Hoffmanns Erzahlungen OUDERS: NU OOK MULLER TERUG Autobiografie Remmen mogen niet blokkeren RENAULT 12 STATIONCAR zwakke vocale bezetting y Kunststofauto rijdt snel en kan varen ce in Wonderland een dwaas spelletje 4- en Nog geen rust rondom Dennendal !8 Canadese trainer voor ijshockeyers ANWB wil borden door Sicco de Jong WOENSDAG 23 JUNI 1971 door R. N. DEGENS pEN HAAG Schitterende ikleding en vindingrijke regie de uitspringende kwaliteiten de opvoeringen van Hoff- nns Erzahlungen die de Ne- landse Opera Stichting in het land Festival geeft. insdagavond vond in het Circus- iter te Scheveningen de eerste stelling plaats en daarop komen an nog zes in Amsterdam, Eind- ?n en Rotterdam. Voor operahef- lers is dit weliswaar een kans dit lig gespeelde werk te zien en te maar wat dat laatste betreft, in zij maar slecht aan hun trek- Over de gehele linie is de vocale tting namelijk zeer matig, met lieptepunt de vertolking van de >1 door Sandor Arisz, die voort- id bijzonder schreeuwerig en jver zingt Toen in het derde be- onzuiverheid de spuigaten uit riep iemand in de zaal: foei, en daarvoor de zwijgende instem- van het talrijke publiek dat de avond zeer zuinig met applaus Igeweest, ook op die olaatsen die altijd gegarandeerd een open krijgen. fJt de relatief best? vocale presta- llrioet die van Ursula Koszut ge- ^id worden, die weliswaar de co- tiren van de Olympia in het bedrijf niet goed beheerste, die in haar drie andere rollen :e opera redelijk voldeed. de enscenering is dit op ver van E. T. A. Hoffman geïnspi- stuk altijd een dankbaar ob- Ditmaal had Andrezj Majewskv 11e registers van zijn fantasie bij naken van zijn suggestieve de- opengetrokken. Daarbij pasten onderlijk mooie kostuums van ikalickv zich voortreffelijk aan. lirigent -Gerd Albrecht had met vlot reagerende Amsterdams irmonisch orkest weinig moeite. ed in het gehoor liggende mu- iy van dit successtuk overtuigend nken te brengen. Het enige zeer „ijke wat ontbrak, was een ate vocale bezetting, behalve de genoemden bestond deze uit Schmidt, Siegfried Vogel, t Waber, Simon van der Geest, berkens, Nico Boer en Tine >tel. "V ge lies l •roken werd vannacht over een (beetje geschiedenis, dat in Lu- irg werd gemaakt. Herhaalde in de afgelopen tien jaar werd >gen van Engeland om toe te tot de EEG door het Franse ptroffen. iter Maurice Schumann, die dopen zes maanden de Euro- linisterraad heeft voorgezeten, •de als Frans minister van ndse zaken maar vooral als dat hij, indien er een won- gebeuren en generaal De zou terugkeren, hij het geslo- ird met volle overtuiging zou Luns ren gaf Schumann uiting aan ipect voor zijn collega Luns, Ierland voor de laatste maal ister van buitenlandse zaken nvoordigde op een vergade- de ministerraad van de EEG. was een levende instelling EEG en heeft van het begin enomen aan de besprekingen emeenschap". lann prees het gevoel voor lis van zijn Nederlandse oot, die in vele moeilijke ver en zijn dienst heeft bewezen. Van een onzer verslaggevers DEN DOLDER De ouder vereniging van Dennendal zal zich vandaag beraden over een nieuwe actie, als aan haar eis dat naast prof. dr. A. Poslavsky ook Dennendal-directeur drs. C. Muller weer in dienst komt, niet is voldaan. De oudervereniging neemt het het bestuur van de Willem Arntszhoeve hoogst kwalijk, dat het, voordat het in de nacht van maandag op dinsdag ontslag vroeg een 'halfslachtige beslis sing' heeft genomen. Waarom werd van de beide op 11 juni buiten dienst gestelde heren Poslavsky en Muller wél de medisch directeur prof. Pos lavsky en niet Dennendal-directeur Muller gisteren weer in dienst geno men? In het gesprek van maandagavond met de adviescommissie legde de ou dervereniging ook de wens ter tafel van een vertegenwoordiging in het stichtingsbestuur. Het demissionaire bestuur meent echter, dat het nieuwe bestuur de affaire-Mulder verder moet behandelen. Het oude zal wel de lo pende zaken blijven behartigen, maar wil in het kader van het conflict geen besluiten meer nemen. De vorige week door het bestuur ingestelde adviescommissie zet haar werk voort en gaat door met het horen van de bij het conflict betrok ken. partijen. De provincie Utrecht beraadt zich over dc ontslagaanvrage, maar gedeputeerde staten komen niet eerder bijeen dan, zoals gewoonlijk, op vrijdag. Ook B. en W. van Utrecht (de ge meente zowel als de provincie moeten nieuwe bestuursleden benoemen) kun nen pas eind deze week beslissen. De burgemeester en de bij deze zaak betrokken wethouders zijn met va kantie en keren pas morgen terug. Dr. J. A. H. Gooszen, die voorlopig be last zou zijn met de medische eind verantwoordelijkheid voor Dennendal, zei gisteren dat dit niet zo is. Hij heeft de „regeling van de medische bijstand, waaronder wordt verstaan het op ver zoek verlenen van medische hulp aan binnen Dennendal verblijvende ver pleegden" op zich genomen. Inmiddels heeft dr. W. Meijering, inspecteur voor de geestelijke volks gezondheid in Utrecht, geprotesteerd tegen de brief die de commissie- Speijer aan het rapport over de Wil lem Arntszhoeve aan staatssecretaris Kruisinga heeft toegevoegd. Dr. Meije ring verwijt de commissie, die op ver zoek van de staatssecretaris een on derzoek naar de situatie op Dennen dal instelde, een insinuerende brief te hebben geschreven. Zijn verweer schrift schreef de heer Meijering op verzoek van dr. P. Siderius, directeur- generaal voor de volksgezondheid. De heer Meijering verlangt, dat de „on ware aantijgingen" in het openbaar worden rechtgezet. De samenwerkende bonden van overheidspersoneel hebben een drin gend beroep op staatssecretaris Krui singa gedaan, de nodige maatregelen te treffen om de groeiende onrust on der het personeel van de Willem- Arntsz-stichting weg te nemen. Barokke Bach met te weinig kracht Door P. Visser AMSTERDAM Muziek wordt verondersteld hoorbaar te zijn in alle finesses. Er dient een zekere scala van verstaanbaarheid aanwezig te zijn, op straffe van een uit het ver band lopen van de samenstellende delen en een reeks verkeerde verhou dingen. Dit was bij alle voortreffelijke musiceren een schaduwkant in het optreden van het Weense ensemble dat zich „Concentus Musicus" noemt. Het \yas allereerst een verkeerd sa menspel met de akoestiek in de Noor- derkerk, gisteravond. Het lag hem niet aan het uitverkocht-zijn van het „huis"; wel aan een misrekening in de klankverhoudingen van instrumenten en ruimte. De instrumenten alle oude, re spectabele barokke maaksels met een milde, hier tè milde, klank hebben een vriendelijke toon, die onder deze gewelven niet duidelijk genoeg kon dragen en daardoor verflauwde waar een kernachtig geluid gewenst was om in het, overigens goed gekozen, Bach-programma de nodige tekening aan deze composities te geven. Stel U voor het Concert voor twee violen en strijkers in d, maar dan met een flauwhartige klank! Niet omdat er niet goed eestreken zou zijn: dit ensemble speelt vlot en met groot stiilbegrip, zuiver en gede cideerd. Maar in deze ruimte misten we de mannelijke klank, die de ka mermuziek van Bach zo aantrekke lijk en zo boeiend' kan maken. De fluit plaatste zich in dit opzicht veel beter in het geheel, maar de clave- cimbelklank vervloeide tot een wazig geluid. Evenwel: festival of geen festival, we willen dit Weense gezelschap best wel eens onder betere akoestische omstandigheden horen. Al was het maar :n de Snieeelzaal c* de K'eine Zaal. Wie weet nemen ze eenes revan che! UTRECHT (ANP) De Nederland se IJshockey Bond heeft een Canade se trainer/coach aangetrokken. Het is de 27-jarige Wayne Hunter uit Van couver. Hunter die begin augustus naar Nederland komt, zal de oplei ding voor trainers, coaches en bege leiders gaan verzorgen alsmede de training van het nationale team op zich nemen. Voor de training van het nationale team zal Nederland in drie districten worden verdeeld. Het noordoosten (Groningen. Heerenveen). westen (Amsterdam. Lftrecht. Den Haas. Rot terdam, Tilburs) en zuid'oosten (Nij megen. Den Bosch Eindhoven. Ge- leen en eventueel Heerlen). Per district zullen twin.Ms tot dertig spelers worden uiteenodied. De trai ning staat onder 'eidïng van Wavne Hunter. Hij wordt daarbii geassis teerd door de heer D. Schmull en twee nog aan te wiizen hulptrainers. Luns antwoordt op vraag over Portugal (Van een verslaggever) DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft er. ook tegenover Portu gal, nooit twijfel aan laten bestaan dat zij zich niet kan verenigen met een aantal fundamentele aspecten van het beleid dat door dit land met betrekking tot zijn overzeese gebieds delen wordt gevoerd. Dit zegt mini ster Luns van buitenlandse zaken in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid H. van Wijk PSP) Minister Luns voegt er evenwel aan toe dat de regering het niet op portuun acht dit beleid in de NAVO- raad ter discussie te stellen. Volgens de bewindsman is in de vergadering van die raad te Lissabon van Neder landse zijde een gedragslijn gevolgd die in overeenstemming is met dit standpunt. In antwoord op een betreffende vraag van het Kamerlid laat de minis ter weten, dat tijdens de ministeriële zitting van de Noordatlantische raad van de kant van Noorwegen kritiek is geoefend op het koloniale beleid van de Portugese regering. Eén van de belangrijkste ont wikkelingen in de autotechniek vermoedelijk wel de belang rijkste van 1971 is de in Enge land en Duitsland tot stand ge brachte elektronische regeling van het remmen. De elektronika gaat ook in deze tak van tech niek een steeds belangrijker rol spelen. Joseph Lucas Ltd. heeft er de mo tor-toerentallen mee weten te be grenzen, hetgeen de levensduur van de motor ten goede komt. Verder ont wikkelde Lucas ten bate van efficiën tere verbranding en dus ook scho nere uitlaatgassen elektronische benzine-inspuiting en paste het Britse bedrijf de elektronika voorts toe voor het doseren van de remkracht. Bosch in Duitsland heeft ook met de elek tronische benzine-inspuiting veel suc ces; Mercedes en remmenspecialist Teldix ontwikkelden in de bondsre publiek eveneens een anti-bloc-sys- teem. Lucas werkte voor de ontwikkeling van het Wheel-Slide-Protection- of WSP-systeem samen met de tot de Lucas-groep behorende remmenspe cialist Girling. De elektronische cor rectie bij hard remmen wordt in wer king gesteld door een elektrische im puls, die de wielsnelheid weergeeft. Bij het door Mercedes-Benz en Tel dix (Telefunken-Bendix) ontworpen systeem gebeurt precies hetzelfde. Tests bij Mercedes hebben uitgewe- zen, dat een met de elektronische ap paratuur uitgeruste auto niet alleen een 16 pet. kortere remweg nodig heeft, maar ook beter remmend door een bocht te sturen is. Na 5 jaar wer ken zal nu dit systeem binnenkort voor de Mercedes-personenauto's toe gepast gaan worden op de seriepro- duktie. Het blokkeren van remmen bij een noodstop is een probleem, dat in de verkeersveiligheid steeds een compli catie is geweest. In Nederland wordt al verscheidene jaren aktie gevoerd voor het „pompend remmen", dat niet gemakkelijk te realiseren valt, wan neer men in een moeilijke situatie geraakt. Door het blokkeren verliezen de banden echter hun grip op de weg en glijdt de auto door. Dit is slechts door een ideale dosering van de rem kracht te voorkomen. Bij de anti-blokkeer-systemen van Lucas en Mercedes worden de wielen dan ook voortdurend juist onder de grens, waarna ze zouden gaan blok keren, gehouden. Vooral op natte we gen speelt dit probleem een grote rol. Lucas en Mercedes-Teldix hebben met hun vindingen een belangrijke technische vooruitgang weten tot stand te brengen. Remproeven door Mercedes bij het rijden door een bocht op spiegelglad wegdek: de witte wagen zonder het anti-bloc-systeem rdakt de koers kwijt. Remproeven door Mercedes bij rechtuit rijden: de donkere wagen heeft elektronisch geregelde remmen en staat veel eerder stil. De Flexi-Traction, zoals die vorige maand op de Hannover Messe te zien was. Eén van de jongste automodellen uit Duitsland is dit voorjaar geïntro duceerd onder de naam „Flexi-Trac tion". Het is een grotendeels uit kunststof vervaardigde driewieler, die slechts 250 kilogram weegt, 130 km per uur als topsnelheid haalt en nog kan varen ook. Ook klimt deze auto goed, hetgeen het voertuig voorname lijk geschikt maakt voor bos- en landbouw. De Flexi-Traction, gebouwd door een polyuretheen-fabriek te Lemför- de in Westfalen, dankt zijn lichte ge wicht aan het feit, dat zelfs het chas sis voor 90 pet uit dit kunststofmate riaal bestaat. Er schijnen al Ameri kaanse en Japanse bedrijven een li centie gevraagd te hebben. Christian Science Mergellandroute wel verwijderen breidt uit 'ERDAM De toneel- [anhattan Project kwam t Holland Festival met Wonderland. Het is, zo- i dinsdagavond in het heater zagen, een zeer iijke, kluchtige en nacht- chtige voorstelling vol .den. »r jues. bij Lk arroll, die Alice in Wonder- rough the Looking-Glass in van de vorige eeuw oor de tienjarige Alice en tine en grote kinderen, deed een absurde humor, een ogica (voor een wiskundige) nisch gevoel, voor gruwelij- ldingen. Alice kwam. door loze val in het konijnehol, bekende onzekere wereld, kleiner en groter, zo klein emmen kon in haar eigen ontmoette zonderlinge fi let witte konijn, de rode en ioningin, de gekke boeden- cheshire-kat, de filosofi- met de waterpijp, en de theevisite. En zij, moest naai alleen, verward en ier geslingerd, maar zien te Wat zij moedig deed. die deze avonturen en •gen ging spelen, onder re- ldre Gregory, zag in Alice het kind in een sprookje, le volwassene in een onbe- andige, gevaarlijke en ab- stadswereld. Zij waren, na op de New York Universi- r jaar bezig (met subsidie) •ject, proeven nemend met zich zelf en hun expressiemogelijkhe den. Zij zijn tot een ongewoon en hevig resultaat gekomen. Het bleef eeji spel waarin ze zich uitleven, buitelend, rollend, vechtend, -hollend, met zon derling uitschietende stemmetjes. Ze jongleren wat en goochelen een beet je. Ze smijten en slingeren met arme Alice alle kanten heen. Zij stellen, met weinig rekwisieten er. vee) goede vondsten, van alles voor. Met Alice in Wonderland kan (jat allemaal, want daarin is toch niets gewoon. En bovendien doen de zeven van dit Manhattan Project het kluch tig en komisch. Ansela Pietropinto is een leuke, bijdehande, grappige Alice. Saskia Noordhoek Hegt. een Neder landse, doet de andere vrouwenfigu- ien. Grillig De mannen zijn grillig, telkens wat anders, tot aan rollende croquetbal- of -poortje toe. Ze hebben allen een soepele, soms bijna acrobatische, plastiek. En ze komen, stuk voor stuk of met elkaar, tot gekke taferelen. Waar wij wel om gelachen hebben, en waar de nonsens-teksten van Car roll lekker in nasten. De dieper bedoelde ondergrondjes. over de volwassenen in deze wereld, zijn bij mij nauwelijks of niet over gekomen. Het bleef voor mij een grappig kinderlijk, technisch goed en heftig opgevoerd, dwaas spelletie Dat tol 25 juni in Amsterdam blijft en dan nog komt in Den Haag (26, 28 juni), Rotterdam (30 juni, 1 juli) Nij megen (2 juli). Utrecht (3 juli), Eind hoven (5 juli). Van een onzer verslaggevers BOSTON Op de jaarvergadering van de Christian Science Moederkerk in Boston is een groei geconstateerd van deze beweging over de gehele wereld. Er zijn thans ruim 3300 doch terkerken. Christian Science betoont zich ook actief in x-adio-uitzendingen en laat op ongeveer duizend stations in de wereld zijn boodschap horen. Tweederde van dit aantal bevindt zich in de Verenigde Staten en de rest erbuiten. De persgecommitteerde voor Nederland, de heer J. M. Nico- lay jr. deelde in deze vergadering mede, dat ook in Nederland de ver takkingen van de moederkerk zich hebben voortgezet: in het laatste iaar kwamen er nieuwe societies bij in Rotterdam, waar er nu twee bestaan, in Velsen en in Zeist. Hij gewaagde ook van de vierwekelijkse zendtijd van een kwartier, die Christina Science voor de Nederlandse om roep krijgt en waarvoor een gemid delde luisterdichtheid vai 300.000 luisteraars is gemeten. WAMEL De rijkspolitie heeft met 65 man het woonwagenkamp in Wamel (Land van Maas en Waal) doorzocht op gestolen goederen en vuurwapens. De bedoeling was drie kampbewoners aan te houden, die er van worden verdacht in de afgelopen weken in minstens 25 boerderijen en dorpswoningen te zijn binnengedron gen en goederen van hun gading te hebben weggehaald. De mobiele eenheid van de rijkspo litie Nijmegen zette dinsdagmo-gen het kamp af, waarna alle wagens werden doorzocht. Beha'.ve diverse gestolen goederen, werden ook een pistool en een vuurbuks gevonden. De drie gezochte kampbewoners werden aangehouden. Van een verslaggever MAASTRICHT De ANWB is be reid om onmiddellijk alle 140 borden die de Mergellandroute in Zuid-Lim burg aangeven, weg te halen als ge deputeerde staten van Limburg in gaan op het verzoek van de natuur beschermers om toestemming voor deze route in te trekken. Volgens de natuurbeschermers tast de Mergellandroute het Zuidlimburg- se landschap aan. De reconstructie van enkele wegen heeft hun woede opgewekt. Mr. C. Kruysen, directeur verkeer en recreatie van de ANWB, heeft het besluit van de bond meegedeeld tijdens een bijeenkomst van natuur beschermers in Maastricht. De laatste maanden hebben enkele natuui-beschermers uit protest „Mer gellandroute" in „Ergerlandroute veranderd op de borden. „Wij zijn dat geklad moe", aldus mr. Kruysen. MAASTRICHT De politierechter te Maastricht heeft de 26-jarige anti quair P F. uit Vijlen (L.) wegens poging tot zware mishandeling, con form de eis, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Verdachte had zich in een bar te Heerlen als een wildeman gedragen. chemische bedrijf Uphohn Polymer gaat een vestiging in Delfzijl openen. Upjohn krijgt 4,5 ha industrieterrein in erfpacht en heeft optie genomen op nog eens 38 ha. De ondeneming gaat basjsprodukten maken voor de plasticindustrie. Veel grondstoffen die verwerkt zullen worden zijn afkoms tig van de Akzo-vestiging in Delfzijl. Toen Renault zo'n twee jaar gele den de 12 uitbracht, leek het of het Franse merk van z'n geloof afgegaan was. De Renaults 6 en 16 waren geïn troduceerd volgens de formule van comfort en ruimte; de 12 behield dit comfort, maar was conventioneel en miste de vijfde deur. De wagen, ont worpen in de windtunnel, kreeg voor dit gemis aan de naar achter doorlo pende bagageruimte wat meer snel heid in de plaats. Men kan de Re- ■nault 12 met vloerpook zelfs een sportieve wagen noemen in contrast tot de meer utilitaire 4. 6 en 16. Maar bij de Régie Renault had men tevoren al plannen een combinatie wagen op basis van de 12 uit te bren gen. Deze eerste stationcar van het grootste Franse merk is in februari jl. op de RAI-tentoonstelling ook voor Nederland geïntroduceerd. De wagen heeft in feite alle goede eigen schappen van de Sedan-versie behou den, maar kreeg er bovendien veel ruimte plus een vijfde deur bij. Daarbij heeft Renault een concessie moeten doen met betrekking tot de vormgeving: het model is nu eenmaal niet zoals de Renault 6 en 16 als semi-combi ontworpen. Maar verder leende het basismodel van de 12 dat met zijn 4,34 meter lengte 10 cm langer is dan de Renault 16! zich uitstekend voor een stationcar, waar bij trouwens ook het voordeel van de geringe luchtweerstand niet verloren ging. Hoewel het vreemd is te zeggen, dat met een stationcar sportief gere den kan worden, doet dit afgeleide model toch nauwelijks onder voor de 12 L of TL. De 1300 cc-motor met 54 DIN-pk vermogen voert de topsnel heid op tot juist boven de 140 km per uur, bij een redelijk felle acceleratie. Zowel de prestaties als het wegge drag voldoen goed en hetzelfde geldt net als bij de Sedan-versie de vlotte koude start. Bovenal is de Renault 12 Stationcar een comfortabele combinatiewagen geworden. Weliswaar moest de ach terwielvering iets verzwaard worden en zijn daartoe stuggere schroefveren gemonteerd, maar merkbaar is dit nauwelijks. Bij Renault spreekt men ook niet zoals de Fransen gewoon lijk doen over een Break. Men vindt dat te bestelauto-achtig voor dit model, dat trouwens ook alleen met vier portieren en njet met 2 geleverd wordt. Het is duidelijk de opzet geweest met de Renault 12 Sta tioncar de succesformule van de 6 en 16 te benaderen en de leemte, die met de introduktie van de Renault 12 Se dan automatisch ontstond op te vul len. De voorwielaandrijving, waarbij Renault nu wel duidelijk zweert, heeft trouwens voor die stationcar ook z'n voordelen. De cardantunnel ontbreekt immers, waardoor een vlakke laadvloer van maar liefst 1.65 meter lengte tot 1.29 meter breedte gecreëerd kon worden. Bovendien is de gewichtsverdeling bij voorbaat gunstig, doordat motor, versnellings bak en aandrijfsysteem op de vooras rusten en de bagage boven de achte ras komt. Het totale toelaatbaar ge wicht bedraagt exclusief volle benzi netank en gereedschap e.d. 425 kg. Het neerklappen van de achterbank of het weer overeind zetten is een kwestie van een simpele handgreep. Onder de laadvloer is zelfs nog een kleine bergruimte verscholen, die al leen moeilijk bereikbaar is bij volle belading. Behalve voor beroepsmatig vervoer is deze eerste combi van Re nault ook uitmuntend geschikt als ge zinsauto voor wie nogal wat van z'n hebben en houden wil vervoeren, bij voorbeeld op vakantiereizen. De Sta tioncar kost ƒ800,- meer dan de Re nault 12 TL. In het kort: aantal cilinders: 4; ci linderinhoud: 1289 cc; maximum-ver mogen: 54 DIN-pk: pk per 100 kg: 5.7: topsnelheid: 141 km per uur; benzineverbruik: circa 1 op 10 tot 1 op 12; inhoud benzinetank: 50 liter; remmen: schrijfremmcn voor en trommel remmen achter met rem- drukbegrenzer, die reageert op dc achterasbelanting; leeg gewicht: 950 kg; lengte: 4,40 mtr; breedte: 1,64 meter; hoogte: 1,46 meter; prijs incl. BTW en incl. gescheiden voorstoelen met verstelbare rugleuningen: 9.385.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11