Veel ongelukken, maar vakantiedrukte viel mee „FLAMENCO PURO" IN CONCERTGEBOUW TV-commentaar li 4 Nederlanders (6) gewond in Frankrijk Kurt Weill in Holland Festival een vergissing ftTANAVoBBl Epidemie v 'ii hersenontsteking in Mexico hïk 6 MAANDAG 28 JUNI, Gil Evans: belevenis „Kunst is voor de happy few", zei een goede kennis mij, wijzend '>p de Doelenzaal, waar 600 mensen zater dagavond jl. verspreid hadden plaats genomen om naar Gil Evans' orkest te luisteren. Snobisme of profetie, achteraf door feiten gewaarmerkt? Voor dit concert gold zeker het laat ste, want 13 musici en ca. 22 instru menten. in de hand gehouden door de hippe, hyperslanke, 59-jarige groot meester Evans, gaven een zo kalei- doscopisch overzicht van hedendaagse klankmogelijkheden, dat het ons nog lang zal heugen. Al heeft zijn muziek zeker nog her kenbare raakvlakken met de .Davis- periode, Evans bleek in ruime mate meegeëvolueerd te zijn met de ont wikkelingen welke gaande zijn in pop- en elektronische muziek. Wat dat laatste betreft: de 2 Hoog-Syn- thesizers, bediend door Don Preston en Philip Davis, zijn naadloos inge voegd in Evans' klankmagie, als visuele vergelijking moderne tele fooncentrales in een florerend klein bedrijf. Evans, vanachter zijn klavier, zette met zowel stralende als prikkelende akkoorden zoveel ritmische en melo dische krachten in beweging; in zo oneindig gevarieerde gradaties, dat' een weelde van geluid de zaal als een vloedgolf overspoelde. Het mocht fan ook een wonder heten, dat in het soms bijna symfonisch-dramatische geheel nog plaats was voor individua lisme. Maar ook dat maakte de geheel in zijn werk opgaande Evans waar: dat hij muziek schrijft en modelleert op mensen, op solisten die ermee ge- inspireerd worden tót verbluffende prestaties. Met name trompettist Johnny Co- les. trombonist Knepper, tenorist Bil ly Harper. maar vooral baritonist'tu- baist Howard Johnson, die uit het logge, laatstgenoemde instrument on gelofelijke dingen toverde. Uiteraard waren er problemen, overigens van louter akoustische aard, die na de pauze dankzij een betere mikrofoon- opstelling bleken te zijn overwonnen. Toen excelleerde ook Trevor Koehler op sopraansax, evenals de tuba pen geliefd Evans-middel om muziek te Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De eerste massale uittocht van vakantie gangers heeft de verkeerspolitie het afgelopen weekeinde voor minder problemen gesteld dan was verwacht, ondanks het feit, dat hij samenviel met de terug keer van het TT-legioen uit Assen. Alleen zaterdagmiddag ontstonden hier en daar files, waarvan de langste (20 km.) werd genoteerd tussen Bo degraven en de Galecopperbrug op de weg van Den Haag-Arnhem. Onge lukken ded enzich echter wèl voor. Bij Belleroche in het Franse depar tement Saöne et Loire werden zater dagochtend het echtpaar F Hulst uit Gronsveld en vier kinderen gewond toen hun auto bij een ongeluk be trokken raakte en enkele malen over de kop sloeg. Het vijfde kind uit het gezin bleef ongedeerd. Vier gewonden en één dode, de 16-jarige L. M. Ch. Wassen uit Vlo drop, waren vrijdagavond te betreu ren bij een ongeluk op de Bergerweg in Vlodorp. Een busje met negen le den van de Vlodropse jeugdbeweging raakte door onbekende oorzaak uit de bocht en vloog tegen een boom maken. Tot de uitgevoerde stukken behoorden o.m La Nevada. Gersh win's „Gone", Love in the Open, en Billy Harper's „Thoroughbred". Het was een uniek konsert, waar aan de wegblijvers veel hebben ge mist. AMSTERDAM Paco Pena, Barrilito, Margarita en Faiquillo de Cordoba hebben zaterdag avond met hun Flamenco Puro de overvolle kleine zaal van het Concertgebouw klappend, jui chend. stampend, half wild gekre gen. Het zat er bij de flamenco enthousiasten (aficionados) al dadelijk in. Het eerste nummer warmde al op tot bravogeroep. Toch begon hel een voudig, met handgeklap en een zigeu ner die zijn leed uitzong. De gitaar kwam er ritmisch en stemmig bij. De dansers namen de stemming over en voerden spanning en tempo op tot aan een plotseling bravourslot. Zo ging het voor de pauze telkens, lied na lied met dans en gitaarbegelei ding. Flamenco is volkskunst, beperkt tot de zigeuners (flamencos) in Anda- lusië, als elke volkskunst ook beperkt in de muziek en de bewegingen. De rijkdom aan variaties moet ko men van de stemmingen, de „duende" (net zoiets als soul) van de artisten en de persoonlijke' techniek of virtuosi teit. waarmee zij die uiten Flamenco is groot (grande) als het diep (jondo) is. En jondo is voor een arm. onder drukt volk gewoonlijk ook diep treu rig. Paco Pena zei ons dan ook, in het Engels, dat de pure flamenco, die zij brachten, vooral uit die diepe, ver scheurde, fatalistische gevoelens van zijn volk zou (moeten) komen. Barri lito is een goede, vervoerde, heftige zanger, maar zijn timbre, nogal lichte stem, en zijn blijmoedigheid beletten hem om heel „jondo" te zijn en te blijven. Margarita is mooi, hooghartig, vu rig. verlokkend en waardig afwij zend. als zij danst. Faiquillo, trots als een haan. komt langzaam en statig telkens tot een bezeten en meesle pend ritmisch geroffel van de voeten izapateado). Zang, dans. handgeklap, het knippen met de vingers en de. hier bescheiden, castagnetten, werken zo'n uur lang, telkens weer knap uit gekiend opzwepend, naar een geest driftige ontlading. En Paco Pena be geleidt. Maar na de pauze laat hij gelukkig horen, dat de gitaar in de flamenco ook zelfstandig is geworden, en dat die „duende" geheel uitgespeeld kan worden op de zes snaren, met een boeiende afwisseling van aanslagen, rasgueados, klankkleuren, harmonieën en ritmen. Paco Pena is een heel muzikale speler en componist tegelijk, met een fabelachtige techniek van de soepele, krachtige vingers. Zijn soli werden het beste van de avond. En die werd door het succes, hoe langer hoe lichter, van „chico" (klein, licht) tot aan het gewoon vermakelijke, hier populaire, toe. Waarin de danser grapjes ging maken, de zanger ging dansen, en de danseres ging zingen. Tot vreugde van ons allen, want wat weten wij hier tenslotte nou nog van wat er heel diep in de flamencos van Andalusië omgaat? Dat gemak kelijke. vrolijke, opwindende gaat er veel vlotter in. Zodat er nog een leu ke, en leukere en allerleukste toegift moest komen. Voor een hele avond Flamenco Puro moeten wij vermoe delijk toch in Andalusië zijn, bij zi geuners, die nog geen langspeelplaten maakten, en daardoor nog niet de Europese concertzalenpodia afgaan om te brengen wat ze hier graag ho ren en zien. De 26-jarige mevrouw Weyers- Hendriks uit Beuningen en haar één jaar oude dochtertje werden vrijdag avond in Nijmegen gedood toen hun auto werd aangereden door een ande re auto. De 19-jarige bestuurder van die auto. die volgens de politie met hoge snelheid door rood licht was ge reden, vluchtte, maar werd later ge pakt. Twee kinderen uit het gezin Boes- sen uit Amstelveen werden zaterdag morgen op de weg Eindhoven-Vught ter hoogte van Best gedood toen de heer Boessen bij een inhaalmanoeu vre de macht over het stuur verloor en tegen een lichtmast reed. Zijn echtgenote werd licht, een derde kind zwaar gewond. Op de kruising Flevoweg-Garde- renseweg in Ermelo kwam zaterdag middag de 67-jarige G. Tollig uit Rotterdam om het leven toen de be stuurster van de auto, waarin hij zat Van onze muziekmedewerker DEN HAAG Een kostbare ver gissing in het Holland Festival wordt Kurt Weill. Zonder zijn driestuivers opera zou deze schrijver van Broad way musicals allang vergeten zijn. En het is dan ook een raadsel waarom men hem met twee van zijn werken in dit festival moest presenteren. Niet omdat het publiek hierop zat te wachten, het Haagse congresgebouw telde honderden lege stoelen. Kurt Weill, zoon van een voorzan ger, was tussen 1926 en 1932 een ge vierd componist, die in een jaar tijd tweeduizend opvoeringen van zijn Drie Stuivers opera beleefde. Na 1933 werd hij om politieke redenen .ver guisd en na de oorlog bleek een mu zikaal eerherstel niet mogelijk. Om welke redenen het Holland Festival meende te moeten trachten Weill nu naar het eerste plan te brengen als de herontdekking van een miskende meester zal wel nooit duidelijk wor den Overduidelijk heeft deze presen tatie echter aangetoond, dat de mu ziek van Kurt Weill passé is, een voorbije tijd. De opera Royal Palais werd ge- braoht als een oratorium met opera elementen. Enkele solisten in smo king, en andere in shirt en de hoofd rolspeelster, die tegen het eind het podium verlaat om zich te gaan ver drinken. En dat alles braaf met de muziekpartijen in de hand! Deze opera is pas 45 jaar oud, doch is zo belegen, zo uit de tijd en melo dies zo simpel en goedkoop, dat Gershwin daarbij afsteekt als een le vensgroot genie. De solisten gaven al evenmin reden tot juichen. Hanneke van Bork, Lieuwe Visser, Meinerd Kraak, zoon van Keesteren, Werner Götz, Floris Rommerts en Maria Boender geloofden niet ,in deze zaak, begrijpelijk overigens. Was de tijdsduur van dit werk nog overkomelijk. Der Silbersee werd met negentig minuten een schier eindeloze aangelegenheid. Weill teert in dit werk uit 1933 op de successen van zijn Drie Stuivers Opera en dat is kwalijk Het zingen uit de partij was werkelijk ridicuul, omdat het sceni sche element hierin een groot aandeel had. De gesproken monologen en dia logen zijn veel te lang en ook in dit werk kon Weill compositorisch nau welijks aan de middelmaat van een zwakke operette. De motiefjes worden vele malen herhaald en de orchestratie moet het hebben van enige effecten, die na tien minuten echter geen effect meer hebben. Jammer van alle inspanningen door dirigent Gary Bertini; aan zijn plei dooi heeft deze mislukking niet gele- sen. Mevrouw Weill die optreedt on der haar meisjesnaam Lotte Lenya was als vertelster vrijwel niet te ver staan. Werner Götz toonde zich een bekwaam zanger en acteur, qua spel overtrof Wolfgang Schwarz echter al le medewerkenden. John van Reste ren in dubbelrol was goed op dreef hetgeen geenszins gezegd kan worden van Marv Lindsey. Het residentieor kest en het Rotterdams conservato rium koor spanden zich in, een over tuigender zaak waard. TELEVISIE' Nederland I 16 25 NOS Tour de France 18.45 <K) Pip en Zip STER 18.50 (K) Reclame NOS 18.55 (K> Journaal STER 19.00 (K) Recla me NCRV 19.05 <K) De Flaxton Boys. TV-serle voor de Jeugd 19.30 De Amateurs. TV-film STER 19.55 (K) Reclame NOS 20.00 (K) Journaal STER 20.15 (K) Reclame NCRV 20.21 Hier en Nu 20 45 (K) Popgroep Ek- septlon 21.15 (Ki Lady on the RoOks, speelfilm 22 25 Ander Nieuws NOS 22.35-22.40 (K) Journaal. Nederland II NOS 18.45 (K) Pip en Zip STER 18.50 (Ki Reclame NOS 18.55 (K) Journaal STER 19.00 (Ki Reclame NOS 19.05 Holland Festival Magazine VARA 19.30 <K) Coronation Street. TV- feullleton STER 19 55 (K> Re clame NOS 20.00 (K) Journaal STER 20.15 (K> Reclame VARA 20.20 (K) Met de Muziek mee: muzikaal amusementsprogram ma 21.20 Watermerk, documen taire 21.45 (Ki De Bankschroef, gefilmd TV-spel 22.40-22 45 (K) Journaal. GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP 18-20 uur. I. Manuel de Falla: 1 No- ches en los Jardlnes de Esna- a: 2. Dansen uit El Sombrero de tres Plcos. II. Heitor Villa Lobos. Choros nr 6. III. Ma nuel Ponce: Concierto del Sur. IV. Joaquin Rodrigo: Fantasia para un Gentllhombre. ;nz. Aansluitend Utrechts Symfonle-orke* zangsollstcn; Bond 2 Naam: 22.20 Praat wat mlndei een plaatje: lichte grammo- foonmuziek 8 oo Nieuws. 8 11 Zonder Radiojournaal 8 20 (S) Dag met een wat meerJ NOs" 3 0 <8 30-8.33 De groenteman). 8.50 wat meen nus ju ,,r>c- o nn iiH- Nleuws 22.40 Mededellngei AVRO 22 45 Radiojournaal NOS 22.55 (S) NOS-Jazz in Aktle 23 SS-24 00 Nieuw: Morgenwijding NOS: 9.00 Uit gebreide reportage. 9.35 Water standen 9 40 Muziek uit de 402 BELGI-Nederlands 15.45-16 45 Ronde van Frank rijk 18.55 K i Fabeltjeskrant 19.00 (K) Poly in Venetië. Jeugdfeuilleton 19.25 (K) De toverbal, tekenfilmserie voor Hilversum I 402 m. NCRV (18.30-18.41 Nieuws). E.O. 19.00 Gewijde muziek 19.25 Reformatie en reveil lezing 1935 Muzikaal intermezzo 19.40 Geloven vandaag. lezing NCRV: 20.00 (S) Tenor en p:a- no 21 05 Berlljns Symfonie Or kest met koor en solisten 21.35 De kerk vandaag, documentai re 21.55 (S) Jazz-Tlme 22.20 Avondoverdenking 22.30 Nieuws 22.40 Literama over boeken, schrijvers en toneel 23.00 (S) Planorecital 23.30 (Si NOS Voordracht en muziek 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO 18.00 Nieuws 18.11 Ra diojournaal 18.30 (S) The Ed win Hawkins Singers 19.10 (Si Lichte orkestmuziek (gr.i NOS 19 20 Nabeschouwing Ronde van Frankrijk en verslag mjhuvn Ja" Middeleeuwen en Renaissance (opn.1 AVRO 10 00 Voor de kleuters 1010 Arbeidsvitami nen (gri. (11 00-11 02 Nieuws) 1130 Voor de vrouw. <11.55 Beursberichten). 12.30 Voor de landbouw AVRO: 12.40 Knip perlicht: verkeersmagazine 13 00 Nieuws. 13 11 Radiojour naal NOS: 13 30 Toespraak t.g v de verjaardag van Z K H Prins Bernhard door Dr. I.J M Beel. 13.35 Spiegel van België: Muziek en nieuws. 14 05 Jazz uit het historisch ar- 4.30 (S) Promenade-or kest en solist 15 00 Van Ta-Ta tot talc taal: het leven in dc taal AVRO: 1510 Muzlekmld- dag waarin om: 15 10 (S) Nleu- grammofoonplaten met htlng 16 00 Nieuws; 16.03 (S) Oude gewijde muziek: 16 25 - ie 50 (S) 17 07 (S) I Konlnk- Militaire Kapel 17.55 Mededelingen. HILVERSUM de jeugd <3i 19.38 Weerbericht Wimbledon 1971 19.30 Nieuws HILVERSUM NCRV: 7 00 Nieuws. 7 11 Het levende woord. 7 16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke mu- ziek (gr). (7.25 Horen en zien; chief 7 30 Nieuws; 7.32-7 50 Hier cn nu) 8.00 Nieuws. 8.11 (S) Te Deum Laudamus (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de huis vrouw (9 00-9 10 Gymnastiek r voor de hulsvrouw) 9.40 Lich- toelichting 16 00 Nieuws: te grammofoonmuziek 10 00 <s> oude gewijdejf'" Btjbelse verkenningen 10 15 Kerkorgelconcert: (Si Operafragmenten van Harmonie-orkest: Wagner (gr) 11 00 Nieuws. 11 03 Kinderkoor. 17.30 (S) Operamuziek (gri 11.15 lijice Voor de zieken. 11.55 Medede- lingen. KRO: 12 00 (s> Van RHH. twaalf tot twee. <12.22 Wij van nos: 9 oo Gelukw, het land: 12 26 Mededelingen verjaardag van Z.K.H t.b.v. land- en tuinbouw; 12 30 Nieuws; 12 41 Actualiteiten; 13 00-13.05 Raden maar 14.00 (S) interlokaal: muzikaal mid dagmagazine. (16 00-16.02 Nieuws) 17.0" lichting KRO 17.10 Voor kleuters 17.15 Hall: Jeugdpro gramma de 19.42 Mededelingen 19.45 Nieuws 20 15 Sport 20.35 Neu traal terTein. tv-spel 22.06 R.V.U. 19.35 Drieluik schouwen NOS 20.15 (S) Holland Festival Magazine met reportages. Prins Bernhard Aansl Wilhelmus. VARA: 9 03 Plaatjes voor de pep to 00 Nieuws. 10.03 ek- spres. platenprogramma. 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallende Overheidsvoor- vrolijke gevarieerde visite. (12 00 Nieuws )3 oo Nieuws. 13 03 De Eddy Becker Show (14 00 en 15 00 Nieuws.) 15.30-18 00 Mix. platenprogram ma. (16.00 en 17 00 Nieuws BELGIE-Nederlands ;ymnastiek 7 20 (S) Dag met 15.45-16.45 ronde van Frankrijk. (zijn echtgenote), geen voorrang ver lende. De bestuurster en een andere inzittende werden zwaar gewond. Op een overweg in Hengelo is za terdagmiddag de 51-jarige H. J. Mi- chorius uit Enschede om het leven gekomen toen zijn trekker met aan hanger door een trein werd ge grepen In het Noordbrabantse Rijswijk is zaterdagmiddag de 12-jarige Jan Kroon uit Apeldoorn op zijn fiets door een auto aangereden en gedood. In Den Haag is zaterdagavond de 50-jarige A. J. Radstake uit die stad overleden nadat hij in de Van Mus- schenbroèkstraat met zijn bromfiets in aanrijding met een andere brom fietser was gekomen, Toen hij uit een auto stapte werd in Soest de 51-jarige kok C. S. Shih aangereden; hij overleed in een zie kenhuis in Utrecht. De auto die hem raakte werd bestuurd door de 24-ja- rige Amerikaanse militair S. F. Deze verklaarde onder invloed van alkohol te zijn geweest. Eveneens onder invloed verkeerde de bestuurder van een auto die zater dagavond dwars op de provinciale weg Schagen-Verlaat stond. De 49-ja- rige heer W. Bloemendaal uit Hoorn reed er tegenop en overleed gisteren aan de daarbij opgelopen kwetsuren. Bij een inhaalmanoeuvre op de weg Utrecht-Den Haag onder Waddinx- veen kwam de beroepsmilitair J. O. C. Kalau (45) uit Rilland Bath tegen een boom terecht. Hij overleed op weg naar een ziekenhuis. Zijn echtgenote (52), zijn dochter (17) en een even oud vriendinnetje werden gewond. TAMPICO (AFP) In de Mexi caanse havenstad Tampico zijn de afgelopen dagen drieëntwintig kin deren aan hersenontsteking overle den. Vijftig kinderen zijn in een zie kenhuis opgenomen. De ziekte is ont staan onder de talrijke paarden in de streek, die thans ingeënt worden. Volgens de plaatselijke gezondheids dienst is de ziekte overgebracht op de kinderen door een vlieg. Vanavond te horen HILVERSUM I EO en NCRV 19 00 uur Gewijde muziek 19.25 uur Reformatie en reveil, belstudie 20.00 uur Liederencyclus van Schu bert: tenor en piano 21.05 uur Berlijns Symfonie Orkest 21.55 uur Jazz-time 22.40 uur Literama 23.00 uur Pianorecital HILVERSUM II NOS 19.20 uur Nabeschouwing Ronde van Frankrijk 19.35 uur (RVU) Drieluik schouwen 20.15 uur Holland Festival 1971 22.55 uur (NOS) Jazz in aktie Godfried Bomans heeft alles in zich om een soort Nederlandse Malcolm, Mnggeridge te worden door de sfeer die hij weet te scheppen en de open hartigheid waartoe hij zijn gespreks partner weet te prikkelen. In zijn gesprek met professor Kuiters bleek echter ook zijn zwakte: een zekere oppervlakkigheid en een gebrek aan inlevingsvermogen in zijn partner, als deze uit zo'n totaal ander nest komt als hijzelf. Daardoor is hij nog niet de biechtvader waartoe Muggeridge zich heeft ontwikkeld. Hoewel hij in zijn inleiding de ge neralisatie van volken en bevolkings groepen hekelde, kwam hij er wat betreft de gereformeerden zelf ook helemaal niet van los. Dat werd dui delijk door zijn ontroerde verwording aan het slot, dat er toch ook loten als Kuitert uit dat voor hem bizarre mi lieu kunnen voortkomen Dat zette een beetje de toon voor het hele ge sprek. Veel minder dan Van Kilsdonk kreeg prof. Kuitert gelegenheid om over het hart van zijn vak te spre ken: hij had de volle ruimte moeten krijgen toen hij op het punt stond te gaan uiteenzetten wat voor hem de ontdekkingen zijn geweest in de Bij bel waarmee vergeleken de vraag naar de historiciteit van Adam en Eva onbeduidend wordt. Waarschijnlijk gecharmeerd van Bomans liet prof. Kuitert zich dat ook te gemakkelijk aanleunen. Wie op de fronsende vraag van Bomans „Houdt i. wel rekening met het incasserings vermogen van de mensen?" welwil lend antwoordt: „Jazeker," die roept natuurlijk onmiddellijk de vraag op: wat houdt u dan allemaal nog voor me achter? Terwijl Kuitert nu juist in moeilijkheden zit omdat hij dat niet doet! Nogmaals: Bomans vragen waren teveel die van een ontdekkingsreizi ger aan een inboorling, die door een gedegen onderwijs ietwat van zijn stam is vervreemd. Dat neemt niet weg dat het boeiende televisie ople verde. En de gedachten die Kuitert ontwikkelde over geloof, lijden, ster ven, leergezag, oecumene, vrijheid en eigen verantwoordelijkheid op het gebied van seks en drugs waren het waard om in wijder kring dan zijn vele lezers te worden gehoord. H.B. Een weekeinde vol kunst en cul tuur heeft zo zijn nadelen. Op de za terdagavond rustte het stempel van Gré Brouwensteijn; op de zondag avond dat van de Erasmusprijs. De NOS luidde de uitreiking van die prijs in met filmfragmenten over vroegere uitreikingen. Daardoor werd de nadruk wel erg sterk gelegd op erkende kunstenaars met een belang rijk oeuvre achter zich. Het voorlezen van het ene juryrapport na het ande re. versterkte nog extra het beeld van de gevestigde en met prijzen geëerde kunst. Gelukkig vernamen we tevens dat het geld voor die prijzen uit de voetbaltoto komt. In de laatste aflevering van de CVK-IKOR serie „Wat je zegt dat ben je zelf" werden de kinderen voor zeei moeilijke opgaven geplaatst. In de film gingen drie kinderen op zoek naar het kwaad en zij vonden Aart Staartjes met horens op het hoofd. In een gefingeerde journaaluitzending werd toen vlug-vlug een paar verkla ringen afgelegd. We denken dan ook dat het niet is gelukt de essentie van wat het programma wilde zeggen, in beeld te krijgen. Het resultaat was nu wel, dat zeker driekwart van het programma over bijzaken ging. C.J.L. Igor von Percha 186 H kt. 11 Met de blik van de onbekende man in zijn rug stapte Alexanqonn Berckheim in een van de overvolle coupe's vlak achter de locomotilzeni wrong zich tussen de reizigers door en bleef bij het tegenoverlkner gende portier staan. tart Meteen daarna zag hij zijn achtervolger. Gezet, onopvallend, een versleten pet op zijn hoofd, beklom L dc treden terwijl hij de coupe inkeek als een reiziger die naar W plaatsje zoekt. Zijn onverschillige blik trof Dr. Berckheim, gle verder, keerde nog een keer terug. Vervolgens bromde hij iets onvi staanbaars voor zich uit, sprong weer naar beneden en verdwq Alexander Berckheim wist echter: Hij staat buiten terwijl hij voor het vertrek van de trein misschien nog een keer komt kijken i er zich van te overtuigen dat ik werkelijk vertrek. Dat risico moest hij nemenhij mocht geen minuut meer verliezen! Dr. Berckheim sprong aan de andere kant van het perron de trt uit, kroop onder de buffers van een goederentrein op het naastge =2 gen spoor door, maakte een omtrekkende beweging om een pi alleenstaande wagons heen, wrong zich tussen de duwende en J waaierige menigte heen die een juist binnengelopen trein wilde 1 Jj stormen en liep naar een zijuitgang. Toen hij op straat kwam, keek hij naar de stationsklok en ze zijn eigen horloge daarmee gelijk: zestien uur negen. Tot elf i had hij iets minder dan zeven uur de tijd. Dat moest voldoende 2 om Steklow en Vera te vinden en met Vera bij dc Alexander-News^ kathedraal te komen. En wat moest hij doen als Vera niet in de woning van Stekl«R|be was? Als Steklow niet wist waar zij zich bevond, of het hem niet wilj verraden? Wat te doen als de Tsjeka al in zijn woning was? En Vera's kind. Wat was er met haar kind gebeurd? foto die Pronsky hem had laten zien had zij er smal, slank en c haar boerenklercn breekbaar teer uitgezien. Waar zou dus 1 gebleven zijn? Deze vragen beroerden echter slechts oppervlakkig zijn bewif-* zijn, terwijl hij op de tram wachtte. In de berekening die hij behulp van overste Pronsky had gemaakt waren te veel onbeken! faktoren. Hij moest handelen, zich stap voor stap door de doolS van onzekerheid tasten, tot hij de oplossing vond en de antwoor<fe== vanzelf werden gegeven. Zestien uur zeventien. Knarsend en ratelend boog dc tram de straat in. Dr. Berckh^ beklom het platform en keek om zich heen. De gezette man met de pet was nergens te zien. "Waarheen?" vroeg de conducteur. Hij was oud, nors en zwe«JJJ in zijn' dikke uniform. "Nikitskyboulevard", zei Alexander Berckheim. Q Dc korte herfstdag liep ten einde. De avondschemering legde i over de grote stad. Vanuit de Moskwa trokken vochtige nevelsluf door dc straten en stegen. Een ijzige Noordooster van dc bo1 van de Wolga en van de Noordrussische hoogvlakte bracht van sneeuw met zich meeeen voorbode 'van de naderende win van de sombere vorstdagen die nooit helemaal licht en lange naclj die nooit helemaal donker werden. Vlak voor de Nikitskypoort stapte Alexander Berckheim uiJ ging te voet verder. Het huis dat hij zocht lag aan de overkant dc straat. wilj ■d? Op en ondaij 5 haar kii ILH fÊS\ T 90 „Wat wil die Verho len hier dan peinsde Da vid N. Olliewoed. Koes tert hij soms achterdocht „Ik wou da'k het wist, baas," zei Platvink"-Jantje. „Maar gistere sting hij ook al op het smalle geitepaad je te koekeloere. Toen heb- be we nog- geprebeerd hem een rotsblok op ze kop te late valle. As we hem ge raakt hadde, dan was-ie verpletterd geweest „Dat zou een tragisch on geval zijn geweest," zei Da vid huichelachtig. „Dus gisteren liep hij hier In de buurt te neuzen en van daag vloog hij over onze schuilplaats heen „Zo is het precies, baas vervolgde Jantje: „Hij zat in een vliegtuigie van de V.R.P. Ik kon de letters duidelijk op de vleugels zien staan." „De Vliegende Rijks politie knarsetandde David spinnijdig. „Dat kon gevaarlijk worden, mannen Ik geloof, dat we er goed aan deden, als we het levenslicht van de smid met behulp van dit dingetje hier uitblazen hoe tragisch ook David N. Olliewoed haalde een gevaarlijke stengun te voorschijn en duwde die in de handen van Jantje en Sjarl. „Hiermee gaan jullie in hinderlaag liggen," zei hij met een snijdende stem. „En als die Verholen dan nog eens langskomt, dan druk je even op de trekker. Rat-tat-tat-tat, zegt de stengun, en Verholen zal zijn wijsneus nergens meer insteken. Begeef je dus onmiddellijk if weg, die van het vliegveld naar de ranch van Andy Malone loopt. DaaL r de'kerel langskomen, als hij naar huisgaat Jantje en Sjarl bPnf zich onmiddellijk op weg en trokken met een grote boog rond het dorpjt town heen. „Hier motte we weeze, Sjarl," fluisterde Jantje. „Van hieruitP het staasjon en de overweg duidelijk zien. Hier mot de smid langskom: V hij naar de reens van Andy de Stinkerd teruggaat." „Als wij hem ziFv1 skiet wij hem snel de lamp van leven uit Hahaha grijnsde Franse Sjir FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6