_ergeefse jacht op twee aanranders Bestraald voedsel op weg naar een vaste plaats op consumptiemarkt I Vakbond wil snelle oplossing kwestie ongeorganiseerden -I Mummie ontdekt van 4500 jaar geleden Duitse vliegprimeur Vanavond te NVJ: 5 min voor pers nauwelijks soelaas zien Vanavond te horen Reddingbrigade gaat ook watervervuiling bestrijden 7 IVa een aanloopperiode van een kleine drie jaar (Van onze redacteur wetenschappen) WAGENINGEN Door straling geconserveerde voedingsmidde len lijken na een aanloopperiode van een kleine drie jaar op weg te zijn naar een vaste plaats op de consumptiemarkt. Als eerste zullen aardappelen het proefstadium verlaten: een bestralingsbedrijf is in voorbereiding, waar de aardappelen zodanig worden behandeld dat ze in de winteropslag niet gaan uitlopen. De uitlopers, die vroeger alleen met chemische middelen konden worden voorkomen, tasten de kwaliteit van de aardappelen aan. Ik geef op als nieuwe abonnee: pit: per kwartaal per maand leloning voor mijn aktivitelt ing ik een "Gouda Bouquet". ieuwe abonnee krijgt onze krant ien dagen gratis. Verder zijn op beperkte schaal aardbeien verkrijgbaar, die door be straling beschermd zijn tegen schim melvorming. De houdbaarheid is in het algemeen tweemaal zo groot als die van de onbehandelde vruchten. Ook zijn proeven aan de gang met uien, asperges, garnalen, specerijen en cacaobonen. De laatste twee pro jecten zijn speciaal voor industriële klanten. De vleeswarenindustrie is bijzonder geïnteresseerd in specerijen die geen bron van schimmels zijn, bij de cacaobonen gaat het erom de daarop voorkomende cacaomot te do den voordat hij schade veroorzaakt. Proefbedrijf Voor al die projecten is sedert ok tober 1968 het Proefbedrijf voedselbe- straling in Wageningen beschikbaar, juist voor het bestralen van proefpar tijen, aan de hand waarvan produ centen kunnen bekijken of bestraling in hun geval voordelen biedt boven andere conserveringsmethoden, of als aanvulling opdie andere methoden. Als daar muziek in zit bestraalt het proefbedrijf ook de produkten die no- I dig zijn om in uitgebreide proeven voor het ministerie van volksgezond heid aan te tonen dat de bestraalde voedingsmiddelen de gezondheid niet schaden. Dat is nooit een kwestie van radio-activiteit: het is principieel uit gesloten dat het bestraalde materiaal zelf radioactief wordt, en dat is dan ook nog nooit gebleken. Maar de gebruikte straling geeft wel aanleiding tot chemische veran deringen, en omdat niemand van te voren kan zeggen wat er precies ge beurt, wordt in uitgebreide voeder- proeven met verschillende soorten proefdieren bekeken of er enig ver schil merkbaar is met het natuurpro- dukt. Pas als de gezondheidsautoritei ten helemaal tevreden zijn, wordt een vergunning afgegeven om het be straalde produkt in de handel te brengen. Omdat de consument moet weten wat hij koopt, wordt daaraan altijd de voorwaarde verbonden, dat op de verpakking duidelijk wordt aangegeven dat de produkten be straald zijn. -jr Onschadelijk Het grote voordeel van bestraling is, dat het chemische conserveermid delen kan vervangen. Schadelijke or ganismen of hun kiemen worden door de straling gedood of onschadelijk ge maakt. Dat gebeurt indirect toch op een chemische manier: de straling produceert in het materieel allerlei ionen en vrije radicalen, en het alge meen reactieve stoffen die bijvoor beeld het vermenigvuldigingsproces van bacteriën verstoren. Daarmee wordt in het algemeen geen volledige steriliteit bereikt. Het is wel moge lijk, de stralingsdosis zo ver op te voeren dat alles wat leeft de pootjes in de lucht steekt, maar op dat ni veau t blijkt meestal ook het be schermde produkt een aantal ongun stige veranderingen in kleur of smaak te hebben ondergaan. De reactieve stoffen die door de straling ontstaan, werken nu eenmaal zonder onder scheid des persoons en gaan chemi sche reacties aan met alles wat in de buurt is en zich daarvoor leent. Bestraling is dus in de praktijk al tijd het zoeken naar een beste oplos sing, waarbij schadelijke organismen in aanzienlijke mate beschadigd wor den terwijl het produkt zelf nauwe lijks wordt beïnvloed. Vaak lukt dat wel, omdat het nu eenmaal veel ge makkelijker is iets levends te bescha digen dan iets dat hoogstens wel eens geleefd hééft, zoals een gepelde gar naal of een cacaoboon. Maar soms lukt het ook niet. Zo zijn pogingen om melk te bestralen opgegeven, om dat er smaakveranderingen bleken op te treden voordat de aanzwezige bac teriën op hout snijdende schaal dood gingen. Steriliteit Er zijn maar twee gevallen waarbij het proefbedrijf in Wageningen des- naam enden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze pNTVINGEN lektisch materialisme, door H. Uitg, Boom, Meppel. Henri is hoogleraar aan de facul- jan letteren en menswetenschap- i Nanterre. De vertaling van de |ronkelijke in 1940 verschenen editie is van Anton v.d. Heu- 4blz. ƒ9.50 Van een verslaggever SOESTERBERG „Met alle ter beschikking staande middelen" wil de katholieke industriële bond „St. Wil- brordus" de kwestie georganiseerden ongeorganiseerden zo snel mogelijk tot een oplossing gebracht zien. De opdracht daartoe aan het hoofdbe stuur werd zaterdag in Soesterberg door de bondsraad in een resolutie vastgelegd. De bondsraad wil, dat aan de geor ganiseerden periodieke financiële uit keringen worden gedaan en wel zo danig, dat „daardoor de discriminatie ten opzichte van de ongeorganiseer den wordt weggenomen". Het hoofd bestuur wordt dringend verzocht met de algemene werkgeversverenigingen tot een bevredigende regeling te ko men. Zou er geen collectieve regeling kunnen worden bereikt, dan zal over de fondsvorming voor vakbondsleden bij de vernieuwing van cao's pér on derneming of bedrijfstak „krachtig moeten worden onderhandeld". Tot bondsvoorzitter werd benoemd de heer J. M. Smit (57). Hij volgt in die functie de heer H. M. de Groodt (44) op, die per 1 augustus is benoemd tot bondsbestuurder van het NKV. CAIRO (AP, AFP) In het gebied van Sakkarah, bij Cairo, is een mummie ontdekt, die de oudste ter wereld zou zijn. Het is het stoffelijk overschot van een musicus, genaamd Nefer, die 4500 jaar geleden moet hebben geleefd. Het Egyptische blad Al Achram noemde de vondst even belangrijk als de ontdek king van het graf van Toetank- hamon, zo niet waardevoller. De ontdekking was het ge volg van een vergissing van een arbeider, die in opdracht van archeologen in de graf tombe van Nefer naar inscrip ties en beelden van heilige vo gels zocht en daartoe op een „verkeerde" plaats in de tombe ging graven. Van een verslaggever ARN De politie van Baarn, Laren, Zeist en De Bilt heeft lag en zondag tevergeefs jacht akt op twee mannen die ervan :n verdacht een 23-jarig meisje uizen onder bedreiging met een feweer in een gestolen auto te n meegenomen en verkracht. gens het meisje, dat aangifte bij >litie heeft gedaan, werd zij za- gmorgen door twee mannen, redelijk Italianen, bij Huizen ongen in een auto te stappen. In ssen tussen Baarn en Hilversum :ij door de mannen zijn ver- t auto met drie inzittenden werd daarop door enkele boswachters 'troffen. De twee mannen stap ten met het jachtgeweer in aanslag uit de auto. Maar het lukte de bos wachters, die dachten met stropers te doen te hebben, de mannen het jacht geweer afhandig te maken. De man nen zagen echter wel kans om met de auto te vluchten. Zij zetten het meis je op de provinciale weg Baam-Hil- versum uit de auto. Een voorbijgan ger bracht het meisje naar de politie in Hilversum. Bij Lage Vuursche stuitten de iwee mannen op de via de mobilofoon ge alarmeerde politie. Maar zij wisten met achterlating van de auto, die in Amsterdam was gestolen, in de bos sen te ontkomen. Kort daarop bleek in de onmiddelijke omgeving op het grondgebied van De Bilt een auto te zijn gestolen, vermoedelijk door de zelfde twee mannen. Gisteravond was deze auto nog niet teruggevonden. Ilversum I. 402 m. NCRV. •18.41 Nieuws. E.O. 19.00 ijde muziek. 19.25 Refor- e en reveil, lezing. 19.35 ikaal Intermezzo. 19.40 Ge- vandaag, lezing. NCRV: (S) Le Nozze dl Figaro (le :e acte), opera van Mozart, i Een woelige gemeente, ng. 21.55 (S) Jazz-tlme. 22.20 indoverdenking. 22.30 22.40 Llterama: over ken, schrijvers en toneel. (S) NCRV-Vocaal eisem- 23.30 (S) Klankjuwelen: ssleke muziek (gr.). 5-24.00 Nieuws. Ilversum II. 298 m. AVRO Nieuws, lfl.ll Radlojour- 1. 18.25 Ik verbind u door.... atje. 18.30 (S) Schön 1st die lt, operette van Lehar. 19.20 •ortage Wimbledon 1971. 0 Nieuws. RVU 19.35 Weer ink van Anne Frank. NOS 5 (S) Holland Festival 1971; sluitend: Radio Filharmo- Orkest: Requiem fllr en jongen Dichter, Zim- rmann. 22.30 Nieuws. 22.40 dedcllngen. Avro. 22.45 Ra- journaal. NOS 22.55 (S) lie 's Midnight Music: l.cht ziekprogramma. 23.25 Een uit hel leven vai\ ene Ra der Parshad, documentaire. 6-24.00 Nieuws. DRAADOMROEP Benjamin Britten. 1. Simple Symphony op. 4. 2 Variaties over een thema van Frank Bridge op. 10. 3. Variaties en fuga over een thema van Pur- cell op. 34. II. Michael Tlppett. 1. Concert voor dubbel strijkorkest. 2. Concert voor plano en orkest. TELEVISIE VANAVOND Nederland I. NOS 18.45 (K) Tim en de Leeuw. STER 18.50 (K) Reclame. NOS 18.55 (K) Journaal. STER 19.00 (K) Re clame- NOS 19.05 Holland Fes tival Magazine. NCRV 19.30 (K) Zo vader, zo zoon. STER 19.55 (K) Reclame. NOS 20.00 (K) Journaal. STER 20.15 (K) Re clame. NCRV 20.21 Met liedjes het land in. 21.15 Hier en Nu. 21.40 Met liedjes het land in - vervolg. 22.25 Ander Nieuws. NOS 22.30-22.35 (K) Journaal. BELGIË NEDERLANDS 18.55 (K) Fabeltjeskrant. 19.00 (K) De gezellen van de Blau we Meeuw, jeugdfeulll. 19.25 (K) Dc toverbal - tekenfilm reeks. 19.38 De Weerman 19.42 Mededelingen. 19.45 Nieuws. 20 10 Sporttribune. 20.30 (K) The Good Old Days. Amuse ment. 21.20 (K) Het Mannetje Roozen, tv-spel van Hans Koe- HUversuml 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr). <7.25 Horen en zien: 7.30 Nieuws 7.32-7.50 Hier en Nu actualiteiten) 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum Laudamus. 8 30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de huls vrouw 9.00-9.10 Gymnastiek voor de hulsvrouw) 9 40 Schoolradio 10.00 Bijbelse ver- 1 kenningen. 10.15 (S( Franse Opera-fragmenten (gr.). 11.00 Nieuws. 11,03 CS) Fragmenten uit Russische opera's (gr.). 11.15 Voor de zieken. 11.56 Me dedelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.06 Raden maar...) 14.05 Schoolradio 13.40 (S) Interlo kaal: muzikaal middagmagazi ne (16.00-16.02 Nieuws) 17.00 Overheidsvoorlichting. KRO: 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Hall: Jeugdprogramma. Poli tieke Partijen: 18.19 Uitzending van de PvdA. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7 00 Nieuws en ochtendgym- tlek. 7.20 (S) Dag met een plaatje: lichte grammofoonmu- zlek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NOS: 9.00 Uitgebreide re portage. 9 35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00-10.02 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw (11.55 Beursberich ten). 12.30 Voor de landbouw. AVRO: 12.40 Knipperlicht: ver- keersmagazinc. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13 30 Den Haag vandaag. 13.35 Spie gel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.05 Jazz uit de jaren 1935-1955. 14 30 (S) Promenade orkest) 15.00 Van ta-ta tot to tale taal: het leven ln dc taal. AVRO: 15.11) Muziekmlddag, waarin om: 15.10 (S) Nieuwe grammofoonplaten met toe lichting: 16.00 Nieuws; 16.03 Alert!: op het vlak van mu ziek en maatschappij; 16.25 Or gelconcert. 16.50 (S) Gitaarfes tival 1971. 17.30 Brabant Jour naal. 17.35 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. en FM- kanalen. VARA: 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes vbor de pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Ekspres: licht platenprogramma. 11.00 Nieuws. 11.02 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws) 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws. 16.03-18.OOMIX rijp en groen op alle toeren. (17.00 Nieuws). ondanks naar volledige steriliteit streeft. Het ene is het steriliseren van diepgevrozen dieetmaaltijden voor patiënten die onder volkomen steriele omstandigheden moeten worden ver pleegd. Het andere geval behoort in middels tot het verleden Het Wageningse bedrijf heeft des tijds ook proeven gedaan met het ste riliseren van medische artikelen zoals operatiehandschoenen en injectiespui ten. Dat was zo'n succes dat inmid dels vlakbij in Ede een aparte fabriek hiervoor is geopend, het bestralings bedrijf Gammaster. van de Onderlin ge Pharmaceutische Groothandel. BREMEN (Reuter) Het eerste in West-Duitsland gebouwde straalpas- sagiersvliegtuig een produkt van de Vereinigte Flugtechnische Werke in Bremen zal volgende maand zijn eerste vlucht maken. Het twee- motorige toestel biedt plaats aan 44 passagiers, haalt maximaal 735 km per uur en heeft een startbaan van slechts 1000 meter nodig De bouwers noemen het zeer geschikt voor ont wikkelingslanden. Van een verslaggever DEN HAAG Het besluit van het demissionaire kabinet-De Jong, de kranten dit jaar vijf miljoen extra uit de STER-pot uit te keren, betekent volgens de Nederlandse Vereniging ven Journalisten (NVJ) nauwelijks soelaas voor de ernstige problemen, waarmee de pers worstelt. De maatregel van het zittende ka binet toont intussen wel aan dat men van regeringswege oog heeft voor de problemen en erkent dat steun gebo den is. De extra vijf miljoen, volgens premier De Jong ter overbrugging van de komende drie maanden, staan als steun echter in geen verhouding tot de ernst van de situatie. Immers in het interimrapport van de commis sie bedrijfsfonds voor de pers (com- missie-Rooij) wordt geargumenteerd als noodvoorziening voor 1971 een steunbedrag van 33 35 miljoen ge vraagd. De NVJ heeft begrip, dat de aftre dende regering geen principiële be slissing meer wil nemen van een nieuw en verstrekkend beleid voor de pers. Intussen duurt de riskante on zekerheid voor de pers voort, temeer nu in het regeerakkoord-Steenkamp met geen woord wordt gesproken over de gevaren die de verscheiden heid in de gedrukte informatie be dreigen, noch over doeltreffende maatregelen daartegen. NEDERLAND 1 VARA 19.05 K Pipo de clown, kinderserie. 19.30 K Coronation Street, feuilleton. 20.20 K Zelf uw kind zemmen leren. 20.30 K Tuin der lasten, documentai- Elvira Madigan, 21.00 K Ballade Zweedse film. NEDERLAND 2 NCRV 19.05 Holland Festival Magazine (NOS)-NCRV 19.30 K Zo vader, zo zoon. spel. 20.21 Met liedjes het land in, muziek- progr. 21.15 Hier en Nu. 21.40 Met iiedjes het land in (verv.). 22.25 An der nieuws. HILVERSUM I EO en NCRV 19.00 uur Gewijde muziek 19.25 uur Reformatie en Reveil, In termezzo en Geloven van daag 20.00 uur Le Nozze di Figaro, opera van Mozart 21.35 uur Een woelige gemeente; le zing 21.55 uur Jazz-time 22.40 uur Literama 23.00 uur NCRV-Vocaal Ensemble 23,30 uur Klankjuwelen, klassieken HILVERSUM II NOS 18.30 uur (AVRO) Schon ist die Welt, operette 19.35 uur (RVU) Weerklank van An ne Frank 20.15 uur Holland Festival 1971 22.55 uur Metro's Midnight Music 23.25 uur Een dag uit het leven van ene Rajinder Parshad. doe. 180 Angst schemerde in zijn ogen, mani-' festeerde zich in de rimpels en plooien in zijn gezicht, bleek uit het trillen van zijn lippen, uit de nerveuze, gejaagde bewegingen van zijn smalle, bleke handen, als hij zich over zijn grijze, zorgvuldig bijge knipte baard streek. "Hoe heeft u mij gevonden?" vroeg hij, terwijl ook in zijn stem de angst en een slechts amper onderdrukte vijandigheid meetrilde. "SolowjewArthur heeft mij uw adres gegeven." "De man die u onder de naam Solowjew en ik onder de naam Arthur ken, is gearresteerd. Waarschijnlijk is hij al dood. En ik Steklow's handen vlogen omhoog, streken over zijn dunne, grijze haar, vielen weer terug op het kostbare, zijden tafelkleed met bruine thee- en vetvlekken tussen de fijn geborduurde bloemversieringcn. "Ik zit hier te wachtenWat wilt u van mij?" "Solowjew zei dat wanneer ik hulp nodig hadbegon Vera en zweeg toen zij inzag hoe hopeloos het was deze oude, bange man om hulp te vragen. "Wat heeft hij u dan gezegd?" "In de afgelopen winter. In het landhuis van Julia Ermakowa. Zij - zij was een goede vriendin van mij." "In de afgelopen winter mompelde Steklow. "Toen koesterden wij nog hoopNu is dat anders. Hoe moet ik u helpen? Vroeger, jaDe tijden zijn veranderd. Het is nu anders, heel anders." "Een paar dagen maar'.', zei Vera, maar Steklow leek haar hele maal niet te horen. "Het beste is dat u meteen weer gaat", zei hij. "En vergeet'u het. Vergeet mijn naam, vergeet dat u hier bent geweest, vergeet Ar thur Een betere raad kan ik u niet geven." Dc teleurstelling maakte het Vera onmogelijk om te spreken. Zc knikte, pakte haar reistas op en stond op van haar Stoel. "U moet begrijpen zei Steklow, keek haar aan terwijl Vera het gevoel had dat hij dat nu pas voor de eerste keer echt deed. "Wacht u een ogenblikSprak Arthur van geld? Heeft u geld nodig?" Zonder Vera's antwoord af te wachten stond hij op, slofte naar een deur achte* in de kamer, verdween, kwam na korte tijd weer terug en hield haar een bundeltje bankbiljetten voor. Vera bewoog zich niet. "Neemt u het maar!" zei hij ongeduldig - terwijl hij vervolgens begon te glimlachen. Hij glimlachte voor dc eerste keer en zijn ge zicht veranderde zich in het gezicht van dc voorname, oudere heer die hij vroeger was geweest, voordat de angst hem had getekend. "De vrouwen die anders naar mij toe kwamen om geld te halen hadden het blozen allang verleerd. Het is een troost voor mij om te weten dat er ook nog andere vrouwen bestaan." Hij nam Vera's reistas uit haar hand, opende die en stopte het geld er in. "Ik weet niet waar u vandaan komt en wat u van plan bent. Ik wil het ook niet weten. Maar - komt u eens mee!" Hij greep haar bij haar arm en trok haar naar het raam. "Voorzichtig - beweegt u het gordijn niet. Ziet ii die man daar beneden? Schuin tegenover, vlak naast het café. Onder de poort met dat wapen. Ziet u hem?" "Ik zie hem", zei Vera. "Wie is hij?" "Hij draagt een leren jas. Dat zegt al genoeg, nietwaar? Tsjcka. Sinds vanmiddag staat hij daar al. (Wordt vervolgd) Van een correspondent ROERMOND De Roermondse reddingbrigade heeft besloten om voortaan elke maand het water en de oevers van het watersportcentrum Midden-Limburg te gaan schoonma ken. In feite treedt de brigade daar mee buiten 't boekje van de Konink lijke Nederlandse Bond tot redden van drenkelingen maar de brigade is tot de conclusie gekomen dat de strijd tegen de milieuverontreiniging van gelijke orde is als het eigenlijke reddingswerk. De Roermondse briga de is de eerste reddingbrigade in Nederland die hiertoe overgaat. Smidje Verholen en de veedieven van Texas 84 Billie de Licker, Dou glas de Verschrikkelijke en Slim Goldsilver, de oud soldaat, waren dus van plan kwaad kersen te gaan eten. Eilaas van al die kersenete- rij kwam geen spaan te recht. Billie had zijn man nen namelijk uitgezet om kraal D heen, waarin twee honderd beste en kostbare koeien waren opgesloten. In een driehoek zaten ze om deze kraal heen en elk kwartier floot Billie de eer ste twee maten van het we reldberoemde cowboylied „Ouwe Taaie De andere twee antwoordden dan op dezelfde wijze en zo onderhielden ze het nood zakelijke contact. Dat ging allemaal heel best en niets scheen de serene stilte van de zoele Texasnacht te verstoren. Zelfs die twee geheimzinnige schimmen deden dat niet, die voorzichtig en totaal onhoorbaar op hun buik naderbij kro- Pen Billie de Licker merkte niets en floot trouw zijn twee maten van de Ouwe Taaie En toen gebeurde het. Plotseling werd de lus van een lasso om zijn hoofd geworpen en met een ruk werd hij achterover getrokken. Billie kon geen geluid meer geven want een van de twee geheimzinnige schimmen, duwde hem bliksemsnel een lap in het gezicht, die gedrenkt was in een ver dovende vloeistof. Met een zucht zakte hij dus in elkaar en snel en kundig werd hij gebonden. '„Fraai werk mompelde een der schimmen zacht „Als er een kwartiertje vervloden is, zal ik Billie's muzikale taak overnemen en op voortreffelijke wijze enkele maten van de Ouwe Taaie fluiten En toen het zo ver was, deed de schim dat. Douglas de Verschrikkelijke en Slim Goldsilver dachten toen natuurlijk, dat alles best in orde was en floten braaf terug. En dat kostte ze letterlijk de kop, want op precies dezelfde wijze als Billie de Licker werden ze even later uitgeschakeld. Aan de wakers en hun wapens had Andy Malone toen niet veel meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7