SGP-jongeren willen meewerken aan politieke hergroepering HELDRINGSHUIS VOO EX-DRUG GEBRUIKER Ik moet vrolijk begraven worde krant van FORMAAT Britse bisschop voor voetbal op zondag Biesheuvel Pleidooi voor maximale samenwerking met GPV Puzzelhoek Fractie van minstens zes man was mogelijk geweest Inspraak bij preek Historisch COMMENTAAR Record verkoop Ibo-bijbels BEROEPINGSWERK Een woord voor vandaag Tot Heil des Volks richt centrum op kh UIT DE KERKBLADEN lis Kruiswoord-puzzel Horizontaal1deel van een schip, 4. re gel, 7. steppe, 10. metalen staaf, 12. bouw land, 14. baan voor balspel, 15. boom, 17. plaats in Gelderland, 18. woonboot, 20. meisjesnaam, 21. niet dezelfde, 22. stuk stof, 24. noorse god, 26. plechtige gelofte, 27. tijdrekening, 29. touw om iets vast te maken, 31. vervoermiddel, 33. baljuw, 35. kamhagedis, 36. bloedhuis, 37. grond soort Verticaal: 1. ongegist vruchtesap, 2. oogziekte, 3. houten vat, 4. zwaardvis, 5. pookijzer, 6. Ierland, 8. ik (Lat.), 9. water kering, 11. truck met oplegger, 13. netelig, 16. bereide dierenhuid. 19. hoofddeksel, 20. papegaai, 23. meisjesnaam, 25. Eng. gewicht 26. vulkaan, 27. nauw, 28. meis jesnaam. 30. evenzo, 32. Europ.eaan, 34. moerasvogel. Oplossing vorige puzzel Hor.: 2. stomp, 6. ss.,8. Rt., 10. era, 11. sta, 12. Ars, 14. krater, 16. meel, 17. mier, 18. eer. 19. Born, 21. prat. 23. get 25. gein, 26. Leda, 27. kantig, 29. Lea, 30. ent, 31. Eem, 33. nr., 34. as, 35. Ariël. Vert.: 1. kramer, 3. te, 4. ork, 5. fnarmot 6. ster, 7. sar, 9. tree, 11. stengel, 13. ser pent, 15. air, 19. banier, 20. staart 22. rit, 24. eden, 25. gans,27. Kea,28. gei,32.me. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM SGP-jongeren betreuren het, dat er momenteel niet meer samenwerking mogelyk is tussen hun party en het Gere formeerd Politiek Verbond. Zy streven verder naar contact met al len, die al dan niet georganiseerd een hergroepering zoeken in gereformeerde zin. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. Dit blijkt uit het zojuist verschenen nummer van „Onderling Kontakt", het orgaan van het landelijk verband van staatkundig gereformeerde stu dieverenigingen, dat zich in enkele jaren ontwikkeld heeft tot een van de grootste politieke jongerenbladen van ons land. De redactie schrijft, dat het blad zich geheel wil inzetten voor een zoe ken naar wegen, die kunnen leiden naar samengaan van wat bij elkaar hoort. Waar met het GPV samengewerkt kan worden, moet samenwerking ge zocht worden. De redactie vraagt om een commissie, die zich gaat bezinnen op wat beide partijen verenigt. Wat ons scheidt, is langzamerhand genoeg bekend, vinden deze jongeren. Een lijstbinding met het GPV bij de jongste verkiezingen zou minstens zes zetels hebben opgeleverd, en waarschijnlijk meer, als we meereke nen dat deze samenwerking brede sympatie zou ondervinden." Het blad juicht het daarom toe, dat de heer Jongeling onlangs gezegd heeft, dat het GPV zich gaat bezinnen op zijn exclusief vrijgemaakt karakter. Daarnaast willen de SGP-jongeren contact met allen, die al dan niet ge organiseerd een hergroepering zoeken in gereformeerde zin. In dit verband betreurt de redactie het. dat de AR- jongeren rond het blad Konkreet ..uiterst schriel en teleurstellend" reageerden op een verzoek van On derling Kontakt om de mogelijkheden tot samenwerking na te gaan. Voorkeursactie „Onderling Kontakt" uit verder scherpe kritiek op de verontrusten ter rechterzijde van de SGP, die bij de jongste verkiezingen een voor keursactie hebben gevoerd voor ds. F. Mallan te Gouda. De kern van de kritiek van deze verontrusten is, dat er in het optreden van de SGP- woordvoerders de laatste jaren een verschuiving merkbaar zou zijn van het principieel getuigenis naar meer aandacht voor praktische politiek, met daarmee verbonden de erkenning van de noodzaak van compromissen. Volgens de SGP-jongeren is hier sprake van „een fundamenteel ver schil van inzicht over de vraag wat politiek eigenlijk is." De verontrusten maken een valse tegenstelling tussen beginsel en praktijk. De Tweede ka mer is geen zendingsterrein. Het blad verwijt de verontrusten „schijnheilige methoden". Speciaal richt de kritiek zich op een rond schrijven van de heer J. Boeder te Ede, die „Onderling Kontakt" onder meer verwijt, dat het soms de nieuwe vertaling gebruikt, advertenties voor de EO opneemt („Het tekent de geest van deze groep binnen de SGP, die ons en onze kinderen blijkbaar aan de kijkkast van de duivel wil verko pen", aldus de heer Boeder), en dat het scribenten van buiten de partij aantrekt. EO-advertenties De redactie geeft gaarne toe. dat zij achter de doelstellingen van de Evan- Van onze correspondent WAHLW1LLER In de Lim- burgse dorpjes Wahlwiller en Nyswiller krijgen de parochia nen preekinspraak. Pastoor Mul- lenders heeft in zijn parochie blaadje aangekondigd, dat hij zijn preek enige dagen van te voren in het blaadje zal afdruk ken. Wie het met de tekst niet eens is, kan zich met hem in verbinding stellen. Zijn de be zwaren gegrond, dan wordt de preek gewijzigd of gaat niet door. Bovendien wil pastoor Mul- lenders de nog te formeren pa rochieraad het recht geven om uit te maken wanneer, hoelang en in welke vorm de kerkdien sten tijdens de weekends moeten worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) LONDEN De anglicaanse bis schop van Coventry, dr. Cuthbert Bardsley. heeft zich de verontwaardi ging van vele Britten op de hals ge haald, door als voorzitter van „Co ventry FC" het verzoek van deze voetbalclub te steunen, om eens bij wijze van proef op zondag te mogen spelen. Volgens de bisschop laat zich het bijwonen van een wedstrijd op zon dagmiddag goed met kerkbezoek 's morgens combineren. De vereniging voor zondagsheili ging heeft de bisschop in een open brief geadviseerd, „ernstig te overwe gen om óf het bischopsambt óf het voorzitterschap van de voetbalclub neer te leggen." Het verzoek van Coventry FC is overigens afgewezen. (Vervolg van pagina 1) De commissie-Van Veen heeft ver der voorgesteld: aan Algemene Zaken wordt toegevoegd de verantwoorde lijkheid voor de begrotingshoofdstuk ken Huis der Koningin en hoge colle ges van staat en het kabinet der Ko ningin. Deze zaken vallen nu onder Financiën en Binnenlandse Zaken; aan Binnenlandse Zaken worden toe gevoegd de civiele verdediging, het opperbeheer van de politie (nu nog onder Justitie, voorzover het de rijks politie betreft) en het nieuw te vor men bureau interdepartementale taakverdeling. Volgens de commissie-Van Veen moet het landbouwonderwijs worden ondergebracht bij Onderwijs en We tenschappen. Dit departement moet ook de stichting Nederlandse Onder wijstelevisie van CRM overnemen. Een ander idee is, de bijstandswet van CRM naar Sociale Zaken over te brengen. Het is nog niet bekend, in hoeverre in de formatieperiode beslis singen zullen worden genomen over de structuur van defensie. Gistermiddag en -avond heeft for mateur Biesheuvel de vijf fractie voorzitters afzonderlijk gehoord over hun wensen ten aanzien van de be zetting van de departementen. In die gesprekken zijn ook personen ge noemd, die de partijen als ministers willen rien. Vanmorgen zou het ge sprek over de taakverdeling van de departementen worden voortgezet. Formateur Biesheuvel, die gisteren als fractieleider van de ARP is opge volgd door mr. Aantjes, verklaarde enige vrijheid te willen hebben te genover de fractievoorzitters. Hij be hield zich het recht voor zonodig „knopen door te hakken". De Britse EEG-onderhandelaar Geoffrey Rip- pon heeft het nu bereikte akkoord met de EEG- ministers over Engelands toetreding begroet met de opmerking „Het is een historische dag voor Europa". Dat hij deze uitdrukking gebruikt, be wijst een groot vertrouwen in de afloop van de stemming in het Britse lagerhuis. Men kan zich van Rippon nauwelijks voorstellen, dat hij het risico zou willen lopen, om met die opmerking in het hemd te staan, wanneer eerlang het Lager huis zijn goedkeuring aan de toetreding zou ont houden. Waar haalt hij die zekerheid vandaan? De vrees bij de Engelse consumenten voor een stij ging van het prijsniveau, de manifeste afkeer in de Britse vakbeweging van een „Europees kapi talisme" en alle nationalistische gevoelens die zich daaromheen groeperen, maken duidelijk, dat er op het thuisfront nog wel slag geleverd moet worden. Maar Heath heeft met Rippon geen wereldvreemde figuur naar Luxemburg gezonden en deze moet wel zekere gronden hebben om te vertrouwen, dat het gesputter tegen Engelands toetreding geen al te doelbewuste oppositie is, die het willens en wetens op een breekpunt laat aankomen. De houding van Wilson kan men in dit opzicht „duidelijk onduidelijk" noemen. Het vertrouwen van Rippon zou dan ook wel eens kunnen voort komen uit zijn overtuiging dat de meeste tegen standers toch niet de verantwoordelijkheid op zich willen laden voor een buiten de EEG blijven van Engeland. Naar aanleiding van de vorige onderhande lingsronde werd op deze plaats al opgemerkt, dat in de besluitvorming binnen de ÉEG de parle mentaire democratie ver te zoeken is. En het is bevreemdend dat uit het land met de oudste par lementaire traditie op dit punt geen duidelijker garanties worden gevraagd. Het parlement van een land dat er buitenstaat, zou op dit punt meer kunnen doen dan de parlementen van die landen die al in het schuitje zitten. De bekende angel- saksische zegswijze „no taxation without repre sentation", geen belasting zonder vertegenwoor diging, zou hier bijzonder toepasselijk zijn. Als die voorwaarde vervuld zou worden zou men de dag van de Britse toetreding pas werkelijk een historische dag kunnen noemen. gelische Omroep wil staan. Zij kan er ook niet aan voorbij, „dat uit rechts- kerkelijke kringen, waaronder ook de Gereformeerde Gemeenten en de Ge reformeerde Bond, aan bestuur en programmering van deze EO een bij drage wordt geleverd. Zij vreest, dat een niet duidelijk gefundeerde weige ring van de EO-advertenties een poli tiek effect kan hebben in de zin van afstoting van delen van de Gerefor meerde Bond, die hun sympathie aan de SGP gegeven hebben en, naar in de huidige situatie te verwachten is. in de toekomst nog in aanmerkelijk grotere mate zullen kunnen geven. Toch heeft de redactie aan het be stuur van het landelijk verband be loofd1, rekening te zullen houden met diens wens. dergelijke advertenties niet meer op te nemen. Do SGP-beginselen mogen niet als het talent in de gelijkenis in de aarde begraven worden. De praktische toe passing roept echter enorme politieke en theologische vragen op. „Onderling Kontakt" pleit daarom voor verdere discussie en bezinning. „We moeten ons ervoor hoeden het „pakje met beginselen" van generatie tot generatie door te geven met het touwtje eromheen. Onze kinderen moe van allerlei simplistische oplos singen konden het dan wel eens openen, om niets anders te vinden dan een stukje platvloers fascisme, dat de politiestaat predikt." De SGP-jongeren tonen zich duide lijk teleurgesteld in de nieuwe SGP- krant, het Reformatorisch Dagblad. Zij verwijten deze krant kleurloos heid en een zich laten leiden door dictatuur van abonnees. Zo onthield het Reformatorisch Dagblad zich van een positiebepaling inzake de me ningsvorming rond de vaccinatie, „waardoor predikanten en anderen, die zich op pastorale wijze in deze moeilijkheden gemengd hebben, al leen bleven staan." Het opportunisme van de nieuwe krant gaat volgens de jongeren zover, dat „zelfs positief ge schreven is over de Boerenpartij". AMSTERDAM De bijbelgenoot schappen hebben vorig jaar begroot dat de Ibo's van Nigeria dit jaar on geveer 29.000 bijbels zouden kunnen gebruiken; de eerste drie maanden van het jaar hebben bewezen, dat de ze schatting er ver naast was. In de maanden januari, februari en maart werden er al 18.000 bijbels verkocht. Het opvallende daarbij is dat de ver koop via de boekhandel weer zo goed op gang is gekomen. Het economische leven lijkt zich te herstellen na de burgeroorlog van enkele jaren gele den. Wat op het ogenblik bijzonder op- valt is dat er ook zoveel aanvragen voor Ibo-bijbels binnenkomen uit het noordelijke gedeelte van Nigeria. Voor 1966 beheersten de Ibo's in dat gebied de economie. Onder bloedige verliezen werden zij door de Haussa's verdreven. Nu langzaam maar zeker de situatie zich in Nigeria herstelt beginnen de ibo's zich kennelijk weer te vestigen in noordelijke steden zoals Jos, Gombe en Kano. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Heerjansdam: D. W. Koelman te Geldermalsen te Rand wijk en te Veen: kand. W. Arkeraats tê Ouderkerk aan den iJssel. Beroepbaar: kand. W. D. Harleman, Spoorsingel 92. Vlaardingen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Domburg-West- kapelle kand. G. J. van Butselaar te Amsterdam. Beroepbaar: C. M. Overdulve, miss. pred. in Roeanda, Nieuwe Englhan 3, Bussum (wegens studie kinderen). GEREF KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Katwijk-Valken burg: Th. Hoff, en pred. te Drachten. Bedankt voor Scheveningen: B. de Vos te Ten Boer. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haarlem en te Slikker veer: kand. M. J. van Gelder te Zwijndrecht te. Barneveld, Benthui zen, Goudswaard, 's-Gravenzande, Her kingen, Kruiningen, Leerdam, Melissant, Nieuwerkerk. Ouddorp, Poederooijen, Terwolde, Uddel en te Wolfaartsdijk kand. J. Koster te Yerseke. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Groot Ammers: kand. A. van den Berg te Gouda. OUD GEREF. GEM IN NED Beroepen te Doom: kand. A. van der Meer te Oosteriand. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Winschoten- Oude Pekela kand. J. Schotanus te Amersfoort. Als God de psalmist zal helpen, zingt hij: „Dan zullen wi volk, en de schapen die Gij weidt, U voor altoos loven, slacht tot geslacht uw roem verkondigen." Dat zijn grote woorden. Ongetwijfeld meende de zanger zong. En toch? Een oudere christen zou vast zijn wenkbi fronsen, als hij zijn buumtan zo hoorde zingen. Misschien wel zeggen„Man, man, pas toch op. Je bent bezig ovérgeestel worden." Maar de psalmistspreekt niet vanuit zichzelf. Elders in de men vinden we vaak genoeg dat typisch christelijk realismt werkelijk God gezien heeft, heeft ook zichzelf gezien. Di nimmer meer hoog tegen zichzelf op. Maar dat is slechts kant. We kunnen ook 'en dat doet de bijbelzanger van uit Gods heil. In zijn zin mogen we het woordje „Dai vergeten. Hij zegt niet dat hij zomaar God zal loven, „dan" zal hij God loven, vanuit Zijn heil, Zijn redding. Ui zelf falen we altijd en moeten we maar heel 'nederig sprekei onze toekomst. Uit Hem mogen we heel hoog gestemd sj Dat is niet overgeestelijk, dal is geloofsrealisme. We lezen vandaag: Filippenzen 3 1—9. JJEMMEN De voormalige hervormde pastorie in het Betuwse dorp Hemmen, in de vorige eeuw bewoond door Otto Gerhard Heldring (de man van de Heldringstichting te Zetten) wordt straks ingericht als een centrum voor ex-druggebruikers van de Amsterdamse vereniging tot Heil des Volks. Het centrum zal begin september worden geopend. «DEI idsbi nem zijn leulit hts e artic de t besl dit Direkteur J. J. Frinsel van Tot Heil des Volks: De pastorie moet worden gezien als een verlengstuk van het service-centrum voor druggebruikers, dat de vereniging thans in de Jor- daan beheert. Hemmen is 'bedoeld als een nieuw begin voor jongeren die positief wil len afrekenen met druggebruik. In de buitenlucht Er is een dagprogamma, met onder meer werken in de buitenlucht. Het werk zal worden geleid door Bart van Empel en zijn vrouw. Van Empel was destijds schipper van de „Youth for Christ-boot" in Utrecht. Deze heeft het vervallen gebou zorg laten restaureren. De hee Bemmel heeft er overigens nje in kunnen wonen: hij overleei nadat hij zich er gevestigd had. tichti rastoraal centrumémri irkza; In 1967 werd het huis een oesting. nisch pastoraal centrum, gelei irig j ds. A. F. L. van Dijk, die t( ntra secretaris was van de retraitecc elt b vorm van revalidatie is gei ilegei Amerikaanse praktijkervaring, n voo mfen is overigens niet alleen b ctivil voor ex-verslaafden. De oude pastorie van Heldrii 1952 gekooht door de hbs-direc lands ijn e leenti n tol >ep De voormalige pastorie van Hemmen. A. van Bemmel, een bemiddel stie. sie van de hervormde kerk. De echtgenote van de hee Bemmel had de pastorie name beschikking gesteld voor dit i (via een inmiddels opgericht riaan van Bemmelstichting). Daarmee handelde zij in van haar man, die grote belai ^èsi ling had voor bezinnings- en r6resuj werk en ook van plan was gt zijn fraaie behuizing daarvoor of andere manier dienstbaar 1 rijn. alle Andere vormen van (kerke) hebben echter de retraite naeze achtergrond gedrongen, en nu oeP een nieuwe bestemming voor d ™er torie-van-Heldring gevonden. Z1£ 1 elle i TERNEUZEN De 3ll*?itu HulstenaarJ. P. Vogel is om eid ven gekomen, toen hij nabij Asi Pr grote snelheid een vrachtauto ifen k de en daarbij slipte. Zijn auto in een sloot terecht. EINDHOVEN De 35-jarid van Weizen is met zijn bromff^htj botsing gekomen met een pei auto en overleden. mi Ds. A. H. van den Heuvel van de afdeling communicatie van de wereldraad van kerken heeft een paar jaar geleden zijn eigen begra fenis geregeld. „Dat was naar aanleiding van een afschuwelijke dienst waarin een van mijn gestorven vrienden werd herdacht", vertelt hij in het maandblad Voorlopig (evangelisch commentaar bij de tijd). Ds. Van den Heuvel: „Ik heb beschreven, dat ik vrolijk begraven moet worden, waarbij in de dienst de opstanding der doden wordt gevierd. Ik wil graag een narrenfeest van mensen die tegen alle schijn in hier een over winning vieren. Mijn geloof, dat is het uitlachen van de dood. Dat betekent niet dat iedereen zich moet komen aanstellen. Er mag best gehuild wor den bij mijn begrafenis. Ik hoop dat er mensen zijn, die mij zo zullen missen, dat zij hun emoties durven tonen. Maar echte tranen en echte vrolijkheid stui ten elkaar allerminst uit. Ik wil daarom dat er grote en geweldige stukken uit de bijbel worden gelezen over de Almachtige God die de kleine mens als zijn partner aanneemt, die er een Verbond mee sluit; die er aandacht aan besteedt die hem ook in de dood niet loslaat. Ik wil dat er vrolijke liederen worden gezongen, die getuigen van een bijbels „nochtans". Ik wil niet dat er over mij wordt gesproken, behalve in het gebed om de schuldvergeving. Als de gemeente bij mijn graf de geloofsbelijdenis zegt dan hebben ze het tóch ook over mij! Ik ge loofde het met en voor hen. Ik wil ook dat er in de liturgisohe dienst, die na de begrafenis wordt ge houden en niet ervoor, avondmaal wordt gevierd, zodat niet mijn dood wordt verkondigd, maar die van de Heer, totdat Hij komt. Ik wil geen bloemen bij mijn begrafenis, behalve die van mijn vrouw en mijn kinderen. En van hen wil ik graag op die vreemde dag nog eenmaal krij gen, wat ik mijn hele leven met hen gekregen heb: een kleine attentie, die een dag van grauw helder maakt; geen kransen, geen boeketten, geen grote stukken; zomaar een bosje vergeetmijnietjes of le lietjes. En bovenal, ik wil geen rouwkleren. Het liefst zou ik vanuit onze eigen auto worden begraven, in een goedkope, lichte kist, zonder volgauto's en mannen met uniformen. Ik zou graag als de armen begraven worden om nog een voorbeeld te geven van wat dat oude, ietwat piëtistische gezang zegt: moede kom ik, arm en naakt, tot de God die zalig maakt. Daarom, geen zwarte kleden over mijn kist, en geen plechtige muziek, en geen trage wandelgang over het kerkhof: een snélle, zakelijke begrafenis en dan een feestelijke dienst met avondmaal. En ik heb nog een wens. Ik heb beschreven wie er moet preken. Want dat moet op die dag zo zijn, dat iemand, nog een keer voor mij verstaanbaar, i zegt wat ik geloof. Van mij mag het daarna stil worden. Ik heb geen grote angst voor de dood. Ik ben geweldig nieuws gierig wat de Here God na de dood voor mij in petto heeft. Ten slotte is het leven, hoe slecht ik ook de kunst van de heiliging versta, zo geweldig onder de voortdurende stimulans van het evangelie, dat ik mij niet kan voorstellen dat die vreemde parade naar mijn zogenaamde laatste rustplaats een totaal einde betekent van zijn leven met mij." ONDERZOEK Iemand die graag predikant wil worden in de gereformeerde gemeenten, kan niet zomaar gaan studeren aan de theologische school van deze ge meenten in Rotterdam: het curatorium stelt een onderzoek in naar, wat men kan omschrijven als de geestelijke staat van de adspirant student en neemt daarna een beslissing. In 1970 werd geen enkele student tot de school toegelaten, dit jaar kreeg écn student toegang. Dit ter inleiding op wat hier volgt: de hoofdzaken uit een artikel dat mevrouw drs. S. T. van Malken- horst-Visser schreef in Daniël, hét jeugdblad voor de Gereformeerde gemeenten: In ons land zijn we met circa 75000 anderen lid van de gereformeerde gemeenten, verdeeld over 151 gemeenten. En we hebben 42 predikanten. Tellen we daarbij alvast de 5 studenten, die binnenkort hopen klaar te komen, dan wordt dit aantal 47 (Deze vijf studenten zijn inmiddels kandidaat, red.). Hier uit blijkt dat 104 gemeenten geen predikant hebben. Gemeenten die zondag aan zondag de levende ver kondiging van Gods Woord missen en bij elkaar komen om te luisteren naar het voorlezen van een preek. Of ze doen een beroep op het gering aantal predikanten om zondags ten minste één dienst in de vakante gemeente te leiden, zodat zij dan drie keer per zondag moeten voorgaan, op verschillende plaatsen ook tevens nog een doordeweekse dienst. Een zware taak! Zij zijn ook maar mensen en him ambt houdt naar het leraar zijn ook nog in dat zij als herder de hun toevertrouwde gemeente dienen. ROEPING Straks hoopt het curatorium weer te vergaderen, (is al gebeurd: één student werd toegelaten, red.). Uit alle delen van het land komen dan mensen naar Rotterdam; mensen die geloven van God een roe- ,r eidir orop ig oi oopt, SVCSl gel tere ontr be de ping tot het ambt van predikant te hebben E b< gen. Een bijzonder spannende tijd voor hei) eerste plaats, voor de gemeenten niet min enkele ogenblikken moeten zij hun bekering - ping voor het curatorium onder woorden p[J| te brengen en de curatoren staan voor de m taak daarop het beslissende woord te spreken Immers, zij zijn de mensen die opdracht gekregen zorg te dragen voor het welzijn JJ*] gemeenten wat betreft de toelating tot de oj voor predikant. Het woord curatorium komt latijns werkwoord curare - zorg dragen vooiEN iemand. In dit geval zorgen voor de toelalig a opleiding van hen, die Gods Boodschap ajzal daars hebben te brengen. Een zorg die toevel teri is aan ménsen: mensen die zélf zondaren luis dat geen tegenstrijdigheid? Is dat wel mogelyfd^i dat wel toelaatbaar? p o' Moeilijke vragen. Minder moeilijk is hetlrvoi te leveren, zonder daarvoor iets positiefsöet plaats te stellen. Het zou hier niet de jüistfl Po zijn op deze vragen in te gaan. Dat is ook n( en bedoeling. Ik wil op iets anders wijzen. Dat afc in de hoop dat je toch niet het gevoel hebt jauf kluitje in het riet gestuurd te worden. He i erom wat je wèl kunt doen. En dan zeg [ver schien: „O, dan weet ik al lang wat er komt'M c misschien wel zo, maar toch komt op ons ais. de vraag af of we dat ook inderdaad doen. I in Gebed om nieuwe predikanten Gebed 00 curatoren, die zulke belangrijke beslissingen ma te nemen Gebed ook voor al onze predj -*-] Ten slotte en daarmee ook het voorgaande I H vattend: gebed om uitbreiding van Gods rijk, waar ook. Laat ons gebed niet ophoudel grenzen van de gereformeerde gemeenten". r| f In Kerk en Wereld, het blad van de vrij hervormden, schrijft prof. dr. P. Smits owN ning in de gereformeerde kerken" naar aatfal van de dissertatie van de Amsterdamse fnb; meerde studentenpredikant dr. H. Wiersinglt g Smits: P v« de studie van dr. Wiersinga en de readetai ze heeft opgeroepen laten ook zien dat hier| wi is van een generatieconflikt. Ik moet nu persoonlijke informatie doorgeven. Ongeveei geleden werd ik opgebeld door 'n theolo dent uit Kampen, die mij vroeg of ik groep van zijn studiegenoten in Kampen wi men discussiëren over de problematiek van zoening. Ik ben gegaan en het werd een eerlijk gesprek tot diep in de nacht. De stui me er voor gecharterd had, wasde hui( Wiersinga." (We vermoeden dat prof. Smits met een I Sei student in de war is: dr. Wiersinga stude Amsterdam, is sinds 1952 predikant en was t geleden juist naar Curasao vertrokken). h<

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2