Verbijsterend Requiem van Bernd Zimmermann Dodelijke klappen vielen tijdens ruzie over schuld Veel doden 111 verkeer in het weekeinde Ned. Bachvereniging3 JOSQUIN DES PREZ ll 1< Delftse chauffeur hekent moord op zijn vrouw Uw probleem is het onze.... Luchtvaartbedrijf wil bejaarden voor minder laten reizen Publiek loopt weg uit Festivalconcert Laatste mulo diploma's uitgereikt ide grote klankschoonhei Het weer in Euri in lang concert herdach >£a; Van een verslaggever DELFT/LEIDEN Een hooglopende ruzie over door zijn vrouw gemaakte schulden was volgens de 30-jarige Delftse vrachtwagen chauffeur C. van P. de aanleiding voor de dodelijke klappen die hij zijn 32-jarige vrouw vorige week zondagnacht in de slaapkamer van hun flatwoning in de Wilgenlaan in Delft gaf. De politie kreeg uit de bekentenis- een van Van P. (vrijdagavond vrijwel direkt na zyn arrestatie gaf hij toe zijn vrouw doodgeslagen te hebben) de indruk dat de verstandhouding in het huwelijk sterk onder de schulden van de vrouw heeft geleden. Zo zou de fraude die Van P. een paar jaar geleden pleegde en waarvoor hij toen tot een geldboete werd veroordeeld, gepleegd zijn om de schulden van zijn vrouw te betalen. Het echtpaar was ongeveer tweeën half jaar getrouwd. Mevrouw Van P. was gescheiden en de vier kinderen waren uit het huwelijk van haar eerste man. Van P. was op de hoogte dat zijn vrouw ondertussen een schuld van ongeveer duizend gulden had bij een postorderbedrijf. Ook andere rekeningen zouden nog niet vereffend zijn geweest tot een totaal bedrag schatte de politie van meer dan tweeduizend gulden. DRIFTBUI Over deze zaken kregen man en vrouw vorige week zondagavond ruzie die zich tot de slaapkamer voortzette. Van P. heeft een van de rekeningen uit haar tasje gepakt maar zijn vrouw griste de rekening weer terug waarbij zij riep dat die zaak hem niets aan ging en hem een klap in het gezicht gaf. Van P. ontstak in een driftbui en haalde uit de gangkast een stalen, ongeveer zestig centimeter grote gas- pijp waarmee hij zijn vrouw bedreig de. Toen zij hem uitlachte sloeg hij tweemaal en de vrouw viel bloedend op het bed. Van P. kreeg volgens zyn zeggen een flauwte en zakte naast het oed ineen. Eerst uren later zou hij door gehuil van een der kinderen tot be wustzijn gekomen zijn en gezien heb ben dat zijn vrouw; die al geen te kenen van leven zou hebben gegeven, uit haar mond bloedde. Dit wilde hij afsnoeren met een ceintuur, wat maar gedeeltelijk lukte. Hieruit zouden de wurgsporen zijn te verklaren. IN DE KELDER De man heeft de vrouw vervolgens naar de kelder gebracht en daar neer- glegd. Hij bracht 's morgens de kin deren naar school en kocht in de stad wat jutezakken en plastic. Zijn moe der belde hij op met het verzoek op de kinderen te komen passen. Tegen haar (en tegen andere familieleden) vertelde hij dat zijn vrouw was weg gegaan om voor studenten te werken. Tegen de kinderen zei hij dat hun moeder in het ziekenhuis was opge nomen. 's avonds haalde hy met zijn eigen auto zijn moeder op en 's nachts wik kelde hij in de kelder het lichaam van zijn vrouw in jute en plastic, legde het in zijn vrachtwagen, reed naar Leiden en legde het lijk daar in een sloot Van P. deed dit, zegt hij, opzette lijk zodat het lichaam zou worden gevonden want. zegt hy, 'ik heb haar dood niet gewild en wilde dat haar af wezigheid zou worden opgehelderd', Hij zei opgelucht te zijn dat hij was gearresteerd. NIET BIJBENEN De politie tekent hierbij aan dat. Van P. een redelijk salaris verdiende, maar dat hij echter de schulden van zijn vrouw kennelijk niet kon bijbe nen. Zyn verklaringen lijken de poli tie aannemelijk maar zij heeft er wel moeite mee de 'gevoeligheid van de man in zyn bekentenissen te rijmen met de koele berekening waarmee hij na de moord te werk ging: nadat hy dinsdag zijn werk bij een groentenex- peditiebedrijf had hervat, zei hy de hele week dat zijn vrouw was gaan werken, terwijl zijn moeder onder tussen sliep in het bed, waarin de moord had plaatsgevonden. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per Tief dient een gulden aan postze- «els te worden Ingesloten. In Erica (Drente) is zondag de veertigjarige G. E. uit Coevorden met zijn auto van de weg geraakt en tegen een boom gebotst, en kort daarna overleden. De 58-jarige schilder Sj. van der Velde uit Hooghalen (Bellen) is kort na een botsing op een krui sing in Hooghalen overleden. De 16-jarige scholier M. H. G. De- bije uit Beek (L.) is in de Diep straat in Hulsbferg (L.) met zijn bromfiets tegen een autobus ge botst en kort daarna overleden. De 58-jarige H. Oskam uit Maars- sen is in zijn woonplaats op een geparkeerde auto gebotst en omge komen; waarschijnlijk was hij tij dens de rit door slaap overmand. Op de hoek Overtoom-Nassaukade in Amsterdam is de 32-jarige H de Hartog met zijn auto tegen een tegemoetkomende vrachtauto ge botst en omgekomen; twee inzit tenden van de vrachtauto werden gewond. De 22-jarige J. Thomassen uit Harderwijk is omgekomen nadat de auto waarin hij meereed met grote snelheid tegen een boom ge botst was. De bestuurder werd ge wond. De 27-jarige mevrouw T. Alsema- Bos uit Veend am was één van de drie slachtoffers van een ongeluk Van een verslaggever SCHIPHOL De Canadese lucht vaartmaatschappij CP-Air heeft de internationale luchtvaartorganisatie IATA verzocht een verlaagd tarief te mogen invoeren voor bejaarden, die naar Canada reizen. Het luchtvaart bedrijf acht deze tariefsverlaging vooral van belang voor de vele ouders van Nederlandse emigranten, die hun kinderen in Canada willen bezoeken. CP-Air heeft voorgesteld de prijs van bijvoorbeeld een retourvlucht Amsterdam-Montreal vast te stellen op 200 dollar (700 gulden) voor perso nen ouder dan 05 jaar. Het 'aagste tarief dat thans op deze vlucht moge lijk is, bedraagt 283 dollar (990 gul den). Van een verslaggever EINDHOVEN In Eindhoven ia driekwart van het publiek weggelo pen bij het electro-instnimen'aal concert van het ensemble ..Het Le ven" uit Den Haag, dat in het kader van het Holland Festival in de schouwburg werd gegeven. Reeds bij de uitvoering v8n het eerste nummer. Musica per Gruppi van Victor Wentink. verlieten tiental len van de 250 bezoekers de zaal. Tij dens de uitvoering van „De lange mars", door Dick Raaijmakers in op dacht van B en W van Eindhovc-n geschreven, was al de helft van het publiek verdwenen, terwijl het laat ste stuk „Het leven van Rosa Luxem burg" van Gilius van Bergljk r.og door s'echts 60 bezoekers werd be luisterd. Wettelijke aansprakelijkheid (wan neer moet schade vergoed worden en wat zijn de verzekeringsmogelijkhe den?) door mr. dr. G. van Reenen. Uitg. De Haan, Bussum 69 blz. ƒ5.90 op de Kielsterachterweg in Hooge- zand. Zij zat op de duo van een motor met zijspan die in de berm terechtkwam en tegen een boom botste. De bestuurder, de 47-jarige Brit F. H. Hannant, zijn 51-jarige echtgenote en mevrouw Halsema werden op slag gedood. Het Britse echtpaar, afkomstig uit New Mal den, was naar Nederland gekomen om hier de TT-races bij te wonen. Bij een aanrijding op de kruising Eellandweg-Biddinghuizerweg bij Swifterbant (oost-Flevoland) is de 27-jarige mevrouw A. Wessel-Ha- verkort uit Ommen omgekomen. Haar man en haar éénjarig kind werden gedood. In Zelhem kwamen gistermiddag de 26-jarige F. Th. W. Sneijders uit Zutphen en zijn 56-jarige va der, C. Th. M. Sneijders uit Blaak om het leven toen hun auto tegen een Hoorn botste. DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide van onderwijs heeft zater dag in Scheveningen de laatste mulo diploma's uitgereikt. Na meer dan een eeuw mulo en bijna driekwart eeuw mulo-examens is dit schooltype nu bijgezet in het onderwijsmuseum. De mammoetwet heeft de mavo daar voor in de plaats gebracht. Dit jaar deden nog 56.000 leerlingen mulo-examen. De laatste 23 van deze laatste lichting kregen bij de uitrei king van hun diploma van mr. Gros heide te horen, dat veel kritiek op mulo en mulo-examen mogelijk was (geheugendril en examendressuur), maar dat de enorme groei van het mulo-onderwijs de waarde ervan toch ruimschoots bewezen had Volgend jaar is er voor een aantal leerlingen nog een laatste kans om een soort bezem-examen te doen. Bij die gelegenheid zullen de rooms-ka- tholieke examens (voor de tweede maal in de geschiedenis) samenvallen met de altijd al gecombineerde exa mens van protestants en openbaar onderwijs. Vraag: Langs welke route kan ik van Den Haag per brommer naar Vijlen (bij Vaals) in Limburg gaan? Is het misschien beter gedeeltelijk over België te rijden? Antwoord: Zorg in de eerste plaats voor goede kaarten. De snelste en gemakkelijkste route eventueel over België staat daarop duidelijk aangegeven. Deze behoeven we dus niet te vermelden. Overigens raadt de A.N.W.B. niet aan de korte route over België te nemen. We beperken ons daarpm tot de mooiste routes. Volg de rijksweg richting Gouda tot de afslag naar Moordrecht. Daar kunt u met een pontje (we hopen tenminste dat het nog niet is afge schaft) de IJssel oversteken en de dijk volgen tot Haastrecht. U kunt ook van Moordrecht langs Gouda rijden en vandaar langs de Noorder- of zuider-IJsseldijk Haastrecht be reiken. Vervolgens langs de Vlist over Bonrepas naar Schoonhoven. Een andere mogelijkheid is van Moordrecht over Nieuwerkerk naar de stormkering bij Capelle te rijden en vandaar de Lekdijk te volgen, eventueel daar oversteken en de mo lens van Elshout te bezichtigen. Dit :s ook een goede route voor Rotter dammers. Van Schoonhoven of Elshout kan men zich naar Nieuwpoort begeven. Bezichtig vooral het stadje. Vandaar is een goede weg naar Gorinchem, waar men via de brug de Merwede oversteekt. Vervolgens Woudrichem bezichtigen en langs de dijk naar Aalburg en over de brug naar Heus- den. Vandaar gaan goede wegen naar 's-Hertogenbosch. Als het te laat wordt kunt u rechtstreeks over Eindhoven naar Weert rijden. An ders naar Veghel, naar keuze via Hintham, Berlicum, Heeswijk of via Michielsgestel en Schijndel. Van Veghel over Gemert, Bakel, Deurne, Meij el, Roggel richting Roermond volgen tot Horn en vandaar richting Wessem (desgewenst een klein eind je om naar Thom, dat bijzonder mooi is. Nu de Maas over naar Maasbraaht Susteren, Sittard, grote weg naar Heerlen, richting Vaals Na Nijswiller spoedig rechts naar Vijlen. Wie de route via Weert kiest, kan ook via Thorn naar Wessem Een goede raad als u de korte rou te via Rotterdam, Dordrecht, Breda, Tilburg, Eindhoven kiest: Ga in de vroegste uren door Rotterdam via de Maasbrug en niet door de tunnel, want dan moet u de roltrappen af en op en dat valt niet mee. I 21 JU-N^ GOUDA In een goed bezette St. Janskerk heeft vrijdagavond de door Charles de Woiff geleide ederlandse Bachvereniging in het kader van het Holland Festival een uitvoering gegeven van licee koortcerken die zich goed laten combineren voor één concert. Het betrof een continentale premiè re (sedert de 18e eeuw dan) van een Dies Irae van Bachs jongste zoon Jo- hann Christian en de niet geheel vol tooide c-moll mis (K.V.427) van Mo zart. Medewerking verleenden de vo cale solisten Ingeborg Reichelt en Ur sula van 't Wout-Stamm, sopraan, Marianne Dieleman, alt, Frank Pat terson, tenor en Henk Smit, bas. De begeleiding berustte bij het Radio Kamerorkest en de organist Hans Broekman. Johann Christian Bach was 22 jaar toen hij het Dies Irae voltooide in een tijd dat hij zich in Italië onder lei ding van Padre Martini stelde. Het vriendelijke, zoet vloeiende melodi sche aspect overheerst en vertoont weinig of geen binding met de naïeve tekst, die in de vertaling door Jan Duin soms ;zelfs lachwekkend wordt :hipi Bf Sc? lode-! iren htelin KLM- vaccir Ne ter ;q nisscl n na cbaar Swits ?rr ment Calc Weer of geen weer, de zomer staat zijn heerschappij niet meer af, of de regen nu boosaardig of treiterend te werk gaat, tot groot ongerief van de vroege vakantiegangers en vele andere zonnesympathisanten. De jeugd heeft de zomerse lokroep allang begrepen en met beproefd materiaal is wat nattigheid wel te verwaarlozen houai» femwi.71 (uitdrukkingen in verband n dag des oordeels als „Een trom tt van te schrikken" en .Overa e staal paniek, als de mensenzc komen en wij in discussie raken wagt KLANKSCHOONHlt* Maar in het dubbelkorig slo D( de componist zich 'n bijzondei contrapuntist die het vak tot finesses bij zijn geniale vader geleerd. Het werd een uitvoerii grote klankschoonheid waarir deelnemenden eigenlijk gelijk cipeerden. Het zwaartepunt van dit clangsl lag echter in de na de pauze reed vol uur duurde) uitgevoerde mis van Mozart Ook dit wi Sch evenals het Requiem niet vo Het Credo kwam niet geheel en 't Agnus Dei ontbreekt ze heel. Na 't voorafgaande Died van Johann Chr. Bach wordtl weer sterk bepaald bij de grol vloed die Mozart later in Londa Bachs jongste telg heeft onda Maar hoeveel dieper gaat de telijke essentie van de mis. De| raad die de Nederlander Baroj Swieten aan Mozart gaf om mei lyfoon te schrijven heeft de SalaONl se meester wel zeer ter harte n A] Ier,1 HOOGTEPUNTEN sd tag De Nederlandse Bachverei i heeft onder Charles de Wolff <j in(j^ wonderenswaardige wijze de gezongen. Hoogtepunten wareé"' sterk aan Bachs Crucifixus uit F Hohe Messe appelerend „Qui n in met zijn verrassende chromatii pianissimo-zang en het mai i„ Sanctus waarin de stralende oj 0 klank zich prachtig mengde mdat koorzang. Met zijn keus van solisten is l be les de Wolff zeer gelukkig gei Zowel individueel als in trio kwartetverband hebben zij met 1 fraaie zang veel bijgedragen to hoge niveau van deze indrukwelp he de uitvoering. daaj Bon de max. min. Door R. N. Degens AMSTERDAM Vele minuten duurde het applaus waarmee het publiek zondagavond in het Amsterdamse Concertgebouw zijn erken telijkheid toonde voor de uitvoering van het „Rrequiem für einen jungen Dichter" van Bernd Alois Zimmermann. Voor deze uitvoering waren in het geweer geroepen: het koor van de NOS, het koor van de Oostenrijkse Omroep, het RIAS Mannenkoor uit Berlijn, het Radio Filharmonisch Or kest, het Theo Loevendie Kwartet, Dorothy Dorow, sopraan, Günther Reich, bariton, Hans Franzen en Mat thias Fuchs, declamatie. Verder was er een belangrijk aandeel van op de band opgenomen elèktro-akoestische geluiden. Over dat alles had Michael Glelen de leiding. Het „Requiem", dat beslist geen requiem in de gebruike lijke betekenis is, duurde in deze uit voering ongeveer zeventig minuten. Een uitvoering die los van de waardering die men voor het werk zou kunnen opbrengen op de toe hoorders de indruk maakte van een perfect getimede, en met verba zingwekkende beheersing van onnoe melijk veeleisende materiaal' gereali seerde herscheppingen Vermoedelijk zou Bernd Alois Zim mermann in deze uitvoering niet he lemaal, of misschien helemaal niet gehoord hebben wat hij bedoelde in deze gigantische partituur neer te leggen. Bekend is dat van de (weini ge) uitvoeringen van zijn werken tij dens zijn leven (hij pleegde In 1970 op 52-jarige leeftijd zelfmoord) er praktisch niet één was die aan zijn verwachtingen voldeed. Gehoord zijn zondagavond uitgevoerde Requiem (zijn opera „Die Soldaten" zal later in het Holland Festival enkele uitvoe- en beleven) zal er, vanwege de ont stellende eisen, wel altijd een discre pantie zijn tussen hetgeen Zimmer mann wilde en datgene wat daarvan praktisch via een verklanking op an deren kan worden overgebracht. Alleen al de opstelling van de ko ren. de instrumentalisten en de vele luidsprekers op diverse plaatsen in de zaal geeft steeds weer problemen. Bijvoorbeeld: wie onvermijdelijk te dicht bij een bepaalde% groep luid sprekers zit. hoort de andere klank bronnen in on-balans. Een probleem van andere orde is. dat in de tekst van dit requiem acht talen, vaak si multaan worden gebruik', en het is dan wel niet de bedoeling dat alles letterlijk verstaan wordt, maar de componist zelf is van deze teksten uitgegaan. Derhalve is voor het be grip van zijn bedoelingen toch wel enige kennis van die teksten noodza kelijk. HELDHAFTIG Ondanks dat komt van Zimmer- mans bijna heldhaftige poging in dit Requiem, de „verscheurdheid van on-, fascinerende tijd" te laten doorklin ken. wel heel veel over. Het is in wezen een Mahleriaanse worsteling met dè muzikale materie, zij het dat Zimmermann zich daarbij distan tieert van het aller-individueelste. In de door hem gehanteerde techniek van wat hij „muzikaal pluralisme" noemt, worden citaat, collage en eigen idee tot een stillistische een heid, die tevens dient om een kogel vormige voorstelling van de tijd. waarin gisteren vandaag en morgen worden samengebracht, te symbolise ren. Vandaar dat fragmenten uit rede voeringen van politieke leiders uit heden en verleden gemengd worden met pop-muziek, met citaten uit het klassieke repertoire, met teksten uit de bijbel, geschriften van Mao, Joyce en Camus, om er maar enkele te noe men. Het is, meer dan ooit bij muziek, onbeschrijfelijk wat Zimmermann hiermee ln dit stuk soms aan adem benemends laat horen. Hoewel ken nelijk zeer cerebraal gecomponeerd, werkt het toch, door de onmiskenbare bewogenheid die er de aandrift toe was, heftig op de emoties van de toe hoorder. BEHEERSING Een bewijs voor de enorme beheer sing waarmee Zimmermann in dit stuk over zijn zelf gecreëerde stilisti sche en technische middelen dispo neert, is bijvoorbeeld het laatste van de vier in elkaar overgaande delen. Daar blijkt, beginnend met een frag ment mannenkoor, een flard popmu ziek, een suggestie van het slot van Beethovens Negëhée en de stem van Goebbels die de totale oorlog aankon digt, nog een climax van pandemoni- sche geluidsontladingen mogelijk na alles wat vooraf is gegaan. Daar krijgt het fortissimo in een menging van alle klankschakeringen met niet nader te onderscheiden details, een volstrekt eigen identitiet die, aohter en boven het directe geluid, klanken van geheel ongekende aard en di mensie laat doorkomen. Dat is nog maar een van de vele ongelofelijkheden die men ook bij de ze uitvoering van dit „Requiem für einen jungen Dichter" kan waarne men. Een uitvoering waarover men heel lang en uitgebreid zou kunnen napraten, maar waarvan in elk geval in het kort gezegd kan worden dat zij een kennismaking met een van de meest ambitieuze, meest complete en moeilijkst te realiseren composities van deze tijd mogelijk maakte. Amsterdam zw. bew. 14 11 Brussel licht bew, regen 17 9 Frankfort 18 13 Genève licht bew. 25 10 Innsbruck zw. bew. 20 11 Londen regen 15 10 Kopenhagen bew 18 9 Luxemburg bew. 14 9 Madrid onbew. 32 12 Majorca onbew. 24 11 München bew. 18 11 Nice bew. 22 17 Parijs onbew. 21 12 Rome onbew. 24 15 Wenen regen bow. 18 13 ZUrlch 23 14 imist r oi it op e "W gen, dat den DEN HAAG Een leger van vocalisten heeft in een veel te lang programma zaterdagavond hulde gebracht aan Josquin des Prez, de Zuidnederlandse com ponist die 450 jaar geleden over leed. Dit evenemént, op initiatief van. het mannenkoor Die Haghe Jol ziji Sanghers, had plaats in een iMet stekend bezette kloosterkerk fiaa: het Haagse Voorhout. r^( De vereniging voor Nederlar)rbl muziekgeschiedenis heeft deze gfa{° genheid aangegrepen om door mi£nev van een speciale krant des Prez r bekendheid te geven dan tot nuri v het geval was. In dit verband maf' naam van wijlen prof. SmijersT onvermeld blijven; herontdek! van het oeuvre van des Prez f voor hem een levenswerk. Onbekend bdei Reis De trein was goed vol. Niet alleen alle zitplaatsen bezet, maar ook de bagagerekken vol. Tegenover me een echtpaar, dat zyn twee kinderen op de plaats naast mij gestald had. Aan de overzyde van het gangpad een dubbel paar, op leeftijd enbij zonder keurig aangedaan. Omdat ik de eerste was geweest zat ik aan het raam. De kinderen bengelden naast me, mokkend en dreinerig. Het jonge ouderpaar trachtte vergeefs ze in het gareel en in hun welopgevoedheid te houden. Opeens werd het me duidelijk, wat er aan schortte. Ze welden tot elke prijs het hoekplaatsje hebben. Een vage poging van de vader zijn raamplek te verruilen strandde op de mededeling, dat die plaats „achteruit" was en daar konden de kindermagen niet tegen. Ik had al drie trappen te pakken en een kleef papiertje van een of andere sabbel tegen mijn mouw geplakt, toen ik de heldere ge dachte kreeg, dat ik maar beter mijn raamzetel kon verwisselen voor hun gangbuurschap. Vijf minuten hielp het. De ouders keken tevreden en verdiepten zich in de vakantiemogelijkheden, die wachtten. Het werd, begreep ik, een boer derij met pony's en een zwembad binnen handbereik. „Ze kunnen de hele dag buiten spelenzei de moeder en het was net of ze er een zucht van verlichting bij slaakte. We reden door een mistig land schap, versluierd achter de bere gende ramen. 't Jongetje, een spits kind, vroeg de grote vraag: „En als het regent? Wat dan?" ,,'t Regent niet", zei de vader alsof hij het voor het beslissen had. Het kind zong, het stemmetje jengelig op en neer gaand: „Als 't nou regent, regent, regent?" De moeder probeerde te sussen, de vader baste boos dat hij zijn mond moest houden, maar het zusje was broertje al bijgevallen. De conducteur, die de kaartjes kwam knippen bracht onverwacht uitkomst door de aandacht volledig af te leiden. Aan mijn andere oor was de conversatie ook bezig met de wachtende vakantie. Twee middelbare echtparen, die kennelijk gevieren ter vakantie gingen. Ze vertelden elkaar de kleine belevenissen van de laatste dag voor ze op reis waren gegaan. De mannen uit hun werk. dat hun .gewichtig viel; de vrouwen huise lijker, wie nu voor de planten zorgde en zo. En dat er nog iets van de stomerij moest komen en hoe ze daar nog achter aan geweest waren Bekenden elkaar een wollen vest te hebben meegenomen. „Voor als we 's avonds in de tuin zitten „Met een neutje", zei de grapjas, die al een paar keer ze had laten lachen. De vrouwen giechelden wat, maar de andere man keek naar buiten, tegen de regen aan De andere hoofden draaiden meeze zwegen en staarden. „Ik heb me zo op die tuin ver heugd, zuchtte er een. ,,'t Regent niet aldoor", troostte een ander zwak. „De stoelen zyn natuurlyk door nat", zei de regenkijker. „Vegen we ze af", riep de vrolijke. „En ons goeie goed dan?", vroeg een der vrouwen. Dat stopte de conversatie. Allen staarden nu in de mist, die hun vakantie omhulde. De kinderen hadden de oude deun terug gevonden: „Als 't nou regent, regent, regent?" De vermaardheid die des PrezfS v dens zijn leven genoot als de belang rijkste componist van de Nederlaif11* school, is niet bestand gebleken tej°rtl de tijd. Lang niet alle gegevens <F|r hem zijn bekend, zelfs niet over jaar van geboorte. Een groot deel zijn oeuvre is echter in onze uitgegeven; de toekomst zal lererf; d de belangstelling voor deze midPet eeuwse componist de heruitff* c rechtvaardigt. 81 Des Prez leefde en werkte orfciD meer in Milaan, Rome en Parijs dank zij zijn bijzondere zin v klank en melodie, gepaard gaa aan rijke inspiratie en technische drevenheid, is hij tijdens 50 scheppende arbeid van grote beti nis geworden voor het Renaissai tijdperk. Het is voor twintigste-ee se oren geen simpele zaak die gr< heid van des Prez te herkennen er onderkennen. Niet alleen de ba maar vooral de achttiende en neg tiende eeuw met hun romantiek st de polyfonie in de weg. ke int Ervaring rtc Motetten, misdelen en enkele chiQ0 sons kwamen zaterdagavond tot klj^ ken. Composities die meer dan i)et en een halve eeuw geleden wer< geschreven, een wonderlijke ervari Als tegenstelling klonken twee co IE posities van de dirigenten van de voerende koren, namelijk Maur Pirenne en Wim Wakelkamp, en vergelijking een werk van Anto Brumel, een zestiende-eeuwer. compositie van Pirenne bleek een n bar origineel werk, doch wel met voel voor kleur en sfeer geschrev Wakelkamps pennevrucht, getitl Holland, bood het mannenkoor de legenheid tot effectvolle zang. zich echter weinigzeggend. Medewerkenden aan deze des Pri herdenking waren het koor van St. Jans kathedraal uit 's-Hertogéne bosch, onder leiding van Maurice Is renne, het Brabants kamerkoor on^rd leiding van Reinier Wakelkamp, mannenkoor Die Haghe Sanghers een koperkwintet bestaande uit led van de Koninklijke militaire kap

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4