Joop Zoetemelk: N Vorig jaar mocht het, nu moet het ini Wagtmans loopt college bij meester Eddy Merckx TOUR DE FRANCE 1971 'RONDE VAN FRANKRIJK VAN 26 JUNI TOT 18 JULI 1971 11 ZATERDAG 26 JUNI 1971 Elappeslad O Halve elappeslad =iBERGPRIJS EvA« Bergpas !?kolegorie (Van onze^peciale verslaggevers) MULHOUSE Vandaag begint de 58ste editie van het grote circus dat Tour de France heet. Een circus met een flinke scheut sport en een mins tens even grote scheut commercie. Maar in dat circus moeten ontegen zeggelijk prestaties worden geleverd, die alleen de werkelijk groten van de wielrennerij fysiek en psychisch aan kunnen. Zoals het fenomeen Eddy Merckx, die op het punt staat om voor de derde achtereenvolgende keer 's werelds belangrijkste wielerwed strijd te gaan winnen. De 25-jarige Belg kan in zijn tomeloze jacht, naar nog meer roem en nog meer fortuin nauwelijks gestuit worden. Vijf etappewedstrijden vormen de basis van waaruit de absolute heerser vanaf de mini-tijdrit in Mulhouse tot en met de 54 kilometer lange afslui tende race tegen het horloge naaV Pa rijs zijn tegenstanders te lijf gaal. Vijf etappewedstrijden, waarin hij slechts de kruimels voor de concur rentie overliet. De Ronde van Sardi nië, Parijs-Nice, de Ronde van België, de Dauphine Liberé en de Midi Li bre, betekenden evenzovele triomfen voor de grote Molteni-troef Eddy Merckx. En de manier waarop hij zich heeft voorbereid op zijn derde Tour-avontuur, bewijst dat de „Grand Bouclé" voor Merckx nauwe lijks nog een avontuur genoemd kan worden. Hij heeft een uitgebreide studie gemaakt van het parkoers, dat door het grote portie klimwerk, ook voor Merckx geen.makkelijk karwei is. Maar ongetwijfeld zal Eddy Merckx door zijn prestaties weer het leeuwedeel van de reclame voor zich en zijn Italiaanse baas, worstmagnaat Ambrosio Molteni, opeisen. De manier waarop dat gebeurt is echter allesbe palend voor de Tour de France Wordt de strijdbijl al vroeg in. dit nS20, 0 MULHOUSE Joop Zoetemelks bliksemsnelle opmars naar de top van de internationale professio- harte wielrennerij, heeft verregaande konsekwenties voor de renner uit Rijpwetering. De erkenning, die zijn grote kwaliteiten alom heeft afgedwongen, stempelt hem tot de voornaamste kandidaat na Merckx voor de Tour-zege. De verrassende tweede plaats,die hij dankzij een uitgekookte taktiek, jaar behaalde in de „Grande Bouclé", is niet meer voldoende. Dé wielerwereld verwacht nu nog van hem. Niet zozeer een eerste plaats in het algemeen klassement, maar wel een duel met chik_kx. Het maakt de uitgangspositie voor Joop Zoetemelk heel anders dan een jaar geleden. De tan van de Mars-Flandria-équipe is zich daar volledig van bewust. Vorig jaar mocht het, nu moet ouw- om-temelk heeft zich dit seizoen -WW* Joop Zoetemelk zoals hij verleden jaar naast Eddy Merckx (links) in de Tour de France reed. Jssel- fckelijk gemanifesteerd als de te-na-Merckx. Het speelse ge- waarmee hij in de klassieke e Pijl alle lastige hellingen nam baar. >ral de manier, waarop de cou- het van het vlakke polderland de a de Ronde van Spanje be- L hebben diepe indruk gemaakt. Waalse Pijl liet Zoetemelk al ..Ik ga naar de Ronde van om te winnen". Het werd ^verwinning, maar wel was hij DIT^kste klimmer van het complete Al I Ihap. Zoetemelk: „Ik miste een fle slag, maar achteraf be rd was dat geen ramp. Als ontdekte ik mijn eigen mo- ^^^ieden. De ploeg, die ik in Span- was niet sterk genoeg om het in terrein op Ferdinand Bracke 'innen. Maar de eerste prijs in heeft mij een Joop Holthausen in de'Tour' massa zelfvetrouwen gegeven." Dat zelfvertrouwen van Joop Zoe temelk kreeg nog een enorme stimu lans in de Midi-Libre, een Franse etappekoers, waaraan ook Merckx deelnam. De demarrage van de mees ter in de tweede etappe kon alleen maar beantwoord worden door Zoete melk. Getweeën reden zij het comple te rennersveld op achterstand. Toen Zoetemelk tijdens die ontsnapping ten val kwam, wachtte Merckx. „Merckx had veel aan mij tijdens die ontsnapping. Ik deed mijn deel van het werk. En bovendien wist Merckx dat André Dierickx in de achtervol ging was. Als hij niet gewacht had. zou ik met Dierickx zijn doorgegaan en hadden wij hem misschien terug gepakt. Dat risico wilde Merckx ken nelijk niet nemen." Joop Zoetemelk waagde het zelfs in de laatste etappe-Merckx aan te val len. „Ik heb serieus geprobeerd om de Midi Libre te winnen." Het bleef weliswaar bij een poging, maar het is tekenend voor de Zoetemelk-nieuwe- stijl. Vorig jaar werd de prestatie van Joop Zoetemelk in de Tour de France sterk gerelativeerd. Vooral de Fran sen en de Belgen bekeken Zoetemelks tweede plaats met een fikse brok re serve. Zijn defensieve taktiek en het volledig afzien van pogingen om de eerste man, Merckx, te bedreigen, on dervonden veel kritiek. Joop Zoete melk verweert zich terecht tegen die kritiek. „Toen ik vorig jaar naar de Tour kwam, had ik niets te verliezen. Alles wat ik presteerde, was in feite meegenomen. Op een gegeven mo ment ttereikte ik die tweede plaats. Merckx reed zo veel sterker dan de rest van het veld, dat er gewoon niet meer in zat dan die tweede plaats. Het was dus zaak voor mij om te verdedigen. En dat verdedigen moest ik vooral doen tegen Petterson en Van den Bossche. Daar had ik mijn handen aan vol. Waarom moest ik dan aanvallen? Dat was de taak van de renners, die achter mij stonden." De 24-jarige vedette uit de Mars equipe weet dat hij de komende da gen sterk zal worden geobserveerd. „Ik moet een goede Tour rijden, zon der meer. Dat ervaar ik wel een beet je als een druk. Het is niet meer vol doende om hetzelfde te presteren als vorig jaar. Men verwacht gewoon meer van mij. Maar ik heb veel zelf vertrouwen. Ik weet van mijzelf dat ik het kan. Het klassement blijft het belangrijkste doel voor mij in deze Tour. Maar daarnaast wil ik ook pro beren om het bergklassement tg win nen. Als je Merckx werkelijk wilt aanvallen, moet je goed weten, wat je doet. Je kunt drie keer demarreren en ook drie keer door zijn ploegmak- kers worden teruggehaald. De vierde keer demarreert Merckx zelf en dan kom je aan de finish en merk je dat Merckx er al tien minuten is." Joop Zoetemelk is niet alleen fy siek, maar ook psychisch enorm ge rijpt in zijn eerste profjaar. Een dui delijk bewijs daarvoor leverde hij af gelopen weekeinde op de Cauberg in Valkenburg waar hij mede-vluchter Wimke Prinsen in feite al ver voor de eindstreep versloeg door een knappe psychologische zet. De opmerkingen van Zoetemelk brachten zijn tegen stander volkomen in verwarring. Zoetemelk: „Doordat je ouder wordt en meer ervaring krijgt, wordt je le- vensblik ruimer. Je verandert in mentaal opzicht en dat maakt je ster ker. Ik geloof niet dat ik harder ge worden ben door de overgang van amateurs naar de professionals. In mijn hart ben ik de amateur van weleer gebleven. Het gaat nu dan misschien om het geld, maar voor mij Mijft de sport toch een heel belang rijke plaats innemen." Joop Zoetemelk heeft dit seizoen praktisch alle klassiekers gereden. Het programma dat hij heeft afge werkt. werd samengesteld door ploegleider Briek Schotte en door Herman Krott, die vroegere ploeglei der van Zoetemelk, toen hij nog als amateur in het Amstel-shirt fietste. „Herman kun je zo'n beetje beschou wen als de man achter mij. Hij regelt tal van zaken voor mij. Krott en Schotte zijn twee mensen waar ik gebeuren begraven, dan zal de be langstelling voor het wielerspektakel in Frankrijk opnieuw afnemen. Veel hangt dan ook af van de mannen achter de schermen, die de financiële touwtjes In de internationale wielren nerij zo stevig in handen hebben. Zij bepalen mede het strijdverloop, be slissen mede of de sport dan wel de commercie een overheersende rol zal spelen in deze Tour. De tegenstand, die Merckx te ver werken krijgt, komt op de eerste plaats van de kant van Mars-Flan- dria in de persoon van Joop Zoete melk. Luis Ocana, kopman van BIC en Gösta Petterson, aanvoerder van Ferretti zijn de andere kandidaten, voor een leiderspositie in een ver bond, dat Merckx' macht moet beteu gelen. Het aandeel van de Nederland se Goudsmit-Hoff-formatie in die machtsstrijd' kan onmogelijk groot zijn. Daarvoor ontbreken te veel wer kelijke vedetten in de ploeg van Kees bellenaars, die terecht gokt op inci dentele successen. volledig op kan bouwen en dat kun je niet van iedereen zeggen in deze tak van sport. Ik ben wel tevreden met het programma dat ik heb afgewerkt, maar toch zou ik graag nog wat meer irondewerk hebben gedaan. Veel wed strijden rijden, zie ik niet als een nadeel." In de Belgisch-Nederlandse groepe ring heeft Zoetemelk zich al snel een leiderspositie afgedwongen. Als ama teur bracht hij weliswaar een aantal imponerende overwinningen mee naar het Mars-kamp, maar de erva ring heeft wel geleerd, dat een top- amateur nog geen vooraanstaande rol hoeft te spelen bij de professionals. Daarvoor vormt zelfs de lijst van Zoetemelk (overwinningen in de Torn de l'Avenir, de Olympische Spelen, Ronde van Joegoslavië en het Circuit des Mines) geen garantie. Bovendien is het algemeen bekend dat een neo fiet in de profwereld het de eerste tijd dikwijls erg moeilijk heeft In het Mars-Flandria-kamp werd Zoete melk door zijn collega-coureurs dan ook niet met gejuich binnengehaald. Het „knechtje" spelen voor de neo- prof Zoetemelk werd vooral door het Belgische deel van de formatie niet zonder meer geaccepteerd. Zoetejnelk: „Je moet de erkenning als kopman verdienen. Dat kun je alleen maar doen door goed te rijden. Als je voorin het klassement staat, krijg je die steun vanzelf. Mijn succes bete kent ook brood voor de rest. En een professional-wielrenner begrijpt dat heel best." Eddy Merckx krijgt dit jaar een andere Zoetemelk tegenover zich dan vorig seizoen. „Ik zal mij niet bij voorbaat bij zijn meesterschap neer leggen. Natuurlijk ben ik wel bang voor hem. Hij rijdt nu eenmaal ver schrikkelijk sterk. Maar de affaire in Luik-Bastenaken-Luik heeft mij ge leerd dat hij kwetsbaar is. In feite leed Merckx een morele nederlaag toen hij door Pintens werd terugge pakt in die klassieker. Dergelijke dingen zouden vaker moeten gebeu ren. Dat maakt hem onzeker. (Het is ook goed voor de wielersport, want als het publiek niets anders hoort dan Merckx en nog eens Merckx, is de lol er gauw af. Door alles te winnen, maak je de sport kapot." Zoetemelk is voorstander van de dopingcontrole. „De jonge renners in de beroepscategorie zijn er blij mee. Als amateur werd ons al geleerd zon der dope te rijden. Wij1 weten niet beter. Daarom is het een voordeel voor ons dat er bij de' profs wordt gecontroleerd. Want zonder doping kan het ook. Zelfs een Tour de Fran- nderi (Van onze speciale verslaggever) tthousiLHOUSE De meester is nu knecht geworden. Rini Wagt- m in 1969 en 1970 nog de topman van de Willem II-Gazelle- "1% Pe> heeft bewust gekozen voor de rol van vazal van Merckx. tgangspositie van Wagtmans voor deze Tour de France ver- hemelsbreed met die van voorgaande jaren. In de Molteni- ia en leeft hij niet zijn eigen belangen te dienen, maar die van zijn plijke werkgever: EddyMerckx. Als huursoldaat van het Bel- wielerfenomeen hoeft Wagtmans niet te hopen op een ver- ig of zelfs maar een egalisering van zijn Tour-prestaties uit frleden: een zesde plaats in 1969 en een vijfde in 1970. Zijn enige ag nog slechts zijn de overwinning van Merckx en van de die terecht wordt gekarakteriseerd als de sterkste wielerfor- uit het laatste decennium. IWagtmans is dit seizoen nog van bitter weinig in de schijnwer- pn positieve publiciteit ver- h. Zijn meest opvallende pres- ps een tweede plaats in een rit 1 Ronde van Italië. Aan de ne- 1 zijde van de publiciteitsba- onze at zijn eerste veroordeling we it boft gebruik van doping in de se etappekoers, T^rreno A- J. De Ronde van Frankrijk van >eLszatfr moöt voor Rini Wagtmans om het vertrouwen in de be- inwezige wielerkwaliteiten van yeur uit 't Heike te herstellen. Belangrijker Harige Wagtmans is zich er- wwust dat de mogelijkheden inijm dit jaar beperkt zijn. „Toch Tour voor mij belangrijker van vorig jaar. Dit jaar moet in de kijker rijden bij allé ibazen. Dat kan mij een goede jspositie verschaffen voor de St. Ik kan dat doen door mijn j»t, die Merckx mij verschaft, is heblöe puntjes uit te voeren. Mis- zal die opdracht voor het pu- der bfcat minder spectaculair zijn. dan het van mij gewoon is. Maar ik ben nu eenmaal professional en moet mij aan mijn opdrachten houden. Als ik in ihet begin van de Tour een rit win, beschouw ik het seizoen als ge slaagd. Dan is de eindklassering slechts bijzaak. Als ik deze Tour goed rijd, zit ik volgend seizoen op rozen." De overstap van Wagtmans naar Merckx baarde vorig jaar nogal op zien. De coureur, die met andere top mannen voor enig tegenwicht zou kunnen zorgen voor Merckx' tomeloze jacht op de overwinning, versterkte met zijn handtekening juist nog de macht van 's werelds sterkste wiel renner. Rini Wagtmans: „Ik heb vo rig jaar na de Tour een persoonlijk contract getekend bij Merckx. Ik sta niet in dienst van Molteni, maar van Merckx. Hij betaalt mij en hij is ook mijn baas. Ik heb niet zo lang hoeven na te denken over de aanbieding van Eddy. Ik rijd al lang genoeg bij de professionals om mijn persoonlijk ca paciteiten te kunnen analyseren. Die analyse leert mij dat ik weliswaar steeds goed rijd, maar dat mijn pres taties toch die glans missen van de verrichtingen van een Jan Janssen vroeger en van een Joop Zoetemelk thans. Nationaal ben ik dan mis schien een vedette, internationaal kom ik gewoon tekort. Daarom be sloot ik een leerschool te volgen. Dat vind ik belangrijker dan het vergaren van die betrekkelijke roem of mis schien meer centen. Ik zie mijn pe riode bij Merckx als het volgen van een college. Een college kun je alleen maar volgen bij een professor. En de enige wielerprofessor, die daarvoor in aanmerking komt, is Eddy Merckx. Zo'n college kost mij misschien een beter contract, dat ik elders had kun nen krijgen. Maar ik vind dat een leerschool wel wat mag kosten. Bo vendien ben ik liever vijf jaar verze kerd van een goed contract dan dat ik één jaar lang een buitengewoon goed contract heb en daarna de kans loop uit de boot te vallen. Voorlopig bevalt het mij nog best bij'Merckx. Als hij mij na de Tour vraagt om het contract te verlengen, denk ik dat ik weinig moeite zal hebben met teke nen Steun Rini Wagtmans is overigens van mening dat zijn rol in de Willem II- Gazelle-formatie niet overtrokken moet worden. „Daar gold de afspraak, dat degene, die het beste reed, ge steund moest worden. Vaak was ik die man, maar lang niet alle renners voelden er dan wat voor om mij te steunen. Ik heb meermalen met enke le coureurs uit de ploeg overhoop ge legen. onder andere met Eef Dol man." In de Molteni-ploeg maakt niet ploegleider Lomme Driessens. maar Merckx de wet uit. Zelfs als Merckx niet meekoerst, heeft hij een beslis sende stem in de te volgen taktiek. In de Amstel Goldrace werd het Molte- ni-strijdplan ontworpen door Merckx. die zelf niet meekoerste, terwijl Merckx in de Ronde van Italië meer malen telefonisch contact had met de Moltenir-equipe. Wagtmans: „Merckx is de baas. Lomme Driessens is de man. die de zaken regelt, die niet on middellijk met fietsen te maken heb ben. Maar Eddy bepaalt de zaken tijdens de koers. Hij is geen diktator. Iedereen wordt heel voorkomend be handeld al moet je niet proberen om tegen zijn wensen in te gaan. Maar dat is logisch. Tenslotte is hij de man, die betaalt Secuur De leerschool-Merckx moet voor Rini Wagtmans de basis vormen voor zijn verdere wielercarrière. „Bij Eddy heb ik al tal van zaken geleerd. Hij is in alles een voorbeeld. Hij is buiten gewoon secuur, zowel op zakelijk ge bied als in de sport. Alles gebeurt even punctueel. Merckx zal nooit din gen doen, die niet te overzien zijn. Vooral zijn trainingsmethoden heb ben op mij indruk gemaakt. Na de klassieker Gent-Wevelghem klom hij meteen weer op de fiets om nog eens tachtig kilometer te trainen. Kijk dat is nog nooit vertoond. Als Eddy een trainingsprogramma heeft, werkt hij dat ook stipt af. Regen of geen regen, hij klimt op de fiets als dat toevallig op het programma staat. Merckx heeft letterlijk alles over voor de hobby, die hij tot beroep heeft geko zen: de wielersport." Rini Wagtmans heeft ook het een en ander geleerd van de super-pro fessionele instelling van de Belg. „Wielrenners worden door de spon sors als een middel gezien om een bepaald produkt te verkopen. De cou reurs worden keihard gemaakt. Ren ners, die als amateurs nog gemakke lijke karakters zijn. worden bij de professionals bijna meedogenloos. Zo dra die coureurs op de fiets zitten, veranderen zij. Dikwijls zijn wielren ners een soort gespleten persoonlijk heden. Op de fiets keihard en zake lijk, daarbuiten vriendelijk, Peter Post is daar een typisch voorbeeld van. Op de fiets is hij ontoegankelijk. Zodra hij afstapt is hij de gentle man." Wagtmans heeft grote bewondering voor Zoetemelk. „Dat is een groot coureur. Ik misgun hem zijn succes niet. Anderen zeggen, dat ik er min der door verdien, doordat hij momen teel de beste Nederlandse renner is. Ik geloof dat niet. Zijn prestaties ver groten de belangstelling. En meer be langstelling betekent meer geld. Ook voor mij. In de Tour is hij tegenstan der. Hoe graag ik hem ook mag, ik zal mijn opdrachten strikt uitvoeren. Als Merckx tien keer tegen mij zegt, dat ik hem moet terugpakken, zal ik hem tien keer terughalen, als ik dat kan." Hoppoch 1053m .brrach^ BAZEL -.t FREIBURG

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11