Ipetgens waardig kampioen zonder ambities 10ETEMELK STERKSTE PROF0 Hage (21) erk kampioene Fr 2 jf Bom barst tussen „De Pel" en Karstens ft Janbroers T ft Weinig angst Extra controle Rini W agtmans Premie voor Jan Spetgens J4 MAANDAG 21 JUNI 1971 valkenburg' aan de et van de laatste slopende jm naar de top van de Cauberg St Jan Spetgens zich kam- jen. Twee renners die ook goed üioog gingen hadden in zijn jor kunnen blijven, Wim Kel- ers en Mathieu Pustjens. De fe klasse triomfeerde en deed op de flanken van Lim- beroemde berg een stukje 'lerheroïek herleven. De wind, slagregens en vooral het lood- ire parcours hadden al die iere gevestigde namen kans- gemaakt, zelfs Fedor den :og, de veelzijdige, ging in dit fht ten onder. Sjefke Jan- de ploegleider van de Mars- idria equipe, vierde met itgens, Keileners en Pustjens driedubbele overwinning, combine die in de slotfase van boeiende gevecht de kansen voor r den Hertog decimeerde lag de hand. Pustjens, Keileners en etgens speelden 'handjeklap' om de mde Amstel-eend in de Mars-bijt e rangeren. Het spel slaagde vol- en. Fedor den Hertog: „Het was lite drie tegen één. Dat gaat ge- 1 niet. In de één na laatste klim st ik lossen. Ik kwam bij op het je „vals plat" na de top van de jerg. Toen heb ik nog geprobeerd alleen weg te komen, maar die nen waarschuwden elkaar tel- als ik maar even op de pedalen staan. Van de jongens die erbij gun ik het Spetgens nog het meest. Kelleners zat alleen maar aan het wiel. Pustjens deed ook niet veel. spetgens heeft nog vier keer van fiets moeten verwisselen en heeft toch kans gezien steeds van voren te blij ven rijden. Ik vind hem een groot kampioen. Je kunt mij wel de grote verliezer noemen, maar dat is gewoon flauwe kul." Werkelijk ambitieus kan men de nieuwe amateurkampioen nauwelijks noemen. De 24-jarige tegelzetter uit Someren diep in het Brabantse Peel- gebied mist het karakter om uit te groeien tot een echte vedette. Niet de capaciteiten, want die bezit hij in overvloedige mate, al is hijdaar zelf niet van overtuigd. Als klimmer vindt hij in Nederland zijn gelijke niet. Dat bewees hij za terdag nog eens ten overvloede. Spet gens zorgde er op de venijnige helling steeds voor om in de slag te blijven. Hij was er bij toen in de beginfase het grote gat tot stand kwam met vrijwel alle kanshebbers en hij rea geerde heftig toen Fedor den Hertog en Hennie Kuiper in de zevende om loop van het bijna tien kilometer lan ge parcours een vroegtijdige beslis sing trachtten te forceren. De uitein delijke slag werd ingeluid door Pust jens en Keileners. Maar toen Den Hertog drie ronden voor het einde de tegenaanval inzette, zat „den Spet" aan zijn wiel. Jan Spetgens: „Toen was onze enige zorg nog Den Hertog te bewaken. We wisten dat we hem in de klim konden losfietsen. Daarom werkten wij samen al was er tussen ons onderling toch wel sprake van rivaliteit. Ten slotte is het een kam pioenschap. En iedereen wil graag kampioen worden." De man voor wie het Cauberg-par- cours eigenlijk op maat is gemaakt Jan Spetgens gaat over de finish. Achter hem Keileners, maakte zijn titel tot een indrukwek kende gebeurtenis. Vooral door de manier waarop hij steeds weer te rugkwam na van fiets te hebben ge wisseld. Geen van de andere kop stukken die in het slagveld door een lekke band of materiaal-pech achter op waren geraakt slaagde er zo ge makkelijk in terug te komen als Jan Spetgens. Ook Wim Kelleners niet, die na dat hij de tube nijdig sissend onder zich had horen leeglopen, zo sterk terug kwam. Spetgens: „In die laatste honderden meters was ik het meest bang voor Pustjens. Ik wist dat hij het hardste de berg op kon sprin ten. Toen Pustjens aanging zat ik aan zijn wiel, toen hij met zijn voet uit de toe-clips schoot was het gebeurd. Ik kwam er heel gemakkelijk langs heen." Jan Spetgens heeft niet intens naar deze titelstrijd toegeleefd. Twee we ken geleden kwam hij naar een trai ningskamp dat zijn merkenbaas Sjef ke Jansen in Valkenburg had opge slagen. Elf van de twaalf Mars-cou reurs die aan het kampioenschap deelnamen, bereidden zich op de Cauberg voor op een herovering van de titel van ous-Mars renner Kees Koeken. Spetgens: „Ik vond die ene week voldoende. Toen ben ik naar Someren gegaan om wat op het vlak ke te trainen. Voor de Cauberg was ik niet bang, maar ik wilde de sou plesse houden en vooral niet te veel aan het kampioenschap denken. Vorig jaar in Helmond heb ik mij te inten sief voorbereid. Toen wilde ik zo dicht bij mijn woonplaats voor een succes zorgen. Het werd niets. Dat wilde ik nu tot iedere prijs vermij den." Klimmer Spetgens' wielerkwaliteiten liggen voornamelijk op heuvelacthtig terrein, Sjefke Jansen: „Jan is een goed klim mer en hij kan toch ook op het vlak ke uitstekend uit de voeten. Het eni ge dat hij mist is een sterke tijdrit en dat komt voornamelijk omdat hij als klimmer altijd een kleine versnelling rijdt. Spetgens is nu eenmaal geen duwer. Het moet niet te zwaar gaan bij hem. Oveigens ben ik van me ning dat hij veel meer kan dan hij tot nu toe heeft laten zien. Hij gelooft niet genoeg in zichzelf. Ik heb hem al vijf jaar in de ploeg, maar dat heb ik hem nog niet aan zijn verstand kun nen brengen." De carrière van de coureur uit So meren vertoont een merkwaardig aantal pieken die echter vrij ver van elkaar verwijderd liggen. Spetgens die nu bezig is aan zijn vijfde amateur seizoen kwam in 1968 door een sche delbreuk vier maanden op non-aktief te staan. Een jaar later zegevierde hij in de Omloop van de Baronie en be haalde hij bovendien een handvol ereplaatsen in andere klassiekers. Het seizoen daarop reed hij bijzonder ma tig. Spetgens: „Ik vatte het wat te gemakkelijk op na dat jaar waarin ik ook de Tour de l'Avenir (21e plaats in het eindklassement) en de Ronde van Mexico had gereden. Dat is nu eenmaal mijn aard. Het hoeft niet zo nodig allemaal. Wielrennen vind ik wel aardig maar ook niet meer dan dat. Ik ga nooit tot het uiterste ook niet in wedstrijden. Ik val echt niet van vermoeidheid van m'n fiets." Dit seizoen vatte Spetgens de zaken serieuzer op. „Mijn broer Sjaak werd derde in het wereldkampioenschap cycle-cross. Toen dacht ik bij mezelf, wat hij kan moet ik toch zeker kun nen. Daarom heb ik mij wat serieuzer voorbereid op dit seizoen." Deson danks kwam ook dit seizoen de typi sche mentaliteit van Spetgens tot uit drukking tijdens Olympia's Ronde door Nederland. In de etappe naar Valkenburg reed Spetgens in een ruk door naar de kopgroep. In plaats van de inmiddels gedemarreerde Knete- mann te achterhalen op de Cauberg, bleef „den Spet" 'n de groep zitten. De werkelijke klimcapaciteiten ble ven weer eens verborgen. Spetgens weet echter vrij goed zijn eigen karakter te doorgronden, daar om heeft hij het wijze besluit geno men af te zien van een profcarrière, óndanks aantrekkelijke aanbiedingen van Willem II en Mars-Flandria twee jaar geleden toen hij voor het eerst echt de aandacht op zich vestigde. „Ik heb er het karakter niet voor. Wat moet ik daar zoeken. En dan nog hoeveel slagen er? Er zijn zoveel amateurs die na een paar successen overstappen naar de beroepsrenners, maar wie houden er nu werkelijk wat aan over. Ik blijf maar liever amateur." Als amateur hoopt Spetgens op een plaats in de ploeg voor de wereld kampioenschappen in Mendrisio. „Ik heb de Tour de l'Avenir al een keer gereden. Als ik zou worden gekozen zou ik niet weigeren, maar ik zit er echt niet om te springen. Wel wil ik de wereldkampioenschappen rijden." UITSLAGEN 1. Jan Spetgens (Someren) 4 uur 17 mi- ten en 06 seconden, 2. Wim Kelleners (Bom) zt, 3. Mathieu Pustjens (Roosteren) zt: op 20 seconden: 4. Fedeor den Hertog (Ermelo). Op 23 seconden: 5. Henk Poppe (NIJverdal), 6. Cees van Dongen (Oud Gas tel). 7 Arte Hasslnk (Neede), 8. Jo van Pol (Montfort), 9. Frlts Schtlr (Hoogezand). Op 31 seconden: 10. Hennie Kuiper (Dene kamp), 11. Arte Scheller (Zelhem) zt, 12. Toine van den Bunder (IJzendljke) zt. Op 4 minuten en 7 sec.: 13. Slem Berkhout (Schipluiden). 14. Aad van der Hoek (Dirkstand). 15. Marl van Venrooy (Heesch). 16. Jef Langen (Kerkrade). Op 5.29: 17. Jan Aling (Bunnerveen). 18. Cees Priem (Goes) zt. Op 6.29: 19. Ben Ceulen (Maastricht). Op 6.33 20 Wim Albersen (Wierden). Op 6.37: 21. Pe van Stralen (Heerhugowaard). Op 6.43 22. Gerrit Kam per (St. Pancras), 23. Plet Kleine (Holland- scheveld) zt. Op 6 93 24. Theo van der Loo (Weert), 25. Cor Boerama (Treébeek) zt. ALKENBURG Joop Zoetemelk heeft het nationaal profkampioenschap weer een aanzienlijke 'lifting gegeven. Na de jaren waarin de onbetekenende Frijters en vooral de figurant Kissner het onale tricot op hun schouders kregen, is de trui nu terecht gekomen bij de man, die van het erkte legertje broodrijders veruit de sterkste is. De manier waarop hij de complete Goudsmit- pluff-coalitie op de lastige Cauberg in de vernieling fietste, vormt daarvoor een heel duidelijk bewijs. s 23-jarige coureur uit Rijpwetering, die het afgelopen seizoen mentaal al een enorme sprong heeft n laakt, pareerde de aanval van de gretige Karstens en ving de wanhoopspoging van Pellenaars' oog- >1 Wimke Prinsen in de finale voortreffelijk op. looi het Goudsmit-Hoffkamp was het allemaal uitgekiend. Kees naars had de ploeg opgedragen p de eerste plaats de kansen van ;est klasserijke coureur, de re- lerben Karstens, te verdedigen, naars: „Karstens is nu eenmaal lan, die op zo een parcours iets Wij hebben zaterdagavond gezeten. Toen is er afgespro- dat de man die eventueel kam- zou worden, ƒ3.000 ,zou betalen ijn helpers. De fabriek zou daar lfde bedrag bijdoen en boven- zou het prijzengeld in de geza- ijke pot komen. Omdat Karstens vaf^aan°ewezen renner *s om ie grijpen, hadden wij besloten 'ij de eerste man zou zijn. Zon- jverigehs aan de kansen van de I0( fen voorbij te gaan. Als iemand ._-.ii kansrijke positie zou verkeren, "ér uiteraard voor hem worden 0| Hen." tstens kreeg de steun, die hem toegezegd, in ruime mate. jeestbesproken renner van het ipen weekend maakt dat kop- thap ook volledig waar. Hij ite al in de derde omloop van ilO km. de demarrage, die het 39 Wrs omvattende deelnemersveld Vllig uiteen scheurde. Bravenboer, h, De Koning, Steevens, Harry in, Rentmeester, Stam. Duyndam iinsen volgden. Joop Zoetemelk: „Op dat moment werd het werkelijk gevaarlijk. Eef Dolman kwam naast mij en waarschuwde, dat het nu echt link werd. Toen zijn wij in de achter volging gegaan." Drie renners probeerden in de trein te stappen, die werd gegangmaakt door Zoetemelk en Dolman. Alleen Ben Janbroers slaagde. Jan Krekels, maar ook Rinie Wagtmans kwamen op dit parcours macht tekort om tij dig aan te haken. Het betekende het verdwijnen van de Merckx-vazal Ri ni Wagtmans, die veel intenser naar deze strijd had toegeleefd dan Zoete melk. Wagtmans: „Ik heb in de be ginfase geprobeerd om vroegtijdig een afscheiding teweeg te brengen, maar ik werd steeds teruggepakt. Op een moment, dat ik eigenlijk even naar adem zat te happen, gingen die anderen. Ik zag Zoetemelk gaan en ik probeerde aan te haken, maar ik kwam 10 m. tekort. Tegen die wind VALKENBURG De 21-jarige Zeeuwse Keetie Hage keek llemaal niet zo verschrikkelijk verheugd toen zij zaterdag op I Cauberg voor de derde keer in successie het Nederlandse npioenschap op de weg bij de dames had veroverd. Keetie, met groot vertoon van macht de 471/4 kilometer lange koers tr vijf Caubergen in het Zuidlimburgse Valkenburg had be urst en die als een echte vedette met een voorsprong, van fseconden, op haar rivale Hennie Faber-Hondeveld, reageer- S&iook wat wonderlijk. Op de vraag hoe zij de strijd op de ook t>r haar vreemde Cauberg had gevonden, luidde het verras- flde antwoord: „vervelend". ii. was de reactie van een meis- t gewend is geraakt aan nfen met een wereldtitel op de in 1969, als absolute topper, r zij wilde uit nieuwsgierigheid wel haar krachten komen ;n met die uit de wielerhistorie •eruchte Cauberg. Zij won het glansrijk. Niet de 800 meter klim van twaalf procent de namelijk in deze wedstrijd haar de grootste barrière naar kampioenschap. De grootste lijkheden vond de Zeeuwse op de vlakke stukken, waar harde wind de door de stro- de regen doorweekte meisjes eens extra teisterde. „Daar was het moeilijkst", verzuchtte de loudster na haar zege. problemen van de Cauberg ieetie overigens al in de eerste ilometer lange omloop afgetast, demarreerde toen aan de voet de „berg" en kwam boven al door met zeker 100 meter t op Hennie Faber-Hondeveld, Smulders en haar zuster Hage. Keetie wist genoeg. Zij r van overtuigd dat zij slechts |j aan kop behoefde te blijven 'entueel op de vijfde en laats- iuberg haar slag te kunnen lang wachtte zij echter niet. voorlaatste klim schudde zei Faber, die als laatste aan nel van Keetie had kunnen af en draafde door naar een van 57 seconden. Derde werd Smulders, die 1.20 had moe- prijsgeven, maar ruim voor op Bella Hage. Opmerkelijk Keetie Hage was fcAj de dames het kleine aantal uitvalsters. Van de 37 meisjes, die de moed hadden opgebracht de strijd tegen de elementen en de berg aan te binden, reden er 30 de wedstrijd uit. De laatste, Anneke Boer uit Wanneperveen, kwam bin nen nadat Keetie Hage en de ande re medaillewinnaressen al lang wa ren gehuldigd. Uitslag Kampioenschap van Nederland dames: 1. Keetie hage, 47,5 km. In 1 uur 29 min. 15 sec.. Z. Henny Faber-Honde- velt (Apeldoorn) op 57 sec.: 3. Truus Smulders (Gerwen) op 1.20. 4. Bella Ha ge (Den Haag) op 2.07 5. Truus van der Plaat (Geldermalsen) op 2.31. 6. Nel Streef (Nieuw-Lekkerland) op 2.45. 7. Nini Brinkhoff (Zevenaar) op 5.35. 8. Anneke Lute (Castricum) op 5.45. 9. Gre Donker (Krommenie) op 7.17. 10. Wil Kwantes (Zaandam) z.t. 11. Maaike Fl- scher-Ybema (Krefeld) z.t.. 12. Drlna Barends (Drempt) op 7 37 13. Marian Nolten (Gelecn) z.t. 14. Lleke Schelling Cs-Gravendeel) z.t. 15. Corry Boon (Den Helder) op 7.50. in op die paar kilometer naar de Cauberg moest ik mij laten terugzak ken." Wagtmans kwam uiteindelijk in een groepje met Krekels. Wagtmans: „Het was duidelijk, dat ik vandaag niet mocht winnen. De jongens zaten mij te jennen; steeds maar was het: Kun je er niet bij komen? Wij rijden niet voor je, probeer het alleen maar". Maar die Goudsmit-Hoffjon- gens zijn nog niet van mij af. Zoete melk: „Ik zag Prinsen gaan. Bergop ging het erg hard, en toen ben ik op het stuk tegen de wind in goed door gegaan. Mij enige handicap was Wim Prinsen." Zoetemelk overwon die handicap op een manier, die typerend is voor zijn mentale groei in het afge lopen jaar. Het psychologisch spelle tje van Zoetemelk bracht de noviet in het profkampioenschap volledig in verwarring. „Ik keek om erf toen zei Prinsen tegen mij: Ik rijd niet, want ik moet Karstens helpen. Toen heb ik geantwoord, nou dan ga ik ook niet door. Maar dan spurt Dolman Kars tens er wel af en dan heb je helemaal niets. Prinsen werd erdoor in verwar ring gebradht. Hij nam daarna kop over, wel niet zoveel, maar tooh vol doende om mij steeds weer gelegen heid te geven me een beetje te recu pereren." door. Maar dan spurt Dolman Kars tens er wel af en dan heb je helemaal niets. Prinsen werd erdoor in verwar ring gebracht. Hij nam daarna kop over, wel niet zoveel, maar toch vol doende om mij steeds weer gelegen heid te geven me een beetje te recu pereren." En Wim Prinsen: „Toen Zoetemelk mij dat antwoord gaf, ging het door mij heen, dat wij wel die afspraak hadden in de Goudsmit-Hoffequipe, maar dat ik toch ook toestemming had voor mezelf te rijden, als dat nodig was. Ik was echt niet bij voor baat kansloos. Ik heb serieus aan mijn eigen titelkansen geloofd". Het geloof van Prinsen steunde op daden uit het recente en het iets ver dere verleden. Vorige week in de Ronde van Zwitserland, bewees Prin sen met de besten mee omhoog te kunnen. En in zijn amateurtijd is zijn beklimming van de Oostenrijkse Gross Gloekner al bijna een histori sche daad. Prinsen reed daar in de Ronde van Oostenrijk in recordtijd naar boven, verbeterde alle records, inclusief dat van de legendarische Luxemburger Charly Gaul. Reden ge noeg dus om op eigen capaciteiten te kunnen vertrouwen, zelfs in een rechtstreeks duel met toprenner Zoe temelk. Gerben Karstens was het daar uiteraard niet mee eens: „Prin sen had niet mogen rijden. Toen hij met Zoetemelk doorging, had hij kunnen weten, dat hij geklopt was. Zoetemelk kan tegen de berg op be hoorlijk sprinten. Ik heb nog gepro beerd om een betere plaats te be vechten. Dolman ging met mij mee en hem heb ik tenslotte uit het wiel gereden." Eef Dolman: „Ik kreeg kramp en moest loslaten. Het heeft me eens temeer overtuigd, dat ik niet helemaal klaar ben voor de Tour de France. Het maakt het voor mij ge makkelijker de beslissing te aanvaar den, dat niet ik maar Tino Tabak naar de Tour gaat als persoonlijk ad judant van Zoetemelk." Joop- Zoetemelk had echter weinig angst voor Prinsen. .„Ik wist dat ik hem zou kunnen kloppen. In de laats te klim zat ik eerst op kop. Prinsen wilde dat duidelijk niet, toen paste ik een foefje toe, dat ik heb geleerd van Eric de Vlaeminck. Tegen de helling op stuurde ik naar links en trok aan de rem, waardoor Prinsen op eerste positie kwam. Op het mopient dat ik schakelde naar een andere versnel ling, zette Prinsen aan voor de eindsprint. Toen spurtte ik naar zijn wiel toe en op het laatste vlakke stuk kon ik hem gemakkelijk kloppen." Wim Prinsen: „Ik schakelde verkeerd en kwam toen op een te hoge ver snelling naar boven. Ik durfde die fout echter niet te corrigeren in de vrees nog meer te zullen verliezen.; Kees Pellenaars noemde de uitslag terecht een triomf voor de jonge ren ners. Zoetemelk en Prinsen, maar ook De Koning, Bravenboer, Duyndam en Tabak hebben duidelijk gemaakt, dat de nieuwe lichting van het Neder landse profkorps het nationaal kam pioenschap op een serieuze manier wenst te benaderen. Het ontbreken van de „geblesseerde" Jan Jansen, die overigens wel een koers reed in Aken, van de ?ieke Harm Ottenbros en van de recidivist Wim Schepers kon daarom nauwelijks als een ver lies worden aangemerkt in dit kam pioenschap. Kampioenschap van Nederland profs (190 km): 1. Joop Zoetemelk (Rijpwetering) 4 uur. 49 minuten en 4 seconden; 2 Wim PRlnsen (Hank) op 6 seconden; 3. Gerben karstens (Prinsenbeek) op 1.06; 4. Evert Dolman ('s Gravendeel) op 1,12; 5. harry Jansen (Westzaan) op 3.01; 6. Ben Jan broers (Amsterdam) zt; 7. Matthijs de Ko ning (Scherpenzeel) z t: 8. Rene Pijnen (Woersdrecht) z t; 9. Cees Rentmeester (Ovezande) op 3.05: 10. Wim Bravenboer (Klaaswaal) op 4,55: 11. Harrie Steevens (Elsloo) op 5,08; 12. Harrie van Leeuwen fDen Haag) op 10.46; 13. Henk Benjamins (Hollandscheveld) op 10.54; 14. Wim Wan ders (Meerssen) op 10 54; 15. jan Serpentl (Wijk aan Zee) op 10.59: 16. jos van der Vleuten (Helmond) op 11.17; 17. Daan Holst (Amsterdam) op 17.23: 18. Matje Gerrlts (Oploo) op 22.91; 19. Gerrit van Deene (Den Haag) op 36.49 20. Wout van den Berg (Wateringen) op 36.49 21. Wil Aarts (Gronsveld) op 44.25. De beslissende ontsnapping in de strijd om de proftitel: Joop Zoetemelk en Wim Prinsen demarreren uit de kopgroep. VALKENBURG Het handjevol professionals en die ene ploeg leider hebben dit weekeinde voor meer opschudding gezorgd dan het hele contingent amateurs bij elkaar. Hoofdrolspelers in deze rel zijn Gerben Karstens en Kees Pellenaars, beiden van de Goudsmit- Hoff-equipe. De zeer gespannen verhouding tussen dezo twee tegen strijdige karakters culmineerde het afgelopen weekeinde in een wei gering van „De Pel" om Gerben Karstens, een van de sterkste ren ners op te nemen in zijn ploeg voor de Tour de France di.e zaterdag in Mulhouse van start gaat. Het „zeer" tussen de Pel en Kars tens dateert al van oktober 1969 toen Karstens na de door hem gewonnen Ronde van Lombardije werd betrapt op het gebruik van stimulerende middelen. Pellenaars greep die gele genheid aan om Karstens in een kwaad daglicht te stellen. De strijd bijl werd weer oppervlakkig begra ven toen de Goudsmit-Hoff-equipe dit jaar tot stand kwam. Karstens, bij Peugeot-baas Gaston Plaud als een bijzonder moeilijke jongen gekwalifi- VALKENBURG De manier waarop Rini Wagtmans in dit kam pioenschap heeft gemeend zijn titel kansen te moeten verdedigen heeft hem een extra dopingcontrole ge kost. De Brabander, die voor een opgezette lever onder behandeling is geweest by dokter Rolink en soigneur Sjeng Collard was donder dag al naar Valkenburg vertrokken om zich voor te bereiden op het kampioenschap. Wagtmans stapte gisteren echter al na één uur en vijftien 'minuten van de fiets nadat hij door Zoetemelk uit het wiel was gereden. Secretaris van de jury, Wim Jeremiasse: „Wij vonden dat het al lemaal een beetje vreemd is gegaan. Wagtmans heeft maar een beetje aangelummeld. Daarom besloten wij tot deze dopingcontrole voor Wagt mans". ceerd, kwam bij de Frans»1; fabriek niet meer onderdak. Hij kAopte bij Pellenaars aan en vond onderdak, ook al omdat Pel hem in feite best kon gebruiken. Pellenaars deed ech ter steeds zijn best om Karstens zijn plaats te wijzen, een plaats die .aan zienlijk onbeduidender was dan Ger ben zichzelf had toebedeeld. De m»e- thode-Pellenaars, succesvol in de ju- ren vijftig toen hij met Wagtmans en Van Est grote successen behaalde en nadien bij Televizier met Kees Haast, slaat echter niet aan bij Karstens. De wrijving tussen de baas en zijn rebel bleef en dat leidde tot heftige, nau welijks voor de buitenwereld ver borgen verwijten over en weer. Kars tens: „Pellenaars is een persoonlijk' heid en ik ben er ook een. maar zijn persoonlijkheid is niet tegen de mijne opgewassen en dat kan hij niet zet ten". En Pellenaars: „Niet hij is de baas in huis, maar ik. Karstens rijdt t'ij niemand zo goed als bij mij en dat komt door mijn wijze van bena deren. Ik kleineer hem altijd tegen over de anderen. Dat prikkelt hem. Daar krijgt hij moraal van". Gerben Karstens: „Ik trek me weinig van die wijze van benaderen aan. Mijn mo raal is altijd goed. Daar heb ik dat kleineren van Pellenaars niet bij no dig". Climax Afgelopen week kwam de oorlog tussen Pellenaars en Karstens tot een climax toen Karstens in een inter view zijn ploegleider aanviel op zijn bejeid. Hij zei daarin onder meer dat Pellenaars niet met zijn tijd was meegegaan. Pellenaars: „Zoiets kan ik toch niet over mijn kant laten gaan. Karstens kwam afgelopen week bij de ploeg en zei tegen de jongens: „Ik heb met de directeur van Goud- smit-Hoff gesproken. Nu is het voor elkaar. Pel gaat eruit en dan zijn wij er de baas. Dat kun je toch niet heb ben. Hij gaat niet mee naar de Tour. Daar kom ik echt niet op terug." Karstens heeft inmiddels ook al te horen gekregen dat hij volgend jaar niet meer voor Goudsmit-Hoff-equipe mag rijden. Zijn contract wordt niet verlengd, een beslissing, die volgens Pellenaars wordt gesteund door de directie van de behangselpapierfa briek in Rijen. Pellenaars: „Dat heb ik Karstens al ruimschoots voor de start van de Ronde van Spanje ver teld. Hij past nu eenmaal niet in de ploeg. Ik heb hem echter gezegd dat ik mijn best zou blijven doen, cn ik hoop dat hij het ook blijft doen. Dat is echter anders gebleken." Weinig keus Het valt echter zeer te betwijfelen Of Pellenaars bij zijn beslissing blijft. Vanmiddag wanneer in Breda de ploeg voor de Tour de France bekend wordt gemaakt zal wel blijken dat zowel Pellenaars maar vooral Kars tens een enorme scheut water bij de wijn hebben gedaan. Pellenaars heeft immers weinig keus. Rem rest nu Schepers vanwege de dopingaffaire in de Ronde van Spanje op non-actief is gesteld praktisch geen enkele ren ner van importantie meer. Pellenaars hoopt op Jos van der Vleuten, die gisteren voor het eerst in Goudsmit- Hoff-shirt reed. Van der Vleuten, die gebroken heeft met de Gazelle-ploeg van Vissers, zal waarschijnlijk met Goudsmit-Ho.ff meegaan naar Fran krijk, een reis', die zeker niet is weg gelegd voor Leo Duyndam. Pelle naars: „Duyndiam heeft de laatste weken te slecht gereden". Wellicht wordt de ploeg gecompleteerd met de Zwitser Louis Ptenniger. Pellenaars: „De Zwitserse bond doet alle mogelij ke moeite om de internationale wie lerbond te bewegen hem toestemming te verlenen voor ons te rijden." Pellenaars heeft zijn hoop vooral gesteld op Wim Prinsen, de man die gisteren in het nationaal kampioen schap verraste met een tweede plaats. Pellenaars: „Prinsen is een heel goed klimmer. Dat hij in de finale van Zoetemelk verloor is geen schande. Die heeft meer ervaring. Maar Prin sen wordt mijn man. Van hem maak ik nog een beter renner dan Kees Haast al was". In de affaire-Schepers nam Pelle naars een minder absolute houding aan dan enkele weken geleden. Toen kondigde hij nog aan dat hij als de schorsing van Schepers door zou gaan uit de wielersport zou stappen. Pelle naars zei gisteren echter. „Ik heb in derdaad .toentertijd gezegd de fabriek te zullen adviseren te stoppen met de wielersport. Ik vind dat de UCI zich nu eenmaal aan de reglementen moet houden. En dat is in Spanje beslist niet gebeurd. Ik durf voor Schepers beslist rnijn hand niet in het vuur te steken als de vraag luidt of hij al dan geen doping heeft gebruikt. Maar dat durf ik voor geen enkele coureur. Maar men moet zich bij die controle wel aan de reglementen houden. Nu heb ik van de KNWU gehoord dat die naleving van de reglementen op de agenda staat van de komende UCI- vergadering en dat geeft- goede hoop dat situaties als die in de Ronde van Spanje niet meer zullen voorkomen." Einde Voor Schepers betekent de schorsing van vier maanden het einde van zijn wielercarrière. Schepers, die als amateur al bij een dopingschandaal was betrok ken in de Ronde van Oostenrijk werd vorig jaar in Simpelveld betrapt. Dat kostte hem 750, boete plus een voorwaardelijke schorsing. Het dopingsincident in Spanje betekénde in feite de doodsteek voor zijn wielercar rière. Schepers: „Ik ben nu 28 jaar. Dit seizoen is voor mij ver loren. Volgend jaar ben ik 29. Het heeft geen zin dan weer te beginnen. Ik stop er definitief mee. Het lijkt immers toch wel of ze mij altijd moeten hebben". VALKENBURG Jan Spet gens heeft van zijn merkenbaas Mars-Flandria een premie van 750 gulden ontvangen als beloning voor de titel. Ploegleider Sjefke Jansen „Het zou me niet ver wonderen als dit geld werd ver deeld onder de drie Mars-renners die voor dit succes hebben ge zorgd. Ik ben er bijzonder blij mee. te meer omdat Olympia's Ronde door Nederland na de hoog gespannen verwachtingen zo voor Mars is tegen gevallen." Jules Bruessing die aan het be gin van het seizoen enkele op vallende prestaties leverde heeft besloten voorlopig nog amateur te blijven. Bruessing zou aanvanke lijk na het Nederlands kampioen schap bij de Goudsmit-Hoff equi pe van Kees Pellenaars gaan rij den. De tegenvallende prestaties in de Ronde van Oostenrijk wezen echter uit dat Bruessing gespeend is van alle klimmerscapaciteiten. De Amstelveense renner wilde eerst nog eens overwegen of hij al dan niet de stap zal wagen. Henny Schouten, mecanicien bij Trico-Noble zal volgend seizoen Cor Nederveen opvolgen als ploeg leider bij deze Zeeuwse wieler ploeg. Nederveen blijft als mas- seur aan het merk van Van Tu- renhout verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9