DE KONINGIN" Want we weten niet waar de remmen zitten rol van betekenis k door Jeanne de Vlieger Mevrouw Aiking mobiiiseert vrouwen Ëxfi EE5' G 21 ZATERDAG 26 JUNI 1971 nici en economen, die op het ogenblik de beleidsbeslissingen nemen, slechts kunnen denken in termenvan economische groei." „Kijk, het kan altijd nog snel ler. nog comfortabeler, daar is geen eind aan. Wij zijn het middel tot menselijk geluk gaan veraf goden. Zo zijn we ontspoord. Het zich menselijk weUbevinden moet centraal staan, op dat stra mien moeten we allerlei dingen gaan borduren. Onlangs nog kon je dat zien- in het onverkwikkelijk gekibbel om vierhonderd gulden; oorzaak was het koppelbazen- systeem in de metaalsector, maar als kinderen riepen vele andere groepen; ik ook, ik óókl" „De wortels van het milieubederf zijn onwetendheid en hebzucht. Die betekenden vaak de onder gang van allerlei culturen en be schavingen. Om ons die dingen te leren, daar zijn dikwijls rampen voor nodigl Om de hebzucht van de coneumentenmaatschappij af te laren, moet nog heel wat op z'n AA ij na-oorlogse Nederland r behoefte aan nieuwe af- ieden voor de zich ont- ide industrie. Koningin a zorgde er voor dat de >rae 1 belemmeringen werden snomen en zo ging prins OOoju-d in januari 1950 op reis 196^e ^es*' Venezuela, Bra- Mexico, Canada en Noord- jka. Deze eerste goodwill- B' ferd door vele reizen ge- Voor een deel werden die jracht van de regering ge- I, voor de rest op eigen van de prins, uiter- wel met toestemming van [ering. het resultaat was Dr. i zegt daarover als oud- 'er: „De reizen hebben ze- jut gehad. De prins heeft itacten bevorderd. Er zijn u g<j .IWH EaBls" koningin zijn" in het begin moeilijk gevallen. Een geluk voor hem was dat die koningin Juliana was. Met haar begrip voor mensen en situaties zag zij spoedig in dat Bernhard niet gelukkig was met een funktie in de schaduw van de troon. Zij begreep dat de prins wilde uitvliegen over de wereld en iets anders wilde dan alleen maar linten doorknippen en exposities openen, hoe belangrijk dit soort zaken op hun tijd ook kunnen zijn. De koningin besprak haar zorgen met de toenmalige minister-president dr. W. Drees. De prins was er zelf ook mee bezig. Toen hij in het late voorjaar van 1949 bij de regering kwam met zijn plan in het buitenland nieuwe handelsgebieden voor Nederland te gaan zoeken, was de weg voor hem geplaveid. De regering voelde er veel voor. het huwelijk treedt, blijft prins. Dat op de tweede plaats staan gaat overigens maar gedeelte lijk op. Als huisvader op Soest - dijk is de prins voor honder.fl procent hoofd van het gezin. Op Soestdijk, de woning waar hij zich van alle vorstelijke verblij ven het meest thuisvoelt, om dat hij houdt van het buitenle ven, is prins Bernhard de spor tieve vader van zijn opgroeien de kinderen geweest. Ook nu de kinderen de deur uit zijn, is Soestdijk het cen trum voor de familie gebleven De kinderen vinden het nog steeds fijn bij „pappie en mams" op bezoek te gaan. De groot- vadersrol ligt de prins ook. Hij' kan urenlang ravotten met zijn kleinzoons, die vaak een middag naar Soestdijk komen. De buitenwereld merkt daar niet veel van. Men kent prins Bernhard als de zakelijke prins, die als hij geheel ontspannen ie met zijn handen joviaal in de zakken, bezoeken aflegt en zich ■>p de hoogte stelt van niern*-» bedrijven en gebouwen, maar ook als prins die diep op de za ken ingaat. Voor prins Bernhard geldt evenals van koningin Ju liana. dat je hem niet met een kluitje in het riet hoeft te stu ren. Hij kan zelfs lastig zijn in de goede zin van het woord. Prins Bernhard paart deze eigenschap aan een grote dosis mensenkennis. Aan personen die komedie spelen en deftig doen, heeft hij gruwelijk het land. In dit opzicht gaat jhij wel eens iets te ver. Hij vergeet dan dat de andere partij soms een onna tuurlijke houding aanneemt uit verlegenheid oog in oog te staan met een prins. Als de prins dat doorheeft is hij echter de eer ste die probeert het ijs te bre ken. Met een grapje meestal. Prins Bernhard beschikt over een groot arsenaal grappen, die hij op het juiste moment weet te lanceren. Soestdijk is in de loop der ja- Even met snor (1967) ren ook geworden tot centrum van een uitgebreide vrienden kring. Prins Bernhard heeft vele vrienden, vooral relaties uit de oorlogsjaren. Vriend van de prins te zijn geldt voor de be trokkene als een hoge onder scheiding. De prins is in dat opzicht erg kritisch. Hij geeft zich niet gauw aan een buiten staander. Wie prins Bernhard Jgld enkele grote trans- waarbij de invloed van Bernhard van beslissende 2nis is geweest." grootste succes was wel der van 600 miljoen gul- 'jvoor Werkspoor die de verwierf van de Argen- regering. Het kostte veel i het zover te krijgen. De moest er de vrouw van de lige president Peron zelfs 'tkruis van de orde van Nassau voor uitreiken. ;ering was echter meteen len voor deze diplomatie- Dat de prins de man van fgerend vorstin is, heeft ijk bijgedragen tot de van de goodwillr Zoiets is vooral in repu- ;e landen van grote in- L-—1. l2 0Jegeringsgebied is de in- van de prins klein. 'uil it prins klein. Er is de naaste omgeving van ins geen sprake van dat jBernhard zijn vrouw be- jk beïnvloedt bij het ne- jan beslissingen. Wel geeft adviezen en vele zaken ;kt de koningin met de Maar prins Bernhard is 1 geen prins Albert van |nd, die vele jaren het van koningin Victoria prins Bernhard met Ju- uwde, wist hij wat hem iten stond: een leven, hij sterk gebonden zou allerlei bepalingen, re- i;zou moeten houden met liieke opinie en de twee- il zou spelen. Een prinses een koning trouwt, {in de regel koningin, een met een koningin in door „Het krioelt in Nederland van flinke vrouwen", stelt mevrouw Aiking vast. Ze ontdekte hoe goed en hecht de Nederlandse vrou wenorganisaties in elkaar zitten. Zelf was ze nooit lid van een vrouwenvereniging. Mevrouw Aiking: „Voor mezelf zag ik een soort oorlog opdoe men tussen de verdedigers van het menselijk welzijn en de haast anonieme ontwikkeling van de technologie. Wil je een oorlog winnen dan moet je mobiliseren en niets over het hoofd zien". publiek langzaam wakker, en dat is mijn bedoeling. Er kan veel be reikt worden." „Wat vrouwen zoal doen? Het is ongelofelijk, hoe vindingrijk ze zijn. Ze houden lezingen op scho len, sturen brieven van veront rusting naar hun politieke partijen. Die partijen hebben namelijk een veel, te gering inzicht. Ze „kame- ren" over bijvoorbeeld kleinere schoolklassen, terwijl de funda menten van het bestaan in het geding zijn. We zijn bezig, de tak waarop we zitten, door te zagen! wordt nog als een zweepslag ge voeld. Dat men op zoek is gegaan naar materiële zekerheden is vol komen verklaarbaar. Het past ons niet, ook jongeren niet, een grote mond op te zetten tegen deze ver worvenheden. Het ellendige feit doet zich voor, dat die ontwikke ling aan het rijden is gegaan en naar de afgrond dendert. We heb ben vergeten de gevolgen van deze ontwikkeling te voorzien; de mens heid maakt deze fout steeds op nieuw. De consequentie van de jacht naar welvaart is, dat tech- Mevrouw E. G. Aiking-Van Wageningen: „Waar mannen falen Intussen hebben 230 vrouwen de kadercursussen gevolgd. Vrou wen zijn aan hot werk gegaan, elk in eigen omgeving. De één met meer succes dan de ander. „Er is een buitenste laag van schone schijn", zegt mevrouw Aiking. „We zijn in feite primitieve wezens, we verkijken ons op de buitenkant". „Kort na.de oorlog besloot men. volkomen legaal, dat grote delen van Zeeland geïndustrialiseerd moesten worden We wisten toén nog niet wat dat voor de natuur en het hele milieu inhield. Juist het sluipende karakter van de technologie is zo gevaarlijk: de bodem die enorm vergiftigd wordt, het water dat te vies is om met je handen aan te raken, dat zijn de meest elementaire gevaren voor de mens. De lucht die ver pest wordt, en we kunnen niet op houden met ademhalen." ..De mensen moeten gaan be seffen dat de zorg om het milieu niet ophoudt bij de voordeur, als het koper maar gepoetst, de stoep geschrobd en de gordijntjes hel der zijn. Onze verantwoordelijk heid reikt veel verder. Vooral de vrouw moet in deze haar verant woordelijkheid aanvaarden. Waar mannen in hun techniek falen, moeten vrouwen gaan wijzen op de fundamental® waarden. Denk zij de alarmering wordt het grote Dat ziet men niet duidelijk ge noeg." „Vrouwen snuffelen kranten na op uitbreidingen van de industrie en bestemmingsplannen van de gemeente. Ze signaleren het als vergiftige stoffen in het water worden geloosd. Er is in dit land nauwelijks een plaats waar giftige afvalstoffen kunnen worden ge bracht, en heel vaak wordt dan clandestien dat vuil op ontoelaat bare manier gespuid „Hier zit de fout bij de over heid. er wordt wel iets gedaan maar het is de vraag of dat trage overheidsapparaat bij machte zal zijn, de ontwikkeling-in-de-verkeer- de-richting, bij te sturen. Ik ge loof het niet. Stel, dat de overheid wetten opstelt, die kloppen als een bus, dat bovendien het controle apparaat volmaakt is. Dan zouden we nóg de verkeerde kant opgaan als het verantwoordelijkheidsbesef van de bevolking, de mentaliteit, hier niet achterstond. De moge lijkheden om te knoeien met ons milieu zijn legio." „De wezenlijke krachten van de samenleving schuilen in het indi vidu. Wetten zijn een kwestie van zelfbehoud, zie de verkeers regels. Het is een lange weg om in te zien dal er ook spelregels moeten zijn ten aanzien van ons milieu „Wij, de volwassenen in Europa, komon uk ®en tijd v»n armoede kop gezet worden. Van hebben is geen einde. Er worden ons be hoeften aangepraat. Het is een ziefige vertoning wanneer burge meesters snakken naar de hon derdduizendste inwoner. We moes ten eigenlijk het lef hebben om met ladders in onze kousen naar een receptie te gaanl Persoonlijk vind ik het protest van onze mo derne jeugd een heel gezonde aanzet, al erken ik dat de jeugd altijd vol protest heeft gezeten. Ik hoop. dat ze, als ze het straks voor het zeggen hebben, weten te vertalen op hoger niveau Is mevrouw Aiding optimistisch over onze toekomst? Voorzichtig formuleert zij: „Ik weet niet of we de tijd nog hebben. De mens heid is nog altijd op weg, de volgende stap in de evolutie moet gepaard gaan met veroveringen van het bewuste op het onbewust- te. De mensheid moet bezig zijn met eigen bewustzijn. Wie ben ik eigenlijk? Dat is morele moed Niet je met voor anderen storende eigenschappen laten gaan, maar je zelf in de hand willen houden Werkelijk mens-zijn is: inspan ning". Wat de toekomstplannen van het Centrum Milieuzorg betreft men wil predikanten en pastoors gaan voorlichten. Want de werke lijke wortels zitten in de diepte1 On6 zijn Ie geen kwast ie van wet ten en voorschriften. Ook zijn er rechten. De opdracht uit Bijbelse tijden, (ook een dierlijke) is: het in stand houden van menselijk leven, het In stand houden van de soort. Daarom moesten vrou wen zoveel mogelijk kinderen krijgen; velen stierven trouwens jong. Diezelfde opdracht, die oer- aanzet, geldt nog. Alleen moeten we hem in tegengestelde richting vertalen. Het hebben van veel kinderen leidt tot ondergang. We moeten op onze tellen passen, an ders gaan we ten onder! Nu dus: zeer bewust plannen; de wet geldt onverkort het in stand hou den van de soort, gekoppeld aan een bewust planmatige houding, en eist daarom duidelijke voorlich ting". „Onze generatie heeft de nei ging deze problemen steeds weer terug te duwen naar het gevoels- vlak. De tijd eist van ons we hebben deze tijd zélf gewild een stuk bewustzijn en verant woordelijkheid. Ons laagje bewust zijn is bijzonder dun. Ons hande len, gevoelen, oordelen komen voort uit het chaotische onder- en onbewuste. De opdracht voor de mens zeker voor de christelijke mens die weet heeft van een per soonlijke relatie tot de Allerhoog ste zal zich ook op deze pro blemen moeten richten. Of we dat nu willen of niet. Dit betekent mens-zijn: staan voor de taak waar Je staat in het leven". „Een schoolvoorbeeld van hoe iemand in zijn positie zich moet gedragen. Deze typering van prins Bernhard gaf een. van zijn vrienden mij onlangs. Dins dag wordt de prins zestig jaar. Een mijlpaal, waarop je terugblikt op het ver leden. Prins Bernhard zal daar niet aan ontkomen. Bijna 35 jaar kent Neder land hem nu. Als 25-jarige jongeman deed hij de 8e september 1936 zijn in trede in ons land als verloofde van de kroonprinses. Van innemende vader van de prinsesjes, waar men verder nog niet veel van wist, via fel anti-nazi strijder in Engeland werd de prins 23 jaar geleden „man van de koningin". Een on duidelijke funktie. Voor een man als prins Bernhard bepaald niet aantrekkelijk op het eerste gezicht. Het hield in dat hij een positie kreeg, waarin het heel moeilijk is je volledig te ontplooien. Vooral prins Bernhard is dat „man van de Fred Lammers 1936 Verloofd eenmaal tot vriend heeft, vindt in hem een vriend door dik en dun heen. Hij is enorm trouw. Hii zal iemand nooit in de steek laten in wat voor beroerde om standigheden die ook verzeild raakt. - De prins heeft weinig vijan den. Maar wie eenmaal bij hem uit de gratie is gevallen zal daar waarschijnlijk nooit meer inko men. Prins Bernhard is in dit op zicht bijzonder resoluut. Om het zover te laten komen moet er wel heel wat gebeuren, daar de prins er van uitgaat dat nie mand volmaakt is en je altijd in de ander de goede eigen schappen centraal moet stellen. In dit grote vertrouwen stellen in de naaste is prins Bernhard wel eens bedrogen uitgekomen. Mensen die hij zijn volle ver trouwen had gegeven bleken dat vertrouwen niet waard te zijn, ervaringen waar de prins het heel moeilijk mee heeft gehad. De prins moet niets hebben van onnatuurlijkheid. Hetzelfde geldt voor het gebruiken van omhaal van woorden. „Als je iets in drie woorden kan zeggen moet je er geen vier gebrui ken", is een van de stelregelr van prins Bernhard. Hij handelt daar zelf ook naar. Aan tijd verknoeien heeft hij een gron dige hekel. Prins Bernhard heeft een dagindeling die velen bleek om de neus zou maken. Pas de laatste jaren is daar eni ge verandering in gekomen, nu prins Bernhard het op aanra den van zijn artsen wat kalmer aan moet doen. een voorschrift dat hem zwaar valt. omdat het niet in zijn aard ligt. Prins Bernhard is 's morgens om acht uur al volop in actie en werkt vaak tot 's avonds een uur of negen door. Typerend voor de wijze waarop hij met zijn tijd woekert is wel dat hij het heel gewoon vindt een 1937. Na de huwelijksreis de intocht in Baarn vriend die hij een poos niet heeft ontmoet, en die hij graag even wil spreken als hij daar geen tijd voor vrij kan maken, rustig tussen twee afspraken door te ontvangen als hij zich aan het verkleden is voor een of andere gelegenheid. Dat verkleden is voor prins Bernhard langzamerhand een gewone zaak geworden. Zijn garderobekast puilt uit, alleen al van de militaire uniformen. Als zo'n afspraak voor de kleed kamer wordt gemaakt is het wel zaak dat de uitgenodigde stipt op tijd komt. De vrienden van de prins weten dat en wa gen het niet daar een loopje mee te nemen. Stiptheid is een woord dat zwart omlijnd in het woordenboek van prins Bern hard staat. Als hij ergens te vroeg dreigt te arriveren laa hij zijn chauffeur rustig een of meer straatjes omrijden om op het afgesproken moment voor te rijden. Prins Bernhard is vaak op stap. In de loop der jaren heeft hij vele funkties gekregen. Veel van deze baantjes heeft hij te danken aan zijn prins zijn. De genen die hem met succes wis ten te strikken beleven daar ook plezier van. Prins Bernhard bedankt er voor alleen als fraaie vlag voor de lading te dienen. Een functie die hij aanvaardt, aanvaardt hij voor honderd pro cent. Hij werkt er dan ook voor. De belangrijkste funkties van de prins zijn die van koninklijk commissaris van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs; lid van de raad van bestuur van de KLM, van de N.V. Koninklijke Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker en van de N.V. Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. De laatste jaren is prins Bernhard heel actief als presi dent van_ het World Wildlife Fund, de wereldorganisatie, die zich inzet voor met uitsterven bedreigde diersoorten. Een apart hoofdstuk is het militair-zijn van de prins. Als inspecteur-generaal van de krijgsmacht is prins Bernhard de ombudsman van het Neder landse leger. Behalve met in specties van legeronderdelen het liefst onverwacht houdt de prins met zijn in Hilversum gevestigde staf zich bezig met vele problemen waar de mili tair mee te maken kan krijgen. Elke Nederlandse militair van laag tot hoog kan bij de prins terecht. Hij kan er van verze kerd zijn dat de aan de prins voorgelegde moeilijkheden se rieus worden genomen. Prins Bernhard gaat er zelfs voor met de minister van defensie pra ten en vaak met succes, als het nodig is. Zo viert de prins der Neder landen. een titel, hem in 1948 ÈB 4 1939 Als vader door koningin Wilhelmina ge geven. 29 juni zijn 60ste ver jaardag als een man die het be wijs heeft geleverd dat je ook als echtgenoot van een regerend vorstin geen onbeduidende rol hoeft te spelen. Nederland mag na 35 jaar constateren dat de dag dat prins Bernhard van Lippe Biesterfeld zijn intrede deed in de Nederlandse samen leving een heel gelukkige is ge weest. „Als een dier ga je rond je nest snuffelen het loopt fout I We zitten in die situatie, dat waarschuwingen niet meer helpen de tech nologische ontwikkelingen zijn agressief van karakter. De enige rem is op het ogenblik de wetenschap die uiteraard voorzichtig van ka rakter is. En die rem blijkt niet afdoende Mevrouw E. G. Aiking - Van Wageningen, moeder van drie kinderen, vrouw van een Amsterdamse architect, lag er nachten wak ker van. Tot ze het besluit nam zichzelf in te zetten tegen de milieuverontreiniging. Ander half jaar geleden schreef ze een brief aan alle georganiseerde vrouwenverenigingen in het land. Binnen een maand wist ze, dat ze een plannen tot voorlichting aan bur gemeesters en bestuursambtena ren. die vaak geweldig achter lo pen en geen tijd hebben zich te verdiepen in vakliteratuur. Laatste vraag aan mevrouw Aiking, die het gevaar voor over bevolking duidelijk ziet zitten: Is deze tijd niet benauwend en frus trerend voor ouders van grote gezinnen die met zorg en ere hun kroost groot brengen, (het woord „belasting" op kindertal is al ge vallen!)? „De opdracht jezelf te verme nigvuldigen geldt nog", zegt ze rustig. Natuurlijk ligt het krijgen van kinderen in het persoonlijke vlak, je raakt aan fundamentele cursus zou organiseren, daarvoor subsidie zou krijgen benevens de medewerking van we tenschapsmensen. Minister Klompé opende en staatssecretaris Kruizinga sloot de cursus. Vrouwen voelden zich zó betrokken bij het feit dat het mis is in onze maatschappij, dat besloten werd tot oprichting van het Centrum Milieuzorg, Herengracht 540 Amsterdam, in het gebouw van de Ver. tot Behoud van Na tuurmonumenten. Intussen is daar een brede documentatie opgebouwd, leder die iets wil ondernemen, kan in het coördinatiecentrum terecht, ten laatste fungeert de Stichting als klachtencentrale.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13