FBI JAAGT OP ELLSBERG Malta sluit haven voor Amerikaanse marineschepen ^Overspanning" thans volksziekte nummer 1 2 moderne theeglazen Het Kwartet HET WEER Man van geheime documenten zal zich vandaag aangeven (1 ül G uZU_ gOr. B. H. de Groot in Ruim Zicht: Zuid-\ ietnam weigert visum aan Amnesty Vierdubbele moord Kofjekoker onthuld \ieune stap naar neutraliteit in Bondsrepubliek Ar 1 V isser verdronken Marine haalt patiënt van trawler op Vliegtuig bij Californië in zee Nètoptijd voor de zomer: Ibon I I I Britse koningin extra beveiligd VS-troepen geruisloos uit Europa JUN Leidse Courant Maandag 28 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" jkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 1 8.00—19.00 uur SPKfiüK Als er geen slechte mensen wa rn, zouden er geen goede advo- ten zijn. DICKENS t die fles levertraan weer in as stelauto, of anders ijn c« Een actief lagedrukgebied trekt iandag via België naar het irdoosten. De depressie bezorg- daarbij het gehele land een vjgendag. Gelukkig wijzen druk- igingen die zich achter het jrfedrukgebied over de Britse inden naar onze omgeving uit- eiden erop, dat er over West- iropa een rug van hoge lucht- uk gaat ontstaan. Deze ontwik- ling zal voor dinsdag een heil- me invloed op het weer heb- n. Wel voert de naar het noord- ipsten geruimde wind vrij koele Ujiht aan, maar omdat de lucht voog is, zullen er flinke zonnige °m3rioden gaan optreden, hoewel de onstabiele lucht voorname- in het binnenland ook nog ïl een buitje mogelijk is. Door- de algemene circulatie vrij |j|Bstelijk is, ziet het er naar uit, t het wisselvallige weer voor- >ig nog niet van de baan is. BAROMETERSTAND: heden 10 )Ork'2 cm (1002 millibar), stabiel. Zon en inaan 29 juni zon op 4.22, onder 21.04; jaan op 11.43. ondtr 23.45; 30 ju- "kSE-K loog water water, 29 juni: Rotterdam getij 8.57, 2e getij 21.58; Sche llingen 7.00-19.25; Vlissingen h 15-18.30; Haringvliet a. d. Zee- |de 7.41-20.03. WASHINGTON (AP, Reuter. UPI)Agenten ten van de FBI, de federale recherche van de Verenigde Staten, zijn sedert vrijdag op jacht naar de 40-jarige dr. Daniel Ellsberg. Hij wordt er van verdacht de geheime documenten van het Amerikaanse ministerie van defensie over de oor log in Vietnam ter beschikking te hebben gesteld van het dagblad The New York Times. Er werd vrijdagavond een arresta tiebevel tegen Ellsberg uitgevaardigd. De jonge geleerde heeft zaterdag via een van zijn advocaten laten weten dat hij zich hedenmorgen om tien uur plaatselijke tijd zal melden bij de justitie in de stad Boston. Ondanks deze mededeling heeft de FBI giste ren haar jacht op Ellsberg verscherpt. Daniel Ellsberg is al wetenschap pelijk medewerker verbonden aan het Massachusetts Institute of Tech nology. Hij werkte van 1967 tot 1970 bij de Rand Corporation, die het Amerikaanse ministerie van defensie assisteerde bij het opstellen van de studie over Vietnam, welke 47 delen beslaat. Volgens veiligheidsfunctiona rissen van de Rand Corporation had Ellsberg toegang tot alle 47 delen van de Vietnam-studie. Kort nadat de eerste publikalie over de Vietnam-studie verschenen was in The New York Times, werd Ellsberg genoemd als de man, die de krant aan het materiaal geholpen zou hebben. Hij dook daarna onder. Ells berg liet zich vorige week op 'een geheime plaats' interviewen door de televisie. Hij is een fervent tegen stander van het Amerikaanse optre den in Indo-China. Uiterst geheim Het Amerikaanse ministerie van justitie beschuldigt Ellsberg van het onwettig bezitten van uiterst geheime regeringsdocumenten en het weigeren ze terug te geven'. Het ministerie liet weten dat op deze beschuldiging een maximumstraf staat van tien jaar ge vangenis en 10.000 dollar boete. Het arrestatiebevel tegen Ellsberg werd uitgevaardigd in Los Angeles, waar een grand jury zich op verzoek van het ministerie bezig houdt met een onderzoek naar de vraag hoe de inhoud van de geheime Vietnam-stu die kon uitlekken. Een beschuldigen de verklaring tegen Ellsberg is afge legd door zijn voormalige vropw Ca rol. Zij zei in oktober 1969 gemerkt te hebben dat Daniel Ellsberg, die toen nog haar man was, fotokopieën liet GAZA (AP) Arabische comman do's zijn vannacht een ziekenhuis in de bezette stad Gaza binnengedron gen en hebben daar een Arabier ver moord die opgenomen was met ver wondingen van een vechtpartij. De Israëlische militaire autoriteiten heb ben drie verdachten aangehouden. Vorig jaar werd in hetzelfde zie kenhuis ook een executie uitgevoerd. Dit jaar zijn in de strook van Gaza al 66 slachtoffers gevallen in de actie van de ondergrondse organisatie tegen collaboratie van Arabieren met de Israëlische bezettingsmacht. maken van documenten, die t het stempel 'Top Secret' (uiterst geheim) droegen. Ze zei dat ze hem gewaar schuwd had met de woorden: „Dit is een misdrijf en je kunt daarvoor naar de gevangenis gaan'. Hij had echter geantwoord dat hij niets deed wat in strijd was met de wet. Daniel Ells berg had haar gezegd uitermate be zorgd te zijn over de oorlog in Viet nam en dat er dingen waren, die ge heim werden gehouden, maar bekend moesten worden. Ellsberg had verder meegedeeld, aldus zijn ex-vrouw, dat hij het materiaal alleen zou laten zien aan bevoegde personen, zoals senator J. William Fulbright, de voorzitter van de senaatscommissie voor inter nationale betrekkingen. Ongebruikelijk Lynda R. Sinay, een vriendin van Daniel Ellsberg, heeft aan de grand jury verklaard dat de jonge geleerde in het najaar van 1969 haar kopieer- I machine heeft geleend om ongeveer 3000 pagina's documenten te kopiëren. Ze had niet kunnen vaststellen om wat voor documenten het ging. Anthony J. Russo, een vriend en voormalige medewerker van Ellsberg, heeft 'op morele gronden' geweigerd voor de grand jury een verklaring af te leggen. De 34-jarige Russo heeft met Ellsberg bij de Rand Corporation gewerkt en is samen met hem naar Vietnam geweest. Door zijn weigering loopt Rifsso de kans de gevangenis in te gaan. Professor Leonard Boudin, een van de advocaten van Ellsberg, verklaar de dat de Amerikaanse justitie in de ze zaak 'een hoogst ongebruikelijke procedure' had gevolgd. Hij had voor het eerst van journalisten gehoord dat er een arrestatiebevel tegen zijn cliënt was uitgevaardigd. De tweede advocaat van Ellsberg, professor Charles Nesson, vond het merkwaar dig dat de jacht op zijn cliënt was voortgezet ook al had de justitie de zekerheid dat Ellsberg zich maandag morgen zou melden. Hij meent dat de FBI vooral geïnteresseerd is in een spectaculaire arrestatie.' DANIEL ELLSBERG: gezocht DEN HAAG De Zuid-Vietnamese regering heeft een visum geweigerd aan de algemene voorzitter van Am nesty International, Sean Macbride, die van plan was beide delen van Vietnam te bezoeken. Noord-Viet- nam heeft daarvoor wel toestemming gegeven. Dit heeft de Nederlandse afdeling van Amnesty meegedeeld. Amnesty wijst erop, dat de Zuid- Vietnamese regering haar driemaal had gevraagd in Noord-Vietnam een bezoek te brengen aan uit Zuid-Viet- nam ontvoerde gevangenen. Zuid- Vietnam zou nu ontkennen ooit zo'n verzoek te hebben gedaan. Bij de wei gering van het visum werd gezegd, dat het bezoek op dat moment niet mogelijk was, aldus Amnesty. Sean Macbride, ex-minister van buiten landse zaken van Ierland, zal half juli opnieuw een visum aanvragen. Minister Bakker van vei- keer en waterstaat heeft za terdag in Middelharnis, aan het Vingerlingeen beeldje onthuld. Het kreeg de naam „kofjekoker". De koffiekoker ivas het jongste bemannings lid dat aan boord de taak had voor de proviand, en daarbij was koffie wel het belang rijkste, te zorgen. Minister Bakker werd bij de onthul ling bijgestaan door twee zeer oude kofjekokers, namelijk de 88-jarige Hein Groen en de 89-jarige Jaap Boogerman, -fc l onze sociaal-economische redactie) ECHT Dr. B. H. de Groot uit Bilthoven, verbonden aan de psychia- e afdeling van het academisch ziekenhuis te Utrecht, meent dat „ovcr- ming" thans volksziekte-nummer-één is. Tussen de 15 en 40 procent van ïederlanders verkeert namelijk in het soort psychische moeilijkheden dat het begrip „overspanning" wordt aangeduid. Hij constateert dat bijvoorbeeld de huisartsen in het algemeen niet goed weten wat ze met patiënten met lich tere psychische moeilijkheden moeten doen, terwijl ze ook geen zicht heb ben op het werk en de mogelijkheden van de herstellingsoorden. De oorden van het NKV hebben bij de behandeling van „overspannen" mensen uitstekende resultaten ge boekt (ze zijn in dit opzicht zelfs kop loper, zegt Ruim Zicht) van de 686 patiënten, die in 1969 werden opge nomen, heeft tweederde er baat bij gehad. In hun moeilijkheden speelden sociale factoren een zeer grote rol, met name huwelijksproblemen en ex tra belastende factoren in het gezin. Daarnaast de woonsituatie, financiële zorgen en (vooral bij mannen) de werksituatie. blijkt uit een artikel in Ruim het orgaan van het Nederlands >liek Vakverbond, van deze week. Ie Groot, die sinds enige jaren itrokken is bij het werk van de herstellingsoorden (samen met lister arts dr. J. B. Roosen), is mening dat inschakeling van de tellingsoorden in de geïnstitutio- :rde gezondheidszorg dringend ikelijk is. Bestrijding iar de herstellingsoorden van het 1 de „overspanning" met succes len bestreden moet, aldus dr. De >t, zowel in de medische wereld pij de overheid op korte termijn actieve belangstelling voor de fellingsoorden worden bevorderd. Van een onzer verslaggevers N HELDER Een helikopter de Marine Luchtvaart Dienst zaterdagmiddag in volle zee, 90 ten noordwesten van IJmuiden, bpvarende van de Franse trawler re van Peenen, die was getroffen een niersteenaanval, van boord aid en overgevlogen naar het rewachtschip, de jager Gelder- De man is later, na eerst aan d te zijn behandeld, naar een zie- juis in Den Helder overgebracht. beet nadat het Franse schip via adio om hulp verzocht, steeg van tenburg een Neptune van de Ma- op, die even later de inmiddels btie gekomen helikopter naar de e positie dirigeerde. bedoeling was de patiënt direct een ziekenhuis over te brengen, omdat het weer slecht was, be de helikopterbemanning de man zetten op de Gelderland. Serieus nemen Aan de afwezigheid van de medi sche wereld en de overheid bij de be strijding van „overspanning" zitten volgens dr. De Groot twee grote be zwaren 1. de gezondheidszorg func tioneert volstrekt onvoldoende voor mensen met psychische klachten; 2. de zorg, die er wel is, onttrekt zich aan de waarneming van de overheid, waardoor het gevaar van dilettantis me en onjuiste aanpak volop aanwe zig is. Dr. de Groot meent dat de overheid het werk van de herstellingsoorden- nieuwe-stijl serieus moet nemen door het formuleren van normen en het ontwerpen van een financieringsre geling. Over het toenemend ziektever zuim zegt hij „Ik ben er zeker van dat onder de mensen, die nu thuis, blijven met vage klachten, er velen zijn die de kans moeten krijgen voor een stukje werkelijke genezing in de herstellingsoorden". Baby dood in zwembad gevonden BERGEN In Bergen bij Oss is zaterdagmiddag de 1 jaar oude N. Macek door zijn zusje drijvend in het zwembad achter de ouderlijke wo ning aangetroffen, Toen de baby uit het water werd gehaald bleek hij reeds te zijn overleden. ISERLOHN (DPA, Reuter) Op een verlaten schietbaan bij Iserlohn in West-Duitsland heeft een Britse officier gistermorgen de dode licha men van twee jongens en twee naak te meisjes gevonden. De militair maakte met zijn vrouw een wande ling. De Duitse politie heeft meegedeeld dat dit een duidelijk geval van mas samoord is. Zij is op zoek naar twee jongens van omstreeks twintig jaar, die zaterdagavond, toen het misdrijf vermoedelijk is gepleegd, volgens ge tuigen een schietoefening hebben ge houden in de nabijheid van de plaats van de moord. De lijken lagen op een^tien meter hoge heuvel naast elkaar, met de ge zichten naar de grond gekeerd. De jongens zijn 18 en 24 jaar oud, de meisjes 16 en 19 jaar. De vier waren met elkaar bevriend. Drie hadden door een nekschot het leven verloren. De vierde had een kogel door het hoofd gekregen. De kleren van de meisjes lagen naast hun dode licha men. Dicht bij de plek stond een afgeslo ten personenauto met het kenteken van de stad Iserlohn. De vier wilden per auto naar een zangfeest en zijn kennelijk verrast, toen zij op de afge legen plaats stopten en uitstapten. Vermoedelijk heeft men de slachtof fers gedwongen op de grond te gaan liggen. Op geen van de vier is geld gevonden, zodat een roofmoord niet uitgesloten wordt geacht. EUREKA (Californië, AP) Een chartervliegtuig met 23 personen aan boord is zondag bij de start van een vliegveld in Eureka in zee gestort. Volgens de Amerikaanse kust wacht zijn zeven overlevenden en acht lijken geborgen. Het vliegtuig, een tweemotorige, ouderwetse DC-3, raakte bij het op stijgen een gebouw en stortte in de Grote Oceaan. Het toestel bleef 20 minuten drijven. Naar opgaven van de kustwacht vervoerde het een groep handelaren in onroerende goederen naar San José. LEEUWARDEN In het Prinses Margrietkanaal bij Augustinusga in de gemeente Achtkarspelen (Fr.) is zaterdagmorgen het stoffelijk over schot gevonden van de 34-jarige L. de Haan uit Augustinusga die vermoe delijk vrijdagavond bij het vissen is verdronken. De visser heeft waarschijnlijk ge poogd zijn in de knoop geraakte vis lijn te ontwarren en hij is daarbij uit zijn bootje gevallen. Hij bleef met een been onder de zitplaats haken en kon zichzelf niet meer bevrijden. WASHINGTON (Reuter) De nieuwe socialistische regering van Malta heeft Washington la ten weten, dat Amerikaanse oor logsbodems voorlopig niet wel kom zijn op zijn Middellandse Zee-eiland. Daarmee heeft premier Dom Min toff van Malta een nieuwe stap gezet op de weg naar neutraliteit. Hij wil eer. eind maken aan de nauwe ban den die tot nu toe bestonden tussen Malta, Engeland en de NAVO. Vorige week wees Mintoff de opperbevel hebber van de NAVO-zeestrijdkrach- ter. in Zuid-Europa, de Italiaanse ad miraal Birindelli, uit. Volgens de Amerikaanse regering heeft de regering van Malta gevraagd (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zorrteravondfeestje Ik geef op als nieuwe abonnee: aim: traai bataalt: D.per kwartaal par maand Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen, De nieuwe abonnee krijgtonze <krant veertiendagen gratis. Mijn naam atraat Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden vlootbezoeken voorlopig achterwege te laten „hangende een algemene her ziening van de bestaande regelingen", Malta heeft inmiddels de Britse rege ring gevraagd onmiddellijk onder handelingen te openen over een nieuw akkoord over de Britse bases' op het eiland. Dit verdrag loopt pas in 1974 af, maar premier Mintoff, die begin deze maand de verkiezingen won. wil er eerder van af. Een Amerikaanse regeringswoord voerder zei verder dat Amerika spoe dig hoopt te horen wat Malta bedoel de met de zin „hangende een herzie ning van de bestaande regelingen". Malta is voor de NAVO een zeer belangrijke marinebasis. Het ligt op een strategische plaats tussen Sicilië en de Noordafrikaanse kust. Gezien de groeiende Russische vloot in de Middellandse Zee en de Russische aanwezigheid in Egyptische havens hecht de NAVO grote waarde aan Malta. De secretaris-generaal van de NAVO, Malio Brosio, heeft voor van daag weer een bijeenkomst van de permanente vertegenwoordigers van de verdragsorganisatie in Brussel bij eengeroepen. Daar zal de verhouding me< Malta besproken worden. Het Engelse zondagsblad Sunday Telegraph wist gistermorgen al te melden dat de Amerikaanse zesde LONDEN (AP, DPA) De Britse politie heeft extra veiligheidsmaatre gelen genomen ter bescherming van koningin Elisabeth, die vandaag een bezoek brengt aan de stad York. in het noorden van Engeland. De vorstin woont de pjechtigheden bij ter her- oenking van hét feit. dat York 1900 jaar geleden gesticht werd. De extra veiligheidsmaatregelen vormen een reactie op een brief van ..de boze brigade" aan een krant in York. waarin met een aanslag op de koningin wordt gedreigd. De politie neemt dit dreigement niet al te erns tig, maar neemt het zekere toch voor het onzekere. Langs de route, die ko ningin Elisabeth in York zal volgen in haar open koets, worden scherp schutters geposteerd. Ongeveer vier honderd politiemannen zullen zich tussen de mensen mengen om zonodig te kunnen optreden. Het is niet zeker of de brief aan de krant in York inderdaad afkomstig is van ...de grimmige brigade". Deze ter roristische groep heeft de laatste tijd enkele keren een bomaanslag ge pleegd, ondermeer op de woning van het hoofd van de Londense politie. vloot een bezoek aan Malta had afge last. De vloot had het eiland in de tweede week van juli aan willen doen. Russische kruiser Een Russische kruiser zou buiten het Italiaanse eiland Lampedusa voor anker zijn gegaan in afwachting van een uitnodiging van premier Mintoff de Maltese haven Valetta binnen te varen. Daarmee zou de nieuwe socia listische regering willen demonstre ren, dat het Westen geen voorrechten meer heeft op Malta. WASHINGTON (AP) Ondanks de beloften van president Nixon en de overheid om de Amerikaanse mili taire macht in Europa op peil te hou den zijn vorig jaar twee Amerikaan se luchtmachteskaders met stille trom uit Europa vertrokken. Dit is pas onlangs bekend geworden uit een verklaring van een hoge offi cier voor de commissie voor toewij zingen van het huis van afgevaardig den. Werd terugtrekking van militaire eenheden van 1964 tot 1968 onder het systeem van zogenaamde „dubbel sta. tionering" nog door hoge instanties aangekondigd, vorig jaar werd daar van afgezien. De terugtrekking van een eskader RF4c „Phamtom" verkenningsvlieg tuigen werd alleen op de basis Shaw in Zuid-Carolina wereldkundig ge maakt en over de verplaatsing van een taktisch transporteskader met c 130 transportvliegtuigen verscheen geen enkele mededeling. Amerikaanse functionarissen verze keren, dat deze eenheden evenals andere, onder het „dubbel statione- ringssysteem" beschikbaar blijven voor een verdedigingstaak in Europa en in geval van nood teruggevlogen kunnen worden naar dit werelddeel. Schoenfabriek sluit DONGEN De „Whippet Schoen fabriek" in Dongen (NB) staakt op 1 september aanstaande de produktie en 25 werknemers worden dan ont slagen. De produktie wordt wegens stijgende loon- en andere kosten naar het buitenland verplaatst. De ont werp- en modelafdelingen blijven echter in Dongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1