Nixon geeft rapport aan geheime congres r Regering mocht aan NKIJ subsidie niet onthouden >5 Ni AE TEGEN DIALOOG MET ZUID-AFRIKA Nieuwste in teken jodenproces van kaping Poolse ballingen willen opheldering van de massamoord van Katyn Vakbonden richten gezamenlijk Aanvoer ïersen mder maat de A ban heeft och hoop Saljoetbemanning vestigt record Haagse Hof stelt staat in het ongelijk Onderzoek zaak fonds Oj) Van S. bijna afgesloten Tonnen schade bij fabrieksbrand Gematigd vierjarige verzet tegen cursusduur KLM voert nu ook jeugdtarieven in DONDERDAG 24 JUNI 1971 irte Van een onzer verslaggevers) IEL Als gevolg van het hte weer van de afgelopen we- zal de kersènaanvoer die jende week moet beginnen •ienlijk kleiner zijn dan de ite jaren. Voor de kwekers in puitgebieden betekent dit een luie strop na de tegenslagen die ie laatste jaren hebben moeten neren. de Veiling Tiel en omstreken, van grootste kersenveilingen ons land, rekent men dit jaar ten aanvoer van slechts 150 ton, on minder dan vorig jaar. Vol- directeur C. G. Hoogendijk zal echter niet tot hogere prijzen en. Voor een belangrijk deel is er een gevolg van, dat de he istelling voor het produkt bij publiek daalt en dat de jamfa ken hun produktie steeds meer ren op goedkope import, Ivooral talie. heer Hoogendijk: „Er zijn kers die voor prijzen moeten die nauwelijks de kosten leen. Hier in de Betuwe zijn ngaarden die niet meer dan ig gulden per seizoen opleveren. is natuurlijk een onhoudbare atie". Daardoor is de aanvoer de ste tien jaar sterk gedaald. Be- g deze in 196010.600 tonijl was de aanvoer teruggelopen 900 ton. In 1960 besloegen de ngaarden nog 3400 hectare, nu it minder dan 2000 hectare. kwaliteit van de komende en is niet subliem. De heer 1 gendijk: „Door het vocht zijn kersen gebarsten en moeilijk ibaar. Men zal er wel rekening moeten houden dat ze nog de le dag gegeten moeten worden". WASHINGTON (AP, UPI, Reuter) President Nixon heeft gisteren besloten het Ameri kaanse Congres inzage te geven in de 47 delen van het geheime rapport over de Vietnamese oor log, waarvan al gedeelten in de Amerikaanse pers zijn gepubli ceerd. Volgens het Witte Huis hoopt de president op deze wijze te voorko men, dat het Congres beslissingen zou moeten nemen op grond van onvolle dige gegevens, die een verwrongen beeld zouden kunnen geven van de inhoud van de rapporten". Toch houdt dit volgens Nixons perschef, Ronald Ziegler, niet in, dat de pers nu vrij zal kunnen beschikken over de Pentagonrapporten. Ziegler: „De documenten worden het Congres ter beschikking gesteld in de overtuiging, dat onderwor pen zullen worden aan de bestaande reglementen van het Congres betref fende de behandeling van geklassifi- ceerd materiaal". Ziegler liet ook we ten, dat de documenten voornamelijk betrekking hebben op de ambtsperio de van Kennedy en Johnson, zodat Nixon niet geheel voor hun juistheid en volledigheid kan instaan. CHICAGO SUN TIMES De rol van de New York Times, de Washington Post en de Boston Globe, die publikatie van gedeelten uit de geheime rapporten op gerechtelijk bevel voorlopig moeten staken, is gis teren overgenomen door de Chicago Sun Times. Dit blad bracht gister morgen een artikel over achtergron den van de Vietnamese oorlog, dat gebaseerd is op zeer geheime docu menten van zowel het Pentagon, als het ministerie van buitenlandse za ken. Uit de laatste documenten blijkt volgens het blad, dat president Ken nedy geheel op de hoogte was van de staatsgreep van 1963, waarbij presi dent Ngo Dinh Diem van Zuid-Viet- nam werd afgezet en vermoord, De toenmalige onder-minister van bui tenlandse zaken, Roger Hilsman, had op 30 augustus 1963 aan minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, ge schreven, dat de VS een staatsgreep tegen Diem moesten aanmoedigen en de voltrekkers daarvan dienden te steunen. Hilsman had Rusk twee maanden voor de staatsgreep gewaar schuwd, dat president Diem wilde gaan onderhandelen met Noord-Viet- nam om geheel Vietnam te neutrali seren, aldus de documenten van de Chicago Sun Times. TWIJFEL De New York Times heeft gisteren een artikel gepubliceerd van generaal Maxwell Taylor, oucl-ambassadeur van de VS in Saigon, waarin deze de betekenis van het geheime Pentagon- rapport in twijfel trekt. Hij meent, dat het gebruikte bronnenmateriaal 'DIS ABEBA (Reuter, UPI. Met 28 stemmen tegen, 6 ;en 5 onthoudingen, is giste- de laatste dag van de top- ferentie van de Organisatie REEIWI Afrikaanse Eenheid beslo pen dialoog aan te gaan met den IIROET, JERUZALEM (AP, Reuter) De Israëlische ster van buitenlandse zaken, Eban, heeft gisteren in Je- lem verklaard, dat Israël be is mee te werken aan de )ening van het Suezkanaal. indanks het feit, dat naar het :ht van Eban de meeste voor aan zo'n regeling naar )te zullen gaan. ïdanks dit alles zijn wij bereid tanaal te heropenen om een ling te vormen tussen de beide' krachten aan weerszijden van Suezkanaal en om een stabiele mische situatie te scheppen, die hervatting van de strijd kan omen", zo zei de Israëlische mi- indag had Eban nog laten we- lat hij de kans op een herope- van het Suezkanaal niet groot ,Het idee is niet hélemaal maar gezien de uitlatingen van lyptische leiders zie ik het som- verklaarde hij toen. Amerikaanse onderminister van ilandse zaken, Joseph Sisco, gisteren in de Libanese hoofd- Jeiroet verklaard, dat de moge- id van een interim-overeen- over de heropening van het anaal nog altijd openstaat Sisco e daaraan toe, dat zowel Egypte iraël nog altijd belangstelling een dergelijke regeling hebben, deed ook een beroep op beide nog wat meer water in de ie doen. besluit om de Egyptische troe- juni 1967 uit de Sinai terug te en is buiten medeweten van r genomen. Toen hij dit hoorde, e hij zich naar het hoofdkwar- an de strijdkrachten om het te eren, maar het was al te laat. eeft Hassanein Heikal, hoofdre- ur van al Achram en een van de medewerkers van Nasser dins- ond in een vraaggesprek voor yptische televisie gezegd. Heikal er de nadruk op, dat Nasser in al een belangrijk deel van zijn kwijt was. ie Arabieren zijn gisteren om iven gekomen en 44 Arabieren in Israëlische militair raakten id, toen een guerrilla-strijder handgranaat in een menigte op een marktplein te Chan in de strook van Gaza. Dit gisteren van Israëlische zijde 1 gemaakt. onvolledig is en dat zowel de samen stellers op het Pentagon, als de redac teuren van de New .York Times een „vorm van censuur" hebben uitge oefend door bepaalde zaken wel te publiceren en andere weg te laten. SENATOR NIXON Twintig jaar geleden beschuldigde de toenmalige senator Richard Nixon de règering-Truman ervan geheime documenten achter de hand te hou den om politieke redenen. Deze docu menten hadden betrekking op het feit, dat president Truman generaal MacArthur als opperbevelhebber in Korea had ontslagen. Nixon zei toen in de senaat: „Het bepalen of docu menten geheim zijn, schijnt thans niet meer te worden gebaseerd op de overweging of een document de vei ligheid van het land kan schaden, maar of het de politieke veiligheid van een regering in gevaar zou kun nen brengen". MOSKOU BOCHUM (UPI) Om zes minuten voor elf gisteravond heb ben overste Dobrowolski en zijn me dewerkers Wolkow en Patsajew in het ruimtestation Saljoet een record gebroken: zij waren toen op een paar uur na 18 dagen in de ruimte, langer dan de vorige recordhouders Nikola- jew en Sewastianow in de Sojoez-9. Hun gezondheidstoestand is kenne lijk nog steeds goed, want in Moskou- se kringen kan men verwachtingen- over een totaal verblijf van drie we ken beluisteren. Intussen is nog steeds niets bekend van een Russische lancering dinsdag morgen vroeg, die werd opgemerkt in het ruimteobservatorium van het Westduitse Bochum. Directeur Hein,z Kaminski dacht eerst dat het iets met het Saljoet-programma te maken had, omdat radiosignalen werden opge vangen op een golflengte die de Rus sen voor bemande ruimtevaart ge bruiken. Maar daar is hij intussen van te ruggekomen, omdat de aard van »le signalen weinig overeenkomst ver toont met die van het ruimtestation. Gisteren, werkte de zender van de geheimzinnige satelliet 12 minu ten, op de dag van de lancering onge veer drie uur. Verder is het stil, ook bij officiële bronnen in Moskou. Zuid-Afrika. Voor een dialoog stemden Ivoorkust, Lesotho, Ma lawi, Gabon en Mauritius, Niger, Togo, Dahomey, Opper-Volta en Swaziland onthielden zich van stemming. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft nog geprobeerd een stemming over het controversiële punt te ver mijden, Hij voerde aan, dat de minis ters van buitenlandse zaken vorige week al over de kwestie gestemd hadden en toen besloten, dat er geen basis bestond voor een zinvol gesprek met de regering van premier John Vorster. De minister van buitenlandse zaken van Ivoorkust drong echter aan op een stemming. Namens president Houphouet Boig- ny van Ivoorkust, de grote promotor van een dialoog, vroeg hij om een speciale Afrikaanse topconferentie, die helemaal gewijd zou moeten zijn aan de verhouding met Zuid-Afrika. Volgens Houphouet-Boigny is een gesprek met Zuid-Afrika mogelijk „als wij deze samenspraak plaatsen in een perspectief van vrede door neutraliteit". Die vrede ging alle Afrikanen aan, „zowel de blanken van Zuid-Afrika als onszelf". De Organisatie van Afrikaanse Eenheid heeft een gesprek overigens niet helemaal afgewezen. Maar zo'n gesnrek zou dan wel aan twee voor waarden moeten voldoen. Het zou ge richt moeten zijn op het ongedaan maken van de apartheidspolitiek en het vestigen van een meerderheidre gering in Zuid-Afrika en zou gevoerd moeten worden tussen de Zuidafri- kaanse regering en de leiders van de Afrikaanse meerderheid in Zuid- Afrika zelf. In een korte toespraak aan het eind van de topconferentie merkte de pre mier van Gambia op, dat de Afri kaanse eenheid nu geen droom meer is, maar werkelijkheid. „Het besluit ten aanzien van een gesprek met Zuid-Afrika en andere beslissingen hebben de rijpheid en verantwoorde lijkheid aangetoond van deze jonge oreanisatie", aldus premier Jawara. De OAE heeft gisteren ook aange drongen op een spoed-bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de VN om de beslissing van het internatio nale gerechtshof in Den Haag over Zuidwest-Afrika te bespreken. Martin uit Zwitserland en Suni uit San Francisco liften de hele,wereld over. Sinds een half jaar gaat onafschei delijk een geit mee. Dat brengt wel problemen mee, want daardoor krijgen zij niet makkelijk een lift. Maar 'net duo blijft optimistisch, ofschoon zij al bijna drie uren bij de IJ-tunnel hebben gestaan. „Wij hebben de tijd", zegt Martin. Hun plan is naar Groningen te gaan, waar ze een tijdje bij vrienden op een boerderij blijven. DEN HAAG Het Haagse hof van justitie heeft in hoger beroep het vonnis vernietigd, dat de Haagse rechtbank had gewe zen in een kort geding over het intrekken van overheidssubsidie voor de „dekolonisatie-manifes tatie". Deze manifestatie werd in maart van dit jaar in Amsterdam gehouden door het NKIJ (Stich ting Nederlands Komitee voor Internationaal Jongerenwerk). Het ministerie van buitenlandse za ken wordt verboden zijn uitkering in mindering te brengen op de jaarlijkse subsidie, die het ministerie van CRM aan de NKIJ toekent. De NKIJ wordt voor 90 procent door CRM gesubsi- diëeerd. De ministeries van buitenlandse za ken en CRM hadden begin dit jaar hun subsidies ingetrokken, omdat de dekolonisatie-manifestatie een andere opzet zou hebben gekregen dan bij de aanvraag van gelden naar voren was MOSKOU (Reuter, UPI, AP) Vier van de negen Russische joden, die momenteel in de hoofdstad van de Sowjet-repu- bliek Moldavië, Kisjinow, te rechtstaan, hebben contact on derhouden met de joden, die eer der in Leningrad werden veroor deeld wegens hun aandeel in een mislukte vliegtuigkaping. Dit meldde gisteren het Russische persbureau TASS. De ingenieur Ana toli Goldfeld, de onderwijzer Hari Kiznjer, cn dc wetenschappelijk ambtenaren Aleksandr Galperin en Arkad Wolosjin hebben er, volgens de aanklacht, mee ingestemd een vlieg tuig te kapen om daarmee via Zwe den rfaar Israël te vliegen. De overige verdachten zouden zich schuldig hebben gemaakt aan anti- Sowjet-laster en diefstal van onder delen van een draagbare kopieer-ma- chine. Hoewel destijds in Leningrad duidelijk is geworden, dat dit appa raat nooit is gebruikt, is alleen al het bezit er van verboden, omdat het in de Sowjet-Unie verboden is iets te drukken zonder voorafgaande tóe stemming van de censor. Een groep van ongeveer dertig Russische joden afkomstig uit Let land en Lithauen, die dinsdagavond in het hoofdpostkantoor van Moskou een zitstaking begon, liet gisteren we ten, dat men niet weg zou gaan, tot dat van officiële zijde is vernomen, waarom zij niet naar Israël mogen vertrekken. Gistermorgen vroeg poogden postbeambten de demons tranten te verwijderen uit het ge bouw, dat dag en nacht geopend is, maar deze poging mislukte. gekomen. Het ministerie van CRM trok toen de toegezegde extra-subsi die van 35.000 gulden in. Het ministe rie van buitenlandse zaken had de subsidie van 10.000 gulden al overge maakt. Deze zou dan later ingehou den worden op de jaarlijkse subsidie van CRM aan het NKIJ Het NKIJ is echter door het hou den van het congres in de rode cijfers komen te staan. Het gerechtshof noemt het daarom begrijpelijk dat de financiële moeilijkheden nog zouden worden vergroot, als de 10.000 gulden door de staat in mindering zouden worden gebracht op de vaste CRM- subsidie. GEEN GRONDEN Naar de mening van het hof stond het de staat niet vrij om de .toegezeg de subsidie in te trekken. „Het fun damentele beginsel van rechtszeker heid brengt mee, dat dergelijke een maal verleende subsidies niet mogen worden ingetrokken tenzij daartoe zwaarwichtige, aan het algemeen be lang ontleende rechtvaardigheids gronden bestaan, waarmee de mini ster op het moment van het verlenen van de subsidie niet bekend was of redelijkerwijze moest zijn", aldus het hof. Het stelt dat de staat er niet in is geslaagd het bestaan van dergelijke gronden in dit geval aannemelijk te maken. INFORMATIEMAP De president van de Haagse recht bank, mr. J. H. C. Slotemaker, dacht daar op 10 maart, tien dagen voordat de manifestatie gehouden zou wor den, anders over. De eisen van de NKIJ om zowel het ministerie van CRM als het ministerie van buiten landse zaken te bevelen de toegezeg de subsidies te verlenen, werden toen afgewezen op grond van de gegevens over het te houden congres in de in formatiemap. Deze gegevens zouden strijdig zijn met die, gegeven door net NKIJ in september bij de subsi- die-aanvraag. Volgens landsadvocaat jhr. mr. Ch. Beelaerts van Blokland bij de behan deling op ic. werden in de informaties in de map Navo-partners beschuldigd van moord, werd over koloniaal be leid van Nederland jegens Suriname en de Nederlandse Antillen gespro ken, werden de ministers Udink en Bakker van bedrog beschuldigd, werd LONDEN (DPA) Meer dan 100.000 Polen, die in Engeland in ballingschap leven, gaan een aanklacht tegen de Sowjet-Unie indienen, omdat deze schuldig zou zijn aan de in de Tweede Wereldoorlog gepleegde „massa moord van Katyn". Zij hebben de steun van talrijke parlements leden in Londen en Dublin. Veel van de verbannen Polen héb ben onder generaal Anders aan geal lieerde zijde bij Monte Cassino in Italië gestreden. Zij willen het on weerlegbare bewijs hébben, dat Sta lin persoonlijk verantwoordelijk was voor het doodschieten van 4500 Poolse officieren in een bos bij Smolensk. Zij zijn er verder van overtuigd, dat eveneens in het voorjaar van 1940 nog eens ongeveer 10.000 andere Poolse officieren en intellectuelen door de Russische geheime dienst werden vermoord. De vermoorde Polen werden als in tellectuele elite afgezonderd van de massa's krijgsgevangenen en gede porteerden, die bij de Duits-Russische deling in de herfst van 1939 binnen het bereik van de Russen kwamen. De bewijzen zouden zijn geleverd, dat zij tot april 1940 in drie speciale kampen in Wit-Rusland hun leven konden rekken. Daarna is hun spoor niet meer te vinden. Volgens de Poolse ballingen werden zij op bevel van het Kremlin gedood om voor altijd „de geestelijke rugge- graat van het Poolse volk te breken". Ook degenen, die niet de minste re den hebben, sympathie op te brengen voor Hitler-Duitsland hechten grote waarde aan het onderzoek van een neutrale commissie van artsen, die na de Duitse ontdekking van Katyn una niem van oordeel waren, dat de offi cieren in 1940, lang voor de Duitse inval in Rusland, werden doodgescho ten. Het is bekend, dat de Russen steeds de schuld van de massamoord op de beruchte SS-commando's hebben ge schoven, die altijd achter het Duitse front actief waren. In de westelijke wereld bewaarde men totnutoe het stilzwijgen over deze afschuwelijke zaak. Met de woorden „Er zouden slechts oude wonden worden opengereten", wees nog onlangs Lord Abderdare nameps de Britse regering in het Ho gerhuis een hernieuwd onderzoek van de hand. Namens 165 Lagerhuisleden heeft intussen de conservatief Airey Neave bij de VN-commissie voor de rechten van de mens in Genève een verzoek ingediend, de Katyn-misdaad op te helderen. DEN HAAG Het onderzoek in de zaak van soldaat R. P. van S., die ervan wordt verdacht in de nacht van 2 op 3 mei bij Knokke in België twee rijkswachten te hebben doodge schoten, is vrijwel afgerond. De officier-commissaris zal oir. een uitgebreid psychiatrisch rapport over Van S. vragen, waarna de zaak voor de arrondissementskrijgsraad te Arn hem zal dienen. Uit het onderzoek is gebleken dat Van S. wapensmokkel noch industrië le spionage of and.ere misdrij'ven heeft bedreven. Belgische kranten hebben eerder het vermoeden geuit, dal Van S. bij' spionage of internatio nale wapensmokkel betrokken was. Behalve het doodschieten van de twee Belgische rijkswachten wordt Van S. ook nog poging tot doodslag op nog twee andere politiemannen ten laste gelegd. En verder diefstal van een Uzi-mitrailleur uit een ka zerne in Ede en diefstal van munitie er. handgranaten uit een bunker te Garderen. De verhoren van de verdachte heb ben de overtuiging doen rijzen, dat de motieven voor zijn handelingen uitsluitend in de persoon van Van S. zelf moeten worden gezocht. Bij de reconstructie is duidelijk geworden dat Van S. nadat hij na de schietpar tij te Knokke met een gestolen auto is gevlucht nog bijna twee dagen in België is gebleven. Daarbij heeft hij zich in de bossen bij Brasschaat ver borgen gehouden. de hulpverlening aan Indonesië „neo kolonialisme" genoemd en werden bevriende regeringen als die van Zuid-Afrika en Portugal beledigd. Minister Luns was kennelijk min der verheugd over het besluit van het hof om het vonnis van de rechtbank te vernietigen. Hoewel hij gisteren zei geen kommentaar te willen geven om dat „de rechter onafhankelijk is en het niet past voor mij om daarop kri tiek te geven", wilde hij wel kwijt dat hij van mening was dat de rege ring indertijd terecht de beslissing nam om de toegezegde bijdrage voor het congres in te trekken. „Nederland zou in een moeilijk parket komen, als was goedgevonden dat met Neder landse overheidsgelden voor bevrien de landen beledigende pamfletten worden verspreid", zei minister Luns. Hij noemde het een „aanfluiting" dat de jongeren te werk waren gegaan op een manier, zoals dat met betrekking tot het congres is geschied. (Van een verslaggever) VEENDAM Gisteravond is voor zeker enige tonnen schade aangericht door een brand in de fabriek van DWM in Veendam. Een van de acht personeelsleden, die bij het uitbreken van de brand aan het werk was, liep wat geschroeide haren op, maar per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brand ontstond na een paar korte explosies in de dixtrine-afde- ling boven in het bedrijf. Onmiddel lijk werd groot alarm geslagen, waar na de brandweren van Veendam en Wildervank de brand met groot ma terieel te lijf gingen. De brand was spoedig onder controle, maar in de afdeling zal het werk voor enige we ken gestagneerd zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De meeste sec ties in de academische raad ver zetten zich tegen de invoering van een vierjarige cursusduur zo als wordt voorgesteld in het wetsontwerp Posthumus-Verin- ga- In een nogal cryptisch geformuleer de brief aan minister Veringa (onder wijs) reageert de raad op diens wets ontwerp tot bekorting van de studie duur. Het voorstel van een vierjarige cursusduur (met een maximale in schrijvingsduur van zes jaar) is voor de meerderheid van de secties onver teerbaar. Alleen de sectie wiskunde en een deel van de sectie aardweten schappen willen hier in beginsel wel mee akkoord gaan, mits bepaalde voorwaarden vervuld worden (meer docenten, gedegen promotiestudie). De meeste studierichtingen in de faculteit der letteren komen uit op een cursusduur van ongeveer vijf jaar. Zij verdedigen dit extra jaar door te wijzen op de eis van faalbe- heersing en de noodzaak van peda- gogisch-didactische vorming van le ra ren. De sectie theologie heeft net een herstructurering achter de rug en daarmee de cursusduur (terug)ge- bracht op vijf jaar. Korter kan het niet, vinden de theologen. Voor hen die het predikambt begeren is zelfs nog een zesde jaar nodig. Natuurkunde, sterrenkunde, farma cie, tandheelkunde, werktuigbouw kunde en tendele ook aardweten schappen achten een cursusduur van vijf jaar noodzakelijk. Culturele an tropologie vindt een vierjarige cursus aantrekkelijk voor studenten die geen wetenschappelijke carrière willen, maar te kort voor hen die wat dieper op de stof willen ingaan. De sectie psychologie zal zich nog beraden. Hoewel er dus veel verzet is tegen een verkorting van de cursusduur tot Van een verslaggever DEN HAAG Tien vakbon den hebben gisteren overeen stemming bereikt over het vor men van een gezamenlijk fonds voor werkgeversbijdragen ten behoeve van voordelen voor ge- organiseerden. Doelstellingen van dit fonds zullen zijn: het verstrekken van periodieke uitkeringen aan leden het geven van uitkeringen aan le den die de leeftijd van 65 jaar berei ken, resp. aan nabestaanden bij het voordien overlijden van het lid; het geven van nog nader vast te stellen rechten in het belang van de leden. Verwerkelijking van deze doelstel lingen is mede afhankelijk van de beschikbare middelen die voor de vakbondsactiviteiten zullen worden verkregen, aldus een verklaring van de tien vakbonden. De betrokken bonden zijn: de Me- taalbedrijfsbond NW, de Chr. me- taalbedrijfsbond, de katholieke me- taalbewerkersbond St. Eloy, de Ned. Chr. bond van werknemers in ter- tiel- en kledingbedrijven Unitas, de Algemene bedrijfsbond Textiel en kle ding De Eendracht, St. Lambertus, Katholieke bond van werknemers in textiel- en kledingbedrijven, de Alge mene Bedrijfsgroepen centrale, de Chr. bedrijfsgroepen Centrale, de ka tholieke bond van werkneemsters en van werknemers in industriële be drijven St. Willibrordus en de Neder landse katholieke bond van personeel in nijverheid en handel. Zij verwerpen de gedachte dat de vakbonden door de overheid, of door de werkgevers, zouden kunnen wor den gefinancierd. Zij stellen vast dat ander voordeel voor de vakbeweging, met name gunstiger arbeidsvoorwaar den voor hun leden, door de werkge vers steeds ziin verworpen. Daarom zal bij de onderhandelingen, over de vernieuwing van een cao primair de fondsvorming ten gunste van de le den moeten worden geregeld. De oo- lossing zal moeten worden gevonden door middel van een procentuele hef fing van de loonsom als deel van de arbeidskosten. De op deze wijze ter beschikking komende gelden dienen te worden gestort in een door de genoemde bon den op te richten fonds. Besloten is een dergelijk fonds in te stellen en bestaande fondsen daarin tot een ge heel te brengen en gezamenlijk te be heren, aldus de verklaring. DEN HAAG In vervolg op de introductie van studententarieven naar de Verenigde Staten, heeft de KLM besloten met onmiddellijke ins gang ook jcugdrctourtarieven op haar Noordatlantische diensten in te voe ren. Deze tarieven liggen op hetzelfde niveau als de studententarieven en gelden voor de leeftijdgroep van 12 t/m 25 jaar. Om hiervoor in aanmerking te ko men is derhalve niet langer een schriftelijke verklaring van het on derwijsinstituut vereist, maar kan worden volstaan met het tonen van het paspoort, waaruit de leeftijd blijkt Wel is zulk een verklaring nog vereist voor studenten in de leeftijd van 26 tot 30 jaar. Inmiddels is het jeugd- en studen tentarief ook uitgebreid tot Montreal, waarbij het tarief gelijk is aan dat voor Amsterdam - New York vv. t.w. 730 en ƒ803 in resp. laag- en hoog seizoen. vier jaar aarzelde de academische raad toch een cursusduur van vijf jaar te adviseren. Dan zouden de ver schillende studierichtingen zich niet meer gedrongen voelen de studie te vernieuwen. Daarom komt de raad in het eind van zijn brief toch weer in de buurt van de vier jaar terecht. Wel wordt er dan meteen ruimte gevraagd voor uitzonderingen. Bovendien wordt „ten overvloede herhaald" dat dit alles niet betekent dat een vierjarige cur susduur volgens de raad voor alle studierichtingen mogelijk is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9