Mysterieus contact tussen Sowjet-Unie en Israël Aanslag oP Italië en het gaan praten over S verouderd concordaat Alleen in dubro cittc zit echt p citroensap Jachja Khan belooft weer nieuwe grondwet Vonnis Cassins Clay vernietigd door het Hooggerechtshof VS co Huis van Afgevaardigden VS contra Senaat over terugtocht uit Vietnam as Russische journalist onderhandelt YS vloot mijdt Malta Liga-leider in New-York Luns wordt CH Agnew gaat tien staten bezoeken Nu citroen frishei voor uw hele af vC DINSDAG 29 JUNI TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) Tijdens een recent bezoek aan Israël heeft de Russische journa list Victor Louis functionarissen van de regering van mevrouw Golda Meir ontmoet. Hij heeft echter geen geheime onderhan delingen gevoerd over hervat ting van de diplomatieke betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Israël. Dit heeft het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Volgens welingelichte kringen was het doel van de komst van Louis de Moskouse correspondent van de Londense Evening News na te gaan of herstel van diplomatieke banden mogelijk is. Louis heeft in Moskou teruggekeerd verklaard om zuiver persoonlijke redenen naar Israël te zijn geweest en wel ter be handeling van spit in de rug. De journalist zegt van de gelegen heid gebruik te hebben gemaakt om vrienden in Israël te ontmoeten. Hij zou zes dagen (van 13 tot 18 juni) in het land zijn geweest. Louis zou voorts op een speciaal Russisch pas poort hebben gereisd. Hieruit zou blijken, dat hij een officieel bezoek tfracht. CONTACT Van Israëlische zijde is officieel toegegeven, dat Louis contact heeft gehad met Simha Dinitz, de eerste politieke adviseur van premier Meir. Ook zou hij bekenden hebben ont moet, die op de Israëlische ambassade te Moskou hebben gewerkt. Volgens het blad Yedioth Ahronoth zou Louis hebben gezegd, dat een dialoog op hoger niveau mogelijk is. Het blad weet ook te melden dat mevrouw Meir weigerde, zelf met Louis te spreken en zich liet verte genwoordigen door Dinitz. Louis zou vaker delicate opdrachten voor de O KAR ATS JI (Reuter, AP, UPI) President Jachja Khan van Pakistan heeft gisteren in een toespraak tot de natie meegedeeld dat hij een speciale commissie heeft benoemd om een grondwet op te stellen. Aanvankelijk zou de onlangs geko zen nationale vergadering dit doen. maar dit acht hij niet te verwezenlij ken. Dit lichaam kan wel amende menten aanbrengen. Jachja Khan merkte op. dat de nieuwe grondwet gebaseerd zal zijn op de islamitische ideologie „op grond waarvan Pakistan werd gecreëerd en behouden". Verder zal een „maximale autonomie" voor de afzonderlijke provincies worden gegarandeerd. Zij zullen volgens de president verstrekkende be voegdheden krijgen op bestuurlijk, wetgevend en financieel gebied. De Pakistaanse president hoopt over vier maanden te kunnen begin nen met de machtsoverdracht aan vertegenwoordigers van het volk. De Awami-Liga, die op twee na alle ze tels won bij de verkiezingen van de cember in Oost-Pakistan, blijft verbo den. Maar leden van de nationale en provinciale vergaderingen, die niet hebben deelgenomen aan wat Jachja Khan de afscheidingsbeweging noem de. behouden hun zetels. Voor de an dere zetels worden tussentijdse ver kiezingen gehouden. De Pakistaanse president verklaar de ook met nadruk, dat hij „bereid is om onze territoriale onschendbaar heid en soevereiniteit te verdedigen" tegen bedreigingen vanuit India Maar hij voegde daar aan toe. dat ..slechts door overleg en niet door conflicten onze problemen kunnen worden opgelost". Het Britse conservatieve Lager huis-lid. Toby Jessel, heeft gisteren gezegd, dat de hindoes in Oost-Pakis tan nog steeds op grote schaal wor den vervolgd. Jessel. die met nog drie Britse parlementariërs Pakistan en India bezoekt, verklaarde in Dacca, dat de nog steeds voortdurende plun deringen van dorpen en het verdwij nen van de plaatselijke bevolking de situatie „nog angstiger" maakt. Het Pakistaanse leger moet ophou den met het rondsturen van schiet grage en willekeur bedrijvende een heden, zo meende hij. Over het op blazen van enkele bruggen in Oost- Pakistan, zei hij: „Als de hoofdbrug buiten Feni door Indiase militairen is oDgeblazen. zoals Pakistan beweert, dan is dat nog geen excuus om bij WASHINGTON (Reuter, AP, AFP) Amerika heeft de bezoe ken van marineschepen aan Malta afgelast, nadat de regering van het eiland liet weten, dat zij niet langer welkom zijn. Washington wacht op nadere mededelingen van de Maltezer regering. In NAVO-kringen te Brussel ver klaarde men desgevraagd, dat de moeilijkheden tussen Amerika en Malta een kwestie tussen die twee landen is. Er bestaat nog grote onze kerheid over de bedoelingen van pre mier Dom Mintoff. Het zou ook niet duidelijk zijn, of de uitwijzing van de Italiaanse bevelhebber van de NAVO. admiraal Birindelli, een persoonlijke aangelegenheid is of een actie, die te gen de NAVO als geheel is gericht. Nazi Franz Stangl in Diisseldorf overleden DüSSELDORF (Reuter) De vroe gere commandant van het concentra tiekamp Treblinka, Franz Paul Stangl. is gisteren in de gevangenis van Düsseldorf op 63-jarige leeftijd overleden. In december 1970 werd hij in Düsseldorf wegens moord op zeker vierhonderdduizend joden tot le venslang veroordeeld. Een bewaker vond hem levenloos in zijn cel. Er is nog kunstmatige ademhaling toege past, maar de gevangenisarts stelde vast. dat hij was overleden. Men ver moedt, dat hij aan een hartinfarct (zijn derde) Is overleden. Om alle twijfel uit te sluiten zal nog sectie worden verricht. De in Oostenrijk ge boren Stangl werd in 1967 door Si mon Wiesenthal in Brazilië opge spoord. Later werd hij door Brazilië uitgeleverd op voorwaarde, dat hij geen doodstraf zou krijgen. wijze van represaille de naar India gevluchte Pakistaanse dorpsbewoners uit te roeien". Voor hindoes en leden van de Awami-Liga achtte hij terug keer naar Oost-Fakistan in geen ge val veilig, maar ook voor dc andere vluchtelingen betwijfelde hij of het verstandig is om op dit ogenblik te rug te keren „gezien de gemoedstoe stand van de Pakistaanse legereenhe den BLOEDBAD Arthur Pottomly. leider van de Britse parlementaire delegatie en de vroegere Labour-minister voor Ge menebest-zaken, zei, dat de delegatie geen toestemming heeft gekregen om een bezoek te brengen aan het dorp Boliadi, waar een legerpatrouille een bloedbad zou hebben aangericht on der de hindoe-bevolking. Het verbod kwam, nadat de Pakistaanse regering de delegatie eerder toestemming had gegeven om te gaan, waarheen men wilde. Russische regering uitvoeren. Aange nomen wordt, dat hij de memoires van Swetlana Stalin en die van Chroesjtsjow naar het Westen heeft 'gesmokkeld'. Hij zou door de Russi sche geheime politie betaald worden. Speculaties rondom de mogelijkheid van hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Israël begonnen toen mevrouw Meir een bezoek van een dag aan Lapland bracht, nadat zij in Helsinki de Socialistische internationale had L'ijgewoond. Louis was toen als jour nalist in de Finse hoofdstad aanwe zig. TIME Het Amerikaanse weekblad Time weet te melden dat weldra Russisch - Israëlische besprekingen zullen be ginnen over hervatting van diploma tieke betrekkingen. Israël wil bijzon der graag van Moskou de toezegging, dat de Russische militairen in Egypte niet het Suezkanaal zullen oversteken als de Egyptenarcn dat doen, nadat overeenstemming is bereikt over her opening van het kanaal Volgens Time lijken de Russische stappen deel uit te maken van een vast patroon. De Russen zijn geprik keld door de bemiddelingsrol, die Amerika tracht te spelen. Zij zouden willen aantonen, dat een regeling zonder hun medewerking niet moge lijk is. Amerikaanse topfunctionaris sen zouden het er overigens mee eens zijn, dat verdere vredesbesprekingen zonder deelneming van de Russen doelloos zijn. Intussen heeft de Organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE) de sa menstelling bekend gemaakt van een commissie van staatshoofden, die zich met een vreedzame regeling moet be zighouden. Zij zal zich baseren op de resolutie van de Veiligheidsraad van 1967 en de missie van VN-bemidde- laar Gunnar Jarring steunen. VERDRAG De Sowjetunie heeft het vriend schapsverdrag met Egypte geratifi ceerd, dat op 27 mei in Cairo werd getekend. In Egypte is ratificatie al eerder geschied. Daar is overigens ook het onderzoek naar de achter gronden van de mislukte staatsgreep tegen president Anwar Sadat uitge breid. Nieuwe feiten zouden dit nood zakelijk hebben gemaakt. In een vergeldingsactie is een Is raëlische eenheid over de grens met Llttenon getrokken. In het dorp Blida werden drie huizen opgeblazen. Er vielen geen doden of gewonden. Pale stijnse guerrilla's zijn onlangs in het betrokken gebied actief geweest. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Het Amerikaanse Hoog gerechtshof heeft het in 1967 uit gesproken vonnis wegens dienst weigering over de oud-wereld - kampioen boksen in het zwaar gewicht, Cassius Clay, alias Mo hammed Ali, vernietigd. Clay was sinds zijn veroordeling op borgtocht vrij. Het hof besloot met 8 tegen 0 stem men het vonnis (vijf jaar gevange nisstraf en een boete van 10.000 dol lar) ongedaan te maken. „Gebleken is dal Clay's overtuiging is gebaseerd op de regels van de moslim-godsdienst, zoals hij die uitlegt." Eén van de ne gen rechters, Thurgood Marshall (een neger), nam niet deel aan de zaak. Voordat hij tot lid van het Hof werd benoemd had hij in een regerings functie de hand gehad in het proces tegen Clay. De 29-jarige bokser was wereld kampioen toen hij op 28 april 1967 weigerde zich te laten keuren voor de dienstplicht. De maand daarop werd hij door een geheel blanke jury ver oordeeld. Zijn titel werd hem afgeno men. Clay hield staande dat hij vrijstel ling moest krijgen omdat hij een aan hanger van de secte der Black Mus lims was. In de beslissing van het hof wordt gezegd, dat de regering nu toegeeft, dat Clay's weigering het ge volg is van zijn religieuze opvattin gen." De regering is overigens nog van mening, dat Clay's werkelijke rede nen van politieke en raciale aard zijn. Hij was niet zonder meer tegen oor log. maar tegen die in Vietnam, wel ke hij de „oorlog van de blanken" noemde. De verdedigers van Clay hielden vast aan het uitgangspunt, dat zijn godsdienst hem er van weerhield in een oorlog mee te vechten, „behalve een heilige oorlog, die door Allah zelf zou worden uitgeroepen Na de uit spraak dankte Clay Allah voor de unanieme beslissing van het hof. De ze uitspraak stelt hem in staat op 26 juli tegen Jimmy Ellis te boksen in het astrodrome van Houston. Daarna wil hij nog een keer in de ring tegen de huidige wereldkampioen Joe Fra- ,zier, van wie hij eerder dit jaar heeft verloren. „Na Frazier ben ik van plan er mee op te houden. Als ik kan ga ik pre ken," aldus Clay, die een kwart mil joen dollar moest uitgeven om zijn vrijspraak te bewerken. Latijnsamerikanen boos op Amerika SANTO DOMINGO (KNP) „Blijf suiker kopen en verminder de jaar lijkse afname in Godsnaam niet." Dit vragen de bisschoppen van de Domi nicaanse Republiek aan president Nixon vlak voor de behandeling ln de Amerikaanse Senaat van een. wetsvoorstel waarbij de suikerinvoer vanuit een aantal Latijnsamerikaanse landen met zeven procent wordt ver minderd. Volgens waarnemers pro beert Nixon met deze wet .zowel re geringen, die een al te afhankelijke koers volgen, te bestraffen, als de eigen suikercultuur in Louisiana en Florida te beschermen. Aanvaarding van de wet, die het Huis van Afgevaardigden al gepas seerd is, betekent zo schrijven de bisschoppen de doodsteek voor de economische ontwikkeling van de Do minicaanse Republiek. De voorgestel de vermindering van zeven procent betekent een jaarlijkse schadepost van 'twintig miljoen dollar en een verdere bedreiging van de werkgele genheid. Er zijn in de Dominicaanse Repu bliek nu al een kwart miljoen werk lozen. ofwel twintig procent van de beroepsbevolking Inmiddels gaan stemmen op om de grote Amerikaan se suikerondernemingen op dit Cari bische eiland te nationaliseren. De se cretaris van de Dominicaanse bis schoppenconferentie, pater Luis Ale- man. heeft al verklaard, dat zo'n na tionalisatie een noodzakelijk ant woord is op de dreigende maatregelen van de Amerikaanse regering en op de groeiende economische en politieke macht van de Amerikaanse suiker concerns. NEW YORK (Reuter, UPI) Artsen vochten gisteravond voor het leven van Joseph Colombo, oprichter van de Italiaans-Amerikaanse Liga voor de Burgerrechten, die bij een aanslag op zijn leven zeer ernstig gewond werd. De moordaanslag vond gisteren plaats tijdens een bijeenkomst van de Liga in het New Yorkse Central Park. De schutter, de 25-jarige neger Jerome Johnson, werd door een onbe kende man doodgeschoten. De bijeen komst werd bijgewoond door duizen den Amerikanen van Italiaanse af komst. De liga werd door Colombo opgericht om druk uit te oefenen op degenen, die de Amerikanen van Ita liaanse afkomst een slechte naam be zorgen door hun contacten met de Mafia en het georganiseerde gang- sterdom. Maar ook de naam van Colombo is verscheidene malen genoemd in ver band met de activiteit van de georga niseerde onderwereld van New York. Op het tijdstip van de aanslag was Colombo vrij op een borgtocht van 90.000 gulden. Hij werd er van .be schuldigd met speelholen op Manhat tan en Long Island ongeveer achttien miljoen gulden per jaar te hebben verdiend. De bijeenkomst van de Italiaanse Amerikanen werd gisteravond on danks de aanslag voortgezet. Later kwam het tot gevechten tussen woe dende aanhangers van Colombo en negers. door Andrew Tarnowski Italië en liet Vatikaan opener, binnenkort onderhandelingen over herziening van liet Concor daat Van 1929. dat de positie van de rooms-katholieke kerk in Italië heeft bepaald sinds de dagen van de fascistische dicta tor Benito Mussolini. Het uit 45 artikelen bestaande Concor daat is onveranderd gebleven, sinds het op 11 februari 1929 werd getekend door Mussolini en kardinaal Enrico Gasparri, staatssecretaris van paus Pius XI. Van beide zijden wordt het nu ge deeltelijk als achterhaald beschouwd en niet meer in overeenstemming met de nieuwe kijk die de r.k. kerk np de wereld heeft, sinds Johannes XXIII paus werd. Voorzieningen, die 42 jaar geleden getroffen werden als een se rie compromissen tussen de vooroor logse kerk en de fascistische staat, houden het gevaar in van een ernstig Omstanders schoten te hulp toen Joseph Colombo ernstig gewond neerstortte even voor een bijeenkomst van de door hem opgerichte Italiaans-Amerikaanse Liga in New York. WASHINGTON, SAIGON (Reuter, UPI, AP) Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den heeft geweigerd akkoord te gaan met een door de Senaat aanvaarde verklaring, waarin wordt gevraagd om volledige te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Indo-China binnen negen maanden, als Noord-Viet- nam alle Amerikaanse krijgsge vangenen vrijlaat. De Senaat had goedkeuring van- verlenging van de dienstplichtwet met twee jaar afhankelijk gesteld van aanvaarding van de politieke verklaring, die het Huis nu heeft ver worpen. Komen Huis en Senaat niet tot een akkoord, dan treedt de wet in de nacht van woensdag op donderdag buiten werking. De uitslag van de stemming in het Huis was 219 tegen 176. De Senaat had de verklaring (die niet bindend is voor de president) met 57 tegen 42 stemmen aangenomen. Een commissie van leden van Huis en Senaat moet nu proberen de verschillende versies van de dienstplichtwet met elkaar in overeenstemming te brengen. luchtmacht nog enige tijd in Indo- China moet blijven en dat ook logis tieke hulp nodig blijft. De Amerikaanse troepensterkte in Vietnam is nu tot 241.700 man terug gebracht. Dit is het laagste cijfer sinds maart 1966 toen er 231.000 man waren. Op grond van het terugtrek kingsprogram van president Nixon moet de troepensterkte op 1 december tot 184.000 man zijn verminderd. Intussen hebben Zuidvietnamese infanteristen even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone de artillerie basis Fuller heroverd. De basis be hoort tot een keten, die de zone en de grens met Laos in het uiterste noor den van Zuid-Vietnam bewaakt. Vo rige week moest de basis worden prijsgegeven na een zwaar Noordviet- namees bombardement met mortie ren. Aanslag Hulp In Saigon heeft de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker ge zegd. dat Zuid-Vietnam voorlopig elk jaar nog twee miljard dollar nodig zal hebben aan militaire en economi sche hulp om stand te kunnen hou den tegen Noord-Vietnam. als de Amerikaanse troepen zijn vertrokken. Hij voegde er echter aan toe, dat de In Saigon is een studentenleider doodgeschoten. De dadtr wist te ont komen op een motorfiets. De student - werd neergeschoten in het gebouw van de rechtskundige faculteit in het hart van de stad. Politie-agenten in burger vuurden enkele schoten af op de wegvluchtende dader, maar misten blijkbaar. De regering in Saigon heeft op nieuw een visum geweigerd aan de algemene voorzitter van Amnesty In ternational, Sean MacBride. Deze is van plan, beide delen van Vietnam te bezoeken. Noord-Vietnam heeft wel toestemming verleend. Aanvankelijk had Zuid-Vietnam zelf om een onder zoek van Amnesty International ge vraagd naar de behandeling van Zuidvietnamese gevangenen in Noord-Vietnam. meningsverschil tussen het moderne Italië en het Vatikaan. Regeringsleiders klagen bijvoor beeld over artikel 36, dat godsdienst onderwijs voorschrijft op staatsscho len. door leerkrachten die de goed keuring van de kerk wegdragen. Veel Italianen hebben ook kritiek op arti kel 5 op grond waarvan de staat toe stemt dat priesters in de ban worden gedaan, die zich tegen hun bisschop pen keren en dat hun niet zal worden toegestaan een openbare functie te bekleden. Maar de meest explosieve bepaling staat in artikel 34, waarin kerkelijke huwelijken als wettig worden erkend en het recht om huwelijken te ont binden tot alleenrecht van de kerke lijke autoriteiten en het Vatikaan wordt gemaakt. Toen het parlement in december vorig jaar echtscheiding legaliseerde, beriep het Vatikaan z'.ch op het Concordaat om verzet aan te tekenen. Het is dit meningsverschil, dat tenslotte beide partijen aan de conferentietafel brengt, nadat jaren vergeefs herziening van het Concor daat werd verlangd. Invloed De meeste waarnemers menen, dat de staat het meest te winnen heeft bij de besprekingen. Zij zien deze als onderdeel vón de pogingen van de republiek om een eind te maken aan de kerkelijke invloed op staatszaken. Politici zijn van oordeel, dat het Va tikaan niet mag worden toegestaan, invloed op het parlement uit te oefe nen. door bijv. te verklaren dat het volgens het Concordaat en de consti tutie geen recht zou hebben, echt scheiding wettelijk* mogelijk te ma ken. De constitutie van 1948 waarborgt de principes van vrijheid en gelijk heid voor alle individuen en gods diensten. De regeringspartijen zijn dan ook van plan artikel 36 te veran deren, waarin staat dat Italië net on derricht in de christelijke leer he- schouwt als de grondslag en bekro ning van het openbaar onderwijs. De regeringsonderhandelaars willen het recht verzekerd zien, dat men zijn kinderen geen christelijk onderwijs moet laten geven. Ook willen zij een eind maken aan alle discriminatie, die de godsdienst als basis heeft, zo vertelde premier Emilio Colombo in april in het parlement. Dit kan leiden tot een felle discus sie over het Verdrag van Lateranen van 1929, dat op dezelfde dag werd getekend als het Concordaat in een „akkoordie" tussen kerk en staat. Het eerste artikel verklaart dat het rooms-katholicisme de enige gods dienst van de staat is. Ook leidde het verdrag tot stichting van de stadsmaat Vot'taan en ziin betrekkingen met Italië De positie, die het aan het rooms-katholicisme gaf. blijkt in striid te zijn met de verklaring in de constitutie van 1948, dat alle gods diensten gelijke rechten hebben Het Concordaat zelf bevestigde in direct de bevoorrechte positie van de r.k. kerk. In het eerste artikel staat namelijk, dat de rechten van deze kerk in overeenstemming zijn met artikel 1 van het Verdrag van I.ate- ranen. Genoemd artikel zal. naar men aanneemt, worden veranderd. Som mige waarnemers speculeren erop, dat de regering ook zal beslissen het Verdrag van Lateranen te herzien. Op het ogenblik voelt zij er echter .nog niet veel voor. een dergelijke in- griipende stap te doen. Minder belangrijke artikelen van het Concordaat, die waarschijnlijk verdwijnen, zijn artikel 11 (dat gods- DEN HAAG Vdnaf donder dag a.s. mag minister Luns CH achter zijn naam zetten. Hij verwisselt niet van partij maar wordt benoemd tot „hono rary of the order of the com panions of honour55. Dit is een van de hoogste Britse onder scheidingen en geeft de drager het recht CH achter zijn of haar naam te plaatsen. Koningin Elizabeth van Engeland zal de onderscheiding donderdag aan minister Luns uitreiken. De heer Luns mag zich dan lid weten van een uitgelezen gezelschap. Tot nu toe is de on derscheiding namelijk nog maar aan drie niet-Engelsen verleend. Vanavond vertrekt de heer Luns al met zijn echtgenote naar Engeland. Hij zal de mi nistersbijeenkomst van de Westeuropese Unie bijwonen en afscheid nemen van zijn Britse ambtgenoot sir Alec Douglas- Home. De minister, die per 1 oktober zijn nieuwe functie van secreta ris-generaal van de Navo aan vaardt, was gisteren aan het Plein in Den Haag al bezig zijn paperassen op te ruimen en per soonlijke geschenken bij elkaar te zoeken. Hing imer ie do is sl dienstige hoogtijdagen tot na ppE feestdagen maakt), artikel 42 (i kenning door de staat garander§ kerkelijke titels) en artikel 8 (i 'VOe speciale behandeling garandeej lies geestelijken, die van misdadet jjoei den beschuldigd). Deze en enk r dere worden door beide partii schouwd als „dode takken", d voudig weggenomen kunnen xde als daar behoefte aan bestaat, rijk: Intussen is het Vatikaan zo v trok het bepaalde artikelen wil herhtinj zoals een verbod voor afvallige loitat ters om in overheidsdienst te ƒ30 Het Concordaat zou daarmee n Vloe overeenstemming met de leer gden moderne kerk worden gebraciverli Vatikaan zou ook zichzelf en half liaanse r.k. kerk willen vrij;n oj van de politieke beperkingei opb door Mussolini werden opgeleg tot wel de Italiaanse republiek nojhet r haar bevoegdheden gebruik he oen. maakt. milj Verdwijnen zal waarschijnli pbre artikel 43, dat de leken-orgi Katholieke Aktie en leden vai gieuze orden verbiedt aan I liaanse politiek deel te neme^ tQ. schaffing van dit artikel zou d j sni van de kerk in de politiek vrij He hoewel anti-kerkelijke zegslied weren, dat al enorme invloed^— uitgeoefend via de preekstoel, parochies en op de scholen. - Winst 1|! Of Een grote winst voor de ket bij onderhandelingen over haai positie het nieuwe respect zijn zijde der leken in Italië. Ho< bereid is te gaan is nog niet di Waarnemers verwachten ta misschien wel langdurige ond delingen over zaken als echtsc) en onderwijs, als de bespre over enkele weken beginnen. |n de Inmiddels hebben tegenstipubi van de Italiaanse echtscheidi^en r een beslissende stap genomen aanbieden van een petitie Hooggerechtshof voor beroej Er staan bijna anderhalf handtekeningen onder (een hi joen was al voldoende). In defrlijk wordt om een referendum on de wet gevraagd. De voorstandergeput van riskeren met hun optredfelje, Italië midden vollgend jaar iminsi referendum wordt gehouden n de deeld wordt in een kerkelijk fake 1 anti-kerkelijk kamp ïanda De ve Eerste rt van Het zal het eerste referend Italië zijn sinds de monarchie achtif 1946 bij volksraadpleging wer<Me Zl schaft en koning Umberto II P mo1 lingschap naar Portugal ging. ïd'.da standers van het referendum, nu een „tegen-referendum" oïj[ier»? ren om het Concordaat met helar d' kaan buiten werking te steller beschuldigen het Vatikaan^ schending van het Concordai zich te mengen in de campag: het referendum. Het grote handtekeningen zou aantonen, kerk heeft geholpen ze te ven en dat het Vatikaan een diploi actie tegen de autonomie van liaanse staat heeft gevoerd. Volgens recente opiniei hebben de tegenstanders van scheidingswet een goede kans overwinning, als een refei wordt gehouden. Niet minder procent zou tegen de wet zijn, cent voor en ongeveer 8 proct nog niet weten, voor of tegen len stemmen. Winnen de teg ders van de wet, dan won streep gehaald door wat in vijl lijke en rumoerige jaren is om de wet door het parlei krijgen. Andrew Tarnowski is conf dent van het Amerikaanse reau United Press InternatioPen' Rome. jkthei Een halve citroen^ in dit flesje ids ii lei ji |vaak ils rr is n laaro 1 !men luw, met :aties :hter WASHINGTON (UPI) Met ge heime boodschappen van president Nixon voor tien staatshoofden op zak. is de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew gisteren naar de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel vertrok ken. Hij zal daar onder meer de kwestie van de terugtrekking van de Zuidkoreaanse troepen uit Zuid-Viet nam bespreken. De meest ambitieuze internationale reis van Agnew zal hem verder nog brengen naar Singa pore, Koeweit, Saoedi-Arabië, Ethuo- pië, Kenya, Kongo, Spanje, Marokko 'en Portugal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6