afhakken zendtijd in strijd (iet rechtsgevoel, meent NCRV man Belgen lokken over en arresteren grens hem NOS-journaalredaktie op vingers getikt over Oh Calcutta ■4AAD VLÏSSINGEN: ALAND MOET WEG m Poolse op pantomime Festival NOS negeert weigering van CRM Uit d eHaa »se hof ge] alukt ZATEROAG 76 JUNI 1971 Sinds 1965 achttien uur radio-zendtijd verloren i. i Van een onzer verslaggevers InLVERSUM De voorzitter van de NCRV, dr. mr. J. Ozinga, heeft gisteren op de jaarlijkse vergadering van de verenigingsraad deze omroepvereniging vastgesteld, dat de NCRV in de radio een groot stuk van haar plaats heeft verloren. De NCRV-voorzitter Ebde daarmee op de inkrimping sinds 1965 van de radio-zendtijd met achttien uur. „Dat is raar," zei hij, „want tve hebben geen kwaad inf1" NCRV geen aandacht heeft geschon ken aan het jubileum dat vorig jaar werd gevierd door de Christelijke Oranje Verenigingen. De jheer Ozinga vroeg zich af, of de van zaken bij het toewijzen van aan andere zendgemachtig- ^Tie een hogere status hebben be- wel reëel kan worden genoemd, ndere zendgemachtigden zijn de de EO en de AVRO. voor wat jetreft. ïeer Ozinga zag wel in, dat de ltfcl voiii^a «ie *Y "'i n |pwet de minister dwingt zend- aldus de heer ozinga. verlenen aan zendgemachtig- ie daarop aanspraak kunnen i, krachtens hun ledental. Maar „dit gaat dan af van de ande- ie nog steeds aan dezelfde ver blijken te voldoen, krachtens ze tevoren zendtijd hebben rezen gekregen". Ie omroepwet had moeten staan, jeuwe zendgemachtigden alleen n worden toegelaten, wanneer lide zendtijd ter beschikking of nieuwe zendtijd kan worden ipen, aldus de NCRV-voorzitter. (haken van zendtijd van andere porganisaties, die zelf ook tratin en aan hun verplichtingen n, vond hij in strijd met zijn jevoel. !n «Ei reclamepot naar de pers gaat. Maar, aldus de heer Ozinga, een dergelijke steun aan de pers kan zich niet ein deloos uitstrekken. De NCRV-voorzit ter dacht aan een periode van drie tot vijf jaar. Verhoging van de om roepbijdrage, op zichzelf al nodig, is dubbel nodig als er geld moet wor den vrijgemaakt voor de dagbladpers. n!" 1 i0]aken en breken heer Ozinga zei in dit verband at de komende minister van io belangrijk zal zijn. „Hij kan gen (aken en breken binnen de om- ;t". Met betrekking tot de duifbreiding voor de AVRO- betreurde de heer Ozinga bet, ertoe is besloten door de mi- uitsluïtend op grond van de iterkte van deze omroep. De rele of godsdienstige dan wel ijke behoeften in het volk" n het wetsartikel spreekt, bij de toewijzing geen rol ge dacht de heer Ozinga. Hij he- e eraan dat het meest beluis- •adioprogramma van de AVRO jbeidsvitaminen" is en het bekeken televisieprogramma in Place". dit moment kan ik nog niet wat precies de gevolgen zijn nieuwste zendtijdverminde- ngekorte programma-onderde- rgen niet direkt minder werk rmoedelijk meer bekwaamheid *vejitine, maar de ontwikkeling liinr6!denken", zei hij. NCRV-voorzitter pleitte voor Lbreiding van het aantal zend- 'P Hilversum 3, zodat deze zen- ammjdio-Veronica en Radio Nordsee Jpnen vervangen, wanneer deze V Seno°dzaakt zouden worden kwijnen. Hij verklaarde zich tegen de gedachte dat de NOS le programma op Hilversum 3 loeten verzorgen. ,,De NOS is ge de historie, vanfege de wet, toch ook vanwege de praktijk •aar het samenwerkingsorgaan, de NOS is vanwege diezelfde (n gewoon te deftig om sponsor hen zijn van een Hilversum 3." Reclame inche de uitkeringen aan dagbladen STER-pot zei de NCRV-voor- orclt inder meer, dat de omroep po- ïsteld^anwezig moet zijn bij bet over steun aan de pers. De aan wil niet worden verdacht van |.19Hpdpunt, dat tot elke prijs moet voorkomen dat geld uit de ien. Over de uitlating van kabinets-in- formateur Steenkamp, dat de NOS een grotere rol zou moeten gaan spe len, zei de heer Ozinga. dat de heer Steenkamp blijkbaar niets van het omroepbestel afweet. Hij verwees daarbij naar het rapport „Uitgangs punten voor een gezamenlijk pro gramma" waarin een taakomschrij ving van de NOS is neergelegd. „Ik geloof niet dat de heer Steenkamp weet, dat dat rapport bestaat", dacht de heer Ozinga Koning David De voorzitter nam ook het beant woorden van enige vragen op zich, die in de vergadering waren gerezen. Een daarvan betrof het verfilmen van boeken. Waarom geen christelijke boeken? luidde de vraag. De heer Ozinga legde uit dat niet veel van zulke boeken zich lenen voor tv-be- werking. Hij vermoedde dat het de NCRV veel bedankjes zou kosten wanneer bijvoorbeeld het leven van koning David in beeld zou worden gebracht. Uit de vergadering kwam daarop de suggestie het eens te pro beren met „Tuinfluiters" van me vrouw Van Manen-Pieters. „We zul len eens kijken", beloofde de heer P. W. Koen, televisie-hoofd van de NCRV. Andere vragen betroffen on der meer de politieke kleur van „Hier ep Nu"; de herhaling van een oude Mozart-film en de reden waarom de heer Westra, ds. D. Vreugdenhil en prof. dr. G. P. van Itterzon traden af als leden, van het Algemeen Bestuur. TROS KOMPAS MOET INKRIMPEN Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De Tros zal de op lage van haar programmablad „Tros- kompas" moeten inkrimpen. Het is de omroepverenigingen niet toegestaan meer exemplaren van hun program ma-blad af te drukken dan het aantal leden-contribuanten plus 25 procent van dat aantal. De Tros blijkt 32,1 procent boven het aantal van hun le den te zitten. De andere omroepver enigingen blijven onder de 25 pro cent. Loonakkoord in baksteenindustrie ARNHEM Ook in de baksteen industrie is gistermiddag een nieuwe tienjarige cao afgesloten, geldend tot volgend jaar 1 maart. De lonen gaan! voor de ruim 7.500 werknemers in de ze bedrijfstak op 1 september a.s. met 7 procent omhoog (waarvan 2 procent zogenaamde voorindexering) nadat reeds eerder de algemene loonstijgin gen per 1 maart en 1 juni van respec tievelijk 3 en 1 procent waren over eengekomen en per 1 maart de uitke ring van 400 gulden in de loonschalen' was verwerkt. De prijsstijging in de tweede helft van dit jaar, zal op 1 maart 1972 geheel in een overeen komstige loonstijging worden omge zet. HILVERSUM De uurbedragen die alle zendgemachtigden krijgen voor het maken van radio- en televi sieprogramma's zullen toch met zes percent worden verhoogd, ondanks de weigering van de minister van CRM Het NOS-bestuur spaart geld doordat het de plannen om een voorlopig schakelcentrum in te richten, laat va ren. Dat centrum zou de komende ja ren het schakelcentrum dat door Drand werd verwoest, moeten ver vangen. Over vier jaar zal het nieuwe centrum in het omroepkwartier ge reed zijn. Nu er geen voorlopige voorzienin gen zullen worden getroffen, bespaart de NOS een bedrag van bijna drie en een half miljoen. Dat bedrag zal wor den besteed aan de verhoging van de uurbedragen. De komende jaren zal nu worden geschakeld via de regie kamers van de studio's 1 en 2. Die situatie bestaat nu ook. Ze heeft als nadeel dat beide studio's niet ten vol le kunnen worden gebruikt voor het programma's maken. Men heeft dit ongerief echter verkozen boven het gelijk blijven van de uurbedragen. Die worden nu voor de omroepen 14.300 gulden per uur zwart-wit tele visie. Voor een kleuren-produktie komt daar 2120 gulden bij. De radio bedragen worden 1.110 gulden voor uitzendingen op Hilversum 1 en 2 en 465 gulden voor programma's op Hil versum 3. MADRID (Reuter) Een commis sie uit de Cortes, het Spaanse stan- denparlement, heeft gisteren een wet goedgekeurd, die de regering mach tigt tegenstanders van het bewind zonder vorm van proces boetes tot een miljoen peseta's (51.000 gulden) op te leggen. De straf kan worden toegepast op „schenders van de openbare orde", zonder dat er een rechtbank aan te pas komt. Eeii Indianenjongetje van zes jaar heeft in Quebec, Canada, een studiebeurs gekregen van keizerin Farah van Perzië. Ter gelegenheid van de 2500-ste verjaardag van Perzië heeft het land zes buitenlandse kinderen een beurs toegekend. Samen met zijn moeder werd Roland Dominique door de keizerin ontvangen. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De bijzon dere opsporingsbrigade van Genk (België) heeft de Maastrichtse hotelexploitant Frans V. aange houden, verdacht van handel in „blanke slavinnen". De man was met een list naar Genk gelokt, volgens de brigade voor een onderhoud, doch bij aankomst werd hij gelijk in die plaats aange houden en later voor de onderzoeks rechter van Tongeren gebracht. Volgens de Belgische politie, die bijzonder zwijgzaam is in deze zaak, zijn er afdoende bewijzen tegen de exploitant van hotel „In de Hoof" aan de Akersteenweg in Heer gevonden. De Belgische politie zegt steeds ster kere vermoedens te hebben dat V. de Tan een verslaggever) DELBURG De gemeen- van Vlissingen heeft gis- een motie aangenomen, het aftreden van gedepu- A. J. Kaland als voorzitter dagelijks bestuur van de ciale Zeeuwse Energie ihappij (PZEM) wordt ge- otie dringt erop aan, dat het gelijks bestuur van de PZEM maar richt zich in feite al en de heer Kaland. De andere lieden zijn al weg, of hebben ndigd hun functie te zullen (en, of hebben hun aftreden reging. fcen woord igers van de ge- «Vlissingen zullen de neerge- op 9 juli in de aandeelhou- (adering van de PZEM bren- ir Kaland heeft al meermalen k zijn Zeeuwse gedeputeer- (1 ter beschikking te zullen *ls hij gedwongen wordt het frschap van het dagelijks be- in de PZEM neer te leggen. LgjJderheid van de Vlissingse ge len z.gfad vindt, dat hij er de con- uit moet trekken, dat hij laatste ogenblik PZEM-direc- Bogerd, die gelden van het ibedriif voor de bouw van 'élandhuis in Domtkirg ge- ad gedekt. KVP-plan V P-fractievoorzitter in de I provinciale staten, drs. W. lusarduijn, heeft gisteren de met het plan rondgelopen, 'uwen in het gehele Zeeuw van Gedeputeerde Staten (ggen Voor deze nasleep van I-affaire in de Zeeuwse Sta tte hij de medewerking te an de CHU en de WD. Dat echter. Eerder hadden deze wel samen met de KVP schriftelijk gevraagd, of er nog wel een vertrouwensbasis voor goede sa menwerking bi/inen GS aanwezig was. Vorige week hadden immers twee PvdA-gedeputeerden voor een motie gestemd, waarin het heengaan van de heer Kaland als voorzitter van het dagelijks bestuur van de PZEM en dus, in de redenering van de heer Kaland ook als gede puteerde, werd geëist. GS antwoord den hier gistermorgen op, dat het vertrouwen wèl aanwezig was. Drs. Dusarduijn vond, dat de twee PvdA-gedeputeerden hun collega „naar het leven hadden gestaan" en wilde voorkomen, dat zij nadat GS opgestapt zouden zijn terug zouden komen. Daardoor zou de provincie Zeeland in feite onbestuurbaar zijn geworden Daar de fractievoorzitter van de KVP gisteren tijdens de pro vinciale staten-vergadering links en rechts had aangekondigd, met een verklaring te zullen -komen, moest hij, toen hij onvoldoende steun kreeg voor zijn vérgaande plan van wraak neming op de Partij van de Arbeid (die hem draaierijen in de PZEM kwestie had verweten) wel met iets voor de dag komen. Hij verklaarde tenslotte maar. -dat hij hoopte, dat de vertrouwensbasis in Gedeputeerde Staten ook in de toekomst mag blij ven. Op een boomtop in het bekende Prater van Wenen huist deze ooie vaar met haar jong. Het dier is in de belangstelling komen te staan toen bleek, dat een vandaal een pijl dwars door haar lichaam heeft geschoten. Men tracht nu het dier te vangen, zodat een dierenarts de pijl kan ver- wijderen. HILVERSUM De Evange lische Omroep (EO) heeft vrij dag in een brief aan het bestuur van de NOS bezwaar gemaakt tegen de filmbeelden, die het NOS-journaal deze week heeft uitgezonden van „Oh Calcutta". Binnen het bestuur is deze zaak ook aan de orde gesteld. Naar de mening van de program macommissaris televisie, de heer J.W. Rengelink behoorde het tot de taak van het NOS-journaal om aandacht te besteden aan de komst van deze musical. De wijze, waarop dit is ge schied is volgens de heer Rengelink en de programmastaf echter ontoe laatbaar. De journaalredactie is van een en ander in kennis gesteld. De naaktscènes in het journaal hebben 88 brieven opgeleverd en en kele tientallen telefoontjes. Premier P. de Jong zei vrijdag avond in het NOS-programma 'Ter Visie', dat de NOS onjuist heeft ge handeld door opnamen uit 'Oh Cal cutta' in het journaal van acht uur uit te zenden. Hij zei, dat minister Klompé van erm momenteel de zaak in onderzoek heeft. De journaalredactie is door de pro grammacommissie en de programma- staf ook op zijn vingers getikt naar aanleiding van het interview met Frits Philips in verband met diens afscheid van het bedrijf. Volgens de heer Rengelink heeft het journaal er juist aan gedaan om aan dacht aan dit feit te schenken, maar de wijze waarop (presentatie van een nieuwe videorecorder) keurde hij af. 'De hele kwestie van de eindredac tie van het journaal zal nog eens scherp onder de loep moeten worden genomen', zei NOS-voorzitter E. A. Schüttenhelm vrijdag na afloop van de bestuursvergadering. hoofdfiguur is in de handel in meisjes en vrouwen door souteneurs in rosse café's aan de Belgisch-Nederlandse grens. Verklaring Hoewel de politie zwijgt over de bewijsstukken, die tegen V. zullen worden aangevoerd, is bekend dat een van de bij deze zaak betrokken minderjarige Duitse meisjes eep ver klaring heeft afgelegd in het hotel in Heer (bij Maastricht) mishandeld en tot prostitutie gedwongen te zijn. De arrestatie van V. vond voor de Maastrichtse politie volkomen onver wacht plaats. De BOB had tot giste ren nog geen enkel verzoek tot sa menwerking in het onderzoek naar de handel in meisjes gedaan. Vermoed wordt dat de Belgen Frans V. zelf hebben willen arresteren, omdat hij volgens de wetgeving in ons land als Nederlander niet aan een ander land mag worden uitgeleverd. Vanuit Duitsland Eind vorige en begin deze week werden in bars in Gellik en Genk acht mensen gearresteerd, verdacht van vrouwenhandel. De Belgen wa ren aanvankelijk op zoek naar de he lers van de buit van een juwelenroof in Heerlen, doch stuitten tijdens een grootscheeps onderzoek bij toeval op de handel in „blanke slavinnen", die vanuit Duitsland via het hotel in Heer werd geleid. Doorverkocht Jonge Grieken brachten in het ho tel in Heer meisjes, die ze vooral in dancings in DGsseldorf leerden ken nen. Wanneer bleek dat de meisjes alleen woondlm, of te kennen gaven thuis niet begrepen te worden, lokten de „amoureuze Grieken" de meisjes mee naar Heer. Vandaar uit werden ze dan doorverkocht aan de „soute neurs" in Belgische café's. Bekend zijn vele gevallen van meisjes die in de rosse café's weke lijks van 2500 tot 3000 gulden ver dienden en daarvan 95 pet. aan hun beschermheer moesten afstaan Wei gerden de meisjes mee te werken dan werden ze mishandeld en gefolterd. Frans V ontkent met de handel iets uit te staan te hebben. Naakt op tv (11) Ik betuig mijn instemming met het stukje van de heer Mourik. We waren reeds het een en ander ge wend van de NOS, maar de verto ning van scènes uit „Oh, Calcutta", overtreft zowat alles. Het spijt mij te moeten opmerken, dat er door U vrijwel nimmer commentaar op zulke dingen wordt gegeven, RUSWIJK L. H. Luyendijk Naakt op tv (12) Vermoedelijk heeft de heer Mou rik het artikel „Liefde en haat" in het zondagsblad van die bewuste dag niet gelezen. Dan had hij zich niet zo verwonderd, maar gezegd: „Ja, inderdaad, je kan goed merken dat de mens van het dier afstamt". Overigens geloof ik na die uit zending ook al niet meer, dat we van de apen afstammen, want een aap keert ons namelijk zijn achter werk toe wanneer wij zijn verrich tingen willen volgen. Maar hier een citaat uit bedoeld artikel, waar het gaat over het vermogen van de mens om, in tegenstelling tot het dier, abstract te denken. „Hij kan zijn gedachten op schrift stellen en mondeling doorgeven zodat ande ren van zijn ervaringen kennis kunnen nemen, en die tot zijn gees telijk eigendom maken. Door dit vermogen heeft de geestelijke en culturele evolutie van de mens zo'n hoge vlucht kunnen nemen en zich zo ver kunnen verwijderen van de levenswijze van het dier". En even verder: „Tegenwoordig wordt door de wetenschap algemeen aanvaard dat de mens uit het dier is voortge komen". Dit laatste zou ik na de bewuste uitzending haast willen geloven, maar dat van die „hoge vlucht", neen, dat wil er bij mij niet in. NOQRDWIJK-B T. Verboon Milieu eideW Overigens stemden de twee PvdA- gedeputeerden gisteren weer tegen de rest van het college van GS in, toen een voorstel van de heer J. A. van Bennekom (AR) in stemming kwam om de vereniging „Milieu-Hygiëne Zeeland" subsidie te verlenen afgera den. omdat de vereniging „zich uiter mate negatief en vaak kwetsend te genover de overheid opstelt". De drie gedeputeerden waren geprikkeld vanwege uitdrukkingen van de ver eniging als „fabrieksschoorstenen zijn de phallus-symbolen van de Zeeuw se gedeputeerden". Het voorstel van de heer Van Bennekom om wèl subsidie te verlenen, werd aangeno men met alleen de stemmen van de drie gedeputeerden tegen. SETH Het meisje kwam binnen en ik zag vaag iets vertrouwds. Lang blond haar om een klein koppetje, een vastberaden trekje om de mond en ogen die ik kende. Toen opeens... wist ik... helemaal geen klein meisje, geen teener, maar een top-vrouw stond voor me... Wil- leke Alberti die de Kleine Waar heid in haar hart geborgen heeft. Da's gek, maar op zo'n ogenblik weet ik nooit iets zinnigs te zeggen. Je zou iets van je bewondering en ook van je dankbaarheid, omdat ze je zoveel goede uren bezorgd heeft, willen tonen maar er komt alleen zo'n onbeduidend zinnetje uit, dat ze natuurlijk al duizendmaal gehoord heeft. Overigens was ze er niet als stra lend middelpunt, maar meer als se condante. Het was Seth Gaaikema, die een persconferentie gaf. kersvers terug gekeerd van zijn reis met Henk van Dijk door het Oosten: Maleisië, Thailand, Indonesië. Seth mag op het toneel een figuur zijn, met hem gewoon een gesprek, hebben is nog boeiender. Hij kan de woorden rijgen als kleurige kralen aan een snoer, moeiteloos de schake ringen in kleur en klank aanbren gend. De hele maand juli komen Seth en Willeke met begeleider Henk van Dijk en de Blue Diamonds in het Paviljoentheatcr in Scheveningen. Seth zegt: „Dat wordt hoop ik twintig maal een feestje bouwen Geen „verkouden" mensen in de zaal.dat is de grootste wens. Seth: „Hoest is de grootste vijand van het toneel. Doe je het op het toneel goed, dan is er geen kuchje. Eén seconde verslapping en de hoest is er..." Over zijn optreden in de Qost: „We waren uitgenodigd door Hol- Parle mentariër landse clubs. De leden daar zijn een soort Vliegende Hollanders; geen heimwee zoals bij de emigranten, die weten het lieve vaderland voor goed achter zich te hebben gelaten. Bij de emigranten is „De paden op, de lanen is..." een geweldige meezin ger;' in die Hollandse clubs is Luns de enige entertainer. Piet de Jong een onbekende figuur..." Een succesvolle tournee, maar boven Seth's hoofd toch aldoor een drei gende wolk: Balikpapan. Het was afgesproken. Laatste avond ln Balik- papan. Op Borneo, in de rimboe; al thans naar Seth's dromen. Ergste: er naar toe met een vliegtuigje voor vier personen. Seth bang. Net zo bang als ik ben voor zo iets. Ik ken het knijpgevoel in de maag, de knikknieën en de slaap, die de nacht ervoor niet komen wil. Ik weet het ook. Hoe de maag op en neer zal gaan. de doofheid komt. je niet meer weet wat voor en ach ter. onder en boven is Seth was bang Maar hij moest: Dan komt hij het vliegveld op. Daar staat de piloot... die komt naar hem toe en zegt, de tanden opeen, dat hij Seth wel evennn naar Balikpa- pannnnn zal brengennnnn... ja hij is uit Groningennnnuut de Tuinn- bouwstraat..." En Seth weet dat het goed is en veilig en rustig, want Seth zelf is zo zo heel erg vastgebakken m de Gro ningse klei al gaat hij lichtvoetig het toneel, waar ook in het land of ter wereld, op... Piloot ook naar voorstelling. Com mentaar na afloop: „Aardig ge- daannnn mannn, voor de pauze wat slap... nou...jae!" Hoogste lof van een Groninger, want overdrijving doet maar scha. Als ik ooit van mijn vak gehouden heb, was het wel op die persconfe rentie! door Ber Huising AMSTERDAM Vrijdag avond in de Stadsschouwburg gaf het Pools Pantomime Thea ter Wroclaw, voor het Holland Festival, zijn voorstelling van Gilgamesj en Droom van een Novembernacht, in choreogra- frieën van de leider Henryk To- maszewski, die een eigen stijl crëerde van lichaamsbewegings kunst, zo tussen gewone mime en ballet in. De techniek van zijn spelers-dan sers is bewonderenswaard. De man nen vrouwen zijn er weinig bij zijn atletisch gevormd, acrobatisch soepel en sterk. Zij beheersen elke spier en beheersen alle. meestal trage of vertraagde, bewegingen en plasti sche standen. De vrouwen doen vrou welijker mee in vorm die dichter bij het ballet ligt. De samenwerking is uiterst gedisciplineerd. De bewegin gen en taferelen zijn vooral mooi, zeg maar estetisch. met de duidelijke be doeling om fraai te zijn. En roman tisch. De zeggingskracht van al die licha melijke vormenschoonheid wil nog al eens verloren gaan in vage zweverig heid. en overladen symboliek. Dat komt ook doordat Tomaszewski zijn onderwerpen ver en diep zoekt in vreemde legenden en dromen De Droom van een Novembernacht is er een van een schildwacht, een Poolse van vroeger meen ik (naar Stanislaw WysjManski). Ook hier kon- HOUAM> FESTOM. *71 den de groteske bewegingen van her tog en hovelingen de gewone men sen zogezegd ons niet aan het la chen krijgen. We dachten toch dat het niet mocht, en hadden er wel eens de neiging toe, als het weer In gewikkeld de symbolische, legendari sche, misschien ook Freudiaanse, in ieder geval bedekt (homo)erotische kait op ging. Tomaszewski is vindingrijk in zijn effekten maar ze worden, door de be perkingen van pantomime en dans, toch anders gegroepeerde, aangeklede en belichte variaties op vorige the ma's. Dat Leiden (heden) behalve Gil gamesj Labyrint. De Vrouw en De Droom (alweer een droom) op het programma krijgt, evenals Middel burg (29 juni) en Arnhem (28 juni) De Mantel erbij krijgt, zal daardoor aan de wezenlijke indruk van Theater Wroclaw weinig veranderen. Het is mooi. indrukwekkend, ook wel verve lend soms, en ln die estetische vlucht naar onwerkelijke romantiek, nog aardig dekadent ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7