uinbouwschool past zich aan WEEKAGENDA Activiteiten in één gebouw centraliseren ndaag promoveerde ds. Adr. Geense ïrecteur Docter: alle reden school een andere richting te geven m Kleuterleidster Peeters trouwde Brand op Maredijk Pop-huwelijk in Voorschoten Acht maanden voor overval in Leiden iport over ongebonden Leidse jongeren tlDSE COURANT WOENSDAG 23 JUNI 1971 [tURG De Rijnsburgse tuinbouwschool is een fraai van buiten maar vooral binnen. Directeur Gerrit (foto) is er dan ook heel op. Hij komt niet uitverteld de school, die hij in 1948 ijftien leerlingen in de nog behuizing ernaast, begon. een. zijn er al honderdzesen- daË ist Mig". ze allemaal uit Rijnsburg? [vijftig; uit Katwijk hebben een veertig; de andere ko- I uit de verdere omgeving, nburg, Wassenaar, Noord- ttaat de naastbij?ijnde tuin- tchool? /jefliordwijkerhout; in Leiden is n gecombineerde voor tuin- ndbouw; die heet tegenwoor- grarische school. Wij hebben tuinbouw. Maar daar heb je allerlei richtingen in. Onze heeft er vier: bloementeelt ndel. groententeelt en handel, ischikken en binden en ibollenteelt". rg is in Berlijn algemeen be- rgl c elders in Duitsland. Laatst en ze mij, een klas vrij te om vijfenveertighonderd tten te maken. Er gaat van t wel ontzaglijk veel naar kaï n' ir Docter (29-3-1911. Wapen gemeente Heerde) was eerst wijzer in Heemse, Harden en als hoofd in z'n geboor- its. In 1948 werd hij direc- van de Rijnsburgse tuin- school, ecii sburg zijn ze toch altijd erg tach ingesteld geweest? Ging linbouwschool-theorie er wel t: J nkelijk niet; later gingen ze te' meer het nut ervan inzien, een adden in 1952 al een tweede nodig, klommen later al •tteij tot ruim honderd leerlin- r te aa" angstelling is nu toch wel 'enl ten? jj( jnsburg; maar landelijk ge- neemt die juist af. In de land- en tuinbouw vermin- namelijk het aantal werk ten. Men kan door de sterke j. A anisatie met minder mensen doen. Neem nou de land7 Vroeger had een boer een ter hectare, nu twee. En hij ir voor vijftig hectare toe met nan", it toch tot werkloosheid? „Nee, die is er niet, omdat het plat teland steeds meer ontvolkt. In het westen zijn ook geen werk lozen, omdat hier tal van moge lijkheden bestaan om naar andere sectoren over te wippen". Neemt de belangstelling voor uw school ook af? „Nee, we hebben hier vijf jaar ge leden .behalve de teelt, ook de handelsrichting opgenomen. De handel en ook de glasteelt zijn sterk toegenomen. Ook de bloe menteelt is zeer arbeidsintensief. Rijnsburg heeft .flus veel werk krachten nodig; er is hier zelfs een tekort". Er was dus alle reden om de school een andere richting te geven? „Ook al, omdat de trek naar het beroepsonderwijs afneemt ten gunste van het vormend onder wijs. Dat komt door de stijgende welvaart. De ouders zien kans, hun kinderen langer onderwijs te laten geven. Vroeger bestond dat niet, toen moesten ze zo gauw mogelijk gaan verdienen". Directeur Docter vindt dat een denk fout. „Men ziet meer heil in een boordje dan in landwerk". Maar ze komen later tóch op het land terecht? „Jawel; maar ook verrees hier in korte tijd een bloeiende mavo. De jongelui kunnen tegenwoordig na drie jaar een diploma krijgen; dan zien ze wel wat ze doen. Op den duur krijgt de tuinbouw ge brek aan arbeidskrachten. Het komt nu al bijna dagelijks voor, dat ze om een jongen vragen". Toch zit het met de Rijnsburgse school wel goed. Acht leraren heb ben er een volledige dagfunctie; vier andere werken ook op andere scholen. U geeft zeker ook talen? „Ja, Duits en Engels, volgens de modernste methoden. Dit is wel een groot succes geworden. Het gaat meer om het spreken en het verstaan dan om de grammatica. Vroeger hadden de jongens er de grootste moeite mee. Nu leren ze luisteren en gesprekken voeren. Op een vraag komt de reactie vanzelf". Hoe lang duurt de opleiding? „Vier jaar; velen gaan met hun di ploma door naar de middelbare tuinbouwschool in Aalsmeer en Boskoop, een enkele daarna ook naar de hogere in Utrecht". Hoe groot zijn de klassen? „Twintig tot vijfentwintig". Doen ze het graag? „Ik heb de indruk van wél. Dat ligt aan de prettige sfeer, de om gang, de band tussen leraar en leerling. Nee, we hebben hier geen militaire orde. Het is een moder ne, machtig mooie school en heel praktisch. In de kantine kunnen de jongens overblijven en ook in de pauze wat gebruiken. We hou den ze graag onder eigen beheer; ze gaan niet de straat op, want er zijn allerlei spelen". V ervol gonderwijs Waf doet u mei het oude gebouw? „Dit geeft uitwijkmogelijkheden, voor vervolgonderwijs en prak tijklessen. Hef grootste deel van onze gediplomeerde leerlingen vraagt om die voortgezette oplei ding. Voor vertegenwoordiger, be drijfsleider. importeur, exporteur en zo. Eén dag in de week zit ten ze dan in onze vakschool, de andere dagen op leerbedrijven van ouders of werkgevers, waar groenten- of bloementeelt bedre ven wordt. We zijn met die vak school de enige in Nederland. Twee uur per dag wordt aan talenstudie besteed, ook in Frans en dan helemaal op de praktijk gericht. Door de school telefoon worden gesprekken met de leraar gevoerd en dan gaat het er om, dat ze goed reageren. In de oude school geven we ook les in bloemschikken en binden". U hebt dus wel een uitgebreid pio- gramma? „Ja zeker, maar het is dan ook volledig dagonderwijs. Mijn eigen opleiding komt me hier rondom te pas; ik heb de akten land- en tuinbouwkunde, handelskennis en Engels. Die liggen helemaal in de lijn van de school. Ik leid al dertig jaar voor het middenstands diploma op. Dit hebben de jongens tegelijk na het examen, want het is erin verwerkt". Alle leerlingen volgen ook lessen in motor-, las- en verwarmingstech niek. Dit is vooral in de derde en vierde klas, waar de helft van de tijd op de praktijk is gericht. In het natuurkundelokaal heeft iedereen een eigen tafel met vijf laatjes spullen. „Om proeven te nemen, als voorbereiding op de techniek, de elektriciteit. Wat je zélf doet, onthoud je het best" Op de handvaardigheidslessen zag ik een groepje jongens bezig met allerlei nuttige werkstukjes. Rodom de binnenplaats loopt een tegelband van 45 meter, die men als de beginselverklaring van de school kan zien: „dat de aarde jong groen voortbrenge, en God zag dat het goed was". Het is een kunstwerk van Julia Braendle, die ook in de hal een bijzonder fraai tableau heeft gemaakt. „Wat ik het liefst doe? Nou, de school en verder lees ik in m'n vrije tijd veel Frans. Ieder jaar gaan we een maand naar Frank rijk. Ik houd veel van talen studie, maar wil wel 's wat anders dan Engels JOHAN VAN WOLFSWINKEL SN Vanmiddag heeft ds. Geense, hervormd predikant Jolferdorp, geboren in 1931 te l-C het Academiegebouw zijn in its geschreven proefschrift ding en openbaring" verde- r verkrijging van de graad :tor in de Godgeleerdheid, imotor was prof. dr. H. Berk- proefschrift van ds. Geense over de plaats van de vraag 'P opstanding van Jezus Chris- tegenwoordige Duitse evan- I theologie. zijn proefschrift- heeft ds. [een twintigtal stellingen toe- L In een van deze meent hij, [mislukken van de pogingen Duitse protestantse theologie ande van een objectief his- tnderzoek tot een bepaling opstanding van Christus te iet dit uitgangspunt al gege- theologische bezinning op opstanding van Christus >nd£n overwinning op de dood onmiddellijk met de vraag 'materialiteit van het opstan- liaam van Christus verbon- maar moet haar uit- it nemen in de aan het kruis ite verzoening van de schuld, ense heeft ook enkele stel- tformuleerd, die niet direct houden met het onderwerp proefschrift. Een van deze het oecumenisch gesprek kerken een grotere plaats Irden ingeruimd aan de her- ;ehJk (theorie der exegese) van ia. Een andere: De roep om rking van de wereldreligies {ebied van de sociale vragen itisch onvoldoende doordacht h waardeloos. ift dr. Geense een stelling n het in Duitsland zo be- •litieke avondgebed. Hij it dit gebed, dat is ingesteld tegen het alibi dat de _lhet punt van de sociale vra- et, ft in haar liturgie heet te LEIDERDORPIDEN HAAG Van middag trouwde mejuffrouw M. E. Peeters, kleuterleidster bij de Leider- dorpse prot.-chr. kleuterschool De Wildzang (en daarvóór bij Het Splin tertje) in Den Haag met de heer M. Houthoff, die pas is geslaagd voor zijn hoofdakte en die een benoe ming heeft aanvaard bij een vor mingscentrum in Harderwijk. De kleuters uit Leiderdorp lieten zich niet onbetuigd bij dit huwelijk; van middag vormden zij bij de Johannes- kapel in de Bosbesstraat een vrolijke erehaag. Mr. Klaasesz bezoekt gemeente Valkenburg VALKENBURG Maandag zal mr. J. Klaasesz, commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, een werkbezoek brengen. Om negen uur wordt hij door B. en W. op het gemeentehuis ontvan gen. Hierna worden in een openbare vergadering van de gemeenteraad, de plaatselijke problemen besproken. Verder staan op het programma een bezichtiging van de potterie Ra- vel'li, een boottocht op de oude Rijn, een bezoek aan Bron's plasticeerin- richting. Besloten wordt met een bezoek aan het marine-vliegkamp, waar ook de lunch wordt gebruikt. LEIDEN In de afgelopen nacht omstreeks kwart over één is in een woning aan de Maredijk, waarvan de benedenverdieping momenteel wordt verbouwd, brand uitgeDroken. De brand werd ontdekt door boven buren. De achterkamer brandde ge heel uit. Vermoed wordt, dat de brand is ontstaan door laswerk- zaamheden, die overdag in de wo ning waren uitgevoerd. Dinsdag 22 juni Stadhuis, 7 tot 8 uur: spreekuur Bouwfonds. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Steenschuur 5, 8 tot 8.30 uur: spreek uur stlchtig Huisvesting Werkende Jon geren. Loge-gebouw, Steenschuur 6: 8 uur Leidse ver. postzegelverzamelaars. Woensdag 23 Juni Stadhuis. 4 tot 6 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Donderdag 24 juni Stationsplein 12, 20 uur: hoorzitting Leidse Baan en plan nationaal land schapspark. Vrijdag 25 juni Rapenburg 24, jazz-zolder Hot House. 22.30 uur: slotavond. Kreatief Sentrum. Breestraat 66, 21 uur: film „If" (over revolte op een Engelse kostschool). Zaterdag 26 juni VOORSCHOTEN Gisteren trouwde in het gemeentehuis van Voorschoten de organist fluitist-gitarist Gerard Koerts, één van de tweelingbroers die deel uitmaken van de groep Earth en Fire", met Ella Herm- sen, eveneens afkomstig uit Voorschoten. Omringd door leden van de band en de Allan Space Lightshow werd er „even tussendoorgetrouwd. De groep kwam namelijk over uit Ham burg om te trouwen en gaat daar vandaag weer naar toe voor een optreden. hebben, in het acute gevaar verkeert, zelf tot een pseudo-liturgisch alibi voor een werkelijk engagement te verworden. Dr. Geense staat blijkens zijn laatste stelling kritisch tegenover de regel dat een auteur niet behoort te antwoorden op een recensie van zijn boek. Daardoor zijn al vele kansen op een goede theologische discussie in de kiem gesmoord, zo meent hij. Sinds april 1969 is dr. Geense werkzaam als een van de twee her vormde predikanten van Leiderdorp. Hij vervulde de in verband met de DEN HAAG De Haagse recht bank heeft een 19-jarige veilingar beider uit Delft, die op 5 maart van dit jaar met een luchtdrukpistool een overval pleegde op een kantoor van het Bureau Arbeidsbemiddeling Stu denten in de KaiserstTaat te Leiden,, veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De officier had achttien maanden geëist. uitbreiding van Leiderdorp gestichte tweede predikantsplaats. Daarvóór was hij predikant voor buitengewone werkzaamheden, in de functie van wetenschappelijk ambtenaar en stu dentenpredikant aan de universiteit van Heidelberg, en wel van oktober 1962 tot maart 1969. Na de promotie van vanmiddag had in de universiteit een receptie plaats. Morgenavond is er in de Dorpskerk te Leiderdorp van half 8 tot 9 uur gelegenheid dr. Geense ge luk te wensen met zijn promotie. Dan zal hem namens de herv. ge meente ook een geschenk worden aangeboden. "hei ijk „In Leiden en omgeving een groep van enkele hon- jongeren die een benade raagt buiten het traditionele dbgswerk". Dit is één van de bics die een werkgroep, on- iding van dr. L. J. Mengens ct psychologie) en drs. J. H. Brey (sociale psychologie) et maatschappelijk contact- heeft getrokken uit een 1 gehouden onderzoek. t van uitgegaan dat, om een begin te maken met de op- van deze problemen, het rst noodzakelijk is te komen beschrijving van een alge van de jongeren zoals [aa, beeld 1 die in Leiden zijn te herkennen. Het onderzoek is dan ook als een breedte-onderzoek opgezet en de resultaten moeten in die zin wor den geïnterpreteerd. Het schetsen van een algemeen beeld van de min of meer ongebonden jongeren ook wel hippies ge noemd die tot de bezoekers van „Troef" en een aantal andere jeugd- en jongerencentra in de binnenstad behoren, was één van de belangrijkste punten van dit onderzoek. Ten tweede hoopt de werkgroep, dat het rapport een beter inzicht zal geven in de situatie, die de afge lopen jaren ingrijpend is veranderd. Doel: bijdragen tot een beter be leid ten aanzien van de jongeren- accommodaties in de binnenstad. Ontspanning Het rapport onderstreept de proble men die samenhangen met de enorme toevloed van deze jonge ren sinds de nazomer van 1969. De jongeren kwamen slechts voor ontspanning in de sociëteit („Troef") die als hun opvang en ontmoetingsplaats ging funge ren. De onderzochte jongeren vormen een groep die, gezien de materiële en geestelijke situatie waarin zij ver keren, bijzondere aandacht nodig heeft. Deze aandacht kan niet al leen vanuit de sector van het jeugdwerk worden gegeven. Verder is de werkgroep ervan overtuigd dat verder onderzoek noodzakelijk is. Integratie nodig „Er dient een mogelijkheid voor de jongeren te bestaan tot een voort durende „overloop" van de ene werksoort (vormingswerk, open jeugdwerk, sociëteitswerk, hulp voor psychische en sociale proble men) in de andere. Deze „over loop" moet niet een bepaalde rich ting uitwazen. Een soos kan dienen tot het bewust maken van de behoefte aan be paalde vormingsactiviteiten, hoe wel men daarbij niet mag denken in termen van een voorstadium (soos) en een doel (vormingswerk); dit zal alleen bij eerste opvang zoals in Troef is geschied het geval 2üjn, later moeten alle acti viteiten als één geïntegreerd ge heel ervaren gaain worden door de jongeren. Daartoe is een centrali sering van deze activiteiten nodig in één gebouw. Het is voor de volwassenwording van de jongeren disfunctioneel wanneer men de verschillende werksoorten ruimtelijk en daar mee de coördinerende leiding gaat scheiden." De werkgroep is van mening dat tus sen de hierboven voorgestelde hulpdiensten geen strikte organi satorische scheiding kan en mag bestaan. De problematiek van de jongeren is vaak te complex om zich strikt te laten indelen. Van groot belang is, dat de staven van de jeugd- en jongerenhuizen, die meestal als eerste opvang funge ren voor jongeren die om hulp vragen, nauw Bij het werk worden betrokken en niet alleen als ver- wijsinstanties gaan dienen. FILMS LUXOR: „Het geslacht Bjömdal", twee films: Eeuwig zingende bossen en Win den waaien om de rotsen, 14 jr., 2 en 8 uur, dag. en zo. CAMERA: Catch 22-, 18 jr., nachtv. „Seven guns for the Mc. Gregors". STUDIO: In het kader van het Hol land Festival: „Italië vandaag", zeven films, iedere dag een andere, 18 Jaar. LIDO: „De laatste kogel". 14 Jr. REX: Erotiek in het Wilde Westen, 2.30, 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.30, 7 en 9 15 uur; vrijdag en zaterdag 23.30 uur: Mannequins verdwijnen. TRIANON: Snoezepoes (prolongatie), 18 Jaar. Tijden: dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; nachtv. vr en za 11.30 uur. Films van donderdag af CAMERA: Elke avond 7 en 9.15 uur: Catch 22", 18 Jr. Elke middag 2.30 uur: Zondag 2 en 4.15 uur: „Old Shatterhand en Wlnnetou". a.l. Nachtv. vr/za 11.30 uur: „Cat Ballou", 18 jr. TRIANON: „The sound of music", a.l. Dag. 2 en 8 uur. 30 2. 5 en 8 uur. REX: „Soldier Blue", 18 Jr. zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Nachtv. vr/za 11.30 uur: „Spel der Hartstocht". 18 jr. LIDO: „Een man die mij bevalt". 18 jr. Zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Cotton comes to Harlem", 14 Jr. Zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dag. Apotheken Agenda Leiden Nieuwe apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek D C. Kok. Rapenburg 9. tel. 24807; apotheek R. van Breest Smallen- burg, Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 42947 en apotheek Voorschoten, Leidsewég 66, Voorschoten, tel. 01717-2525 De avonddienst na 18 uur, de nacht dienst en de zondagdlcnst van de Oegst- geeBtse Apotheek wordt waargenomen door Apbtheek Kok. Doktersdlenst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. Sociëteit Twentwel Twentwel. sociëteit voor kamerbewo- ners/Jong-volwassenen. Geopend op dins dag-, woensdag-, vrijdag-, zaterdag- en zondagavond van 21—24 uur. Breestraat 19. Leiden. Tel. inlichtingen: Nellie Pars, tel. 31123. Secr.: Trudie Doorduin. Rijndijk straat la, Lelden. Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur Cs mid dags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuis. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis Doktersdlenst: 5 maal 2 (zat. 10 uur voormiddag tot zondag 24 uur). Brand weer: 5 maal 3. Polltic: 5 maal 4. EHBO: 20645. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenlngs- en Informatiedienst voor Lelden Zuid-West. secretariaat Jac ques Ursusplantsoen 83: voor hulpverle ning telefoon 24101 b.g.g. telefoon 20460: voor informatie telefoon 33921. Musea Acad. Inst mus. Rapenburg 73, werkda gen 9.30—12.30, dinsdag en vrijdag ook 14—17 uur. Hortus. Rapenburg 73: 1 april—30 sep tember, 9—12 en 13.30—17 uur, zon. 10—16 uur, kassen zat. en zon. gesloten; 1 okto ber—31 maart 9—12 en 13.30—16 uur, zon. gesloten kassen zat. gesloten. Lakenhal: Arthotheek 1870, tot 26 okto ber, dg. 10—17 uur. zon. 1317 uur. Bezoekuren ziekenhuis Academisch ziekenhuis: dagelijks, be halve op dinsdag van 19.00—19.45 uur; dinsdag van 13.00—14.00 uur; zaterdag en zondag van 14.30—15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde cn Gynaecologie: voor patiënten van de af deling Gynaecologie en voor zwangeren: van 10.00—12.30 en van 15.00—20.00 uur. Voor kraamvrouwen: van 10.00—11.30. 15.00—17.30. 18.30—20.00 uur. Op dinsdag Is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafdeling (alleen voor ouders): dinsdag niet. Ma. wo. do en vrij. van 18.30—18.45 uur; za. en zon. van 15.00—15.15 uur. Diaconessenhuis: dagelijks eerste klas van 11 tot 12, 1.15 tot g en 7 tot 8 uur; tweede cn derde klas 1.15 tot 2 en 7 tot 8 uur; kinderafdeling dagelijks van 2.15 tot 3 en 7.15 tot 8.30 uur. Elisabeth ziekenhuis: volwassenen: 3de klas alle dagen van 14—15 cn van 18.45—19.30 2de klas: alle dagen van 11.30—12, van 14—15 en van 18.45—19.30 uur; lste klas: aUe dagen vanaf half twaalf. Kraamafdeling: 3de klas: van 15—16 en van 18.45—19.30; 2de klas: van 11.30—12 (al leen vaders) van 15—16 en van 18.45—19.30. Baby's en kleuters: zo., ma., wo.. vrij. en zat. van 15—15.30; dl. en do. van 18—18.30 uur. Kinderen vanaf 4 Jaar: alle dagen van 15—18, dl. en do. van 18—18.30 uur. Annakllnlek: 3de klas 13.30—14.30 en 18—19 uur, 2de klas 13.30—15.30 en 19—20 uur; lste klas 11—12, 13.30—15.30 en 19—20 Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur; zondag 11 tot 12 en 2 tot 3. OEGSTGEEST Bezoekuren Jelgersma- kllniek: ma. t/m vrij. 16.45—17.45 uur; za terdag 13—15 uur; zondag 11—11.45 en 13—15 uur. ALPHEN Ziekenhuis Rijnoord: dage lijks (ook zondag) lste cn 2de klas: van 10.30—11.00 uur, van 14.00—15.00, van 18.00—19.00 uur; 3de klas: van 14.00—15.00 uur. van 18.00—19.30 uur; kraamafdeling: v»n 14.00—15.00 uur, van 19.0019.30 uur alléén voor echtgenoten; kinderafdeling: van 14.00—15.00 uur, van 18.00—18.30 uur. dinsdag en donderdag alléén voor vaders. Kinderen beneden 16 Jaar géén toegang. KATWIJK Zeehospitium: longkliniek dagelijks van half 3 tot half 4. dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8: tbc-afde ling: dagelijks van half 3 tot half 5; reva lidatiecentrum: dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; revalidatiecentrum kinderen: woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; longkliniek en tbc- afdeling kinderen: woensdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van hall 3 tot half

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3