BOEIENDE ROMAN OVER GEBOORTETIJD VAN KERK a Te koud voor kraakactie Meer geld voor andere] dan voor eigen land Artsen in Zuid-Limburg: abortus onjuiste daad Kort geding Muller tegen bestuur W. Arntszsticliting ab>: Conjunctuur Miklós Batori nauwkeurig met gegevens naar gevarengrens c? c? COMMENTAAR Uw krant Bijsmaak beroepInëswerk Een woord voor vandaag Nederlands Bijbelgenootschap: c Open brief aan bevolking „Na een studie met Surinaamse beurs naar eigen land" Trouwkerkje uitol 1614 in gebruik Nieuwe dekaai voor Medische Fakulteit r'dai AMSTERDAM De conjunctuur in Nederland beweegt zich in neer waartse richting. Op het ogenblik be vindt de conjunctuur zich nog in een waarschuwingszone. Te verwachten is echter, dat in het eerste of tweede kwartaal van het volgend jaar de „onderste gevarengrens" zal worden bereikt. Aldus de conjunctuurindicator, die de Algemene Bank Nederland toe past. Volgens de ABN zijn de gege vens, die over de eerste maanden van 19?1 bij de grote banken binnenko men over de ontwikkelingen in be paalde bedrijven vooral in de sector van de middelgrote ondernemingen, zorgwekkend. De werkelijke toestand is veel ernstiger dan blijkt uit de indicator grafiek. De liquiditeitsruimte, die thans bestaat en die het gevolg is van internationale invloeden, versluiert het werkelijke beeld. „Wij moeten re kening houden met een abrupte om mekeer, maar ook als de valutachaos niet zo plotseling was ontstaan, had men moeten verwachten, dat de geld stroom naar ons land minder zou zijn geworden. Wanneer de lijn van gro tere geldkrapte zich gaat aftekenen, zal blijken, dat een veel groter aantai ondernemingen, dan thans reeds het geval is, moeilijkheden krijgt", zo meent de ABN. Men gelooft thans eenvoudig niet meer in een plotselin ge omslag van de conjunctuur. Maar de tegenwoordige situatie brengt mee, dat er zeer snel een wijziging kan komen en dat de lijn scherp omlaag kan gaan. „De werkelijke klappen moeten nog komen", aldus de bank. door drs. G. R. VISSER Hoe zag de gewone man de wereld in de dagen van de eerste zendingsreizen? In de gistende wereld van het Romeinse rijk werd de periode tot de verwoesting van de tempel in het jaar 70 geken merkt door geestvervoering, door gespannen toekomstverwach ting dat elke dag de wederkomst en het koninkrijk der hemelen op aarde openbaar zouden worden. Miklós Batori, een auteur, die in het Frans schreef, heeft zich in het leven van de gewone man uit die tijd verplaatst. Hij koos daarvoor de boeiende figuur van Marcus. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. rivier in Italië, 2. bloem, 7. rondhout. 9. herberg (It), 12. toiletarti kelen, 13. troefkaart 15. zangstem, 17. sle de, 18. witte suiker, 20. muzieknoot, 21. Vuurpijl, 22. schuivende ijsheuvel, 23. af nemend getij, 24. bode aan een universi teit 26. kindergroet 27. onderricht 28. vod, 29. horizon, 33. advocaat, 37. dieren geluid, 38. plant met bittere blaren en bloemen, 39. boom. Verticaal: 1. familielid, 2. droogoven (Z.N.), 3. afk. van sint 4. platte steen, 5. voorvoegsel,6. tocht 8. water in N-Br., 10. gelijkenis. 11. boertige nabootsing, 12. jongensnaam, ia plant, 14. inhoudsmaat 16. oliehoudend zaad, 18. klap, 19. mu zieknoot, 25. hoeveelheid, 30. groente, 31. vertragingstoestel. 32. rivier in Rusland, 34. oude lengtemaat 35. voorzetsel, 36. apllvaneenwieL Oploaalng vorige puzzel Horizohtaal: l. stee, 5. Agen, 9. idolaat ;11. adres, 13. kater, 15. real, 17. nego, 18. Oss. 19. verdrag, 21. serie, 22. portret 24. lip, 26. Roer. 27. Leto, 28. Etten, 30. gesel,31. onereus, 32. ergo, 33. aker. Verticaal: 2. tiras, 3. edel, 4. Eos, 5. aak, 6. gaande, 7. etter, 8. faro, 10. trog, 12. des poot 14. egalité, 16. merel. 19. ver, 20. rit 21. streng. 22. prei, 23. retor, 24. Lesse, 25. pols, 27. leuk, 29, neo, 30. Gea. Een voortreffelijke keuze, want wij weten dat deze Johannes Mar cus jong genoeg geweest is, om de Handelingen, onbevangen mee te maken. Marcus was „een gewone man", omdat hij niet een discipel of apostel is geweest, maar wél zeer nauw bij het werk van Paulus en Petrus betrokken is geweest Hij is met Paulus op weg gegaan op de eerste zendingsreis, al heeft hij het gezelschap vrij gauw verlaten. Hij wordt in de fragmenten van Papias „de tolk van Petrus" genoemd, een historische mededeling buiten de Schriftgegevens om, maar waarvoor zover mij bekend is, nooit iemand een vraagtekeh achter heeft ge plaatst. Bijbelse romans Ik moet altijd een zekere reserve overwinnen om een „Bijbelse ro man" te lezen. Of het is onwezenlijk en suikerachtig-romantisch, zoals in de werken van Douglas, of het is gewild ruig, zoals „De gehoorzame dode" van Willem Brakman. Maar hier heb ik een boek zoals ik niet eerder las. Ik kende Miklós Batori niet. Maar nu ken ik Miklós wel, en Marcus nog veel beter! Ik ben en thousiast over dit boek. Het is prij zig (ƒ32,50) maar het is door Nijgh van Ditmar ('s-Gravenhage/Rot- terdam) in groot formaat uitgegeven. Een turf van een boek, met zelfs een rood lintje als bladwijzer. Erg plezierig, want men leest het niet ..in één adem" uit. Daarvoor is het trouwens te mooi. Evangelie-stof Prachtig zijn figuren uit de evan geliën ingepast in dit boek, door ter loopse gesprekken. Het verhaal begint met die merk waardige bijzonderheid, die alleen in het evangelie van Marcus te vin den is: de jongeman, die in de nacht van de gevangenneming wakker wordt, de straat op gaat en de stoet volgt. Algemeen neemt men aan, dat deze anonieme jongen Marcus zelf is geweest. Hoe Marcus met zijn moeder en met haar jongste broer Barnabas er toe gekomen waren om van Cyprus naar Jeruzalem te ver huizen moet men eigenlijk zelf le zen. De bijbellezer weet enkele fei ten: de moeder van Johannes Mar cus had een huis in Jeruzalem, roy aal genoeg om gasten te ontvangen en gelegenheid tot samenkomsten te geven. Wij kennen haar dienst meisje Rhodé. Wij weten dat haar broer Barnabas land bezat in de omgeving. Bovendien, dat zij Levie ten waren en van Cyprus kwamen. Maar dat zijn in wézen toch knip sels. Dat is niet erg, want het zijn niet meer dan bijkomstigheden in het grote verhaal. Maar nu het ver rassende van deze roman: Batori weet zonder veel nadruk deze klei ne bijzonderheden zo in het geheel te passen, dat er een harmonieus verhaal ontstaat. Goed gebruikt Daarmee heb ik eigenlijk al een antwoord gegeven op de vraag of de verwerking van summiere Schriftgegevens tot brede omschrij vingen en tot een „roman" verant woord is. Ik meen van wel. Een enkel foutje daargelaten: de tuin van Jozef van Arimathea wordt de tuin van Nicodemus genoemd. Maar op de bekende „onzekerheden" kiest de schrijver zeer aanvaard bare oplossingen. Herinnert u zich, dat op de eerste zendingsreis drie mannen op pad gingen? De oudste was Barnabas. Dan ook Paulus en als derde kwam de jonge neef van Barnabas in aanmerking: Marcus. Na een boeiend verhaal over de be levenissen op het „familie-eiland" wordt de grote oversteek van Pafos naar Klin-Azië beschreven. Daar, in Perge, verlaat Marcus het gezel schap en hij keert naar Jeruzalem terug. Dikwijls heeft men naar een verklaring van deze desertie ge zocht. Het meest aannemelijke is, dat de typische beschavingsjonge man Marcus afgeschrikt werd door het woeste gebied van afgesloten bergkommen dat we Klein-Azië noemen. Hij „durfde" niet. En om dit gebrek aan durf zou er bij het begin van de tweede zendingsreis een conflict zijn ontstaan tussen Barnabas en Paulus. Paulus wilde Marcus onder géén beding mee heb ben. Barnabas wel. Dit eerste con flict in de Kerkgeschiedenis is zo hoog gelopen, dat er twee zendings reizen ontstonden: de ene van Pau lus en Silas over land en de andere van Barnabas en Marcus over zee weer naar Cyprus. Batori geeft een mij onbekende maar boeiende tip over de vraag: Waarom wilde Marcus niet verder mee? Hij zoekt de oorzaak in het verblijf van Paulus in Jeruzalem, vlak na zijn bekering (Hand. 9, vooral vers 26). Daar tracht Paulus zich bij de discipelen te voegen (en dat zal dan wel in hét huis van Maria, de moeder van Marcus, zijn geweest) maar allen schuwden hem, daar zij niet konden geloven, dat hij Lange tijd is het ongebruikelijk geweest dat de dagbladen in ons land aandacht vroegen voor zich zelf. Ze beschouwden zich als organen, in het leven geroepen om informatie te verstrekken en naar aanleiding van die verstrekte informatie van voor lichting te dienen. Ze schreven over allerlei zaken, maar nauwelijks over zichzelf. Waarom de lezers daarmee te vermoeien? Zoals bekend, is dat anders geworden. De kran ten zijn er al lang toe overgegaan om de lezers deelgenoot te maken van de problemen waarmee zij worstelen. Waarom ook niet? Een krant is er voor de lezers, en het zou niet verantwoord zijn de lezer te overvallen met jobstijdingen op een mo ment dat er geen verdere mogelijkheden meer waren. Van deze gedachtengang uitgaande, hebben wij onze lezers destijds al op de hoogte gebracht van ons pogen om door' structuurverandering ook de positie van de christelijke pers meer perspectief te geven. In dit opzicht is gedaan wat gedaan be hoorde te worden. Daarmee zijn overigens niet alle zorgen wegge nomen. Getroffen maatregelen hebben niet kunnen verhinderen, dat verdere voorzieningen geboden bljjven. En nadat wij als krant voorlopig het onze hebben gedaan, zal ditmaal de lezerskring er aan te pas moeten komen. Hoewel het dagelijks bestuur van de provin ciale Zeeuwse energiemaatschappij PZEM waar dering verdient voor zijn alsnog gewijzigde hou ding ten opzichte van PZEM-directeur Bogerd, blijft de zaak een bijsmaak houden. Teveel wordt nu de zaak op één man (de directeur) toegespitst; teveel zit er ook nog de slimheid van „beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald" in de hou ding van het bestuur, dat zijn eigen positie niet gekoppeld wilde zien aan die van de heer Bogerd, voor wiens optreden inmiddels ook de officier van justitie belangstelling heeft getoond. Als het bestuur bij monde van gedeputeerde Kaland tegenover de Provinciale Staten van Zee land erkent, tezeer de kwaliteiten van de heer Bogerd in het aanvankelijke oordeel te hebben laten meespreken, dan wordt niet duidelijk waar om eerst zo veel moeite is gegeven, de in dit overheidsbedrijf gemaakte fouten te verkleinen en „in een eerder stadium" zelfs buiten de open- Het is duidelijk waar dit betoog op gaat uitlopen: op de verhoging van de abonnementsprijs. Neder land zit nu eenmaal met de ongezonde situatie dat de kranten te zeer, en dus eenzijdig, afhankelijk zijn geraakt van de opbrengst aan advertenties* Voor de lezer betekende dat een goedkoop produkt - prettig voor hem en voor haar, maar in wezen onnatuurlijk. Voor wie even nadenkt, moest het al onbegrij pelijk zijn, dat heel die piachinerie van een dag bladonderneming, heel dat proces van nieuwsver- werving, nieuwsbewerking en nieuwsverspreiding, kon draaien tegenover de altijd zo bescheiden „contraprestatie" van de lezer. We gaan dus nu als krant de abonnementsprijs wat omhoog trekken. Om misverstand te voor komen: dat doet niet alleen onze krant, het gebeurt over de gehele linie, want de Nederlandse dagblad pers lijdt nu eenmaal aan een gemeenschappelijke problematiek. Ons dringend verzoek is nu om door deze appel heen te bijten, zoals ook wij bereid zijn gebleken ter wille van het voortbestaan van de christelijke dagbladpers het nodige te doen. Het lijkt misschien een offer, maar het gaat om het voortbestaan van een krant, waarvan we menen te mogen zeggen dat ze het, gebruikelijke tekortkomingen ten spijt, zeker verdient. baarheid te houden. Hoe groot de verdiensten van de heer Bogerd ook mogen zijn deze vor men natuurlijk nooit een excuus voor zijn optre den bij de bouw van zijn eigen huis en evenmin een grond voor de arrogantie, waarmee hij nu op treedt door zelf ontslag op zijn eigen voorwaar den aan te bieden. Als het bestuur van PZEM (en wij stellen met nadruk vast; dat wordt ge vormd door vertegenwoordigers van de overheid) daar anders over denkt, dan is dat misschien menselijk wel verklaarbaar, maar tegelijk een uiting van een dubbele moraal, die juist de over heid niet past. Overigens hebben we met belangstelling ken nis genomen van de toezegging van het dagelijks bestuur voor een nieuw personeelsbeleid. In'ze kere zin zijn de moeilijkheden rondom Bogerds huis symptoom van dit onjuiste beleid en een aanwijzing dat het verkeerd is, de schuld slechts bij één man te zoeken. een discipel was. Reken maar, dat Marcus met wijd-open oortjes naar die fluistercampagne tegen Paulus heeft geluisterd. Batori veronder stelt nu, dat daar iets van is blijven hangen bij Marcus en dat, toen in de laatste plaats op Cyprus Paulus het initiatief overnam van de door Marcus zo vereerde oom Barnabas, zich op zee een wrok heeft vastge zet in het hart van Marcus. Giftige lasterpraatjes uit Jeruzalem („Hij is niet echt bekeerdhij wil als af gezant van de duivel bij ons binnen dringen hij doet maar alsof hij enz") verzieken de gedachten van Van een verslaggever HARDINVELD Hat actiecomi té. dat ijvert voor de openstelling op zondag van het zwembad „De Duike laar" in Hardinxveld-Giessendam, heeft gisteren zelf de poort van dit zwembad diohtgehouden. (Het comité vond het te koud voor een kraakactie. Het actiecomité heeft vrijdag na een gesprek met de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz, de bevolking van Hardinx veld-Giessendam beloofd voortaan iedere zondag bij goed weer van twee tot vier uur voor toezicht in het zwembad te zorgen. Iedereen die wil kan dan zwemmen. De kraakacties waren een week op geschort in afwachting van het on derhoud met mr. Klaasesz. Volgens het comité heeft het in het gesprek met de commissaris van de koningin alle gelegenheid gehad het standpunt van de zwembadkrakers kenbaar te maken. Mr. Klaasesz heeft begrip voor dit standpunt getoond en meege deeld dat aan een defnitieve oplos sing van het probleem van op zondag zwemmen in „De Duikelaar" wordt gewerkt. Woensdag zullen 51 mensne, die aan krakerijen van het Hardinx- veldse zwembad hebben meegedaan, voor de kantonrechter in Gorkum moeten verschijnen. Kralingen '70 'n grote blijde bende, een fotodokumentalre van het Hol land Pop Festival 1970. Uitgegeven door Knippenbergs uitgeverij te U- trecht, Livingstonelaan 338. Het werkje kost ƒ6,50. Marcus zo, dat hij het met Paulus als afgezant van de Duivel" niet langer kan uithouden. Hij gaat te rug. Wij moesten, een veertig jaar ge leden, van prof. F. W. Grosheide vier gissingen over deze terugkeer kennen. Daar was deze niet bij. 'k Zou het een psychologische verkla ring willen noemen. Interessant. Men behoeft het niet met Batori eens te zijn om toch geboeid zijn beschrijving op blz. 165 te lezen en daarna de twist bij hét begin van de tweede zendingsreis (Hand. 15; in het boek blz. 181 w.) en van de latere verzoening tussen Paulus en Marcus (2 Tim. 4 11 „Haal Marcus af en breng hem mede, want hij is mij van veel nut voor de dienst"; in het boek blz. 292 v.v.). Het is een lust deze fragmenten in het geheel van het verhaal te lezen. Even attendeer ik nog op een an dere bekende onbekendheid: „Wel ke kwaal heeft Paulus gehad als „een doorn in het vlees"? Maag klachten, zegt Batori (o.a. blz. 299. Maar honderd pagina's eerder heeft hij het over hoofdpijnen en „Zijn ogen waren niet erg goed meer" en „Paulus schreef met grove hane- poten"). Van harte beveel ik dit volumi neuze boek aan. Miklós Batori TOT AAN DE UITERSTEN DER AARDE (het ver haal van de apostelen) oorspr. titel Les va-nu-pleds de Dieu - 1967 Laf- font Parijs. Nederlandse vertaling G. R. de Buin, 1970, Nijgh en VanJ)it- mar, Den Haag Rotterdam, geb. 422 bladzijden ƒ32,50. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Grijpskerk (Gr.), C. H. Gerritsen te Papendrecht. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Beverwijk, M. Bran- des te Hengelo, te Groningen-Noord, met samenw. kerken voor de zending in Irian Barat, kand. M. Nap te Sau- werd. CHR. GEREF. KERKEN Beroepbaar: kand: J. Jonkman, Multatulilaan 15, Hilversum; kand. G. C. van der Kamp, Amstelveenseweg 249 II, Amsterdam-Zuid; C. C. van der Klis, Prins Mauritslaan 7, Apel doorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Waardenberg en te Stolwijk/Berkenwoude, kand. J. Kos ter te Yerseke, te Oostkapelle, kand. M. J. van Gelder te Zwijndrecht; te H. I. Ambacht en te Naaldwijk, kand. J. W. Verwey te Den Haag. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Rhenen, H. van Beek te Opheusden; te Dinteloord, te Chilliwack (Can.) en te Vrlescheveen, kand. A. v. d. Berg te Gouda. „Hij leidt mij in de rechte sporen om Zijns naam wil", zin$ psalmist. We zijn op westerse wijze geneigd om ons af te vragen Zijn naam daar nu mee te maken heeft. Maar dan vergeten wi voor de oosterse mens de naam heel wat meer betekende dan i ons. Voor Israël beschreef de naam de persoonlijkheid. Wie spr^y de naam van de ander, vertegenwoordigde hem volkomen. Gol telde Israël niet alleen hoe Hij heette, maar toen Hij Mozes>. C naam openbaarde gaf Hij Mozes Zijn naam mee. Mozes wL* voortaan in Zijn naam spreken, Hem vertegenwoordigen. De nPe is eigenlijk de handtekening van God 'op ons leven. Ën dan uwJj*1 ineens duidelijker. Wacht u voor namaak", zeggen sommige ev,e ten en dan staat er een handtekening om die echtheid te~bewijzei, g! heeft God zijn handtekening gezet op ons leven. r® Weiezen vandaag: Filippenzen 112-26. ihou I ir ittir r 1 owe laai en de itei dr ;het Van onze correspondent MAASTRICHT Abortus is in wezen een onjuiste daad. Deze mening hebben de artsen, die aangesloten zijn bij de afdeling Zuid-Limburg van de Neder landse maatschappij tot bevorde ring van de Geneeskunst, uitge sproken in een open brief aan de Zuidlimburgse bevolking. De artsen vinden dat het onderbre ken van zwangerschap alleen te rechtvaardigen is als het voortbe staan ervan nog ernstiger gevolgen kan hebben. In de brief (een reactie op het in Zuid-Limburg sterk gestegen aantal aanvragen voor abortus en de door de NVSH gepubliceerde gegevens over abortusreizen naar Engeland, waar aan veel Limburgse vrouwen zouden deelnemen) staat dat er in Limburg een groep artsen is die abortus pro- vocatus onder alle omstandigheden afwijst, terwijl een andere groep haar medewerking slechts tegen haar zin verleent, omdat zij bij de botsing van plichten, die daarbij ontstaan, geen betere oplossing kan vinden. „Ieder heeft het recht om over de waarden van het nog niet geboren menselijk leven te oordelen, zoals dit hem goeddunkt, maar men moet dit recht ook toekennen aan de artsen tot wie men zich wendt, om de onge wenste zwangerschap te laten beëin digen, en die door zijn doen en laten ook in geweten verantwoord wenst te zijn," aldus de brief. MAATREGELEN De artsen wijzen er op. dat veel leed voorkomen kan worden door het niet tot ongewenste zwangerschap te laten komen. Het is ieders plicht, zeg gen zij, om maatregelen te treffen. Soms zal men minder ernstige bij werking van de pil op de koop toe moeten nemen, of zich eventueel aan kleinere ingrepen moeten onderwer pen. De risico's van een abortus pro- vocatus zijn echter zeker groter," al dus de Zuidlimburgse artsen. Van een verslaggever ECHT Voor het eerst in zijn geschiedenis heeft het Nederlands Bijbelgenootschap meer geld bui ten eigen land besteed dan er in. Op de jaarvergadering, gehouden' in het Jaarbeurscon grescentrum te Utrecht, werd meegedeeld dat voor het werk buiten de grenzen vorig jaar 1,2 miljoen gulden was besteed en voor het werk in eigen land 800.000 gulden. Uit het jaarverslag bleek dat het bijbelgenootschap werkt aan vijf ver schillende bijbelvertalingen. In sep tember van het vorige jaar begonnen protestantse en rooms-katholieke theo logen aan een geheel nieuwe verta ling van de bijbel voor gebruik in de kerken. Omdat velen nog steeds de Statenvertaling gebruiken, werkt een andere commissie aan een herziening van deze vertaling. In de loop der jaren hebben drukkers soms eigen handig veranderingen in de tekst aangebracht. Doel van de huidige herziening is te komen tot een zuive re tekst, waarbij woorden die van be tekenis veranderd zijn sedert de eer ste uitgave van 1637 zullen worden \ervangen door woorden die nu weergeven wat zij oorspronkelijk be doelden te zeggen. Inmiddels wordt ook hard gewerkt aan de Friese gemeenschappelijke ver taling, waarvan begin dit jaar het evangelie van Lucas als proefverta- ling uitkwam. Ook gaat het werk door aan de serie „Hedendaags Ne derlands". Eind vorig jaar kwam het evangelie van Lucas ook In die verta ling uit. In enkele maanden tijds werden er meer dan tienduizend ver kocht. Bovendien wordt nog gewerkt aan een zogenaamde „volksvértaling". Het nieuwe testament wordt vertaald In eenvoudig Nederlands. Het ziet er naar uit dat deze geheel nieuwe ver taling begin volgend jaar zal kunnen verschijnen. Volgens de verkoopstatistieken loopt de verkoop van de bijbel in de vertaling-1951 van het Nederlands Bijbelgenootschap wat terug, lijkt erop dat de markt verzadi; Daarentegen is de belangstelling" nieuwe vertalingen groot. Langzf"^ maar zeker loopt ook de verkoop !r v de bijbel via eigen afdelingen te maar de verkoop van bijbels via boekhandel neemt tamelijk sterk De middagbijeenkomst stond ge] in het teker van Indonesië. De f< graaf Hans Samsom vertoonde multi-projectie dia-show en drs._. D. Grijns vertelde iets over zijn wT) b voor de nieuwe vertaling van de de bel in het Indonesisch die vorig klaargekomen is. Hij deelde mier dat het nieuwe testament begin *ee!< eend jaar zal verschijnen en het o t si begin 1973. Inmiddels zijn er al tel zonder li jke bijbelboeken uitgegei k' Multi-projectie een olki itw iebe te Verleden jaar maakte Hans S pl som met ds Ype Schaaf, adjunct uitg gemeen secretaris van het Nederla eba Bijbelgenootschap een reis door It^igd nesië. Zij bezochten de geïsole» gebieden van de Toradja's, trok door heel Java, staken het Tobam)«tf over in Noord-Sumatra en bezocht.V tal van andere streken en eilan( Uil duizenden dia's heeft Samsom er 1000 gekozen die hij i zes projectoren vertoonde op schermen. Hij beeldde op die de gehele scheppingsgeschiedenis liet zien welk antwoord de Indo? siërs geven op de vraag naar leven' dood, een antwoord in de vorm f godsdiensten of staatsideologieën. F hij vergeleek de Derde Wereld ?elei haar armoede met onze wereld f haar overdaad. In het najaar j*110 Samsom met deze multi-proje<iW03 .uia-show het land door reizen. Tusf oktober 1971 en 1 mei 1972 wil jj' een dertigtal vertoningen geven. btg erk KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. UTRECHT De buiten- dienstgestelde directeur van de zwakzinnigeninrchting Dennen dal van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder, drs. C. Muller, heeft besloten een kort geding aan te spannen tegen het bestuur van de Willem Arntszstichting. Aanleiding daartoe is het feit dat het bestuur vrijdagnacht de eveneens buiten dienst gestelde directeur-generaal van de Wil lem Arntszhoeve prof. dr. A. Poslavsky wel heeft gevraagd om in zijn functie terug te keren, maar hem niet. Prof. Poslavsky heeft overigens nog steeds niet op dit verzoek gereageerd. Raadsman van drs. Muller is mr. G. J. P. Cammelbeeck ut Eindhoven. De staf van Dennendal heeft naar aanleiding van de recente ontwikke lingen laten weten dat zij het besluit dat het bestuur in de nacht van vrij dag op zaterdag nam om prof. Pos lavsky weer in dienst te stellen, be schouwt als een nieuw voorbeeld van het Incidentele beleid van dit bestuur. Tegelijk „Kennelijk is de betekenis van het voorstel van de staf om de buitendienststelling van drs. Muller en prof. Poslavsky tege lijk op te heffen, onvoldoende tot het bestuur en de adviescommissie doorgedrongen", aldus de staf. Door dat het bestuursbesluit uitsluitend be trekking heeft op prof. Poslavsky, zijn volgens de staf de mogelijkheden om alsnog tot een meer professionele aanpak van het conflict te komen, verder verminderd. Drs. Muller heeft sinds zijn buiten dienststelling niets meer van het be stuur vernomen. De staf van Den nendal heeft dit weekeinde gesprek ken gevoerd met de heer J. B. van Borssum Waalkes, directeur van de rijkspsychiatrische inrichting in Eind hoven en lid van de door het bestuur ingestelde adviescommissie en met het tweede-kamerlid Imkamp (D'66), dat heeft beloofd dat hij contact zal opnemen met staatssecretaris Krui- singa. Van een verslaggever PARAMARIBO De Surinaamse minister van volksgezondheid, dr. R. G. H. Vonsee, heeft meegedeeld dat personen die met een Surinaamse beurs in Nederland hebben gestu deerd en na hun studie weigeren naar Suriname terug te keren, een proces zal worden aangedaan. De minister was van mening dat mensen die hun eigen land misken nen hun beurs tot de laatste cent te rug zullen moeten betalen, mét rente. Van een verslaggever 'ach dec nsds ETTEN-LEUR In Etten' Ee Leur (NB) is zaterdag het voortruc malige uit 1614 daterende Neder lands Hervormde kerkje officieé in gebruik genomen als gemeen; telijke trouwzaal annex trouw' kapel. De opening had plaats bij tegenheid van het zilveren ambts] jubileum van burgemeester Oderkerk van Etten-Leur (21.00| inwoners), die krachtig heeft gei ijverd voor de restauratie vai'' het 17e eeuwse kerkje die enkele iaren ritiurrip jaren duurde. De jubilerende burgemeeste(g( zelf voltrok 's middags het eei huwelijk in het kerkje, waarni een rooms-katholiek geestelijk( tijdens dezelfde bijeenkomst d( kerkelijke huwelijksinzegenini verzorgde. ROTTERDAM Prof. dr. J. is door de onlangs gekozen fakulteit W raad van de Medische Fakulteit Rfecht terdam voor het komende akadei sche jaar gekozen tot dekaan van ze fakulteit. Hij volgt daarmee pi D. de Haan op, die de afgelopen ti jaar deze funktie vervulde. q Prof. Moll is hoogleraar in de ai tomie. Hij werd geboren in 1921. zijn middelbare schoolopleiding s deerde hij geneeskunde te Utrecht Groningen, waar hij in 1951 het artnasi examen aflegde en in 1954 pron lari; veerde op een proefschrift getitiS1 „Over de ontwikkeling van het me? Kc selijk kniegewricht" Sinds augustus 1966 is prof. M als gewoon hoogleraar aan de Me sche Fakulteit Rotterdam verbond Zijn wetenschappelijke aktiviteit de laatste jaren vooral gericht op lHeu onderzoek van de morfologische funktionele relaties tussen het ce trale zenuwstelsel en de endocri organen. ttDE B: :um, Blil Jan var Fri um, keZ

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2