Er is ook gezegd dat Louis een aandeel heeft gehad in de publikatie van Chroestsjows memoires in het Westen memoires. waarvan Chroestsjow zelf beweert ze nooit geschreven te hebben. Louis zou een deel van het materiaal naar Kopen hagen gebracht hebben. En zo zijn er meer geheimzinnige verhalen over deze figuur, die men zonder overdrijving de meest myste rieuze journalist van Moskou kan noemen. Eban en minister van defensie Mosje Dajan. Volgens zegslieden houdt het be zoek, waarvan het nieuws in New York is uitgelekt, verband met de groeiende Amerikaanse ongerustheid over de implicaties van het onlangs getekende Russisch-Egyptische vriendschapsverdrag. Er zou gespro ken zijn over de behoeften van Israël op het gebied van de veiligheid na de nieuwe uitbreiding van de Russische wapenleveranties aan Egypte, die volgens Israël het machtsevenwicht in het Midden-Oosten bedreigen. In politieke kringen in Israël wordt groot belang gehecht aan het bezoek, dat gevolgd zal worden door soortge lijke reizen naar Perzië en Turkije. Men onderstreept, dat Helms een sleutelpositie inneemt in Amerika. Hij neemt deel aan de vergaderingen van de nationale veiligheidsraad en van vrijwel alle organisaties, die te maken hebben met veiligheidsvraag stukken. Ook behoort hij tot de advi seurs van president Nixon. Ongerustheid Het bezoek van Helms kwam te midden van Israëlische ongerustheid over een Amerikaans vredesplan, dat de hoogste diplomatieke vertegen woordiger in Cairo, Donald Bergus, eind mei aan de Egyptische regering heeft overhandigd. Volgens de Israë lische regering hebben deze „sug gesties" een regeling voor het Midden- Oosten bemoeilijkt. Met voldoening is echter vastgesteld, dat het plan niet de politiek van de Verenigde Staten weergeeft. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egyptische regering de voorstellen van Bergus "resoluut van de hand heeft gewezen op dezelfde dag, waar op de Amerikaanse diplomaat ze had ingediend". Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Het machtsapparaat van de vakbeweging moet in toene mende mate gaan optreden om onge wenste fusies te verhinderen of nade lige gevolgen van fusies tegen te gaan. Dit meent de heer W. J. L. Spit, verbondsbestuurder van het Neder lands Katholiek Vakverbond en lid van de fusiecommissie van de So ciaal-Economische Raad. In het vak bondsorgaan „Servio". schrijft hij dat staking „een geoorloofd middel tegen fusie is". „Alleen dan hebben de werknemers de garantie dat aan hun belangen bij concentraties van ondernemingen een behoorlijke plaats wordt ingeruimd", aldus de heer Spit, die overigens constateert dat de werknemers onvoldoende interesse voor het fusie-verschijnsel tonen. maakt, weerklonken vanuit het pu bliek kreten als ..te weinigen „ze moesten doodgeschoten worden". Hilel Sjoer, een 35-jarige ingenieur uit Leningrad, die had geweigerd tij dens het proces verklaringen af te leggen en die in hongerstaking zou zijn gegaan, werd veroordeeld tot twee jaar, terwijl de eis drie jaar luidde. Een andere ingenieur uit Le ningrad, de 25-jarige Anatoli Gold- feld. kreeg vier jaar, ook een jaar minder dan geëist was. De overige vonnissen zijn: tweeëneenhalf jaa~ voor Alexander Galperin, twee jaar respectievelijk voor Harry Kishner (25), Arkadi Wolosjin (25) en Semyon Lewit (24). Een jaar kreeg David Ra- binowitsj. Met de vonnissen van gisteren is het aantal personen dat voor de mis lukte vliegtuigkaping van vorig jaar juni in Leningrad is veroordeeld, ge stegen tot 34. Nagenoeg allen zijn Joodse Russen. Na het eerste proces, dat in december in Leningrad werd gehouden, volgden in deze zaak vori ge maand nog twee processen, een weer in Leningrad en een in Riga. Deze maand begon het proces in Kis jinow, een stad in de Maldavische Sowjet-republiek De vijf getuigen, die tijdens dit laatste proces gewei gerd hebben verklaringen af te leg gen, zullen vermoedelijk worden ver- volgd. Zij kunnen worden gestraft met een half jaar werkkamp. de republikeinse senatoren verhin derd. Gravel loopt het risico, dat *.ijn handelswijze bepaalde sancties tegen hem tot gevolg zal hebben. Gravel hield zijn emotionele voor lezing drie-en-een-half uur vol en barstte herhaaldelijk in snikken uit Hij zei, dat hij de stukken openbaar maakt in de hoop, dat de inhoud er toe zal bijdragen, dat de Ame 'ikaanse Vietnam-politiek wordt gewijzigd. Senator Gravel is een fel tegenstan der van de Amerikaanse interventie in Vietnam. Hij heeft toeg;ze®d, dat hij zijn voorlezingen binnenkort weer zal hervatten. Gravel deelde gistermo'gen kopieën met de tekst van zijn voorlezingen uit aan journalisten, wat to. gevolg had, dat gisteren na achttien Amerikaanse kranten ook de twee grote Ameri kaanse persbureaus UPI en AP met publikatie van materiaal uit het Viet nam-rapport konden beginnen.De door Gravel onthulde gegevens heb ben betrekking op de in het rapport behandelde periode tussen 1940 en 1950 en die van 1961 tijdens de rege- ring-Kennedy. T egenstrijdigheid Uit de voordracht van Gravel blijkt, dat er in de eerste na-oorlogse jaren een ingebouwde tegenstrijdig heid bestond in de twee stromingen, die het Amerikaanse Vietnambeleid bepaalden. Enerzijds wenste Was hington, dat Frankrijk in Vietnam een anti-communistische oorlog voer de en zou winnen, liefst onder bege leiding van Amerika. Maar anderzijds verwachtte Washington, dat de Fran sen zich grootmoedig uit Indo-China zouden terugtrekken, zodra hun over winning op het slagveld verzekerd zou zijn. Maar van Frankrijk, dat nog meer een koloniale dan een anti-commu nistische politiek voerde en dat reke ning diende te houden met de gevol gen van een eventuele terugtrekking uit Vietnam voor zijn koloniale bezit tingen in Afrika, was een politiek van grootmoedige terugtrekking uit Vietnam niet te verwachten. Gravel kwam daarom tot de conclusie, dat de Amerikaanse leiders van begin af aan konden weten, dat hun Vietnam-poli tiek bankroet was. Gravel: „Zij wisten op basis van de feiten met zekerheid, dat met hun politiek geen enkel doel bereikt zou worden en dat uiteindelijk de Ver enigde Staten alleen de gevolgen zou den moeten dragen". De senator uit Alaska onthulde ook, dat de Noord- vietnamese leider Ho Tsji Minh de Amerikanen in 1945 al herhaaldelijk heeft verzocht in te grijpen tegen de Fransen. Aanvulling Verder bleek, dat minister van de fensie McNamara reeds op 8 novem ber 1961 president Kennedy adviseer de het zenden van Amerikaanse troe pen naar Indo-China te koppelen aan ..de bereidheid om Noord-Vietnam aan te vallen" McNamara deed deze aanbeveling uty naam van de geza menlijke chefs van staven. Drie da gen later, op 11 november, verander de McNamara echter onverwacht van mening. In een memorandum dat hij samen met minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, aan de president stuurde, deed hij de aanbeveling om de besprekingen over het. zenden van Amerikaanse troepen uit te stellea Kennedy aanvaardde dit advies. WASHINGTON, SAIGON Het Amerikaanse congreslid Paul McCIoskey heeft gezegd een oorlogsverklaring tegen Noord- Vietnam te zullen steunen, als Hanoi weigert de Amerikaanse* krijgsgevangenen vrij te laten, nadat overeenstemming is be reikt over een complete Ameri kaanse terugtocht uit Vietnam. De „duif" McCIoskey (die gedreigd heeft zich tegen president Nixon te eren bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar) vertrouwt erop, dat Hanoi de gevangenen wel zal vrijla ten, als Amerika zijn troepen terug trekt en zijn bombardementen stop zet: „We kunnen ons echter niet ver oorloven 700 of 800 Amerikaanse krijgsgevangenen achter te laten", al dus het congreslid. McCIoskey zei niet als een poten tiële presidentiële kandidaat te spre ken maar als congreslid. Hij voegde VALLETTA (AP) Drie schepen van de Libische marine zijn gisteren de haven van Malta binnengelopen voor een vriendschapsbezoek van drie dagen. Een woordvoerder van de Li bische ambassade verklaarde, dat de regelingen voor het bezoek reeds twee maanden geleden met de vorige regering van Malta getroffen waren. er aan toe, geen voorstander te zijn van een oorlog tegen Noord-Vietnam. Voorts meent hij, dat het Congres een besluit moet nemen met betrekking tot het terugtrekken van de troepen, omdat Hanoi geen geloof meer hecht aan beloften van president Nixon: „Na de onthullingen van de Penta- gon-documenten zou ik onze onder handelaars ook niet meer geloven, als ik in de plaats van de Noordvietna- mezen stond", aldus McCIoskey. Intussen heeft president Ngoejen Van Thieu voorspeld, dat er voor 1973 geen politieke of militaire oplossing in Vietnam zal worden bereikt. Hij verwacht dat de Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam zullen blij ven vechten, in het bijzonder in de noordelijke provincies. Begin 1973 kan een beslissende slag worden ver wacht, aldus de Zuid Vietnamese pre sident, die een campagne voert om herkozen te worden. „Deze confrontatie zal beslissend zijn voor de toekomst van Vietnam", aldus Thieu. „Als wij zwak zijn zul len de communisten de macht over nemen. Als Noord-Vietnam verliest dan zal het bereid zijn te onderhan delen." Twee Zuidvietnamese generaals hebben beweerd, dat Hanoi 16.000 man ten noorden van de gedemilitari seerde zone heeft samengetrokken, die deze zomer Zuid-Vietnam zullen binnentrekken om zich bij de 10 000 man te voegen, die al in het noorde lijk deel van Zuid-Vietnam opereren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11