KOLONEL LUCHT ZIJN HART OVER VIETNAM eharrewar Londen n Moskon Eban gelooft niet meer in akkoord over ■ioboekwe mag visum niet gel)ruiken Laird geeft geheime stukken wellicht vrij Marokkaan kan aan Belgische justitie worden uitgeleverd Tactiek Westmoreland grote verspilling monden zet gesprek iet Rliodesië voort Aanslagen op Ford-Engeland Bloedbad in Moskee op de Philippijnen Kamerlid wil einde achterstelling niet-zienden Friezen moeten gaan betalen (9 min.) voor de waterzuivering Pleegkinderen moeten uit elkaar INI WOENSDAG 23 JUNI 1971 DSKOU/LONDEN (Reuter, UPI) nkele minuten nadat de Sowjet- i maandag de uitwijzing van twee diplomaten bekend maakte, de Britse regering de uitwijzing twee Russische diplomaten aan- 'J indigd. Zij worden van spionage huldigd. Sowjet-Unie wees de eerste se- kris Martin Nicholson en de twee- ecretaris Patrik Jackson van de assade in Moskou de deur „van- aktiviteiten die onverenigbaar met hun diplomatieke status". De ring in Londen gelooft dat hun rijzing een represaille is voor rijzing van drie leden van een sische handelsdelegatie. Dat gé ide vorig jaar. Het uitwijzingsbe- van Moskou ging gepaard met protest over de verdwijning van Russische electronica-specialist tol Fedossejew. Londen heeft itwoord dat de Rus eigener bewe- een verblijfsvergunning in En- heeft aangevraagd. Fedosse- heeft gisteren geweigerd een ver- nwoordiger van de Russische am- iade te ontvangen. De Oóstduitse kanoër Wulf Rei- die een gouden medaille heeft onnen op de kano-kampioen- ippen die momenteel in Merano, ief worden gehouden, is naar it-Duitsland gereisd en heeft daar iek asiel gevraagd. De Poolse Amerikaan Adam Mül- (43) is gisteren in de Poolse hoofd- I Warschau uit de gevangenis ont- en, zes weken nadat hij veroor- 1 was tot vijf jaar geveangeis- f wegens spionage. Hij is onlangs Polen gearresteerd toen hij daar bezoek bracht. SAIGON (AP) Een vele malen onderscheiden Ameri kaanse kolonel, die teleurge steld het leger verlaat, heeft in Saigon zijn hart gelucht over het Zuidvietnamse leger, de manier waarop de Ameri kanen dit hebben opgeleid en het programma van Vietnami- sering in het algemeen. Kolonel David Hackworth (40). vier maal gewond geraakt in Korea en nog eens vier maal in Vietnam, een man met 25 dienstjaren, die op de nominatie stond om generaal te wor den, vindt: „We hadden om te begin nen nooit bij de hele troep betrokken moeten worden. Maar omdat we in Vietnam terechtkwamen, hadden we het leger daar moeten opleiden voor eeh guerrilla. Dat ze dat leger verge lijken met een Amerikaanse strijd macht, is flauwekul. De Noordvietna- mezen en de Viet Cong zijn goed op de oorlog voorbereid. Daar zit politie ke indoctrinatie achter en het gevolg is dat hun soldaten volkomen weten waar het om gaat en helemaal weten wat ze doen en waarom". GRAPPENMAKERS „Die grappenmakers hier in het zuiden krijg je alleen maar op gang met een nieuwe Honda-scooter. een Rolex-horloge, een koelkast of een ventilator en met hoeveel ze te pak ken kunnen krijgen uit de kantine. De redenering: we gaan deze oorlog winnen, omdat dat zo belangrijk is, komt er absoluut niet bij te pas! Wat de Vietnamisering betreft, die (PRETORIA (Reuter) Het jdafrikaanse hooggerechtshof leeft gisteren uitgesproken, dat Robert Soboekwe, leider van het Biboden Pan-Afrikaanse Con- i Shantie Naidoo, een &uw van Indiase afkomst, hun eisvergunning niet mogen ge- iken om Zuid-Afrika voor- te verlaten. ministerie van binnenlandse ;n had hun vorig jaar een uitreis- m verstrekt. De minister van jus- Petrus Pelser, weigerde echter etrokkenen toestemming te verie- het gebied te verlaten dat hun verblijfplaats is aangewezen. So- cwe mag Kimberley niet verlaten, Shantie Naidoo moet in Johannes- g blijven. De twee hadden het anpassing dagloon 11 „oud-invaliden" i een verslaggever :ECHT De daglonen, waar de WAO-uitkering van de zoge- ide "oud-invaliden" wordt be- ind worden aangepast aan de ont- keling van het indexcijfer van de in. De verhoging van de uitkering i worden berekend naar het gei lde uitkeringspercentage voor de rokkenen. ij volledige arbeidsongeschiktheid I de maximum-verhoging 80 pro- (t van 7 gulden (het bedrag waar- het dagloon maximaal kan wor- verhoogd) bedragen, hetgeen rkomt op 5 gulden 70. in dit bedrag wordt 6 procent als intietoeslag gereserveerd voor de (lijkse uitbetaling in mei. Aldus besluit van de Socialè Verzeke- sraad. idrukkelijk wordt erop gewezen de „oud-invaliden" niet in alle lllen meer uitkering zullen ont- ;en. In het algemeen kan worden ild, dat de verhoging alleen geldt degenen voor wie het weekloon jet oude' beroep omgerekend het huidige loonpeil thans jr zou bedragen dan bruto 207,50 week. nj degenen, die al een verlengde zie- juitkering ontvangen, zal veelal r door de verhoging van de i-uitkering de verlengde zieken- itkering geheel of gedeeltelijk fallen. jene, die het niet eens is met leslissing van de bedrijfsvereni- g, kan wettelijk via die be- ifsvereniging een (bindende) uit- aak vragen bij een commissie van •itrage. |0NDEN (Reuter) Dezer dagen Tlrekt opnieuw een Engelse rege- gsdelegatie naar de Rhodesische pfdstad Salisbury om te proberen (gesprek met de rebellenregering Ti Ian Smith weer op gang te bren- ji. De missie zal onder leiding staan p Lord Goodman, die onlangs ook Tiet Smith gesproxen heeft. Is niet-officiële bemiddelaar tus- |i Smith en de regering in Londen Jed Sir Max Aitken op. Hij is de van de krantekoning Lord Bea- ronk en een oude oorlogsvriend Ian Smith. iden zijn tijdens de tweede we- oorlog piloot geweest bij de RAF. oor hij gisteren naar Salisbury ging kte hij op: „Ian Smith is een vriend van mij en ik denk dat praatje tussen ons nuttig kan zijn fle huidige situatie". hooggerechtshof gevraagd naar het internationale vliegveld te mogen rei zen. Het hof heeft gisteren in een von nis van veertien bladzijden uitge maakt, dat het aanwijzen van een be paalde verblijfplaats krachtens de wet op de bestrijding van het com munisme dezelfde juridische grond 'heeft als gevangenisstraf. „De ver gunning om het land te verlaten, geeft aan de verzoekers niet het recht te vertrekken uit het hun aangewe zen gebied", aldus de uitspraak. Soboekwe en juffrouw Naidoo wór den veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, dat zij overi gens niet mochten bijwonen. SPECIALE WET Oorspronkelijk was Soboekwe tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van het aan zetten van Afrikanen tot steun aan een campagne tegen het rassensys- teem. Op grond van een speciale wet werd hij echter nog jarenlang na het uitzitten van zijn straf op Robbenei land, een strafkolonie voor Afrikanen vastgehouden. Vorig jaar werd hij vrijgelaten, maar toen werd hem Kimberley als verblijfplaats aange wezen. Hij wil Zuid-Afrika voor goed verlaten om docent te worden in Amerika. Shantie Naioo kreeg vorig jaar het centrum van Johannesburg aangewe zen als gedwongen verblijfplaats, na dat zij had geweigerd te getuigen in een proces, waarin 22 Afrikanen zich moesten verweren tegen de beschul diging van terroristische aktiviteit. De 22 zijn tot twee maal toe vrijge sproken. Juffrouw Naidoo heeft van de Britse autoriteiten toestemming gekregen in Engeland te komen wer ken. wordt door de kolonel vergeleken met ..het werk van een public relations- man of de een of andere advertentie jongen". Misschien zie ik door de bo men het bos niet meer, maar ik vind dat al die lui die van die algemene opmerkingen maken, geen idee heb ben wat er allemaal aan de gang is". Hij verlaat het eigen leger 'waar ik de buik vol van heb', omdat dit wordt geleid door een stelletje amateurs, pennelikkers en gaatjesponsers die 'nier zo'n zes maanden of een jaar zijn en van wat er allemaal aan de hand is geen fluit weten'. GUERRILLA Amerika had alles om de oorlog te (kunnen winnen, aldus kolonel Hack worth, maar is er niet in geslaagd om dat het trachtte een guerrilla te we ren met gebruikmaking van conven tionele methoden. „Wij kwamen hier met een conventioneel leger, aange voerd door conventionele lieden en als er van taktiek sprake kon zijn, dan was die ook conventioneel". „We dachten dat we er wel over heen zouden kunnen rollen, loals met een stoomwals. Dat hebben we in el ke oorlog met succes gedaan, maai technische bekwaamheid op de grond or. in het veld was er bij ons niet bij. Het. leger werd geleid door een troep vage dilettanten, die van de hele toe stand geen cent begrip hadden. En ie hoorde maar zeggen: over een paar maanden is het voor elkaar we heb ben de jongens al op de loop". „We zouden hier hebben moeten komen aanzetten met echte vaklui, allemaal vrijwilligers en mensen die bleven tot de zaak voor e'kaar was Niet van die mensen die redeneren: over een jaar ben ik weg". Kolonel Hackworth, die vijf jaar geleden behoorde tot de k'eine groep officieren, die ideeën mochten spuien aan generaal Westmoreland, de op perbevelhebber in Vietnam, vindt nu dat deze generaal zich meer bezig heeft gehouden met beleidszaken dan met vechten. Zijn taktiek van „zoek op en vernietig" vindt hii een grote verspilling. Hackworth vindt dat het Ameri kaanse leger door de oorlog in Viet nam diep is aangevreten en dat het LONDEN (AP) Een illegale Brit se organisatie, die zichzelf de „Angry Brigade" (Boze Brigade) noemt, heeft gisteren bomaanslagen gepleegd op -het huis van de directeur van Ford Engeland en op een van de Ford-fa brieken. De directeur van Ford, de 58-jarige William Batty, en zijn vrouw sliepen nog, toen hun villa in Basex door een bomexplosie werd getrcffen. De voor deur en twintig ramen werden daar bij vernield. Enige uren later werd het persbu reau Press Association opgebeld door iemand, die liet weten: „Dit is de An gry Brigade. Wij hebben zojuist Ford en de bazen te pakken gehad. Wij hebben ook een transformator in de fabriek vernield". De politie ontdekte inderdaad een gat in het krachtstation, dat de Ford fabriek in Dagenham van elektriciteit voorziet. Bij de twee ontploffingen werd niemand gewond en de elektri citeitsvoorziening is niet in gevaar gekomen. De Angry Brigade, een ondergrond se organisatie, die de terreur-taktiek van de Amerikaanse Weathermen na volgt, heeft de laatste maanden al verscheidene keren bomaanslagen ge pleegd. Daarbij was een dubbele bomaanslag op het huis van de mini ster van arbeidszaken, Robert Carr, en een aanslag op het computer-cen trum van Scotland Yard. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft gisteren verklaard, dat hij zijn ambtenaren opdracht heeft ge geven spoed te zetten achter een mogelijke vrijgave van de uit gelekte Vietnam-documenten. Het is niet duidelijk geworden of Laird besloten heeft alle 46 delen van het Vietnam-dossier aan de open baarheid prijs te geven. Stukken er uit zijn al gepubliceerd door de New York Times, de Washington Post en (gisteren) de Boston Globe. Geréchts hoven in Washington en New York zijn bezig zich te beraden over een verzoek van de regering-Nixon ver dere publikaties over dit onderwerp in deze bladen te verbieden. Laird gaf te kennen, dat zijn ambtenaren nog wel enkele maanden nodig zullen hebben om de documenten geschikt te maken voor Dublikatie. In kringen van het Pentagon gelooft men overi gens niet, dat het hele Vietnam-dos sier voor publikatie zal worden vrij gegeven. Rol van Kennedy Het dagblad de Boston Globe heeft gisteren tot dusver onbekende stuk ken uit de uitgelekte documenten ge publiceerd, die de rol van wijlen John Kennedy in het Vietnam-con flict belichten. Volgens dit verhaal heeft generaal Maxwell Tavlor presi dent Kennedy in oktober 1961 aanbe volen een speciale strijdmacht var achtduizend man naar Zuid-Vietnan te zenden. „President Kennedy voer de het aantal geheime acties tegen Noord-Vietnam op en verhoogde het aantal „adviseurs" tot zestienduizend, voordat hij in november 1963 werd vermoord", aldus de Boston Globe. ..Maar", aldus het blad, „hij zette nimmer Amerikaanse grondtroepen •n. zoals Maxwell Taylor had aanbe volen." Volgens het blad werden de docu menten maanndag ontvangen. Nadere gegevens omtrent de wijze, waarop dat gebeurde werden echter niet ver strekt. Verder wordt in hel verhaal van de Boston Globe gezegd, dat zo dra president Johnson op 31 maart 1968 een gedeeltelijk staken van de bombardementen op Noord-Vietnam aankondigde, hij een Vietnamise- ringspolitiek koos, die als twfe di'up- pels water lijkt op de Vietnamise- ringspolitiek die later door president Nixon werd gevolgd. Verder wordt nog onthuld, dat de toenmalige minister van defensie Ro bert McNamara, op 2 juni 1964 op een bijeenkomst van de hoogste Ameri kaanse bestuursambtenaren in Hono- Ioeloe het eventuele gebruik van kernwapens in Vietnam besprak. zeker 20 jaar zal duren voor het zich daar volkomen van heeft hersteld. Als hij burger is geworden, wil hij een boek gaan schrijven. Geen kritiek op Vietnam, maar een handleiding te gen infiltratie en ondergronds gewroet „Het wordt een antwoord op het Che- Guevarisme" zegt hij. Moskou en Cuba content over Latijns Amerika MOSKOU De Sowjet-Unie en Cuba nemen zich plechtig voor, hun betrekkingen te verstevigen, die vaak verstoord worden door geschillen over communistische tactiek op het internationale vlak. In een gemeenschappelijk commu niqué, uitgegeven na afloop van een bezoek van de Cubaanse minister van buitenlandse zaken aan de Sowjet- Unie, wordt er voldoening over uit gesproken, dat de betrekkingen van vriendschap en samenwerking tussen beide landen zich gunstig ontwikke len. Waarnemers vinden het vreemd, dat in het communiqué niet recht streeks melding wordt gemaakt van de Verenigde Staten met betrekking tot Latijns Amerika. In plaats daar van wordt geconstateerd dat er de afgelopen jaren „positieve verande ringen" zijn teweeggebracht in enkele landpn. „De progressieve beweging heeft in Latijns - Amerika veld ge wonnen," aldus het communiqué. Cassatieberoep tegen vonnis kerkelijk huwelijk verworpen Van een verslaggever DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het cassatieberoep verwor pen van de 5«-jarige pastoor P. J. H. S. uit Wanssum. Deze had cassatie ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank i* Roermond, waarbij hij wegens het houden van een kerkelij ke huwelijksplechtigheid in 1970 zon der dat daaraan een burgerlijk huwe lijk was voorafgegaan, is veroordeeld tot een boete van 100. De kantonrechter 'in Venlo veroor deelde de pastoor wegens overtreding van artikel 449 van het Wetboek van Strafrecht tot een boete van 200. De recthbank in Roermond bevestigde het vonnis, maar legde een lagere boete op. De Hoge Raad verwierp de cassa tiemiddelen van de pastoor. Een daarvanwas dat de rechtbank de conventie van Rome zou hebben ge schonden. De Hoge Raad merkt hier over op dat de beperking die artikel 449 de bedienaar van de godsdienst oplegt, kan worden aangemerkt als in een democratische samenleving nodig voor de openbare orde. Die beperking is bij de wet voorzien en het middel stuit daarom af op de bepalingen van hel verdrag. MANILA Een groep mannen, gewapend mét handgranaten en auto matische wapens, heeft zaterdag ze ker 57 moslims gedood in een moskee in de Cota Bato-provincie op de Fili- pijnen. Het hoofd van de politie heeft meegedeeld, dat de moslims een ver gadering hielden over de gespannen verhouding met de christenen in die streek. Cota Bato is een grensprovincie met ongeveer 1,2 miljoen inwoners, een kleine duizend kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Manila. In de provincie is de laatste tijd her haaldelijk gevochten tussen moslims en christenen die zich er gevestigd hebben. De moslims verwijten de christenen, dat zij onrechtmatig, land van hen in bezit nemen. De christe nen voeren aan dat zij de grond wet tig hebben verkregen. Voor het bloedbad van afgelopen zaterdag wa ren al negen mensen omgekomen bij botsingen tussen de twee bevolkings groepen. Dient Het congres-lid Paul McCloskey heeft gezegd, dat hij geheime docu menten in zijn bezit heeft, waaruit blijkt dat de VS de hand hebben ge had in de staatsgreep, waarbij op 1 november 1963 de toenmalige Zuid- vietnamese president Diem werd af gezet. Verder blijkt volgens het con gres-lid uit zijn stukken, dat wijlen Robert Kennedy in 1963 al heeft voor gesteld een einde te maken aan de Amerikaanse deelname aan de Viet namese oorlog. De filmactrice Liz Wie is bang voor Virginia Woolf?) Taylor is, uiterlijk, op de Mexicaanse toer gegaan. In deze klederdracht arriveerde zij gisteren, met haar echtgenoot en collega Richard Burton, op London Airport. Noodtoestand in Bolivia afgekondigd LA PAZ (UPI, AP, Reuter) De Boliviaanse regering van president Juan José Torres heeft gisteren de noodtoestand afge kondigd om een rechts komplot ter omverwerping van de rege ring te voorkomen. Militairen, politiemannen en gewa pende burgers marcheerden gisteren door de straten van de Boliviaanse hoofdstad La Paz om hun steun aan president Torres te betuigen. Minister van binnenlandse zaken Jorge Gal- lardo verklaarde, dat de staatsgreep beraamd is door de Nationale Revolu tionaire Beweging (MNR) van oud president Paz Estensorro, enkele ul tra-rechtse groeperingen en een aan tal ontslagen rechtse militairen. De samenzwering zou zijn georga niseerd in Cochabamba, de op een na grootste stad vap het land, die 225 km ten zuidoosten van La (Paz ligt. Minister Gallardo zei .ook dat hij overleg heeft gepleegd met president Torres, die zich bereid verklaarde op ieder moment een beroep te doen op de Boliviaanse bevolking om ter ver dediging van de revolutionaire bewe ging de wapens ter hand te nemen. Gevangenis voor Griek, die kok doodschoot Van een verslaggever DEN HAAG De rechtbank heeft de Griekse kok Christos K. veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens het doodschieten van de chef-kok van hotel „De Wit- tenburg" in Wassenaar. Als de griek een gratieverzoek indient, zal worden geadviseerd hem naar Grie kenland uit te wijzen, deelde de recht bank mee. De kok was in november bij hotel „De Wittenburg" onslagen nadat de chefkok hem herhaaldelijk had ge waarschuwd, omdat hij het vrouwe lijk personeel zou hebben lastig ge vallen. De Griek haalde toen thuis een revolver en keerde terug naar het hotel. In de keuken loste hij en kele schoten, waarbij de chef-kok do delijk werd getroffen. Een andere kok, die probeerde de schutter te ont wapenen kreeg ook een schotwond. Wegens moord en poging tot dood slag was acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. JERUZALEM (UPI) De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, acht de kans op een akkoord over de heropening van het Suezkanaal niet erg groot meer. Het idee is niet helemaal dood, maar gezien de uitlatingen van de Egyptische leiders zie ik het somber in, al dus minister Eban. Volgens hem vraagt Egypte 100 procent voordeel van een voorlopig akkoord en zou Israël er alleen maar bij inschieten. Als Egypte aan dit standpunt vasthield, zou er geen ak koord komen.' Toen hem om commentaar werd gevraagd op de recente uitlatingen van minister Da jan en anderen, dat er spoedig een oorlog in het Midden- Oosten kan uitbreken, zei minister Eban, dat het de plicht van Israël is de Egyptische dreigementen ernstig te nemen. Daarom bereidde Tsraël zich op alles voor. Dat betekende echter niet, dat Israël vindt dat oor log onvermijdelijk is. „We hebben het bestand nog niet afgeschreven", aldus Eban. CONTACTEN Minister Eban herhaalde dat zijn regering bereid is met Moskou te spreken over de toestand in het Mid den-Oosten. Eerder deze week heeft Eban gesuggereerd, dat de betrekkin gen tussen Israël en de Sowjet-Unie hersteld zouden kunnen worden. Zijn uitlatingen zijn in verband gebracht met de geheimzinnige reis die me vrouw Golda Meir naar een plaatsje bij de Russische grens heeft gebracht, toen zij onlangs in Finland was. Zij zou daar gesproken hebben met hoge Russische functionarissen. Minister Van een verslaggever ARNHEM De Arnhemse rechtbank heeft een Belgisch verzoek om uitlevering van de 29-jarige Marokkaan Hassan J. die eind vorig jaar in Brussel per brief zou hebben gedreigd de Marokkaanse ambassadeur in België te vermoorden, toelaat baar verklaard. Hassan J. is inmiddels van de ze beslissing in cassatie gegaan. Hassan, die lid is van de verzets organisatie El Fatah en secretaris is geweest van de vrije socialistische partij in Marokko, zou behalve de dreigbrief ook diefstal van een pas poort en stempels uit de Marokkaan se ambassade in Brussel op zijn naam hebben staan. Dit gebeurde in novem ber en december vorig jaar. Om te ontkomen aan een arrestatie vluchtte Hassan naar Nederland. In januari j.l. moest hij voor de Amster damse rechtbank verschijnen wegens medeplichtigheid aan diefstal en in braak. Hassan werd tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, welke straf 22 juli afloopt. Maar hij zal dan niet op vrije voeten komen. De rechtbank oordeelde dat zijn vrees, door België wegens politieke misdrijven aan zijn land te worden uitgeleverd, niet gegrond is. Het uit leveringsverdrag tussen de Benelux- landen "biedt voldoende garanties, meent de rechtbank. Als de Hoge Raad over de toelaat baarheid van het uitleveringsverzoek heeft beslist, moet volgens de uitleve ringswet uiteindelijk de minister he slissen over de uitwijzing. Ebon optkende gisteren dat er al contacten zijn 'geweest met de Sow jet-Unie. Een correspondent van een Israëli sche krant heeft in Washington van een vooraanstaande Russische jour nalist gehoord, dat de volgende be langrijke stap in de ontwikkelingen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid dr. Dolman van de PvdA heeft de minister van Sociale Zaken en .Volksgezondheid gevraagd, een eind te maken aan de discriminatie, dat een visueel gehandicapte bevoegde leraar geen vaste aanstelling kan krijgen bij het voorbereidend weten schappelijk onderwijs. Ook moet er een eind komen aan de toestand, dat de pedagogische academies gesloten zijn voor niet-zienden. De heer Dolman wil van de minis ter weten, of er echt voorbeelden zijn, dat blinde onderwijskrachten bij het basis- en het voortgezet onder wijs werkelijk tekort zijn geschoten, Het Kamerlid van de PvdA vraagt verder aan de minister, waarom niet- ziende adspirant-cursisten sinds kort minder geschikt worden geacht als fysiotherapeut, en waarom tien blinde fysio-therapeuten en negen heilgym- nasten-masseurs belemmerd worden in het uitoefenen van hun beroep. De heer Dolman wenst dat in verband hiermee de bepalingen in de keu ringsleidraad worden veranderd. Van een verslaggever LEEUWARDEN De provinciale staten van Friesland hebben gisteren met overgrote meerderheid besloten een verontreinigingshemming in te stellen van zes gulden per inwoner equivalent. Van de zijde van de Friese Kamer van Koophandel en de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap waren nogal wat "bezwaren gemaakt tegen de hoogte van het bedrag, omdat het van te grote invloed zou zijn op de kostprijs. Gedeputeerde J. Spiekhout zei echter dat niet is aangetoond dat een bepaalde bedrijfstak door de hef fing in moeilijkheden zal komen. Aansluitend op het voorstel voor de heffing besloten de staten direct een krediet van 350.000 gulden beschik baar te stellen voor de voorbereiding van de aanleg van rioolwaterzuive ringsinstallaties in Friesland. Met de heffing, die wanneer de Kroon het be sluit goedkeurt in maart 1972 ingaat, zal de provincie Friesland jaarlijks de beschikking krijgen over een be drag van negen miljoen gulden. Het is het plan met dit geld binnen tien jaar-de vervuiling van het oppervlak tewater in deze provincie onder de knie te krijgen. in het Midden-Oosten het herstel van de betrekkingen tussen Israël en de Sowjet-Unie zal zijn. NIET GENOEG De Israëlische minister van finan ciën, Sapir, heeft gezegd dat het be drag van 300 miljoen dollar dat Israël waarschijnlijk dit jaar van Amerika krijgt, niet genoeg is om de minimale behoeften van het land te bevredigen. Israël voert jaarlijks voor 850 miljoen dollar militair materieel in, aldus de minister. Het autobusvervoer in de strook van Gaza ligt nagenoeg stil. Alle Arabische chauffeurs hebben ontslag genomen, nadat zij dreigbrieven had den gekregen. Zij zouden gedood worden als ze nog langer met de Is raëlische autoriteiten samenwerkten. AFRIKA De Organisatie van Afrikaanse" Eenheid wil dat Israël zich onvoor- waardelijk terugtrekt uit alle Arabi sche gebieden die het in de zesdaagse oorlog heeft bezet. Een resolutie van deze strekking is gisteren op aan drang van Egypte aangenomen op de topconferentie van de OAE in Addis Abeba. Van een onzer verslaggevers BREDEVOORT Het „gezinsver vangend" huis met negen pleegkinde ren in Bredevoort wordt per 1 okto- l)er opgeheven. De pleegouders van dit huis, de heer en mevrouw J. G. Pijfers, zouden hun pleeggezin graag intact laten, maar het bestuur van de vereniging Kinderzorg Zutphen ziet daar geen kans toe. De vereniging te Zutphen is inmid dels een fusie aangegaan met Kinder zorg Arnhem-Nijmegen. Directeur R. F. B. Brouw van deze voogdij- vereniging verklaart de sluiting van het huis in Bredevoort onder meer uit de schaalvergroting in de kinder bescherming, Het huis in Bredevoort (j is te klein voor internaat en te groot voor „familv-home". De Arnhemse 1 vereniging beslist overigens niet over de sluiting: de verantwoordelijkheid daarvoor berust nog bij het bestuur in Bredevoort. Ds. J. Wiersma, voorzitter van Kin derzorg Zutphen zegt niets te we+pn J van een schuld van de vereniging van ongeveer een ton. Er zullen wel exploitatietekorten zijn, zegt hij, maar hoeveel is hem niet bekend. De vereniging heeft tot nu toe nog geen hulp gevraagd aan het Nederlands Comité voor kinderpostzegels. In be paalde gevallen kan dit comité hulp geven tot bedragen van 15.000. De exploitatie van het huis in Brede voort zou dan nog een jaar kunnen worden voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9