'OPFUNCTIES IN HET KABINET ERG IN TREK n Philip s-cao voor drie jaar niet haalbaar Koreanen van massamoord beticht ilalta wijst Bevelhebber NAVO uit I IdinkHulp Pakistan niet zo stopzetten 2 moderne theeglazen Het Kwartet H.) Nèt op tijd voor de zomer; bona Na vakantie gesprek over kort contract Kritiek op vakbonds- taktiek MERCEDES? L. I. A. M. (RITA) HET WEER Wat koeler Nieuwe JLeidse Courant Vrijdag 25 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn bert in teghenspoet!** Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur kom naar het IPOLFIROPAMvóor 'npolf/jne 6HOWJ het enige drijvende Dolfijnen- dion ter wereld met 1.000 zit- atsen ziet u een unieke show zeeleeuwen en dolfijnen in één igramma. Tijden: 10.00, 11.30, DO, 14.30,16.00 en 17.30 uur. LFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 IJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Formateur mr. B. W. Biesheuvel zal, naar wordt verwacht, een paar flinke knopen moeten doorhakken voor de bemanning van de ministersposten in de sociaal-economische drie hoek van het kabinet en van Buitenlandse zaken. Het formatie- overleg hierover leverde gisteren een groot aantal kandidaten op, met name voor de posten Buitenlandse en Economische Zaken, zodat formateur Biesheuvel gisteravond niet kon nalaten ironisch op te merken: de belangstelling daarvoor is wel erg groot. Er zal ook nog een minister voor CRM moeten komen." Hiertegenover staat dat het forma- tieoverleg over de taakverdeling van de departementen gisteren verrassend snel een akkoord opleverde. Alleen over de werkverdeling van het minis terie van economische zaken en bui tenlandse zaken op internationaal ge bied kon geen overeenstemming wor den bereikt. Over deze kwestie is een nader advies gevraagd. De op tafel gelegde wensen met be trekking tot de bemanning van de ministersposten vormde voor mr. Biesheuvel aanleiding om een tweede overlegronde met de vijf fractievoor zitters te openen. In tegenstelling tot Van een verslaggever SN HAAG Nederland zal de ontwikkelingshulp aan Pakistan rvoor reeds contracten zijn afgesloten, niet zonder meer op aten. Minister Udink (ontwikkelingshulp) heeft gisteravond ge- dat de toezeggingen die Nederland aan Pakistan heeft gedaan liet terrein van de hulpverlening, voor zover zij nog niet in le- Tscontracten zijn vastgelegd, aangehouden zullen worden totdat redelijke economische en sociale stabiliteit bereikt zal zijn. zei dit gisteravond in het ac- itenprogramma „Hier en Nu" NCRV-radio. Nederland neemt hem dezelfde houding aan als lere leden die in het consortium de hulpverlening aan Oost- an zijn verenigd. Tweede-Kamerlid drs. Th. E. rterp (KVP) heeft de regering in een schriftelijke vraag aan >EN (AP, Reuter. AFP) Dom f de nieuwe socialistische pre- an het strategische Middelland eiland Malta, heeft woensdag lerbevelhebber van de NAVO- strydkrachten in Zuid-Europa ezen. Het is de Italiaanse ad- ecteur Gino Birindelli. Dit schrijft n. ritse dagblad Daily Express. Doorgaans goed ingelichte cor- pent van de Daily Express, Jan Pincher zegt verder, dat premier Mintoff Engeland ®**himatum heeft gestuurd waar- ïiddellijke herziening wordt minister Udink verzocht, in navol ging van de Engelse regering, de ge hele ontwikkelinghulp aan Pakistan op te schorten. Volgens drs. Wester terp zou de ontwikkelingshulp aan Pakistan pas hervat moeten worden wanneer er voldoende zekerheid is verkregen dat deze gelden niet voor andere doeleinden worden gebruikt dan waarvoor deze hulp bestemd is. Bovendien moet zeker zijn, dat de Pakistaanse regering geen middelen besteedt aan de onderdrukking van de bevolking van Oost-Pakistan, die normaliter voor de sociaal-economi sche ontwikkeling van het land zou den zijn aangewend. Minister Udink zei gisteravond dat ten aanzien van de bestaande lenings contracten van geval tot geval be keken zal worden of daaraan zal wor den voldaan. Het belangrijkste crite rium daarbij zal zijn, of de goederen die op dat contract ter beschikking worden gesteld van niet-militaire aard zijn. Nagegaan zal worden of goederen, die op de bestaande con tracten gekocht kunnen worden, eventueel ook gebruikt kunnen wor den voor militaire actie. de eerste keer zal de formateur de fractievoorzitters die hij opnieuw af zonderlijk hoort, in grote lijnen van eikaars wensen op de hoogte stellen. Deze tweede ronde loopt vandaag af. Begin volgende week zal mr. Bies heuvel met een voorstel op tafel ko men, dat dan opnieuw ter discussie zal worden gesteld. Voor het leveren van een minister van buitenlandse zaken maakt zich vooral de KVP-fractie sterk met de kandidatuur van drs. Schmelzcr. De fractie besloot dit gistermiddag, toen bekend werd dat van VVD-zijde drs. De Koster, thans demissionair staats secretaris van buitenlandse zaken, zich sterk maakt voor deze post. Bin nen de VVD-fractie is men het over zijn kandidatuur nog niet eens, omdat in hem ook een goed fractievoorzitter wordt gezien. Bij de bezetting van de sociaal- economische driehoek, het kernkabi net, zijn als kandidaten genoemd mr. Nelissen (KVP), drs Grapperhaus (KVP), drs. Peynenburg (KVP), Drees (DS'70), Udink (CHU) en een tweetal onbekende kandidaten van de WD. Het gaat in deze competitie om de onmogelijkheid dat de vijf fracties elk zitting krijgen in dat kernkabinet. Er zullen kandidaten moeten afval len. De ARP zou, omdat zij al de minis terpresident levert, van een post in de sociaal economische driehoek wil len afzien. Van Drees is bekend dat hij ook het ministerschap van onder wijs en wetenschappen ambieert, zo dat de WD, KVP en CHU tot een vergelijk zullen moeten komen. De CHU heeft een hoge prioriteit gege ven aan Economische Zaken, ook al heeft deze partij de heer Udink ook genoemd voor Defensie. Van de CHU is ook bekend gewor den, dat de huidige staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. Kruisinga, zich niet beschikbaar wil stellen voor het nieuwe ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Daarte gen ambieert hij de nieuwe post van minister van Wetenschappen. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft in de discussie ook weinig problemen opgeleverd. Vaste kandidaat daarvoor is mr. Geertsema (WD). Wanneer de formatie slaagt, zal de nieuwe regering op 3 augustus na het afleggen van de regeringsverklaring met de Tweede Kamer in debat treden. Kamervoorzitter Van Thiel heeft dit gisteren meegedeeld. De datum werd vastgesteld in ver band met vakantieafspraken van verschillende Kamerleden. van alle defensie-overeenkom- ie betrekking hebben op Brit- ;pen. Dit ultimatum zou don- avond zeven uur zijn afgelo- p Malta zijn 2500 Britse mili- gelegerd. itse minister van buitenlandse sir Douglas Home, zou hebben ird, dat het verdrag bindend is toff „zich rustig moet houden", de Daily Express, off heeft reeds de Britse gou- r-generaal in Malta sir Mau- irman, ontslagen. Politiecom- s Vivian de Gray nam zijn de dag na de verkiezing van Cngelse ministerie van buiten zaken wilde geen commentaar op het bericht in de Daily Volgens zegslieden van het rie is dit een kwestie tussen en de NAVO. onden is men wel bevreesd, ntoff de Russen marine-facili- ian zal bieden. in regeringskringen op Malta geen commentaar leveren. VO-kringen in Brussel ver men niet op de hoogte te zijn uitwijzing van Birindelli. oorlichtingsdienst van de be- ,ier van de NAVO-zeestrijd- n voor Zuid-Europa in Bag- abij Napels, heeft verklaard n uitwijzing van admiraal Bi- rechtstreeks niets te weten". (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: CLper kwartaal par maand I I Als beloning voor mijn aktiviteit I Iontvangik2theeglazen. a De nieuwe abonnee krijgtonze I krant veertiendagen gratis. Mijn naam Straat: g Op Schiphol zijn gistermiddag drie Palestijnse kinderen aangekomen die met de hulp van Stichting Terres des hommes enige tijd in Nederland zullen verblijven voor medische behandeling. Het verdrietige kind op de arm van de begeleider is de 7-jarige Amal Moarad, links de 21-jarige Wielad Safi en rechts de 17-jarige Jehad Abdoellah. SAIGON (AFP, Reuter) Het Zuidvietnamese parlementslid Ton That Hiboe heeft gisteren te genover journalisten verklaard, dat enkele tienduizenden mensen zijn afgeslacht door Zuidkoreaan- se militairen in de Zuidvietna mese kustprovincies Binh Dinh. Pjy Yen, Quang Ngai en Ninh Thoean. Jonge meisjes en kinde ren zijn verkracht en hele dor pen zijn met de grond gelijk ge maakt, aldus het parlementslid. Hiboe, die in het Zuidvietnamese parlement de oostelijke kust-provin- cie Ninh Thoean vertegenwoordigt, zei letterlijk: „Wegens het stilzwijgen van de Zuidvietnamese regering over de monsterachtige misdaden, die in Zuid-Vietnam door de Zuidkoreanen zijn bedreven sinds hun deelneming aan de oorlog, zal ik zelf de docu menten over deze feiten bekend ma ken."' De Zuidvietnamese afgevaar digde beschuldigde de Zuidvietname se regering er van „deze monsterach tige oorlogsmisdaden" te verdoezelen. De Amerikaanse militaire rechter Kenneth Howard zal waarschijnlijk vandaag nog beslissen of kapitein Er- nest Medina zal worden berecht we gens zijn aandeel in de slachtpartij van My Lai. waarbij drie jaar gele den honderdtwee Zuidvietnamese burgers zonder meer door Amerika nen werden doodgeschoten. Kapitein Medina tracht nog aan rechtsvervol ging te ontkomen met het verweer, dat zijn eventuele berechting niet steunt op bewijzen, maar op een te gen hem gerichte samenzwering van hoge officieren. Van onze soc.-econ. redactie EINDHOVEN Op initiatief van de directie van Philips is in Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267; leiden EINDHOVEN Nadat zij dat eer der afzonderlijk al hadden gedaan, hebben de centrale werkgeversver bonden gisteren in een gezamenlijke verklaring kritiek geoefend op de middelen die de vakbonden van Phi- lips-personeel hebben gebruikt om bij de onderhandelingen over de nieuwe c.a.o. hun zin te krijgen. In de verklaring zeggen het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond geen goed woord over te hebben voor de manier waar op de betrokken vakbonden de on dernemingsraden bij Philips manipu leerden om kracht bij te zetten aan hun verlangens inzake de kwestie ge- organiseerden-ongeorganiseerden. Door hun leden op te dragen, weg te blijven uit ondernemingsraadsverga deringen en niet mee te werken aan de verkiezing van nieuwe raden, maakten zij het normaal functioneren van de ondernemingsraden onmoge lijk. VNO en NCW menen dat deze han delwijze vele ondernemingsraadsle den voor pijnlijke loyaliteitsconflicten heeft geplaatst. Indien dit misbruik van de ondernemingsraad voor vak bondsdoeleinden school zou maken, komen hierdoor de verlangens van de vakcentrales ten aanzien van een verdere uitbreiding van de bevoegd heden van de ondernemingsraden en daarmee ook de betreffende passage in het regeerakkoord wel in een zeer merkwaardig daglicht te staan", zo verklaren de werkgeversorganisaties, die in deze ontwikkelingen aanleiding hebben gezien het advies aan hun le den te herhalen om zeer terughou dend te opereren op het terrein van faciliteiten voor en financiering van vakbondsactiviteiten. het gisteren met de vakbonden voortgezette gesprek besloten, de onderhandelingen over een drie jarige c.a.o. te staken en onder handelingen over een éénjarige c.a.o. te beginnen, zodra de vak bonden hun voorstellen daarvoor hebben ingediend. In afwachting daarvan hebben de vakbonden van Philips-personael be sloten hun betrokken leden te advise ren, het overleg in de ondernemings raden, dat op een aantal plaatsen was gestaakt, om druk op de onderhande lingen te oefenen, te hervatten. Of dit drukmiddel, waarop de centrale werkgeversorganisaties gisteren op nieuw scherpe kritiek hebben geuit, eventueel ook bij een moeizaam ver loop van verdere onderhandelingen zal worden gehanteerd, is nog onze ker. De heer D de Jong, secretaris van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, verklaarde ons gisteravond na afloop van het elfde gesprek over de nieuwe c.a.o., dat de besprekingen „in ver band met het vakantieseizoen" zeker niet voor eind augustus begin sep tember zullen kunnen worden hervat. Wij zullen met een geheel nieuw pakket voorstellen moeten komen", aldus de CMB-bestuur. Volgens de vakbonden hebben de tot nu toe gevoerde besprekingen met de Philipsdirectie als grootste winst punt opgeleverd, dat het concern zijn jarenlange principiële verzet legen het meefinancieren van vakbondsac tiviteiten heeft opgegeven. Zoals be kend, toonde de directie zich in de voorlaatste besprekingen bereid, ge durende drie jaar een bedrag van 1.25 miljoen gulden per jaar voor dat doel te fourneren. De hoogte van dat be drag is voortdurend een breekpunt in Vondellaan 45 - Leiden - 01710-44545 het c.a.o.-overleg geweest. Of dat bij de onderhandelingen over een éénja rige c.a.o eveneens het geval zal kunnen zijn is nog een open vraag. Ook de principiële bereidheid van Philips om de vakbonden gelegenheid te geven, bedrijvenwerk binnen het concern te verrichten, noemde de heer De Jong van grote betekenis. De vakbondsbesturen zullen nu .eerst met hun leden overleggen, alvorens te be ginnen aan de samenstelling van een nieuw eisenpakket. De Philips-c.a.o. liep op 1 april af; tot 1 oktober zijn beide partijen ge bonden aan de algemene loonmaatre gel. In het kader daarvan zijn voor het Philipspersoneel inmiddels de toegestane loonstijgingen overeenge komen, namelijk van 3 procent per 1 april en 1 procent per 1 juli. DEN HAAG De staat zal hoger beroep aantekenen tegen de uitspraak in kort geding over de Amerikaanse deserteur Ralph Waver. De president van de Haagse recht bank mr. H. C. Slotemaker had 14 juni de staat voor een termijn van een half jaar verboden Waver aan de militaire autoriteiten over te leveren. Staatssecretaris Wiersma zou volgens mr. Slotemaker met overlevering op dal moment zich rchuldig hebben ge maakt aan onrechtmatige overheflds- daad. Wij benijden een mens niet om een gelukdat hij heeft, maar om een geluk, dat ons ontbreekt. H. RE1TER Je gebruikt die oude maxi-ja niet meer, hè Ellen? Zon en maan 26 juni zon op 4.21. onder 21.04: maan op 8.06, onder 23.11. 30 juni E.K. Hoog water Hoog water, 26 juni: Rotter dam le getij 7.00- 2e getij 19.05; Scheveningen 5.14-17.40; Vlissin- gen 4.06-16.28; Haringvliet a. d. Zeezijde 5.46-18.09. De depressie, die vrijdagmor gen ten westen van de Britse eilanden lag, verplaatst zich naar het oosten en komt dichter bü West-Europa. Het ziet er dan ook naar uit, dat het weer zaterdag minder zomers zal aandoen dan vrijdag. Een bij de depressie behorend front ligt nu boven de Britse eilanden. Het zal ons land waarschijnlijk in de nacht van vrijdag op zater dag of zaterdagochtend passe ren. Zodat er later op de dag kans is op buien. De aangevoer de lucht is ook koeler. Strandweer Doordat de lucht wat onstabie ler wordt zal er morgen iets meer bewolking zijn. De kans op een verspreide bui, mogelijk met onweer, wordt iets groter. Overi gens een aangename temperatuur van 18 20 graden en een zwakke tot matige zeewind, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Weekeinde met perioden van goed strandweer, maar wisselvallig met een buien kansje. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75,6 cm (1008 millibar) dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1