Ds. A. J. Hoorn: gemeente als werkmodel voor samenleving SNELLER RECHT VOOR POLITIEKE GEVANGENE Vrijstelling docenten Theologische School GESPREKKEN OVER CRISIS IN DE KERK - DOOR TON VAN DER HAMMEN Nederlandse penning BOEKENHOEK in de klaagmuur Een woord voor vandaag alles goed eni wel BEROEPÏNGSWERK Addie de Jong verdiende meer toehoorders Investeringen Medefinanciering PuzzelhoeK ie Voorzitter werkgeversverbond: Verdere democratisering onderneming niet nodig In Driebergen is aan het begin van dit jaar op de algemene kerkvergadering van de hervormde kerk, de AKV, een groepje mensen aan het woord gekomen, die nadrukkelijk wilden door dringen tot datgene wat zij als de kern van de huidige crisis in de kerken zien: het manco aan geestelijk leven, aan spiritualiteit in de gemeente. Moeten we dat niet hervinden om van daaruit tot echte vernieuwing te komen?, was hun vraag. Met een aantal van hen hebben wij daarover een nader gesprek gehad, omdat het de moeite waard leek hen verder te laten praten en dat ter overweging door te geven. Het eerst komt ds. A. J. Hoorn uit Rotterdam aan het woord. Daar heeft hij wel een beetje recht op, want tenslotte was hij de mentor en presentator van deze misschien wel veel te weinig op waarde geschatte, in elk geval onvoldoende onder de aandacht gekomen bijdrage. ROTTERDAM Je kunt natuurlijk heel lang praten over en sleutelen aan andere structuren in de kerk. Die zijn hard en hard nodig. Maar dan zal er ook water door die hopelijk betere kanalen moeten stromen: geloof, gemeenschap, geestelijk leven. Deze constatering bracht op de al gemene kerkvergadering (AKV), de voorlopig afgesloten Dekeninspraak in de hervormde kerk, een aantal mensen tot elkaar. Samen wilden zij daar met zoiets als een geloofsappèl uitdrukking aan geven. Eigenlijk zo maar midden in die AKV. nogal eens een babylonische spraakverwarring, zoals men zich zal herinneren, kwamen ze achter elkaar heel kort aan het woord. Maar lang genoeg om „alles" te zeggen. Ze had den elkaar ontmoet en herkend in „vrije uren". Na heel wat gedachten- wisseling, vaak ongemerkt tot diep in de nacht, waren ze tot hun initiatief gekomen. Gewoon een aantal mensen, die een dwarsdoorsnee van mentaliteiten en modaliteiten vertegenwoordigden. Al leen echter wèl bevangen door een zelfde verlangen naar léven. Ze wer den ingeleid door ds. A. J. Hoorn, Rotterdam. Zijn arbeidsveld is tegen woordig het Laurens(city) pastoraat. Bij velen is hij misschien meer be kend als tv-dagsluiter volgens een andere formule. APPEL Terug naar die onverwachte bij drage, dit spiritueel appèl. Die maak te indruk. Dat op zijn minst. Anders was de indrukwekkende, misschien ook wel wat verlegen, stilte aan het slot, die op applaus(!) uitliep, niet te verklaren. Herkenning. Dus toch. En ja, waar om zou je dan, nadat al stotterend over de kerp van geloven was ge sproken, niet eens, om die herkenning te onderstrepen, de handen op elkaar en van daaruit straks hopelijk ook veel meer inéén slaan? Ds. Hoorn brengt het voor hem toch wel uitermate belangrijke ge beuren als volgt onder woorden: het ging door je heen, dat je met alle verschillen over de hele breedte el kaar vond in de andere, derde (verti- kale) dimensie. Een dimensie, die mits in je hele mens-zijn doorleefd en beleefd, nergens anders toe kan leiden dan tot een radicalisering van de Christus-gemeenschap. Met andere woorden: er vanuit de spiritualiteit in de samenleving „aan gaan staan". Van burenhulp tot Vietnamproblema- tiek. Wat hield dit appèl in? Samen gevat dit we geven drie kenmer- kende uitspraken: HERKENBAAR De gemeente van Christus moet in al haar gestalten weer voor de we reld herkenbaar worden. Daarvoor is geestelijke vernieuwing nodig. Niet als een onberekenbaar mogelijk in grijpen van God. Maar als een aan bod en gebod, dat er in Christus voor ieder ligt. Ga je de vraag naar God omzeilen (dat hadden de initiatiefne mers op de AKV geconstateerd - red.) dan riskeer je het zonder effect blij ven van al je structuurwijzigingen. Maar ook nog, dat groepen en indivi duele leden van de kerk in het gang bare kerkelijke leven gefrustreerd blijven. En voorts dat velen daaruit geruisloos blijven verdwijnen. Het doorsneekarakter van veel ge meentelijk leven en de daarbij beho- Prof. dr. L. de Smet e.a„ België en Luxemburg, J. J. Romen en Zonen. Roer mond 6,90). Afgezien van lectuur over toeristi sche aantrekkelijkheden van België en Luxemburg komt er over onze buur landen niet veel op de Nederlandse boekenmarkt. Reeds daarom is dit deeltje van de serie „Panorama van de wereld" ons welkom. Behalve prof de Smet werkten dr H. Keeris en drs. W. Vlassenbroeck er aan mede. Het beperkt zich in hoofd zaak tot sociaal-geografische en so ciaal-economische bijzonderheden en biedt op dit gebied zeer veel nauw- keurig-verwerkte gegevens. Natuur lijk komt ook de Vlaams-Waalse tweespalt ter sprake, zij het dat ook deze strikt op haar sociaal-geografi sche gevolgen wordt belicht. Feitelijk valt er van een scheiding tussen Vlaanderen en Wallonië (be halve op straat-naambordjes) nauwe lijks iets waar te nemen. Desondanks is deze min of meer kunstmatige twee-deling zo wezenlijk dat ze op velerlei gebied doorwerkt Als voor beeld wordt het vijfiarenp'an voor de auto-snelwegen genoemd. Beide landsdelen moeten aan hun trekken komen zodat het programma niet al tijd volgens ob;ect:ef-economische criteria kan worden uitgevberd. Bij de oplossing van bevo'kinesvraag- stukken speelt de gespletenheid van het Be'gische volk uiteraard een nog grotere rol. Daarbij komt dat de Brusselse ag glomeratie een machts-concentratie vormt we'ke al evenzeer een enkel voudige benaderinz van nationale problemen bemoei'iikt. Het boekje zou aan leesbaarheid gewonnen heb ben wanneer het aan de overvloed van cijfermatige gegevens een beeld van de Belgische rmnsen. met hun culturele, godsdienstige en politieke hebbelijkheden, binnen het zezichts- veld had kunnen brengen. Maar dat mocht van deze schrijvers wellicht niet worden gevraagd. G.J.B. rende zondagse eredienst is zo, dat wie kerkelijk, maatschappelijk, per soonlijk werkelijk geëngageerd leeft, zowel qua exegese als lofzegging, mystiek, gemeenschap, doorlichting van samenlevingsvragen en adequate actie, permanent teleurgesteld wordt. Daarom willen we in alle toonaarden waarin wij van elkaar verschillen, maar waarin wij elkaar ook herken nen en erkennen éénzelfde verlan gen naar diepgang en radicalisering uitspreken. De gemeenschap van Christus mo gen we in de gemeente ervaren als gave en opgave. Denk aan spirituele aspecten als de vraag naar een per soonlijke Godservaring, de meditatie, de inspiratie door de Geest. Niet lou ter theologisch, maar als werkelijk heid van God-met-ons. Laat er meer ruimte zijn en komen voor Zijn Geest. Het gaat om bekering, opwek king, overgave aan God. Maak je dit uitgangspunt weer concreet dan zul je ontdekken hoe ook de gewone man, die er vaak geen gat meer in ziet, weer iets van het Koninkrijk zal gaan zien. Met zoveel woorden was dat het appèl op de AKV. Maar nu is natuur lijk de vraag: hoe werk je dit in de heilloze en teleurstellende tegenstel lingen, zowel binnen als buiten de kerk (de samenlewing) uit? Waarbij vooral gedacht moet worden aan de gemeente, dus: hoe je dit plaatselijk doet. Ds. Hoorn meent, dat het volgende van belang is. We dienen de gemeen schap met Christus als éérste gestalte van ons leven te hervinden en van daaruit een hartstocht voor de we reld. Gedachtig aan „Alzo lief heeft God de wereld gehad". BELEVEN Jc werkt dat uit, door te zeggen: wie is voor de Heer? Wie wil in deze tijd zijn geloven in God beleven? Wie willen het christen-zijn beleven als kern en zin van hun bestaan? Wie willen dat doorpraten in de samenle ving, bijvoorbeeld bij de Unilever, de Shell, Philips, met volksvertegen woordigers? Wil je echt dat God on der alle omstandigheden aan bod komt omdat Hij overal mee te maken heeft? En dan volgt een typische Hoorniaanse illustratie: van doop tot douche, van tafel de Heren tot tafel en bed' Vervolgens dat je zegt: aan de nood in de samenleving, v.an micro tot ma cro, kunnen we als gemeente wat doen door te proberen, uitgaande van het evangelie, model van Gods bedoe ling met de hele mensenwereld te zijn. Zeg gerust: werkmodel, bij onze volJedifp betrokkenheid op de samen leving in al haar gestalten. Ideaalty- pering van het korte-zijn in de visie Hoorn: een gemeente met alle hecht heid van het gemeenschaps en com- muneautaire leven, de. luxe van de V JERUZALEM Een gouden pen ning met de inscriptie „Solidariteit Nederland-Israël mei 1967" door een Nederlander naar Israël gezonden, zal op diens verzoek in een spleet in de klaagmuur van Jeruzalem worden gelegd. Dr. Yona Malachi, een functionaris van het Israëlische ministerie van re ligieuze zaken, maakte gisteren be kend dat de waardevolle penning vergezeld ging van een verzoek om hem in de klaagmuur te deponeren 'als een smeekbede aan de Almachti ge om de solidariteit tussen Neder land en Israël te stimuleren'. De penning en het verzoek zijn af komstig van ir. H. A. Robbé Gros kamp uit Utrecht. Eeuwenlang heb ben joden op stukjes papier geschre ven gebeden en geloften in spleten in de beroemde klaagmuur gedeponeerd. Doelend op een mogelijke inbreuk op het achtste gebod zei dr. Malachi dat men wel een lange ladder nodig zal hebben om de kostbare munt op een veilige plaats op te bergen. Het woordje „want" komt in Psalm 86 wel acht maal voor. Het I psalm van vertrouwen, van geloof. En waarom gelooft David in I ring? Hij begint iedere uitleg met het woordje „want". „Neig uw I Here, antwoord mij, want ik ben ellendig en arm. Tot wie komt God? Tot zondaren, tot mensen die moe zijn i strijden, tot mensen die falen. Dat verwachten wij niet. Wij denke zo vaak dat een mens zijn best moet doen om tot God te kunnen Hij moet iets kunnen bieden, ergens prat op kunnen gaan. Mt kunnen we alleen gaan tot de goden die wij onszelf geschapen h De God van de bijbel is anders. Hij wacht niet tot wij hem onze daden komen laten zien. Hij deelt geen eremedailles uit. aan de van de besten. Hij komt tot de mensen die in nood zijn, de mens geen weg meer weten, de eenzamen, de troostelozen, de hulpelozei zich tot die mensen rekent kan er zeker van zijn dat God Zich to neigt. Weiezen vandaag: Jesaja'4:2-6. Indonesische en Nederlandse kerken Ds. A. J. Hoorn viering, de gein (joodse uitdrukking voor het heerlijke) van de genade, de gezelligheid en de hartelijke liefde. Als voorbeeld staat ds Hoorn c'e gemeente vim Efeze voor ogen, die dwars door de tegenstellingen naar ras, politiek, rijk-arm, heenging. Van daaruit dan meedenken over en mee doen aan een betere wereld. Te be ginnen bij de eigen leefwereld tot en met leefwerelden in andere landen en op andere continenten. Onder het motto: christenen aller landen ver enigt u (eigenlijk: ver-een-echt-u)! Dus: samen met alle heiligen in hun verscheidenheid. MOET NIET Bij dit alles een hartstochtelijk ge grepen zijn door het rijk dat komt, dat er in Christus al IS! Het is vol gens ds. Hoorn helemaal niet een kwestie van het moet, of het moet niet. Je bént immers vrijgemaakt en een geliefd kind van God? Je hèbt eeuwig leven. Pas vanuit het beamen en waarderen van die grote gaven Gods kun je zeggen: ik, de door Hem geheiligde, ik doe dat. Het is een ge geven zaak waaruit je mag leven: de volheid Gods. Vanuit die nartstocht voor het rl;k ontvang je de genade om de ander te beleven als behorend bij jezelf. Zoals je jezelf beleeft als behorend bij Christus. Vol openheid voor het an ders zijn van de ander ieder een tegenover van Christus, de Grieken een griek, de joden een jood. Generale synode Gereformeerde Gemeenten (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De docenten van de Theologische School van de Gereformeerde Gemeenten zul len zich in de toekomst eventueel volledig aan hun docentschap kunnen wijden. De generale sy node heeft het curatorium vol macht verleend om hen desge wenst voorditwerk vrij te stel len. Zij zullen dan emeritusrech ten krijgen. Het is nu nog zo dat de docenten tevens predikant zijn in een (als regel grote) gemeente. Gezien de uitbrei ding van het werk wordt deze combi natie te zwaar geacht. Aan de school die te Rotterdam gevestigd is, zijn drie docenten verbonden: ds. K. de Gier te Den Haag. drs. A. Vergunst te Rotterdam en ds. J. K. Weststrate te Meliskerke. De generale synode die om de drie jaar gehouden wordt, duurde twee dagen en stond evenals in 1968 onder leiding van drs. Vergunst. De vier particuliere synoden hadden elk vijf predikanten en vijf ouderlingen afge vaardigd. De synode werd gehouden in de Westerkerk aan de Catharijne- kade in Utrecht. Dit kerkgebouw is enkele jaren geleden overgenomen van de gereformeerde kerk In de oorlogsjaren hielden in hetzelfde ge bouw de gereformeerde kerken hun bekende generale synode, die aanlei ding werd tot de vrijmaking. Aan de deputatenrapporten die in bespreking kwamen ontlenen we dat de gereformeerde gemeenten naast hun werk in West-Irian en Nigeria nu ook zending gaan drijven in Swa ziland in samenwerking met de Ne derduitse Gereformeerde kerk van Zuid-Afrika. Het werk in Nigeria zal sterk wor den uitgebreid. Ook de noodzaak van zending in Israël kwam ter spra ke maar dienaangaande zullen voor eerst nog geen stappen worden on dernomen. Deputaten zijn overeengekomen met de christelijke gereformeerde zendingsdeputaten en het bestuur van de Gereformeerde Zendingsbond om tweemaal per jaar een gezamenlijke vergadering te houden. Dit beraad heeft de naam Gereformeerd Zen- dingsoverleg (GZO) gekregen. De plannen om in Dordrecht een internaat voor schipperskinderen te stichten beginnen vastere vormen te krijgen. In Randburg (Zuid-Afrika) is een emigrantengemeente geïnsti tueerd die regelmatig hulp van pre dikanten uit Nederland nodig heeft. Ds. de Gier werd definitief benoemd tot hoofdredacteur van het weekblad De Saambinder. Uitvoerig werd gesproken over de vorm van het doer, van schuldbelij denis. Het besluit van de synode van 1968 die naast de openbare schuldbe lijdenis in het midden der gemeente de mogelijkheid invoerde van schuld belijdenis voor de kerkeraad, gevolgd door afkondiging in de gemeente, werd gehandhaafd. Inzake de Statenvertaling werd be sloten tot de instelling van een depu- taatschap dat o.a. tot taak heeft ver warring op het gebied van de uitga ven te voorkomen. Daartoe zal con tact worden opgenomen met de gere formeerde bijbelstichting en de com missie statenvertaling van het Neder landse Bijbelgenootschap. Naakt op tv (13) Uit tal van reacties op de naakt- uitzending blijkt weer eens hoe primitief het denken van vele men sen nogaltijd is. Naakt is in de ogen van deze mensen zo ongeveer het smerigste dat te bedenken valt. En natuurlijk speelt de legende van het paradijs weer de rol van ware gebeurtenis. God zelf zat toen zo over die naaktheid in, dat Hij zich manifesteerde om de mens te leren hoe deze zich kleden moest. Zijn schepping was dus blijkbaar niet zo best gelukt, althans volgens die kinderlijke uitleg van het scheppingswonder. Maar als wij dit zo moeten gelo ven, waarom bekommerde God zich dan niet om de miljoenen joden toen zij naakt de gaska mers in werden gejaagd? En niet om de kinderen en volwassenen die veelal naakt krepeerden (om bij deze tijd te blijven) in Biafra, in Noord- en Zuid-Korea, in Noord en Zuid-Vietnam, in India en in Pakistan? Tussen haakjes: de goddelijke bezorgdheid over ons naakt-zijn heeft zich nog altijd niet uitge strekt tot tal van papoeastammen, tot Bosjesmannen, Pygmeeën en andere rassen. Maar misschien lig gen hun zedelijke normen wel ho ger dan van vele weelderig uitge doste of zich blootgevende blanken. Ten slotte: toegegeven dat deze naaktuitzending in een journaal onjuist was, maar als we ons op winden over het naakt, dan moeten we zelf wel zindelijk denken. Weel dezucht, genotzucht en de excessen daarvan, zijn geen trucje van ene „duivel", maar komen uit ons zelf voort. Pas als we dat gaan inzien, is er hoop, dat we er ook iets aan kunnen veranderen. En verbeteren. BREDA Joh. Schimmel NED. HERVORMDE KERK Benoemd: tot bijstand i.h. pastoraat te Bergharen-Horssen, kand. D. v.d. Plas te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: tot hulpprediker te Lan- geslag-Heino, J. L. Wïelenga, em. pred. te Hilversum, die deze oenoe- ming heeft aangenomen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Wildervank-Veendam, kand. G L. Born jr. te Apeldoorn. GEREF GEMEENTEN Beroepen: te Hoofddorp, kand. M. J. van Gelder te Zwijndrecht. Aangenomen: naar Bussum, drs R. Strijker te Utrecht-Oost. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.^rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. DRIEBERGEN Delegaties van de Indonesische en de Ne derlandse kerken hebben na een vergadering van twee dagen op het theologisch seminarie Hyde- park van de hervormde kerk in Driebergen gezamenlijk aange drongen op een snellere berech ting van de politieke gevangenen in Indonesië. Zij hebben daartoe aanbevolen om naast de gewone rechtbanken bijzon dere gerechtshoven bij de wet in te stellen. „Hierdoor zou dan ook wor den bereikt, dat binnen afzienbare tijd zij, ten aanzien van wie onvol doende rechtsgronden voor verdere gevangenhouding bestaan, kunnen worden vrijgelaten." De delegaties attenderen op de internationaal vast gelegde normen voor de behandeling van gevangenen en begroeten met in stemming de groeiende relaties tussen de Indonesische regering en het In ternationale Rode Kruis inzake de politieke gevangenen. „In het besef dat de reïntegratie van vrijgelatenen in de samenleving bijzondere problemen oproept, stellen zij zich ter beschikking om alles te doen wat in hun vermogen ligt ten einde deze reïntegratie zo soepel en zo vlot mogelijk te doen verlopen. Zij doen een beroep op de leden van alle kerkelijke gemeenschappen om zowel individueel als in groepsverband het hunne bij te dragen aan de oplossing van de moeilijkheden van de politie ke gevangenen en hun gezinnen", al dus een communiqué dat na afloop van de ontmoeting werd verstrekt. Het was de eerste ontmoeting tus sen delegaties van de Indonesische en de Nederlandse kerken waarin ande re problemen dan die van de zending aan de orde kwamen. De agenda ver meldde drie onderwerpen: de ontwik kelingssamenwerking, de politieke gevangenen en „de problemen van de in Nederland verblijvende en van de Molukken "afkomstige ex-KNIL-mili- tairen en hun nakomelingen". De de- ROTTERDAM Maar weinigen hadden zich zaterdagavond het ge noegen gegund om Addie de Jong, organist van de Goede Herderkerk te Schiebroek, het orgel van de Gerefor meerde Kerk in de Simonstraat te horen bespelen. Dat was jammer, want ook nu weer heeft hij met zijn intens muzikale, zeer temperament volle en op een hechte techniek steu nende orgelspel zijn toehoorders sterk geboeid. Dat was al dadelijk het geval in het „Preludium en fuga in D" van Dietrich Buxtehude met het klankrij ke eerste deel en de fuga vol afwisse ling. Vijf delen uit het „Gloria" van Frangois Couperin lieten horen, dat deze niet voor niets „de grote" als bijnaam heeft gekregen. Hoogtepun ten waren het prachtige, zangerige Benedictus, het juichende Domine Deus vol fanfares en het bijzonder levendige Amen. Een prachtig werk was ook de „So nate IV" van Charl Ph. E. Bach met het blijde begin-Allegro, het weemoe dige Adadio en het briljante slot-Al- legro. Daarna lieten drie koraalvoor- spelen uit Op.67 de grootheid van Max Reger horen: machtig de pedaal melodie in ..Wachet auf", fijn zingend „Straf mich nicht", opgewekt „Wa- rum sollt ich mich denn gramen" met de sterke afwisseling tussen de fortis simo tussenspelen en de pianissimo versregels. Een weinig voorkomende naam op de programma's van orgelconcerten is die van de Duitse organist-componist Joseph Renner Jr., wiens aan zijn Franse collega Alexandre Guilmant opgedragen „Preludium en fuga in g, op.29" wat lang en typisch zwaar Duits-romantisch was. maar getuigde van goed vakmanschap en vaak ook boeiend klonk, zoals de fortissimo brede maar toch levendige inzet van het eerste deel en het fijT zangerige gedeelte daarin. Dat Addie de Jong ook het impro viseren geheel meester is, liet hij tot aller genoegen overtuigend horen in een flonkerende improvisatie over het gezang „Ik wil U, o God. mijn dank betalen" met lichte staccato fluittonen in het begin en een grootse fuga als slot. legaties hebben besloten de aangeslo ten kerken aan te bevelen een specia le commissie in het leven te roepen om groepsreizen van in Nederland verblijvende Molukkers naar Indone sië mogelijk te maken. Een van de voorzitters van de In donesische raad_ van kerken, dr. P. D. Latuihamalio, 'zelf een Molukker, heeft zich voor deze ontmoeting in de problemen der Ambonnezen in Ne derland verdiept. Hij heeft vele ge sprekken gevoerd met Molukse jon geren en ouderen, onder meer in As sen, Culemborg en Leerdam, en hij vertelde op een persconferentie: „Bij alle gesprekken vroegen ze mij of er niet een mogelijkheid voor hen was om eens poolshoogte te gaan nemen in Indonesië. Ik heb er niet één ont moet, die dat niet gevraagd heeft." Dr. Latuihamalio vestigde de aan dacht op het belang van goede voor lichting over deze zaak, zodat er geen verkeerde verwachtingen worden ge wekt. De voorgestelde commissie, die uiteraard in samenwerking met de Molukse kerk zou moeten worden ingesteld, zou hier volgens hem nutti ge diensten kunnen verlenen. Hem was ook gebleken dat veel oudere Molukkers graag hun levensavond in Indonesië zouden doorbrengen. De delegaties zullen de Nederlandse re gering verzoeken om zodanige maat regelen te treffen dat de mogelijkheid gecreëerd wordt om AOW/AWW en pensioen-uitkeringen ook in Indone sië te doen geschieden. Wat betreft de ontwikkelingssa menwerking hebben de delegaties zich ook verdiept in de rol van de particuliere investeringen in Indone sië. Drs. Lo S. H. Ginting repre sentant van de bisschoppen in Indo nesië en voorzitter van de sociale fa culteit aan de r.k. universiteit te Dja karta noemde drie voorwaarden die door beide delegaties naar voren waren gebracht: bevordering van de werkgelegenheid in Indonesië, recht vaardige verdeling van de baten en de groei van een zelfstandig Indone sisch bedrijfsleven. Drs. Lo gaf als toelichting op deze voorwaarden' dat het buitenlands particulier initiatief zich vooral concentreert op de "ex- tractie"-sector (delfstoffen), die wei nig arbeidsintensief is. De Nederland se raad van kerken heeft de Indone siërs toegezegd bij regering en be drijfsleven te zullen aandringen het belang van een groeiende werkgele genheid in Indonesië te dienen. Wat betreft kerkelijke ontwikke lingsprojecten in Indonesië waren beide delegaties het erover eens, dat zulke projecten ten nutte van de hele samenleving moeten zijn en dus ook mede door Islamieten en andere niet christenen moeten kunnen worden bestuurd, en dat ze in de regerings programma's moeten passen. Een verandering waar de Indone siërs opnieuw op aandrongen (en waar op het ogenblik contact over is tussen de kerken en de regering) be treft de medefinancierings-projecten dat zijn zaken waarbij de re volgens een vastgestelde schaaip dragen toevoegt aan kerkelijk Imp gebrachte fondsen voor ontv«j lingswerk. Tot nu toe kan deze financiering alleen verkregen v^R voor kapitaalsinvesteringen schoolgebouwen en ziekenhuizeL— de inrichting ervan, maar geld niet voor opleidingsdoeleinden.- die manier krijgen we wel L j meer gebouwen maar niet de rtrlJ om er hun werk in te doen", zuchtte drs. Lo. De huidige miHE) nancieringsvoorwaarden zijn ichoi een belemmering van de nden: kelijke ontwikkeling in het mf'®e werk. waarbij meer de nadnej^1 mobiele teams en preventief i Ho komt te liggen. 'zer- In de bespreking is ook dej^er aan de orde geweest, die een iw Nederlanders aan de regering^33! geschreven en waarin zij bqgmc maken tegen het voorgenomen Q, m van koningin Juliana aan Inaljj* 1 Het Indonesische delegatielid, h, i' A. E. Nababan, verklaarde 3 ve „wat ons betreft is zij nog alti®^1' kom", maar weigerde verder w mentaar op deze zaak te geven, c Van de Nederlandse afvaagHHl maakte ook het Kamerlid Sneb Mommersteeg deel uit en de lijfercn adviseurs vermeldde onder nu Aai naam van minister Klompé. '-»ss€ 2 3 4 5 I J 7 8 9 10 11 r 12 13 14 15 H 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Kruiswoord-puzzel^ Horizontaal. 1. metselspecie, 4. puist)°f metalen haak,8. schaapkameel. 9. hoifebo klepper, 11. dwaas, 12. soort hertiet volksnaam van de kauw, 15. mythne-i guur. 16. Algemeen Kiesrecht (afk.^; plaats In Frankrijk. 19. rivier in Et land, 21. plaats in Drente, 23. denkbt n' 24. water in Limburg, 25. deel van hei!1133 26. noorse goden. Verticaal. 1. baan voor balspel, 2. misreer keling, 3. meisjesnaam, 4. perceel, 51 ..I milielid, 6. aard, 7. reptiel, 10. slappe hiel fie, 13. uit naam van, 17. slank (Z.N.fee wintervoertuig, 20. plaats in Gelderl^en) 22. boom. f va Oplossing vorige puzzel W Hor: 1. email, 4. Eiger, 7. moker, 9. PfrYY! die, 11. Edom. 13. stee. 15. ren, 16. sef.d" oor, 18. sek, 20 ode, 22. Elis, 24. poel, 25PJ derig.28.Marie,29.nadir,30.stand. op Vert: 1. ester, 2. imam, 3. lor, 4. eed, 5.i^ 6. renet, 8. komkommer, 9. pon, 10. et' e degel, 14 Eerde, 18 Sedan, 19. in, 20. oof"e eland, 23. semi, 24. Piet, 26. dar, 27. ris. trin pier jt at van end iv;t' HILVERSUM Naar het oor deel van de voorzitter van het Nederlands christelijk werkge versverbond, mr. P. H. M. van Boven bestaat er op dit moment geen enkele behoefte aan een verdere uitbreiding van de de mocratisering van de onderne ming. Hij zei dit zaterdagavond in "Echo", de actualiteitenrubriek van de KRO-radio, naar aanleiding van het regeerakkoord van prof. Steen kamp, dat wel in zo'n uitbreiding voorziet. „Wij hebben pas een grote herzie ning van het ondernemingsrecht in Nederland afgesloten en in de wet vastgelegd en om dat tot leven te roepen is tijd nodig. Daarvoor is scholing van de mensen nodig en daarvoor zullen weer instituties bin- iere Hen tint nen de onderneming moeten v^en. gevormd. Dat zal niet allemaal heel kunnen gaan. Vandaar, dat er (te moment naar mijn mening geel do' kele behoefte bestaat aan n de wettelijke maatregelen", alduerh voorzitter van het N.C.W. Mr. Van Boven kantte zich o< gen een uitbreiding van de beu»» heden van de ondernemingsraad is naar zijn oordeel in de 5 plaats nodig, dat de werknemet in de ondernemingsraad zitting!^ ben, voor hun taak worden opj De organen, die daarvoor moetei gen zijn er volgens de heer Val ven nog niet. Hij zei het dan ook onverstan' vinden om in een periode, waai werknemers nog moeten leren met de bevoegdheden, die zil«re maar kort geleden hebben gekPen> nu al weer met nieuwe wetk N. maatregelen te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2