I J {-com missie: Ruimte voor lonen desnoods kleiner -AKKOORD FORMULE NIEUW KABINET stuur van [-stichting letreden Engeland stap verder riehting van EEG in Meisje van vijftien jaar gewurgd Het Kwartet oonbeleid in nauwer verband met collectieve voorzieningen Amerika vindt tiende planeet Gesprek tussen Vrije Volk en Sijthoff afgebroken Popfestival in A'damse Bos Crita) het weer 't Blijft koel Prins Philip haalt uit tegen EEG Oe Thant moet rust houden leidse Coeramt Dinsdag 22 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ;anto Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur - nomie -i onze parlementsredactie) jN HAAG Informateur dr. P. A. J. M. Steenkamp 5 vijf fractievoorzitters van ARP, CHU, VVD en DS'70 pet gisteravond, na een be ting van de reacties van de ECHT Het negen le llende algemeen bestuur Willem Arntszstichting aandagavond laat en bloc itslag aangeboden aan de icie en de gemeente t. Het college van regen tot de conclusie gekomen deze fase van het conflict irnieuwing van het bestuur flossing van de problemen beu Willem Arntszhoevc zal bevorderen. jan 14 ius demissionaire bestuur zal de zaken blijven behartigen iet zal in het kader van het t geen besluiten meer nemen, or het college ingestelde ad- nmissie zet haar werk voort t door met het horen van de conflict betrokken partijen. "^idagavond is het bestuur nog >t overeenstemming gekomen of. dr. Poslavsky, de buiten gestelde directeur-geneesheer Willem Arntszhoeve. Hij zal erk hervatten, zoals het be- em eind vorige week al heeft gd. Over een eventuele terug- an drs. Muller als directeur zwakzinnigenafdeling Den- zal het nieuwe bestuur moe- ilissen. A. H. Gojszen, die als inter- erbonden is aan de Willem ve in Den Dolder, is thar.s met de medische eindverant- lijkheid voor de zwakzinni- iling Dennendal. leeft hel aftredende bestuur WA-stichting de staf van idal meegedeeld toen het de morgen op de hoogte stelde ;t feit dat het de afgelopen zijn ontslag had aangevraagd provincie en de gemeente t. fracties, geheel een geworden over het vorige week bereikte regeerakkoord en de formule voor een nieuwe regering van 16 ministers, namelijk 6 KVP, 3 VVD, 3 ARP, 2 CHU en 2 DS'70. Naar verwacht wordt zal mr. B. W. Biesheuvel, fractievoorzitter van de ARP vandaag door koningin Juliana worden verzocht om op te treden als formateur van een vijfpartijen-rege ring. De koningin zal daarvoor zoals tot nu toe gebruikelijk was, niet opnieuw de adviezen inwinnen van de fractie voorzitters. Na zijn aanwijzing zal de nieuwe formateur naar aangenomen wordt woensdag al een gesprek heb ban met de demissionaire premier De Jong. de demissionaire minister van binnenlandse zaken Beernink en diens staatssecretaris van Veen. Het onderwerp van gesprek zal zijn de herkaveling en taakverdeling van de departementen. De overeenstemming gisteravond werd bereikt nadat drie van de vijf fractie-voorzitters in een brief over het regeerakkoord. be;zwaren hadden geopperd tegen een uitbrei ding van het aantal ministersposten met 2. Conflictslof In zijn brief zegt mr. W. J. Geert- sema (WD) dat zijn fractie nieuwe OAKDALE (UPI) Professor Hen ry C. Courtcen gelooft dat hij een tiende planeet in ons zonnestelsel heeft ontdekt. Bij waarnemingen V.an een totale zonsverduistering vorig jaar in het zuiden van Mexico is een hemellichaam gevonden dat waar schijnlijk op een afstand van vijftien miljoen kilometer om de zon draait. Tot nu toe was aangenomen dat Mercurius, op 58 miljoen kilometer, de dichtst om de zon cirkelende pla neet was. Als Courtoen gelijk krijgt, en dat kan pas bij volgende zonsver duisteringen worden bevestigd, mag hij volgens traditie „zijn" planeet oen naam geven, en dat zal dan Zoë wor den. heeft hij al verteld. Het Griekse woord voor „leven". De nieuwe planeet (als het dat is) kan alleen bij een zonsverduistering worden waargenomen omdat hij zo vlak bij de zon staat, die zelf "en diameter heeft van 1.4 miljoen km om de gedachten te bepalen Zoë is bovendien erg klein, niet groter dan 800 km. Prof. Courteen doceert astro nomie aan het Dowling college in Oakdale, New York. competentiegeschillen vreest, terwijl 'wij van deze taakafsplitsing in genen dele overtuigd zijn. Met name bij het nieuwe departement van volks gezondheid en milieuhygiëne ligt de conflictstof reeds bij voorbaat opge tast', aldus mr. Geertsema. Wanneer tóch tot zo een ministerie zou worden besloten, dan dienen volgens de frac tieleider reeds tijdens de formatie de bevoegdheden van dat miiisterie en van reeds bestaande ministeries zeer zorgvuldig te worden afgebakend. Specifieke bezwaren tegen de nieuwe ministerspost voor het wetenschaps beleid voerde de heer Geertsema niet aan. Dr. G. H. Veringa (KVP), herhaal de zijn bezwaren tegen een uitbrei ding van het aantal ministersposten tot zestien. 'Mijn fractie zou het op prijs stellen indien het aantal minis ters slechts zou worden uitgebreid tot vijftien', aldus de heer Veringa. Eerder had hij al laten weten dat in dat geval het beste het nieuwe ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne kan worden geschrapt. Dr. W. Drees jr. (DS'70) formuleerde bezwaren tegen de nieuwe ministers post voor het wetenschapsbeleid. Zoals te verwachten viel werd in confessionele kring kritiek uitgeoefend op de voorgenomen verhoging van de schoolgelden. Nieuw is echter het voorstel van dr. Veringa om twee nieuwe staatssecretarissen te benoe men. In zijn brief pleitte hij voor een staatssecretaris die zich met de algehele grondwetsherziening zal be lasten en een staatssecretaris voor de ruimtelijke ordening, toegevoegd aan de huidige minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. DEN HAAG - Een nieuwe opzet voor het loon- en prijsbeleid, waarover overeenstem ming bereikt is in de commissie nationale eco- van de Sociaal Economische Raad, zal ingrijpende consequen ties kunnen hebben voor het concrete loonbeleid. De hoofdzaak van het nieuwe plan is dat het loonbeleid in nauwere samenhang gebracht moet worden met de collectieve uitgaven. De SER-commissie wijst er op dat. indien het bij voorbeeld wenselijk geacht wordt om het aandeel van de collectieve voorzieningen in het nationale produkt te vergroten, de loonpolitieke speelruimte dienovereenkomstig kleiner zal worden. Hetzelfde geldt volgens de commis sie wanneer hel gaat om het handha ven van het leefmilieu, waarbij het in feite gaat om een heroriëntering van de produktie en een beperking van de bestedingsvrijheid. Belangrijk nieuw element in het plan van de SER-commissie is dat naast bet loonbeleid ook een vermo- cc-nsvorminesbeleid wordt gevoerd om zodoende in het kader van een "ffectjieve bestedingspolitiek een ..in- komens-verdelingsbeleid" te kunnen voeren in nauwe samenhang met an- Öcve collectieve bestedingen. Andere he'mH'ke onderde'en van hot p'an, da' vvr'dag in de SER be- '•-ndeld word* cn na aanvaarding als advies naar de regering gaat. zijn: Het loon- en prijsbeleid mag niet langer als het „belangrijkste con- iunctuur-noütieke instrument worden ee'nanteerd maar dient ren du'de'ük" rol te vervullen in het kader van het totale instru mentarium. waarin met name ook monetaire en budgettaire middelen worden aangewend". Er mag geen gedetailleerd in grijpen meer in de loon- en prijs vorming n'ea'svirden; als gevo'g ROTTERDAM De besprekingen tussen de directies van de N.V. De Arbeiderspers en Sijthoff-Pers N.V. zullen niet worden voortgezet. In een gezamenlijk uitgegeven verklaring zeggen de directies van Het Vrije Volk en de Haagsche Cou rant/Het Rotterdams Nieuwsblad dat gedurende vrij geruime tijd be sprekingen zijn gevoerd. „Ondanks een hoge mate van ge meenschappelijk inzicht in de pro blematiek van de dagbladpers zijn door verschil in benadering yan de identiteit van een eventuele nieuwe krant in het Rotterdamse gebied geen positieve resultaten in de gesprek ken bereikt, zodat zij voorshands niet zullen worden voortgezet", al dus de verklaring. daarvan dient (het vorig jaar in de ijskast gezette) artikel acht uit de Loonwet te verdwijnen en moet artikel twee van de Prijzenwet dienovereenkomstig worden aan gepast. Wel moei globaal ingrijpen in de lonen en prijzen mogelijk blijven, maar dan in nauwe onderlinge sa menhang, nadat de SER daarover advies heeft uitgebracht; artikel tien van de Loonwet dient echter te worden gewijzigd. De uitvoering van het loon- en prijsbeleid vindt plaats binnen een door de SER in het voorjaar aan te geven en in het najaar aan te vullen algemeen economisch kader van mogelijkheden en wenselijk heden, waarbij aan de onafhanke lijke kroonleden van de SER een speciale rol is toegedacht. De centrale organisaties van werkgevers en werknemers en de CAO-partners houden een duide lijke eigen verantwoordelijkheid, die gestalte moet krijgen binnen het kader van algemene uitgangs punten, onder meer via overleg en consultaties, waaraan ook do overheid kan deelnemen Een bijzonder punt in dit verband vindt de SER-commissie de met het oog op de economische groei noodza kelijke reële kapitaalvorming door het bedrijfsleven. „Zonder de eco nomische groei als doelstelling een ab solute prioriteit te willen geven is met name ook met het oog op de handhaving van de werkgelegenheid een continuïteit bij de investeringsac tiviteit gewenst. Daartoe dienen in voldoende mate besparingen ter be schikking te komen. Het behoeft ech ter niet bij voorbaat vast te staan, dat deze besparingen in hoofdzaak komen uit het winstinkomen." De commissie meent dat het eco nomisch evenwicht op langere termijn kan worden gewaarborgd, indien het voorgestelde geïntegreerde beleid slaagt door een juiste afstemming van middelen en bestedingen op el kaar „Vindt een dergelijke afslem- ming niet plaats dan zal een inflatoi re ontwikkeling niet kunnen worden voorkomen." (Zie ook elders in dit blad) AMSTERDAM Bij de manége in het Amsterdamse Bos wordt zaterdag een „free popfestival" gehouden. De produktie van dit festival, dat duurt van twaalf tot zes uur met een uit loopmogelijkheid tot elf uur, is in handen van Mojo, die ook het pop festival in het Kralingse Bos organi seerde. Trekpleisters op het popfesti val zijn de groepen Pink Floyd en C.C.C. Bewondering: de beleefde er kenning, dat een ander op ons lijkt. AMBROSE BIERCE Nu weet niemand dat je een gat in je broek hebt. Tommy. Zon on maan 23 juni zon op 4.20. onder 21.04; maan op 4.16, onder 22.04, 30 juni E.K. Hoog water Hoog water, 23 juni: Rotterdam le getij 4.40, 2e getij 17.14; Sche- veningen 3.04-15.34; Vlissingen 1.48-14.16; Haringvliet a. d. Zee zijde 3.35-16.06. DE BILT Een storing trok vannacht over het land, waarbij opnieuw regen viel. Achter deze storing draaide de wind naar het noordwesten en stroQmde vry koele lucht het land binnen. Hiermee treedt een tijdelijke verbetering in, maar op iets langere termijn zijn er nog steeds geen aanwijzingen voor enige stabilisering van de weers- situatie. Strandweer Een front passeerde vanmorgen met regen gevolgd door opkla ringen. Morgen overwegend droog met een matige zeewind. Tmpe- ratuur 15 a 16 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Geleidelijk iets stabieler door een afnemende de- pressieaktiviteit. LUXEMBURG (AP) De zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap zijn het vannacht om een uur eens ge worden over het voorstel over de Engelse import van zuivelpro ducten uit Nieuw Zeeland. Met deze overeenkomst op de beslis sende vergadering voor Enge- lands toetreden tot de EEG is een belangrijke barrière geno men. Het gesprek van de ministers van de EEG landen onder voorzitterschap van de Franse minister van buiten landse zaken. Maurice Schumann kwam gisteren traag op gang. Zodat het er in het begin niet naar uit zag, dat een akkoord over Engel and s toe treding zou worden bereikt. Het voorstel over de Nieuw Zee- landse export houdt in, dat de EEG- landen bereid zijn te betoven, dat voor een periode van vijf jaar te be beginnen 1973 Nieuw Zeeland voort kan gaan 66 procent van de zuivelproducten, die het land nu in Engeland importeert, in de uitge breide EEG in te voeren. Deze garantie heeft betrekking op 75 procent van de huidige invoer van boter 160.000 ton en 20 procent van de huidige 75.000 ton kaas die in Engeland wordt ingevoerd. Volgens deelnemers aan de beslo ten vergadering voorziet het voorstel in een herziening van de situatie na drie jaar en ligt het in de bedoeling om de Nieuw Zeelandse export dan verder terug te brengen. In 1978 zou den de garanties voor de kaasexport geheel moeten zijn opgeheven. Engeland zou bereid zijn om ak koord te gaan met een garantie van 75 procent van de huidige invoer 85 procent van de boter-import en 25 procent van de kaasimport. Gisteren bereikten de EEG onder handelaars, aangevoerd door de Fran se minister van buitenlandse zaken Maurice Schumann, en de Britse mi nister voor Europa, Geoffrey Rippon. al vrij snel overeenstemming over twee minder gewichtige problemen: Engeland zal op dezelfde vopt in de EEG zijn vertegenwoordigd als Frank rijk. Duitsland en Italië en de nog resterende geschilpunten betreffende de Britse toetreding tot de Europese Gemeenschap voor kolen en staal werden opgelost. Van een onzer verslaggevers UITHOORN Een loonmaaier heeft gistermiddag in een sloot nabij de tot Uithoorn behorende woonkern De Kwakel, het lijk van een jonge ^rouw gevonden. Sectie heeft uitgewezen dat het meisje door wurging om het le ven moet zijn gebracht. Het meisje is vermoedelijk in de Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuws Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden nacht van zondag op maandag ver moord. De sloot waarin haar lichaam werd gevonden, loopt langs de dood lopende Achterweg, die volgens de politie door mensen uit de wijde om geving als 'vrijweggetje' wordt ge bruikt. Het meisje is vermoedelijk niet met geweld ontkleed. Gedacht wordt aan een zedenmisdrijf. De politie is inmiddels achter haar identiteit gekomen Het blijkt de vijf tienjarige Cora M. uit Uithoorn te zijn. Dankzij een klantennummer in het horloge van het meisje kwam men op het spoor van haar identiteit. Een plaatselijke horlogemaker heeft de gewoonte klanten nummers in gere pareerde uurwerken aan te brengen. Toen de politie bij hem kwam infor meren. kon de man onmiddellijk naam en adres van het meisje verstrekken. Kort daarop belden haar ouders op met de mededeling- dat hun dochter nog niet was thuisgekomen. JERUZALEM (AP. Reuter, UPI) In het Jabalija-vluchte- lingenkamp in de strook van Ga za heeft de politie gisteren het lijk gevonden van een 28-jarige vrouw. Dit jaar zijn hier tot dus ver al 52 moorden gepleegd, waarvan acht op vrouwen. Zij zijn, naar algemeen wordt aan genomen, slachtoffers van de campagne van Arabische guerril la-strijders tegen samenwerking met de Israëli's. EDINBURGH Prins Philip, de echtgenoot van de Britse ko ningin Elizabeth, heeft zich gis teren in het debat over de Brit se toetreding tot de EEG ge mengd. Hij waarschuwde, dat het landbouwsysteem van de ge meenschap „een ontzettende rot zooi" veroorzaakt. Op het moment, dat het laat ste stadium van de onderhande lingen over de Britse toetreding tot de EEG begon, verklaarde prins Philip op een bijeenkomst van boeren in Edinburgh: „Er zijn nu al gevallen binnen de gemeenschap waarin de reeds lang bestaande patronen geheel en al zijn omgedraaid ten ge volge van de maatregelen van het EEG-systeem in Europa." Hij verklaarde, dat als men de landbouw eenmaal beschouwt als een industrie, het volkomen nor maal is om er ter oplossing van de landbouwproblemen „een har de industriële philosofie" op toe te passen. Dit. zo verklaarde Philip, heeft „een ontzettende rotzooi" ten gevolg. De toespraak van prins Philip werd onmiddellijk in twee grote dagbladen becommentarieerd. De Daily Mirror zei. dat „zelfs on der anti-EEG politici de rede van de hertog zal worden beschouwd als een verbazingwekkende en onberaden flater ir. één van de belangrijkste politieke kwesties waarmee Engeland op dit ogen blik is geconfronteerd." NEW YORK (Reuter) Oe Thant '62), de secretaris-generaal van de Uno, moet voorlopig volledig rust houden. Dc dokters hebben hem ge adviseerd alle voorgenomen reizen naar het buitenland af te gelasten. Oe Thant kreeg zaterdag op zijn kantoor in het hoofdkwartier van de Uno plotseling last van duizelin gen en verschijnselen van uitgeput heid. Dc secretaris-generaal zou van daag vertrekken naar Moskou en daarna een bezoek brengen aan de Oekraïne, Australië, Polen en Zwit serland,

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1