Afsluiting Waddenzee ramp voor zeevisserij Vakbondsbijdrage is niet bedoeld voor stakingskas Nieuwbouwhuur in Amsterdam laag Directeur van PZEM zou vrienden hebben laten profiteren van korting Conclussie werkgeversrapport: Recherche onderzoekt geruchten Data eindexamens 1972 vastgesteld Schadevergoeding brand bij 't Harde Vergelijking van 31 wereldsteden Weer zeven schepen met munitie bij Kampen afgemeerd 10 DONiDIERIDAG 1 JULI 1971 Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN De Waddenzee is een onmisbare hoeksteen van de Nederlandse Noordzee-visserij. Het voorlopig resultaat van een ruim twee jaar geleden begonnen onderzoek naar de bete kenis van de Waddenzee voor de visstand is, dat 80 procent van de jonge platvis in de Nederlandse kustwateren opgroeit in het Waddengebied. Hoogstwaarschijnlijk is de Waddenzee ook de „kinderkamer" van tenminste 30 procent (mogelijk oplopend tot 50 procent) van alle tong en schol in de hele Noordzee. „Deze feiten waren vóór ons onderzoek onbekend; ze waren een volkomen verrassing", zegt prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek te IJmuiden. Op initiatief van het hoofd van de zee-afdeling van het instituut, drs. J. J. Zijlstra begon dit on derzoek om de betekenis van de Waddenzee als kinderkamer vast te stellen in april 1969. Verontrusting Prof. Korringa: „Duidelijk is nu wel dat een eventuele afslui ting van de Waddenzee in alle betrokken visserijlanden ernstige verontrusting zal oproepen." De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en het Comité Natuur Na '70 heb ben meer dan eens gewaar schuwd voor de ernstige vervui ling van de Wadden en het daardoor naderende einde als natuurgebied. Prof. Korringa voegt aan de argumenten voor het ongerept bewaren van de Waddenzee nog toe het begrip „kinderkamerfunctie". In lezin gen benadrukte hij al eerder dat het uitvoeren van waterbouw kundige werken in de Wadden zeer ingrijpende gevolgen zal hebben voor de visstand in de Noordzee. „Al te technisch genomen He- slissingen kunnen desastreuze gevolgen hebben op volkomen onverwachte plaatsen. Door af sluiting van de Oosterschelde zal de waterbeweging in de Ooster schelde bijvoorbeeld zo verande ren, dat het zeer vuile wa ter van de Westerschelde naar het Noorden zal „afbuigen" en via de kust in de Waddenzee zal terecht komen, die ook al veel vuil Rijnwater te verwerken krijgt." Belangrijk Overigens is de Nederlandse Waddenzee niet de enige kinder kamer van schol, tong, garnaal en ook haring van de Noordzee. De jonge dieren van deze eco nomisch belangrijke vissoorten groeien op (vandaar de benaming „kinderkamer") langs de gehe'e Noordzeekust. Omdat de betekenis van de es- tuariën (zee-armen en inham men) voor de visstand 'n de Noordzee moet worden vastge steld, strekt het onderzoek rich uit van de Franse kust (Calais) tot de Deense kust (Hirtshals). Dit gebied is te croot voor de Nederlanders alléén. Daarom probeerde prof. Korr'nga's staf ook de collega's in de andere v<s- seriïianden te interesseren. Het gê'ukkiee resultaat hiervan was dat België in 1970 de Belgische kust voor ziin rekening nam. Du'tsland begon dit jaar de Duitse Waddenzee te onderzoe ken. Denemarken en Engeland hehben toegezegd in de nabije toekomst medewerking te zullen verlenen. In IJmuiden was het belang van zo'n onderzoek al eerder on derkend, maar er kwam een for mele aanleiding, toen Rijkswa terstaat de Waddenzee-commis sie installeerde. Deze commissie houdt zich bezig met de verschil lende mogelijkheden voor afslui ting van de Waddenzee. Het Rijksinstituut was al geat tendeerd op de noodzaak van het Wadden-onderzoek door een, in verband met de afsluiting van de Oosterschelde, ingesteld, onder zoek naar het belang van deze zee-arm voor de garnalen. Hier uit bleek dat daar ook jonge platvis opgroeide. Toen rees het vermoeden dat speciaal de Wad denzee, dankzij haar grote rijk dom aan plantaardig en dierlijk leven en haar beschutte ligging, van groot belang zou «ïunnen zijn als kinderkamer van de Noordzee-vis. Tong, schol, haring en garnaal vormen tweederde van de waar de van de Nederlandse vispro- ductie. Vermindering van deze productie door het verdwijnen van de kinderkamers, zou de Ne derlandse visserij gevoelig tref fen. 100 miljoen Prof. Korringa: „Schol en tong worden in zee geboren, maar groeien op in de zeegaten. De Waddenzee is, zoals het onder zoek aantoont, de belangrijkste kinderkamer voor de Nederland se visserij. In geval van afslui ting zal Nederland zich ook economisch ernstig in de vingers snijden. Alleen de jaaropbrengst van tong is al 100 miljoen gul den. Als de vis zijn jeugd niet meer in de estuariën kan door brengen, staan we niet voor de gevolgen in." Bij het begin van het onder zoek in 1969 werd een onder zoeksperiode van minstens vijf jaar voorzien. Inmiddels wordt aangenomen dat na deze vijf jaar er een bewakingsdienst zal blijven. Het programma wordt uitge voerd door vier Nederlandse schepen, twee Duitse en een Bel gisch schip, die in voor- en na jaar monsters nemen. Tijdens de zogenaamde trek" (met een gamalenkor) worden diepte, temperatuur en zoutee- halte van het water opgenomen. De vangst wordt op dek gesor teerd: van de verschillende vis soorten tot zeesterren en krab ben. Duitsland en België hebben de Nederlandse methode overge nomen. Ook is er een uitwisse ling van medewerkers tussen de drie landen om het onderzoek te uniformeren. Kustvlakte Samenvattend: het voorlopig resultaat van het onderzoek is thans dat de Waddenzee als be langrijkste kinderkamer van het Nederlandse kustgebied kan worden gezien. De open kust vlakte voor de Nederlandse kust lijkt slechts 20 procent van alle in het Nederlandse kustwater aanwezige tong- en scholbroed te bevatten. Uit de jongste onderzoekingen is gebleken dal de dichtheid van jonge tong en schol in de Duits- Deense kustwateren geringer is dan in ons kustgebied. Totale of gedeeltelijke inpoldering van de Waddenzee (of te ernstige ver vuiling) zal dan een verlies van meer dan 30 procent, mogelijk oplopend van 40 a 50 procent van de totale „kinderkamercapaci teit" van de Noordzee betekenen. In het druk bezochte Madurodam liepen gistermiddag voor de ogen van de verbaasde toeristen twee levensechte Eskimo's in de stralende zon rondDe twee Eskimo's zijn in Nederland ter gelegenheid van een tentoonstelling van Eskimokunst die vandaag door prinses Margriet op Madurodam is geopend. Op de foto: de heer Niilabuk en mevrouw Goa, afkomstig uit het hoge noorden van Canada, bij de mini-Dam'. MIDDELBURG Het onder zoek dat de rijksrecherche in op dracht van de Middelburgse offi cier van justitie mr. T. Lebret in stelt naar de onregelmatigheden bij de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) beperkt zich niet alleen tot de verschrijvingen ten behoeve van het privé-landhuis van PZEM- directeur ir. T. Bogerd. De rijksrecherche gaat ook na in hoeverre mensen die niet bij de PZEM werken, kortingen hebben ge noten die alleen voor PZEM-perso- neel bestemd zijn. Zo zijn er in Zee land geruchten dat ir. Bogerd door de PZEM goederen en diensten tegen korting aan vrienden ,zou hebben la ten leveren, onder andere aan perso neel van in Zeeland gevestigde indus trieën. Een buiten Zeeland wonende vriend van de PZEM-directeur zou centrale verwarming hebben gekre gen met korting, die alleen voor PZEM-personeel was bestemd. Het ziet er naar uit dat de meeste Zeeuwse gemeenten het voorbeeld van de gemeenteraad van Vlissingen volgen en eisen dat het dagelijks be stuur van de PZEM aftreedt. Tot nu toe vindt alleen Temeuzen dat het dagelijks bestuur waarvan alleen de voorzitter, gedeputeerde A. J. Kaland en het AR-statenlid W. Huson zich nog niet vrijwillig hebben teruggetrokken moet aanblijven. Brouwershaven, Zierikzee, Hulst en St. Philipsland hebben het aftreden geëist van het bestuur. Deze ontwikkeling betekent dat de kans dat de aandeelhoudersvergade- Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Het is voor de werkgevers onverteerbaar dat steunverlening aan de vakbewe ging ertoe zou dienen dat langs deze weg middelen zouden toe vloeien naar de stakingskassen. Essentieel voor de werkgevers is dat de vakbondsleden zoveel contri butie blijven 'betalen, dat de bonden daaruit de directe, concreet op de le den gerichte service-activiteiten (waaronder een „verzekering" tegen stakingen) zelf kunnen blijven finan cieren. Zo luidden enkele conclusies uit het gisteren gepubliceerde „Rapport So ciaal Beleid", dat is vervaardigd door een werkgroep van de Raad van Ne derlandse Werkgeversbonden. In deze Raad werken het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen en het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond samen. Voorzitter van de werk groep is drs. J. G. Bavinck, lid van de raad van bestuur van Philips. Het rapport van de werkgroep is bedoeld als een discussiestuk. Behal ve een aantal algemene uitgangspun ten van sociaal beleid, wordt aan dacht besteed aan het nieuwe wette lijke kader voor de verhoudingen in de onderneming, aan de verhouding tussen onderneming en vakbeweging en aan een aantal deelproblemen, zoals scholing en vorming, het pro bleem van de oude werknemer en de ontplooiingskansen voor jonge werk nemers. Opgemerkt wórdt dat sociaal beleid meer en moeilijker is dan loonbeleid; het is een maatschappelijke eis ge worden. Te eniger tijd zouden onder nemers, die zich nu door een gebrek kig economisch beleid uit de markt prijzen, zich door een gebrekkig so ciaal beleid ook uit de arbeidsmarkt kunnen prijzen. In een reeks van aanbevelingen merkt de werkgroep onder andere op dat tot een goed sociaal beleid gere kend moet worden dat de ondeme- mersleiding zich inspant de jaarstuk ken voor het personeel in begrijpelij ke vorm te vertalen en te illustreren. ciale voorzieningen, uitvoering van sociale wetten en administratie, dan blijkt er dikwijls niet zoveel man kracht over te zijn voor andere taken. Vermindert men deze resterende ca paciteit vervolgens nog eens met de in permanent gespannen arbeids markt voor iedere onderneming ,zeer lielangrijke taakonderdelen „werving en selectie", dan is de ruimte voor andere taken in vele ondernemingen eenvoudigweg te klein." De werkgroep waarschuwt ervoor dat de animo öm deel te nemen aan het ondernemingsraadswerk belem merd kan worden door de vrees dat hierdoor een stagnatie zal optreden in de persoonlijke carrière. De werk groep bedeelt daarom een beoorde lingsysteem' aan, waarin het deelne men aan het overleg binnen een on derneming als een positieve factor wordt gewaardeerd. De afdeling so ciale zaken kan daarop een zeker toe zicht uitoefenen. Ook wordt er op aangedrongen een lid van het hoger personeel in de ondernemingsraad te benoemen, omdat anders het gevaar dreigt dat deze groep zich zou isole ren van de rest van het personeel. Wil de communicatie, zowel in de ondernemingsraad als in het werk overleg, bevredigend verlopen dan moet volgens de werkgroep zorgvul dig worden vermeden dat het be- drijfskader door het personeel gecon fronteerd wordt met „beslissingen" die in de ondernemingsraad worden genomen zonder dat het van die be slissingen via de hiërarchieke lijn kennis heeft gekregen. Andersom is het niet juist dat het personeel ge plaatst wordt voor beslissingen van de leiding, terwijl het in redelijkheid had mogen aannemen dat daarover overleg in de ondernemingsraad zou zijn gevoerd. Over de onderwerpen scholing en vorming zegt de werkgroep dat be halve doorbetaling van het loon, de kosten verbonden aan de scholing en vorming voor rekening komen van de onderneming waarvan ondernemings raadsleden deelnemen aan een cursus. BEDRÏJVENWERK Na ihet bedrijyenwerk te hebben afgewezen omdat dit het overleg zou doorkruisen, zegt de werkgroep over de steunverlening aan de vakbewe ging dat „de wijze waarop nu ongeor ganiseerden profiteren van de hoge contributiebedragen van de georgani- seerden terecht als een onaanvaard bare discriminatie moet worden be schouwd". De werkgroep is wel van mening dat er op het vlak van de onderne ming geen onderscheid tussen georga- niseerden, ongeorganiseerden en cate goraal georganiseerden mag worden gemaakt. Zij gaat er vanuit dat dat de steunverlening zich moet richten op die aktiviteiten van de vakbewe ging die bijdragen tot een beter func tioneren van ondernemingen, be drijfstakken of het bedrijfsleven in zijn algemeenheid. De onderscheiding georganiseerd - ongeorganiseerd is daarbij niet relevant. Drs. Bavinck gaf gisteren te ken nen dat hij persoonlijk een subsidië ring van 40 procent van de totale in breng van de vakbondsleden aan de hoge kant vindt. De subsidie zal in het algemeen niet hoger dan de con tributie mogen zijn. NCW-secretaris drs. F. P. J. M. Sweens, de rapporteur van de werkgroep, voegde hieraan toe dat de vakbonden naar zijn mening de subsidie niet moeten besteden aan bevoordeling van de vakbondsleden, maar aan versterking van het appa raat, bijvoorbeeld door het aantrek- .ken van meer deskundigen. ring van de PZEM volgende week vrijdag het dagelijks bestuur vraagt op te stappen groot is. Het dagelijks cni7T T TTVT/^ 17TVT bestuur zou dit standpunt naast zich JJiJlliLo 1 IliLLlllljlli.Ll neer kunnen leggen, maar dan kan de meerderheid van de aandeelhouders vergadering komen met een voorstel tot ontslag van de hele raad van be stuur van de PZEM waaruit het dagelijks bestuur gekozen wordt. Aftreden DEN HAAG De data van de schriftelijke eindexamens 1972 van het voorbereidend hoger onderwijs, het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, het hoger algemeen, vor mend onderwijs en het middelbaar algemeen vormend onderwijs (resp vhmo, vwo, havo en mavo) zijn door staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van onderwijs vastgesteld. Tevens heeft de bewindsman beslist, dat de herexamens volgend jaar na de zo mervakantie zullen worden afgeno men. De eindexamens (en staatsexamens) hbs-a en -b. Gymnasium-a en -'o, mms en handelsdagschool met vierja rige cursus vangen aan op 12 april 1972. die van de handelsavondscholen op 16 mei. die van experimenterende scholen voor vwo en avondscholen voor vwo op 20 april, en die voor havo. mavo-3 en mavo-4 op 24 mei. DEN HAAG Op vijf na zijn de genen, die door de brand bij 't Harde op 18 juni 1970 zijn gedupeerd, scha deloos gesteld. Met de vijf benadeel den, die aanzienlijke schadevergoe dingen vorderen, zijn nog onderhan delingen gaande. Dit heeft de mi nister van defensie geantwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Vau den Doel. De provinciale staten van Zeeland hebben tweeduizend PZEM-aandelen in handen, de Zeeuwse gemeenten duizend. Een voorstel om het aftreden van het dagelijks bestuur te eisen zal in de aandeelhoudersvergadering behalve door veel vertegenwoordigers van gemeenten zeker ook gesteund worden door vertegenwoordigers van PvdA, D'66 en PPR uit de provinciale staten, die alleen al 700 aandelen hebben. Om zo'n voorstel aangeno men te krijgen zijn de stemmen van houders van tenminste 1500 aandelen nodig. Een motie om het dagelijks bestuur van de PZEM na de zaak Bogerd naar huis te sturen werd eerder in de Zeeuwse provinciale staten verwor pen. Met de mogelijkheid voor ogen dat de verhouding in de aandeelhou dersvergadering wel eens heel anders kan worden, heeft het KVP-statenlid drs. W. L. A. Lockefeer GS van Zee land gevraagd of het verwerpen van deze motie geen bindend mandaat be tekent voor de vertegenwoordigers van de provincie in de aandeelhou dersvergadering om allemaal voor het aanblijven van het dagelijks bestuur te stemmen. De vertegenwoordigers van de (PvdA, D'66 en PPR in de aandeel houdersvergadering vinden dat dit niet zo is. Mochten GS echter vinden dat zij wel een bindend mandaat hebben gekregen en hen zo verplich ten niet tegen het dagelijks bestuur van de PZEM te stemmen, dan zullen zij hier zich na juridisch advies ingewonnen te hebben niets van aantrekken. Zij willen hier achteraf een kort geding over riskeren. Ook verdient het aanbeveling in het jaarverslag aan te geven in welke mate men is gevorderd met het berei ken van sociale doelstellingen voor de toekomst. Het jaarverslag van de on dernemingsraad, alsmede de feitelijke gegevens die de ondernemer ten minste eenmaal per jaar aan de on dernemingsraad moet verschaffen en waaruit het gevoerde beleid ten aan zien van aanstelling, beloning, oplei ding. promotie en ontslag van de in de onderneming werkzame personen moet blijken, bieden volgens de werkgroep voor het „sociale deel" van het jaarverslag goede bouwste nen. Na gewezen te hebben op de moge lijkheid bestuurders en speciale staf afdelingen te belasten met de verant woordelijkheid voor het sociaal be leid, vraagt de werkgroep zich af of de capaciteit van de bestaande perso neelsafdelingen wel voldoende is. De werkgroep concludeert: „Trekt men van de aanwezige capaciteit dat deel af dat zich bezig houdt met bedrijfs- regelementaire aangelegenheden, so- Nederlandse priester voor Braziliaans militair tribunaal AMSTERDAM In vrijwel geen enkele grote stad in de we reld is de huur van een nieuw bouwwoning zo laag als in Am sterdam. De Amsterdammers be talen voor een na 1960 gebouwde flat gemiddeld 200290 gulden per maand en dit betekent, dat men van de belangrijkste we reldsteden alleen in Madrid goedkoper terecht kan. Wie zich een financiële rib uit het lijf wil laten nikken kan het beste in Tokio gaan wonen. Onder de f900,-. per maand komt men daar beslist niet onder dak, maar huren voor een comfortabele, doch niet luxueuze driekamerflat kunnen daar oplopen tot 2.400,-. per maand. Ook Sao Paulo, waar de huurder 1.250,-. moet betalen en New York met ƒ1.050,-. a ƒ1.600,-. mogen er zijn. Een en ander blijkt uit een onder zoek van de Schweizerische Bankge- sellschaft, een van de grote Zwitserse banken. De bank heeft de prijzen van restaurants, hotels, een „boodschap penmand" en de huren van oude en nieuwe woningen vergeleken in 31 grote steden en gezien de keu,ze van onderwerpen, lijkt het onderzoek vooral nuttig voor mensen, die voor hun werk eens een tijd in het buiten land moeten wonen. BRASILIA De Nederlandse GOEDKOOP geestelijke J .A. Rutgers is woensdag voor een militair tribunaal ill Bra zilië beschuldigd van samenwerking met de extremistische organisatie „Val-Palmares". Hij zou hebben geholpen bij de vervaardiging en verspreiding van 70 revolutionaire geschriften en bij het opstellen van een document over het martelen van gevangenen. Ook voor een pakket van 25 ver schillende voedings- en genotsmidde len, waarvoor de onderzoekers zoveel mogelijk in supermarkten gingen winkelen, blijkt Amsterdam tot de goedkopere steden te behoren. De Zwitsers betaalden voor een bepaald, niet gespecificeerd, pakket in Neder land ƒ53,-. terwijl zij voor vergelijk- Honderdzesenzestig bladzijden zijn er nodig om efficient en duidelijk de „burgerlijke stand" van het Haagse Corps Diplomatique te beschrijven. Een meesterwerk, dat tweemaal per jaar uitkomt, omdat de mutaties onder de diplomaten zo enorm veel zijn. Het aantal bij- en afschrijvin gen kan vergeleken worden met die van een stad als Roozendaal. Niet minder dan 112 landen heb ben diplomatieke betrekkingen met Nederland, waarvan zestig hun am bassade in Den Haag of Wassenaar hebben. Voor de overige landen worden de belangen behartigd door een ambassadeur met standplaats in Brussel, Londen, Kopenhagen, Bonn of Parijs. De diplomatie is nog altijd over wegend een mannenberoep, al kent men de vrouw in het algemeen di plomatieke gaven toe! In Den Haag resideert slechts één vrouwelijke-ambassadeur en dat nog maar heel kort. Het is Minerva Ber- nadino, die de Dominicaanse repu bliek vertegenwoordigt. Het zou een gezelschapsspel kun nen zijn: schrijf in drie minuten de landen die je kent op... Wie zou dan Barbados, republiek Khmer of re publiek Malgache zo gauw beden ken? Alleen het prinsdom Monaco heeft een gezant, het is graaf Victor de Lesseps, die in Brussel resideert. De grootste vertegenwoordiging heeft Amerika met 23 stafleden en nog drie man in de Military Assis tance Advisory Group. De Duitse Bondsrepubliek met 21 diplomaten volgt op de voet. Hier is de tweede man, de ambassaderaad, een vrouw, dr. Elisabeth Scheibe. C.D.-infonnatie Een merkwaardigheid kan men ook vinden in de toegevoegde lijst van nationale feestdagen der landen met een diplomatieke vertegenwoor diging in Den Haag. Namelijk dat tussen 1 mei en 1 september niet minder dan vijftig landen hun na tionale feestdag vieren. Dat geeft een goede kans op een receptie, waarbij de tuin een belangrijke rol speelt. Er is nog een lijstje met verjaar dagen van de Koninklijke Familie. Ook daar voor fijnproevers iets op merkelijks. Na de Koningin en prins Bemhard komt prinses Beatrix, dan prins Claus, daarna prinses Irene en dan direct prinses Margriet, die weer ge volgd wordt door haar echtgenoot de heer Pieter van Vollenhoven. Tot slot prinses Christine. Prins Carlos is nergens te vinden. Ook de zoon van prinses Irene en prins Carlos wordt niet vermeld in het tableau, waarin wel de andere prinsjes vermeld staan. Over onze nationale feestdagen worden de diplomaten in dit boekje beter geïnformeerd dan menig Ne derlander is. Naast de verjaardag van de Koningin wordt 5 mei na tuurlijk vermeld en dan 15 decem ber Koninkrijksdag. Dat is die dag, waarop de mensen stomverbaasd naar de vlaggen, die van de openbare gebouwen wappe ren, kijken en zeggen: „Er is zekei weer een staatsbezoek..." bare goederen, in Brussel ƒ67,-, in Pgrijs ƒ01,-, in Stockholm ƒ84,- en in Tokio en Rome 87,-. moesten neerleggen. Levensmiddelen zijn dui delijk goedkoper in Madrid 46,-.), Sao Paulo 45,-.) en Buenos Aires (ƒ42,-.). In Londen en Wenen is de winkelende huisvrouw een vrijwel gelijk bedrag kwijt als in Amster dam, terwijl zij (wellicht tot veler verrassing) in Chicago met 57,-. maar iets meer moet uitgeven dan in een hoofdstedelijke supermarkt en le vensmiddelen zijn naar verhouding dan ook goedkoop in de Verenigde Staten. LEKKER ETEN Minder voordelig kunnen de Ame rikanen buitenshuis eten. De Zwitser se onderzoekers bestelden in alle be zochte steden een biefstuk met aard appelen en groente in een goed res taurant en betaalden vervolgens in New York, inclusief bedieningsgeld ƒ35,-. Ook Chicago en Rio de Janeiro (beide ƒ20,-.), Sydney (ƒ23,-.) en To kio 22,-.) zijn prijzig. Voor weinig geld lekker eten bleek volgens de Zwitsers uitstekend te kunneij in Bogota (ƒ5,-.), Athene (ƒ6,-.) en Wenen (ƒ6,60). Ter vergelij king: voor de vergeleken maaltijd werd in Amsterdam 10,50 betaald. Toch vragen wij ons af of de kwali teit van de restaurants altijd identiïk is geweest. Wat te denken van een dinertje dat in het om zijn goedkope restaurants bekende Spanje (in dit ■geval Madrid) 10,40 kostte, maar in het over het algemeen dure Helsinki slechts 7,40. We slaan het hoofdstuk hotels maar even over, omdat de onderzoekers in vrijwel geen wereldstad minder dan 100,-. per nacht betaalden en dus luxueuze maatstaven aanlegden. Daarom nog even terug naar de wo ningen. Voor 1940 gebouwde huizen (ook al weer van drie kamers), die voor de aan enig comfort gewende West-Europeaan geschikt zijn kosten in Madrid maar 35,-. a ƒ50,-. Am sterdam (naar de mening van de Zwitsers 80,-. a 100,-.) behoort ook hier tot de goedkope steden. In Brus sel betaalt men 160,-, in Kopenha gen 100,-. tot 160,-., maar in Sao Paulo ƒ800,-. In Zurich is men voor een oud driekamer-appartement ƒ170,-. kwijt en in Londen ƒ300,-. k 400,-. ZWOLLE Naast de negen met Westduitse munitie geladen schepen die zijn afgemeerd in het natuurre servaat "Het Zwarte Meer", zonder ontheffing van de Hinderwet, zijn nu ook zeven schepen afgemeerd in het Kattediep. Het Kattediep, de plek waar de IJssel in het Ketelmeer uit mondt, is geen natuurreservaat, maar staat bij natuurliefhebbers te boek als één van de zeldzaamste water-na tuurgebieden in ons land. Rond Kam pen ligt nu meer dan 40 procent van het totaal aantal munitieschepen dat zich in de Nederlandse wateren be vindt. In een zijarm van de IJssel liggen al sinds jaren, onder de rook van Kampen, meer dan dertig muni tieschepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10