COMPUTERSTUDIE: WERELD IS OP WEG NAAR RAMP Dit in minder schade! jaar Nacht van Assen" „India weigert visa aan „pottenkijkers" Club van Rome clrciagt resultaten uit Arts K. Bos teleurgesteld terug Het weer in Europa Bengalen bezwijkt onder vluchtelingen Uw probleem is het onze.... Beiaardprijs voor Dirk Donker vy Terschelling wil toei liever geen naturisteI Gevangenisstraf geëist tegen 9 Russische joden Sanitair o NederlandsT campings beneden p( MAANDAG 28 J UN Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De mensheid stevent bekneld in de drie hoek bevolkingsgroei-voedsel- probleem-milieuvervuilingvrij onherroepelijk op een ramp van ongekende afmetingen aan. Deze uitkomst van de eerste poging, al die problemen in een com puter te stoppen en te kijken wat daar op lange termijn uit komt, meldde het Britse zondagsblad The Observer gisteren op zijn voorpagina. De studie werd uitgevoerd aan een van de beste Amerikaanse universi teiten, het Massachusetts Institute of Technology, op instigatie van een in ternationale groep van vooraanstaan de geleerden en industriëlen die wordt aangeduid als de „Club van Rome". Leden van deze groep zouden de afgelopen twee maanden de alar merende uitkomsten van de studie aan verscheidene politici en rege ringsleiders in Oost en West hebben voorgelegd. Dit maakte een geweldige indruk, verklaarde projectleider pro fessor Dennis Meadow tegenover The Observer. Nieuwe problemen De computerstudie, waar een inter nationaal team in Massachusetts het afgelopen jaar aan heeft zitten wer ken, wees uit dat elke voor de hand liggende politiek om honger en/of milieuvervuiling te bestrijden, alleen maar leidt tot nieuwe en nog ernsti ger problemen. Het aanpakken van die nieuwe problemen zou tot een n-og grotere crisis leiden. Bevolkingsgroei en industrialisatie benaderen op het ogenblik de grenzen van het mogelijke, aldus de studie groep. en het is niet onwaarschijnlijk dat de gemiddelde levensstandaard op dit moment niet alleen hoger is Ook ANWB tegen aantasting van landgoed DEN HAAG De ANWB is het met de werkgroep Amelisweerd eens dat de recreatieve betekenis van het landgoed Nieuw Amelisweerd door de geprojecteerde doorsnijding door rijksweg 27 (Utrecht-Arnhem) in zeer sterke mate zal worden aangetast De ANWB heeft dit in een brief aan mi nister Bakker van verkeer en water staat gezegd. Daar dit gebied bovendien nog ge legen is in de onmiddellijke nabijheid van een grote bevolkingscentra, zal deze aantasting zich in versterkte ma te doen gevoelen, aldus de ANWB. De toeristenbond heeft er met klem bij de minister op aangedrongen het door de werkgroep gesuggereerde alternatieve tracé indien enigszins mogelijk, te aanvaarden. dan ooit tevoren, maar ook hoger dan hij ooit zal zijn. De industrialisatie verstoort het wereldevenwicht meer dan de bevol kingsgroei. en de ontwikkelde landen zullen of klem komen te zitten door het opraken van natuurlijke hulp bronnen of door internationale con flicten over de verdeling ervan en over milieuvervuiling. Overleven De ontwikkelingslanden zijn beter in staat om de komende crisistoestan den te overleven, voor zover zij niet te hard aan de opbouw van hun in dustrie werken (wat ze momenteel wèl proberen). Deze toekomstverwachtingen zijn doorgerekend tot het jaar 2100. Wil de wereld de dan dreigende rampen vermijden, dan zou op korte termijn de levensstandaard aanzienlijk moe ten worden teruggeschroefd, aldus prof. Jay W. Forrester, die de uit komsten heeft beschreven in het pas uitgekomen boek .World Dynamics". Wij moeten nu de groei onderdruk ken, schrijft Forrester, om onoverko- menlijke druk in de toekomst te ont komen. Getekend door de ontberingen komt deze bejaarde Oostpakistaanse vluchteling in India aan. Zijn hele bezit draagt hij op zijn hoofd. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Teleurgesteld over de beslissing van de Indiase regering om het complete medi sche team, dat Terre des Hom mes had samengesteld, niet in West-Bengalen toe te laten, is de Haagse arts K. Bos gistermiddag op Schiphol uit Calcutta terug gekeerd. De regering van India had de visa geweigerd omdat er in het land meer Lijkje van vijfjarig kind aangespoeld RILLAND BATH Zaterdagmor gen spoelde bij Rilland-Bath het lijk je aan van de 5-jarige Bianca Brug man. Het meisje voer vorige week mee op het schip van haar vader, het Nederlandse motorschip „Marito". groot 589 ton. dat onderweg was van Hansweert naar België. Tijdens het spelen moet het meisje overboord ge raakt zijn. De ouders van het kind, die momenteel in Gent vertoeven, zijn op de hoogte gebracht. weer max. min. neer- temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen l-onden Luxemburg Madrid Majorca München Nice Parijs Rome Wenen ZQrlch regen geh. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. regen onbew. onbew. geh bew w. bew geh. bew. onbew. onbew geh. bew. dan genoeg artsen aanwezig zouden zijn. Volgens dokter Bos is dit maar ten dele waar. „In heel veel gevallen hebben deze artsen niet het niveau van de Europese medici en bovendien werken de meesten in de grote steden en is het verschrikkelijk moeilijk hen te mobiliseren voor de talloze vluch telingenkampen. Juist in die kampen bestaat wel degelijk een groot gebrek aan artsen". Volgens dokter Bos moet de oor zaak van de weigering dan ook meer worden gezocht in de vrees van de regering voor teveel buitenlandse pottenkijkers. „Er heersen in West- Bengalen tussen de autochtone bevol king en de ongeveer zes miljoen vluchtelingen uiteraard spanningen en men wil daarin zo weinig mogelijk buitenlanders betrekken". Zijn collega-arts H Scheer uit Hoogwoude. met wie dokter Bos naar India was gereisd om de overkomst van het Terre des Hommes-team te regelen, heeft wel een visum gekre gen en werkt nu in het Salt Lake City-kamp bij Calcutta, waar ruim 200.000 vluchtelingen uit Oost-Paki- stan worden verzorgd. Volgens dokter Bos blijft de stroom van vluchtelingen aanhouden. In de afgelopen week kwamen er alleen al bij de grenspost Bongaon op één dag 50000 Westbengalen binnen. Volgens dagbladen, die in Calcutta verschij nen, spreken die vluchtelingen nog steeds van massa-moord, die in Oost- Pakistan door de militairen zou wor den bedreven. Van een cholera-epidemie is, zegt dokter Bos. thans geen sprake meer. „De ziekte eiste nog wel veel slacht offers, maar in deze streken wordt cholera als een onvermijdelijk kwaad gezien, dat ook zonder vluchtelingen zijn tol eist". Volgens hem blijft het gevaar van een nieuwe epidemie ech ter wel latent heersen. Twee sportvliegers uit Noordzee gered DEN HAAG Twee Nederlandse sportvliegers hebben gisteren twaalf minuten op de Noordzee bij Dene marken gedobberd nadat hun Cessna wegens motorstoring een geslaagde noodlanding had gemaakt. Piloot B. .1. J. Rottink (47) uit Ambt Delden en zijn plaatsgenoot H. Nijland werden snel opgepikt door een Duitse heli kopter en ongedeerd naar een zieken huis op het eiland Sylt gebracht. Het vliegtuigje was samen met twee andere onderweg van Zweden naar Nederland, waar de heer Rot tink de vijfde prijs had gewonnen in een vliegtuigrally ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de stad Gothenburg. Doordat de andere vliegtuigen de noodlanding zagen, kon er bijzonder snel alarm worden geslagen. De heren Rottink en Nijland waren boven op hun drijvende vliegtuig geklommen om hun redding af te wachten. CALCUTTA (Reuter, AP) De uit tien partijen samengestelde regering van de Indiase staat West-Bengalen zal vandaag aftreden om de weg vrij te maken voor een nieuwe periode van rechtstreeks bestuur door de cen trale regering in Nieuw Delhi. Dit is gisteren besloten op een bijeenkomst van het Westbengaal9e kabinet. De premier van West-Bengalen, Moecherdji, zei gisteren dat zijn re gering is bezweken onder de toevloed van meer dan vijf miljoen vluchtelin gen uit Oost-Pakistan en de steeds slechter wordende situatie wat be treft recht en orde. De coalitie beschikte maar over een kleine meerderheid tegenover de sa menwerkende linkse oppositie, die J wordt beheerst door de communisti sche partij. Binnen een periode van drie jaar zal het de derde keer zij n dat West-Bengalen onder recht streeks bestuur komt van de centrale regering. Premier Jahja Khan van Pakistan zal vandaag om 1 uur onge tijd een rede houden voor de Pakistaanse ra dio en televisie. Daarin zal hij nieuwe plannen bekend maken voor de te rugkeer naar een burgerlijk bestuur in Pakistan. Brieven die nlei zijn voorzien van naam en adres knnnen niet In -ichandellne worden genomen. Ge- leimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per irlef dient een gulden aan nostze- i el» re worden Ingesloten De beste oplossing die de computer op lange termijn ziet is het ongeveer gelijk houden van de kwaliteit van het bestaan (een grootheid die wordt bepaald door de materiële levensstan daard, de overbevolking, het beschik bare voedsel en de milieuvervuiling) bij een tot staan komen van de be volkingsgroei. Maatregelen Concrete maatregelen om rampen te vermijden zijn binnen deze oplos sing: terugbrengen van het tempo waarin natuurlijke hulpbronnen (olie kolen, metalen) worden gebruikt tot één vierde van het huidige niveau; halveren van de milieuvervuiling; vermindering van de investeringen met 40 procent; vermindering van de geboortecijfers met één derde: ver mindering van de voedselproductie met één vijfde. Vooral dat laatste' lijkt een draconi sche maatregel. Honger is altijd de meest doeltreffende rem op bevol kingsgroei en economische groei ge weest, licht de studiegroep toe, en die rem is onmisbaar. Deze conclusies zijn in tienduizend exemplaren toegezonden aan gezag hebbende politici in de hele wereld, aldus The Observer. Nu hebben computers natuurlijk alleen maar gelijk wanneer je er eerst de juiste theorie in stopt, ?n over het in Massachusetts gebruikte model zal zeker uitgebreide discussie komen Maar de mensen die het ont wikkeld hebben geloven er in. Vol gens prof. Meadows zijn er sinds het begin van het project veel verbete ringen en verfijningen in het systeem aangebracht, maar zowel de omvang van de voorspelde ramp als de nood maatregelen om die te vermijden, werden daar nauwelijks door beïn vloed. (Van een verslaggever- HILVERSUM Het zit ze de laatste jaren niet mee: het Hilver- sumse Beiaard-concours valt telkens op een regendag geklemd tussen twee dagen met zonneschijn. Het jammere ervan is, dat, het park bij de Raad huisvijver dan nagenoeg verlaten is; 's middags bij het concert en 's a- onds bij de improvisatie. Zelfs de lin den bloeiden zaterdag niet en hielden hun zoete zomergeur achter. De middaguitvoeringen, resp. van Jan v.d. Zwart, Piet de Smedt, Piet Broerse, Noël Reynders en Dirk Don ker brachten aangenaam klinkende, goed gecomponeerde en goed en pret tig gespeelde beiaardcompostities van gerenommeerde componisten als Staf Nees, Jef van Hoof, Piet v.d. Broek, Leen 't Hart, Mathias v.d. Gheyn. Waarnaar het toch goed luisteren is en er waren ook volksliedjes bij die het carillonspel zo levendig kunnen maken, als het weer maar geen spel breker is! De improvisatie-wedstrijd was minder succesvol; de beiaardier moet wel degelijk over improvisatie-talsnt en niet minder improvisatie-kunde beschikken, en dat ontbrak hier voor een goed deel. Dat brachten alleen Piet Broerse (Vlissingen) en Dirk Donker (Sneek) op. Deze laatste, die volgens jury-voorzitter Ch. Pousseele ..met kop en schouders boven de an deren uitstak", won daarmee voor de derde maal de wisselprijs, de fraaie door Emmy van Leersum vervaardig de plastiek, die nu zijn eigendom werd. Piet Broerse kreeg de Improvi- satieprijs van het Holland Festival, een plastiek van de Amsterdamse edelsmid Dumbar. Na afloop van de wedstrijd werden deze prijzen aan de winnaars uitge reikt resp. door de wethouder van kunstzaken, mej. P. J. Feitsma,en drs. P. J. Mulder namens het Holland Festival Ten slotte ontving elke deel nemende beiaardier naast zijn diplo ma een klein tafelklokje met inscrip tie, afkomstig uit de gieterij Eysbouts te Asten, die indertijd het Raadhuis- carillon had vervaardigd. Vraag: Hoeveel A.O.W. heb ik als gehuwde ontvangen over 1970, en hoeveel ontving een alleenstaande. Antwoord: U hebt aan uitkering Algemene ouderdomswet over 1970 ƒ5965,17 ontvangen. Hierbij kwam in januari 1971 een suppletie van 15,59. Een alleenstaande ontving in 1970 ƒ4202,45 en in 1971 ƒ11 supple tie. Vraag: Op de somovinyl wandbe- kleding in de gang is gekrast met een ballpoint. Hoe kan dit zonder beschadiging en verkleuring verwij derd worden? Antwoord: Somovinyl is- een pro- dukt op vinyl-basis. Is het een pro- dukt als skai, dan is het niet zo moeilijk, want dat is een stevige on derlaag, \vaar de ballpointstrepen (viltstift zijn de moeilijkste vlekken) met inktgummi, ook wel met vim of met alcohol of met spiritus wegge werkt kunnen worden. Is het echter een geweven stof, die tegen de wand is gespannen, geniet of geplakt, dan is het heel wat lasti ger. Met een sopje van gewone gele zeep lukt het misschien wel, maar ka ris op kringen heeft u er zeker Mj. Gebruik liever stijf Omo-schuim zonder water. Borstel de vlek er ste vig in en zuig later als alles droog is, met de stofzuiger weg In elk geval veel succes. Vraag: Er bestaat (van jaren geleden) een Kerstverhaal over een schoenmaker Martin, die „Je zus gezien heeft". In welke bun del komt dat voor? Antwoord: Het staat op blad zijde 279 van het boek „Kerst sproken" verzorgd door N. Base- nau-Goemans, uitgegeven door H. J. W. Becht, Amsterdam. Deze Weense ooievaar verzorgde nog dezer dagen haar jongen mettuigf pijl dwars door de horst. De Weense dierenarts Adalbert Mikulics |nwe] jouw afgebeeld) trok zich het lot van de vogel aan en verwijderde operatf Afrj pijl, die hier voor de poten van het dier ligt. Links de assistent ibrie rms :n. D iet zi Vijf gewonden, 54 «rrestafies Van onze correspondent ASSEN Vierenvijftig arres taties, vijf overigens licht gewonden (van wie twee poli tiemannen), veel glasschade aan een gebouw aan de Varkensmarkt en weinig schade elders in de stad. Dat is het resultaat van het lustrum der TT-rellen in Assen, Kamervragen over niertransplantatie team in Utrecht (Van een verslaggever) DEN HAAG De D'66 Tweede- Kamerleden Terlouw en Dijkstra hebben minister Veringa (weten schappen) en statssecretaris Kruisin- ga (volksgezondheid) gevraagd of de financiële voorwaarden voor chirur gen in Nederlandse ziekenhuizen dus danig uiteenlopen, dat dit kan leiden tot stopzetten van de werkzaamheden van een met grote verantwoordelijk heid belast medisch team. De Kamerleden doelen op het drei gende vertrek van één en wellicht beide chirurgen van het niertrans plantatieteam van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht omdat deze „aantrekkelijke aanbiedingen" van elders zouden hebben gekregen. De bewindslieden wordt in dit ver band gevraagd om een overzicht van de inkomens van de chirurgen in met gemeenschapsgelden gesubsidieerde ziekenhuizen. De heren Terlouw en Dijkstra willen verder weten hoe lang het zal duren voor het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht weer over een operationeel niertransplan tatieteam kan beschikken. die eerst om 1 uur vrijdagnacht begonnen. De politie was tot ruim vijf uur zaterdagmorgen in actie. Deze trad harder op dan in vorige jaren. Hard optreden is in de vier jaar ervaring nodig gebleken. Waar schijnlijk daardoor is de schade be perkt. Dit jaar behoefde de feestver lichting het niet te ontgelden. Ver- keerszuilen bleven op hun plaats en de winkeliers behoefden niet hun etalages met houten bescherming dicht te spijkeren, behalve de zeven die het reeds de dag tevoren hadden gedaan. Wel moest de eigenaar van café ..Du Passage'5 op de hoek van Ge dempte Singel en de Nieuwe Huizen maatregelen nemen. Want zoals elk jaar begonnen de? rellen daar. Om 01.12 uur werd een tegel uit de straat gehaald en ogenblikkelijk waren de mobiele eenheden der politie aanwe zig. Die van Nijmegen. 's-Hertogen- bosch en Dordrecht versterkten de talrijke rijkspolitiemannen, die in rkt kinfc en.te eldfF11 :n v ho de ,te v. lisd groepjes van twee aanvankelijk 1 tig door de stad patrouilleerden. *- Van toen al aari werden- <r. auto's en politie te paard voortdJ opgetreden. Er werd aanstond^ de gummistok geslagen, als mflPV; bevelen der politie negeerde.®® kwam er traangas aan te pas. De vernielers kregen weinig' behalve op de Varkensmarkt een grote feesttent voor dekkii zorgen. Een groot winkel- eni toorgebouw moest het ontgeldt bleef bijna geen ruit heel. Volgens burgemeester man die 's morgens om drie ui persconferentie gaf, was het danks dit jaar veel rustiger g»., Er was veel minder spanning, er" nc ren ook veel minder mensen stad. De bevolking van Assen geving houdt nu een dag eerdi feest, dat was duidelijk merl Voorts gingen veel goedwillend bezoekers dit jaar rechtstreek! het TT-circuit, om daar te de races rustig af te wachtel burgemeester had veel lof vo« optreden van de politie. lem ■gel! 'erlc MOSKOU (AP, Reuter, UPI) Tegen negen Joden, die terecht staan in de Sow jet-stad Kisjin- jow, zijn gevangenisstraffen van één tot vijf jaar geëist. Het pro ces, dat vorige week maandag is begonnen, zal deze week eindi gen. De verwachting is dat de verdachten conform de eisen ge vonnist zullen worden. Het officiële Russische persbureau TASS heeft meegedeeld dat de negen Joden beschuldigd worden van: het voorbereiden van de kaping van een passagiersvliegtuig; het stelen en ver bergen van een kopieermachine; het vervaardigen en verspreiden van ma teriaal, dat ten doel heeft het sociale en politieke systeem van de Sowjet- Unie te ondermijnen. TASS berichtte dat de officier van justitie het als bewezen beschouwt dat deze groep in contact stond "met sommige leiders van zionistische organisaties in Is raël". De zwaarste straffen, vijf jaar, werden geëist tegen Anatoli Goldfeld en Dawid Tsernoglaz. Drie jaar werd gerequireerd tegen Hillel Sjoer en Aleksandr Galperin, twee en een half jaar tegen Harry Kisjner, twee jaar tegen Ar kadi Wolosjin, Semjon Lewit en Lazar Trachtenboerg, één jaar te gen Dawid Rabinowitsj. TASS zei dat de zwaarste eisen gevallen waren te gen Goldfeld en Tsernoglaz, omdat zij beschouwd werden als de organisato ren en leiders van "de Leningradse misdadigersgroep" en geholpen had den een dergelijke groep op te rich ten in Kisjinjow, de hoofdstad van de Sowjetrepubliek Moldavië. Wolosjin, Galperin en Rabinowitsj zouden "oprecht berouw" helAen ge toond. In verband met de vliegtuig- kaap-affaire in Leningrad hebben tot nog toe 34 Sow jet-Joden terecht ge staan. Van een onzer verslaggevers TERSCHELLING Toch maar liever geen ongeklede dag:- recreatie op onze stranden, stel len B. en W. van Terschelling aan de raad voor. Dit naar aan leiding van een verzoek van de Nederlandse federatie van natu ristenverenigingen om een stuk strand daarvoor ter beschikking te stellen. B. en W. motiveren: wij hebben be grip voor de wensen van de federatie. Naturisten zoèken zelf geen besloten heid, maar worden daartoe gedwon gen. omdat er een taboe op het in het openbaar naakt baden rust. Maar die beslotenheid is juist een reden waar om niet op het verzoek kan worden ingegaan. Immers het strand moet voor ieder toegankelijk blijven als wan del- en rustplaats, terwijl ook vol doende ruimte moet overblijven voor openbaar verkeer. Ten slotte zou ook het noodzakelijke vervoer van perso nen en materiaal ten behoeve van de overheid en het reddingwezen in ernstige mate worden belemmerd. De heer B. Evenhuis, Utrecht, be stuurslid van de Nederlandse en eer ste vice-voorzitter van de internatio nale federatie van naturistenvereni gingen gaf als commentaar: het is duidelijk dat het gemeentebestuur een stok heeft gevonden om de hond te slaan en dat het zich nog liever wat hypocritisch op wil stellen, ken nelijk omdat het zelf met het taboe moeite heeft. Persoonlijk had ik dit voorstel niet verwacht. De burgemeester van Ter schelling heeft na overleg met ons contact opgenomen met Noordduitse gemeenten, die hun stranden al vele jaren ter beschikking van naturisten stellen. Alle problemen die hier wor den genoemd blijken namelijk in fei te helemaal geen problemen te zijn. Daar, waar de stranden geheel vrij of voor het grootste deel vrij voor I risten zijn, blijkt men alleen positieve ervaringen te hebben. Dat bewijzen ervaringen in li| als Denemarken, Duitsland, rijk, Joegoslavië, die wel tol zijn. Onze organisatie, aldus de| Evenhuis, kan in Nederland waar ovër een aantal terreind schikken maar het is nergens I cieel, het wordt oogluikend staan. Ter wille van een officiële i ning hebben wij een viertal vJ ken lopen: in Callandsoog, op in Schoorl en op Terschelling. lent kc ftgel DEN HAAG De Nederlf campings lopen volgens de Kamerleden Schaefer (PvdA) wat sanitaire voorzien! betreft achter bij vele andere 1 Om hierin verbetering te bri hebben zij staatssecretaris Van (Econ. zaken) voorgesteld sameri de toeristenorganisaties de moa heid te onderzoeken om de N( landse campings in kwaliteitski in te delen. Volgens de beide Kamerleder op deze wijze bevorderd wordel prijsverschillen in deze branche! eenkomen met kwalitatieve vert len, omdat de beheerders van] pings aangespoord zouden w- hun bedrijven van zo goed mogt sanitaire voorzieningen te vool

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4